Україна
Донецький окружний адміністративний суд
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2023 року Справа№200/6770/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голубової Л.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного (письмового) провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до управління соціального захисту населення Слов'янської міської військової
адміністрації Краматорського району Донецької області
про визнання протиправним та скасування повідомлення, зобов'язання вчинити
певні дії
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до управління соціального захисту населення Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області з вимогами про:
- визнання протиправним та скасування повідомлення від 15.09.2023 року №01-17/3445 про відмову в призначенні державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю;
- зобов'язання нарахувати державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю з 02.03.2023 року.
В обґрунтування позову зазначає, що отримував пенсію по інвалідності, оскільки є інвалідом 3 групи з дитинства, а з 14.02.2023 року перейшов на пенсію по втраті годувальника.
02.03.2023 року позивач звернувся до управління соціального захисту населення Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області з заявою про призначення державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, надавши довідку МСЕК серії ДОН-04 № 062484 від 23.02.2005 року, якою позивачу встановлено 3 групу інвалідності з дитинства безстроково.
Проте, відповідач повідомленням від 15.09.2023 року №01-17/3445 відмовив в призначенні державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю у зв'язку із відсутністю виписки з акту огляду МСЕК.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 28 листопада 2023 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідачем письмового відзиву на адміністративний позов не надано, тому суд розглядає дану справу на підставі наявних в ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 є громадянином України, про що свідчить паспорт серії НОМЕР_1 . Згідно паспортних даних позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до довідки МСЕК серії ДОН-04 № 062484 від 23.02.2005 року позивачу встановлено 3 групу інвалідності з дитинства безстроково.
Згідно з висновком комунальної лікувально-профілактичної установи ДОКТМО від 21.12.2004 року позивачу встановлено двосторонню глухоту нейросенсорного типу з дитинства.
Позивач отримував пенсію по інвалідності, а з 14.02.2023 року перейшов на пенсію по втраті годувальника, що підтверджується листом Головного управління ПФУ в Донецькій області від 22.09.2023 року.
02.03.2023 року позивач звернувся до управління соціального захисту населення Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області з заявою про призначення державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, надавши довідку МСЕК серії ДОН-04 № 062484 від 23.02.2005 року.
Листом від 15.09.2023 року №01-17/3445 відповідач відмовив позивачу в призначенні державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю у зв'язку із відсутністю виписки з акту огляду МСЕК.
Управління зазначило, що 09.03.2023 року звернулося до Головного управління ПФУ в Донецькій області з запитом про надання з пенсійної справи позивача документів, необхідних для призначення державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства.
У відповіді від 21.03.2023 року Головне управління ПФУ в Донецькій області повідомило, що не може надати виписку з акта огляду МСЕК у зв'язку з проведенням бойових дій та встановленням воєнного стану.
У наведеному листі відповідач повідомив, що питання щодо призначення позивачу державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства буде розглянуто після надходження від Головного управління ПФУ в Донецькій області документів, необхідних для призначення державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства.
Обласний центр медико-соціальної експертизи листом від 16.11.2023 року також відмовився надати документи, що підтверджують інвалідність позивача, оскільки не має доступу до архіву міжрайонної МСЕК м. Слов'янськ, якою раніше був оглянутий позивач.
Перевіряючи правомірність дій відповідача щодо відмови у призначенні позивачу державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, суд виходить з наступного.
Частина 1 статті 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії їх здійснення та основні обов'язки повинні визначатися виключно законом, які приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Верховна Рада України може змінити закон лише виключно законом, а не шляхом прийняття підзаконного правового акту.
Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення статті 24 Конституції України, відповідно до якої громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Статтею 3 Конституції України закріплене визнання найвищою соціальною цінністю в України людини, її життя і здоров'я, честі і гідності, недоторканності і безпеки, відповідальність держави перед людиною за свою діяльність та головний обов'язок держави щодо утвердження і забезпечення прав і свобод людини.
Закон України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» від 16.11.2000 року № 2109-III (далі - Закон № 2109-III) відповідно до Конституції України гарантує особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю право на матеріальне забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України та їх соціальну захищеність шляхом встановлення державної соціальної допомоги на рівні прожиткового мінімуму.
Згідно зі статтею 1 Закону № 2109-III право на державну соціальну допомогу мають особи з інвалідністю з дитинства і діти з інвалідністю віком до 18 років. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, з питань сім'ї та дітей, організовує роботу щодо призначення та виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю.
Статтею 4 вказаного Закону визначено, що державна соціальна допомога особам з інвалідністю з дитинства призначається на весь час інвалідності, встановленої органами медико-соціальної експертизи.
