Рішення від 20.12.2023 по справі 440/7183/23

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2023 року м. ПолтаваСправа № 440/7183/23

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Петрової Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Кремікс" до Відділ державного нагляду (контролю) у Полтавській області є територіальним органом Державної служби України з безпеки на транспорті, Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання неправомірною та скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Кремікс" звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) про визнання протиправною та скасування постанови від 15.05.2023 №191449.

В обґрунтування позову зазначено, що ні тахограф, ні його картки не є документами, на підставі яких виконують вантажні перевезення, а є лише відповідно контрольним приладом та носієм інформації, на якому фіксується робочий час водія, а не право здійснювати вантажне перевезення. На переконання позивача накладення на перевізника штрафу за відсутності картки тахографа в автомобілі не передбачено абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідач штучно розширив в нашому випадку сферу застосування зазначеної норми та притягнув підприємство до відповідальності без встановлених Законом підстав, оскільки ця норма передбачає відповідальність за відсутність у перевізника на момент перевезення не будь-яких документів, які повинен вести перевізник, а лише за відсутність тих, на підставі яких виконується відповідне вантажне перевезення.

Ухвалою суду від 12.06.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/7183/23, залучено до участі у справі як другого відповідача - Відділ державного нагляду (контролю) у Полтавській області є територіальним органом Державної служби України з безпеки на транспорті, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

18.08.2023 до суду від відповідача надійшов відзив на позов в якому зазначено, що положеннями чинного законодавства покладено на перевізника обов'язок з забезпечення, а на водія - пред'явлення для перевірки відповідних документів. Порушення норм визначених положеннями Закону №2344-111, на момент проведення рейдової перевірки, знайшло своє відображення в акті №327898 від 12.04.2023. Відтак, під час перевірки було виявлено порушення вимог абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону №2344-111. Як наслідок, за порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом було складено постанову №191449 від 15.05.2023.

Розгляд даної справи, відповідно до статті 258, частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

12.04.2023 на підставі направлення на рейдову перевірку (перевірку на дорозі) №015136 від 10.04.2023 відповідно до графіку проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі) посадовими особами Відділу державного нагляду (контролю) у Донецькій, Луганській та Харківській областях було проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, за результатами якої встановлено порушення перевізником ТОВ «Кремікс» вимог законодавства про автомобільний транспорт, про що складено відповідний Акт проведення перевірки №327898 від 12.04.2023.

За змістом Акту проведення перевірки №327898 від 12.04.2023 посадовою особою було перевірено транспортний засіб MAN, державний номерний знак НОМЕР_1 , що використовується для здійснення перевезень ТОВ «Кремікс», та виявлено порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт, а саме «перевезення вантажу згідно ТТН №872 від 11.04.2023 транспортним засобом, який обладнаний аналоговим тахографом, без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 48 цього Закону, а саме заповненої тахокарти за 12.04.2023, передбаченої н. 3.3 наказу МТЗУ №385 від 24.06.2010», відповідальність за яке передбачена абзацом 3 частини 1 статті 60 Закону №2344-111 - перевезення вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених статтею 48 цього Закону.

Зазначено, що водій транспортного засобу зі змістом Акту перевірки №327898 від 12.04.2023 був ознайомлений, однак від підпису та надання пояснень/заперечень відмовився, про що посадовою особою відповідно до вимог пункту 22 Порядку №1567 зроблено відповідну відмітку в акті.

28.04.2023 відповідачем рекомендованим листом з повідомленням про вручення №0600026200978 на адресу ТОВ «Кремікс» 39701, Полтавська обл., Кременчуцький р-н, с. Піщане, вул. Польовий стан, буд. 1, яка зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань та підтверджена самим позивачем в позовній заяві, направлено повідомлення за вих. №28860/34/24-23 від 26.04.2023 про призначення розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт на 15.05.2023 та необхідність з'явитися до Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області для участі у розгляді справи та надання відповідних пояснень/заперечень.

Вказане поштове відправлення №0600026200978 було отримано позивачем 08.05.2023.

