ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.12.2023 Справа № 914/1057/22
За Первісним позовом: Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» (79039, м.Львів, вул.Золота, 42; ідент.код 03349039)
до Відповідача: Акціонерного товариства «Українська залізниця» (03150, м.Київ, вул. Єжи Гедройця, буд.5; ідент.код 40075815), від імені якого діє Регіональна філія «Львівська залізниця» АТ «Українська залізниця» (79007, м.Львів, вул.Гоголя, буд.1; ідент.код 40081195),
про: стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в сумі 45848,51 грн,-
та за Зустрічним позовом: Акціонерного товариства «Українська залізниця» (03150, м.Київ, вул. Єжи Гедройця, буд.5; ідент.код 40075815), від імені якого діє Регіональна філія «Львівська залізниця» АТ «Українська залізниця» (79007, м.Львів, вул.Гоголя, буд.1; ідент.код 40081195),
до Відповідача: Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» (79039, м.Львів, вул.Золота, 42; ідент.код 03349039)
про: визнання недісним Рішення Комісії АТ «Оператор газорозподільної системи» «Львівгаз» (у частині задоволення Акту про порушення №530 від 04.01.21), яке оформлено Протоколом від 16.07.2021 та Актом-розрахунком від 03.03.2021.
Суддя: Стороженко О.Ф.
Секретар: Мацейко А.Ю.
Представники:
АТ «ОГС «Львівгаз»: Куцик В.Б. - Довіреність б/н від 02.10.2023;
АТ «Українська залізниця»: Бухеник І.Б. - Довіреність №17850 від 26.12.2022.
Процесуальні дії вчинено Cудом у приміщенні Господарського суду Львівської області: зал судового засідання №11.
Виходячи з обставин, зазначених у частині третій ст. 238 ГПК України, -
Суд встановив:
Акціонерним товариством «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» подано Позовну заяву з вимогою про стягнення з Акціонерного товариства «Українська залізниця», від імені якого діє Регіональна філія «Львівська залізниця» АТ «Українська залізниця», вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу у сумі 45848,51 грн (яку зазначено у Заяві про зменшення розміру позовних вимог).
Акціонерним товариством «Українська залізниця», від імені якого діє Регіональна філія «Львівська залізниця» АТ «Українська залізниця», подано Зустрічний позов з вимогою визнати недійсним Рішення комісії АТ «ОГС «Львівгаз» від 16.07.2021 про затвердження Акту про порушення, яке оформлено Протоколом №25/07 від 16.07.2021 та Актом-розрахунком від 03.03.2021.
При цьому Позивачем (за Первісним позовом) зазначено:
-Відповідачем вчинено порушення, передбачене п.п.4 п.2 гл.2 розділ ХІ Кодексу ГРМ, а саме: пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим, за яке нормою п.п.1 п.4 гл.4 розділ ХІ Кодексу ГРМ передбачено проведення перерахунку об'єму розподіленого (спожитого) природного газу;
-правовідносини між Позивачем та Відповідачем регулюються, зокрема, Договором розподілу природного газу, типова форма якого затверджена Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2498 (Договір розподілу), укладеним шляхом підписання Заяви-приєднання до умов Договору № 094214295РМР016 (від 01 січня 2016 року);
-крім цього, правовідносини між Позивачем та Відповідачем регулюються спеціальними нормами законодавства, а саме Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем (затвердженим Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2494 від 30.09.2015);
-відповідно до п.1 гл.7 розділу X Кодексу ГРМ, власники ЗВТ, шо є елементами комерційних ВОГ, зобов'язані забезпечити належний контроль за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та організацію проведення їх періодичної повірки (здійснення періодичної повірки ЗВТ забезпечується власником ЗВТ за власний рахунок);
-відповідно до п.п.1 п.2 гл.7 розділу X Кодексу ГРМ, для належної організації періодичної повірки власних ЗВТ, що входять до складу комерційного ВОГ, споживач повинен: завчасно (до дати прострочення періодичної повірки) направити Оператору ГРМ письмове повідомлення (зразок якого Оператор ГРМ має опублікувати на своєму веб-сайті) про дату та час демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці установки) та необхідність забезпечення представником Оператора ГРМ розпломбування ЗВТ; звернення має бути направлене не пізніше десяти робочих днів до запланованої дати;
