Постанова від 28.01.2022 по справі 760/1838/22

Справа №760/1838/22

3/760/2631/22

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2022 року м. Київ

Суддя Солом'янського районного суду м. Києва Козленко Г.О., за участю секретаря Колеснік Г.Р., представника Київської митниці Короля Л.І., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина США ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), місце народження: м. Кашіра, місце проживання: АДРЕСА_1 ; паспорт громадянина США НОМЕР_1 , виданий 24.03.2012, за порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України, -

ВСТАНОВИВ:

30.08.2021 о 13 год. 05 хв. у громадянина США ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), який відлітав з України до Москви транзитом через Варшаву, літаком авіакомпанії «LOT», рейс LО752 було виявлено один старовинний самовар, який знаходився у валізі (багажна бирка № 0880 LO 288446, виписана на ім'я ОСОБА_3 ). Самовар був виявлений в багажному відділенні залу «Відліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль». Громадянин США ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) своїми діями обрав канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо вивезення за межі митної території України та засвідчив про факти, що мають юридичне значення.

Зазначений товар переміщувався без ознак приховування. Зі слів громадянина США ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) самовар куплений ним для власних потреб на Андріївському узвозі.

На момент проходження митного контролю дозвільних документів на право переміщення через митний кордон України даних предметів громадянина США ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) не мав, до перетину «зеленої лінії» до інспекторів митниці не звертався та митної декларації не заповнював. Своїми діями пасажир порушив порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, якими обмежено переміщення культурних цінностей через митний кордон України відповідно до Закону України №1068-XIV від 21 вересня 1999 р. та наказу Міністерства культури і мистецтв України №258 від 22.04.2002.

Відносно вищевикладеного співробітниками Київської митниці було складено протокол про порушення митних правил № 2753/10000/21 від 30.08.2021.

Даний протокол складено на місці виявлення правопорушення - в зоні митного контролю залу «Відліт» терміналу «Д» ДП МА «Бориспіль». Предмет правопорушення (самовар) вилучено за даним протоколом.

Частиною 2 статті 366 МК України передбачено, що канал, позначений символами зеленого кольору («зелений коридор»), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.

В ході провадження по справі було проведено експертне дослідження предмету правопорушення. Відповідно до експертного висновку Національного науково-дослідного реставраційного центру України № 4 (П-2035 вх. інвент книга обліку) від 14.01.2022 року предмет правопорушення є самоваром жаровим, масового серійного виробництва кінця ХІХ століття, маючим незначну історичну та культурну цінність. Вартість предмета - 2000 грн.

Таким чином, своїми діями громадянина США ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) під час проходження митного контролю в залі «Відліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» порушив встановлений ст. 366 МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю.

Зазначені дії, що полягають у переміщенні через митний кордон України громадянина США ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), який формою проходження митного контролю обрав проходження через «зелений коридор» предметів, переміщення яких через митний кордон обмежено законодавством України, мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України.

Представник Київської митниці Держмитслужби у судовому засіданні пояснив, що громадянина США ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) порушив митні правила, у зв'язку з чим відносно останнього складено протокол про порушення митних правил за ст. 471 МК України. Протокол підтримав у повному обсязі та просив громадянина США ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) визнати винним за порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України.

Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності в судове засідання не з'явилась. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши та оцінивши письмові докази, суддя приходить до наступного висновку.

Згідно з ч.1 ст. 485 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Судом встановлено, що 30.08.2021 о 13 год. 05 хв. у громадянина США ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), який відлітав з України до Москви транзитом через Варшаву, літаком авіакомпанії «LOT», рейс LО752 було виявлено один старовинний самовар, який знаходився у валізі (багажна бирка № 0880 LO 288446, виписана на ім'я ОСОБА_3 ). Самовар був виявлений в багажному відділенні залу «Відліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль». Громадянин США ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) своїми діями обрав канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо вивезення за межі митної території України та засвідчив про факти, що мають юридичне значення.

Зазначений товар переміщувався без ознак приховування. Зі слів громадянина США ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) самовар куплений ним для власних потреб на Андріївському узвозі.

На момент проходження митного контролю дозвільних документів на право переміщення через митний кордон України даних предметів громадянин США ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) не мав, до перетину «зеленої лінії» до інспекторів митниці не звертався та митної декларації не заповнював. Своїми діями пасажир порушив порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, якими обмежено переміщення культурних цінностей через митний кордон України відповідно до Закону України №1068-XIV від 21 вересня 1999 р. та наказу Міністерства культури і мистецтв України №258 від 22.04.2002.

Відносно вищевикладеного співробітниками Київської митниці було складено протокол про порушення митних правил № 2753/10000/21 від 30.08.2021.

Даний протокол складено на місці виявлення правопорушення - в зоні митного контролю залу «Відліт» терміналу «Д» ДП МА «Бориспіль». Предмет правопорушення (самовар) вилучено за даним протоколом.

