Україна
Донецький окружний адміністративний суд
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 грудня 2023 року Справа№200/6668/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1
до відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
про: визнання неправомірним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області № 056550004458 від 08 листопада 2023 року про відмову у призначені мені пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 частини 2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” (Список №1), зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 частини 2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” (Список №1) від 01 листопада 2023 року із зарахуванням до пільгового стажу роботи за Списком №1 періоду роботи з 05 жовтня 1990 року по 21 червня 1992 року на посаді «машиніста машин витягування скла» в Костянтинівському скляному заводі ім. Жовтневої революції та з урахуванням статті14-6.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області № 056550004458 від 08 листопада 2023 року про відмову у призначені мені пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 частини 2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” (Список №1), зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 частини 2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” (Список №1) від 01 листопада 2023 року із зарахуванням до пільгового стажу роботи за Списком №1 періоду роботи з 05 жовтня 1990 року по 21 червня 1992 року на посаді «машиніста машин витягування скла» в Костянтинівському скляному заводі ім. Жовтневої революції та з урахуванням статті14-6.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
15 грудня 2023 року представник позивача надав заяву про уточнення позовних вимог.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 01 листопада 2023 року ним була подана заяву до органів Пенсійного фонду України про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 частини 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (Список №1), проте, 08 листопада 2023 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області було винесено рішення № 056550004458 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 частини 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (Список №1), оскільки відсутній необхідний пільговий стажу за Списком №1. Позивач вважає рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №056550004458 від 08 листопада 2023 року про відмову у призначені пенсії за віком неправомірним.
Позивач вказує, що до його пільгового стажу за Списком № 1 безпідставно не зарахували період роботи з 05 жовтня 1990 року по 21 червня 1992 року на посаді «машиніста машин витягування скла» в Костянтинівському скляному заводі ім. Жовтневої революції. Позивач наголошує, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка, та відповідно надана ним трудова книжка містить усі необхідні записи. Крім того наголошує, що ним були надані архівні довідки, які також підтверджували, що він у спірний період виконував роботи, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах. Позивач наполягав, що ним при зверненні із заявою про призначення пенсії були надані усі необхідні документи для зарахування спірних період до пільгового стажу.
Також відповідач вказує, що при призначенні пенсії відповідач повинен застосувати положення статті 14-6.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та призначити йому пенсії з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, оскільки він мешкає на території на якій ведуться бойові дії, а саме у м. Костянтинівка.
З огляду на зазначені обставини позивач просив суд задовольнити його позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22 листопада 2023 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач через канцелярію суду надав відзив на позовну заяву, відповідно до якої заперечував проти позовних вимог та просив суд відмовити у задоволенні позову з наступних підстав.
Відповідач зазначає, що ОСОБА_1 01.11.2023 року звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку згідно п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Враховуючи екстериторіальний принцип заява позивача була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду в Запорізькій області та останнім було винесено рішення від 08.11.2023 року № 056550004458 про відмову у призначенні пенсії відповідно до ст. 114 Закону № 1058, у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
Відповідач вказує, що до пільгового стажу не зараховано періоди роботи згідно архівних довідок № 05.07.07.-1116 від 13.12.2021; № 05-07-07/1130 від 14.12.2021; № 05-09-09/1131 від 14.12.2021; № 05-07-07/1132 від 14.12.2021, оскільки надані документи підлягають розгляду Комісією з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах у порядку, передбаченому постановою Правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 № 18-1 «Про затвердження Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії».
З огляду на зазначені обставини відповідач вказував, що спірне рішення прийнято у межах та у спосіб визначений чинним законодавством, отже відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом у формі ID-картки № НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 .
Судом встановлено, що ОСОБА_1 01.11.2023 року звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по списку № 1 згідно п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Враховуючи екстериторіальний принцип заява позивача від 01.11.2023 року про призначення пенсії була передана на розгляду до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
08.11.2023 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області прийнято рішення № 056550004458 про відмову у призначенні пенсії.
Зі змісту спірного рішення про відмову у призначенні пенсії зазначено, що відповідно до наданих документів страховий стаж складає 38 років 11 місяців 00 днів (з урахуванням списку № 1 в подвійному розмірі) в тому числі пільговий стаж за списком № 1 зарахований за даними наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування - 08 років 09 місяців 23 днів.
Крім того зазначено, що до пільгового стажу не зараховано періоди роботи згідно архівних довідок № 05.07.07-1116 від 13.12.2021 року; № 05-07-07/1130 від 14.12.2021 року; № 05-09-09/1131 від 14.12.2021 року, № 05-07-07/1132 від 14.12.2021 року, оскільки надані документи підлягають розглду Комісією з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах у порядку, передбаченому постановою Правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 № 18-1 «Про затвердження Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії».
