ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2023 року ЛуцькСправа № 140/18539/23
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Димарчук Т.М.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про:
- визнання протиправною бездіяльності, яка полягає у невиплаті пенсії без обмеження максимальним розміром з урахуванням таких складових: щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” з 01 липня 2021 року згідно з рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 06.12.2021 у справі №140/10795/21; індексації (підвищення пенсії) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року №118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році”; індексації (підвищення пенсії) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” ;
- зобов'язання здійснити нарахування та виплачувати пенсію за вислугу років ОСОБА_1 з урахуванням рішення Волинського окружного адміністративного суду від 25.04.2022 у справі №140/2600/22:
- з 01 грудня 2019 року на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Волинській області" №33/23-2314ду від 20.01.2022 (з урахуванням раніше виплачених сум) з розрахунку 68% грошового забезпечення, без обмеження розміру пенсії величиною в десять прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб, з урахуванням таких складових:
- з 01.07.2021 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” згідно з рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 06.12.2021 у справі №140/10795/21;
- з 01.03.2022 індексації (підвищення пенсії) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року №118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році”, із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,140, із розрахунку (17481,96 грн (основний розмір пенсії)* 0,140,(коефіцієнт індексації) = 2447,47) - в сумі 2447,47 грн, у розмірі її фактичного нарахування в повному обсязі без будь яких обмежень, з урахуванням проведених виплат;
- з 01.03.2023 індексації (підвищення пенсії) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,197, із розрахунку 17481,96 грн (основний розмір пенсії) + 2447,47 (індексація за 2022 рік) = 19929,43 грн.* 0,197 = 3926,10) - у сумі 3926,10 грн, у розмірі її фактичного нарахування в повному обсязі без будь яких обмежень
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером МВС України, пенсію за вислугу років отримує на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.041992 №2262-ХІІ.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 25.04.2022 у справі №140/2600/22 зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії відповідно до статей 43, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, положень постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” від 11.11.2015 №988 на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Волинській області” №33/23-2314ду від 20.01.2022 (з урахуванням раніше виплачених сум). Основний розмір пенсії позивача після її перерахунку на виконання вищевказаного рішення Волинського окружного адміністративного суду з 01.06.2022 склав 17481,96 грн.
У подальшому, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року №118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” відповідач з 01.03.2022 здійснив нарахування індексації пенсії позивачу в розмірі 2447,47 грн, а на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” відповідач з 01.03.2023 здійснив нарахування індексації пенсії позивачу в розмірі 1500,00 грн.
Згодом, на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 06.12.2021 у справі №140/10795/21, залишеним в силі постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 26.04.2023, позивачу з 01.07.2021 до основного розміру пенсії включено щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”.
Підсумок пенсії ОСОБА_1 згідно розрахунку ГУ ПФУ у Волинській області від 29.06.2023 з урахуванням її індексації з 01.03.2022, з 01.03.2023 та щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн становить 23429,43 грн.
Проте виплату загального розміру перерахованої пенсії відповідач здійснює з застосуванням обмеження її максимальним розміром в десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність у розмірі 20930,00 грн.
На звернення позивача щодо перерахунку пенсії на виконання рішення суду без обмеження її розміру десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність, ГУ ПФУ у Волинській області листом від 11.07.2023 повідомило, що на момент виконання рішення суду у справі у справі №140/10795/21 статтею 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статі, не повинен перевищувати десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Перерахований розмір пенсії на виконання рішення суду залишився без змін і складає 20930,00 грн, а рішення суду не містить зобов'язань щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн без обмеження її максимальним розміром.
Позивач вважає протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо обмеження його пенсії максимальним розміром, оскільки рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України положення частини сьомої статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, якою було встановлено обмеження пенсій максимальним розміром.
З врахуванням наведеного просить позов задовольнити.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 10.07.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Відповідач у відзиві на позов від 15.08.2023 №0300-0902-7/47645 (а.с.57-61) вимоги заперечив та у задоволенні позову просив відмовити. В обґрунтування цієї позиції вказав, що відповідно статті 43 Закону №2262-ХІІ максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих), зокрема, відповідно до Закону №2262-ХІІ, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Положення норм цього Закону, яким обмежувався максимальний розмір пенсії, не визнавались у встановленому порядку Конституційним Судом України такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), тому вони підлягають застосуванню. Позиція пенсійного органу підтверджується висновками, викладеними у постанові Верховного Суду від 24.06.2020 у справі №580/234/19.
