Рішення від 20.12.2023 по справі 480/10832/23

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2023 року Справа № 480/10832/23

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/10832/23

за позовом Головного управління ДПС у Чернігівській області

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Борей-С"

про стягнення податкового боргу,-

ВСТАНОВИВ:

До Сумського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління ДПС у Чернігівській області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Борей-С", в якій просить:

1. Стягнути в дохід бюджету з рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю “БОРЕЙ-С” (код ЄДРПОУ 41768906), що обслуговують такого платника податків, кошти в сумі 501 020 грн. (п'ятсот одна тисяча двадцять грн.) для погашення податкового боргу за платежем “адміністративні штрафи та інші санкції” на бюджетний рахунок отримувача - UA518999980313000106000025713, отримувач - ГУК у Черніг.обл/тг с-щ Дмитр/21081100, код отримувача 37972475, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП).

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідач зареєстрований в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та у зв'язку із зміною місцезнаходження у березні 2023 року, платник відповідно до пункту 10.2 розділу X Порядку обліку платників податків і зборів (затверджений наказом Міністерства фінансів України №1588 від 09.12.2011 року, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.12.2011 року за №1562/200.300) перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Чернігівській області до 31.12. 2023 року.

За результатами фактичної перевірки платника податків, складено акт від 18.01.2022 року №284/А/18-28-09-01/41768906, де встановлені факти:

- здійснення відповідачем оптової торгівлі пальним без наявності ліцензії на оптову торгівлю пальним, за наявності місць оптової торгівлі, що є порушенням частин першої та дев'ятої статті 15 Закону України від 19.12.1995 року №481/95-ВР “Про державне регулювання виробництва та обігу сприту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального”;

- ненадання документів, що належать або пов'язані з предметом перевірки, що є порушенням пункту 85.2 статті 85 ПК України.

За наслідками перевірки 18.02.2022 контролюючим органом прийнято податкові повідомлення - рішення на загальну суму 501 020 грн.: № 137718280901 на суму 500 000 грн. за платежем: “адміністративні штрафи та інші санкції” та № 136918280901 на суму 1 020 грн. за платежем: “адміністративні штрафи та інші санкції”.

У зв'язку з не сплатою податкового зобов'язання у добровільному порядку, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 05.10.2023 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

22.11.2023 від представника відповідача до суду надійшли додаткові пояснення, згідно змісту яких представник відповідача зазначив, що згідно ч. 1 п. 10.2 розділу X Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 09.12.2011 № 1588, у разі зміни місцезнаходження суб'єкта господарювання та його реєстрації як платника податків за новим місцезнаходженням сплата визначених податковим законодавством загальнодержавних податків і зборів, які розподіляються між державним та місцевими бюджетами, та місцевих податків і зборів здійснюється за місцем попередньої реєстрації платника податків до закінчення поточного бюджетного періоду.

В той же час, на початок звітного року відповідач перебував на обліку в ГУ ДПС у Сумській області, зміна місцезнаходження відповідача відбулась 10.02.2023 року з м. Суми на м. Чернігів, а 05.04.2023 - з м. Чернігів на м. Суми.

Таким чином, відповідач на даний час перебуває на обліку в ГУ ДПС у Сумській області, а тому Головному управлінню ДПС у Чернігівській області не належить право вимоги про стягнення з рахунків відповідача податкового боргу в сумі 501 020 грн. (а.с.37-38).

На ухвалу суду від 07.12.2023 Головне управління ДПС в Сумській області листом від 14.12.2023 № 1929/5/18-28-13-01-01 повідомило, що відповідно до ідентифікаційних даних з ІКС "Податковий блок" ТОВ "Борей-С" (код ЄДРПОУ 41768906) змінював місцезнаходження та місце обліку таким чином:

- з 30.11.2017 по 30.11.2022 - місце реєстрації та облік у м. Суми;

- з 30.11.2022 по 07.03.2023 - місце реєстрації та облік у м. Чернігів;

- з 08.03.2023 - реєстрація в м. Суми.

При цьому, до реєстраційних даних ТОВ "Борей-С" до 31.12.2023 продовжено адміністрування податків за попереднім місцезнаходженням, тобто Головним управлінням ДПС у Чернігівській області.

