ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження у справі
19 грудня 2023 року м. Житомир справа № 240/34540/23
категорія 113050100
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Семенюк М.М., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про призначення експертизи, визнання батьківства,
встановив:
Позивач звернулась до суду з позовом про визнання батьківства, в якому просить:
1. Призначити посмертну судово-медичну молекулярно-генетичну експертизу, на вирішення якої поставити питання; чи являється ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , біологічним батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , проведення якої доручити Київському науково дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України (01601, вул. Володимирська, 15, м. Київ).
1.1. Для забезпечення проведення експертизи провести ексгумацію трупа ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , похованого на кладовищі у селі Білка Коростенського району Житомирської області.
1.2. Відібрання необхідних для посмертної судово-медичної молекулярно- генетичної експертизи зразків біологічного характеру трупу ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , доручити експертам Обласного бюро судово-медичної експертизи Житомирської обласної ради з подальшим переданням таких зразків для проведення експертизи до Київського НДЕКЦ МВС України (01601, вул. Володимирська, 15, м. Київ).
1.3. Проведення ексгумації та приведення після ексгумації могили в попередній стан доручити службовим особам Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області (вул. Березюка, 15, с. Ушомир, Коростенський район, Житомирська область), яких зобов'язати сприяти експертам при вилученні з місця поховання біологічного матеріалу трупу ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
1.4. Витрати за проведення експертизи та ексгумацію трупа покласти на позивача ОСОБА_1 .
2. Визнати, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , являється рідним сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Дослідивши позовну заяву, суд прийшов до висновку про відмову у відкритті провадження з таких підстав.
Щодо проведення посмертної судово-медичної молекулярно-генетичної експертизи та ексгумації тіла.
Відповідно до частини 1 статті 239 КПК України провести ексгумацію тіла можна тільки на підставі постанови прокурора. Виконання постанови покладається на службових осіб органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.1 ст.102 КАС України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.
Статтею 1 Закону України "Про судову експертизу" від 25 лютого 1994 року №4038-XII визначено, що судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об'єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
Питання судово-медичної експертизи регламентовано положеннями Інструкції про проведення судово-медичної експертизи, затвердженої Наказом Міністерства охорони здоров'я України № 6 від 17 січня 1995 року (далі - Інструкція № 6).
Зі змісту Інструкції про проведення судово-медичної експертизи, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 17.01.95 р. № 6 вбачається, що вона проводиться з метою дослідження на підставі спеціальних знань матеріальних об'єктів, що містять інформацію про обставини справи, яка перебуває в провадженні органів дізнання, слідчого, прокурора чи суду.
До компетенції судово-медичної експертизи належить: експертиза трупів у випадках насильницької смерті, експертиза трупів при підозрі застосування насилля або з інших обставин, що обумовлюють необхідність такої експертизи, експертиза потерпілих, обвинувачених та інших осіб, експертиза речових доказів, експертиза за матеріалами кримінальних та цивільних справ.
Таким чином, основний нормативний акт щодо порядку здійснення судово-медичної експертизи не передбачає можливості призначення адміністративним судом та проведення на його вимогу судово-медичної експертизи померлого у адміністративних справах та не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Щодо визнання ОСОБА_3 рідним сином ОСОБА_2 .
Відповідно до ч. 1, 7 ст. 19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Враховуючи наведене, а також суть спірних правовідносин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про встановлення юридичного факту (батьківства) не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства, як наслідок позов повинен вирішуватися місцевим загальним судом в порядку цивільного судочинства, а тому на підставі п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України суд відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі.
Згідно ч. 5 ст. 170 Кодексу адміністративного судочинства України, повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
На підставі викладеного, керуючись статтями 170, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження в адміністративній справі за її позовом до Міністерства оборони України про призначення експертизи, визнання батьківства.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя М.М. Семенюк