СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2023 року Суми Справа № 480/6104/22
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Сидорука А.І.,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до - Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області,
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
1. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
1.1. Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить суд: визнати протиправними дії відповідача щодо нездійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу, відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ, на підставі оновленої довідки від 15.08.2022; зобов'язати відповідача здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії позивач, на підставі оновленої довідки, з урахуванням раніше проведених виплат.
1.2. Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що він є пенсіонером. До відповідача була направлена оновлена довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, видана на виконання рішення суду. Однак відповідач, в порушення вимог Закону № 2262-ХІІ, відмовив у здійсненні такого перерахунку.
1.3. Відповідач про відкриття провадження у справі повідомлений належним чином, правом подання відзиву не скористався. Тому суд, на підставі норми ч. 6 ст. 162 КАС України, вирішує справу за наявними матеріалами.
2. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
2.1. Ухвалою суду від 20.09.2022 було відкрито провадження у справі, постановлено розглядати справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
3. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
3.1. Позивач перебуває на обліку відповідача та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ з 30.04.2016.
3.2. Позивачу Головним управлінням Національної поліції в Сумській області на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду у справі № 480/3569/22 було видано довідку № 162/33/01-2022 від 15.08.2022 про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019, що враховується для перерахунку пенсії позивачу. Позивач звернувся до відповідача із заявою та вказаною довідкою.
3.3. Відповідач відмовив позивачу у проведенні перерахунку на підставі отриманої довідки, про що повідомив листом. Відповідач зазначив у листі, що при призначенні позивачу пенсії її розмір розраховано із грошового забезпечення за посадою позивача, як поліцейського, визначеного з урахуванням, як основних так і додаткових видів грошового забезпечення, згідно з постановою КМУ № 988 від 11.11.2015. Нормативно-правового акту про підвищення розміру грошового забезпечення поліцейським, зокрема з 19.11.2019 не приймалося, повідомлення про проведення перерахунку пенсії позивача до головного управління не надходило. Тому пенсії осіб, які проходили службу у Національній поліції України не підлягали і не підлягають перерахунку згідно з Постановою КМУ № 103 від 21.02.2018.
3.4. Не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернувся до суду з даним позовом.
4. ОЦІНКА СУДУ
4.1. Отже, основним питанням по даній справі є те, чи правомірно діяв відповідач відмовляючи в перерахунку позивачу пенсії, з урахуванням наданої довідки. Суд зазначає, що така відмова відповідача була правомірною.
4.2. Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення позивача визначаються Законом № 2262-ХІІ.
4.3. Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. При цьому, обов'язок з перерахунку пенсії у пенсійного органу виникає після отримання ним належної довідки.
4.4. Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано п. 1, п. 2 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, згідно з якою, перерахунок раніше призначених пенсій провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
4.5. Частиною 3 ст. 63 вказаного Закону передбачено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
4.6. Кабінет Міністрів України 11.11.2015 прийняв постанову № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", якою затверджені схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.
4.9. Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
4.7. Постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, яким передбачено порядок перерахунку пенсії відповідно до ст. 63 зазначеного закону. Вказаний порядок містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.
4.8. Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII КМУ 21.02.2018 прийняв Постанову № 103, абзацом 1 п. 3 якої було встановлено: перерахувати з 01.01.2016 пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови № 988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
4.9. Зміст вказаної норми свідчить про те, що законодавством пов'язано перерахунок пенсій з 01.01.2016 саме особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), які отримують пенсію за Законом № 2262-ХІІ із складовими грошового забезпечення, які фактично виплачувались діючим поліцейським у січні 2016 року.
4.10. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі № 826/12704/18, залишеним без змін постановою апеляційного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови № 103.
4.11. З наведеного слідує, що з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/12704/18, тобто з 19.11.2019, пункт 3 Постанови № 103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні.
