Рішення від 21.12.2023 по справі 280/8534/23

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2023 року Справа № 280/8534/23 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Батрак І.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - ГУ ПФУ в Запорізькій області, відповідач), в якому просить:

визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо призначення позивачу пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

зобов'язати відповідача з 28.04.2023 призначити позивачу пенсію за вислугу років відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії позивача відповідно до грошового атестата Головного управління ДФС у Запорізькій області № 1 від 17.07.2023 із врахуванням календарної вислуги років: 25 років 07 місяців 17 днів у розмірі 65% відповідних сум грошового забезпечення позивача;

зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі грошового атестата Головного управління ДФС у Запорізькій області № 1 від 17.07.2023 із врахуванням календарної вислуги років: 25 років 07 місяців 17 днів у розмірі 65% суми грошового забезпечення.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідачем жодних дій щодо призначення йому пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунку розміру його пенсії та наданні йому розрахунку сум пенсії, нарахованих за рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 13.12.2022 у справі №280/5883/22 та оновленого грошового атестату ОСОБА_1 не вчинено, таким чином, заяви позивача відповідачем залишені без розгляду по суті та задоволення. Вказує, що такі дії відповідача, направлені на його фактичну бездіяльність, в подальшому вплинули на розмір його грошового забезпечення. Вважає бездіяльність відповідача такою, що порушує норми матеріального права, суперечить повноваженням суб'єкта владних повноважень, що визначені Конституцією та законами України, є необґрунтованою, упередженою, недобросовісною, не розсудливою, без дотримання рівності перед законом.

Ухвалою судді від 16.10.2023 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами в порядку, визначеному ст. 262 КАС України. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

Відповідач позов не визнав, 27.10.2023 через систему «Електронний суд» надав до суду відзив, в якому зауважує, що чинне законодавство України не передбачає можливості призначення пенсії більше одного разу, а позивач вже є отримувачем пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», таким чином чине законодавство не передбачає можливості призначення пенсії вдруге. Також стверджує, що для перерахунку пенсії позивача існує визначений законом порядок та підстава, тобто до Управління має надійти від Головного управління ДФС у Запорізькій області оновлений грошовий атестат щодо позивача. Також звертає увагу суду, що у резолютивній частині рішення Запорізького окружного суду від 28.04.2023 по справі 280/5883/22 на Головне управління не покладено зобов'язань щодо перерахунку пенсії позивача, тобто правова підстава для здійснення перерахунку в Управління відсутня, а тому просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

У свою чергу, позивач направив через систему «Електронний суд» відповідь на відзив, у якій додатково наголошує, що Закон № 2262-XII встановлює, у тому числі для осіб начальницького складу податкової міліції передбачені гарантії формування вислуги років, необхідної для призначення та нарахування пенсії. Реалізація зазначеної гарантії не повинна залежати від невиконання державним органом, покладених на нього обов'язків, зокрема, щодо призначення та перерахунку пенсій у цій справі, з врахуванням обставин, встановлених судом у рішенні Запорізького окружного адміністративного суду від 13.12.2023 у справі № 280/5883/22, яке набрало законної сили 28.04.2023. Щодо підстав для здійснення призначення та перерахунку пенсії пояснює, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 13.12.2023 у справі № 280/5883/22, яке набрало законної сили 28.04.2023, встановлено (аркуш 8), що належним способом відновлення порушеного права позивача є зобов'язання ГУ ДФС у Запорізькій області надати до відповідного пенсійного органу оновлений грошовий атестат ОСОБА_1 із зазначенням надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії з врахуванням у вислузі років в календарному обчисленні стажу роботи в органах державної податкової служби України з 12.09.1995 по 17.12.2003. Доводи відповідача, що викладені в його відзиві (аркуш 3 відзиву) про те, що «до Управління має надійти від ГУ ДФС у Запорізькій області оновлений грошовий атестат щодо позивача» не відповідають дійсності, оскільки відповідачем фактично отриманий оновлений грошовий атестат позивача. Виходячи з викладеного, просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Враховуючи приписи частини 5 статті 262 КАС України, справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).

Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

ОСОБА_1 проходив службу у податковій міліції з 18.12.2003 по 30.04.2021 (включно).