Позивач не погодившись зі спірним рішенням про відмову у призначенні пенсії, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Суд враховує, що конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості, пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, виконанням трудових обов'язків і є однією з форм соціального захисту, цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки, визначені у Законі України «Про пенсійне забезпечення».
Закон України «Про пенсійне забезпечення» № 1788 від 05.11.1991 року, відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.
Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначаються періоди, з яких складається страховий стаж. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч. 4 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Згідно ч. 1 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
На пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Відповідно до ст. 48 Кодексу законів про працю України, положення якої кореспондуються зі ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 1.7, 1.8 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал або засобами Порталу Дія днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі або засобами Порталу Дія заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій, якщо інше не передбачено цим Порядком), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Пунктом 2.1 Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: 1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; 2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення; 3) для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення); 4) документи про місце проживання (реєстрації) особи; 5) документи, які засвідчують особливий статус особи; 6) документ уповноваженого органу Російської Федерації про те, що особі не призначалась пенсія за місцем реєстрації на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, та особисту декларацію про відсутність громадянства держави-окупанта (для призначення пенсій особам, зазначеним у пункті 1.3 розділу І цього Порядку).
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пункт 3 Порядку № 637 встановлює, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу органами Пенсійного фонду на місцях приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (надалі - Порядок), у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
З метою забезпечення соціального захисту та належного пенсійного забезпечення працівників, зайнятих на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, наказом Міністерства праці та соціальної політики від 18.11.2005 № 383 затверджено Порядок застосування Списків №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі Порядок). Цей Порядок регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до пунктів «а», «б» статті 13 та статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків (п. 2 Порядку № 383).
При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92 (приклади у додатках 1, 2).
Пунктом 10 Порядку № 383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 N 637.
Відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць, затвердженого Постановою Кабінетом Міністрів України від 01 серпня 1992 року (який набрав чинності 21 серпня 1992 року) встановлено, що атестація робочих місць за умовами праці (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.
Згідно із зазначеним нормативним актами основна мета атестації, як випливає із зазначених нормативних актів, полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Відповідно до положень Порядку відомості про результати атестації робочих місць заносяться до картки умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України.
Атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації, в строки, передбачені колективним договором, але не рідше ніж один раз на п'ять років. До складу комісії включається уповноважений представник виборного органу первинної профспілкової організації, а в разі відсутності профспілкової організації - уповноважена найманими працівниками особа.
Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: картка умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Так, згідно трудової книжки НОМЕР_3 ОСОБА_1 встановлено, що 13.09.1988 року прийнятий в Костянтинівський скляний завод ім. Октябрської революції на посаду столяра 1 розряду в машинно - ванний цех № 2, 20.07.1989 року переведений в машинно - ванний цех № 2 столяром 3 розряду, 05.10.1990 року переведений в машинно - ванний цех № 2: виробництво оконного скла машиністом машин витягнення скла 3 розряду, 26.06.1992 року переведений в машинно - ванний цех № 2: виробництва скла, слюсарем - ремонтником 4 розряду, 01.08.1998 року переведений в машинно - ванний цех № 2: виробництво скла скловаром 3 розряду, 04.02.1999 року переведений в машинно - вантажний цех № 2: виробництво скла скловаром 4 розряду, 22.05.2000 року звільнений за власним бажанням.
З долученої до матеріалів справи архівної довідки виконавчого комітету Костянтинівської Міської ради від 13.12.2021 року № 05-07-07/1116 встановлено, що ОСОБА_1 працював на Костянтинівському скляному заводі імені Жовтневої революції, з 13.09.1988 року по 22.05.2000 року. Додатково повідомлено, що ОСОБА_1 з 13.09.1988 року прийнятий в цех «м/в № 2, столяр 1 розряду, з 20.07.1989 року переведений в цех «м/в № 2, столяр 3 розряду», з 05.10.1990 року переведений в цех «м/в № 2 пр-во оконного скла, машиніст витягнення скла 3 розряду», з 22.06.1992 року переведений в цех «м/в № 2, виробництво скла, слюсар-ремонтник 4 розряду», з 01.06.1998 року переведений в цех «дільниця промислової переробки, слюсар - ремонтник 4 розряду», з 01.08.1998 року переведений в цех «м/в № 2, скловар 3 розряду», з 01.02.1999 року переведений в цех «м/в № 2, скловар 4 розряду».
