Україна
Донецький окружний адміністративний суд
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2023 року Справа№200/5702/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до НОМЕР_1 Прикордонного загону Державної прикордонної служби (вч НОМЕР_2 ) та ІНФОРМАЦІЯ_1 (вч НОМЕР_3 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -
ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до НОМЕР_1 Прикордонного загону Державної прикордонної служби (в/ч НОМЕР_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 (в/ч НОМЕР_3 ) про визнання протиправною бездіяльності, яка полягає у нездійсненні нарахування та виплати додаткової винагороди, встановленої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 року "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" за період з 09.10.2022 року по 27.11.2022 року в розрахунку до 100 000, 00 грн та зобов'язання нарахувати та виплатити додаткову винагороду, встановлену пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" за прийняття безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за період з 09.10.2022 по 27.11.2022 з розрахунку до 100000, 00 грн на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах з врахуванням проведених раніше виплат додаткової винагороди за цей період.
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що в період з жовтня 2022 року по листопад 2022 року (включно) йому виплачено додаткову винагороду на підставі пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" в розмірі до 30000 гривень щомісячно та, не зважаючи на його участь у бойових діях або у забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії не виплачено додаткову винагороду у збільшеному до 100 000,00 грн розмірі.
За змістом позову у червні 2023 року позивач звернувся із рапортом про виплату додаткової винагороди, до якого на підтвердження його участі у бойових діях надав додав № 4036 від 08.01.2023, втім у виплаті додаткової винагороди йому було відмовлено із посиланням на невідповідність наданої довідки формі, що встановлена наказом Адміністрації Держприкордонслужби № 392-АГ від 30.07.2022, скільки в ній відсутні встановлені цим наказом відомості, необхідні для призначення цієї доплати. Позивач зауважив на неможливості застосування положень наказу Держприкордонслужби № 392-АГ від 30.07.2022, через непроходження цим актом державної реєстрації в Міністерстві юстиції України. Отже, на думку позивача, спірні правовідносини щодо виплати йому додаткової грошової винагороди врегульовані Порядком № 168, яким підставою виплати такої винагороди визначено участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії під час перебування в районах бойових дій у період здійснення заходів. Оскільки вказаною постановою не затверджено конкретних форм документів, якими має підтверджуватися безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях та заходах, що є підставою для виплати додаткової винагороди, а тому надана позивачем довідка до рапорту № 4036 від 08.01.2023 є доказом такої участі.
Позивач також зазначив, що територія Новослобідської сільської ради Конотопського району Сумської області згідно з наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України х № 75 від 25.04.2022 входить до переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних дій.
Відповідач 1 - 11 Прикордонний загін Державної прикордонної служби (вч НОМЕР_2 ) проти задоволення заявлених позивачем вимог заперечував, підстави незгоди із позовом навів у наданому до суду відзиві. Відповідно до відзиву виплата додаткової винагороди, передбаченої положеннями постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022, здійснюється на підставі наказу командира за умови безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів. На виконання пункту 2-1 Постанови № 168 від 28.02.2022 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час воєнного стану», з метою врегулювання порядку і умов здійснення виплат військовослужбовцям Державної прикордонної служби України додаткової винагороди під час дії воєнного стану Адміністрацією Державної прикордонної служби України видано наказ від 30.07.2022 № 392 АГ (діяв до 01.12.2022). Положеннями цього наказу визначені дії, що є безпосередньою участю військовослужбовців у бойових діях або у забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримуванні військової агресії та перелік документів, що підтверджують виконання цих дій та заходів військовослужбовцем. До підтверджуючих документів віднесені, зокрема, бойовий наказ (розпорядження); журнал бойових дій чи ведення оперативної обстановки, та рапорт. Додатково до цих документів для військовослужбовців, що відряджені до органів військового управління Держприкордонслужби, передбачено надання підрозділом, до якого відряджений військовослужбовець, довідки встановленої форми, в якій зазначаються документи на підставі яких її видано.
