Рішення від 19.12.2023 по справі 200/5819/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2023 року Справа№200/5819/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Духневича О.С.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробниче об'єднання Слов'янський завод високовольтних ізоляторів» (адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Краматорська, 79; код ЄДРПОУ 36368912) до Головного управління ДПС у Вінницькій області (адреса: 21028, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7; код ЄДРПОУ ВП 44069150) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

17 жовтня 2023 року (13 жовтня 2023 року направлено засобами поштового зв'язку) до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробниче об'єднання Слов'янський завод високовольтних ізоляторів», в якій позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку від 20.10.2022 № 324/02-32-04 прийняте відповідачем за результатами розгляду заяви про неможливість подання податкової звітності під час воєнного стану від 12.09.2022 вих. № 3/5-18;

- зобов'язати відповідача прийняти рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, яким встановити (підтвердити) неможливість своєчасного виконання свого податкового обов'язку щодо всіх податків та зборів, окрім податку на додану вартість.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що 12.09.2022 звернувся до відповідача із заявою про неможливість подання податкової звітності під час воєнного стану, в якій повідомлено про відсутність можливості виконання податкових зобов'язань та подання звітності під час воєнного стану з 01.03.2022 по теперішній час, окрім податку на додану вартість.

Рішенням відповідача від 20.10.2022 року № 324/02-32-04 щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку підтверджено можливість виконання платником податків свого податкового обов'язку, оскільки позивач відповідно до ЄРПН регулярно здійснює реєстрацію виданих податкових накладних.

Не погоджуючись із рішенням від 20.10.2022 року № 324/02-32-04 позивачем 10.11.2022 було подано скаргу, однак рішенням Державної податкової служби України від 25.09.2023 за № 28413/6/99-00-06-02-01-06 скаргу залишення без задоволення, а рішення - без змін.

Позивач зазначив, що ним надано усі необхідні документи достатні для прийняття рішення про неможливість своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, а тому вважаючи рішення від 20.10.2022 за № 324/02-32-04 протиправним, з метою його скасування звернувся до суду із цим адміністративним позовом.

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.10.2023 року, зазначена вище справа була розподілена та передана судді Духневичу О.С.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19.10.2023 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами в порядку, визначеному статтею 262 КАС України. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву. Також зобов'язано відповідача подати до суду: належним чином засвідчені копії документів, які були подані позивачем на підтвердження неможливості виконання платником податків податкових зобов'язань відповідно до заяви від 12.09.2022 вих. № 3/5-18; належним чином засвідчені копії документів, на підставі яких було прийнято рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку від 20.10.2022 № 324/02-32-04; належним чином засвідчені відомості з Єдиного реєстру податкових накладних про реєстрацію позивачем виданих податкових накладних за спірний період.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Донецьким окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.

03.11.2023 на адресу суду надійшли витребувані ухвалою від 19.10.2023 документи та відзив на позовну заяву, у якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Обгрунтовуючи відзив відповідач зазначає, що підставою для прийняття оскаржуваного рішення є встановлення факту реєстрації позивачем в Єдиному реєстрі виданих податкових накладних.

Також відповідач зазначив, що 07.03.2022 року набрали чинності норми підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 Розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України, відповідно до яких платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності за не виконання податкового обов'язку у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно його виконати, проте за умови виконання таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні (05.04.2022 року набрали чинності зміни до вказаного підпункту та законодавець подовжив строк виконання податкових обов'язків з 3 місяців до 6 місяців після припинення або скасування воєнного стану).

Відповідно до положень підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 Розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України, у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбачуваної цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" № 2260-IX від 12.05.2022, що набрав чинності 27.05.2022 року, підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 Розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України викладено у новій редакції, яка фактично вводить додаткову вимогу, що можливість чи неможливість виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, повинна підтверджуватись за відповідним переліком документів та у відповідності до порядку, що затверджується Міністерством фінансів України.

29.07.2022 року Міністерство фінансів України наказом за № 225 затвердило Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення” Податкового кодексу України, а також Переліки документів, що підтверджують неможливість платника податків своєчасно виконати свій податковий обов'язок, окремо для фізичних та юридичних осіб, який набув чинності 06.09.2022 року.

Скориставшись наданим правом, позивачем було подано заяву про неможливість виконання податкових обов'язків від 12.09.2022 року №3/5-18.

Відповідач зазначає, що у відповідності до Порядку № 225, визнавши достатніми подані документи для встановлення причинно-наслідкового зв'язку між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії Російської Федерації, безпосереднім впливом таких обставин саме на позивача та можливістю виконання ним податкового обов'язку станом на дату, на яку припадає граничний термін виконання такого обов'язку, Комісією за результатами розгляду заяви про неможливість виконання податкових обов'язків було прийнято рішення від 20.10.2022 року № 324/02-32-04 щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку.