-відповідно до п.п.4 п.2 гл.2 розділу XI Кодексу ГРМ, до порушень, внаслідок яких Оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу споживачу, належить пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, шо не є побутовим;
-відповідно до п.п.1 п.4 гл.4 розділу XI Кодексу ГРМ, у разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого: при визнанні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання; перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ;
-відповідно до п. 1 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в Додатку 16 до цього Кодексу;
-відповідно до п. 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ, за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення; при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості;
-відповідно до п.12 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ, вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі;
-працівниками АТ “Львівгаз” складено Акт про порушення № 008733 від 04 січня 2021 року, відповідно до якого на об'єкті Відповідача, що знаходиться за адресою: вул. Городоцька, 166 м. Львів, встановлено порушення вимог Кодексу газорозподільних систем: пропущення строку періодичної повірки ЗВТ (коректора ОЕ-УРТ, зав. №28334) з вини споживача, що не є побутовим;
-Акт про порушення №008733 від 04.01.2021 підписаний представником Відповідача;
-відповідно до Акту №4056 від 04.01.2021 технічної перевірки комерційного ВОГ, коректор ОЕ-УРТ, зав. №28334, було направлено для проведення повірки;
-повірка коректора ОЕ-УРТ, зав. №28334, була проведена 09.04.2021, що підтверджується відміткою про повірку на паспорті коректора об'єму газу ОЕ-УРТ;
-з Акту №4056 технічної перевірки комерційного ВОГ вбачається, що дата попередньої повірки коректора ОЕ-ТІРТ, зав. №28334 - 20.12.2018;
-міжповірочний інтервал коректора об'єму газу ОЕ-ЦРТ, зав. №28334, становить два роки (п.8 Паспорта коректора об'єму газу ОЕ-УРТ);
-відтак, періодична повірка коректора об'єму газу ОЕ-ОТТ, зав. №28334, мала бути проведена не пізніше 20.12.2020, а письмове повідомлення Відповідачем (Позивачу) про дату та час демонтажу ЗВТ на повірку та необхідність забезпечення представником Оператора ГРМ розпломбування ЗВТ необхідно було надіслати не пізніше 07.12.2020 (десять робочих днів до запланованої дати повірки);
-однак, Відповідач письмово не повідомляв Позивача про дату та час демонтажу ЗВТ на повірку та необхідність забезпечення представником Позивача розпломбування ЗВТ;
-пропущення строку періодичної повірки коректора об'єму газу ОЕ-ІІРТ, зав. №28334, відбулось з вини Відповідача;
-окрім того, у місячному Звіті про газоспоживання (доби) з 01.12.2020 по 31.12.2020 з коректора (обчислювача) ОЕ-УРТ, заводський номер № 28334 (роздруківка з коректора), кожного дня зафіксовані повідомлення про наявні аварійні ситуації;
-на засіданні Комісії (з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу ГРМ) вирішено задоволити повністю Акт про порушення № 008733 від 04.01.2021 (Протокол №25/07 від 16.07.2021);
-за результатами прийнятого рішення про задоволення Акту про порушення № 008733 від 04.01.2021, АТ “Львівгаз”, відповідно до п.п.1 п.4 гл.4 розділу XI Кодексу ГРМ, складено Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 03 березня 2021 року про нарахування Відповідачу необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за період з 21 грудня 2020 року по 04 січня 2021 року в розмірі 15,959 тис. м. куб. на суму 154 104, 86 грн;
-так як АТ «Українська залізниця» у Відзиві поставило під сумнів величини, використані під час розрахунку об'єму природного газу, проведеного АТ «Львівгаз», Товариством проведено перевірку нарахування та виявлено, що в Розрахунку є помилка: невірно вказано значення тиску газу та об'єм газу за робочих умов;
-тому Акт-розрахунок було виправлено: проведено нарахування необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за період з 21 грудня 2020 року по 04 січня 2021 року в розмірі 4,741 тис.м.куб на суму 45848,51грн (що зумовило зменшення розміру позовних вимог);
-Листом №790-Сл-20569-1122 від 22.11.2022 новий Акт-розрахунок надіслано Споживачеві, разом з рахунком на оплату вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу (№62167351 від 22.11.2022).
