СХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2023 року м. Харків Справа № 905/351/23
Східний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючий суддя Крестьянінов О.О., суддя Фоміна В.О., суддя Шевель О.В.,
за участі секретаря судового засідання Дзюби А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Донецька залізниця" (вх. №2133) на рішення Господарського суду Донецької області від 07.09.2023 (рішення ухвалено суддею Величко Н.В. в приміщенні Господарського суду Донецької області 07.09.2023, повний текст складено 21.09.2023) у справі №905/351/23
за позовом Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Донецька залізниця" (код ЄДРПОУ 40150216; адреса місцезнаходження: 84404, Донецька область, м. Лиман, вул. Привокзальна, буд. 22)
до відповідача Управління соціального захисту населення Бахмутської міської ради (код ЄДРПОУ 25953178 адреса місцезнаходження: 84502, Донецька область, м. Бахмут, вул. Перемоги, буд. 53)
про стягнення 1172111,21 грн.
ВСТАНОВИВ:
Акціонерне товариство "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Донецька залізниця" акціонерного товариства "Українська залізниця" звернулося з позовом про стягнення з Управління соціального захисту населення Бахмутської міської ради на свою користь 1172111,21 грн. збитків за пільгове перевезення пасажирів за 12 місяців 2020 року.
Рішенням Господарського суду Донецької області від 07.09.2023 у справі №905/351/23 у задоволенні позову відмовлено.
Акціонерне товариство "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Донецька залізниця" звернулося з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення Господарського суду Донецької області від 07.09.2023 у справі №905/351/23 та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі, а також стягнути з відповідача на користь позивача витрати з оплати судового збору за подання позовної заяви та апеляційної скарги.
В обґрунтування апеляційної скарги позивач зазначає таке.
Відповідно до ч. 6 ст. 9 Закону України "Про залізничний транспорт" для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, у тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.
Норми закону, зокрема, закріплюють реалізацію державних гарантій певним категоріям громадян та є нормами прямої дії. Обслуговуючи категорію громадян України, які мають право на пільговий проїзд залізничним транспортом, залізниця не має права відмовити їм з підстав відсутності належного фінансування для подальшого відшкодування залізницям витрат на перевезення визначених категорій громадян. Разом з тим безумовний обов'язок залізничного перевізника надавати пільги визначеним категоріям громадян кореспондується з безумовним обов'язком держави в особі її органів відшкодувати витрати з надання таких пільг перевізнику. Механізм розрахунку обсягів компенсаційних виплат залізницям за пільгові перевезення окремих категорій громадян, яким таке право надано законом, що здійснюються за рахунок кошів державного або місцевих бюджетів, а також субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на зазначені цілі, визначений Постановою Кабінету Міністрів України №1359 від 16.12.2009 "Про затвердження Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян" (далі - Порядок №1359). Як передбачено п.п. 9 - 11 Порядку №1359 на підставі місячної станційної звітності залізниці складають облікову форму про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного або місцевих бюджетів, згідно з додатком. Для компенсації недоотриманих коштів облікова форма складається окремо для органу виконавчої влади, який є головним розпорядником бюджетних коштів, передбачених на цю мету державним бюджетом, та органу виконавчої влади, який є головним розпорядником кошів, виділених місцевим бюджетом.
Сума недоотриманих доходних надходжень розраховується автоматизовано за кожним пільговим (безкоштовним) квитком у залежності від маршруту прямування згідно з діючими тарифами та формується в місячну звітність. На підставі станційної звітності залізниці формують облікові форми, відповідно до яких головним розпорядником коштів виставляються рахунки. В облікових формах зазначено фактичну кількість оформлених пільгових проїзних квитків та відповідну недоотриману суму коштів за перевезення фактичної кількості пільговиків.
Отже, позивач зазначає, що він, як перевізник громадян пільгових категорій, здійснив їх перевезення та вчинив визначені законодавством дії для отримання відповідних коштів, що підтверджується обліковими формами, відповідно до яких протягом 2020 року по станції Бахмут були оформлені квитки на перевезення пільгових категорій громадян у приміському сполученні на суму 1672111,21 грн. Зазначені форми були направлені для проведення розрахунків на адресу відповідача і фактичне відшкодування відбулося частково в сумі 500000,00 грн.
Крім того, чинним законодавством не встановлено обов'язку залізниці з встановлення місця реєстрації пільговика та внесення його до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги. Відповідно до Порядку №1359 облікові форми оформлюються на підставі станційної звітності за місцем оформлення пільгового квитка, а не за місцем реєстрації особи. А зазначений порядок є обов'язковим до виконання не тільки залізницею, але і відповідними органами з питань соціального захисту населення.
В свою чергу відповідач, не зважаючи на те, що в межах міста Бахмут Управління соціального захисту населення Бахмутської міської ради є єдиним уповноваженим органом, до компетенції якого належать питання праці та соціального захисту населення на території міста Бахмут, здійснив свої повноваження лише стосовно зареєстрованих в місті громадян пільгових категорій.