Відповідач вважає безпідставним твердження позивача, що: “податковим органом в супереч наведеним положенням Порядку 255, не приймалось попереднє рішення, в якому б позивачу пропонувалось надати конкретні додаткові документи (копії документів) на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання податкового обов'язку”, оскільки відповідно до положення Порядку № 225, обов'язок з направлення контролюючим органом попереднього рішення платнику податків виникає у разі недостатності документів (копій документів) для прийняття рішення. А у разі, якщо контролюючий орган визнає достатніми подані документи для встановлення причинно-наслідкового зв'язку між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії Російської Федерації, безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов'язку, обов'язку з направлення платнику податків попереднього рішення у контролюючого органу не виникає, а приймається відповідне рішення.

Також відповідач зазначає, що позивачем до позовної заяви надано копії світлин із зображенням руйнувань заводу; копію заяви без дати та номеру до Краматорського районного управління поліції ГУНП в Донецькій області Відділ поліції №4 Краматорського РУ (м. Слов'янськ) про вчинення кримінального правопорушення та копію Витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань відповідно до якого 27.06.2022 року внесено відомості про вчинення кримінального правопорушення за ч.2 ст.438 КК України за фактом пошкодження майна позивача в результаті артобстрілу з боку окупаційних військ РФ в період з 25.06.2022 по 03.07.2022. А також надано копію наказу № 27 від 24.03.2022 “Про призупинення дії трудових договорів”.

В свою чергу, позивачем вищевказані документи не були надані під час розгляду його заяви щодо неможливості виконання платником податків податкових зобов'язань від 12.09.2022 року, а тому відповідно не враховані при прийнятті Рішення № 324/02-32-04 від 20.10.2022 року щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку. Відповідач просить врахувати висновки Верховного Суд, що викладені у постанові від 04.10.2023 року у справі №160/19575/22 з приводу того, що звертаючись до контролюючого органу із заявою про відсутність можливості виконання податкових зобов'язань, платник податків повинен підтвердити неможливість своєчасного виконання свого податкового обов'язку документами, які зазначені у “Переліку документів, що підтверджують неможливість платника податків-юридичної особи, зокрема, щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента”, який затверджений наказом Міністерства фінансів України 29.07.2022 №225 та які б не викликали жодних сумнівів та зауважень.

Позивачем не надано документів/доказів на підтвердження неможливості використати чи вивезти документи, комп'ютерне обладнання, яке необхідне позивачу для виконання ним податкового обов'язку, зокрема не звернувся до податкового органу з повідомленням згідно пункту 44.5 статті 44 глави 1 розділу II Податкового кодексу України, повідомлення про неможливість вивезення первинних документів згідно пункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України.

З огляду на викладене, відповідач просить суд відмовити у задоволення позовних вимог повністю.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 13.12.2023 року витребувано за ініціативою суду у Головного управління ДПС у Вінницькій області: інформацію щодо прийняття чи неприйняття попереднього рішення згідно з пунктом 1 розділу III Порядку № 225 за результатами розгляду заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробниче об'єднання Слов'янський завод високовольтних ізоляторів» про неможливість подання податкової звітності під час воєнного стану від 12.09.2022 року вих. № 3/5-18. Якщо таке рішення не приймалося то з яких підстав?; документальне підтвердження оренди Товариством з обмеженою відповідальністю «Виробниче об'єднання Слов'янський завод високовольтних ізоляторів» офісу на праві довгострокового користування або оренди за адресою: м. Київ, вул. Михайла Драгомирова, буд.4, офіс 123, а також оренди на праві короткострокового користування, оренди або найму складських приміщень за адресою: Вінницька область, Вінницький район, м. Вінниця, вул. Якова Шепеля, будинок 23.

18.12.2023 на виконання вимог ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 13.12.2023 відповідачем надано витребувані документи та додаткові пояснення.

Обгрунтовуючи додаткові пояснення в частині неприйняття попереднього рішення згідно з пунктом 1 розділу ІІІ Порядку №225 за результатами розгляду заяви ТОВ “ВО СЗВІ” про неможливість подання податкової звітності під час воєнного стану від 12.09.2022 року вих. №3/5-18, відповідач зазначив, що попереднє рішення не є обов'язковим для прийняття, а виноситься у випадку передбачених п.1 розділу ІІІ Порядку. Так, як Комісією ГУ ДПС у Вінницькій області встановлено факт можливості виконання платником податків свого податкового обов'язку, а тому не було необхідності виносити попереднє рішення.

Відповідач зазначив, що причиною для прийняття Комісією ГУ ДПС у Вінницькій області оскаржуваного рішення є встановлення факту направлення на реєстрацію виданих податкових накладних у період червень-жовтень 2022, що свідчить про можливість виконання платником податків свого податкового обов'язку.

Враховуючи приписи частини 5 статті 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).

Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Виробниче об'єднання Слов'янський завод високовольтних ізоляторів» зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань 22.06.2009 за адресою: Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Краматорська, 79.

