Справа № 201/15285/23
Провадження № 1-кс/201/5244/2023
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 грудня 2023 року м. Дніпро
Слідчий суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши в залі Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська клопотання прокурора Лисичанської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 22023130000000588 від 01.08.2023 про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою відносно:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки селища Металіст Слов?яносербського району Луганської області, громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 ,
підозрюваної у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110, ч. 5 ст. 111-1 КК України,
У судовому засіданні приймали участь:
прокурор ОСОБА_5
УСТАНОВИВ:
Прокурор звернувся до суду з клопотанням про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110, ч. 5 ст. 111-1 КК України.
В обґрунтування клопотання прокурор вказав на те, що слідчим відділом 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБ України в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22023130000000588 від 01.08.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110, ч. 5 ст. 111-1 КК України, за фактом вчинення ОСОБА_4 умисних дій, з метою зміни меж території України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, та добровільного зайняття посади голови дільничної виборчої комісії, розташованої на території селища Металіст Луганського району Луганської області, прийняття участі в організації та проведенні незаконного референдуму про входження т.зв. «лнр» у склад рф, на тимчасово окупованій території.
24 лютого 2022 року Російською Федерацію здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, у зв'язку із чим розпочато ведення агресивної війни проти України та відкрите захоплення її території.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб та у подальшому строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався Указами Президента України № 133/2022 від 14.03.2022, № 259/2022 від 18.04.2022, №341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022, № 757/2022 від 07.11.2022, № 58/2023 від 06.02.2023, № 254/2023 від 01.05.2023, № 451/2023 від 26.07.2023, № 734/2023 від 06.11.2023 із затвердженням Верховною Радою України шляхом прийняття відповідних Законів України.
У результаті вищезазначених подій, значна частина території Луганської області, починаючи с 24.02.2022 по теперішній час опинилась під контролем регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань Російської Федерації, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів, окупаційних адміністрацій Російської Федерації на території Луганської області.
Одночасно, з метою зміни меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, на тимчасово окупованій частині Луганської області з числа представників політичного блоку «лнр» створено органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, які узурпували виконання владних функцій, та, які, згідно з Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» № 2268-VIII від 18.01.2018, є органами окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Як наслідок, агресія Збройних Сил РФ та інших військових формувань, що діють на їх боці, призвела до тимчасової окупації частини території Луганської області.
У подальшому, 17.06.2022 так звана «центральна виборча комісія луганської народної республіки» затвердила порядок утворення виборчих дільниць та дільниць так званого «референдуму про входження лнр до складу Російської Федерації».
Далі, 19.09.2022 так звана «громадська палата луганської народної республіки» звернулася до так званого «голови луганської народної республіки» з проханням провести референдум про входження так званої «луганської народної республіки» до складу Російської Федерації.
20 вересня 2022 року, так званою «народною радою лнр» прийнято «Закон о референдуме луганской народной республики по вопросу о вхождении в состав ІНФОРМАЦІЯ_2 ».
Крім того, так звана «центральна виборча комісія луганської народної республіки» постановою №5 від 20.09.2022 утворила дільниці так званого «референдуму про входження ЛНР до складу Російської Федерації на правах суб'єкта Російської Федерації» та затвердила перелік територіальних комісій, зазначивши порядковий номер та межі території кожної дільниці, зокрема, утворено «дільничну виборчу комісію № НОМЕР_1 АДРЕСА_2 лнр», яка увійшла до складу територіальної виборчої комісії Слов?яносербського району Луганської області, так званої лнр».
21 вересня так звана «центральна виборча комісія луганської народної республіки» затвердила порядок проведення так званого «референдуму з питання входження до складу Російської Федерації».
Далі, приблизно у вересні 2022 року, більш точний час з об'єктивних причин встановити не виявилось можливим, громадянка України ОСОБА_4 , повністю усвідомлюючи агресивні військові та політичні дії з боку Російської Федерації у відношенні до України, будучи обізнаною про запланований на території окупованої частини Луганської області так званий «референдум» та перелік питань, що виносяться на його вирішення, про наслідки, що можуть настати внаслідок його проведення, усвідомлюючи протиправний характер вчинюваних нею дій, а також негативні наслідки, що можуть настати внаслідок їх реалізації, маючи умисел на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, добровільно надала свою згоду на участь в організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території Луганської області, а саме на території селища Металіст Слов?яносербського району Луганської області так званої «лнр».