Виплата індексації пенсії позивачу з 01.03.2022 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року №118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” та з 01.03.2023 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” проводиться у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
На виконання рішення суду від 06.12.2021 у справі №140/10795/21 ГУ ПФУ у Волинській області проведено перерахунок пенсії позивачу та з 01.07.2021 встановлено щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”. При виконанні зазначеного рішення розмір пенсії обмежено десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Станом на липень 2023 року розмір пенсії позивача складається з: 17481,96 грн - основний розмір пенсії, 2447,47 грн - підвищення відповідно до Постанови №118, 1500,00 грн - підвищення відповідно до Постанови №168, 2000,00 грн - щомісячна доплата відповідно до Постанови №713, всього до виплати 20930,0грн (в межах максимального розміру пенсії).
З наведених підстав представник відповідача вважає, що обмеживши пенсію позивача максимальним розміром, діяв правомірно, а відтак просив у задоволенні позову відмовити повністю.
У відповіді на відзив від 30.08.2023 ОСОБА_1 підтримав доводи та аргументи викладені у позові, просив позов задовольнити (а.с.74-77).
Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні на адресу суду від учасників справи не надходило.
Дослідивши доводи сторін у заявах по суті справи, письмові докази, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років у розмірі 68% відповідного грошового забезпечення відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ), яка призначена з 25.04.2004, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 від 08.06.2004 та копіями матеріалів пенсійної справи №ХА5708-МВС (а.с.16,18).
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” відповідач з 01.03.2022 здійснив нарахування індексації пенсії позивачу в розмірі 1694,72 грн, внаслідок чого загальний а розмір пенсії позивач з урахуванням індексації, який підлягає виплаті, становить 13799,86 грн, що підтверджується перерахунком пенсії з матеріалів пенсійної справи №ХА5708-МВС (а.с.66).
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 25.04.2022 у справі №140/2600/22 визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Волинській області щодо не проведення ОСОБА_1 з 01.12.2019 перерахунку та виплати пенсії відповідно до статей 43, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, положень постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” від 11.11.2015 №988 на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Волинській області” №33/23-2314ду від 20.01.2022. Зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії відповідно до статей 43, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, положень постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” від 11.11.2015 №988 на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Волинській області” №33/23-2314ду від 20.01.2022 (з урахуванням раніше виплачених сум).
На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 25.04.2022 у справі №140/2600/22 ГУ ПФУ у Волинській області здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019. Перерахований розмір пенсійної виплати з 01.06.2022 становив 19929,43 грн, в тому числі: 17481,96 грн - основний розмір пенсії, 2447,47 грн - підвищення відповідно до Постанови №118. Однак виплату пенсії з 01.06.2022 обмежено до 19340,00 грн (десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність, станом на 01 січня 2022 року), що підтверджується перерахунком пенсії з матеріалів пенсійної справи №ХА5708-МВС (а.с.67).
В подальшому, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» відповідач здійснив нарахування індексації пенсії позивачу в розмірі 1500,00 грн. Розмір пенсії з урахуванням індексації становив 21429,43 грн, в тому числі: 17481,96 грн - основний розмір пенсії, 2447,47 грн - підвищення відповідно до Постанови №118, 1500,00 грн - підвищення відповідно до Постанови №168. Однак, з урахуванням максимального розміру пенсії її розмір з 01.03.2023 визначено на рівні 20930,00 грн (десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність), що підтверджується перерахунком пенсії з матеріалів пенсійної справи №ХА5708-МВС (а.с.68).
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 06.12.2021 у справі №140/10795/21, залишеним в силі постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 26.04.2023, визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Волинській області щодо непроведення ОСОБА_1 з 01.07.2021 доплати до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” у сумі 2000,00 грн щомісячно. Зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області провести ОСОБА_1 нарахування та виплату з 01.07.2021 доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” в сумі 2000,00 грн з урахуванням вже виплачених сум.
На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 06.12.2021 у справі №140/10795/21 ГУ ПФУ у Волинській області здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.07.2021. Перерахований розмір пенсійної виплати з 01.07.2023 становив 23429,43 грн, в тому числі: 17481,96 грн - основний розмір пенсії, 2447,47 грн - підвищення відповідно до Постанови №118, 1500,00 грн - підвищення відповідно до Постанови №168, 2000,00 грн - щомісячна доплата відповідно до Постанови №713. Однак, з урахуванням максимального розміру пенсії її розмір з 01.07.2023 визначено на рівні 20930,00 грн (десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність), що підтверджується перерахунком пенсії з матеріалів пенсійної справи №ХА5708-МВС (а.с.69).
На звернення позивача щодо перерахунку розміру його пенсії без обмеження основного розміру пенсії максимальним розміром, ГУ ПФУ у Волинській області листом від 26.06.2023 повідомило позивача, про те, що статтею 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статі, не повинен перевищувати десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 06.12.2021 у справі №140/10795/21, залишеним в силі постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 26.04.2023, ГУ ПФУ у Волинській області здійснило перерахунок пенсії позивача, а перерахований розмір пенсії на виконання рішення суду залишився без змін і складає 20930,00 грн, оскільки згадане рішення суду не містить зобов'язань щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн без обмеження її максимальним розміром.