12.09.2022 позивач звернувся до відповідача із заявою про неможливість подання податкової звітності під час воєнного стану, в якій повідомлено про відсутність можливості виконання податкових зобов'язань та подання звітності під час воєнного стану з 01.03.2022 по теперішній час, окрім податку на додану вартість. Повідомлено, що підставами неможливості виконання податкових зобов'язань є те, що юридична адреса та фактичне розташування платника податку та його виробничих приміщень знаходиться в зоні активних бойових дій у м. Слов'янськ Донецької області, у зв'язку із чим з початку введення воєнного стану:

- призупинена робота підприємства та його працівників від 01.03.2022 року (наказ № 26 від 28.02.2022 року);

- фахівці та посадові особи підприємства не мають фізичного доступу до приміщень, де зберігається первинна документація та комп'ютерне обладнання платника податків, а їх використання або вивіз пов'язані з ризиком для життя та здоров'я людей з 01.03.2022 року (Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 27.05.2022 року);

- наявність пошкодженого нерухомого майна, обладнання та виробничих приміщень внаслідок бойових дій (заява про підтвердження пошкодження активів підприємства надана до Донецької ТПП);

- неможлива виробнича діяльність у зв'язку з тим, що територія заводу використовується для інших потреб.

Також повідомлено, що підприємство має можливість декларувати лише поточні податкові зобов'язання та відзвітувати з податку на додану вартість завдяки системі електронного документообігу «М.Е. Doc».

До заяви додано наступні копії документів: Наказ від 28.02.2022 № 26 «Про призупинення діяльності ТОВ «Виробниче об'єднання Слов'янський завод високовольтних ізоляторів»; Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 27.05.2022 року, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 31.05.2022 № 105.

За результатами перевірки наданих документів 20.10.2022 ГУ ДПС у Вінницькій області прийнято рішення № 324/02-32-04 щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, яким підтверджено можливість виконання платником податків свого податкового обов'язку, оскільки позивач відповідно до ЄРПН регулярно здійснює реєстрацію виданих податкових накладних.

Не погоджуючись із рішенням від 20.10.2022 року № 324/02-32-04 позивачем 10.11.2022 було подано скаргу, однак рішенням Державної податкової служби України від 25.09.2023 за № 28413/6/99-00-06-02-01-06 скаргу залишено без задоволення, а рішення - без змін.

Вважаючи рішення від 20.10.2022 року № 324/02-32-04 протиправним та таким що підлягає скасуванню, позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України № 2755-VI від 02.12.2010 року (далі - ПК України).

Відповідно до пункту 6.1 статті 6 ПК України податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

Підпункт 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України встановлює, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.

Відповідно до п. п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 ПК України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.

Згідно з п. 15.1 ст. 15 ПК України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Згідно з п. п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно з п. 36.1. ст. 36 ПК України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Відповідно до п. 36.5. ст. 36 ПК України відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.

Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк (п. 38.1 ст. 38 ПК України).

Суд зазначає, що Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 року, затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Наступними Указами Президента України, від 14.03.2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15.03.2022 року № 2119-IX; від 18.04.2022 року № 2593/2022, затвердженим Законом України від 21.04.2022 року № 2212-IX; від 17.05.2022 року № 341/2022, затвердженим Законом України від 22.05.2022 року № 2263-IX; від 12.08.2022 року № 573/2022, затвердженим Законом України від 15.08.2022 року № 2500-IX; від 07.11.2022 року № 757/2022, затвердженим Законом України від 16.11.2022 року № 2738-IX; від 06.02.2023 року № 58/2023, затвердженим Законом України від 07.02.2023 року № 2915-IX; від 01.05.2023 року № 254/23, затвердженим Законом України від 02.05.2023 року № 3057-IX; від 26.07.2023 року № 451/2023, затвердженим Законом України від 27.07.2023 року № 3275-IX; від 06.11.2023 року № 734/2023, затвердженим Законом України від 08.11.2023 року № 3429-IX воєнний стан продовжений зокрема з 05 години 30 хвилин 16 листопада 2023 року строком на 90 діб.

Отже, в Україні діє воєнний стан, правовий режим якого визначається Законом України "Про правовий режим воєнного стану" від 12.05.2015 року № 389-VIII.

У п. 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) зазначено, установити, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Відповідно до положень п. 69.1 підрозділу 10 розділу XX ПК України у разі відсутності можливості у платника податків щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, такий платник податків звільняється від відповідальності, визначеної цим Кодексом, у межах діяльності, що провадиться через такі філії, представництва, відокремлені чи інші структурні підрозділи, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України.

Відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України та підпункту 5 пункту 4 Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 375, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України затверджені:

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України;

Перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента;

Перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента.

Згідно з п. 1, 2 розділу І "Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України", затвердженого 29.07.2022 наказом Міністерства фінансів України № 225, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.08.2022 за № 967/38303 (далі - Порядок № 225), цей Порядок розроблено відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України (далі - Кодекс) з метою тимчасового, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, підтвердження платниками податків можливості чи неможливості своєчасного виконання податкового обов'язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 глави 2 розділу II Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо. Дія цього Порядку поширюється на платників податків - фізичних осіб - резидентів України, зокрема самозайнятих осіб, юридичних осіб (резидентів і нерезидентів України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування, та на яких покладено обов'язок зі сплати податків та зборів, подання звітності, виконання інших обов'язків, передбачених Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Розділом II Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків податкових обов'язків та спосіб інформування контролюючих органів передбачені підстави неможливості виконання платниками податків юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкових агентів) є:

1) втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп'ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;

2) неможливість використати чи вивезти документи, комп'ютерне та інше обладнання внаслідок ведення бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;