Відповідачем (за Первісним позовом) подано Відзив з обґрунтуванням безпідставності позовної вимоги, та, зокрема, зазначено:
-згідно із абзацом першим п.8 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем (затвердженого Постановою НКРЕКП №2494 від 30.09.2015), в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, акт про порушення має бути розглянутим комісією (з розгляду актів про порушення) Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо нього відповідне рішення; засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб'єктами судово-експертної діяльності);
-при обґрунтуванні своїх вимог Позивач зазначає про те, що 16.07.2021 на засіданні Комісії з розгляду актів про порушення задоволено Акт про порушення від 04.01.2021;
-для підтвердження цих обставин, Позивач посилається на витяг з Протоколу засідання Комісії (з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу ГРМ) від 16.07.2021 № 25/07 та на Акт про порушення від 04.01.2021 № 530 (на бланку № 008733);
-отже, розглянувши 16.07.2021 на Комісії Акт про порушення від 04.01.2021, та враховуючи, що у спірних правовідносинах експертиза ЗВТ не проводилась, Позивач не дотримався двомісячного строку розгляду цього Акта;
-виходячи з того, що п. 8 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС містить імперативну норму щодо строку проведення засідання комісії з розгляду акта про порушення та не передбачає можливості його продовження чи поновлення, закінчення цього строку свідчить про припинення права здійснювати Оператором такий розгляд, а також складати акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості;
-таким чином, розгляд 16.07.2021 Акта про порушення від 04.01.2021 здійснено Позивачем всупереч вимогам абз. 1 п. 8 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС;
-згідно із абзацом першим п. 10 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС, споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення;
-абзацом 2 п. 8 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС передбачено, що при складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає:
1)місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення;
2)дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення;
3)контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії);
-відповідно до п. 9 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС, до складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів;
-крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику метрологічної організації та територіального органу Регулятора;
-у разі відмови метрологічної організації або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії, комісія створюється без участі такого представника;
-остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ;
-16.07.2021 Споживача (його представника) на засіданні комісії з розгляду акта про порушення не було, - у зв'язку із відсутністю у нього інформації про проведення цього засідання;
-зазначена обставина підтверджується тим, що Позивач належним чином не повідомив Відповідача про дату і час проведення засідання комісії;
-обставини складання акта про порушення від 04.01.2021 № 530 (на бланку № 008733) Відповідачу невідомі (аргументація цих тверджень наведена нижче), у зв'язку із чим, інформації про те, що такий акт буде розглядатись на комісії Позивача, та про дату розгляду, у Відповідача не було;
-водночас, на долученій Відповідачем до матеріалів справи копії Акта про порушення від 04.01.2021 № 530 (на бланку № 008733) взагалі відсутня інформація про дату і час засідання комісії (зазначено, що про засідання буде повідомлено), а також не вказаний контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії);
-поряд з цим, Запрошення на Комісію з розгляду актів про порушення від 05.07.2021 № 22, на яке посилається Позивач, є неналежним доказом на підтвердження факту повідомлення Споживача про дату і час засідання комісії, у зв'язку із тим, що (як видно із доданих Позивачем до позову документів) зазначене Запрошення на адресу Споживача не надсилалось;
-так, згідно із Описом вкладення у цінний лист та Реєстром поштових відправлень, на які посилається Позивач, Запрошення на Комісію з розгляду актів про порушення від 05.07.2021 № 22, а також Акт про порушення від 04.01.2021 № 008733 Позивач надіслав на поштову адресу: 79000, м. Львів, вул. Олесницького, 30;