15.05.2023 Відділом державного нагляду (контролю) у Полтавській області винесено постанову №191449 про застосування до ТОВ «Кремікс» адміністративно-господарського штрафу у розмірі 17 000,00 грн. за перевезення вантажу за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Відповідно до пункту 29 Порядку №1567 копія постанови видається не пізніше ніж протягом трьох днів після її винесення уповноваженій особі автомобільного перевізника під розписку чи надсилається рекомендованим листом із повідомленням.

На виконання зазначеного вказана постанова разом із супровідним листом надіслана рекомендованим листом з повідомленням на ту ж саму адресу позивача 39701, Полтавська обл., Кременчуцький р-н, с. Піщане, вул. Польовий стан, буд. 1, на підтвердження чого додається копія списку згрупованих поштових відправлень листів рекомендованих від 16.05.2023.

Згідно даних сервісу відстеження поштових відправлень поштове відправлення № 0600026991711 було отримано позивачем 25.05.2023.

Не погоджуючись із правомірністю підстав застосування адміністративно-господарського штрафу, позивач оскаржив цю постанову до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступного висновку.

Процедуру проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі) щодо додержання автомобільними перевізниками вимог законодавства про автомобільний транспорт визначено Порядком проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006 (надалі - Порядок №1567 в редакції, чинній на момент проведення рейдової перевірки).

Пунктом 15 Порядку №1567 встановлено вичерпний перелік підстав для проведення рейдової перевірки, серед яких значиться перевірка наявності визначених статтями 39 і 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР); додержання водієм режиму праці та відпочинку; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.

Згідно з пунктом 20 Порядку №1567, виявлені під час рейдової перевірки (перевірки на дорозі) порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.

Пунктом 25 Порядку №1567 визначено, що справа про порушення розглядається в територіальному органі Укртрансбезпеки за місцезнаходженням автомобільного перевізника або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи автомобільного перевізника) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.

Відповідно до пунктів 26, 27 Порядку №1567, про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа автомобільного перевізника повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням або надсиланням на офіційну електронну адресу (за наявності). У разі неявки уповноваженої особи автомобільного перевізника справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник територіального органу Укртрансбезпеки або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.

З матеріалів справи вбачається, що позивач є таким, що повідомлений належним чином про час та місце справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт.

Надаючи оцінку обставинам правомірності підстав винесення постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу на суму 17000,00 грн, суд виходить з такого.

Підставою для притягнення позивача до відповідальності слугував висновок інспектора про порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт, а саме: «перевезення вантажу згідно ТТН №872 від 11.04.2023 транспортним засобом., який обладнаний аналоговим тахографом, без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 48 цього Закону, а саме заповненої тахокарти за 12.04.2023, передбаченої п. 3.3 наказу МТЗУ №385 від 24.06.2010».

Опис виявленого порушення вимог щодо перевезення вантажів з боку ТОВ "Кремікс" викладено в акті проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.

За приписами ч. 1 ст. 34 Закону України "Про автомобільний транспорт", автомобільний перевізник повинен виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів; утримувати транспортні засоби в належному технічному і санітарному стані та забезпечувати їх зберігання відповідно до вимог статті 21 цього Закону; забезпечувати контроль технічного і санітарного стану транспортних засобів перед виїздом на маршрут; забезпечувати проведення медичного контролю стану здоров'я водіїв; організувати проведення періодичного навчання водіїв методам надання домедичної допомоги потерпілим від дорожньо-транспортних пригод; забезпечувати умови праці та відпочинку водіїв згідно з вимогами законодавства; забезпечувати проведення стажування та інструктажу водіїв у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту; забезпечувати безпеку дорожнього руху; забезпечувати водіїв відповідною документацією на перевезення пасажирів.

Згідно з приписами абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до приписів статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

Таким чином, перелік документів, необхідний для перевезення вантажів, зазначений у статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" не є вичерпним.

Відповідно до Закону України "Про приєднання України до Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР)", Конвенції Міжнародної організації праці 1979 року №153 про тривалість робочого часу та періоди відпочинку на дорожньому транспорті наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 24.06.2010 №385 затверджено Інструкцію з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті (надалі - Інструкція №385), яка визначає порядок установлення, технічного обслуговування та використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільних транспортних засобах (крім таксі), які використовуються для надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів.