Зокрема, громадянка ОСОБА_4 надала добровільну згоду на призначення її на посаду так званої «голови дільничної виборчої комісії № 2809 селища Металіст, с.Земляне, с. Лиман, с. Раївка, с. Стукалова Балка, с. Шишкове Слов?яносербського району Луганської області «лнр» та взяла участь в організації та проведенні так званого «референдуму луганської народної республіки з питання входження до складу Російської Федерації на правах суб'єкта Російської Федерації» (далі за текстом «незаконний референдум»), знаходячись на тимчасово окупованій території Луганської області, зайняла вказану посаду, вступивши, таким чином, у злочинну змову з іншими невстановленими особами для вчинення спільних протиправних дій, спрямованих на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України.
Далі, у період часу з 23 по 27 вересня 2022 року ОСОБА_4 , продовжуючи займати посаду так званої «голови дільничної виборчої комісії № 2809 селища Металіст, с. Земляне, с. Лиман, с. Раївка, с. Стукалова Балка, с. Шишкове Слов?яносербського району Луганської області «лнр», продовжуючи реалізацію спільного з іншими невстановленими особами злочинного умислу, виконуючи відведену їй роль так званої «голови дільничної виборчої комісії № 2809 селища Металіст, с. Земляне, с. Лиман, с. Раївка, с. Стукалова Балка, с. Шишкове Слов?яносербського району Луганської області «лнр», спільно з іншими невстановленими особами, шляхом складання списків виборців, ідентифікації осіб, що прийшли на виборчу дільницю, видачі бюлетенів для голосування, в яких на вирішення так званого «референдуму» виносилось одне питання російською мовою наступного змісту: «Вы за вхождение Луганской Народной Республики в состав Российской Федерации?» та варіанти відповіді російською мовою «Да», «Нет», підрахунку бюлетенів тощо, прийняла участь в організації та проведенні незаконного референдуму з питання «входження луганської народної республіки до складу Російської Федерації на правах суб'єкта Російської Федерації» на тимчасово окупованій території України, тобто вказаними діями ОСОБА_4 посягнула на територіальну цілісність і недоторканність України, оскільки її дії спрямовані на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України.
ОСОБА_4 , підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110, ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» № 1207-VII від 15.04.2014 тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 затверджено перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Згідно зазначеного переліку з 07.04.2014 селище Металіст Луганської міської територіальної громади та інші населенні пункти Луганського району Луганської області, перебувають під тимчасовою окупацією з боку РФ та незаконного збройного формування, так званої «ЛНР».
В ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_4 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , тобто на території, яка віднесена до тимчасово окупованої Російською Федерацією території України.
Крім того, відповідно до інформації, розміщеної на офіційному сайті АТ «Укрпошта» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 в умовах правового режиму воєнного стану, введеного у країні відповідно до Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022 (зі змінами), затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, тимчасово не працюють ВПЗ у тих населених пунктах, де відбуваються бойові дії та обстріли, ВПЗ, які зруйновані внаслідок цього, та ВПЗ, що розташовані на території, що тимчасово окупована ворогом.
Таким чином, є достатні підстави вважати, що ОСОБА_4 перебуває на тимчасово окупованій території Луганської області.
У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, введенням воєнного стану в Україні, захопленням селища Металіст Луганського району Луганської області та проведенням бойових дій на вказаній території, перебуванням селища Металіст під тимчасовою окупацією збройних сил РФ та НЗФ, підконтрольних політичному та військовому керівництву РФ, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_4 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_2 ( НОМЕР_3 ) від ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 та на веб-сайті Офісу Генерального прокурора за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_6 опубліковані повістки про виклик ОСОБА_4 до прокурора на 10 годину 00 хвилин на 18.11.2023, 19.11.2023, 20.11.2023 у кримінальному провадженні № 22023130000000588 від 01.08.2023 для вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110, ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваної та виконання слідчих, процесуальних дій у кримінальному провадженні.