-проте, зазначена адреса не є адресою (місцезнаходженням) Споживача;
-зауважуємо, що згідно із Заявою-приєднання від 01.01.2016 № 094214295РМР016 до Договору розподілу природного газу № 094214295РМР016, Споживачем за цим Договором є підрозділ «Львівська дистанція колії» Регіональної філії «Львівська залізниця» АТ «Укрзалізниця»;
-згідно із пунктами 4, 5 Положення про виробничий структурний підрозділ «Львівська дистанція колії» Регіональної філії «Львівська залізниця» АТ «Укрзалізниця» (затвердженого Наказом від 29.12.2018 № 803/од), місцезнаходженням і поштовою адресою цього підрозділу є: 79041, Україна, Львівська область, м. Львів, вул. Городоцька, 166;
-Позивач володів інформацією про місцезнаходження підрозділу «Львівська дистанція колії» за цією адресою, у зв'язку із тим, що саме ця адреса зазначена ним в Акті про порушення від 04.01.2021 № 530 (на бланку № 008733), Журналі реєстрацій актів про порушення, Акті-розрахунку від 03.03.2021;
-водночас, пунктом 1.4 Положення про Регіональну філію «Львівська залізниця» АТ «Укрзалізниця» (затвердженим Протоколом від 04.12.2018 № Ц-64/91 Ком.т.) визначено місцезнаходження Філії: 79007, м. Львів, вул. Гоголя, буд.1, а, згідно із п. 5 Статуту АТ «Укрзалізниця» (затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 735), місцезнаходження Товариства: 03150, м. Київ, вул. Єжи Ґедройця, 5;
-таким чином, надіслання Запрошення (на Комісію з розгляду актів про порушення) на невідому адресу, свідчить про неповідомлення Позивачем про таке засідання Відповідача;
-отже, Відповідач не знав, та не міг знати про засідання 16.07.2021 Комісії з розгляду акта про порушення;
-у доданому Позивачем витязі з Протоколу від 16.07.2021 № 25/07 відсутня будь-яка ідентифікуюча інформація (прізвище, ініціали, посада, підпис, реквізити документів, що підтверджують повноваження) щодо представника Споживача, який зі змісту цього витягу нібито був присутнім на засіданні Комісії, що свідчить про виключно формальне зазначення у цьому документі фрази «в присутності представника Львівська дистанція колії» та додатково підтверджує обставини про фактичну відсутність представника Споживача на цьому засіданні;
-неповідомлення про засідання Комісії, та відсутність на ньому Відповідача, свідчить про порушення Позивачем вимог п.п. 8, 10 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС, що позбавило Відповідача можливості надати пояснення, зауваження, заперечення, а також перевірити зафіксовані Оператором в Акті про порушення та Акті-розрахунку обставини, показники (обсяги) та величини;
-крім цього, витяг з Протоколу засідання Комісії від 16.07.2021 №25/07 не містить інформації щодо осіб, які були присутні на засіданні, та не ідентифікує їх, що позбавляє можливості встановити учасників Комісії, які розглядали Акт про порушення;
Водночас, Позивач не долучив до матеріалів справи Наказу про затвердження остаточного складу Комісії з розгляду актів про порушення, а також доказів про запрошення для участі у складі Комісії представників метрологічної організації та територіального органу Регулятора та/або відмови цих органів в делегуванні своїх представників;
-зазначені обставини свідчать також про порушення Позивачем вимог п. 9 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС, що виявилось у розгляді Акта про порушення неналежним складом Комісії;
-обґрунтовуючи свої вимоги Позивач зазначає зокрема про те, що 04.01.2021 працівниками Позивача складено Акт від 04.01.2021 № 008733, відповідно до якого на об'єкті Відповідача, який знаходиться за адресою: вул. Городоцька, 166, м. Львів, встановлено порушення вимог Кодексу ГРС: пропущення строку періодичної повірки ЗВТ (коректора ОЕ-УРТ, зав. № 28334) з вини споживача, що не є побутовим;
-при цьому, Позивач стверджує, що зазначений Акт про порушення підписаний представником Споживача, проте такі ствердження не відповідають дійсності у зв'язку із тим, що обставини складання 04.01.2021 на території підрозділу «Львівська дистанція колії» зазначеного Акта, а також підписання його представником Споживача, останньому не відомі, і примірник цього Акта у Споживача відсутній;