Згідно з наказом від 19.04.2021 №48-о Головного управління ДФС у Запорізькій області позивача з 30.04.2021 звільнено з податкової міліції у запас Збройних Сил України. Відповідно до зазначеного наказу, вислуга років ОСОБА_1 на день звільнення складає 17 років 04 місяці 12 днів

З 01.05.2021 позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області та йому призначена пенсія за вислугу років за умовами, визначеними п. «б» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

25.08.2022 позивач звернувся до ГУ ДФС у Запорізькій області та ДФС України з заявами щодо зарахування до його вислуги років, обчисленої в порядку, передбаченому для призначення пенсій, час попередньої роботи в органах державної податкової служби України з 12.09.1995 по 17.12.2003, нарахування та виплати надбавки за вислугу років починаючи з 18.12.2003 з врахуванням у вислузі років в календарному обчисленні стажу роботи в органах державної податкової служби України з 12.09.1995 по 17.12.2003, здійснення перерахунку та виплати відпускних, лікарняних, премій, надбавок починаючи з 18.12.2003 з врахуванням у вислузі років в календарному обчисленні стажу роботи в органах державної податкової служби України з 12.09.1995 по 17.12.2003, а також, підготовки та надання до ГУ ПФУ в Запорізькій області оновленого грошового атестату.

Головою комісії з реорганізації ДФС України листом від 01.09.2022 №16040-03-10/19520 надано відповідь, в якій вказано, що починаючи з 01.01.2022 ДФС припинено функцій виконання органу виконавчої влади України та відповідно Законом України «Про Державний бюджет на 2022 рік», видатки на проведення виплат колишнім працівникам ДФС не передбачено. Також повідомлено, що планується визначення органу виконавчої влади, уповноваженого на видачу довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії особам начальницького та рядового складу податкової міліції.

ОСОБА_1 не погодившись з бездіяльністю щодо його вимог та з вимогами вчинити певні дії, звернувся з адміністративним позовом до суду.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 13.12.2022 по справі №280/5883/22, яке залишено без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 28.04.2023, позовну заяву ОСОБА_1 задоволено частково:

визнано протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у Запорізькій області щодо зарахування до вислуги років позивача часу його роботи в органах державної податкової служби України з 12.09.1995 по 17.12.2003;

зобов'язано Головне управління ДФС у Запорізькій внести зміни до наказу від 19.04.2021 №48-о «Про звільнення ОСОБА_1 » шляхом визначення вислуги років на день звільнення із зарахуванням до вислуги років часу роботи позивача в органах державної податкової служби України з 12.09.1995 по 17.12.2003;

зобов'язано Головне управління ДФС у Запорізькій здійснити з 18.12.2003 перерахунок та виплату позивачу надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії з врахуванням у вислузі років в календарному обчисленні стажу роботи в органах державної податкової служби України з 12.09.1995 по 17.12.2003;

зобов'язано Головне управління ДФС у Запорізькій області надати до відповідного пенсійного органу оновлений грошовий атестат позивача із зазначенням надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії з врахуванням у вислузі років в календарному обчисленні стажу роботи в органах державної податкової служби України з 12.09.1995 по 17.12.2003;

у задоволенні позовних вимог до Державної фіскальної служби України відмовлено.

Так, наказом ГУ ДФС у Запорізькій області від 26.06.2023 №5 внесено зміни до наказу ГУ ДФС у Запорізькій області від 19.04.2021 №48-о та визначена вислуга років на день звільнення: 25 років 07 місяців 17 днів, у пільговому - не має.

На виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 13.12.2023 у справі № 280/5883/22 (набрало законної сили 28.04.2023), ГУ ДФС у Запорізькій області супровідним листом від 18.07.2023 №138/6/08-01-01 ЛК на адресу ГУ ПФУ в Запорізькій області наданий оновлений грошовий атестат позивача від 17.07.2023 №1. Відповідачем зазначений супровідний лист з доданим грошовим атестатом позивача отриманий 19.07.2023.

Позивач звертався до відповідача із заявами від 19.07.2023 та від 01.09.2023 про призначення з 28.04.2023 йому пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та здійснення перерахунку і виплати пенсії відповідно до грошового атестата ГУ ДФС у Запорізькій області № 1 від 17.07.2023 із врахуванням календарної вислуги років: 25 років 07 місяців 17 днів у розмірі 65% відповідних сум грошового забезпечення позивача.

Листами від 16.08.2023 №13094-12338/Б-02/8-0800/23 та від 27.09.2023 №15855-15268/Б-02/8-0800/23 ГУ ПФУ в Запорізькій області повідомило позивача, що пенсія на теперішній час з дати призначення обчислена та виплачується відповідно до норм чинного пенсійного законодавства, рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 28.04.2023 у справі №280/5883/22 на Головне управління не покладено зобов'язань щодо перерахунку пенсії позивача.

