Справа 682/3158/23
Провадження № 3/682/1632/2023
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 грудня 2023 року м.Славута
Суддя Славутського міськрайонного суду Хмельницької області Матвєєва Н.В., розглянувши матеріали, які надійшли від начальника бази зберігання інженерних боєприпасів та майна військової частини НОМЕР_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , солдата, зі слів раніше судимого, зі слів притягувався до адміністративної відповідальності протягом року,
- за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
15 грудня 2023 року до Славутського міськрайонного суду Хмельницької області надійшли після доопрацювання матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.2 ст. 172-15 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що 19.11.2023 близько 08:00 год. в умовах особливого періоду на території бази зберігання інженерних боєприпасів та майна військової частини НОМЕР_1 під час ранкового шикування особового складу бази зберігання інженерних боєприпасів та майна військової частини, було виявлено відсутність в строю стрільця взводу охорони роти охорони та забезпечення бази зберігання інженерних боєприпасів та майна військової частини НОМЕР_1 солдата ОСОБА_1 . Під час перевірки за місцем проживання солдата ОСОБА_1 : АДРЕСА_2 , його вдома не було, на телефонні дзвінки він не відповідав. 20.11.2023 року до солдата ОСОБА_1 зателефонував командир роти охорони та забезпечення капітат ОСОБА_2 , в ході бесіди, солдат ОСОБА_1 доповів, що він має повернутись на базу зберігання інженерних боєприпасів та майна військової частини НОМЕР_1 . Таким чином, з 19.11.2023 року солдат ОСОБА_1 вважається відсутнім на військовій службі в особливий період. Близько 08:00 години 21.11.2023 року солдат ОСОБА_1 самостійно повернувся до бази зберігання інженерних боєприпасів та майна військової частини НОМЕР_1 . Таким чином солдат ОСОБА_1 з 08:00 години 19.11.2023 до 08:00 години 21.11.2023 був відсутній на службі та проводив час на власний розсуд. 19.11.2023 і 20.11.2023 солдат ОСОБА_1 будучи військовою службовою особою, в умовах особливого періоду, всупереч інтересам військової служби, внаслідок особистої недисциплінованості та безвідповідальності в порушення статутних вимог та покладених на нього обов'язків, недбало поставився до військової служби, чим вчинив правопорушення передбачене ч.2 ст. 172-15 КУпАП.
ОСОБА_3 ( ОСОБА_1 ) в судове засідання не з'явився, однак подав до суду письмову заяву, в якій просить розгляд справи проводити за його відсутності, а провадження у справі закрити на підставі п. 1 ч.1 ст. 247 КУпАП за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення передбаченого ч.2 ст. 172-15 КУпАП.
Вивчивши матеріали справи, вважаю, що провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю, виходячи з наступних підстав.
Так, згідно із ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до вимог ст.245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно з положеннями ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує в тому числі питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Статтею 256 КУпАП встановлені вимоги щодо змісту протоколу про адміністративне правопорушення. Зокрема, у протоколі зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
За змістом ст. 251 КУпАП, доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновків експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи записів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Ч.1 ст.172-15 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби.
Ч.2 ст.172-15 КУпАП передбачено відповідальність за діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене в умовах особливого періоду.
Разом з тим, згідно примітки до ст. 172-13 КУпАП під військовими службовими особами розуміються військові начальники, а також інші військовослужбовці, які обіймають постійно чи тимчасово посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або виконують такі обов'язки за спеціальним дорученням повноважного командування.
Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення серії А0543/С/180 від 01 грудня 2023 року, ОСОБА_1 є військовослужбовцем солдатом військової частини НОМЕР_1 , а отже він не є військовою службовою особою.
Крім того, до протоколу про адміністративне правопорушення долучено копію паспорта на прізвище ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виданого 25.09.2023 року, органом 6813, протокол про адміністративне правопорушення за ст. 172-15 ч.2 КУпАП складено відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто на іншу особу.
До протоколу про адміністративне правопорушення не долучено жодного належного, допустимого та достатнього доказу, який би підтверджував ту обставину, що ОСОБА_1 є військовослужбовцем, який обіймає постійно чи тимчасово посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або виконує такі обов'язки за спеціальним дорученням повноважного командування, а отже є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП.
Статтею 62 Конституції України передбачено, що обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
При цьому, судовий розгляд проводиться лише стосовно особи, яка притягується до відповідальності, і лише в межах зазначеного у протоколі про адміністративне правопорушення обвинувачення, на підставі зібраних посадовою особою, уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення, доказів. Суд не має збирати з власної ініціативи докази, позаяк в протилежному випадку суд згідно із ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод не може бути визнаний безстороннім.
Таким чином, оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин провадження, керуючись законом, приходжу до висновку, що провадження по справі щодо ОСОБА_1 підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП.
Керуючись ст. 172-15 ч.2, ч.1 п.1 ст. 247, ст.280, 284 КУпАП,-
ПОСТАНОВИВ:
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ознаками адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП, на підставі п.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.172-15 ч.2 КУпАП.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її представником, захисником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу, до Хмельницького апеляційного суду через Славутський міськрайонний суд.
Суддя Н.В.Матвєєва