4.12. Водночас, положення пунктів 1, 2 Постанови № 103 у період їх чинності не поширювались на осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та осіб, які перебували на службі в органах Національній поліції, пенсія яким призначена за нормами Закону № 2262-ХІІ, оскільки ними врегульовано механізм перерахунку пенсій, призначених до 01.03.2018, крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), на які поширювались положення пункту 3 Постанови №103 та затверджена у додатку 3 до Порядку № 45 форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яка є чинною та містить повний перелік видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
4.13. Тобто, визнання протиправними та нечинними цих пунктів Постанови №103 не має жодних правових наслідків для осіб, які проходили службу в органах Національної поліції та яким призначено пенсію згідно із Законом №2262-ХІІ, оскільки ними не визначалось вимог до компетентних органів здійснити перерахунок пенсій особам, які перебували на службі в органах Національній поліції.
4.14. Водночас, підвищення грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених КМУ є безумовною підставою для перерахунку таких пенсій.
4.15. Проте, розмір грошового забезпечення поліцейських, унормований постановою КМУ № 988 від 11.11.2015 та Порядком, затвердженим наказом МВС № 260 від 06.04.2016,з часу прийняття цих нормативно-правових актів, не змінився.
4.16. При цьому, з огляду на те, що набрання законної сили (19.11.2019) рішенням у справі № 826/12704/18, яким було визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови № 103, не зумовило виникнення у позивача права на перерахунок пенсії як у особи, яка проходила службу в органах Національної поліції, зазначені обставини не можуть слугувати підставами, як для виготовлення та направлення до ГУ ПФУ в Сумській області оновленої довідки станом на 19.11.2019, так і для перерахунку пенсії позивачу з 01.12.2019.
4.17. Лист Національної поліції від 24.02.2021 за № 2388/09/48-2021З не є,а ні рішенням суб'єкта владних повноважень, а ні нормативно-правовим актом і відповідно, не є підставою для видачі довідки станом на 19.11.2019 та для перерахунку пенсії на її підставі з 01.12.2019, оскільки не створює визначених ст. 63 Закону № 2262-XII та Порядком № 45 підстав для перерахунку пенсій.
4.18. Суд звертає увагу позивача, що він, до часу звільнення зі служби - 29.04.2016, був поліцейським та не належав до начальницького складу органів внутрішніх справ (міліції), а при призначенні йому пенсії відповідачем було враховано грошове забезпечення поліцейського, в тому числі і додаткові види грошового забезпечення, що вбачається з протоколу про призначення пенсії позивачу.
4.19. У даній справі позивач просить суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2019 на підставі оновленої довідки від 15.08.2022,яка видана виключно на підставі рішення Сумського окружного адміністративного суду від 22.06.2023 у справі № 480/3569/22, про що зазначено у ній.
4.20. При цьому, згідно даних Єдиного державного реєстру судових рішень судом встановлено, що Другим апеляційним адміністративним судом у справі № 480/3569/22 12.07.2023 було прийнято постанову, якою рішення Сумського окружного адміністративного суду від 22.06.2023, скасовано, у зв'язку з відсутністю обставин, що тягнуть зміну розміру пенсії позивача (підстав для перерахунку пенсії).
4.21. Таким чином, враховуючи відсутність станом на 19.11.2019 підстав для перерахунку пенсії особам, які звільнилися зі служби з органів Національної поліції, передбачених ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, а також те, що вказаною вище постановою скасовано рішення суду, яким визнано наявність правових підстав для видачі довідки позивачу, тобто встановлено, що рішення зобов'язати відповідача видати таку довідку було помилковим, а тому і така довідка, у разі її отримання, на момент розгляду справи не може бути використана для перерахунку пенсії позивача, то суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки відповідають критеріям правомірності, які встановлені ч. 2 ст. 2 КАС України, а підстави для задоволення позову відсутні.
5. СУДОВІ ВИТРАТИ
5.1. Враховуючи те, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі норми п. 13 ч. 1 ст. 5 ЗУ "Про судовий збір", розподіл судового збору не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 90, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
1. В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
2. Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення.
3. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення складено та підписано суддею 20.12.2023.
Суддя А.І. Сидорук