УХВАЛА
м. Вінниця
18 грудня 2023 р. Справа № 120/17794/23
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Дончик Віталій Володимирович, розглянувши матеріали позовної заяви за позовом ОСОБА_1 до Махнівської сільської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
27.11.2023 року ОСОБА_1 звернулась в суд з адміністративним позовом до Махнівської сільської ради, у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Махнівської сільської ради, що полягає у неприйнятті рішення за результатами розгляду клопотання ОСОБА_1 від 15.06.2021 року про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною площею 2,0000 га, кадастровий номер 0521481000:03:005:0406, яка розташована за адресою: Вінницька область, Хмільницький район, Вовчинецька сільська рада;
- зобов?язати Махнівську сільську раду затвердити проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною площею 2,0000 га, кадастровий номер 0521481000:03:005:0406, яка розташована за адресою: Вінницька область, Хмільницький район, Вовчинецька сільська рада.
Ухвалою від 04.12.2023 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків, шляхом надання заяви про поновлення строку звернення до суду з обґрунтуванням поважності причин пропуску такого строку.
14.12.2023 року до суду надійшла заява про поновлення процесуального строку.
В поданій заяві представник позивача зазначив, що закінчення строку звернення до суду встановленого статтею 122 КАС України припало на період активних бойових дій та введення воєнного стану в Україні, що є очевидною та безумовною обставиною неможливості своєчасно звернутися до суду.
Крім того, звернув увагу, що в даному випадку має місце триваюче правопорушення, яке не припинило існувати станом на дату звернення позивача до суду з даним позовом.
Визначаючись щодо поважності причин пропуску строку звернення до суду, суд виходить із наступного.
Положеннями частин 1, 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як слідує із змісту позовних вимог, предметом оскарження за даним позовом є бездіяльність відповідача, що полягає у неприйнятті рішення за результатами розгляду клопотання позивача від 15.06.2021 року про затвердження проекту землеустрою.
Варто зазначити, що частиною 9 статті 118 Земельного кодексу України чітко встановлено двотижневий строк протягом якого орган владних повноважень повинен прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відтак, не отримавши такого рішення протягом встановленого двотижневого строку, позивач вже був обізнаний про порушення своїх прав, передбачених статтею 118 ЗК України. Проте, жодних дій у встановлені законом строки для їх відновлення не вчинив.
Згідно із правовою позицією Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав, викладеною у постанові від 31.03.2021 у справі №240/12017/19 при вирішенні питання щодо дотримання строку звернення до адміністративного суду необхідно чітко диференціювати поняття "дізнався" та "повинен був дізнатись".
Так, під поняттям "дізнався" необхідно розуміти конкретний час, момент, факт настання обізнаності особи щодо порушених її прав, свобод та інтересів.
Поняття "повинен був дізнатися" необхідно розуміти як неможливість незнання, високу вірогідність, можливість дізнатися про порушення своїх прав. Зокрема, особа має можливість дізнатися про порушення своїх прав, якщо їй відомо про обставини прийняття рішення чи вчинення дій і у неї відсутні перешкоди для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені (постанова Верховного Суду від 21.02.2020 №340/1019/19).
Варто зазначити, що Велика Палата Верховного Суду у постанові від 24.12.2020 року у справі №510/1286/16-а вказала на те, що поняття "повинен був дізнатися" необхідно розуміти як неможливість незнання, високу вірогідність, можливість дізнатися про порушення своїх прав. Особа має можливість дізнатися про порушення своїх прав, якщо їй відомо про обставини прийняття рішення чи вчинення дій і у неї відсутні перешкоди для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені (постанова Верховного Суду від 21.02.2020 року у справі №340/1019/19).
Таким чином, про оскаржувану бездіяльність щодо не розгляду в двотижневий строк клопотання позивача від 15.06.2021 року, поданого 16.06.2021 року, вона мала дізнатись після спливу відповідного двотижневого строку, тобто з 30.06.2021 року.
Втім, до суду з даним адміністративним позовом позивач звернулася лише 27.11.2023 року, тобто із значним пропуском шестимісячного строку звернення до суду.
При цьому, варто зазначити, що поважними причинами пропуску строку на подання позову можуть бути визнані лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звертається до суду, пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та повинні бути підтверджені належними доказами.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 24.04.2018 року у справі № 816/1630/17.
Однак, в поданій заяві представник позивача не наводить жодних обставин, які б могли бути визнані поважними причинами пропуску строку звернення до суду.
Крім того, в поданій заяві представник позивача не вказує про існування обставин, які позбавляли позивача можливості звернутись до суду з цим позовом у встановлені КАС України строки.