Відповідач зауважив, що у періоді, за який позивач вимагає виплати додаткової доплати до 100 000,00 грн позивач перебував у відрядженні у НОМЕР_4 прикордонному загону імені князя Володимира Великого (вч № 2253). Втім, останнім на адресу відповідача 1 не направлялося документів, необхідних для призначення додаткової винагороди згідно з постановою № 168 у порядку, визначеному наказом № 392 АГ від 30.07.2022. Так, згідно з наданими відповідачем 1 письмовими поясненнями, рапорти на виплату додаткової винагороди від 105 прикордонного загону імені князя Володимира Великого надійшли у 2022 році, витяг із журналу службово-бойових дій - наприкінці жовтня 2023 року. За змістом відзиву відповідач 1, не отримавши у 2022 році документів, які б свідчили про наявність підстав для виплати відрядженим військовослужбовця додаткової винагороди, звернувся із клопотанням про надання такої інформації до 105 прикордонного загону імені князя Володимира Великого. Втім, відповідно у надані відповіді на звернення відповідача було повідомлено про відсутність підстав для надання довідок для виплати підвищеної до 100 000,00 грн додаткової винагороди військовослужбовцям за час їх перебування у відрядженні.
Відповідач 1 вважає, що надана позивачем довідка № 4036 від 08.01.2023 не відповідає встановленій формі, оскільки не містить посилань на документи, що підтверджують участь у бойових діях, зокрема журнал бойових дій та рапорт (донесення) начальника (командира) підрозділу, де зафіксовані дні участі у бойових діях та заходах. Довідка надана позивачем оформлена згідно із додатком 1, що визначає форму довідки для видачі безпосередньо військовослужбовцю за його вимогою, в той час як для виплати додаткової винагороди військовослужбовцям, відрядженим до іншого підрозділу, передбачено оформлення довідки згідно з додатком № 2 до наказу № 392-АГ.
Відповідач 1 також заперечував доводи позивача про неможливість застосування до спірних правовідносин наказу № 392 АГ та зазначив, що цей наказ виданий на виконання п. 2.1.Постанови № 168, яким передбачено, що порядок та умови виплати додаткової винагороди визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів, через що саме цим наказом конкретизовано порядок виплати додаткової винагороди. Відповідач зауважив, що незастосування положень наказу № 392 АГ можливо лише у разі його скасування чи визнання протиправним.
Відповідач 2 - 105 прикордонний загін імені князя Володимира Великого (вч НОМЕР_3 ) у наданому до суду відзиві на позов зазначив, що ОСОБА_1 в період з 09.10.2022 по 27.11.2022 перебував в оперативному підпорядкуванні (у відрядженні) 105 прикордонного загону імені князя Володимира Великого та приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Чернігівської області у складі НОМЕР_5 прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону (вч НОМЕР_2 ). Відповідно до Довідки від 08.01.2023 №4036 ОСОБА_1 , який проходить військову службу в військовій частині НОМЕР_2 , приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Сумської області у період з 09.10.2022 по 31.10.2022 року, з 01.11.2022 по 27.11.2022 року, з 05.12.2022 по 31.12.2022 року, з 01.01.2023 по 08.01.2023 року. Зазначена довідка була видана в одному екземплярі та направлена до 1 прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 Прикордонного загону.
Відповідач 2 зауважив, що виплату додаткової винагороди має проводити орган прикордонної служби, у складі якого перебуває військовослужбовець, тобто - НОМЕР_1 Прикордонний загін Державної прикордонної служби, що є відповідачем 1 у цій справі.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 16.10.2023 провадження у справі відкрито, справу призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи. Ухвалою від 22.11.2023 до участі у розгляді справи у якості відповідача 2 залучено 105 Прикордоний загін імені князя Володимира Великого Державної прикордонної служби.
Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , згідно з витягом з наказу начальника НОМЕР_1 Прикордонного загону державної прикордонної служби № 158-ОС від 29.04.2022 «Про особовий склад» зарахований до особового складу загону та на всі види забезпечення з 29.04.2022.