-згідно із п. 2 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС, акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами;
-Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення;
-представник Оператора ГРМ, перед складанням акта про порушення, зобов'язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень (п. З глави 5 розділу XI Кодексу ГРС);
-відповідно до абз. 1 п. 8 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС, акт про порушення має бути розглянутий комісією (з розгляду актів про порушення) Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо нього відповідне рішення;
-згідно із абз. 1 п. 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС, за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення;
-як видно із змісту Акта про порушення від 04.01.2021 № 530 (на бланку № 008733), у місці засвідчення факту про ознайомлення з актом Споживача (його представника) містяться підпис та ініціали і прізвище: ОСОБА_1 , тоді як у п. 1 Акта зазначено посаду представника Споживача: головний інженер;
-проте, ОСОБА_1 , згідно із Наказом від 26.01.2011 № 53/ос (додаток 5), працює у підрозділі «Львівська дистанція колії» Регіональної філії «Львівська залізниця» АТ «Укрзалізниця» на посаді головного механіка;
-згідно із наданими роботодавцю письмовими Поясненнями від 07.06.2022, а також Заявою свідка від 12.07.2022 № 10711, ОСОБА_1 стверджує про те, що він не брав участі під час складання та не підписував Акт про порушення від 04.01.2021 № 530 (на бланку № 008733) та Акт технічної перевірки комерційного ВОГ від 04.01.2021 № 4056;
-зазначені обставини підтверджуються й тим, що згідно із Наказами від 24.04.2020 № 188/од та від 21.07.2020 № 230, 04 січня 2021 року (понеділок) у ОСОБА_1 був неробочий день, у зв'язку із чим він був відсутнім на роботі, а отже не міг підписати у цей день зазначені Акти;
-факт відсутності 04.01.2021 ОСОБА_1 на роботі підтверджується також табелем обліку робочого часу за січень 2021 року;
-враховуючи наведені вище факти, Відповідач звернувся до Відділу поліції № 1 Львівського районного управління поліції № 2 із Заявою про вчинене кримінальне правопорушення від 24.06.2022 № П-6/1749;
-таким чином, Акт про порушення від 04.01.2021 № 530 (на бланку № 008733) складений Позивачем за відсутності представника Відповідача, що є порушенням вимог п.п. 2, З глави 5 розділу XI Кодексу ГРС та позбавило Відповідача можливості надавати пояснення, зауваження, заперечення, докази тощо;
-крім цього, факт відсутності представника Відповідача під час оформлення Акта про порушення позбавляє можливості перевірити (встановити / підтвердити / спростувати) дійсні показники ЗВТ під час спірних правовідносин, які були зафіксовані та у подальшому використані Позивачем під час здійснення розрахунку об'єму природного газу (на суму 154 104,86 грн), що є предметом спору у цій справі;
-зазначені порушення свідчать про неправомірність Акта про порушення від 04.01.2021 № 530 (на бланку № 008733), у зв'язку із чим Комісія, згідно із абз. 1 п. 8 та абз. 1 п. 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС, повинна була його скасувати;
-відтак, задоволення такого Акта, при наявності наведених порушень в діях Позивача під час його складання, свідчить також про порушення Позивачем вимог зазначених норм Кодексу ГРС (абз. 1 п. 8, абз. 1 п. 11 глави 5 розділу XI);
-водночас, відсутність дійсного підпису представника Відповідача на Акті про порушення від 04.01.2021 № 530 (на бланку № 008733) свідчить про те, що такий Акт є неналежним та недопустимим доказом у справі;
-згідно із ч. З ст. 162 ГПК України, позовна заява повинна містити зокрема обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються;
-відповідно до ч. 2 ст. 164 ГПК України, позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги;
-обґрунтовуючи свої позовні вимоги та посилаючись на Акт-розрахунок від 03.03.2021, Позивач стверджує про те, що вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за період з 21.12.2020 до 04.01.2021 складає 154 104,86 грн;