Також за ТОВ "Борей-С" обліковується податковий борг за платежем: “адміністративні штрафи та інші санкції” у розмірі 501 020 грн, однак район обліку зазначеного податкового зобов'язання код 25 - Чернігівська область (Сумська область - код 18), а тому право на звернення до суду про стягнення зазначеного податку залишається за ГУ ДПС у Чернігівській області.

19.12.2023 ГУ ДПС у Чернігівській області подано пояснення, в яких зазначено, що оскільки за ТОВ "Борей-С" обліковується податковий борг за платежем: “адміністративні штрафи та інші санкції” у розмірі 501 020 грн, однак район обліку зазначеного податкового зобов'язання код 25 - Чернігівська область (Сумська область - код 18), а тому право на звернення до суду про стягнення зазначеного податку залишається за ГУ ДПС у Чернігівській області.

Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ТОВ “Борей-С” зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та до обов'язків якого входить своєчасність подання податкової звітності та сплата належних сум податку.

За результатами фактичної перевірки відповідача, ГУ ДПС у Сумській області складено акт перевірки від 18.01.2022 року №284/А/18-28-09-01/41768906 та встановлені наступні порушення:

- здійснення відповідачем оптової торгівлі пальним без наявності ліцензії на оптову торгівлю пальним, за наявності місць оптової торгівлі, що є порушенням частин першої та дев'ятої статті 15 Закону України від 19.12.1995 року №481/95-ВР “Про державне регулювання виробництва та обігу сприту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального”;

- ненадання документів, що належать або пов'язані з предметом перевірки, що є порушенням пункту 85.2 статті 85 ПК України (а.с.17-19).

18.02.2022 на підставі вищезазначеного акту перевірки контролюючим органом прийнято податкові повідомлення-рішення:

- № 137718280901 на суму 500 000 грн. за платежем: “адміністративні штрафи та інші санкції”;

- № 136918280901 на суму 1 020 грн. за платежем: “адміністративні штрафи та інші санкції” (а.с.14-15).

Підприємство не погодилося із податковим повідомленням - рішенням від 18.02.2022 року №137718280901 на суму 500 000 грн. та оскаржило його в адміністративному порядку.

Рішенням ДПС України від 07.12.2022 року №16110/6/99-00-06-03-02-06 скарга платника залишена без задоволення, а оскаржуване податкове повідомлення - рішення - без змін, після чого сума 500 000 грн. була поновлена в нарахуваннях відповідача (а.с.21-23).

28.03.2023 ГУ ДПС у Чернігівській області складено податкову вимогу “Ю” №0000015-1307-2501, якою визначено, що станом на 27.03.2023 сума податкового боргу підприємства складає 501020 грн. (а.с.13).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Підпункт 4.1.1. пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України передбачає, що однією з основних засад податкового законодавства України є загальність оподаткування, яка полягає в тому, що кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.

Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори у строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Положеннями пункту 38.1 статті 38 ПК України визначено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Відповідач свої грошові зобов'язання платника податків виконує неналежним чином, станом на дату подання позовної заяви за відповідачем обліковується заборгованість з податку на додану вартість, акцизного податку та штрафним санкціям за порушення законодавства у сфері.

Згідно з підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України, грошове зобов'язання платника податків - це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

За змістом пунктів 111.1 та 111.2 статті 111 Податкового кодексу України, за порушення законів з питань оподаткування до платників податків застосовується фінансова відповідальність у вигляді штрафних (фінансових) санкцій.

Так, судом встановлено, що за результатами фактичної перевірки відповідача, складено акт від 18.01.2022 року №284/А/18-28-09-01/41768906 та встановлені наступні порушення:

- здійснення відповідачем оптової торгівлі пальним без наявності ліцензії на оптову торгівлю пальним, за наявності місць оптової торгівлі, що є порушенням частин першої та дев'ятої статті 15 Закону України від 19.12.1995 року №481/95-ВР “Про державне регулювання виробництва та обігу сприту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального”;

- ненадання документів, що належать або пов'язані з предметом перевірки, що є порушенням пункту 85.2 статті 85 ПК України.

18.02.2022 на підставі вищезазначеного акту перевірки контролюючим органом прийнято податкові повідомлення-рішення:

- № 137718280901 на суму 500 000 грн. за платежем: “адміністративні штрафи та інші санкції”;

- № 136918280901 на суму 1 020 грн. за платежем: “адміністративні штрафи та інші санкції”.