Відповідно до наявних в матеріалах справи довідок 12/752 від 04.04.2023 (№12/4888 від 10.11.2023) солдат ОСОБА_1 в період з 09.10.2022 по 09.01.2023 на підставі розпорядження Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16.09.2022 № 25-2075-Е перебував у службовому відрядження та оперативному підпорядкування начальника НОМЕР_4 Прикордонного загону. 09.01.2023 позивач прибув зі службового відрядження до НОМЕР_1 Прикордонного загону та приступив до виконання обов'язків 10.01.2023. Згідно з приміткою у довідці розпорядження Адміністрації Державної прикордонної служби від 16.09.2022№ 25-2075-Е про відрядження позивача є обмеженим у доступі.
03.11.2022 та 01.12.2022 заступником начальника загону - комендантом 2 Прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону наданий рапорт до першого заступника начальника загону коменданту прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_3 старшого лейтенанта В'ячеслава Семенова із клопотанням про виплату військовослужбовцям, у тому числі позивачу, додаткової винагороди у розмірі 30 000,00 грн пропорційно із розрахунку на місяць та 70 000,00 грн пропорційно часу участі у бойових діях або заходах за жовтень та листопад 2022 року (вх.№ 1893 від 01.12.2022 та № 1525 від 03.11.2022).
У листі № 22/4820-22 від 29.11.2022, адресованому НОМЕР_1 прикордонному загону відповідач 2 зазначив, що підрозділи Держприкордонслужби України, які знаходяться в межах Чернігівської та Сумської областей, не виконують бойових завдань на лініях бойового зіткнення і тому підпунктом 7 п. 2 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби від 20.17.2022 № 392/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови КМУ від 28.02.2022 № 168» не застосовуються. Відповідно до розпорядження Адміністрації державної прикордонної служби від 17.04.2022 № 21-1215-2022 «Щодо однакового трактування положень» збільшення додаткової винагороди до 100 000 грн здійснюється військовослужбовцям, які у районах ведення бойових дій здійснюють охорону та оборону об'єктів Державної прикордонної служби, а також виконують бойові спеціальні завдання на бойових позиціях, блокпостах, збільшення додаткової винагороди здійснюється лише за дні безпосереднього виконання бойових завдань з відбиття атак, у т.ч. перебування цих об'єктів під бомбардуванням, артилерійським та ракетним обстрілами. У зв'язку із цим довідки військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 , які брали участь в бойових діях або заходах за вересень та жовтень 2022 року у складі військової частини № НОМЕР_3 не опрацьовувалися.
Згідно з довідкою військової частини № НОМЕР_3 від 08.01.2023 вих. № 4036 позивач приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Сумської області в період з 09.10.2022 по 31.10.2022, з 01.11.2022 по 27.11.2022, з 05.12.2022 по 31.12.2022, з 01.01.2023 по 08.01.2023. Довідку підписано ОСОБА_2 - командиром відповідача 2.
Листом від 06.07.2023 № 11/9692/23-ВН відповідач 1 повідомив позивача про результати розгляду рапорту № 44/96528/23Вн від 05.07.2023 та відсутність підстав виплати додаткової винагороди. Відмову у виплаті додаткової винагороди вмотивовано невідповідністю довідки № 4036 від 08.01.2023 вимогам наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 № 392 АГ, оскільки в цій довідці не визначено документів, що свідчать про участь позивача у бойових діях та заходах - журнал бойових дій чи рапорт (донесення) командиру підрозділу. Довідка має посилання на наказ № 165 від 16.09.2022 , на підставі якого позивача було направлено до НОМЕР_4 Прикордонного загону на службу, втім цей наказ не підтверджує фактичну участь позивача у бойових діях та заходах та не може бути підставою нарахування додаткової грошової винагороди.
Відповідно до відомостей про отримане позивачем грошове забезпечення за період з січня 2022 року по грудень 2022 позивач не отримував додаткову винагороду відповідно до постанови КМУ № 168 максимальним розміром 100 000,00 грн за жовтень та листопад 2022 року.