У довідці виконавчого комітету Костянтинівської міської ради від 13.12.2021 року № 05-07-07/1127 зазначено, що відомостей про переведення ОСОБА_1 на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати за період роботи на Костянтинівському скляному заводі імені Жовтневої революції, з 13.09.1988 року по 22.05.2000 року не виявлено.
Суд зазначає, що трудова книжка та надані довідки архівного відділу Костянтинівської міської ради від 13.12.2021 року № 05-07-07/1116, від 13.12.2021 року № 05-07-07/1127 не містить посилання щодо віднесення роботи позивача у період з 05.10.1990 року по 21.06.1992 року до Списку №1.
Суд не приймає посилання позивача на те, що ним був наданий наказ Відкритого акціонерного товариства «Костянтинівський скляний завод» від 27.07.1999 року № 256, оскільки вказаний наказ підтверджує пільговий характер робіт позивача саме з 27.07.1999 року, тобто з моменту прийняття відповідного наказу.
Проте, суд звертає увагу на те, що спірним питанням в межах даної справи є саме не зарахування до пільгового стажу періоду роботи позивача з 05.10.1990 року по 21.06.1992 року, пільговий характер як встановлено вище судом не підтверджується наданими до територіального органу Пенсійного фонду України.
Суд наголошує, що відповідно до пунктів 1-4 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року № 18-1.
Цей Порядок визначає процедуру підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи: для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлену для окремої категорії працівників, у разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника; до 01 січня 2004 року, якщо в трудовій книжці є записи з виправленнями або недостовірні чи неточні записи про періоди роботи на підприємствах, в установах, організаціях (їх правонаступниках), розташованих на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі (далі - підприємства, які розташовані на тимчасово окупованій території).
Дія цього Порядку поширюється на осіб, які працювали: на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України; на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах; на посадах, що дають право на призначення пенсії за вислугу років; у період до 01 січня 2004 року на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, та якщо в трудовій книжці є записи з виправленням або недостовірні чи неточні записи про періоди роботи (далі - періоди роботи на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території).
Підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років та періодів роботи на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії (далі - Комісії).
Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов'язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці. До складу Комісії за згодою включаються представники профспілок та організацій Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об'єднань профспілок на національному рівні та регіональних організацій роботодавців та їх об'єднань.
З огляду на зазначені норми та встановлені судом обставини, підтвердження спірних періодів роботи позивача за Списком № 1 має бути здійснено відповідною Комісією з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії.
Суд звертає увагу на те, що у спірному рішенні про відмову у призначенні пенсії від 08.11.2023 року Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повідомило позивача, що до пільгового стажу не зараховано періоди роботи згідно архівних довідок № 05.07.07.-1116 від 13.12.2021; № 05-07-07/1130 від 14.12.2021; № 05-09-09/1131 від 14.12.2021; № 05-07-07/1132 від 14.12.2021, оскільки надані документи підлягають розгляду Комісією з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах у порядку, передбаченому постановою Правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 № 18-1 «Про затвердження Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії».
Отже, рішення ГУ ПФУ в Запорізькій області № 056550004458 від 08.11.2023 року про відмову у призначенні пенсії прийнято у відповідності до норм чинного законодавства, з належною оцінкою наданих документів, є законним та не підлягає скасуванню.
Відповідно до ст. 19 Конституції України суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.
Згідно ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання неправомірним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області № 056550004458 від 08 листопада 2023 року про відмову у призначені мені пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 частини 2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” (Список №1), зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 частини 2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” (Список №1) від 01 листопада 2023 року із зарахуванням до пільгового стажу роботи за Списком №1 періоду роботи з 05 жовтня 1990 року по 21 червня 1992 року на посаді «машиніста машин витягування скла» в Костянтинівському скляному заводі ім. Жовтневої революції та з урахуванням статті14-6.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір не підлягає відшкодуванню.
Керуючись Конституцією України та Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання неправомірним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області № 056550004458 від 08 листопада 2023 року про відмову у призначені мені пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 частини 2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” (Список №1), зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 частини 2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” (Список №1) від 01 листопада 2023 року із зарахуванням до пільгового стажу роботи за Списком №1 періоду роботи з 05 жовтня 1990 року по 21 червня 1992 року на посаді «машиніста машин витягування скла» в Костянтинівському скляному заводі ім. Жовтневої революції та з урахуванням статті14-6.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - відмовити.
Повний текс рішення складено та підписано 19 грудня 2023 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.В. Олішевська