Рішення від 20.12.2023 по справі 480/7454/22

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2023 року Суми Справа № 480/7454/22

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Сидорука А.І., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до - Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України,

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

1. Суть спору, позиція сторін. Процесуальні дії, заяви та клопотання учасників.

1.1. Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить суд: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови позивачу у підготовці і наданні до ГУ ПФУ в Сумській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, а саме: доплат, підвищень, надбавок (враховуючи надбавку за кваліфікацію ''Спеціаліст наземної артилерії'' 1 клас) та премії станом на 01.02.2022 для перерахунку пенсії; зобов'язати відповідача підготувати та надати до ГУ ПФУ в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.02.2022 у відповідності до вимог норм статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деких інших осіб" № 2262-ХІІ з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України № 704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: доплат, підвищень, надбавок (враховуючи надбавку за кваліфікацію ''Спеціаліст наземної артилерії'' 1 клас) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії позивачу з 01.02.2022.

1.2. Позовні вимоги обгрунтовані тим, що рішенням суду визнано протиправним та нечинним зміни до постанови Кабінету Міністрів України, якими було встановлено розрахунок розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, на відповідний коефіцієнт. Після втрати чинності даного положення законодавства розрахунок розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням у 2022 році повинен проводитися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом ''Про Державний бюджет України на 2022 рік'', на відповідний коефіцієнт. Позивач звернувся до відповідача з проханням виготовити та направити таку оновлену довідку. Відповідач відмовив позивачу.

1.3. Судом 11.11.2022 було постновлено ухвалу про відкриття провадження у справі, вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

1.4. До суду 17.11.2022 надішла заява з копією сторінок послужного списку позивача. Суд залучив вказані документи до матеріалів справи.

1.5. До суду 12.12.2022 надійшов відзив відповідача на позовну заяву, в якому проти задоволення позовних вимог відповідач заперечує.

1.4. Відзив мотивований тим, що згідно з постановою КМУ № 704 розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за спеціальним (військовим) званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є саме розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01 січня 2018 року. Відтак, відповідач діяв у чіткій відповідності до вимог чинного законодавства України, а підстави для видачі оновленої довідки станом на 01.01.2022 відсутні.

1.5. До суду 22.12.2022 від відповідача надішло клопотання про долучення доказів з копією сторінок послужного списку позивача. Суд залучив вказін документи до матеріалів справи.

1.6. До суду 28.12.2022 від позивача надішла відповідь на відзиву в якій просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

2. Фактичні обставини справи.

2.1. Позивач є військовим пенсіонером, що не заперечується сторонами.

2.2. Позивач 03.10.2022 звернувся до відповідача із заявою про виготовлення та направлення до ГУ ПФУ в Сумській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01.02.2022 для проведення перерахунку пенсії (а.с.21-22).

2.3. Відповідач, листом від 13.10.2022, повідомив позивача про відсутність правових підстав для видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача (а.с.23).

2.4. Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

3. Висновки суду та їх мотиви.

3.1. Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення позивача визначаються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, ат деяких інших осіб" № 2262-ХІІ.

3.2. Частиною 4 ст. 63 вказаного закону передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених КМУ.

3.3. КМУ 30.08.2017 прийняв Постанову № 704, якою затверджено схеми складових грошового забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу.

3.4. Постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

3.5. Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.

3.6. Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII КМУ прийняв Постанову № 103. Пунктом 6 вказаної постанови внесені зміни до пункту 4 постанови КМУ № 704, згідно яких це й пункт викладено у наступній редакції: установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

3.7. Вказаними змінами запроваджено, що розміри посадових окладів та окладів за військовим званням розраховуються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, на відповідний коефіцієнт.

3.8. Окружний адміністративний суд м. Києва, рішенням від 16.10.2019 в адміністративній справі № 826/6453/18, яке 29.01.2020 залишене без змін постановою суду апеляційної інстанції, визнав протиправним та нечинним п. 6 Постанови № 103.

3.9. Отже, з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/6453/18, тобто з 29.01.2020, пункт 6 Постанови № 103 втратив чинність, а інші нормативно-правові акти акти, які б надалі встановлювали порядок розрахунку посадових окладів та окладів за військове (спеціальне) звання шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2018, на відповідний коефіцієнт, відсутні.

3.10. У зв'язку з цим, позивач звернувся до відповідача із заявою про виготовлення та направлення до ГУ ПФУ в Сумській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01.02.2022 для проведення перерахунку пенсії, з розрахунку посадового окладу та окладу за військове звання, виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого Законом України ''Про Державний бюджет на 2022 рік''.