3) використання чи вивезення документів, комп'ютерного або іншого обладнання, пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я посадової особи платника податків або неможливе у зв'язку з встановленням уповноваженими органами державної влади відповідно до закону в умовах воєнного стану заборон та/або обмежень;

4) можливість витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального або спирту етилового та їх знищення надалі внаслідок складання та реєстрації акцизних накладних, та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо (виключно в частині виконання визначених цим абзацом обов'язків);

5) відсутність у платника податків інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, збори, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову та фінансову звітність, відсутність можливості у власника призначити таких посадових осіб за умови відсутності у такого платника податків об'єктів оподаткування, або показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу, може бути пов'язана з такими обставинами:

посадова особа є одночасно одним із власників юридичної особи за умови, що відсутність такого співвласника (акціонера, учасника, засновника) унеможливлює прийняття рішення про призначення на постійній або тимчасовій основі іншої посадової особи;

юридична особа заснована на власності окремої фізичної особи, яка одночасно є єдиною посадовою особою такої юридичної особи.

6) перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження / знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями Російської Федерації;

7) інші обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально.

Аналізуючи вищевикладене суд зазначає, що кожна з вищезазначених підстав неможливості виконання податкових обов'язків є самодостатньою. Порядок не вимагає одночасної наявності усіх визначених підстав для прийняття рішення про неможливість виконання податкових обов'язків.

До платників податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, які на дату набрання чинності цим Порядком мають можливість подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов'язків, застосовуються такі правила.

У разі неможливості виконання платником податків податкового обов'язку, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, платник податків подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості (крім виконання обов'язку щодо реєстрації акцизних накладних та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо) разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 або Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 (далі - Переліки документів) до контролюючого органу в порядку передбаченому пунктом 8 цього розділу.

Заява має містити:

повне найменування платника податків згідно з реєстраційними документами або прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) платника податків;

код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;

реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);

податкову адресу платника податків;

найменування контролюючого органу, до якого подається заява;

дату подання заяви;

чітке та стисле обґрунтування підстав для підтвердження неможливості виконання платником податків податкових обов'язків з посиланням на документальне підтвердження викладених фактів;

вичерпний перелік додатків із зазначенням кількості сторінок кожного документа, їх повної назви та реквізитів (дата, номер, найменування органу, що видав документ);

які саме податкові обов'язки не мав / не має можливості виконати платник податків;

інформацію про податкові періоди, за які неможливо виконувати податкові обов'язки, або інформацію щодо обставин, пов'язаних з проведенням воєнних (бойових) дій, терористичними актами, диверсіями або іншими обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), спричиненими військовою агресією Російської Федерації, тимчасовою окупацією збройними формуваннями Російської Федерації;

підписи платника податку - фізичної особи або посадових осіб платника податку, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).

За наявності інших документів, інформації, що підтверджують неможливість своєчасно виконати свій податковий обов'язок, платники податків - юридичні особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, надають такі документи (копії документів). Платники податків - фізичні особи, зокрема самозайняті особи надають інші документи, інформацію, що підтверджують неможливість своєчасно виконати свій податковий обов'язок разом із документом, що підтверджує таку особу.

Платники податків зобов'язані зберігати протягом строку давності, встановленого Кодексом, оригінали відповідних документів, що підтверджують неможливість виконання податкового обов'язку.

На вимогу контролюючого органу та в межах його повноважень, визначених законодавством, платники податку зобов'язані пред'явити оригінали документів, що підтверджують неможливість виконання податкового обов'язку, передбаченого Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.

Платники податків подають до контролюючого органу заяву та документи в електронній формі шляхом надсилання через Електронний кабінет або у паперовій формі шляхом подання до контролюючого органу за місцем податкової адреси або будь-якого сервісного центру контролюючого органу, або надсилання поштою з повідомленням про вручення.

Наказом Міністерства фінансів України 29 липня 2022 року № 225 затверджений Перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента:

1. Акт, що засвідчує факт пожежі, складений відповідно до вимог пункту 7 Порядку обліку пожеж та їх наслідків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 грудня 2003 року № 2030.

2. Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, у разі його знищення відповідно до Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 р. № 599).

3. Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, що засвідчує факт реєстрації відомостей про кримінальне правопорушення, отриманий у порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України, у разі викрадення основних засобів або руйнування/втрати майна.

4. Інші документи, складені відповідно до вимог підпунктів 14, 15 пункту 2 Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 326.

5. Документ, що підтверджує відсутність коштів на банківських рахунках платника податків (виписка з рахунків клієнта банку на дату подання до банку розрахункового документа на сплату податків).

6. Копія наказу підприємства про призупинення роботи підприємства та його працівників або встановлення простою в роботі підприємства, викликане обставинами непереборної сили (із зазначенням дати початку і закінчення такого призупинення (за можливості)).

7. Документ або повідомлення оператора поштового зв'язку (вказується посилання на офіційну сторінку оператора, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення функціонування оператора поштового зв'язку та/або об'єктів поштового зв'язку на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації.

8. Документ або повідомлення банку (вказується посилання на офіційну сторінку банку, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення роботи банку або його відокремлених підрозділів та/або платіжних систем у зв'язку із введенням воєнного стану.