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 08.11.2023 поновлено Акціонерному товариству "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Донецька залізниця" строк на апеляційне оскарження рішення Господарського суду Донецької області від 07.09.2023 у справі №905/351/23; відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Донецька залізниця" (вх. №2133) на рішення Господарського суду Донецької області від 07.09.2023 у справі №905/351/23; повідомлено учасників справи, що розгляд апеляційної скарги відбудеться 12.12.2023.
01.12.2023 від відповідача надійшли відзиви на апеляційну скаргу, в яких він просив відмовити у задоволенні апеляційної скарги, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.
У судове засідання представники сторін не з'явились, хоча були повідомлені судом про дату, час та місце розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши в межах доводів та вимог апеляційної скарги законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, колегія суддів Східного апеляційного господарського суду встановила таке.
05.08.2020 між Управлінням праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради як головним розпорядником коштів на пільгове перевезення окремих категорій громадян-мешканців Бахмутської міської об'єднаної територіальної громади (далі - платник) та Регіональною філією "Донецька залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця" (далі - перевізник) укладено договір № 165/2020 (зареєстрований №ДОН/НРП-20117/НЮ-і від 11.08.2020) на відшкодування витрат за пільгове перевезення окремих категорій громадян-мешканців Бахмутської міської об'єднаної територіальної громади залізничним транспортом приміського сполучення (далі - договір).
Пунктом 1.1 цього договору передбачено, що він регламентує взаємовідносини сторін щодо відшкодування платником втрат перевізнику за перевезення окремих категорій громадян, які відповідно до чинного законодавства України мають право на пільговий проїзд (надалі - пільгові категорії громадян) в залізничному транспорті приміського сполучення у 2020 році за рахунок коштів бюджету Бахмутської міської об'єднаної територіальної громади.
При здійсненні відшкодування втрат за перевезення пільгових категорій громадян сторони керуються Бюджетним кодексом України, постановами Кабінету Міністрів України: від 29.01.2003 №117 "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги" (зі змінами), від 16.12.2009 №1359 "Про затвердження Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян", рішенням Бахмутської міської ради про бюджет Бахмутської міської об'єднаної територіальної громади на відповідний рік, рішенням Бахмутської міської ради від 22.07.2020 №6/144-3052 "Про затвердження порядку проведення розрахунків компенсаційних виплат за пільговий проїзд залізничним транспортом приміського сполучення окремих категорій громадян - мешканців Бахмутської міської об'єднаної територіальної громади у новій редакції (далі - Порядок №6/144-3052) (п. 1.2 договору).
Відповідно до п. 2.1 договору сторони виконують взаємні обов'язки з метою забезпечення задоволення потреб населення Бахмутської міської об'єднаної територіальної громади з перевезення залізничним транспортом приміського сполучення окремих категорій громадян відповідно до переліку категорій пільговиків, за проїзд яких на залізничному транспорті приміського сполучення проводяться компенсаційні виплати за рахунок коштів бюджету Бахмутської міської об'єднаної територіальної громади згідно додатку 1 Порядку №6/144-3052.
Перевізник зобов'язується здійснювати пільгові перевезення передбачених чинним законодавством України категорій громадян, які зазначені в додатку 1 до Порядку №6/144-3052 за рахунок коштів бюджету Бахмутської міської об'єднаної територіальної громади у 2020 році та інформувати населення про порядок і умови пільгового проїзду окремих категорій населення - мешканців Бахмутської міської об'єднаної територіальної громади, дотримуватись встановленого руху поїздів (п. 2.2, 2.3 договору).
Перевізник несе персональну відповідальність за своєчасність подання документів, передбачених Порядком №6/144-3052, за достовірність інформації про пільговиків, включених до розрахунку компенсаційних виплат за пільговий проїзд залізничним транспортом приміського сполучення окремих категорій громадян - мешканців Бахмутської міської об'єднаної територіальної громади, який є підставою для перерахування коштів (п. 2.4 договору).
Платник згідно з Порядком №6/144-3052 та в межах суми бюджетних асигнувань, передбачених в кошторисах доходів та видатків платника на відповідний рік, зобов'язується сплатити перевізнику компенсацію у розмірі 500,00 тис.грн. до 31 грудня 2020 року за пільговий проїзд залізничним транспортом приміського сполучення окремих категорій громадян - мешканців Бахмутської міської об'єднаної територіальної громади на підставі наданих перевізником документів, передбачених цим договором та Порядком №6/144-3052 (п. 2.6 договору).
Згідно з п.3.2 договору, перевізник подає щомісячно не пізніше 15 числа кожного місяця наступного за звітним місяцем розрахунки компенсаційних виплат за пільговий проїзд залізничним транспортом приміського сполучення окремих категорій громадян - мешканців Бахмутської міської об'єднаної територіальної громади згідно додатку 3 до Порядку№6/144-3052 (далі - розрахунки) та акт звіряння заборгованості згідно додатку 4 до Порядку №6/144-3052.