Відповідно до пункту 1.3 Інструкції №385, ця Інструкція поширюється на суб'єктів господарювання, які провадять діяльність у сфері надання послуг з перевезення пасажирів та/або вантажів автомобільними транспортними засобами (крім таксі).

Згідно з пунктом 1.4 Інструкції №385, контрольний пристрій (тахограф) - обладнання, яке є засобом вимірювальної техніки, призначене для встановлення на транспортних засобах для показу та реєстрації в автоматичному чи напівавтоматичному режимі інформації про рух таких транспортних засобів та про певні періоди роботи їхніх водіїв; тахокарта - бланк, призначений для внесення й зберігання зареєстрованих даних, який вводять в аналоговий контрольний пристрій (тахограф) та на якому маркувальні пристрої останнього здійснюють безперервну реєстрацію інформації, що підлягає фіксуванню відповідно до положень ЄУТР.

Відповідно до пункту 3.1 Інструкції №385, виробники транспортних засобів, перевізники, водії та ПСТ використовують тахографи, тахокарти, картки до цифрових тахографів, тип яких затверджено відповідно до вимог ЄУТР.

Водій транспортного засобу, обладнаного тахографом: забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа; своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання; використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом; має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР (994_016), або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом; у разі несправності або пошкодження аналогового тахографа своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці тахокарти, де нанесена сітка з відповідними графічними позначками, інформує про це відповідну посадову особу перевізника, з яким водій перебуває у трудових відносинах (для найманих водіїв); у разі несправності або пошкодження цифрового тахографа або картки до нього своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці аркуша, призначеного для роздруківки даних, що використовують у даному тахографі, та забезпечує належне зберігання таких записів (п. 3.3 Інструкції №385).

Представник позивача стверджує, що відповідач не має права притягувати ТОВ "Кремікс", як автомобільного перевізника, до відповідальності за п. 3.3 Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, оскільки заповнення та ведення тахокарт є прямим обов'язком водія і відповідальність за її не/заповнення чи не/ведення лежить саме на водієві, а не на перевізникові.

Такі доводи суд визнає безпідставними оскільки відповідальність на підставі ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за відсутність документів при перевезенні вантажу покладається саме на перевізника.

Автомобільний перевізник, відповідно до визначень наведених у ст. 1 цього ж Закону, - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Відповідно до товарно-транспортної накладної від 11.04.2023 №872, яка надавалася водієм під час рейдової перевірки, автомобільним перевізником значиться ТОВ "Кремікс".

З огляду на обсяг наданих під час здійснення перевірки доказів, відповідно до яких автомобільним перевізником значиться ТОВ "Кремікс", який і здійснював перевезення вантажу, очевидним є висновок про те, що саме він і є суб'єктом відповідальності як перевізник у розумінні вищенаведених вимог Закону.

Доводи представника позивача про те, що на правовідносини з приводу перевезення вантажу для власних потреб, а не на послуги з транспортного перевезення вантажу Інструкція №385 не поширюється суд визнає безпідставними, оскільки процитованим вище пунктом 1.3. Інструкції №385, який визначає коло суб'єктів господарювання, на яких поширюється дія цієї Інструкції, єдине виключення стосується лише таксі.

З урахуванням викладеного суд приходить до висновку про необґрунтованість заявленого позову, у зв'язку з чим відмовляє у його задоволенні в повному обсязі.

За таких обставин підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Кремікс" (код ЄДРПОУ 30748505; вул. Польовий стан, буд. 1, с. Піщане, Кременчуцький район, Полтавська область, 39600) до Відділ державного нагляду (контролю) у Полтавській області є територіальним органом Державної служби України з безпеки на транспорті (вул. Європейська, 155, м. Полтава, 36008), Державної служби України з безпеки на транспорті (вул. Антоновича, 51, м. Київ, 03150, код ЄДРПОУ 39816845) про визнання неправомірною та скасування постанови - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду впродовж тридцяти днів з моменту його підписання.

Суддя Л.М. Петрова