9. Копії платіжних доручень (розрахункових та інших документів щодо ініціювання переказу коштів) або їх скріншот (знімок екрану) платника податків на сплату узгоджених сум грошових зобов'язань, податкового боргу, поданих до банку, що залишилися невиконаними, оскільки кошти не були зараховані до бюджету у зв'язку з відключенням банку від системи електронних платежів або порушенням у роботі системи авторизації банку. Надається разом із документом або повідомленням, зазначеним у пункті 8 цього Переліку.

10. Документ або повідомлення (вказується посилання на офіційну сторінку банку, де розміщено таке повідомлення), що підтверджує вимушене призупинення роботи головних управлінь Казначейства у зв'язку з введенням воєнного стану.

11. Повідомлення, що підтверджує аварійне (незаплановане) відключення постачання електроенергії в умовах воєнного стану, суб'єкта господарювання до сфери обслуговування якого належить таке підприємство, зокрема скріншот повідомлення в месенджер (Viber, Telegram тощо) і мобільних додатках.

12. Документ, що підтверджує вимушене відключення надання послуг глобальної мережі Інтернет, пов'язане з введенням воєнного стану, що унеможливило надання податкової звітності в електронній формі (інформаційне повідомлення інтернет-провайдера).

13. Документи, що свідчать про пошкодження, знищення, втрату майна, що знаходиться на балансі підприємства і є об'єктом оподаткування, єдиним джерелом для сплати податків або яке перебуває у податковій заставі (акт про надзвичайну подію, інвентаризаційний опис, протокол інвентаризаційної комісії, підписаний представником територіального органу ДСНС, згідно з якими відбувається відображення таких подій у бухгалтерському обліку та викладаються фактичні події, зазначаються понесені матеріальні втрати (перелік майна, його вартість); заява до правоохоронних органів; акт незалежного оцінювача; наявність страхового полісу, заява про страховий випадок тощо).

14. Документи, що свідчать про акти мародерства, грабежу, рейдерства, захоплення майна та примусове захоплення приміщення (копія заяви до територіального органу внутрішніх справ та документ, виданий відповідним правоохоронним органом щодо реєстрації кримінального провадження тощо).

15. Документи, що свідчать про подання заяви до правоохоронних органів про вчинення кримінального правопорушення та реєстрації кримінального провадження за результатами розгляду такої заяви.

16. Документи, що свідчать про пошкодження, втрату, знищення, зіпсуття документів бухгалтерського обліку або неможливості їх вивезення з територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації (інформація про подання до контролюючого органу повідомлення згідно пункту 44.5 статті 44 глави 1 розділу II Податкового кодексу України, повідомлення про неможливість вивезення первинних документів згідно пункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України).

17. Подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, програмними засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Портал Дія).

Таким чином, суд зазначає, що вказаним податковим законодавством, чинним на момент виникнення спірних правовідносин, встановлено чіткі вимоги до порядку подання та змісту таких заяв платників податків, зокрема, щодо зазначення обґрунтування підстав для підтвердження неможливості виконання платником податків податкових обов'язків з посиланням на документальне підтвердження викладених фактів, вичерпний перелік додатків із зазначенням кількості сторінок кожного документа, їх повної назви та реквізитів (дата, номер, найменування органу, що видав документ), а також які саме податкові обов'язки не мав / не має можливості виконати платник податків; інформацію про податкові періоди, за які неможливо виконувати податкові обов'язки.

Згідно Розділу 3 Порядку № 225 заява платника податків у довільній формі та відповідні документи (копії документів) розглядаються контролюючим органом протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання, з можливістю продовження терміну розгляду з урахуванням строку, передбаченого для направлення попереднього рішення. Платники податків надають документ чи кілька документів (копію документа чи документів), інформацію, що можуть бути використані для підтвердження неможливості виконання ними своїх податкових обов'язків.

У разі недостатності документів (копій документів), що підтверджують неможливість виконання у платника податків податкових обов'язків, контролюючий орган направляє попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку (далі - Попереднє рішення) за формою, що додається, з пропозицією щодо надання платником податку конкретних додаткових документів (копій документів) на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків.

Попереднє рішення має бути направлене платнику податків не пізніше 20 календарних днів з дня, наступного за днем отримання контролюючим органом заяви та відповідних документів (копії документів), інформації у порядку передбаченому пунктом 3 цього розділу.

Платник податку може подати до контролюючого органу додаткові документи (копії документів) обґрунтування / пояснення на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків протягом 10 календарних днів з дня, наступного за днем отримання попереднього рішення.

Додаткові документи (копії документів) обґрунтування / пояснення розглядаються контролюючим органом протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання.

Якщо платник податку не надав додаткових документів (копій документів), обґрунтувань / пояснень на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання податкових обов'язків, керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення на підставі попередньо поданої платником податків заяви, документів (копій документів) та інформації, що можуть бути використані для підтвердження можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податку своїх податкових обов'язків.

Контролюючий орган у разі потреби може звертатися до компетентних органів щодо додаткового підтвердження обставин, викладених у заяві платника податків та відповідних документах.