У відповідності до статті 10 Закону № 2109-III державна соціальна допомога виплачується державними підприємствами і об'єднаннями зв'язку за місцем проживання особи з інвалідністю з дитинства або батьків, усиновителів, яким призначена допомога на дітей з інвалідністю. Опікуну або піклувальнику державна соціальна допомога виплачується за місцем їх проживання. Виплата державної соціальної допомоги провадиться щомісячно за поточний місяць у встановлені місцевою державною адміністрацією строки. Призначена державна соціальна допомога виплачується особі з інвалідністю з дитинства незалежно від одержуваного нею заробітку, стипендії, аліментів або інших доходів. Державна соціальна допомога, яка призначена на дитину з інвалідністю віком до 18 років, виплачується незалежно від одержання на неї інших видів допомоги.
Відповідно до приписів ст. 8 Закону № 2109-III заява про призначення державної соціальної допомоги особі з інвалідністю I чи II групи, яку визнано недієздатною, а також на дитину з інвалідністю подається одним із батьків, усиновителем, опікуном або піклувальником за місцем свого проживання. До заяви про призначення державної соціальної допомоги повинні бути додані документи про вік особи з інвалідністю з дитинства або дитини з інвалідністю, а також довідка медико-соціальної експертизи або медичний висновок, видані у встановленому порядку.
Згідно зі ст. 9 З Закону № 2109-III державна соціальна допомога особам з інвалідністю з дитинства або на дітей з інвалідністю віком до 18 років призначається місцевою державною адміністрацією. Заява про призначення державної соціальної допомоги розглядається місцевою державною адміністрацією не пізніше 10 днів після надходження заяви з усіма необхідними документами. Державна соціальна допомога призначається з дня звернення за її призначенням.
Відповідно до ст. 17 Закону № 2109-III рішення органу, що призначає державну соціальну допомогу, може бути оскаржене у відповідних органах виконавчої влади або у судовому порядку. Посадові особи, з вини яких несвоєчасно виплачується державна соціальна допомога, несуть відповідальність відповідно до закону.
Умови призначення і виплати, перелік документів, необхідних для призначення, зокрема, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства або дітям з інвалідністю віком до 18 років відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» визначає Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 3 лютого 2021 року № 79.
Згідно з п. 3 Порядку № 79 призначення і виплата державної соціальної допомоги, надбавки на догляд та допомоги на поховання проводяться структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських рад, до складу території яких входять міста обласного значення, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення). Заяви про призначення державної соціальної допомоги, надбавки на догляд, допомоги на поховання, до яких додаються необхідні документи (далі - заява з документами), приймаються органами соціального захисту населення. З 1 липня 2021 року заяви з документами приймаються посадовими особами виконавчого органу або центру надання адміністративних послуг виключно з формуванням електронної справи. Після формування електронних справ заяви з документами у паперовій формі передаються відповідному органу соціального захисту населення не рідше ніж раз на два тижні. Державна соціальна допомога за місцем проживання призначається за умови неотримання зазначеної допомоги за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання (перебування) особи, яка звертається за призначенням державної соціальної допомоги (далі - заявник). Відомості щодо неотримання допомоги перевіряються органами соціального захисту населення з використанням інформаційних систем.
Відповідно до п. 4 Порядку № 79 причина, категорія і строк, на який встановлюється відповідна категорія дітям з інвалідністю, визначаються лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров'я. Перелік медичних показань, що дають право на одержання державної соціальної допомоги на дітей з інвалідністю віком до 18 років, визначається у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Медико-соціальні експертні комісії (далі - МСЕК) та заклади охорони здоров'я у триденний строк зобов'язані надіслати виписку з акта огляду медико-соціальною експертною комісією (далі - виписка з акта огляду МСЕК) особи з інвалідністю з дитинства або медичний висновок про дитину з інвалідністю віком до 18 років (далі - медичний висновок про дитину з інвалідністю) до органу соціального захисту населення за місцем проживання особи з інвалідністю з дитинства або матері (батька), усиновлювача, прийомних батьків, батьків-вихователів дитячого будинку сімейного типу, опікуна, піклувальника дитини з інвалідністю віком до 18 років (далі - законного представника дитини з інвалідністю). За згодою громадянина копія довідки до акта огляду МСЕК може бути надіслана на електронну адресу громадянина. Дані, що містяться у виписці з акта огляду МСЕК, вносяться МСЕК до централізованого банку даних з проблем інвалідності, а в разі відсутності технічної можливості виписка з акта огляду МСЕК надсилається до органу соціального захисту населення. Не пізніше ніж через 10 днів після надходження зазначених документів орган соціального захисту населення зобов'язаний надіслати письмове повідомлення особі з інвалідністю з дитинства, законному представнику дитини з інвалідністю про право на державну соціальну допомогу, умови, розмір і порядок її призначення.
Згідно п. 5 Порядку № 79 право на державну соціальну допомогу мають особи з інвалідністю з дитинства та діти з інвалідністю віком до 18 років.