Відповідач 1 надав до матеріалів справи копію витягу з Журналу службово-бойових дій, Розділ І застосування підрозділів НОМЕР_1 прикордонного загону в охороні (обороні) державного кордону або веденні бойових дій, де наявні відомості про позивача в період з 12.10.2022 по 16.10.2022, з 18.10.2022 по 31.10.2022, з 01.11.2022 по 27.11.2023 та Розділ 2 Облік ведення бойових діях, де наявні відомості про позивача в період 12.10.2022, 15.10.2022, 18.10.2022 - 31.10.2022, 01.11.2022, 03.11.2022, 25.11.2022, 27.11.2022 - 29.11.2022. Витяг складений офіцером організації прикордонної служби штабу НОМЕР_1 Прикордонного загону.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ, ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ВИСНОВКИ СУДУ
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII (надалі - Закон № 2232-XII), військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-ХІІ від 20.12.1991 (далі - Закон №2011) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 № 64 "Про введення воєнного стану в Україні" та № 69 "Про загальну мобілізацію» Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (далі - Постанова №168).
Пунктом 1 цієї постанови у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин установлювалося, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям […] Державної прикордонної служби […] виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць (крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Пунктом 2-1 Постанови №168 установлено, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.
30.07.2022 Адміністрацією Державної прикордонної служби України, на виконання Указу Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 та пункту 2-1 Постанови КМУ № 168 було видано наказ "Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 № 168" № 392-АГ.
Абзацом 2 пункту 1 наказу від 30.07.2022 № 392-АГ передбачено, що додаткова винагорода збільшується до 100 тисяч гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.
Пунктами 2 та 3 цього наказу визначені заходи, які відносяться до безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.
Крім того, пунктом 4 Наказу № 392-АГ визначені вимоги до документів, які підтверджують виконання заходів, передбачених пунктами 2, 5 цього наказу.
Додатково для військовослужбовців Держприкордонслужби, відряджених до органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оброни держави, у підпорядкування яких вони передані, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу підтверджується довідкою за формою, наведеною у додатку 2 до вказаного наказу. Ця довідка видається начальником органу Держприкордонслужби, який веде (вів) бойові дії та до якого для виконання завдань відрядженні військовослужбовці із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі. Довідка підлягає надсиланню за місцем проходження служби до 5 числі місяця, який слідує за звітним.
Вирішуючи питання про можливість застосування до спірних правовідносин наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 №392-/0/81-22-АГ суд зазначає наступне.
Пунктом 1 Указу Президента України "Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади" від 03.10.1992 № 493/92 установлено, що з 01.01.1993 нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади, органами господарського управління та контролю і які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, підлягають державній реєстрації.
Відповідно до п.а. 2 та 3 того ж Указу державна реєстрація провадиться в порядку, що визначається КМУ. Нормативно-правові акти, зазначені в ст. 1 цього Указу, набувають чинності через 10 днів після їх реєстрації, якщо в них не встановлено пізнішого строку надання їм чинності.
Згідно з п. 2 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, що затверджене постановою КМУ від 28.12.1992 № 731, державній реєстрації підлягають нормативно-правові акти, які містять одну або більше норм, що зачіпають права, свободи, законні інтереси і стосуються обов'язків громадян та юридичних осіб, встановлюють новий або змінюють, доповнюють чи скасовують організаційно-правовий механізм їх реалізації, або мають міжвідомчий характер, тобто є обов'язковими для інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, а також юридичних осіб, що не належать до сфери управління суб'єкта нормотворення.
Пунктом 15 того самого Положення визначено, що міністерства, інші центральні органи виконавчої влади направляють для виконання нормативно-правові акти лише після їх державної реєстрації та офіційного опублікування. У разі порушення зазначених вимог нормативно-правові акти вважаються такими, що не набрали чинності, і не можуть бути застосовані.
Враховуючи, що наказ Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 №392-/0/81-22-АГ містить норми, які зачіпають права громадян - військовослужбовців на отримання додаткової винагороди, встановлюють організаційно-правовий механізм реалізації таких прав, ці накази підлягають державній реєстрації в Міністерстві юстиції України.
Судом не встановлений факт такої реєстрації, відтак зазначений наказ не може вважатися такими, що набрали чинності та підлягають застосуванню.