Обов'язок доведення щодо можливості чи неможливості платником податків своєчасно виконати свій податковий обов'язок покладається на контролюючий орган. Контролюючий орган встановлює причинно-наслідковий зв'язок між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії Російської Федерації, безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов'язку станом на дату, на яку припадає граничний термін виконання такого обов'язку, та керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку (далі - Рішення) за формою, що додається.

Рішення контролюючого органу може бути оскаржено відповідно до Кодексу в адміністративному чи судовому порядку.

У разі прийняття контролюючим органом рішення про неможливість своєчасного виконання платником податків податкового обов'язку, визначеного цим Порядком, до такого платника податків не застосовується відповідальність, передбачена Кодексом або іншим законодавством, контроль за яким покладено на контролюючі органи, за його невиконання / несвоєчасне виконання.

Контролюючий орган направляє попереднє рішення та рішення платнику податків у порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу.

Направлення попереднього рішення та рішення шляхом його надіслання до Електронного кабінету платника податків здійснюється з одночасним надісланням на електронну адресу (адреси) платника податків інформації про вид документа, дату та час його надіслання до Електронного кабінету.

Попереднє рішення та рішення, надіслане контролюючим органом до Електронного кабінету, вважається врученим платнику податків, якщо воно сформовано з дотриманням вимог, встановлених розділом II Кодексу.

Суд вважає, що залежно від підстави, з якої платник податків пов'язує неможливість виконання податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкового агента), у кожному конкретному випадку визначається і перелік документів, які необхідно подати до податкового органу для підтвердження вказаної підстави. Тобто, на підтвердження певної підстави для визнання платника податків таким, що не мав можливості виконувати податковий обов'язок, необхідно надати до податкового органу інформацію, один документ або кілька документів, який/які стосуються та підтверджують саме цю підставу, а не всю сукупність документів, які передбачені у переліку Міністерства фінансів України.

За змістом Порядку № 225 головною умовою застосування підстав (критеріїв), за якими платник податків став таким, що не може виконувати свій податковий обов'язок, є те, що вони виникли внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, які спричинені військовою агресією Російської Федерації.

При цьому, таку підставу як п. п. 6) п. 1 розділу II Порядку N 225: перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження / знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями Російської Федерації зазначено в окремому підпункті Порядку, який передбачає перелік підстав неможливості виконання податкових обов'язків.

Як встановлено судом, 12.09.2022 позивач звернувся до відповідача із заявою про неможливість виконання платником податків податкових обов'язків відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України та Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29 07.2022 № 225.

У даній заяві позивачем повідомлено відповідача про відсутність можливості виконання податкових зобов'язань та подання звітності під час воєнного стану з 01.03.2022 по теперішній час, окрім податку на додану вартість. Повідомлено, що підставами неможливості виконання податкових зобов'язань є те, що юридична адреса та фактичне розташування платника податку та його виробничих приміщень знаходиться в зоні активних бойових дій у м. Слов'янськ Донецької області, у зв'язку із чим з початку введення воєнного стану:

- призупинена робота підприємства та його працівників від 01.03.2022 року (наказ № 26 від 28.02.2022 року);

- фахівці та посадові особи підприємства не мають фізичного доступу до приміщень, де зберігається первинна документація та комп'ютерне обладнання платника податків, а їх використання або вивіз пов'язані з ризиком для життя та здоров'я людей з 01.03.2022 року (Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 27.05.2022 року);

- наявність пошкодженого нерухомого майна, обладнання та виробничих приміщень внаслідок бойових дій (заява про підтвердження пошкодження активів підприємства надана до Донецької ТПП);

- неможлива виробнича діяльність у зв'язку з тим, що територія заводу використовується для інших потреб.

Також повідомлено, що підприємство має можливість декларувати лише поточні податкові зобов'язання та відзвітувати з податку на додану вартість завдяки системі електронного документообігу «М.Е. Doc».

До заяви додано наступні копії документів: Наказ від 28.02.2022 № 26 «Про призупинення діяльності ТОВ «Виробниче об'єднання Слов'янський завод високовольтних ізоляторів»; Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 27.05.2022 року, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 31.05.2022 № 105.

Суд звертає увагу на те, що позивачем було подано заяву про неможливість виконання податкового обов'язку на підставі п. п. 6) п. 1 розділу II Порядку № 225.

Враховуючи те, що дана підстава (критерій), визначена п. п. 6) п. 1 розділу II Порядку № 225, документом, що підтверджує наявність у платника податків такої підстави (критерію) є документ, що підтверджує факт бойових дій або оточення, або окупації території, де перебуває такий платник податків (податкова адреса та/або фактичне знаходження/знаходження виробничих потужностей тощо).

Таким документом є Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.

25.04.2022 року Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України (далі - Міністерство реінтеграції) було прийнято Наказ № 75 "Про затвердження переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)" пізніше Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій № 309 від 22.12.2022.

Слід зазначити, що Наказ № 309 прийнятий на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 6 грудня 2022 року № 1364. Відповідно до п. 1 цієї постанови Кабінет Міністрів України постановляє установити, що: перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (далі - перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.

Згідно розділу 1 Наказу № 309 Слов'янська міська територіальна громада з 24.02.2022 віднесена до території можливих бойових дій.

