Рішення від 19.12.2023 по справі 440/10192/23

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2023 року м. ПолтаваСправа № 440/10192/23

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бойка С.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування наказу, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

19 липня 2023 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області, у якій позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення Управління Державної міграційної служби України від 27.05.2022, яким скасовано рішення Управління Державної міграційної служби України 08.05.2020 про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що згідно рішення УДМС України в Полтавській області від 08.05.2020 він набув громадянства України на підставі ч.1 ст.8 ЗУ «Про громадянство України», проте, рішенням УДМС України в Полтавській області від 27.05.2022 скасоване попереднє рішення УДМС України в Полтавській області від 08.05.2020 про набуття ним громадянства України за територіальним походженням відповідно до ч.1 ст.8 ЗУ «Про громадянство України», у зв'язку з невиконанням зобов'язання припинити громадянство російської федерації протягом двох років з моменту набуття громадянства України. Позивач вважає, що таке рішення відповідача є протиправним та таким, що грубо порушує законодавство України, а також порушує його права, свободи та законні інтереси, тому рішення (подання) про скасування громадянства є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідач позов не визнав, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що ним правомірно прийнято рішення від 27.05.2022 про скасування рішення УДМС України в Полтавській області від 08.05.2020 про набуття ОСОБА_1 громадянства України за територіальним походженням відповідно до ч.1 ст.8 ЗУ «Про громадянство України», оскільки з моменту подання позивачем зобов'язання припинити іноземне громадянство, позивач жодних документів. У зв'язку з вказаним відповідач стверджує, що позивач не виконав зобов'язання припинити громадянство російської федерації.

У відповіді на відзив позивач зазначав, що вчинив всі дії необхідні для припинення громадянства рф, проте з незалежних від нього причин не зміг отримати та надати документ, що підтверджує факт припинення громадянства рф.

Ухвалою судді від 24.07.2023 відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання.

09 листопада 2023 року протокольною ухвалою закрито підготовче провадження, справу призначено до розгляду по суті на 07 грудня 2023 року.

07 грудня 2023 року у судове засідання представники сторін не з'явилися. Від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи без його участі та без участі позивача. Від представника відповідача надійшла заява, в якій він не заперечує проти розгляду справи без участі представника УДМС у Полтавській області в порядку письмового провадження.

Згідно з частиною дев'ятою статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відповідно до частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Зважаючи на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статтею 205 Кодексу адміністративного судочинства України, а також відсутність потреби заслухати свідка або експерта, суд 07 грудня 2023 року перейшов до розгляду справи у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали позовної заяви, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

16.01.2020 громадянин російської федерації ОСОБА_1 звернувся до Чутівського районного сектору УДМС у Полтавській області з заявою про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до частини першої статті 8 Закону «Про громадянство України».

08.05.2020 УДМС у Полтавській області було прийнято рішення про оформлення заявнику набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до частини першої статті 8 Закону.

14.09.2020 оформлено довідку №2892020 про реєстрацію особи громадянином України на ім'я ОСОБА_1 , яка була надана особою при оформленні тимчасового посвідчення громадянина України.

06.10.2020 УДМС у Полтавській області на ім'я ОСОБА_1 було оформлено тимчасове посвідчення громадянина України серії НОМЕР_1 строком до 08.05.2022.

16.01.2020 ОСОБА_1 було взято зобов'язання, що протягом двох років з моменту набуття громадянства України ним буде припинено громадянство російської федерації і подано до органу, що видав тимчасове посвідчення громадянина України документ про припинення громадянства рф , виданий уповноваженим на те торганом цієї держави.

27.05.2022, за поданням Чутівського сектору УДМС у Полтавській області, Управлінням прийнято рішення про скасування рішення УДМС у Полтавській області від 08.05.2020 про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про громадянство України» ОСОБА_1 , у зв'язку з тим, що громадянство України було набуте, але не виконано особою взятого відповідно до частини п'ятої статті 8 Закону України «Про громадянство України» зобов'язання припинити громадянство протягом 2-х років з моменту набуття громадянства України, а незалежних від особи причин неотримання документа припинення іноземного громадянства немає.

Не погоджуючись з прийнятим УДМС у Полтавській області рішенням від 27.05.2022, вказуючи що 14.02.2022 із Консульського відділу Посольства росії в Україні Відділу громадянства отримав на електронну пошту лист згідно з яким довідку про вихід із громадянства можна отримати в четвер з 10 до 12 год, також необхідно принести чинні російські паспорти. Проте, 24.02.2022 рф розпочала повномасштабне вторгнення на всю територію України, в той же день посольство та консульські відділи припинили свою роботу.

Зазначає, що 26.08.2022 Міністерством іноземних справ російської федерації на електронну адресу позивача надано лист №22537/кд-гр згідно з яким на його звернення повідомлено, що рішення про вихід ОСОБА_1 із громадянства російської федерації винесено Посольством росії в Україні.

Надаючи правову оцінку відносинам, що склалась між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 25 Конституції України визначає, що громадянин України не може бути позбавлений громадянства і права змінити громадянство.

Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб визначено Законом України від 18.01.2001 №2235-III "Про громадянство України".

