ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2023 року ЛуцькСправа № 140/32276/23
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лозовського О.А.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дії щодо відмови в перерахунку пенсії відповідно до вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»; зобов'язання зарахувати до страхового та пільгового стажу періоди роботи з 26.10.2004 по 16.09.2010 на посаді гірника підземного ІІІ розряду з повним робочим днем під землею на ШПУ №3 ВАТ «Трест Луганськшахтопроходка», з 27.09.2010 по 13.07.2012 та з 14.07.2012 по 07.12.2012 у філії ТзОВ «Луганскшахтострой» в повному обсязі згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_1 ; зобов'язання зарахувати до страхового та пільгового стажу період роботи вересень 2019 року - квітень 2021 року на ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля»; зобов'язання перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (від 02.09.2008 №345-VI) з 25.10.2021 (з дати призначення пенсії).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію по інвалідності у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 25.10.2021.
18.02.2022 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по інвалідності на підставі статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Листом ГУ ПФУ у Волинській області від 18.04.2022 відмовило ОСОБА_1 у перерахунку пенсії по інвалідності на підставі статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у зв'язку з тим, що до пільгового та страхового стажу не було зараховано період роботи листопад 2012 року у ТзОВ «Луганськшахтострой» та період з грудня 2018 року по квітень 2021 року у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» оскільки роботодавцем не було сплачено страхові внески. При цьому відповідачем було зазначено, що пільговий стаж позивача за Списком №1 становить 7 років 10 місяців 07 днів.
Повторно звернувшись в червні 2023 року до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по інвалідності на підставі статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» за Списком №1, ГУ ПФУ у Волинській області листом від 18.07.2023 в чергове відмовило позивачу у даному перерахунку у зв'язку з тим, що до пільгового та страхового стажу не було зараховано період роботи вересень 2019 року по квітень 2021 року у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» у зв'язку з тим, що роботодавцем не було сплачено страхові внески. При цьому, відповідачем було зазначено, що пільговий стаж позивача за Списком №1 становить 8 років 07 місяців 07 днів, а отже і відсутні підстави для призначення пенсії відповідно до положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
ОСОБА_1 зазначив, що оскільки страхувальник (роботодавець) ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» щомісячно здійснювало відрахування страхових внесків із заробітної плати, а факт не зарахування сум страхових внесків, сплачених із заробітної плати позивача, на банківський рахунок Пенсійного фонду за відсутності його вини, не є підставою для відмови у зарахуванні страхового стажу.
Крім того, позивач вказав, що вищезазначені періоди роботи були предметом розгляду Комісії при ГУ ПФУ у Волинській області про підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, за результатом якого було прийнято рішення від 24.12.2021 №39/1251.
Комісія, дослідивши надані позивачем архівні документи дійшла висновку, що періоди роботи з 27.09.2010 по 13.07.2012, з 14.07.2012 по 07.12.2012, підлягає зарахуванню до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1 за фактичною тривалістю з урахуванням даних щодо сплати страхових внесків.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та просить адміністративний позов задовольнити.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного від 24.10.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У встановлений судом строк відзив на позовну заяву відповідач не подав.
У зв'язку з наведеним, суд, керуючись вимогами частини шостої статті 162 КАС України, дійшов висновку про можливість розгляду даного спору за наявними у справі матеріалами.
Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від учасників справи до суду не надходило.
Дослідивши письмові пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, а також письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію по інвалідності у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 25.10.2021.
18.02.2022 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про перерахунок пенсії по інвалідності на підставі статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Листом ГУ ПФУ у Волинській області від 18.04.2022 №4434-3209/К-02/8-0300/22 повідомило ОСОБА_1 про відсутність підстав для перерахунку пенсії по інвалідності згідно статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у зв'язку з тим, що до пільгового та страхового стажу не було зараховано період роботи листопад 2012 року у ТзОВ «Луганськшахтострой» та період з грудня 2018 року по квітень 2021 року у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля», оскільки роботодавцем не було сплачено страхові внески. При цьому, о пільговий стаж позивача за Списком №1 становить 7 років 10 місяців 07 днів (а. с. 60-61).
