Рішення від 21.12.2023 по справі 343/3153/23

Справа №: 343/3153/23

Провадження №: 2-о/0343/128/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2023 року м. Долина

Долинський районний суд Івано - Франківської області в складі:

головуючого судді - Андрусіва І.М.,

з участю: секретаря судового засідання - Нікіфорової К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження в приміщенні Долинського районного суду Івано - Франківської області цивільну справу № 343/3153/23 за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Долинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Калуському районі Івано - Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту смерті,

за участю: представника заявниці ОСОБА_1 - адвоката Керницького В.М.,

ВСТАНОВИВ:

І. Стислий виклад позицій заявниці та заінтересованої особи:

заявниця ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою, в якій просить встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Маріуполь Донецької області.

Подану заяву мотивує тим, що вона є дочкою ОСОБА_2 . Остання 23.03.2022 загинула під час обстрілу російкими окупантами м. Маріуполя. Після евакуації з м. Маріуполь, яке на даний час перебуває під окупацією, вона звернулась до відділу державної реєстрації актів цивільного стану з метою отримання свідоцтва про смерть, однак їй було відмовлено у зв'язку із тим, що нею не надано оригінал лікарського свідоцтва про смерть встановленої форми. Встановлення факту смерті мами їй необхідне для подальшої реєстрації цього факту в органах реєстрації актів цивільного стану та отримання свідоцтва про смерть.

У судовому засідання представник заявниці ОСОБА_1 - адвокат Керницький В.М. подану заяву підтримав, просив її задовольнити.

Представник заінтересованої особи у судове засідання не з'явився, хоча про місце, дату і час розгляду заяви був повідомлений у встановленому законом порядку шляхом направлення заяви та додатків до неї на офіційну електронну адресу.

Беручи до уваги те, що ч. 2 ст. 317 ЦПК України встановлений невідкладний розгляд даної справи, суд вважає за можливе провести розгляд заяви у відсутності представника заінтересованої особи.

ІІ. Заяви учасників справи, процесуальні дії у справі:

18 грудня 2023 року ухвалою суду залишено дану заяву без руху та надано заявниці строк на усунення недоліків такої.

Від представника заявниці 21.12.2023 надійшла заява на виконання ухвали суду про залишення заяви без руху.

Ухвалою суду від 21.12.2023 відкрито провадження у справі та призначено судове засідання за участю учасників справи.

ІІІ. Фактичні обставини, встановлені судом та зміст правовідносин:

як вбачається із копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 виданого 20.07.1974, ОСОБА_1 , народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 . Її батьками є: ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .

Тобто заявниця ОСОБА_1 є дочкою ОСОБА_2 .

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується листом Донецької обласної прокуратури.

Заявниця ОСОБА_2 хоче провести державну реєстрацію смерті матері ОСОБА_2 у відповідності до чинного на території України законодавства, однак позбавлена такої можливості у зв'язку із відсутністю лікарського свідоцтва про смерть встановленої форми. Встановлення даного факту дасть змогу заявниці зареєструвати факт смерті матері в органі державної реєстрації актів цивільного стану відповідно до чинного законодавства України та не тягне на даний час за собою спору про право.

ІV. Оцінка суду:

суд, заслухавши пояснення представника заявниці, дослідивши та оцінивши докази в їх сукупності, долучені на обґрунтування заяви, з'ясувавши таким чином фактичні обставини справи, вважає, що заява підлягає задоволенню, виходячи з такого.

Згідно із ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка є невід'ємною частиною національного законодавства, кожна людина при визначенні її громадянських прав і обов'язків має право на справедливий судовий розгляд.

Статтею 2 Цивільно процесуального кодексу України встановлено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно із ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Як визначено в ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

У п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» роз'яснено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо:

- згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян;

- чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення;

- заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення;

- встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.

Відповідно до ст. 318 ЦПК України, у заяві про встановлення факту, що має юридичне значення, повинно бути зазначено, зокрема, який факт заявник просить встановити та з якою метою. Мета встановлення факту - це ті наслідки, настання яких бажав би заявник.

Згідно із п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Для заявниці ОСОБА_1 встановлення факту смерті матері ОСОБА_2 породжує юридичні наслідки, оскільки необхідний для проведення реєстрації смерті в державному органі України. Однак, у зв'язку з відсутністю документів про смерть останньої виданих відповідно до законодавства України, заявниця позбавлена можливості зареєструвати факт смерті в органі реєстрації актів цивільного стану.

Відповідно до ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Як вказала заявниця, отримати свідоцтво про смерть матері, вона не має можливості, оскільки остання померла в м. Маріуполь Донецької області, яке є тимчасово окупованою територією України.

Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Згідно із ч. 1, 2 ст. 4 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину адміністративної межі та лінії зіткнення між тимчасово окупованою територією та іншою територією України, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.

Вся територія Маріупольського району, є тимчасово окупованою територією України, оскільки така наявна у Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженому наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309.

Частиною 1 ст. 17 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.

В ході судового розгляду на основі повно та всебічно з'ясованих обставин справи, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні, суд дійшов висновку, що факт, який має юридичне значення, а саме те, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Маріуполь Донецької області знайшов своє підтвердження.

Встановлення даного факту на даний час не пов'язується з наступним вирішенням підвідомчого суду спору про право та чинним законодавством не передбачено порядок іншого (позасудового) його встановлення, яке необхідне заявниці для проведення реєстрації смерті в державному органі України.

З огляду на викладене, зважаючи на те, що заявниця немає іншої можливості, окрім як в судовому порядку, встановити факти смерті матері ОСОБА_2 в м. Маріуполь Донецької області, яке є тимчасово окупованою територією України, на основі з'ясованих обставин справи суд вважає, що дана заява підлягає задоволенню, оскільки вимоги її законні, обґрунтовані та доказово підтверджені письмовими доказами.

У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства.

На підставі викладеного, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950, ст. 15, 16 ЦК України, ст. 2, 4, 13, 229, 293, 294, 315, 317, 318, 430 ЦПК України, ст. 4, 17, 18 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим та тимчасово окупованій території України", ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", керуючись ст. 258, 259, 263-265, 268, 273, 319 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Долинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Калуському районі Івано - Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту смерті задовольнити.

Встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Маріуполь Донецької області.

Рішення суду підлягає до негайного виконання.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення безпосередньо до Івано - Франківського апеляційного суду.

Рішення суду невідкладно надіслати заінтересованій особі для державної реєстрації смерті особи.

Заявниця: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Заінтересована особа: Долинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Калуському районі Івано - Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, місцезнаходження: м. Долина, вул. Омеляна Антоновича, 10 Калуського району Івано - Франківської області, ЄДРПОУ 20556934.

Суддя: І.М.Андрусів