Рішення від 18.12.2023 по справі 140/19471/23

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2023 року ЛуцькСправа № 140/19471/23

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Волдінера Ф.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ у Волинській області), відповідно до якого просить суд:

1) визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, яка полягає у не проведенні перерахунку пенсії по 1 групі інвалідності від трудового каліцтва з жовтня 2017 року по дату звернення до суду із адміністративним позовом;

2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести перерахунок розміру пенсії з жовтня 2017 року по 1 групі інвалідності від трудового каліцтва та встановити максимальний її розмір.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з жовтня 2017 року відповідач неправомірно нараховує пенсію не в повному (максимально встановленому розмірі), у зв'язку з чим неодноразово зверталась з письмовими заявами до ГУ ПФУ у Волинській області.

Черговий перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 було проведено 01.03.2023 та встановлено на рівні 2 760,00 грн.

Зазначає, що в період з 26.12.1996 по 13.07.2014 ОСОБА_1 отримувала максимально встановлену пенсію по інвалідності по ІІ та ІІІ групі від трудового каліцтва. Тому вважає, що її розмір не може бути в подальшому зменшений, тим більше з переведенням її на вищу групу, а будь - які обмеження розміру виплати пенсії є протиправними, та такими, що суперечать чинному законодавству, ґрунтуються на мотивах особистого тлумачення окремих норм права і не відповідають критеріям правомірності рішення та дій суб'єкта владних повноважень

На підставі наведеного позивач просить позов задовольнити повністю.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 17.07.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до частини першої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Відповідач у відзиві на позовну заяву позовні вимоги ОСОБА_1 не визнав та просив відмовити в їх задоволенні з тих підстав, що розмір пенсії позивача обчислений з врахуванням індексації та щомісячної доплати інваліду І групи згідно норм чинного законодавства.

У відповіді на відзив позивач просила задовольнити позов повністю, з підстав викладених у позовній заяві.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію по інвалідності, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1 від 26.11.2014.

11.04.2023 позивач звернулася до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою, у якій просила здійснити перерахунок пенсії з 01.10.2017 по 1 Б групі інвалідності.

На звернення позивача щодо перерахунку пенсії, відповідач листом від 01.05.2023 повідомив позивача, що з 01.03.2023 проведено перерахунок пенсії із використанням показника середньої заробітної плати (доходу) в і Україні у розмірі 7 405,03 грн (6 186,32 грн х 1,197), що передбачено нормами пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».

Вважаючи дії ГУ ПФУ у Волинській області протиправними, позивач звернувся в суд з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 від 09.07.2003 (далі - Закон України №1058).

Відповідно до частини третьої статті 30 Закону України №1058 пенсія по інвалідності від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання призначається відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».

Згідно частини першої статті 33 Закону України №1058 пенсія особам з інвалідністю І групи призначається в розмірі 100 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.

В солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування на розмір пенсії впливає два основні показники: страховий стаж та заробітна плата.

Відповідно статті 28 Закону №1058 (в редакції до 01.10.2011) мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у жінок 20 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

За кожний повний рік страхового стажу понад 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії і обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального) розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини.

Статтею 40 Закону України №1058 визначено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинним документами, враховується заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством.

Відповідно до статті 24 Закону України №1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №265 від 26.03.2008 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» встановлено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат особам з інвалідністю, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства і дітям з інвалідністю, особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною та щомісячної доплати до пенсії у зв'язку з втратою годувальника членам сімей шахтарів, смерть яких настала внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання) не досягає в осіб з інвалідністю (у тому числі дітей з інвалідністю) прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога до пенсії та державної соціальної допомоги у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.

Так, ГУ ПФУ у Волинській області 01.03.2023 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 із використанням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні у розмірі 7 405,03 грн (6 186,32 грн х 1,197), як це передбачено нормами пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».

З матеріалів справи вбачається, що розмір пенсії обчислено з врахуванням страхового стажу 35 років 2 місяці 13 днів (16 років 1 місяць 08 днів - страховий стаж та 19 років 1 місяць 5 днів - додатковий стаж, індивідуальний коефіцієнт стажу- 0,35167) та середньомісячного заробітку 3 743,32 грн, який обчислено із застосування показника середньої заробітної плати по Україні 7 405,03грн (індивідуальний коефіцієнт - 0,50551) та на даний час складається з: 1 316,41 грн - розмір пенсії за віком (3 743,32 грн х 0,35167); + 776,59 грн - доплата до прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (2 093,00 грн) + 197,46 грн - доплата за 15 років понаднормативного стажу (1 316,41 грн х 0,35167) + 9,54 грн - доплата індексації +460,00 грн - щомісячна доплата інвалідам І групи = 2 760,0 грн.

Тобто розмір пенсії позивача обчислений з врахуванням індексації та щомісячної доплати інваліду І групи згідно норм чинного законодавства.

Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно частини першої статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Частиною першою статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За таких обставин, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.

Керуючись статтями 2, 72-77, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ф.А. Волдінер