Перерахування коштів на покриття збитків перевізнику за пільгове перевезення окремих категорій громадян, мешканців Бахмутської міської об'єднаної територіальної громади провадиться згідно з помісячним розписом асигнувань, акта звіряння заборгованості, в межах фактичної кредиторської заборгованості на дату проведення розрахунків (п. 3.3 договору).
У разі неподання або невчасного подання перевізником платнику документів для проведення компенсації за пільговий проїзд залізничним транспортом приміського сполучення окремих категорій громадян - мешканців Бахмутської міської об'єднаної територіальної громади, відшкодування проводиться у наступному місяці (п. 3.4 договору).
Згідно з п. 3.6 цього договору при повному відшкодуванні платником компенсації за проїзд окремих пільгових категорій громадян в межах бюджетних призначень 2020 року договір вважається виконаним.
Даний договір набирає чинності з 01.08.2020 року і діє в частині надання послуг з перевезення пільгових категорій громадян до 31.12.2020 року, а в частині здійснення компенсаційних виплат - до їх виплат в межах бюджетних призначень (п.7.1 договору).
Умови цього договору можуть бути змінені та доповнені за взаємною згодою сторін шляхом підписання додаткових письмових угод, які є його невід'ємною частиною (п.7.2 договору).
Звертаючись з позовом АТ "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Донецька залізниця" посилається на те, що сума наданих послуг по пільговому перевезенню пасажирів за 2020 рік склала 1672111,21 грн., а відповідачем частково відшкодовано збитки в сумі 500000,00 грн. за послуги з пільгового перевезення окремих категорій громадян приміському сполученні по залізничній станції та зупинковим пунктам в межах Бахмутської міської ради. Тому, позивач вважає, що заборгованість УСЗН Бахмутської міської ради перед АТ “Укрзалізниця” складає 1172111,21 грн.
Відповідач проти позову заперечує посилаюсь на таке:
- ним виконано договір у повному обсязі;
- належним відповідачем за вимогами про стягнення збитків за пільгові перевезення громадян у приміському сполученні має бути Кабінет Міністрів України, а відповідач повинен відшкодовувати витрати, пов'язані з наданням пільг по перевезенню окремих категорій громадян-мешканців Бахмутської міської об'єднаної територіальної громади залізничним транспортом приміського сполучення;
- строк позовної давності, про застосування якої заявив відповідач, щодо вимог до 07.04.2020 сплив, а тому сума позову має бути 464127,32 грн.
Враховуючи викладене, відповідач просив відмовити АТ "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Донецька залізниця" у задоволенні позову щодо стягнення з Управління соціального захисту населення Бахмутської міської ради 1172111,21 грн. збитків за пільгове перевезення пасажирів за 12 місяців 2020 року.
Приймаючи оскаржуване рішення про відмову у задоволенні позову суд першої інстанції виходив, зокрема з того, що матеріалами справи підтверджується і сторонами не заперечується, що відповідач в період серпня - грудня 2020 сплатив позивачу суму компенсації пільгового проїзду за 2020 рік в розмірі 500000,00 грн, що узгоджується з умовами договору. Оскільки відповідач здійснив позивачу компенсаційні виплати за пільговий проїзд залізничним транспортом приміського сполучення окремих категорій громадян - мешканців Бахмутської міської об'єднаної територіальної громади в межах строку укладеного між сторонами договору, відповідно до Порядку проведення розрахунків компенсаційних виплат за пільговий проїзд залізничним транспортом приміського сполучення окремих категорій громадян - мешканців Бахмутської міської об?єднаної територіальної громади (нова редакція), затвердженого рішенням Бахмутської міської ради № 6/144-3052 від 22.07.2020, в межах видатків міського бюджету та Програми економічного і соціального розвитку території Бахмутської міської об'єднаної територіальної громади на 2020 рік, тому, у даному випадку, відсутні підстави для покладення на Управління соціального захисту населення Бахмутської міської ради обов'язку щодо здійснення позивачу інших компенсаційних виплат, що виходять за межі встановленої договором ціни. При цьому суд вважав слушними аргументи відповідача про те, що у даному випадку належним відповідачем за вимогами про стягнення збитків за пільгові перевезення громадян у приміському сполученні має бути саме Кабінет Міністрів України, як орган що визначає порядок та умови надання з державного бюджету місцевим бюджетам субвенцій, а відповідач має відшкодовувати витрати, пов'язані з наданням пільг по перевезенню окремих категорій громадян-мешканців Бахмутської міської об'єднаної територіальної громади залізничним транспортом приміського сполучення в межах відповідних асигнувань. Також, оскільки встановлено відсутність обставин порушення прав позивача саме відповідачем у зобов'язанні, суд дійшов висновку про відсутність підстав для розгляду заяви відповідача про застосування позовної давності.
Надаючи власну правову кваліфікацію обставинам справи, колегія суддів зазначає таке.
