Справа № 177/2406/23
Провадження № 3/177/1495/23
ПОСТАНОВА
Іменем України
13 грудня 2023 року м. Кривий Ріг
Суддя Криворізького районного суду Дніпропетровської області Коваль Н.В., розглянувши матеріали справи, що надійшли від Полку ПП в м.Кривий Ріг УПП в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення: тимчасово не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ; паспорт НОМЕР_1 виданий 08.08.2014
за ч. 5 ст. 126, ч. 3 ст. 130 Кодексу України про адміністративне правопорушення, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 16.11.2023 о 15 год. 13 хв. в Дніпропетровській області Криворізькому районі на території Новопільської ОТГ в с.Златьопіль по вул.Клбзаря, 42, керував ВАЗ 21051 д.н.з. НОМЕР_2 , з явними ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння (розширені зіниці очей, що не реагують на світло, поведінка, що не відповідає обстановці, виражене тремтіння пальців рук). Від проходження медичного огляду для встановлення у встановленому законом порядку стану сп'яніння - відмовився, чим своїми діями порушив п. 2.5 ПДР України. Зазначене порушення вчинено ОСОБА_1 повторно протягом року після того, як останній двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за порушення передбачене ст. 130 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 16.11.2023 о 15 год. 13 хв. в Дніпропетровській області Криворізькому районі на території Новопільської ОТГ в с.Златьопіль по вул.Клбзаря, 42, керував ВАЗ 21051 д.н.з. НОМЕР_2 , будучи позбавленим права керування транспортними засобами. Зазначене правопорушення вчинено повторно протягом року, після притягнення останнього до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 126 КУпАП.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.1а Правил дорожнього руху України та ст. 15 ЗУ «Про дорожній рух».
Правом на участі у судовому засіданні ОСОБА_1 не скористався, до суду не з'явився, повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи належним чином.
Приймаючи до уваги, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, до суду не з'явилася, клопотань про відкладення розгляду справи від останнього не надходило, причини його неявки до суду визнано неповажними. З метою дотримання розумного строку розгляду справи, суд приходить до висновку про можливість розгляду справи за відсутності ОСОБА_1 оскільки положення ч. 2 ст. 268 КУпАП не містять імперативного припису щодо обов'язкової його участі в судовому засіданні під час розгляду даної категорії справ.
Суддя, дослідивши письмові докази по справі, оглянувши фрагменти відеозаписів на диску DVD-R, надавши їм оцінку в сукупності, приходить до наступного висновку.
Згідно зі ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, повне, всебічне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
В розумінні ст. 280 КУпАП, під час розгляду справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) зобов'язаний з'ясувати, зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
З аналізу ст.ст. 251, 252 КУпАП слідує, що доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. При цьому, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Так, з протоколів про адміністративні правопорушення серії ААД № 636164, ААД № 636081 від 16.11.2023 слідує, що ОСОБА_1 16.11.2023 о 15 год. 13 хв. в Дніпропетровській області Криворізькому районі на території Новопільської ОТГ в с.Златьопіль по вул.Клбзаря, 42, керував ВАЗ 21051 д.н.з. НОМЕР_2 .
Факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом зафіксовано на відеозаписі диску DVD-R.
Перевіряючи наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 130 КУпАП, суд виходить з наступного.
Диспозиція ч. 3 ст. 130 КУпАП передбачає відповідальність, зокрема, за дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Склад порушення п. 2.5 ПДР України має місце у таких випадках: водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Так протокол про адміністративне правопорушення та диск із відеозаписом, містять відомості про відмову проходження ОСОБА_1 медичного огляду для встановлення стану сп'яніння.
Крім того, ОСОБА_1 надано направлення на проходження медичного огляду про те останній в судове засідання не з'явився, та не надав суду висновки проходження зазначеного огляду.
Як видно з витягу «Армор» ОСОБА_1 22.11.2022 притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 130 КУпАП, та 10.10.2023 за ч. 2 ст. 130 КУпАП.
Проаналізувавши відеозапис та наявні письмові докази суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 130 КУпАП.
Перевіряючи наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП, суд виходить з наступного.
Відповідно до п. 2.1 а ПДР України, водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Диспозиція ч. 5 ст. 126 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті, зокрема - керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами.
Судом встановлено, що постановою Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 30.11.2022 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 126 КУпАП з накладенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу.
Постановою Софіївського районного суду Дніпропетровської області від 10.10.2023 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 130 КУпАП з накладенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу та позбавленням права керування транспортними засобами на строк 3 роки.
Вказаний факт та встановлені судом обставини суд розцінює як свідчення триваючого умисного ігнорування ОСОБА_1 вимог закону, який усвідомлюючи протиправний характер своїх дій свідомо продовжує допускати порушення.
Приймаючи до уваги викладене, дослідивши всі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Обираючи вид і міру стягнення, суд, відповідно до ст. 33 КУпАП, бере до уваги особу ОСОБА_1 його ухилення від явки до суду, явне зневажливе ставлення до встановленого порядку керування транспортними засобами, суспільну небезпечність адміністративного проступку, який створює небезпеку і загрозу як його здоров'ю та життю, так і інших учасників дорожнього руху, тому вважає за необхідне піддати його адміністративному стягненню.
При цьому береться до уваги, що ОСОБА_1 вчинив два взаємопов'язаних адміністративних правопорушення і їх розгляд відбувається одночасно одним і тим же місцевим судом, тому стягнення на нього, відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, тобто в межах санкції ч. 3 ст. 130 КУпАП, у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
На переконання суду, таке стягнення відповідно до вимог ст. 23 КУпАП буде справедливим, достатнім та оправданим метою застосування стягнення, що також узгоджується з правовою позицією Європейського суду з прав людини, викладеною в п. 33 рішення № 17888/12 у справі «Швидка проти України» від 30.10.2014.
Відповідно до ст. 29 КУпАП, конфіскація предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, полягає в примусовій безоплатній передачі цього предмета у власність держави за рішенням суду. Конфісковано може бути лише предмет, який є у приватній власності порушника, якщо інше не передбачено законами України.
Тобто, за змістом вищезазначеного, конфіскації підлягає лише той предмет чи об'єкт адміністративного правопорушення, власником якого є сам правопорушник.
В протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що транспортний засіб - ВАЗ 21051 д.н.з. НОМЕР_2 . належить ОСОБА_2 , відтак, суд дійшов висновку, що при накладенні на ОСОБА_1 адміністративного стягнення, питання про конфіскацію транспортного засобу вирішити неможливо.
Згідно зі ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.ст. 27, 30, 36, 40-1, ч. 5 ст. 126, ч. 3 ст. 130, ст. ст. 283, 284, 289 КУпАП, суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Об'єднати в одне провадження матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 №177/2406/23 за ч. 3 ст. 130 КУпАП та № 177/2407/23 за ч. 5 ст. 126 КУпАП, присвоївши об'єднаній справі єдиний номер 177/12406/23 (провадження № 3/177/1495/23).
Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126, ч. 3 ст. 130 КУпАП та накласти на нього стягнення, відповідно до вимог ст. 36 КУпАП, у виді штрафу в розмірі 51000 (п'ятдесят одна тисяча ) гривень 00 копійок з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 10 (десять) років, без конфіскації транспортного засобу.
Стягнути зі ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в особі Державної судової адміністрації України в сумі 536 (п'ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня її винесення, шляхом подання апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду через Криворізький районний суд Дніпропетровської області.
Відповідно до ст. 305 КУпАП питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішується органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у вище вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Суддя Н.В. Коваль