Не погодившись з вказаними доводами відповідача, позивач звернувся до суду з метою захисту своїх порушених прав та інтересів

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (надалі по тексту - Закон №2262-ХІІ).

Відповідно до пункту «и» статті 17 Закону № 2262-XII особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "з" статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи і військові формування Служби безпеки України, Управління державної охорони України, органи внутрішніх справ, Національну поліцію, Національне антикорупційне бюро України, державну пожежну охорону, Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України, органи і підрозділи цивільного захисту, податкову міліцію, Бюро економічної безпеки України або Державну кримінально-виконавчу службу України на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, затверджуваними відповідно Службою безпеки України, Управлінням державної охорони України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, Національним антикорупційним бюро України, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України, центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах виконання кримінальних покарань, цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, державної фінансової політики, а також у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, що затверджується Головою Служби судової охорони.

Згідно з пунктом "б" статті 1-2 Закону №2262-ХІІ право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини 5 статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби), зокрема, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

За приписами статті 17-1 Закону №2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до абзацу 12 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 №393 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах б-д, ж із статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховується час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи і військові формування Служби безпеки, Управління державної охорони, органи внутрішніх справ, Національну поліцію, Національне антикорупційне бюро, Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації, органи і підрозділи цивільного захисту, державну пожежну охорону, податкову міліцію, Бюро економічної безпеки або Державну кримінально-виконавчу службу на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, затвердженими відповідно Службою безпеки, Управлінням державної охорони, Міністерством внутрішніх справ, Національною поліцією, Національним антикорупційним бюро, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації, центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, державної фінансової політики, виконання кримінальних покарань, а також у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, затвердженим Головою Служби судової охорони.

Аналіз наведених норм законодавства дає підстави для висновку, що особам, які мають право на призначення пенсії на підставі Закону № 2262-XII, до вислуги років для призначення пенсії зараховується час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи внутрішніх справ, податкову міліцію на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, затверджуваними відповідно Міністерством внутрішніх справ України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері державної фінансової політики.

Так, під час розгляду адміністративної справи №280/5883/22 суд дійшов висновку, що період попередньої роботи позивача в державних органах з 12.09.1995 по 17.12.2003 підлягає зарахуванню до вислуги років, обчисленої в порядку, передбаченому для призначення пенсій, у зв'язку із чим зобов'язав ГУ ДФС у Запорізькій області внести зміни до наказу від 19.04.2021 №48-о про звільнення позивача шляхом визначення вислуги років на день звільнення із зарахуванням до вислуги років часу роботи в органах державної податкової служби України з 12.09.1995 по 17.12.2003, а також надати до відповідного пенсійного органу оновлений грошовий атестат ОСОБА_1 із зазначенням надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії з врахуванням у вислузі років в календарному обчисленні стажу роботи в органах державної податкової служби України з 12.09.1995 по 17.12.2003.

За приписами частини 4 статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Частиною 2 статті 12 Закону №2262-XII (у редакції, чинній станом на день призначення пенсії травень 2021 року) передбачено, що пенсія за вислугу років призначається:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.

б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.

Згідно зі статтею 17-2 Закону №2262-XII обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, як правило, за послужним списком особової справи військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію за цим Законом.

Перелік документів, що підтверджують окремі періоди військової служби, служби в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України та Національному антикорупційному бюро України, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах, визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 2 статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Згідно з частинами 1, 2 статті 63 Закону №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Частиною 4 статті 63 Закону №2262-XII передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до статті 66 Закону №2262-XII рішення про відмову в призначенні пенсії або її перерахунку, зарахуванні до вислуги років для призначення пенсії окремих періодів служби в календарному обчисленні або на пільгових умовах, порушення строків і заниження розмірів пенсії може бути оскаржено до вищих органів або до суду.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/1340, затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Порядок №3-1).

Згідно з пунктом 2 розділу І. ''Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії'' Порядку №3-1 заява про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності подається військовослужбовцем, звільненим зі служби, та особою, яка має право на пенсію згідно із Законом або відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (заява про призначення/перерахунок пенсії), до органу, що призначає пенсію, через уповноважений орган (структурний підрозділ), який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Міністерства юстиції України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Служби судової охорони, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Національної гвардії України, Національної поліції України, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Управління державної охорони України (далі - уповноважений орган (структурний підрозділ)), за останнім місцем служби.