Наказ № 75, який діяв на момент подачі заяви позивачем (12.09.2022), також включав Слов'янську міську територіальну громаду у перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

За результатами перевірки наданих документів відповідачем 20.10.2022 прийнято рішення № 324/02-32-04 щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, яким підтверджено можливість виконання платником податків свого податкового обов'язку, оскільки позивач відповідно до ЄРПН регулярно здійснює реєстрацію виданих податкових накладних.

Разом з тим, приймаючи оскаржуване рішення, суд зазначає, що податковим органом не надано оцінки саме підставі звернення позивача із заявою про неможливість виконання податкового обов'язку, а саме п. п. 6) п. 1 розділу II Порядку № 225: перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження/знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями Російської Федерації.

Вказані вище обставини не були враховані податковим органом при прийнятті оскаржуваного рішення.

Відповідач у відзиві зазначив, що підставою для прийняття вищезазначеного рішення є встановлення факту реєстрації позивачем в Єдиному реєстрі виданих податкових накладних. На підтвердження вказаних тверджень відповідачем надано витяг з ЄРПН за період з 14.06.2022 року по 30.09.2022 року.

Однак, суд зазначає, що лише факт реєстрації позивачем податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних на що посилається відповідач у відзиві та оскаржуваному рішенні, не є свідченням того, що позивач у цей період мав можливість своєчасно та у повному обсязі виконувати свої податкові обов'язки.

Крім того в матеріалах справи відсутні докази того, що відповідачем за результатами розгляду заяви позивача від 12.09.2022 направлено попереднє рішення з пропозицією щодо надання конкретних додаткових документів (або їх копій) для підтвердження підстави неможливості виконання податкових обов'язків, як того вимагає пункт 1 розділу III Порядку № 225.

Верховний Суд у постанові від 27.09.2023 по справі № 160/19256/22 зазначив, що «питання дотримання Східним міжрегіональним управлінням Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків визначеного порядку розгляду заяви щодо неможливості виконання позивачем викладених у його заяві від 30 вересня 2022 року за вих. № 166701-6 податкових обов'язків, зокрема й прийняття контролюючим органом попереднього рішення, суд першої інстанції також не з'ясовував та не встановив.

Дані обставини мають значення для правильного вирішення цієї справи, адже згідно з пунктом 1 розділу III Порядку № 225 можливість подання достатніх документів для належного підтвердження платником податків неможливості виконання податкових обов'язків перебуває у взаємозалежності від направлення контролюючим органом протягом встановленого двадцятиденного строку попереднього рішення з пропозицією щодо надання платником податку конкретних додаткових документів (копій документів) на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання податкових обов'язків».

З метою встановлення факту прийняття чи неприйняття відповідачем попереднього рішення згідно з пунктом 1 розділу III Порядку № 225 за результатами розгляду заяви позивача про неможливість подання податкової звітності під час воєнного стану від 12.09.2022 року вих. № 3/5-18, ухвалою суду від 13.12.2023 було витребувано у відповідача вказану інформацію.

18.12.2023 на виконання вимог ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 13.12.2023 відповідачем надано додаткові пояснення.

Обгрунтовуючи додаткові пояснення в частині неприйняття попереднього рішення згідно з пунктом 1 розділу ІІІ Порядку №225 за результатами розгляду заяви ТОВ “ВО СЗВІ” про неможливість подання податкової звітності під час воєнного стану від 12.09.2022 року вих. №3/5-18, відповідач зазначив, що попереднє рішення не є обов'язковим для прийняття, а виноситься у випадку передбачених п.1 розділу ІІІ Порядку. Так, як Комісією ГУ ДПС у Вінницькій області встановлено факт можливості виконання платником податків свого податкового обов'язку, не було необхідності виносити попереднє рішення.

Разом з тим, суд вважає такі твердження відповідача помилковими, оскільки не прийняття відповідачем попереднього рішення з пропозицією подати додаткові документи, поставило платника податків у стан правової невизначеності, що позбавило його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про можливість своєчасного виконання платником податків своїх податкових зобов'язань.

Так, до позовної заяви позивачем на підтвердження неможливості виконання податкового обов'язку надані документи, а саме:

- заява про неможливість подання податкової звітності під час воєнного стану вих. № 3/5-18 від 12.09.2022 року;

- перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 27.05.2022 року;

- заява до Краматорського районного управління поліції ГУНП в Донецькій області Відділ поліції №4 Краматорського РУ (м. Слов'янськ) про вчинення кримінального правопорушення;

- наказ № 27 від 24.03.2022 року «Про призупинення дії трудових договорів»;

- світлини із зображенням руйнувань заводу ТОВ «Виробниче об'єднання Слов'янський завод високовольтних ізоляторів»;

- витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 02.11.2022 року.

Суд зазначає, що відповідачем не надано можливості позивачу скористатись своїм правом надати конкретні додаткові документи (копії документів) на підтвердження зазначеної у заяві підстави неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків.

При цьому відповідач у відзиві сам зазначає, що надані позивачем до позовної заяви документи не були йому надані під час розгляду заяви щодо неможливості виконання платником податків податкових зобов'язань від 12.09.2022 року, а тому відповідно не враховані при прийнятті рішення № 324/02-32-04 від 20.10.2022 року щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем порушено процедуру прийняття оскаржуваного рішення, оскільки ним не прийнято попереднього рішення, як того вимагає пункт 1 розділу III Порядку № 225.

