Рішення від 19.12.2023 по справі 160/29101/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2023 року Справа № 160/29101/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Ількова В.В.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у місті Дніпрі адміністративну справу №160/29101/23 за позовом ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

07.11.2023 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якій позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, яка полягає у не внесенні до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , виданої станом на 01.01.2021 від 14.02.2023 №ФД99503, відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби 65% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років), та премії 35% від посадового окладу відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704. наказу Міністра оборони України від 07.06.2018 №260 та рішення Міністра оборони України від 27 січня 2021 року №248/612 для перерахунку пенсії з 01.02.2021 року;

- зобов'язати Дніпропетровського обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.01.2021, відповідно до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону України від 19.04.1992 №2262-ХІІІ, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей, положень Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2021 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,14 до Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704. також про розмір процентної надбавки за вислугу років, про розміри всіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) із зазначенням надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років та премії у розмірі не менше ніж 35% посадового окладу, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2021 основного розміру пенсії.

Ухвалою суду від 10.11.2023 року відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, відповідно до ст. 262 КАС України.

Також ухвалою суду від 10.11.2023 року витребувано у відповідача додаткові докази по справі, а саме копії:

- звернення позивача про внесення відповідних змін до оновленої довідки від 14.02.2023 №ФД99503;

- оновлену довідку від 14.02.2023 №ФД99503;

- листи/відмови (рішення) відповідача на звернення позивача;

- інформацію/відомості, які послугували підставою для відмови позивачеві у внесенні до довідки відповідних змін та інші докази щодо суті спору.

У відповідності до приписів статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

У відповідності до вимог ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Отже, рішення у цій справі приймається судом 19.12.2023 року, тобто у межах строку встановленого ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.12.2022 року у справі № 160/15724/22 Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки складено довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії, в яких зменшено відсотковий показник премії, та не нараховано надбавку за особливості проходження служби.

Вважає, що вказані дії відповідача суперечать приписам чинного законодавства та суттєво порушують право позивача на належний розмір пенсії.

На підставі викладеного, позивач просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

Ухвалою суду від 10.11.2023 року відкрито провадження в цій адміністративній справі, та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, відповідно до ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Цією ухвалою суду від 10.11.2023 року, відповідачу було запропоновано надати відзив на позовну заяву позивача по справі №160/29101/23.

08.12.2023 року відповідачем отримано вказану вище ухвалу суду, що також підтверджується розпискою про вручення, яка міститься в матеріалах справи.

Згідно із ч.6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно положень ст.126 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач є належно повідомленим про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

Суд, дослідив матеріали справи, з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, оцінив докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізував застосування норм матеріального та процесуального права, встановив таке.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, 06.07.2022 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив підготувати та надати до ГУ ПФУ нову довідку про розмір його грошового забезпечення, станом на 01.01.2021 року для проведення з 01.02.2021 року перерахунку основного розміру пенсії.

Листом від 08.08.2022 року відповідач повідомив позивачу, посилаючись на відсутність підстав для надання довідки про розмір його грошового забезпечення, станом на 01.01.2021 року.

Не погодившись із такими діями, позивач звернувся до суду із адміністративним позовом.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.12.2022 року, яке набрало законної сили, по справі №160/15724/22 позовну заяву задоволено.

Визнано протиправними дії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного Фонду України у Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року для перерахунку пенсії.

Зобов'язано Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року відповідно до статей 43, 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01 лютого 2021 року пенсії ОСОБА_1 .

На виконання вказаного рішення суду Дніпропетровським ОТЦК та СП надано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача № ФД99503 від 14.02.2023 року, в яких зазначено такі складові станом на 01.02.2021 року:

посадовий оклад 4540,00 грн., оклад за військовим званням -1730,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) 3135,00 грн., надбавка військовослужбовцям, які працюють в умовах режимних обмежень (10%) -454,00 грн., премія (10%) 454,00 грн., всього 10313,00 гривень.

На звернення позивача стосовно розміру додаткових видів грошового забезпечення, вказаних у наданих на виконання рішення суду, Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки відповіді не надав.

Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо зменшення додаткових видів грошового забезпечення у наданих, на виконання судового рішення довідках, звернувся до суду з цим позовом.

Отже, встановлено, що заявлений спір виник у зв'язку зі складенням відповідачем довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії та зміною у такій довідці відомостей про відсоткові розміри складових грошового забезпечення, зокрема зменшення надбавки за особливості проходження служби з 65% до 0% та премії, розмір якої зменшений з 35% до 10%.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, доводам позивача, викладеним в позовній заяві, та доводам відповідача, викладених в відзиві на позов, суд врахував такі норми чинного законодавства, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин, та релевантні їм джерела права.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.92 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Статтею 43 Закону № 2262-XII встановлено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Норма статті 43 Закону міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Такий висновок висловлено у постановах Верховного Суду від 12.11.2019 року (справа № 826/3858/18) та у зразковій справі від 17.12.2019 року (справа № 160/8324/19).