Разом з тим, у вказаний час та місце громадянка України ОСОБА_4 до прокурора не з'явилась, про неможливість прибуття та причини неприбуття не повідомила.
Так, 21.11.2023 стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 110 КК України (умисні дії, вчинені з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, за попередньою змовою групою осіб), ч. 5 ст. 111-5 КК України (участь в організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території) та у зв'язку з неявкою останньої за викликом до прокурора Лисичанської окружної прокуратури Луганської області і неможливості їй безпосереднього вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_4 ( НОМЕР_5 ) від ІНФОРМАЦІЯ_7 , яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_8 та на веб-сайті Офісу Генерального прокурора за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_9 , опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110, ч. 5 ст. 111-1 КК України, а також повістка про виклик до прокурора у якості підозрюваної на 27.11.2023, 28.11.2023, 29.11.2023 для вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110, ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваної та виконання слідчих, процесуальних дій у вказаному кримінальному провадженні.
Разом з тим, у вказаний час та місце підозрювана ОСОБА_4 не з'явилась, про неможливість прибуття та причини неприбуття прокурора не повідомила.
Враховуючи вищевикладене, прокурором з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, повідомлено ОСОБА_4 про підозру у відповідності та у спосіб передбачений діючим кримінальним процесуальним законодавством України.
На теперішній час виникла обґрунтована необхідність у застосуванні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно ОСОБА_4 з огляду на наступне.
Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованих їй кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110, ч. 5 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:
- повідомленням 11 відділу ГВ ЗНД 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях від 24.07.2023 про виявлені кримінальні правопорушення;
- протоколами оглядів від 15.09.2023, 18.09.2023 інтернет-ресурсів, відповідно до яких виявлено та зафіксовано в мережі інтернет відомості про колабораційну діяльність ОСОБА_4 , на посаді голови дільничної виборчої комісії;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_6 від 02.10.2023;
- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 02.10.2023 за участю свідка ОСОБА_6 ;
- протоколом огляду за участю свідка ОСОБА_6 від 02.10.2023;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_7 від 04.10.2023;
- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 04.10.2023 за участю свідка ОСОБА_7 ;
- протоколом огляду за участю свідка ОСОБА_7 від 04.10.2023.;
- іншими матеріалами досудового розслідування.
В ході досудового розслідування встановлені ризики, передбачені пунктами 1, 2, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.
Про наявність ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст.177 КПК України, а саме ризик переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду свідчать такі обставини:
- тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_4 в разі визнання її винною у кримінальних правопорушеннях, в яких вона підозрюється. Санкція ч. 2 ст. 110 КК України передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з конфіскацією майна або без такої, санкція ч. 5 ст. 111-1 КК України передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.
- перебування підозрюваної ОСОБА_4 на тимчасово окупованій території (селище Металіст Луганського району Луганської області) з початку окупації РФ територій України (тобто, з 07.04.2014) по теперішній час, відсутність інформації про її в'їзд на підконтрольну органам державної влади України територію, показання свідків;
- спосіб вчинення злочину (здійснює колабораційну діяльність умисно, під час воєнного стану, що має негативні наслідки для всієї територіальної громади та України в цілому, знаходиться на тимчасово окупованій території, співпрацюючи з окупаційною адміністрацією, що з великою часткою ймовірності спонукатиме її до втечі у разі обрання більш м'якого запобіжного заходу).
Про наявність ризику, передбаченого п. 2 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме, ризик того, що підозрювана ОСОБА_4 знищить, сховає або спотворить будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, свідчить наявність у неї доступу до відповідних документів (накази, розпорядження, інша документація, у тому числі, кадрова - щодо її призначення на посаду голови дільничної виборчої комісії).
Перебування підозрюваної ОСОБА_4 поряд з вказаними документами та об'єктами з одночасною відсутністю доступу до них органу досудового розслідування, свідчить про наявність у підозрюваної можливості знищити чи сховати вказані докази.