В ході провадження по справі було проведено експертне дослідження предмету правопорушення. Відповідно до експертного висновку Національного науково-дослідного реставраційного центру України № 4 (П-2035 вх. інвент книга обліку) від 14.01.2022 року предмет правопорушення є самоваром жаровим, масового серійного виробництва кінця ХІХ століття, маючим незначну історичну та культурну цінність. Вартість предмета - 2000 грн.

Відповідно до положень ст. 486 МК України та ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є зокрема: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.

Згідно з приписами ст. 489 МК України та ст. 289 КУпАП при розгляді справи підлягають з'ясуванню: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують її відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 366 МК України митний контроль товарів, транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України громадянами здійснюється за двоканальною системою.

Згідно з ч. 1 цієї статті, двоканальна система - це спрощена система митного контролю, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України.

Відповідно до п. 4, п. 5 ст. 366 МК України громадянин самостійно обирає «зелений коридор» або «червоний коридор» для проходження митного контролю.

Обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.

Відповідно до санкції ст. 471 МК України вчинення порушення митних правил передбаченого диспозицією даної норми, тягне за собою накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 1 МК України законодавство України з питань державної митної справи складається з Конституції України, цього Кодексу, інших законів України, що регулюють питання, зазначені у статті 7 цього Кодексу, з міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також з нормативно-правових актів, виданих на основі та на виконання цього Кодексу та інших законодавчих актів.

Відповідно до положень ст. 12 Закону України № 1068-ХІV від 21.09.99 (зі змінами та доповненнями) «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей, за клопотанням власника культурних цінностей чи уповноваженої ним особи приймає на підставі висновку державної експертизи рішення про можливість або неможливість вивезення культурних цінностей.

Положеннями ст. 13 Закону України № 1068-ХІV від 21.09.99 (зі змінами та доповненнями) - у разі прийняття центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей, рішення про можливість вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей власнику культурних цінностей чи уповноваженій ним особі видається свідоцтво встановленого зразка на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей. Свідоцтво на право вивезення культурних цінностей є підставою для пропуску зазначених у ньому культурних цінностей за межі митної території України. Вивезення культурних цінностей без цього свідоцтва забороняється.

Інструкцією про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України, затвердженою Наказом Міністерства культури і мистецтв України № 258 від 22.04.2002 встановлено, що вивезення, тимчасове вивезення, у тому числі шляхом пересилання, культурних цінностей за межі митної території України дозволяється за наявності свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей з території України, що видається на підставі висновку державної експертизи.

Відповідно до п. 2 ст. 366 МК України «зелений коридор» призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які перемішують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митним платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.

Обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщуванні ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митним платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та /або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.

На момент перетину державного кордону митної декларації громадянин США ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) митному органу не надав.

Вина правопорушника підтверджується складеним відносно нього протоколом про порушення митних правил, а також доказами, які долучені до матеріалів справи та досліджені судом.

Як вбачається з санкції ч. 1 ст. 471 МК України порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.

Стягнення за вчинене адміністративне правопорушення має накладатися тільки в межах санкції статті МК України, застосування іншого, більш м'якого виду стягнення чинним законодавством про адміністративну відповідальність не передбачено.

Враховуючи вищенаведене, суд застосовує до громадянин США ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 100 (ста) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та конфіскацію безпосередніх предметів порушення митних правил, оскільки за вказаними працівниками Київської митниці ознаками, дані предмети були переміщені з порушенням встановленого порядку проходження митного контролю.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 8, 33, 265, 283, 294, Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст. 3, 196, 197, 366, 370, 374, 466, 471, 485-487, 495, 527 Митного кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Громадянина США ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), місце народження: м. Кашіра, місце проживання: АДРЕСА_1 ; паспорт громадянина США НОМЕР_1 - визнати винним у порушенні митних правил, передбачених ст. 471 Митного кодексу України.

Застосувати до громадянина США ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), місце народження: м. Кашіра, місце проживання: АДРЕСА_1 ; паспорт громадянина США НОМЕР_1 - адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в розмірі 1700 грн, який необхідно сплатити на наступні реквізити: отримувач: ГУК у м. Києві/Соломян.р-н/21081100, ЄДРПОУ: 37993783, МФО: 899998, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), р/р: UA568999980313040106005026010, призначення платежу: номер справи про ПМП №, П.І.П. (порушника).

Безпосередні предмети правопорушення, згідно до протоколу про порушення митних правил №2753/10000/21 від 30.08.2021, а саме: «самовар жаровий, форми-банка. Піддувало з фігурними прорізями. Ручки у вигляді підвісних овалів, з деревяними вставками. Кран фігурний. Російська імперія, м. Тула. Кінець ХІХ ст., самоварная Павель Баташевь 1877 р., циліндричної форми банка, ручки вислі на вертлюгах. На тулубі клейми 6 медалей. На центральній медалі напис «самоварная Павель Баташевь 1877р» - конфіскувати.

Стягнути з громадянина США ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), місце народження: м. Кашіра, місце проживання: АДРЕСА_1 ; паспорт громадянина США НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 496,20 грн.

Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи, прокурором або митним органом, який здійснював провадження у цій справі до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її проголошення.

Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.

Суддя Г.О. Козленко