Не погоджуючись із діями ГУ ПФУ у Волинській області щодо обмеження пенсії максимальним розміром, позивач звернувся до суду з цим позовом.
За обставин цієї справи спір у ній виник у зв'язку із діями відповідача при перерахунку пенсії на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 25.04.2022 у справі №140/2600/22, перерахунку пенсії на виконання постанов Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 та №168 від 24.02.2023, та перерахунку пенсії на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 06.12.2021 у справі №140/10795/21, оскільки вищевказані доплати до пенсії позивачу не виплачувалися у повному обсязі у зв'язку з обмеженням з 01.06.2022 загального розміру пенсії позивача максимальним розміром в десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з таких нормативно-правових актів.
Частиною другою статті 19 Конституції України імперативно визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зазначена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, зокрема, які перебували на військовій службі, визначає Закон №2262-ХІІ.
Відповідно до частини п'ятої статті 43 Закону №2262-XII (в редакції Закону України від 08.07.2011 №3668-VI “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи”, який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Законом України від 24.12.2015 №911-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” частину п'яту статті 43 Закону №2262-XII доповнено реченням такого змісту “Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень”.
Згідно із змінами, внесеними Законом України від 12 .04.2016 №1080-VІІІ “Про внесення змін до деяких законів України щодо соціального захисту резервістів, які постраждали внаслідок участі в антитерористичній операції, та членів їх сімей” частина п'ята статті 43 Закону №2262-ХІІ стала вважатись частиною сьомою.
Рішенням Конституційного Суду України від 20.12. 2016 №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” зі змінами, а саме частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740,00 грн.
Відповідно до пункту 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Правовим наслідком прийняття Конституційним Судом України рішення від 20.12.2016 №7-рп/2016 є втрата чинності із 20.12.2016 частиною сьомою статті 43 Закону №2262-XII.
Приписами частини сьомої статті 43 Закону №2262-ХІІ (у редакції Закону України від 06.12.2016 №1774-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України”) знову установлено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31.12.2017, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Проте частина сьома статті 43 Закону №2262-ХІІ, якою було передбачено обмеження пенсій максимальним розміром, втратила чинність з часу проголошення рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016.
Буквальне розуміння змін, внесених Законом №1774-VIII, з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 дозволяє стверджувати, що у Законі №2262-ХІІ є відсутньою частина сьома статті 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр, є нереалізованими.
Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону №2262-ХІІ, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, введено в дію Законом №3668-VI, яким внесено зміни у статтю 43 Закону №2262-ХІІ, шляхом викладення її в редакції Закону №3668-VI.
Рішенням Конституційного Суду України від 12.10.2022 №7-р(ІІ)/2022 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), приписи статті 2 Закону №3668-VI зі змінами, що поширюють свою дію на Закон № 2262-ХІІ, в тім, що вони не забезпечують соціальних гарантій високого рівня, які випливають зі спеціального юридичного статусу громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також осіб, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року.
І хоч відповідно до пункту 2 Рішення Конституційного Суду України від 12.10.2022 №7-р(ІІ)/2022 приписи статті 2 Закону №3668-VI зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність через шість місяців із дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, проте суд при вирішенні цього спору вважає за необхідне наголосити, що оскільки норма щодо обмеження максимального розміру пенсії військовослужбовців у спеціальному Законі №2262-ХІІ визнана неконституційною ще у 2016 році, то положення статті 2 Закону №3668-VI при перерахунку пенсії військовослужбовців, у тому числі позивача, не підлягають застосуванню.
У постанові від 16.12.2021 у справі №400/2085/19 Верховний Суд наголосив на протиправності обмеження органом Пенсійного фонду максимальним розміром пенсії та зазначив, що у такому разі підлягають застосуванню норми Закону №2262-XII з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016, а не норми Закону №3668-VI. Ці висновки надалі застосовані Верховним Судом у постановах від 27 січня 2022 року у справі № 240/7087/20, від 17 лютого 2022 року у справі №640/11168/20, від 18 травня 2022 у справі №380/12337/20, від 29 червня 2022 року у справі №640/19118/18, від 11 липня 2022 року у справі №620/613/21.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України, а саме постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” (далі - Постанова №118) та постановою Кабінету Міністрів України “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” №168 від 24.02.2023 (далі - Постанова №168).
Пунктом 1 Постанови №118 установлено, що з 1 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.
Згідно з пунктом 2 Постанови №118 з 1 березня 2022 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Пунктом 1 Постанови №168 передбачено, що з 1 березня 2023 перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Відповідно до пункту 2 Постанови №168 з 1 березня 2023 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”.
Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктами 1 вищевказаних постанов, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31.12.2021 та 31.12.2022 відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.
Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Пунктом 10 Постанови №168 встановлено, що: у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Таким чином, оскільки позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, яка призначена до 31.12.2021, з прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови №118 та Постанови №168 у нього виникло право на підвищення розміру пенсії з 01 березня 2022 року та з 01 березня 2023 року.
Відповідно до частини третьої статті 7 КАС України у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
У спірних відносинах наведені положення у Постановах №118 та №168 суперечить приписам Закону №2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016.
Як вбачається з матеріалів справи, що на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 25.04.2022 у справі №140/2600/22 ГУ ПФУ у Волинській області здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Волинській області” №33/23-2314ду від 20.01.2022. При цьому перерахований розмір пенсії з 01.06.2022 з урахуванням індексації відповідно до Постанови №118 у розмірі 2447,47 грн становить - 19929,43 грн. Однак, з урахуванням максимального розміру пенсії її розмір з 01.06.2023 визначено на рівні 19340,00 грн (десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, станом на 01 січня 2022 року).
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” відповідач здійснив нарахування індексації пенсії позивачу в розмірі 1500,00 грн. При цьому розмір пенсії з урахуванням індексації становить 21429,43 грн. Однак, з урахуванням максимального розміру пенсії її розмір з 01.03.2023 визначено на рівні 20930,00 грн (десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність).
З вищенаведеного слідує, що виплату індексації з 01.03.2022 та з 01.03.2023 відповідач не здійснює у належному розмірі, мотивуючи тим, що така виплата здійснюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Таким чином, матеріали справи не містять належних та допустимих доказів на підтвердження здійснення відповідачем виплати пенсії за вислугу років позивачу у повному розмірі, з урахуванням підвищення до пенсії відповідно до Постанови №118 (у розмірі 2447,47 грн) та Постанови №168 (у розмірі 1500,00 грн).
На думку суду, незважаючи на наявність у Постановах №118 та №168 застереження про підвищення розміру пенсії у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, станом на час здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача відповідно до Постанов №116 та №168 законодавча норма, яка б визначала максимальний розмір пенсії, призначеної відповідно до Закону №2262-ХІІ, фактично відсутня, адже, як зазначалося вище, застосуванню підлягають норми Закону №2262-ХІІ з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, а не норми Закону №3668-VI.
Крім того, в подальшому, на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 06.12.2021 у справі №140/10795/21 ГУ ПФУ у Волинській області здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.07.2021, а перерахований розмір пенсійної виплати з 01.07.2023 становить 23429,43 грн, однак з урахуванням максимального розміру пенсії її розмір з 01.07.2023 визначено на рівні 20930,00 грн (десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність).
Посилання відповідача у листі на постанову Верховного Суду від 24.06.2020 у справі №580/234/19 суд вважає безпідставним, оскільки обставини справи викладені у ній стосуються спорів щодо застосування обмежень пенсій максимальним розміром, призначених відповідно до Закону України від 05.11.1991 №1789-XII “Про прокуратуру”, а також Закону України від 05.11.1991 №1788-ХІІ “Про пенсійне забезпечення”, Закону України 16.12.1993 №3723-XII “Про державну службу”, що не є релевантним до правовідносин у розглядуваній справі.
За таких обставин, а також зважаючи на визнання неконституційними положень частини сьомої статті 43 Закону №2262-ХІІ, якою було передбачено обмеження пенсії максимальним розміром військовослужбовцям, приймаючи до уваги те, що обмеження пенсії максимальним розміром порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, суд зазначає, що пенсійний орган, обмеживши позивачеві пенсію максимальним розміром в десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність з 01.06.2022, діяв всупереч Конституції України та Закону №2262-ХІІ.
З урахуванням встановлених у справі обставин та наведених норм чинного законодавства України, наданих статтею 245 КАС України повноважень, з метою ефективного захисту порушених прав позивача суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у спосіб визнання протиправними дій відповідача щодо обмеження ОСОБА_1 загального розміру пенсії при здійсненні її перерахунку з 01.06.2022 десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність; зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області здійснити з 01.06.2022 перерахунок та виплату пенсії позивачу у розмірі 68% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням сум підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року №118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році, сум підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” та щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” (з урахуванням виплачених сум) без обмеження пенсії максимальним розміром в десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
З огляду на відсутність документально підтверджених судових витрат, пов'язаних із розглядом справи, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись статтями 2, 72-77, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо обмеження ОСОБА_1 розміру пенсії при здійсненні її перерахунку з 01 червня 2022 року десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 01 червня 2022 року перерахунок та виплату пенсії у розмірі 68% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням сум підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році”, сум підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” та щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” (з урахуванням виплачених сум) без обмеження пенсії максимальним розміром в десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, код ЄДРПОУ 13358826).
Суддя Т.М. Димарчук