Про наявність ризику, передбаченого п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме, незаконно впливати на свідка у цьому ж кримінальному провадженні, свідчить те, що підозрювана ОСОБА_4 займаючи адміністративну посаду та здійснюючи повноваження голови дільничної виборчої комісії щодо інших членів комісії, які є свідкам її протиправних дій, особисто має можливість незаконно впливати на таких свідків.
Про наявність ризику, передбаченого п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме продовжити кримінальне правопорушення, у якому вона підозрюється, або вчинити інше кримінальне правопорушення свідчить те, що підозрювана ОСОБА_4 продовжує перебувати на тимчасово окупованій території та співпрацювати з окупаційною адміністрацією, тому і надалі має можливість здійснювати протиправну діяльність, шляхом вчинення інших протиправних дій.
Під час досудового розслідування слідчим встановлені та забрані достатні докази вважати, що підозрювана ОСОБА_4 перебуває саме на тимчасово окупованій території Луганської області.
Так, факт перебування підозрюваної ОСОБА_4 на тимчасово окупованій території України підтверджується:
- повідомленням 11 відділу ГВ ЗНД 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях від 24.07.2023 про виявлені кримінальні правопорушення;
- протоколами оглядів від 15.09.2023, 18.09.2023 інтернет-ресурсів, відповідно до яких виявлено та зафіксовано в мережі інтернет відомості про колабораційну діяльність ОСОБА_4 , на посаді голови дільничної виборчої комісії;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_6 від 02.10.2023;
- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 02.10.2023 за участю свідка ОСОБА_6 ;
- протоколом огляду за участю свідка ОСОБА_6 від 02.10.2023;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_7 від 04.10.2023;
- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 04.10.2023 за участю свідка ОСОБА_7 ;
- протоколом огляду за участю свідка ОСОБА_7 від 04.10.2023.;
- іншими матеріалами досудового розслідування.
-листом Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України від 03.08.2023 №91-36542/18/23-вих, відповідно до змісту якого, відомостей щодо перетинання ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованою територією в базі даних не виявлено;
- листом Департаменту соціального захисту населення ЛОДА від 03.08.2023 №5/3174-31, відповідно до якого, згідно даних ІСОІ ВПО відомості щодо реєстрації в ІСОІ ВПО громадянки ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_6 ), відсутні.
Крім того, постановою прокурора від 06.12.2023 на підставі ст. 281 КПК України підозрювану ОСОБА_4 оголошено в розшук.
Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав та просив обрати підозрюваній запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Заслухавши доводи прокурора, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов висновку про таке.
Встановлено, що слідчим відділом 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБ України в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22023130000000588 від 01.08.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110, ч. 5 ст. 111-1 КК України, за фактом вчинення ОСОБА_4 умисних дій, з метою зміни меж території України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, та добровільного зайняття посади голови дільничної виборчої комісії, розташованої на території селища Металіст Луганського району Луганської області, прийняття участі в організації та проведенні незаконного референдуму про входження т.зв. «лнр» у склад рф, на тимчасово окупованій території.
Згідно ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
Відповідно до ч. 2 ст. 177 КПК України однією з підстав для застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення.
Згідно зі ст. 8 КПК України кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
Оскільки чинне законодавство не розкриває поняття обґрунтованої підозри, враховуючи ст. 8, 9 КПК України, слід керуватися позиціями Європейського суду з прав людини. З точки зору практики ЄСПЛ обґрунтованість підозри - це певний стандарт доказування, який означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі "Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства" від 30 серпня 1990 року, п. 32, Series A, N 182). При чому факти, які викликали підозру, не обов'язково мають бути одного рівня з тими, які необхідні для того, щоб не лише обґрунтувати засудження, а й пред'явити обвинувачення, що є наступною стадією в процесі розслідування кримінальної справи (рішення у справі "Murray v.United Kingdom", 14310/88, 28.10.94, п. 55).
Уявлення про "обґрунтовану підозру" має ґрунтуватися поміж інших факторів, на двох ключових критеріях: суб'єктивному та об'єктивному.
Перший критерій означає, що підозра має бути добросовісною, тобто особа, яка оголосила про підозру, має щиро підозрювати особу у вчиненні такого кримінального правопорушення, другий - що об'єктивно існують дані про скоєне кримінальне правопорушення і причетність особи до вчинення правопорушення. Такими даними можуть бути дії самого підозрюваного, наявні документи, речові докази, показання очевидців тощо.
Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні кримінального правопорушення ОСОБА_4 повністю підтверджується зібраними у ході досудового розслідування належними та допустимими доказами у їх сукупності, зокрема: протоколами допитів свідків, протоколами оглядів публікацій на сторінках Інтернет (Берклійський Протокол), іншими документами, здобутими у ході досудового розслідування кримінального провадження.
Стороною обвинувачення дотримано вимогу розумної підозри, оскільки наявні на цей час докази у кримінальному провадженні свідчать про об'єктивний зв'язок підозрюваного із вчиненням кримінального правопорушення, тобто виправдовують необхідність подальшого розслідування у цьому провадженні з метою дотримання імперативних завдань кримінального провадження, визначених ст. 2 КПК України.
При цьому суд звертає увагу, що для повідомлення про підозру не потрібна така ж ступінь доведення як для визнання особи винною, достатньо щоб у стороннього спостерігача склалось враження, що злочин було вчинено і підозрювана особа причетна до його вчинення. Такого ступеню доведення у цій справі було досягнуто.
У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, введенням воєнного стану в Україні, захопленням селища Металіст Луганського району Луганської області та проведенням бойових дій на вказаній території, перебуванням селища Металіст під тимчасовою окупацією збройних сил РФ та НЗФ, підконтрольних політичному та військовому керівництву РФ, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_4 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_2 ( НОМЕР_3 ) від ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 та на веб-сайті Офісу Генерального прокурора за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_6 опубліковані повістки про виклик ОСОБА_4 до прокурора на 10 годину 00 хвилин на 18.11.2023, 19.11.2023, 20.11.2023 у кримінальному провадженні № 22023130000000588 від 01.08.2023 для вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110, ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваної та виконання слідчих, процесуальних дій у кримінальному провадженні.
21.11.2023 стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 110 КК України (умисні дії, вчинені з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, за попередньою змовою групою осіб), ч. 5 ст. 111-5 КК України (участь в організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території) та у зв'язку з неявкою останньої за викликом до прокурора Лисичанської окружної прокуратури Луганської області і неможливості їй безпосереднього вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_4 ( НОМЕР_5 ) від ІНФОРМАЦІЯ_7 , яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_8 та на веб-сайті Офісу Генерального прокурора за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_9 , опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110, ч. 5 ст. 111-1 КК України, а також повістка про виклик до прокурора у якості підозрюваної на 27.11.2023, 28.11.2023, 29.11.2023 для вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110, ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваної та виконання слідчих, процесуальних дій у вказаному кримінальному провадженні.
Постановою прокурора від 06.12.2023 на підставі ст. 281 КПК України підозрювану ОСОБА_4 оголошено в розшук.
Згідно ч 2 ст. 177 КПК України другою підставою для застосування запобіжного заходу є наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.
Слідчий суддя вважає доведеними вказані ризики, передбачені пунктами 1, 2, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.
Про наявність ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст.177 КПК України, а саме ризик переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду свідчать такі обставини:
- тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_4 в разі визнання її винною у кримінальних правопорушеннях, в яких вона підозрюється. Санкція ч. 2 ст. 110 КК України передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з конфіскацією майна або без такої, санкція ч. 5 ст. 111-1 КК України передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.
- перебування підозрюваної ОСОБА_4 на тимчасово окупованій території (селище Металіст Луганського району Луганської області) з початку окупації РФ територій України (тобто, з 07.04.2014) по теперішній час, відсутність інформації про її в'їзд на підконтрольну органам державної влади України територію, показання свідків;
- спосіб вчинення злочину (умисно, під час воєнного стану, що має негативні наслідки для всієї територіальної громади та України в цілому, знаходиться на тимчасово окупованій території, співпрацюючи з окупаційною адміністрацією, що з великою часткою ймовірності спонукатиме її до втечі у разі обрання більш м'якого запобіжного заходу).