В червні 2023 року позивач повторно звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по інвалідності на підставі статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» за Списком №1.
Листом ГУ ПФУ у Волинській області від 18.07.2023 №24046-21207/К-02/8-0300/23 повідомило позивачу, що при призначенні пенсії до пільгового стажу з повним робочим днем під землею не враховано період його роботи з вересня 2019 року по квітень 2021 року у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» у зв'язку з відсутністю сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України та зазначено, що пільговий стаж позивача за Списком №1 становить 8 років 07 місяців 07 днів (а. с. 58-59).
Вважаючи такі дії ГУ ПФУ у Волинській області протиправними, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Законом України, що визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Частиною першою статті 9 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV) встановлено, що в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Абзацом третім частини першої статті 28 цього Закону передбачено, що мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Згідно зі статтею 8 Закону України від 02.09.2008 №345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі - Закон №345-VI) мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Згідно з частиною першою статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Відповідно до частини другої статті 40 вказаного закону заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Отже, зміст наведених положень законодавства у сфері пенсійного забезпечення дає підстави для висновку, що розмір пенсії шахтарів напряму залежить від страхового та пільгового стажу на підземних роботах.
Водночас, за приписами статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 21 Закону №1058-IV з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється персоніфікований облік.
Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Як передбачено частиною другою статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року (частина третя статті 24 Закону №1058-IV - застосовується з 01 жовтня 2017 року).
Згідно із частиною першою статті 15 Закону №1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески (частина друга статті 20 Закону №1058-IV).
Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев'ятою, десятою статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Крім того, згідно із частиною шостою статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI (з наступними змінами та доповненнями) за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Відповідно до записів трудової книжки серії НОМЕР_1 від 26.12.1996 ОСОБА_1 в період з 11.12.2019 по 02.04.2021 працював у ВП шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» (а. с.10-12).
Системний аналіз вказаних вище нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. При цьому, на думку суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв'язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення, а тому у відповідача відсутні підстави не зараховувати до страхового та пільгового стажу позивача період роботи з вересня 2019 року по 02.04.2021 у ВП шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» для перерахунку пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З наявної в матеріалах справи довідки форми ОК-5 вбачається, що у період з вересня 2019 року по квітень 2021 року позивачу нараховувалася та виплачувалася заробітна плата роботодавцем ВП шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» (а. с. 52-55). Проте, даний період роботи не був взятий відповідачем до загального обрахунку пенсії.
Також факт зайнятості ОСОБА_1 у ці періоди підтверджується також довідкою ВП шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» від 09.10.2023 №111 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки; витягами з наказів про результати проведення атестації робочих місць (а. с. 63, 64-65).
Нарахування позивачу заробітної плати за ці періоди роботи підтверджується також довідкою про доходи, виданою ВП шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» від 09.10.2023 №867/9.3/01-19 з якої вбачається, що ОСОБА_1 була нарахована та виплачена заробітна плата за період з 01.01.2020 по 30.04.2021, на яку в свою чергу нараховувався та сплачувався єдиний соціальний внесок щомісячно (а. с. 62).
Отже з наявних у справі письмових доказів вбачається, що у спірний період роботодавцем позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески, тому у відповідача були відсутні підстави не зараховувати до пільгового та страхового стажу позивача вказаного періоду його роботи.
Водночас суд зазначає, що відсутність за даними системи персоніфікованого обліку відомостей про сплату страхових внесків за період роботи вересень 2019 року - квітень 2021 року у ВП шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» не може бути підставою для не зарахування цих періодів до пільгового та страхового стажу при проведенні перерахунку призначеної пенсії позивачу.