Акціонерне товариство "Українська залізниця" є юридичною особою, що утворене відповідно до Закону України "Про особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування", постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2014 № 200 "Про утворення публічного акціонерного товариства "Українська залізниця", предметом діяльності якого є, зокрема надання послуг з перевезення пасажирів, вантажів, зокрема небезпечних вантажів, багажу, вантажобагажу і пошти залізничним транспортом у внутрішньому та міжнародному сполученні.
Основні правові, економічні та організаційні засади діяльності залізничного транспорту загального користування, його роль в економіці і соціальній сфері України, регламентує його відносини з органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, іншими видами транспорту, пасажирами, відправниками та одержувачами вантажів, багажу, вантажобагажу і пошти з урахуванням специфіки функціонування цього виду транспорту як єдиного виробничо-технологічного комплексу визначені Законом України "Про залізничний транспорт".
Відносини підприємств залізничного транспорту з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування базуються на податковій і договірній основах відповідно до чинного законодавства України (ч. 1 ст. 7 Закону України "Про залізничний транспорт").
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України "Про залізничний транспорт" перевезення вантажів, пасажирів, багажу, вантажобагажу і пошти залізничним транспортом загального користування організується на договірних засадах. Для забезпечення виконання договірних зобов'язань здійснюється перспективне та поточне планування перевезень.
Згідно з ч. 6 ст. 9 Закону України "Про залізничний транспорт" для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, у тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.
Отже рішення з питання щодо компенсаційних виплат залізничного транспорту за пільговий проїзд окремих категорій громадян може бути прийнятим (1) державою у межах реалізації державних програм соціального захисту та (2) органами місцевого самоврядування. Відповідно, визначення бюджету (державного або місцевого), за рахунок якого відбуватиметься компенсація вказаних витрат, залежить напряму від рівня державного органу, яким прийнято рішення щодо пільг та компенсацій.
Згідно з ч. 4 ст. 236 ГПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
У постанові Верховного Суду від 20.01.2022 у справі №904/138/21, зокрема, зазначено, що: "Відшкодування витрат на перевезення пільговиків залізничним транспортом можливо за рахунок місцевих бюджетів на договірній основі. Це узгоджується із вимогами частини першої статті 7 Закону України "Про залізничний транспорт", відповідно до якої відносини підприємств залізничного транспорту з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування базуються на податковій і договірній основах відповідно до чинного законодавства України. Разом з тим, частина шоста статті 9 Закону України "Про залізничний транспорт" передбачає, що збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг. Суди попередніх інстанцій, не врахували внесені зміни до законодавства, не встановили, на підставі якої саме бюджетної програми та за рахунок якого бюджету - державного чи місцевого - позивачу (Залізниці) має бути здійснена компенсаційна виплата за пільговий проїзд окремих категорій громадян; суди не встановили, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг, тоді як це має вирішальне значення для вирішення питання, за рахунок державного чи місцевого бюджету відшкодовуються збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання".
Отже, визначення бюджету, з якого перевізнику буде компенсовано його збитки, понесені у зв'язку із пільговим перевезенням пасажирів, залежить від встановлення обставин того, яким органом було введено ці пільги. Тобто збитки перевізника на перевезення пасажирів, яким пільги були надані законами України, мають компенсуватися за рахунок державного бюджету, а їх віднесення на видатки місцевих бюджетів може здійснюватися лише в межах субвенції державного бюджету місцевим бюджетам та/або на договірній основі органу місцевого самоврядування з перевізником, та/або у разі прийняття цим органом рішення про здійснення видатків на такі цілі з відповідного бюджету.
У спорі що розглядається, судом встановлено, що позивач просить стягнути збитки за пільгові перевезення громадян за 12 місяців 2020 року.
20.12.2019 Бахмутською міською радою (137 сесія 6 скликання) прийнято рішення №6/137-2794 "Про затвердження Порядку проведення розрахунків компенсаційних виплат за пільговий проїзд залізничним транспортом приміського сполучення окремих категорій громадян - мешканців Бахмутської міської об'єднаної територіальної громади" (далі -Порядок №6/137-2794). Вказаним рішенням затверджено також Примірний договір про виплату компенсаційних виплат за пільговий проїзд залізничним транспортом приміського сполучення окремих категорій громадян - мешканців Бахмутської міської об'єднаної територіальної громади; встановлено, що дане рішення набирає чинності з 01.01.2020.