Станом на дату звернення податкового органу до суду та розгляду справи по суті грошові зобов'язання відповідача, визначені вказаними податковими повідомленнями - рішеннями, є узгодженими.

Проте узгоджені грошові зобов'язання на загальну суму 501 020 грн. у строк, встановлений пунктом 57.3 статті 57 ПКУ, платником не сплачені.

Згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України, податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого у встановлений ним Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Таким чином, грошові зобов'язання відповідача в загальній сумі 501 020 грн. набули статусу податкового боргу.

Підстави та суми нарахованих зобов'язань з адміністративних штрафів, а також розмір податкового боргу підтверджується інтегрованою карткою платника, що відповідно до Наказу Міністерства фінансів України від 12.01.2021 року № 5 “Про затвердження Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загально обов'язкове державне соціальне страхування” (зареєстрований в Міністерстві юстиції 15 березня 2021 р. за N321/35943), ведеться з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків та зборів, містять інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу.

Відповідно до приписів пунктів 59.1 та 59.4 ст.59 Податкового кодексу України контролюючий орган надсилає податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання/вручення податкового повідомлення - рішення у разі коли у платника податків виник податковий борг.

Податкова вимога форми “Ю” №0000015-1307-2501 від 28.03.2023 р. надіслана відповідачу відповідно до вимог п.59.1 ст.59. 58.3 ст.58. 42.2 статті 42 ПКУ (рекомендованим листом з повідомленням про вручення за податковою адресою) та вручена його представнику, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.23-24).

Відповідно до пп. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючий орган має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно з п. 95.1 ст. 95 ПК України, на контролюючі органи покладено також обов'язок здійснювати за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Пунктом 95.2 статті 95 ПК України встановлено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (абз. 1 п. 95.3 ст.95 ПК України).

Враховуючи, що узгоджені суми грошового зобов'язання своєчасно та в повному обсязі відповідачем не були сплачені, суд приходить висновку, що податковий орган набув права на звернення до суду про стягнення податкового боргу.

Щодо доводів представника відповідача про направлення податковим органом позовної заяви простою рекомендованою кореспонденцією, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1-2 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції станом на дату звернення податкового органу до суду) до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.

Суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення іншим учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси, копії позовної заяви та доданих до неї документів.

Судом встановлено, що 27.09.2023 ГУ ДПС у Чернігівській області направлено засобами поштового зв'язку на адресу підприємства рекомендованим листом позовну заяву (а.с.28).

Разом з тим, відповідачем не надано до суду доказів про надходження до відповідача позовної заяви без додатків.

Крім того, суд звертає увагу, що представник відповідача - Цуканов В.В. зареєстрований в системі ЄСІТС та має доступ до сканованих матеріалів справи, зокрема і додатків до позовної заяви.

Разом з тим, будь-яких клопотань про ознайомлення з матеріалами справи від відповідача не надходило.

Такими чином, суд приходить висновку, що податковими органом виконано вимоги ч.1-2 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України щодо направлення позовної заяви на адресу відповідача, а тому наведені доводи представника є необґрунтованими.

Щодо доводів представника відповідача про право звернення до суд із наведеною позовною заявою саме ГУ ДПС у Сумській області , суд зазначає наступне.

Наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588 затверджено Порядок обліку платників податків і зборів, який розроблений відповідно до ПК України з метою використання єдиної раціональної методики обліку платників податків і зборів у контролюючих органах (далі - Порядок № 1588).

Розділом X Порядку № 1588 визначено порядок процедури при зміні контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків, території територіальної громади або ДПІ обслуговування.

Відповідно до абз.1 п. 10.2 розд. X Порядку № 1588 у разі зміни місцезнаходження суб'єктів господарювання - платників податків сплата визначених законодавством податків і зборів після реєстрації здійснюється за місцем попередньої реєстрації до закінчення поточного бюджетного періоду (календарного року).

Порядок ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 року № 5 (далі по тексту - Порядок № 5). визначає правила ведення в податкових органах оперативного обліку

податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).

Відповідно до Порядку №5 інтегрована картка платника (далі по тексту - ІКП) - форма оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу.