Про наявність ризику, передбаченого п. 2 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме, ризик того, що підозрювана ОСОБА_4 знищить, сховає або спотворить будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, свідчить наявність у неї доступу до відповідних документів (накази, розпорядження, інша документація, у тому числі, кадрова - щодо її призначення на посаду «голови дільничної виборчої комісії»). Перебування підозрюваної ОСОБА_4 поряд з вказаними документами та об'єктами з одночасною відсутністю доступу до них органу досудового розслідування, свідчить про наявність у підозрюваної можливості знищити чи сховати вказані докази.
Про наявність ризику, передбаченого п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме, незаконно впливати на свідка у цьому ж кримінальному провадженні, свідчить те, що підозрювана ОСОБА_4 займаючи адміністративну посаду та здійснюючи повноваження «голови дільничної виборчої комісії» щодо інших членів комісії, які є свідкам її протиправних дій, особисто має можливість незаконно впливати на таких свідків.
Про наявність ризику, передбаченого п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме продовжити кримінальне правопорушення, у якому вона підозрюється, або вчинити інше кримінальне правопорушення свідчить те, що підозрювана ОСОБА_4 продовжує перебувати на тимчасово окупованій території та співпрацювати з окупаційною адміністрацією, тому і надалі має можливість здійснювати протиправну діяльність, шляхом вчинення інших протиправних дій.
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.
Той факт, що підозрювана ОСОБА_4 перебуває на тимчасово окупованій території України підтверджується вищезазначеними доказами, зібраними під час досудового розслідування.
З огляду на те, що у судовому засіданні знайшли своє підтвердження ті обставини, що ОСОБА_4 набула статусу підозрюваного у кримінальному провадженні, підозра є обґрунтованою, доведення органом досудового розслідування наявності ризиків, передбачених статтею 177 КПК України, а також факт того, що сукупність доказів у своєму зв'язку вказують слідчому судді на достатність підстав вважати, що підозрювана перебуває на тимчасово окупованій території України, слідчим суддею встановлено достатні підстави для розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу за відсутності підозрюваної, відповідно до приписів ч. 6 ст. 193 КПК України.
Відповідно до ч. 6 ст. 176 КПК України під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 437-442 Кримінального кодексу України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, застосовується запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 176 КПК України запобіжним заходом є тримання під вартою.
У зв'язку з тим, що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, які входять до вищевказаного переліку, підозра є обґрунтованою, доведення органом досудового розслідування наявності ризиків, передбачених статтею 177 КПК України, до неї може бути застосований виключно запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, а тому клопотання підлягає задоволенню.
Згідно з абз. 7 ч. 4 ст. 183 КК України, при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, розмір застави не визначається.
Згідно з абз. 8 ч. 4 ст. 183 КК України, під час дії воєнного стану слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 цього Кодексу, має право не визначити розмір застави у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 402-405, 407, 408, 429, 437-442 Кримінального кодексу України.
Оскільки ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінальнних правопорушень, що входять до переліку, перебуває на тимчасово окупованій території України, розмір застави слідчий суддя не визначає.
Згідно ч. 4 ст. 197 КПК України, у разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого на підставі ч. 6 статті 193 цього Кодексу строк дії такої ухвали не зазначається.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 177, 178, 183, 193, 194, 197, 369-372, 376, 395, 615 КПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання прокурора Лисичанської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 22023130000000588 від 01.08.2023 про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110, ч. 5 ст. 111-1 КК України, - задовольнити.
Обрати підозрюваній ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваній у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110, ч. 5 ст. 111-1 КК України, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, без визначення розміру застави.
Роз'яснити, що згідно з положеннями ч. 6 ст.193 КПК України, після затримання особи і не пізніше як через сорок вісім годин з часу доставки її до місця кримінального провадження слідчий суддя, за участю підозрюваного, розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
Відповідно до ч.4 ст.197 КПК України строк дії такої ухвали не зазначається.
Ухвала щодо обрання запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Контроль за виконанням ухвали доручити прокурору прокурору ОСОБА_5 .
Ухвала слідчого судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення, а особою, що тримається під вартою - протягом того ж строку з моменту отримання нею її копії.
Повний текст ухвали суду складений і оголошений о 09:15 годині 12 грудня 2023 року.
Слідчий суддя ОСОБА_1