Згідно із Порядком №6/137-2794 компенсаційні виплати підприємству - перевізнику регіональній філії "Донецька залізниця" ПАТ "Укрзалізниця" здійснюються на підставі договору про виплату компенсаційних виплат за пільговий проїзд залізничним транспортом приміського сполучення окремих категорій громадян - мешканців Бахмутської міської об'єднаної територіальної громади. Договір укладається на відповідний бюджетний рік з зазначенням суми компенсації в межах бюджетних призначень (п.1.5 Порядку №6/137-2794). Компенсаційні виплати за пільговий проїзд залізничним транспортом приміського сполучення окремих громадян, мешканців Бахмутської міської об'єднаної територіальної громади, здійснюється на підставі договору, укладеного між Управлінням праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради та підприємством - перевізником регіональною філією "Донецька залізниця" ПАТ "Укрзалізниця", за кошти бюджету Бахмутської міської об'єднаної територіальної громади (п. 2.1 Порядку №6/137-2794). Цей Порядок діє до його відміни або до затвердження центральними органами виконавчої влади відповідного нормативно-правового акта, який буде регламентувати відносини у цій сфері (п. 2.8 Порядку №6/137-2794).
22.07.2020 Бахмутською міською радою (144 сесія 6 скликання) прийнято рішення № 6/144-3052 "Про затвердження Порядку проведення розрахунків компенсаційних виплат за пільговий проїзд залізничним транспортом приміського сполучення окремих категорій громадян - мешканців Бахмутської міської об'єднаної територіальної громади у новій редакції" (далі - Порядок № 6/144-3052) Дане рішення набирає чинності з 01.08.2020 (п.2 рішення).
У пункті 1.3 Порядку № 6/144-3052 визначено, що він застосовується для розрахунків з підприємством - перевізником регіональною філією "Донецька залізниця" АТ "Укрзалізниця", яке здійснює перевезення окремих категорій громадян - мешканців Бахмутської міської об'єднаної територіальної громади залізничним транспортом приміського сполучення згідно Порядку №6/144-3052 та укладених договорів в межах кошторисних призначень.
Відшкодування витрат за пільгове перевезення окремих категорій громадян здійснюється підприємству - перевізнику згідно з помісячним розписом, в межах обсягів бюджетних призначень, передбачених в бюджеті Бахмутської міської об'єднаної територіальної громади на компенсацію цих послуг (перевезень) (п. 1.5 Порядку № 6/144-3052).
Компенсаційні виплати підприємству - перевізнику здійснюються на підставі примірного договору на відшкодування витрат за пільгове перевезення окремих категорій громадян - мешканців Бахмутської міської об'єднаної територіальної громади, укладеного між підприємством-перевізником та Управлінням праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради, за кошти бюджету Бахмутської міської об'єднаної територіальної громади (додаток 2), який укладається на відповідний бюджетний рік з зазначенням суми компенсації в межах бюджетних призначень (п.1.6 Порядку № 6/144-3052).
Цей Порядок діє до його відміни або до затвердження центральними органами виконавчої влади відповідного нормативно-правового акта, який буде регламентувати відносини у цій сфері (п.2.8 Порядку №6/144-3052).
Із відкритих джерел, що містяться у загальному доступі, встановлено, що рішенням Бахмутської міської ради 6 скликання від 20.12.2019 №6/137-2797 затверджено Програму економічного і соціального розвитку території Бахмутської міської об'єднаної територіальної громади на 2020 рік (http://artemrada.gov.ua/documents/).
Рішенням Бахмутської міської ради від 24.06.2020 №6/143-3047 внесено зміни до Програми економічного і соціального розвитку території Бахмутської міської об'єднаної територіальної громади на 2020 рік, згідно з яким: у Паспорті Програми п. 9 та п.п. 9.1 викладено у новій редакції: Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми, всього 2955695,2 тис.грн., в т.ч. за рахунок коштів: державного бюджету 704601,4 тис.грн.; обласного бюджету - 233151,2 тис.грн.; бюджету Бахмутської міської ОТГ - 449428,7 тис.грн., підприємств - 69525,0 тис.грн., інших джерел - 1498988,9 тис.грн. (п.1.1. рішення). Також, вирішено додаток 5 "Джерела та обсяги фінансування програми у 2020 році" до Програми викласти у новій редакції згідно з додатком 3. (п. 1.4. рішення).
Рішенням Бахмутської міської ради від 21.10.2020.№6/148-3176 внесено та затверджено зміни до Програми економічного і соціального розвитку території Бахмутської міської об'єднаної територіальної громади на 2020 рік, затвердженої рішенням Бахмутської міської ради від 20.12.2019 № 6/137-2797, із змінами, внесеними до неї рішеннями Бахмутської міської ради від 21.04.2020 №6/141-2953, від 26.08.2020 № 6/145-3070 (далі - Програма), зокрема, у Паспорті Програми п. 9 та п.п. 9.1 викладено у новій редакції: загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми, всього 2971136,7 тис.грн., в т.ч. за рахунок коштів: державного бюджету 711511,7 тис.грн.; обласного бюджету - 239568,6 тис.грн.; бюджету Бахмутської міської ОТГ - 461538,9 тис.грн., підприємств - 69525,0 тис.грн., інших джерел - 1488992,5тис.грн. (п.1.1. рішення). Також, додаток 5 "Джерела та обсяги фінансування програми у 2020 році" до Програми викладено у новій редакції згідно з додатком 2. (п. 1.3. рішення).