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

На відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

Судом встановлено, що відповідач змінив відомості про розміри надбавки за особливості проходження служби та премії не у зв'язку з їх відповідною зміною, а на підставі роз'яснення Департаменту фінансів Міністерства оборони України, доведеного листом від 29.12.2021 року №243/1049.

Суд зазначає, що перерахунок основних видів грошового забезпечення, виходячи з іншого розміру прожиткового мінімуму, не впливає на відсоткове значення одного із додаткових видів грошового забезпечення, а також премії.

Крім того, встановлення надбавки за особливості проходження служби та премії у таких значно знижених розмірах не відповідає положенням постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року № 704.

Пунктом 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання:

- установлювати надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років;

- здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Міністр оборони України, використовуючи надане йому Постановою № 704 право, кожного календарного року видає телеграму-розпорядження про розмір, зокрема, надбавки за особливості проходження служби та премії військовослужбовців Міністерства оборони України згідно їх тарифних розрядів.

Так, відповідно до телеграми Міністра оборони України від 14.01.2020 року №248/291 доведено рішення Міністра оборони України, відповідно до якого з 01.01.2020 рокувійськовослужбовцям Збройних Силах України та у Державній спеціальній службі транспорту встановлено надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, а також премію у розмірах згідно з Додатком 1, в залежності від тарифного розряду, при цьому, мінімальний розмір премії встановлено від 35% посадового окладу на 2020 рік.

Відповідно до телеграми Міністра оборони України від 27.01.2021 року № 248/612 доведено рішення Міністра оборони України, відповідно до якого з 01.01.2021 року у Збройних Силах України та у Державній спеціальній службі транспорту встановлено надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, а також премію у розмірах згідно з Додатком 1, в залежності від тарифного розряду, при цьому, мінімальний розмір премії встановлено від 35% посадового окладу на 2021 рік.

Відповідно до телеграми Міністра оборони України від 15.01.2022 року № 248/269 доведено рішення Міністра оборони України від 14.01.2022 року, відповідно до якого з 01.01.2022 року військовослужбовцям Збройних Силах України та у Державній спеціальній службі транспорту встановлено надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, а також премію у розмірах згідно з Додатком 1, в залежності від тарифного розряду, при цьому, мінімальний розмір премії - від 35% посадового окладу на 2022 рік.

Враховуючи викладене, у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру надбавки за особливості проходження служби з 65% до 0,00% та з 35% розміру премії до 10% у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01.01.2021 року відтак, його дії є протиправними.

З огляду на викладене, зважаючи на встановлення судом протиправності дій відповідача у визначенні надбавки за особливості проходження служби у розмірі - 0,00% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, та премії - 10% при виготовленні довідки про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними станом на 01.01.2021 року з метою відновлення порушеного права позивача, слід зобов'язати відповідача підготувати та надати ГУ ПФУ в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача за нормами, чинними на 01.01.2021 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII, статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 року № 2011-XII, на підставі положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021 року включаючи надбавку за особливості проходження служби 65% та премію 35%.

Не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині зобов'язання зазначити в довідці основні види грошового забезпечення, такі як посадовий оклад і оклад за військовим званням, визначені шляхом множення тарифних коефіцієнтів, відповідних посаді та військовому званню, на прожитковий мінімум для працездатного населення станом на 01.01.2021 року відповідно, та надбавку за вислугу років, оскільки довідки про грошове забезпечення позивача станом на 01.01.2021 року видано, позивачем не заперечується факт належного визначення тарифних коефіцієнтів в них, а тому між учасниками судового процесу відсутні спірні правовідносини в цій частині.

Враховуючи наведене вище, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Закон України “Про судоустрій і статус суддів” встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.

Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування у спорі покладається на відповідача - суб'єкта владних повноважень, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позову ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії.

Щодо розподілу судових витрат.

Зважаючи на те, що позивач звільнена від сплати судового збору відповідно до ст.5 Закону України «Про судовий збір», а відповідачем не надано доказів понесення ним будь-яких судових витрат, судові витрати відповідно до вимог ст.139 КАС України не розподіляються.

Керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Адміністративний позовом ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо зменшення у довідці від 14.02.2023 року №ФД99503 про розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2021 року ОСОБА_1 , на підставі роз'яснень Департаменту фінансів Міністерства оборони України, доведених листом від 29.12.2021 року за № 243/1049, розміру надбавки за особливості проходження служби з 65% до 0,00% та премії з 35% до 10%.

Зобов'язати Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами, чинними на 01.01.2021 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII, статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 року № 2011-XII, на підставі положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021 року для проведення перерахунку основного розміру пенсії, включаючи надбавку за особливості проходження служби 65% та премію 35%.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснювати.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (49006, м.Дніпро, вул. Степана Бендери, 16, код ЄДРПОУ 08353525).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складено 19.12.2023 року.

Суддя В.В. Ільков