Відповідно до п.п. 1.2 ч. 1 розд. II Порядку №5 з метою обліку нарахованих і сплачених, повернутих та відшкодованих сум платежів територіальними органами ДГІС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які мають сплачуватися такими платниками на рахунки, відкриті в розрізі адміністративно- територіальних одиниць.

ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та фондами загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування за відповідним видом платежу та відповідною адміністративно-територіальною одиницею.

Відповідно до азб. 20-22 ч. З розд. II Порядку № 5 у разі переведення на обслуговування платника з одного податкового органу до іншого (взяття на облік/зняття з обліку), у випадках, передбачених Порядком № 1588 та Порядком № 1162, в інформаційній системі відбувається автоматична передача ІКП з попереднього місця обліку платника до нового місця обліку платника з фіксацією події в реєстрі передачі ІКП між податковими органами у такі строки:

- у день взяття на облік платника податків у податковому органі за новим основним місцем обліку платника (для платників, які після зміни місця обліку не зобов'язані сплачувати податки, збори за попереднім місцезнаходженням);

- після закінчення поточного бюджетного періоду (для великих платників податків та платників податків, які після зміни місцезнаходження зобов'язані сплачувати визначені законодавством податки і збори за місцем попередньої реєстрації до закінчення поточного бюджетного року). За новим місцем обліку платника отримані ІКП відображаються в реєстрі отриманих ІКП.

Відповідно до ідентифікаційних даних з ІКС «Податковий блок» ТОВ «Борей-С» (код за ЄДРІІОУ 41768906) змінював місцезнаходження та місце обліку таким чином:

- з 30.11.2017 по 30.11.2022 місце реєстрації та облік 1819 - ГУ ДПС у Сумській області. Сумська ДПІ (м. Суми);

- з 30.11.2022 по 07.03.2023 місце реєстрації та облік у 2526 - ГУ ДПС у Чернігівській області. Чернігівська ДПІ (м.Чернігів). Адміністрування податків за попереднім місцезнаходженням (ГУ ДПС у Сумській області. Сумська ДПІ (м. Суми)) продовжено до 31.12.2022;

- з 08.03.2023 реєстрація в м. Суми. При цьому, адміністрування податків за попереднім місцезнаходженням продовжено до 31.12.2023. тобто Головним управління ДПС у Чернігівській області.

ТОВ «Борей-С» перебуває на обліку в 1819 - Головне управління ДПС у Сумській області. Сумська ДПІ (м. Суми) як платник податків з наступного року (основне місце обліку) з 08.03.2023. Перейшов з обліку 2526 - ГУ ДПС у Чернігівській області (м.Чернігів).

Податкова адреса платника - 40000. Сумська область, м. Суми, майдан Незалежності, буд.3-/1, кв. (офіс) 94в. Попередня податкова адреса - 14000. Чернігівська область, м. Чернігів, Деснянський район, пр.-т. перемоги, буд.87, кв. (офіс) 102.

Відповідно до даних ІКПП за ТОВ «Борей-С» обліковується податковий борг за платежем «адміністративні штрафи та інші санкції» (код платежу 21081103) на загальну суму 501 020,00 грн по 25 регіону (Чернігівська область).

Отже, ГУ ДПС у Чернігівській області продовжує облік адміністрування податку за попереднім місцезнаходженням, оскільки сплата платежу “адміністративні штрафи та інші санкції” здійснюється на бюджетний рахунок отримувача - UA518999980313000106000025713, отримувач - ГУК у Черніг.обл/тг с-щ Дмитр/21081100, код отримувача 37972475, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП).

Таким чином, суд приходить висновку, що ГУ ДПС у Чернігівській області має право на звернення до суду із наведеним позовом, а тому доводи представника відповідача е безпідставними.

Отже, виходячи з вищевикладеного суд приходить висновку, що наведені позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління ДПС у Чернігівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Борей-С" про стягнення податкового боргу - задовольнити.

Стягнути в дохід бюджету з рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю «БОРЕЙ-С» (код ЄДРПОУ 41768906), що обслуговують такого платника податків, кошти в сумі 501 020 грн. (п'ятсот одна тисяча двадцять грн.) для погашення податкового боргу за платежем «адміністративні штрафи та інші санкції» на бюджетний рахунок отримувача - UA518999980313000106000025713, отримувач - ГУК у Черніг.обл/тг с-щ Дмитр/21081100, код отримувача 37972475, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП).

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.А. Прилипчук