Оскільки з наявних у справі письмових доказів вбачається, що у спірний період роботодавцем позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески, тому у відповідача були відсутні підстави не зараховувати до пільгового та страхового стажу позивача вказаного періоду його роботи.
Необхідно звернути увагу, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески.
Виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв'язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені, а у разі їх наявності - сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Суд зазначає, що, фактично, внаслідок невиконання роботодавцем обов'язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.
Таким чином, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до пільгового та страхового стажу позивача такого періоду роботи.
Відтак, беручи до уваги зібрані та досліджені докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що Пенсійним органом за заявою позивача безпідставно не зараховано до пільгового та страхового стажу період його роботи з вересня 2019 року по квітень 2021 року у ВП шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля», оскільки належними, допустимими, достовірними та достатніми доказами у справі у їх сукупності підтверджується стаж роботи позивача у вказані періоди, виплату йому заробітної плати за ці періоди із відрахуванням страхових внесків.
Також суд зазначає, що згідно з пунктами 2, 3, 10 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, який затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за №1451/11731), під повним робочим днем слід вважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80% робочого часу, встановленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Таким чином, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови у зарахуванні до страхового та пільгового стажу позивача вказаного періоду роботи з вересня 2019 року по квітень 2021 року у ВП шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» та про наявність у позивача права на перерахунок пенсії з урахуванням цього стажу.
Щодо позовних вимог про зарахування до страхового та пільгового стажу періоди роботи з 26.10.2004 по 16.09.2010 на посаді гірника підземного ІІІ розряду з повним робочим днем під землею на ШПУ №3 ВАТ «Трест Луганськшахтопроходка», з 27.09.2010 по 13.07.2012 та з 14.07.2012 по 07.12.2012 у філії ТзОВ «Луганскшахтострой» в повному обсязі згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_1 суд зазначає таке.
Судом встановлено, що рішення Комісії ГУ ПФУ у Волинській області від 24.12.2021 №39/1251 про результати розгляду заяви ОСОБА_1 про підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії зараховано до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах по списку №1 періоди роботи з 27.09.2010 по 31.07.2012, з 14.07.2012 по 07.12.2012 - за фактичною тривалістю з урахуванням даних щодо сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України (а. с.14).
Частиною першою статті 6 КАС України передбачено, що кожна особа має право у порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до частини другої статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб.
Згідно з частиною другою статті 171 КАС України право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб'єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт.
Проте умовою для звернення особи до суду з позовом щодо оскарження рішення, дії чи бездіяльність будь-якого органу державної влади, органу місцевого самоврядування, посадових і службових осіб таких органів є наявність у позивача переконання в порушенні його прав або свобод чи в існуванні перешкод у здійсненні цих прав.
Порушенням суб'єктивного права особи є створення будь-яких перепон у реалізації нею такого права, що унеможливлюють одержання особою того, на що вона може розраховувати в разі належної поведінки зобов'язаної особи. Таким чином неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану суб'єктивних прав та обов'язків такої особи, тобто припинення чи неможливість реалізації її права та/або виникнення додаткового обов'язку.
Позивач на власний розсуд визначає, чи порушені його права рішеннями, дією або бездіяльністю суб'єкта владних повноважень, але задоволення відповідних вимог можливе лише в разі об'єктивної наявності порушення, тобто встановлення, що рішення, дія або бездіяльність протиправно породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин.
Суд зазначає, що обчислення страхового стажу та визначення розміру пенсії є повноваженнями відповідача, які реалізовуються в процесі прийняття рішення про призначення пенсії, право на яке має позивач.
У судовому порядку підлягає захисту виключно право позивача порушене незаконною відмовою органу Пенсійного фонду у призначенні пенсії.