Відповідно до п. 6 Порядку № 79 для призначення державної соціальної допомоги заявником, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або іншим документом, що посвідчує особу (посвідка на постійне проживання/посвідчення біженця/довідка про звернення за захистом в Україні (для іноземця та особи без громадянства)/посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту), подаються такі документи: заява; копія свідоцтва про народження дитини з інвалідністю віком до 18 років; довідка з місця навчання із зазначенням перебування (неперебування) на повному державному утриманні.
Згідно п. 9 Порядку № 79 державна соціальна допомога (в тому числі надбавка на догляд) призначається з дня звернення за їх призначенням, якщо протягом трьох місяців подано всі необхідні документи. Якщо до заяви подано документи не в повному обсязі, орган соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняття відповідних документів із зазначенням дати їх прийняття, а також про документи, які у тримісячний строк необхідно подати (повідомлення видається/надсилається йому у паперовій або електронній формі (за наявності електронної адреси). Днем звернення за призначенням державної соціальної допомоги (в тому числі з надбавкою на догляд) вважається день прийняття заяви з документами. Якщо заява з документами надсилається засобами поштового зв'язку, то днем звернення за державною соціальною допомогою (у тому числі надбавкою на догляд) вважається дата, зазначена на відбитку календарного штемпеля. Заява розглядається не пізніше ніж через 10 днів після її надходження з документами.
Відповідно до п. 11 Порядку № 79 на дітей з інвалідністю віком до 18 років державна соціальна допомога призначається на строк, зазначений у медичному висновку про дитину з інвалідністю, який видається відповідно до Порядку видачі медичного висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років, затвердженого МОЗ, але не більш як по місяць досягнення дитиною з інвалідністю 18-річного віку включно. На дітей з інвалідністю віком до 18 років державна соціальна допомога призначається законному представнику дитини незалежно від того, чиї дані (прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності) матері, батька, опікуна, піклувальника) зазначені у медичному висновку про дитину з інвалідністю, виданому лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров'я. Діти з інвалідністю віком від 16 до 18 років можуть бути отримувачами державної соціальної допомоги на себе, якщо вони набули повної цивільної дієздатності. Повна цивільна дієздатність надається особам відповідно до Цивільного кодексу України.
Згідно п. 30 Порядку № 79 рішення органу соціального захисту населення про призначення (про відмову у призначенні) державної соціальної допомоги особі з інвалідністю з дитинства, дитині з інвалідністю віком до 18 років чи надбавки на догляд за ними може бути оскаржене у відповідних органах виконавчої влади або в судовому порядку.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач отримував пенсію по інвалідності з дитинства, а з 14.02.2023 року перейшов на пенсію по втраті годувальника, що доведено листом Головного управління ПФУ в Донецькій області від 22.09.2023 року.
Крім того, відповідно до довідки МСЕК серії ДОН-04 № 062484 від 23.02.2005 року позивачу встановлено 3 групу інвалідності з дитинства безстроково, а згідно з висновком комунальної лікувально-профілактичної установи ДОКТМО від 21.12.2004 року позивачу встановлено двосторонню глухоту нейросенсорного типу з дитинства, а отже позивач має право на державну соціальну допомогу особі з інвалідністю з дитинства.
Вказану довідку відповідач запросив з пенсійної справи позивача у Головного управління ПФУ в Донецькій області, проте пенсійний орган безпідставно відмовив відповідачу, посилаючись на введення воєнного стану та бойові дії в Донецькій області.
Суд зауважує, що обставина знаходження позивача на пенсійному обліку з підстав наявності у нього інвалідності з дитинства, а з 14.02.2023 року знаходження позивача на пенсії по втраті годувальника не є спірною.
При цьому, непорозуміння між двома суб'єктами владних повноважень не може слугувати підставою для порушення прав інваліда з дитинства на отримання державної соціальної допомоги особі з інвалідністю з дитинства, тому суд вважає за доцільне задовольнити позовні вимоги у спосіб, визначений позивачем.
Відповідно до п. 10 ч. 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням встановлених обставин та наведених правових положень, суд дійшов висновку, що відповідачем не дотримано приписів частини 2 статті 2 КАС України, а тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на викладене, на підставі положень Конституції України, Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», ст.ст. 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до управління соціального захисту населення Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Василівська, буд. 11, код ЄДРПОУ 44522551) про визнання протиправним та скасування повідомлення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати повідомлення управління соціального захисту населення Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області, викладене в листі від 15.09.2023 року №01-17/3445 про відмову ОСОБА_1 в призначенні державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю.
Зобов'язати управління соціального захисту населення Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області нарахувати ОСОБА_1 державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю з дати первинного звернення - 02.03.2023 року.
Стягнути з управління соціального захисту населення Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області (код ЄДРПОУ 44522551) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати з судового збору у розмірі 1073(одну тисячу сімдесят три) гривні 60 копійок.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 18 грудня 2023 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Л.Б. Голубова