У пункті 2 розділу II. ''Документи, які необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший та виплати пенсії, допомоги'' Порядку №3-1 вказано, що до заяви про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності додаються такі документи, зокрема: 1) подання про призначення пенсії, підготовлене уповноваженим органом (структурним підрозділом) (додаток 7 до цього Порядку); 2) витяги з наказів про звільнення та (або) виключення зі списків особового складу (за винятком осіб, окремі періоди проходження служби яких не підлягають розголошенню) або їх копії; 3) розрахунок вислуги років для призначення пенсії / виписка з розрахунку вислуги років для призначення пенсії або їх копії (за винятком осіб, окремі періоди проходження служби яких не підлягають розголошенню).

Розділом III. ''Підготовка і подання документів для призначення пенсії'' Порядку №3-1 визначено, що уповноважений орган (структурний підрозділ) у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і подання про призначення пенсії і направляє до органу, що призначає пенсії.

Уповноважений орган (структурний підрозділ) надає допомогу особі в одержанні необхідних для призначення пенсії документів.

Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються уповноваженим органом (структурним підрозділом) до органу, що призначає пенсію, мають бути завірені цим уповноваженим органом (структурним підрозділом) або органом, в якому особа проходила військову службу (службу), в установленому порядку.

Отже, інформація про розраховану вислугу років військової служби як календарної так і пільгової вислуги розраховується уповноваженим органом (структурним підрозділом). У разі незгоди з розрахунком вислуги років військової служби військовослужбовець повинен письмово обґрунтувати свої заперечення та подати їх уповноваженому органу.

Обчислення вислуги років чи загального страхового стажу для призначення пенсій здійснюється уповноваженим підрозділом органу, з якого особа звільняється, а не пенсійним органом. Зокрема обчислення вислуги років для призначення пенсії покладається на відповідні підрозділи персоналу та фінансові органи і здійснюється ними перед звільненням військовослужбовця з військової служби за послужним списком та іншими документами з особової справи військовослужбовця. При обчисленні вислуги років на пенсію військовослужбовцям, які підлягають звільненню з військової служби, складається розрахунок вислуги років військовослужбовця на пенсію. Вислуга років, яка дає право на пенсійне забезпечення, зазначається в наказі про звільнення, а також у розрахунку вислуги років військовослужбовця на пенсію. У розрахунку зазначаються всі календарні періоди військової служби і окремо періоди, що зараховуються до вислуги років на пільгових умовах, а також загальна вислуга років на пенсію.

Органи Пенсійного фонду призначають/перераховують пенсії, обчислюючи їх розмір на підставі документів, виданих відповідними уповноваженими органами (структурними підрозділами). Органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно обчислювати вислугу років осіб, які звільнені з військової служби, для призначення/перерахунку пенсій.

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій відповідно до Закону №2262-XII, може бути відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

Зокрема, для виплати пенсії з урахуванням загальної (додаткової) вислуги пенсіонеру слід подати відповідні документи: витяги з наказів про звільнення та (або) виключення зі списків особового складу із зазначенням вислуги років у Збройних Силах у календарному і пільговому обчисленні та оновлений розрахунок вислуги років військовослужбовця на пенсію.

Такі оновлені документи позивач разом із заявою від 19.07.2023 подав до ГУ ПФУ в Запорізькій області. Також відповідачем оновлений грошовий атестат позивача від 17.07.2023 №1 отриманий 19.07.2023 разом із супровідним листом від ГУ ДФС у Запорізькій області.

З моменту отримання належних документів про вислугу років, складених уповноваженими органами (структурними підрозділами), з якого особа звільняється, у пенсійного органу виникає обов'язок з перерахунку пенсії позивача, призначеної за Законом №2262-XII, тому суд дійшов висновку про визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії позивача відповідно до грошового атестата Головного управління ДФС у Запорізькій області № 1 від 17.07.2023 із врахуванням календарної вислуги років: 25 років 07 місяців 17 днів.

Щодо того, у якому відсотковому розмірі відносно заробітної плати підлягає перерахунку пенсії, суд вказує, що відповідач у відповідь на заяву позивача відмовив у перерахунку з мотивів відсутності нормативно-правових підстав. Отже, спору щодо відсоткового розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії на час звернення до суду немає.

Відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.

Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні цих позовних вимог, як передчасних.

Стосовно позовних вимог в частині зобов'язання відповідача з 28.04.2023 призначити позивачу пенсію за вислугу років відповідно до пункту «а» частини 1 статті 12 Закону №2262-XII суд вважає за необхідне зазначити, що дійсно позивач вже є отримувачем пенсії за вислугу років відповідно до згаданого Закону, а чинним законодавством не передбачено можливості призначення пенсії вдруге, проте передбачено у разі необхідності (виникнення відповідних підстав) можливість переведення з одного виду пенсії на інший.

Частиною 2 статті 12 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсія за вислугу років призначається: а) особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж", "з" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

Зі змісту оновленого грошового атестату від 17.07.2023 №1 вбачається, що календарна вислуга років позивача на момент звільнення зі служби складала 25 років 07 місяців 17 днів.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Разом з цим, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Отже, у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, вихід за межі позовних вимог можливий, але повинен бути пов'язаний із захистом саме тих прав, на захист яких поданий позов.

Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку, що належним способом захисту прав позивача є визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо переведення позивача з пенсії за вислугу років за пунктом «б» частини 1 статті 12 Закону № 2262-ХІІ на пенсію за вислугу років за пунктом «а» частини 1 статті 12 Закону № 2262-ХІІ та зобов'язання відповідача перевести позивача на пенсію за вислугу років відповідно до пункту «а» частини 1 статті 12 Закону №2262-XII.

Щодо дати, з якої позивач має право на переведення на пенсію за вислугу років відповідно до пункту «а» частини 1 статті 12 Закону №2262-XII суд вказує, що згідно з абзацом «є» частини 1 статті 50 Закону №2262-ХІІ пенсії відповідно до цього Закону призначаються: особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які набули право на пенсію за цим Законом у зв'язку із внесенням зміни в раніше виданий наказ або інший розпорядчий акт про оголошення їх вислуги років для призначення пенсії та звільнення зі служби, - з дня підписання наказу або іншого розпорядчого акта відповідною посадовою особою про внесення цієї зміни.

Вищеописане дає підстави дійти висновку, що саме шляхом внесення змін до розпорядчого акту, яким обрахована вислуга позивача (у тому числі і пільгова) було вирішено питання про наявність у позивача пільгової вислуги в розмірі 25 років 07 місяців 17 днів.

Так, зміни до наказу ГУ ДФС у Запорізькій області від 19.04.2021 №48-о про звільнення позивача та визначена вислуга років на день звільнення: 25 років 07 місяців 17 днів внесено наказом ГУ ДФС у Запорізькій області від 26.06.2023 №5, тобто саме з 26.06.2023 позивач має право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» частини 1 статті 12 Закону №2262-XII.

Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі с, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають частковому задоволенню.

Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом покладення обов'язку на відповідача подати звіт про виконання рішення суду у цій справі, слід зазначити про таке.

Відповідно до частин 1, 2 статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Проаналізувавши наведені положення КАС України, суд приходить до висновку, що встановити судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі, суд наділений правом саме під час прийняття рішення у справі.

Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду першої інстанції, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.

При цьому, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.

Зазначена правова позиція підтверджується практикою Верховного Суду, що викладена у додатковій постанові по справі №235/7638/16-а від 31.07.2018.

Проаналізувавши обставини справи, суд не вбачає достатніх підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по вказаній адміністративній справі, оскільки судове рішення є обов'язковим до виконання, у тому числі, в примусовому порядку, а за невиконання рішення суду передбачена відповідальність.

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (частина 1 статті 143 КАС України).

У силу вимог частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. ст. 9, 139, 242-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо переведення ОСОБА_1 з пенсії за вислугу років за пунктом «б» частини 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на пенсію за вислугу років за пунктом «а» частини 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з 26.06.2023 перевести ОСОБА_1 на пенсію за вислугу років за пунктом «а» частини 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 за вислугу років відповідно до грошового атестата Головного управління ДФС у Запорізькій області № 1 від 17.07.2023 із врахуванням календарної вислуги років: 25 років 07 місяців 17 днів.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням раніше виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 за вислугу років на підставі грошового атестата Головного управління ДФС у Запорізькій області № 1 від 17.07.2023 із врахуванням календарної вислуги років: 25 років 07 місяців 17 днів.

В решті позовних вимог відмовити.

В задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 суму судового збору у розмірі 1073,60 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя І.В. Батрак