З урахуванням наведеного, суд зазначає, що питання встановлення факту зарахування до страхового і пільгового стажу періодів роботи позивача з 27.09.2010 по 13.07.2012 та з 14.07.2012 по 07.12.2012 на філії «Луганскшахтострой» вирішено ГУ ПФУ у Волинській області у рішенні від 23.09.2021 №26/1238 відповідно до встановленої законодавством процедури. Водночас, ОСОБА_1 вважає, що відповідачем протиправно не зараховано до його страхового і пільгового стажу вказаних періодів роботи.
Однак, позивач у даному позові та в судовому порядку за захистом своїх прав та інтересів щодо визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ у Волинській області від 24.12.2021 №39/1251, яким не враховано зазначені вище спірні періоди його роботи (з 27.09.2010 по 13.07.2012 та з 14.07.2012 по 07.12.2012) на філії «Луганскшахтострой» до страхового і пільгового стажу не звертався.
Разом з тим, суд вважає, що у задоволенні позовних вимог про зобов'язати ГУ ПФУ у Волинській області зарахувати позивачу до страхового та пільгового стажу період роботи з 26.10.2004 по 16.09.2010 на посаді гірника підземного ІІІ розряду з повним робочим днем під землею на ШПУ №3 ВАТ «Трест Луганськшахтопроходка» необхідно відмовити як передчасних, оскільки позивачем не доведено та в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження того, він звертався до пенсійного органу із заявою про зарахування вказаного періоду роботи до його пільгового та страхового стажу, а відповідач відмовляв у задоволенні таких вимог, відтак суд позбавлений можливості надати правову оцінку доводам сторін про наявність/відсутність права щодо зарахування до страхового пільгового стажу роботи періоди з 26.10.2004 по 16.09.2010 на посаді гірника підземного ІІІ розряду з повним робочим днем під землею на ШПУ №3 ВАТ «Трест Луганськшахтопроходка».
Що стосується позовних вимог про зобов'язання відповідача зробити перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (від 02.09.2008 №345-VI) з 25.10.2021 (з дати призначення пенсії), суд зазначає наступне.
Відповідно до підпунктів 3, 4, 10 частини другої статті 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправним та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернення позивача, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
При вирішенні даного спору суд виходить з того, що позивач з 25.10.2021 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинський області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Разом з тим, судом встановлено, що спірний стаж позивача на підземних роботах за Списком №1 з 01.09.2019 по 02.04.2021 у ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» (1 рік 7 місяців 2 дні) з урахуванням безспірного пільгового стажу - 8 років 7 місяців 7 дні, становить менше 15 років, тобто, умова для перерахунку пенсії відповідно до статті 8 Закону №345-VI не виконується, тому в цій частині позов до задоволення не підлягає.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.
Отже, враховуючи, що позивач звернувся із даним позовом про визнання протиправними дій щодо не зарахування періодів роботи до пільгового стажу та ГУ ПФУ у Волинській області ОСОБА_1 відмовлено у зарахуванні до страхового та пільгового стажу періоду роботи з 01.09.2019 по 02.04.2021 у ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» у зв'язку з відсутністю сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України, тому суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо не зарахування до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 періоду роботи з 01.09.2019 по 02.04.2021 у ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» та зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області зарахувати до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 період роботи з вересня 2019 року по 02.04.2021 у ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля».
Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Згідно із частиною першою та третьою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до квитанції від 27.09.2022 та від 15.10.2023 позивачем за подання даного адміністративного позову було сплачено судовий в сумі 1073,60 грн.
Оскільки суд задовольняє позов частково, то за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір в сумі 536,80 грн пропорційно до задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22-В, код ЄДРПОУ 13358826) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо не зарахування ОСОБА_1 періоду роботи з 01.09.2019 по 02.04.2021 у ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» до пільгового стажу.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській зарахувати ОСОБА_1 до страхового та пільгового стажу період роботи з 01.09.2019 по 02.04.2021 у ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» та прийняти вмотивоване рішення з урахуванням висновків суду, викладених у рішенні.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 536 (п'ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя О.А. Лозовський