Рішенням Бахмутської міської ради від 23.12.2020 №7/3-71 внесено та затверджено зміни до Програми економічного і соціального розвитку території Бахмутської міської об'єднаної територіальної громади на 2020 рік, затвердженої рішенням Бахмутської міської ради від 20.12.2019 № 6/137-2797, із змінами, внесеними до неї рішеннями Бахмутської міської ради від 21.04.2020 №6/141-2953, від 26.08.2020 № 6/145-3070, від 21.10.2020 №6/148-3176 (далі - Програма), зокрема, у Паспорті Програми п. 9 та п.п. 9.1 викладено у новій редакції: загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми, всього 2881707,8 тис.грн., в т.ч. за рахунок коштів: державного бюджету 647201,7 тис.грн.; обласного бюджету - 228046,9 тис.грн.; бюджету Бахмутської міської ОТГ - 466747,7 тис.грн., підприємств - 69525,0 тис.грн., інших джерел - 1470186,5 тис.грн. (п.1.1. рішення). Також, додаток 5 "Джерела та обсяги фінансування програми у 2020 році" до Програми викладено у новій редакції згідно з додатком 3. (п. 1.4. рішення).
На підтвердження заявлених вимог позивачем надані, зокрема, такі документи:
- договір від 05.08.2020 № 165/2020 (зареєстрований №ДОН/НРП-20117/НЮ-і від 11.08.2020) на відшкодування витрат за пільгове перевезення окремих категорій громадян-мешканців Бахмутської міської об'єднаної територіальної громади залізничним транспортом приміського сполучення;
- облікові форми про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного та місцевих бюджетів на загальну суму 1672111,21 грн., за змістом яких: у січні 2020 року залізницею оформлено всього 3387 пільгових проїзних документів (квитків), сума недоотриманих коштів з урахуванням ПДВ становить 381241,03 грн., у лютому 2020 року залізницею оформлено 3422 пільгових проїзних документів (квитків), сума недоотриманих коштів з урахуванням ПДВ становить 326742,86 грн., у березні 2020 року залізницею оформлено 2123 пільгових проїзних документів (квитків), сума недоотриманих коштів з урахуванням ПДВ становить 189307,29 грн., у червні 2020 року залізницею оформлено 388 пільгових проїзних документів (квитків), сума недоотриманих коштів з урахуванням ПДВ становить 7556,06 грн., у липні 2020 року залізницею оформлено 457 пільгових проїзних документів (квитків), сума недоотриманих коштів з урахуванням ПДВ становить 99379,97 грн., у серпні 2020 року залізницею оформлено 1111 пільгових проїзних документів (квитків), сума недоотриманих коштів з урахуванням ПДВ становить 141353,17 грн., у вересні 2020 року залізницею оформлено 1135 пільгових проїзних документів (квитків), сума недоотриманих коштів з урахуванням ПДВ становить 182308,45 грн., у жовтні 2020 року залізницею оформлено 1073 пільгових проїзних документів (квитків), сума недоотриманих коштів з урахуванням ПДВ становить 126671,99 грн., у листопаді 2020 року залізницею оформлено 884 пільгових проїзних документів (квитків), сума недоотриманих коштів з урахуванням ПДВ становить 86724,34 грн., у грудні 2020 року залізницею оформлено 721 пільгових проїзних документів (квитків), сума недоотриманих коштів з урахуванням ПДВ становить 130826,05 грн.;
- загальні зведені відомості по типах пільг та квитків у приміському сполученні з визначенням кількості документів та поїздок, зокрема, по місту Бахмут;
- акти звіряння заборгованості, з яких вбачається, що за 10 місяців 2020 року (в межах запланованих призначень на відповідний період) за даними підприємства нараховано 1454560,82 грн., за даними розпорядника коштів місцевого бюджету - 248772,13 грн. Фактично сплачено за 2020 - 142537,43 грн.; заборгованість станом на 01.11.2020 за даними організації - 1312023,39 грн, за даними розпорядника коштів місцевого бюджету - 106184,70 грн.; підлягає відшкодуванню згідно п. 3.3 договору від 05.08.2020 №165/2020 - 106184,70 грн.;
- претензію позивача на ім'я начальника УПСЗН Бахмутської міської ради на суму 1172111,21 грн., в якій зазначається, що з 01.01.2016 відповідно до вимог ст. 91 Бюджетного кодексу України компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян віднесені до видатків місцевих бюджетів. Сума наданих послуг по пільговому перевезенню пасажирів за 2020 рік склала 1672111,12 грн., з яких отримано компенсаційних виплат - 500000,00 грн. Низький відсоток компенсації обумовлений тим, що УПСЗН Бахмутської міської ради відшкодовує суми перевезень лише за своїх пільговиків, які зареєстровані в ЄДАРП, не зважаючи на п. 7 постанови КМУ №1359 від 16.12.2009. Таке рішення мотивується затвердженим сесією міських рад порядком відшкодування витрат за пільговий проїзд громадян на 2020 рік. У відповідь на цю претензію (лист № 04вих.01-5076 від 19.08.2021) Управління соціального захисту населення Бахмутської міської ради повідомило, що ним належним чином повністю виконані умови та зобов?язання за договором, а тому відсутня вказана у претензії заборгованість в сумі 1172111,21 грн.