3.11. Базовим державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, встановлений законом, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сферах доходів населення, житлово-комунального, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров'я та освіти (стаття 6 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" № 2017-III).

3.12. Прожитковий мінімум щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

3.13. Так, законодавець делегував КМУ повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб. Величина грошового забезпечення як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється КМУ в межах повноважень щодо визначення розміру перерахунку пенсій.

3.14. Зазначення у пункті 4 постанови КМУ № 704 в формулі обрахунку розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, не суперечить делегованим КМУ повноваженням щодо визначення розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-XII.

3.15. Закони Про Державний бюджет на 2022 - 2023 роки застережень щодо застосування як розрахункової величини для визначення, зокрема грошового забезпечення, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2018 на 2022 - 2023 роки не містять.

3.16. Частина 3 ст. 1-1 Закону № 2262-XII містить безумовне застереження про те, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

3.17. Враховуючи той факт, що з 29.01.2020 положення пункту 4 Постанови КМУ № 704, в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, то до спірних правовідносин, у відповідності до норми ч. 3 ст. 7 КАС України, підлягає застосуванню пункт 4 постанови КМУ № 704 в частині, що не суперечить нормативно-правовому акту, який має вищу юридичну силу - Закону ''Про Державний бюджет на 2022 рік''. Тобто, із використанням для визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

3.18. Суд зазначає, що у справі вимога позивача була обумовлена підвищенням розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року згідно із Законом ''Про Державний бюджет на 2022 рік''.

3.19. Отже, через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-XII, виходячи з розміру складових, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт.

3.20. Встановлене положеннями пункту 3 розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1774-VIII обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою КМУ № 704, жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року.

3.21. Факт не надходження до відповідача списків від органу пенсійного фонду не може бути підставою для відмови позивачу у виготовленні оновлених довідок за його зверненням, оскільки ризики щодо дотримання органами державної влади певної процедури не можуть покладатися на фізичну особу (позивача), яка має право на перерахунок пенсії з з 01.02.2022, у зв'язку зі збільшенням грошового забезпечення, через зростання розміру прожиткового мінімуму у 2022 році.

3.22. Зазначення позивачем у заяві від 03.10.2022 прохання підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумськй області оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії станом на 01.02.2022, не впливає на те, що позивач має право на отримання такої довідки станом на 01.01.2022, для перерахунку пенсії з 01.02.2022, що підтвердилось в ході розгляду даної справи.

3.23. Таким чином, відповідач відмовляючи у наданні позивачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2022, діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачений діючим законодавством, оскільки вказані дії відповідача не відповідають критеріям правомірності, визначених нормою ч. 2 ст. 2 КАС України. Тому суд дійшов висновку про задоволення позову в цій частині.

3.24. Вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача зазначити в оновленій довідці надбавку за кваліфікацію ''Спеціаліст наземної артилерії'' 1 клас задоволенню не підлягають, оскільки на даний час така довідка на виконання цього рішення суду відповідачем взагалі не виготовлена. Відповідачем не заперечуються відсоток надбавки за кваліфікацію, який встановлено наказом Міністра оборони України № 260 від 07.06.2018, а взагалі заперечується право позивача на отримання оновленої довідки. Тому оскільки судовому захисту підлягають виключно порушені права, а не ті, що гіпотетично можуть бути порушені, то вказана вимога на момент розгляду справи задоволенню не підлягає.

3.25. Отже, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог. При цьому, з метою ефективного захисту порушеного права позивача, у відповідності до норми ч. 2 ст. 9 КАС України, суд задовольняє позовні вимоги у спосіб, визначений в резолютивній частині цього рішення.

4. Судові витрати.

4.1. Враховуючи те, що позовні вимоги задоволені частково, але даний спрі виник внасілдок неправомірної поведінки відповідача, суд на підставі норми ч. 8 ст. 139 КАС України стягує з відповідача судовий збір у повному обсязі в сумі 1073,60 грн.

Керуючись нормами ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2022.

3. Зобов'язати Сумський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України (вул. Герасима Кондратьєва, 30, м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 08269552) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) станом на 01.01.2022, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб'', ст. 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ ''Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей'', з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 ''Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб'', із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для перерахунку основного розміру пенсії із 01.02.2022.

4. В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

5. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України (вул. Герасима Кондратьєва, 30, м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 08269552), за рахунок бюджетних асигнувань, 1073 (одну тисячу сімдесят три) грн 60 (шістдесят) коп. витрат судового збору.

6. Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

7. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

8. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду складено та підписано суддею 20.12.2023.

Суддя А.І. Сидорук