Вважаю за необхідне також звернути увагу на те, що отримання позивачем чи/або її адвокатом листа відповідача від 16.02.2023 року у відповідь на адвокатський запит, не змінює момент, з якого позивач повинен був дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли він почав вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду.
Більше того, навіть після отримання відповіді Махнівської сільської ради №368 від 16.02.2023 року на адвокатський запит, позивачем було пропущено строк звернення до суду визначений частиною 2 статті 122 КАС України.
Окрім того, в обґрунтування поважності причин пропуску звернення до суду представник позивача зазначає, що закінчення строку звернення до суду припало на період бойових дій та введення воєнного стану в Україні, що є очевидною та безумовною обставиною неможливості своєчасно звернутися до суду.
На переконання суду, сам по собі факт введення на території України воєнного стану не є підставою для поновлення строку звернення до суду. Така обставина є поважною лише у тому випадку, якщо вона перешкоджала позивачу звернутися до суду з позовом у встановлений строк.
При цьому, суд наголошує, що питання поновлення строку на звернення до суду із позовною заявою у випадку його пропуску з причин, пов'язаних із запровадженням воєнного стану в Україні, вирішується в кожному конкретному випадку, виходячи з доводів, наведених у заяві про поновлення такого строку. Однак, сам лише факт запровадження воєнного стану не може бути підставою для поновлення процесуального строку у всіх абсолютно випадках.
Аналогічних висновків дотримується Сьомий апеляційний адміністративний суд у постанові №240/9669/23 від 12 червня 2023 року.
У заяві представника позивача не наведено доводів, яким чином дія воєнного стану перешкоджала позивачу вчасно звернутись до суду з даним позовом, як і не надано відповідних доказів.
Стосовно доводів, що ненадання відповідачем протягом певного проміжку часу відповіді позивачеві є триваючим правопорушенням, то суд оцінює їх критично, оскільки такі дії позивача, за відсутності істотних перешкод чи труднощів для своєчасного вчинення процесуальних дій, свідчать про недобросовісне відношення до наданих законом процесуальних прав сторони при тривалому не зверненні до суду.
У свою чергу, пунктами 6, 7 частини 5 статті 44 КАС України передбачено обов'язок осіб, які беруть участь у справі (учасників справи) добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки, зокрема, виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки, а також виконувати інші процесуальні обов'язки, визначені законом або судом.
Наведеними положеннями КАС України чітко окреслено характер процесуальної поведінки, який зобов'язує особу, яка бере участь у справі (учасника справи) діяти сумлінно, тобто проявляти добросовісне ставлення до наявних у нього прав і здійснювати їх реалізацію таким чином, щоб забезпечити неухильне виконання обов'язків, встановлених законом або судом.
Аналогічного висновку дійшов Сьомий апеляційний адміністративний суд у постанові від 10.11.2023 року у справі №120/9535/23.
Варто також звернути увагу на те, що дотримання строків звернення до адміністративного суду є однією з умов дисциплінування учасників публічно-правових відносин, якщо ці відносини стали спірними. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах та стимулює суд і учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Строки звернення до адміністративного суду з позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними (див. правову ухвали Верховного Суду від 02.03.2020 у справі №420/4352/19, від 13.04.2020 у справі № 520/11334/18, від 17.09.2020 у справі № 186/1881/19, від 06.11.2020 у справі № 826/14116/18).
Таким чином, встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених КАС України певних процесуальних дій і стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.
В даному ж випадку, представником позивача не наведено жодних обставин, які б вказували про об'єктивну неможливість позивача своєчасно звернутися до суду з цим позовом, а тому заява про поновлення строку звернення до суду задоволенню не підлягає.
Відповідно до частини 2 статті 123 КАС України, якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Відповідно до пункту 9 частини 4 статті 169 КАС України, позовна заява повертається позивачеві у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.
Враховуючи вищевказане, суд не вбачає обґрунтованих підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними.
Тому, суд дійшов висновку, що вказані у заяві про поновлення строку звернення до суду підстави пропуску строку є неповажними, заява необґрунтована і задоволенню не підлягає, як наслідок позовну заяву разом з доданими до неї матеріалами слід повернути особі, яка її подала.
Керуючись ст.ст. 122, 123 169, 248, 256 КАС України, -
УХВАЛИВ:
Відмовити в задоволенні заяви представника позивача ОСОБА_2 - адвоката Виростка Альбіна Вікторовича про поновлення строку звернення до суду.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Махнівської сільської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії разом з доданими до неї матеріалами повернути особі, яка її подала.
Копію ухвали невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Дончик Віталій Володимирович