Згідно з частиною п'ятою статті статті 8 Закону України "Про громадянство України" (далі Закон № 2235-III) для оформлення надубття громаднства України в установленому порядку разом з заявою (клопотанням) про набуття громадянства іноземець подає зобов'язання припинити іноземне громадянство.

Іноземці, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, які подали зобов'язання припинити іноземне громадянство, повинні подати документ про це, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту реєстрації їх громадянами України.

Вимогами абз. 12 ст. 1 Закону №2235 передбачено, що зобов'язання припинити іноземне громадянство - письмово оформлена заява іноземця про те, що в разі набуття громадянства України він припинить громадянство (підданство) іншої держави або громадянства (підданства) інших держав і протягом двох років з моменту набуття ним громадянства України подасть документ про припинення громадянства (підданства) іншої держави або громадянств (підданств) інших держав до органу, що видав йому тимчасове посвідчення громадянина України.

Таким чином, саме на позивача покладається обов'язок припинити іноземне громадянство та подати документ про припинення іноземного громадянства, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту набуття громадянства.

Як встановлено з матеріалів справи, позивач набув громадянство України за територіальним походженням відповідно до частини 5 статті 8 Закону України «Про громадянство України».

Особа, яка набула громадянство України і подала декларацію про відмову від іноземного громадянства, зобов'язується повернути паспорт іноземної держави до уповноважених органів цієї держави. Вимога про взяття зобов'язання повернути паспорт іноземної держави не поширюється на осіб, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні.

Судом також враховано, що вказані чинні норми законодавства України покладають на особу обов'язок подати документ, виданий уповноваженим органом відповідної держави про зобов'язання припинити іноземне громадянство, протягом двох років з моменту реєстрації її громадянином України, а у разі неможливості отримання такого документа - подати декларацію про відмову від іноземного громадянства.

Згідно з підпунктом 54 пункту 4 Положення про Міністерство закордонних справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.2016 № 281, Міністерство закордонних справ України відповідно до покладених на нього завдань забезпечує взаємодію з дипломатичними представництвами, консульськими установами іноземних держав, представництвами міжнародних організацій в Україні, а також дипломатичним корпусом, акредитованим в Україні.

Незалежною від особи причиною неотримання документа про припинення іноземного громадянства (підданства), в розумінні пункту 1 статті 1 Закону № 2235-III, є невидача особі, в якої уповноважені органи держави її громадянства (підданства) прийняли клопотання про припинення іноземного громадянства (підданства), уповноваженим органом такої держави документа про припинення громадянства (підданства) особи у встановлений законодавством іноземної держави строк (крім випадків, коли особі було відмовлено у припиненні громадянства (підданства) чи протягом двох років з дня подання клопотання, якщо строк не встановлено, або відсутність у законодавстві іноземної держави процедури припинення її громадянства (підданства) за ініціативою особи чи нездійснення такої процедури.

Відтак, обов'язковою передумовою для визнання причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства незалежною від особи, є факт звернення/прийняття клопотання такої особи уповноваженим органом держави її громадянства, в даному випадку російської федерації.

Особам, які набули громадянство України та взяли зобов'язання припинити іноземне громадянство, видаються тимчасові посвідчення громадянина України. Після подання цими особами в установленому Законом № 2235-III порядку документа про припинення іноземного громадянства або декларації про відмову від іноземного громадянства (якщо така не була подана раніше) їм замість тимчасових посвідчень громадянина України, залежно від місця проживання, видаються паспорти громадянина України або паспорти громадянина України для виїзду за кордон (пункти 117-119 Порядку).

Тобто, позивач зобов'язаний подати документ про припинення російського громадянства.

До матеріалів справи додано лист посольства російської федерації в Україні від 14.02.2022 проте, що ОСОБА_1 може звернутися за довідкою про вихід з громадянства російської федерації до посольства в четвер з 10 до 12, необхідно принести всі діючі російські паспорта.

24 лютого 2022 року рф розпочала повномасштабне вторгнення на всю територію України, в той же день посольство та консульські відділи припинили свою роботу.

На неодноразові звернення позивача Міністерство іноземних справ російської федерації повідомляло позивача, що вихід ОСОБА_1 із громадянства російської федерації винесено Посольством росії в Україні.

До матеріалів справи позивачем додано Рішення Посольства російської федерації в Україні №269100388 від 14 січня 2022 року, яким дозволено ОСОБА_1 вихід із громадянства російської федерації / а.с.115-118/.

Отже, судом встановлено, що позивачем здійснювалось звернення до консульської установи російської федерації щодо припинення громадянства, підтверджено прийняття (реєстрацію) заяви про вихід з громадянства російської федерації, Посольством російської федерації в Україні прийнято рішення №269100388 від 14 січня 2022 року, яким дозволено ОСОБА_1 вихід із громадянства російської федерації, проте позивач не надав довідку про припинення громадянства російської федерації з незалежних від нього причин.

Таким чином, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 1073,60 грн. підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області

Керуючись статтями 9, 14, 72-78, 90, 139, 143, 242-246, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) до Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області (ЄДРПОУ 37829297, вул. Пушкіна, буд.63, м. Полтава, 36039)

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області від 27.05.2022, яким скасовано рішення Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області від 08.05.2020 про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_1 .

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1073,60 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.С. Бойко