- виписки про рух коштів по рахунку, згідно яких за період 28.08.2020 - 29.12.2020, Управлінням соціального захисту населення Бахмутської міської ради перераховано позивачу компенсації пільгового проїзду за 2020 рік на загальну суму 500000,00 грн.
Колегія суддів звертає увагу, що з наданих позивачем документів не вбачається, що всі пільговики, які отримали послуги за проїзд залізничним транспортом (оформили пільгові проїзні документи (квитки) у м. Бахмут) є громадянами - мешканцями м. Бахмут, а заявлена в позові сума є компенсацією за пільгові перевезення осіб, які включені до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, в м. Бахмут.
При цьому, відповідачем та Бахмутською міською радою не приймалося рішення щодо відшкодування компенсаційних виплат за пільговий проїзд залізничним транспортом приміського сполучення по мешканцям інших міст, тобто усіх осіб, яким право на безкоштовний проїзд залізничним транспортом гарантоване державою.
Місцевий господарський суд правильно встановив безпідставність позовних вимог про стягнення з відповідача збитків за пільгові перевезення громадян за 12 місяців 2020 року, зокрема за період з січня по липень 2020 року, оскільки п. 2.6 укладеного між сторонами договору встановлено, що платник згідно з Порядком №6/144-3052 та в межах суми бюджетних асигнувань, передбачених в кошторисах доходів та видатків платника на відповідний рік, зобов'язується сплатити перевізнику компенсацію у розмірі 500,00 тис. грн. до 31 грудня 2020 року за пільговий проїзд залізничним транспортом приміського сполучення окремих категорій громадян - мешканців Бахмутської міської об'єднаної територіальної громади на підставі наданих перевізником документів, передбачених цим договором та Порядком №6/144-3052. Даний договір набирає чинності з 01.08.2020 року і діє в частині надання послуг з перевезення пільгових категорій громадян до 31.12.2020 року, а в частині здійснення компенсаційних виплат - до їх виплат в межах бюджетних призначень.
Оскільки в матеріалах справи відсутні докази того, що умови договору № 165/2020 від 05.08.2020 (зареєстрований № ДОН/НРП-20117/НЮ-і від 11.08.2020) застосовуються до відносин між сторонами, які виникли до його укладення, враховуючи положення ст. 631 ЦК України, колегія суддів погоджується з висновком місцевого господарського суду про безпідставність заявлених вимог про стягнення з відповідача збитків за пільгові перевезення громадян, зокрема, за період з січня по липень 2020 року.
Крім того, враховуючи положення ч. 4 ст. 236 ГПК України колегія суддів зазначає таке.
У постанові від 09.06.2023 у справі №916/3938/21 Верховний Суд у складі об'єднаної палати Касаційного господарського суду дійшов, зокрема таких висновків.
За ч.6 ст.9 Закону "Про залізничні перевезення" для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, у тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.
Враховуючи приписи статей 11, 167, 170, 526 Цивільного кодексу України (далі - ЦК) та статей 3, 193 Господарського кодексу України (далі - ГК) в Укрзалізниці виникло цивільне право на відшкодування вартості послуг перевезення, наданих особам, які згідно з чинним законодавством мають право на соціальні пільги, а у держави (її відповідного органу) як замовника послуг - цивільний обов'язок здійснити з позивачем розрахунок за надані цим особам послуги.
Отже, до спірних правовідносин підлягають застосуванню саме положення господарського законодавства (в цьому випадку - Закону України "Про залізничний транспорт"), а не Бюджетного кодексу України (далі - БК), який визначає засади функціонування бюджетної системи України, до якої позивач (Укрзалізниця) не належить. Тому застосування положень цього Кодексу у контексті визначення особи-боржника у цивільних правовідносинах є помилковим.
Між тим, визначення особи, зобов'язаної здійснити розрахунок у спірних правовідносинах, із застосуванням ч.6 ст.9 Закону України "Про залізничний транспорт" відповідає і приписам БК.
Об'єднана палата аналізуючи норми права, передбачені підпунктом "б" п.4 ч.1 ст.89, ст.102 БК (виключені на підставі Закону від 20.12.2016 №1789-VIII "Про внесення змін до БК", який набрав чинності 01.01.2017) та підпунктом "ґ" п.3 ч.1 ст.91 БК, дійшла висновку, що законодавець розмежовував компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян у межах реалізації державних програм соціального захисту від інших подібних видатків.
Водночас, Об'єднана палата заначила, що не означає автоматичного поширення випадків здійснення видатків за підпунктом "ґ" п.3 ч.1 ст.91 БК на видатки, які здійснювалися за нормами, які виключено.