Крім того, згідно з пунктом 1 розділу III Порядку № 225 контролюючий орган у разі потреби може звертатися до компетентних органів щодо додаткового підтвердження обставин, викладених у заяві платника податків та відповідних документах. Обов'язок доведення можливості чи неможливості платником податків своєчасно виконати свій податковий обов'язок покладається на контролюючий орган.

Доказів звернення відповідача до компетентних органів щодо додаткового підтвердження обставин, викладених у заяві платника податків та відповідних документах до суду не надано.

Отже відповідач не виконав вимогу пункту 1 розділу III Порядку № 225 про те, що керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку.

Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського Суду з прав людини як джерело права.

Європейським Судом з прав людини у рішенні по справі Суомінен проти Фінляндії (Suominen V. Finland), № 37801/97, від 01 липня 2003 року, вказано, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

Отже, рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.

Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, тощо.

При цьому, суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.

Прийняття рішення, вчинення (не вчинення) дії вимагає від суб'єкта владних повноважень діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів, з відданістю визначеним законом меті та завданням діяльності, передбачувано, без корисливих прагнень досягти персональної вигоди, привілеїв або переваг через прийняття рішення та вчинення дії.

Таким чином, рішення від 20.10.2022 року № 324/02-32-04 щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, прийняте Головним управлінням ДПС у Вінницькій області, всупереч положенням Наказу Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.08.2022 за № 967/38303 "Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження", порушує права позивача, як платника податків, передбачені підпунктом 69.1. пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, є незаконним і необґрунтованим, а тому підлягає скасуванню.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача прийняти рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, яким встановити (підтвердити) неможливість своєчасного виконання свого податкового обов'язку щодо всіх податків та зборів, окрім податку на додану вартість, суд зазначає наступне.

Як випливає зі змісту Рекомендації № R (80) 2 Щодо здійснення дискреційних повноважень адміністративними органами, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.80, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке надає певний адміністративному органу ступінь свободи під час прийняття рішення, таким чином даючи йому змогу вибрати з кількох юридично допустимих рішень те, яке буде найбільш прийнятним.

Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного судочинства завжди є контроль легальності. Перевірка доцільності переступає компетенцію адміністративного суду і виходить за межі завдання адміністративного судочинства.

З системного аналізу положень ч. 1 ст. 2 та ч. 3 ст. 2 КАС України в кореспонденції з приписами ст. 6 Конституції України, якою закріплений принцип розподілу державної влади, вбачається, що суд не може перебирати на себе функцій суб'єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб'єкта.

Враховуючи наведене, суд доходить до висновку про неможливість втручання в дискреційні повноваження відповідача, а отже, не вбачає правових підстав для задоволення позовної вимоги щодо зобов'язання відповідача прийняти рішення щодо неможливості своєчасного виконання позивачем податкових обов'язків.

Згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права, та у спірних правовідносинах є достатнім та необхідним (ефективним).

Як було встановлено судом, відповідачем не надано можливості позивачу скористатись своїм правом надати конкретні додаткові документи (копії документів) на підтвердження підстави неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Зважаючи на попередні висновки, для захисту порушеного права позивача у даних спірних правовідносинах, суд на підставі ч. 2 ст. 9 КАС України вважає за необхідне зобов'язати Головне управління ДПС у Вінницькій області повторно розглянути заяву ТОВ «Виробниче об'єднання Слов'янський завод високовольтних ізоляторів» про неможливість подання податкової звітності під час воєнного стану, датовану 12.09.2022 року за вих. № 3/5-18, з урахуванням висновків суду, викладених у даному рішенні.

Частиною 1 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а тому заявлені позивачем позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню частково.

Відповідно до ч. 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Враховуючи часткове задоволення позову, суд доходить до висновку про стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судових витрат зі сплати судового збору у розмірі 4026,00 грн.

Керуючись ст. 2, 77, 78, 94, 139, 241-246, 257-258, 262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробниче об'єднання Слов'янський завод високовольтних ізоляторів» (адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Краматорська, 79; код ЄДРПОУ 36368912) до Головного управління ДПС у Вінницькій області (адреса: 21028, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7; код ЄДРПОУ ВП 44069150) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Вінницькій області від 20.10.2022 року за № 324/02-32-04 щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку.

Зобов'язати Головне управління ДПС у Вінницькій області повторно розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробниче об'єднання Слов'янський завод високовольтних ізоляторів» про неможливість подання податкової звітності під час воєнного стану, датовану 12.09.2022 року за вих. № 3/5-18, з урахуванням висновків суду, викладених у даному рішенні.

В задоволені решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Вінницькій області (адреса: 21028, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7; код ЄДРПОУ ВП 44069150) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробниче об'єднання Слов'янський завод високовольтних ізоляторів» (адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Краматорська, 79; код ЄДРПОУ 36368912) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 4026,00 грн. (чотири тисячі двадцять шість гривень 00 коп.).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя О.С. Духневич