Про необхідність оприлюднення та державної реєстрації Наказу № 392-/0/81-22-АГ свідчить також той факт, що Порядок та умови виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, які визначають механізм виплати на період дії воєнного стану військовослужбовцям Державної прикордонної служби України додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» затверджені Наказом Міністерства внутрішніх справ України 26.01.2023 № 36 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 31.01.2023 за № 196/39252.
Зважаючи на це, суд не приймає до уваги посилання відповідача 1 на накази Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 №392-/0/81-22-АГ як на підставу невиконання зобов'язань щодо виплати додаткової винагороди, визначеної постановою КМУ №168.
Водночас, на час виникнення спірних правовідносин, порядок та розміри виплати винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, розвідувального органу Адміністрації Державної прикордонної служби України за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду був визначений Інструкцією, яка затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України 18.03.2016 № 188, та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 31.03.2016 за № 488/28618 (далі - Інструкція).
Згідно з пунктом 1 розділу І Інструкції ця Інструкція визначає порядок та розміри виплати винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України та розвідувального органу Адміністрації Державної прикордонної служби України […] за безпосередню участь у воєнних конфліктах, заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях […] чи в антитерористичній операції […], інших заходах в умовах особливого періоду.
Відповідно до пункту 3 Розділу 1 Інструкції винагорода виплачується військовослужбовцям за місцем проходження служби за минулий місяць одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць на підставі наказу начальника (командира) органу Держприкордонслужби, начальникам (командирам) органів Держприкордонслужби - на підставі наказів начальників вищого рівня.
Пунктом 2 розділу IV Інструкції встановлено, що безпосередня участь у бойових діях визначається у разі: виконання прикордонним підрозділом бойових завдань в умовах безпосереднього взаємного вогневого контакту з противником; ведення оперативної (військової, спеціальної) розвідки на території противника (території між позиціями військ противника та своїх військ).
Збільшення винагороди за безпосередню участь у бойових діях здійснюється також за ті дні, коли у районі ведення бойових дій (районі проведення АТО, заходів із забезпечення НБО, районі воєнних конфліктів та проведення інших заходів в умовах особливого періоду) військовослужбовці беруть участь у здійсненні польотів у зоні ураження зенітними ракетними комплексами (зенітно-артилерійськими комплексами) противника ближньої дії (до 10 км); веденні морського бою.
Пунктом 3 розділу IV Інструкції встановлено, що безпосередня участь у бойових діях визначається на підставі: бойового наказу (бойового розпорядження) начальника органу Держприкордонслужби; запису в журналі службово-бойових дій (книзі прикордонної служби) прикордонного підрозділу; рапорту (донесення) начальника (командира) прикордонного підрозділу про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з числа доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях.
До рапорту долучаються підписані начальником органу Держприкордонслужби (командиром підрозділу) списки особового складу конкретних підрозділів, які брали безпосередню участь у бойових діях, із зазначенням посади, військового звання, прізвища та ініціалів, строку участі кожного військовослужбовця, який брав безпосередню участь у бойових діях.
За приписами частин 2, 6 статті 7 КАС України суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Частина 2 статті 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За відсутності у спірний період затвердженого МВС України порядку і умов виплати додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 постанови КМУ №168, нечинності наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 №392-/0/81-22-АГ, єдиним нормативно-правовим актом, що визначає підстави та порядок виплати відповідачем спірної додаткової винагороди є постанова КМ України №168. Крім цього,суд вважає за можливе застосувати за аналогією положення Інструкції про порядок та розміри виплати винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, розвідувального органу Адміністрації Державної прикордонної служби України за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 18.03.2016 № 188, в частині встановлення підстав визначення безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях.
Отже, для визначення права військовослужбовця на отримання додаткової винагороди, збільшеної до 100 000 гривень відповідно до постанови №168, необхідно встановити факт безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення відповідних заходів під час перебування безпосередньо в районах бойових дій у період здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.