За підпунктом "є" п.9 ч.1 ст.87 БК до видатків, що здійснюються з Державного бюджету України (з урахуванням особливостей, визначених п.5 ч.2 ст.67-1 цього Кодексу), належать видатки на інші програми в галузі соціального захисту та соціального забезпечення, що забезпечують виконання загальнодержавних функцій, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України такий перелік на 2020 рік (спірний період у цій справі) не затверджувався, однак, це не змінює фактичне існування програм в галузі соціального захисту та соціального забезпечення, що забезпечують виконання загальнодержавних функцій, та не звільняє державу від здійснення видатків для забезпечення реалізації таких програм.
Засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначає Закон "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" (далі - Закон "Про державні соціальні гарантії") відповідно до ст.1 якого державні соціальні гарантії - встановлені законами мінімальні розміри оплати праці, доходів громадян, пенсійного забезпечення, соціальної допомоги, встановлені законами пільги, розміри інших видів соціальних виплат, встановлені законами та іншими нормативно-правовими актами, які забезпечують рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму.
Статтею 17 Закону "Про державні соціальні гарантії" унормовано, що основні державні соціальні гарантії встановлюються законами з метою забезпечення конституційного права громадян на достатній життєвий рівень.
Законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема щодо забезпечення пільгових умов задоволення потреб у товарах та послугах окремим категоріям громадян, які потребують соціальної підтримки (ст.18 Закону "Про державні соціальні гарантії").
Відповідно до ст.19 Закону "Про державні соціальні гарантії" виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання. Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності. Органи місцевого самоврядування при розробці та реалізації місцевих соціально-економічних програм можуть передбачати додаткові соціальні гарантії за рахунок коштів місцевих бюджетів.
Надання державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок бюджетів усіх рівнів, коштів підприємств, установ і організацій та соціальних фондів на засадах адресності та цільового використання (ч. 1 ст. 20 Закону "Про державні соціальні гарантії").
Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що боржником у спірних правовідносинах, пов'язаних із компенсацією витрат за пільговий проїзд окремих категорій громадян, є держава, яка здійснює свої цивільні права через відповідні органи.
Належним представником держави у спірних правовідносинах є той суб'єкт, який визначений законом про державний бюджет головним розпорядником бюджетних коштів, прийнятим законодавцем у році, що відповідає спірному періоду, за який витрати Укрзалізниці за пільгові перевезення окремих категорій громадян підлягають компенсації.
Верховний Суд у складі об'єднаної палати Касаційного господарського суду за наслідками дослідження зазначеного питання дійшов висновку про відсутність підстав для відступу від висновку Верховного Суду, адже пільги, введені законами України, мають компенсуватися з державного бюджету з огляду на їх введення органом державної влади. Верховний Суд також виснував, що саме держава як замовник послуг є боржником у цих правовідносинах.
Отже, стороною зобов'язання з компенсації витрат Укрзалізниці за пільговий проїзд окремих категорій громадян є держава, а тому відповідач не може бути боржником за таким зобов'язанням.
Враховуючи, що Бахмутська міська рада відповідно до своїх рішень, а також до укладеного з позивачем договору прийняла на себе зобов'язання щодо відшкодування за рахунок міського бюджету на 2020 рік компенсаційних виплат лише за пільговий проїзд залізничним транспортом окремих категорій громадян - мешканців Бахмутської міської об'єднаної територіальної громади, відсутні підстави для покладення на відповідача обов'язку щодо здійснення компенсаційних виплат за пільговий проїзд залізничним транспортом інших громадян.
Сторонами не заперечується, що відповідач здійснив компенсаційні виплати у сумі 500000,00 грн. по пільговиках, які включені до ЄДАРП в м. Бахмут, про що, зокрема, зазначено у претензії позивача.
Водночас, наданими позивачем доказами не доведено, що ним здійснювалися пільгові перевезення громадян - мешканців Бахмутської міської об'єднаної територіальної громади.
Отже, інші витрати на пільгові перевезення позивачем пасажирів можуть компенсуватися з державного бюджету з огляду на їх введення органом державної влади.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для покладення на Управління соціального захисту населення Бахмутської міської ради обов'язку щодо здійснення позивачу інших компенсаційних виплат, що виходять за межі
Крім того, оскільки судом не встановлено обставин порушення прав позивача саме відповідачем у зобов'язанні, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відсутність підстав для розгляду заяви відповідача про застосування позовної давності.
Відповідно до ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ст. 76 ГПК України).
Згідно ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення Господарського суду Донецької області від 07.09.2023 у справі №905/351/23 - без змін.
Керуючись статтями 269, 270, 275, 281-284 ГПК України
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Донецька залізниця" залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду Донецької області від 07.09.2023 у справі №905/351/23 залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття. Порядок і строки оскарження передбачені статтями 286 - 289 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст постанови складено 21.12.2023.
Головуючий суддя О.О. Крестьянінов
Суддя В.О. Фоміна
Суддя О.В. Шевель