Ухвала від 20.12.2023 по справі 711/9065/23

Придніпровський районний суд м.Черкаси

Справа № 711/9065/23

Номер провадження 2-о/711/238/23

УХВАЛА

про призначення судово-психіатричної експертизи

та витребовування доказів

19 грудня 2023 року

Придніпровський районний суд міста Черкаси в складі: головуючого судді Кондрацької Н.М., з участю присяжних Касаткіна Н.О., Котельнікова Ю.М., при секретарі Мелещенко О.В., під час розгляду у судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси справи за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Орган опіки та піклування Черкаської міської ради про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна, -

Встановив:

Заявник звернулась до Придніпровського районного суду м. Черкаси з заявою, в якій просить визнати ОСОБА_2 , 1979 року народження, недієздатною, встановити опіку та призначити опікуна.

У судовому засіданні заявник клопотала про призначення судово- психіатричної експертизи. Дане клопотання підтримала та просила витребувати докази, а саме медичну документацію щодо психічного стану ОСОБА_2 . У подальшому звернулась з заявою про розгляд справи за її відсутності.

Представник ОСОБА_2 , адвокат Свистун Ю.Л. не заперечувала щодо задоволення клопотання щодо призначення експертизи та витребування доказів.

Представник заінтересованої особи Чуйко В.В. не заперечував щодо задоволення клопотання заявника щодо призначення експертизи та витребування доказів.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Відповідно до ч.1ст.84 ЦПК України,учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Суд вважає, що заява про витребування доказів підлягає задоволенню, оскільки сприятиме повному і всебічному розгляду справи.

Відповідно до положень частини першої статті 103 ЦПК України, суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.

Призначення експертизи судом є обов'язковим у разі заявлення клопотання про призначення експертизи обома сторонами. Призначення експертизи судом є обов'язковим також за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити: характер і ступінь ушкодження здоров'я; психічний стан особи; вік особи, якщо про це немає відповідних документів і неможливо їх одержати (ч. 1 ст. 105 ЦПК України).

Частиною 1 ст. 298 ЦПК України передбачено, що суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров'я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.

Предметом судово-психіатричної експертизи є психічний стан особи у певні юридично значимі проміжки часу. Психічний стан особи у певні юридично значимі проміжки часу визначається з метою надання відповіді на запитання, поставлені особою або органом, яка (який) залучила(в) експерта, або слідчим суддею чи судом, що доручив проведення експертизи.

Згідно п. 4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 28.03.1972 №3 «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним», судово-психіатрична експертиза призначається у справах про визнання громадянина недієздатним. В ухвалі про призначення експертизи на вирішення експертів мають бути поставлені такі питання:1) чи хворіє даний громадянин на психічну хворобу; 2) чи розуміє він значення своїх дій та чи може керувати ними.

Таким чином, з огляду на викладене, суд дійшов висновку про необхідність задоволення клопотання призначення судово-психіатричної експертизи, на розгляд якої слід поставити питання.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України, суд може за заявою особи, яка бере участь у справі, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у разі призначення судом експертизи.

За таких обставин, оскільки суд дійшов висновку про необхідність задоволення клопотання заявника про призначення судово-психіатричної експертизи та враховуючи необхідність надання експерту матеріалів справи, а також оскільки для проведення експертизи необхідний значний час, суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі на час її проведення.

На підставі викладеного, керуючись ст. 84 ч. 1, 103-105,252,253,258-261,263,298 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Витребувати з Черкаського обласного психоневрологічного диспансеру (18002 м. Черкаси вул. Кавказька, 229) медичні документи, що посвідчують наявність відхилень у психічному стані ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Витребувані докази надати суду у строк до 25.12.2023.

Призначити по справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Орган опіки та піклування Черкаської міської ради про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна, судово-психіатричну експертизу відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на вирішення якої поставити наступне питання:

-Чи хворіє ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на хронічне стійке, психічне захворювання?

-Чи здатна ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , розуміти значення своїх дій та чи може керувати ними?

-Чи може ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за станом здоров'я приймати участь у судових засіданнях та особисто дати пояснення по суті справи?

Проведення експертизи доручити експертам Черкаській філії судово-психіатричних експертиз державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров'я України» (20708 Черкаська область м. Сміла вул. Павлова, 46).

Попередити експертів про кримінальну відповідальність за дачу завідомо неправдивого висновку за ст.384 КК України та за відмову без поважних причин від виконання покладених обов'язків за ст. 385 КК України.

Для ознайомлення експертам надати цивільну справу № 711/9065/23, провадження № 2-о/711/238/23, яка повинна бути повернута разом з висновком суду після проведення експертизи.

Дозволити експертам використовувати витребувану медичну документацію відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка знаходиться при справі.

Експертизу провести протягом 1 місяця починаючи з часу отримання даної ухвали.

На час проведення експертизи провадження по справі зупинити.

Ухвала в частині зупинення провадження може бути оскаржена безпосередньо до Черкаського апеляційного суду протягом 15 днів з дня її проголошення.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження, а в разі оскарження після розгляду справи апеляційним судом, якщо ухвалу не буде скасовано.

Повний текст буде виготовлений 22.12.2023.

Головуючий: Н. М. Кондрацька

Присяжні: Н.О. Касаткіна

Ю.М. Котельнікова

Попередній документ
115777874
Наступний документ
115777876
Інформація про рішення:
№ рішення: 115777875
№ справи: 711/9065/23
Дата рішення: 20.12.2023
Дата публікації: 22.12.2023
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Придніпровський районний суд м. Черкас
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи окремого провадження; Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них:; про визнання фізичної особи недієздатною
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Залишено без руху (01.05.2026)
Дата надходження: 27.04.2026
Предмет позову: про продовження строку дії рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною
Розклад засідань:
12.12.2023 09:30 Придніпровський районний суд м.Черкас
19.12.2023 14:00 Придніпровський районний суд м.Черкас
04.04.2024 09:45 Придніпровський районний суд м.Черкас
26.04.2024 09:00 Придніпровський районний суд м.Черкас
26.05.2025 09:00 Придніпровський районний суд м.Черкас