Із врахуванням положень Інструкції № 188 безпосередня участь у бойових діях визначається на підставі: бойового наказу (бойового розпорядження) начальника органу Держприкордонслужби; запису в журналі службово-бойових дій (книзі прикордонної служби) прикордонного підрозділу; рапорту (донесення) начальника (командира) прикордонного підрозділу про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з числа доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях.
На підтвердження участі в бойових діях позивачем надано довідку № 4036 від 08.01.2023, оформлену у відповідності до наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 №392-/0/81-22-АГ, положеннями якого передбачено її як додатковий документ, який є узагальнюючим документом, що оформлюється на підставі інших документів, що підтверджують участь військовослужбовця у бойових діях. Наявна в матеріалах справи довідка містить посилання на бойовий наказ Адміністрації Державної прикордонної служби № 165 гриф від 06.09.2022, на підставі якого, як вказує відповідач 1 в листі від 06.07.2023 № 11/9692/23-вн «Про надання роз'яснення», позивач у складі підрозділу був направлений до НОМЕР_4 прикордонного загону для виконання бойових завдань. Посилань на журнал службово-бойових дій та рапорт (донесення) начальника (командира) підрозділу, відомості яких у сукупності можуть підтвердити участь позивача у бойових діях та заходах довідка не містить. Зазначена довідка є зведеним документом, що має складатися на підставі інших - рапортів, наказів, донесень та таке інше, які б складаються за фактом участі військовослужбовця у бойових діях. Відсутність документів, на підставі яких її складено унеможливлює визначення цієї довідки належним доказом участі позивача у бойових діях.
Наданий відповідачем витяг з журналу службово-бойових дій підписаний начальником підрозділу НОМЕР_1 Прикордонного загону, в той час як позивач перебував у відрядженні та у розпорядженні НОМЕР_4 Прикордонного загону, зазначений витяг не містить в графі «Військове звання, ПІБ військовослужбовців, опис бойових дій, втрати сторін бойового зіткнення» не містить відомостей про бойові дії, що позбавляє суд можливості встановити на підставі його відомостей факт участі позивача в бойових діях та заходах. Крім цього на час виникнення спору між сторонами, зазначений витяг був відсутній в відповідача 1.
Враховуючи викладене та зазначене в листі відповідача 2 № 22/4820-22 від 29.11.2022 щодо відсутності підстав надання довідок для виплати підвищеної додаткової винагороди підрозділам (військовослужбовцям) Військової частини НОМЕР_2 , за час їх перебування у відрядженні на ділянці НОМЕР_4 прикордонного загону, оскільки останні не виконують бойові завдання на лінії бойового зіткнення, оцінивши надані сторонами документи в їх сукупності, суд дійшов висновку про непідтвердження наявними в матеріалах справи документами факт участі позивача у бойових діях та заходах у жовтні та листопаді 2022 року під час знаходження у підпорядкуванні НОМЕР_4 Прикордонного загону. Під час розгляду справи також не встановлено отримання відповідачем 1 документів щодо безпосередньої участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів від підрозділу у підпорядкуванні якого у спірних періодах перебував позивач, а також кількості днів участі у таких діях та заходах у спірний період.
За таких обставин, беручи до уваги всі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Позивач звільнений від сплати судового збору, інші судові витрати по справі відсутні.
Керуючись статтями 2-17, 42-47, 72-77, 90, 94, 121, 122, 139, 143, 159-164, 241-246, 255, 262, 263, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до НОМЕР_1 Прикордонного загону Державної прикордонної служби (вч НОМЕР_2 ) та ІНФОРМАЦІЯ_1 (вч НОМЕР_3 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, - відмовити повністю.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про сторін:
Позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6
Відповідач 1: НОМЕР_1 прикордонний загін (Військова частина НОМЕР_2 ) Державної прикордонної служби України; адреса: АДРЕСА_2 ,ЄДРПОУ НОМЕР_7 ;
Відповідач 2: 105 прикордонний загін імені князя Володимира Великого (Військова частина НОМЕР_3 ) Державної прикордонної служби України, адреса: АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ:14321765
Суддя А.С. Михайлик