-при цьому, в Акті-розрахунку від 03.03.2021 використані розміри (обсяги) зокрема таких величин: тиск газу / температура / коефіцієнт приведення / об'єм газу за робочих умов / об'єм газу за стандартних умов / об'єм газу, який віднімається / ціна газу тощо;
-однак, в порушення вимог ст.ст. 162, 164 ГПК України, Позивач не додав жодних доказів (первинних документів), які підтверджують розміри (обсяги) цих величин протягом звітних періодів, що свідчить про недоведеність розмірів використаних під час розрахунку величин (показників), а отже й суми, яка є предметом спору у цій справі (на основі яких вона розрахована);
-крім цього, Позивач не обґрунтував застосований ним у Акті-розрахунку (від 03.03.2021) період, а також порядок і спосіб визначення номінальної потужності, що позбавляє можливості встановити обґрунтованість такого розрахунку, в контексті здійснення його відповідно до встановленого нормативного порядку;
-згідно із Заявою від 29.06.2022 № 538 (вхідний реєстраційний № СА-9374- 79002-0622 від 29.06.2022), Відповідач звернувся до Позивача з приводу обґрунтування, на основі підтверджуючих документів, використаної у Акті-розрахунку від 03.03.2021 зокрема такої величини, як тиск газу у грудні 2020 в обсязі 3038 мм.рт.ст. (станом на момент подання Відзиву, відповіді на зазначену заяву Відповідач не отримав);
-зауважуємо, що Позивач не залучав Відповідача до складання 04.01.2021 Акта про порушення, а також до засідання 16.07.2021 Комісії з розгляду цього акта, у зв'язку із чим позбавив можливості перевірити (підтвердити або спростувати) показники ЗВТ, а також використані в Акті-розрахунку величини;
-отже, в порушення вимог ст.ст. 162, 164, 74 ГПК України, Позивач не обґрунтував належними і допустимими доказами суми, яка є предметом спору у цій справі;
-згідно із абз. 2 п. 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС, при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості;
-аналіз цієї норми свідчить про те, що акт-розрахунок складається у випадку задоволення комісією акта про порушення, тобто під час засідання комісії, тому правовою підставою для складання акта-розрахунку є рішення комісії про задоволення акта про порушення, і саме на цій комісії акт-розрахунок має бути складений;
-обґрунтовуючи свої вимоги Позивач зазначає про те, що Акт- розрахунок від 03.03.2021 ним складено за результатами прийнятого рішення про задоволення акта про порушення;
-однак, як видно із змісту Акта-розрахунку, він складений та затверджений представниками Позивача 03.03.2021;
-при цьому, як уже зазначено, засідання Комісії з розгляду актів про порушення відбулось 16.07.202;
-отже, Позивач посилається на Акт-розрахунок, який був складений і затверджений до моменту засідання Комісії, тобто фактично Комісією не розглядався, а показники (обсяги), які у ньому зазначені, Комісією не перевірялись;
-зауважуємо, що у витязі з Протоколу від 16.07.2021 № 25/07 про задоволення акта про порушення відсутня інформація про зазначений Акт-розрахунок на суму 154 104,86 грн., тоді як матеріали справи не містять акта-розрахунку, складеного при засіданні Комісії 16.07.2021;
-таким чином, у справі відсутній акт-розрахунок, складений у порядку, передбаченому абз. 2 п. 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС, тоді як долучений Позивачем до матеріалів справи Акт-розрахунок від 03.03.2021, який оформлений з порушенням цього порядку, є неналежним доказом та позбавляє Позивача правових підстав посилатись на нього під час обґрунтування своїх позовних вимог;
-відтак, засідання Комісії відбулось також з порушенням вимог абз. 2 п. 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС та є додатковим підтвердженням неправомірності складеного за її результатами Протоколу від 16.07.2021 № 25/07;
-згідно із абз. 1 п. 5 глави 4 розділу XI Кодексу ГРС, у разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки датчика тиску, та/або датчика температури, та/або обчислювача (коректора) об'єму газу, несправності датчика тиску, та/або датчика температури, та/або обчислювача (коректора) об'єму газу, що сталася внаслідок їх пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, проводяться перерахунки об'єму розподіленого (спожитого) природного газу, зокрема, у таких випадках:
· визнання непридатним його до застосування за результатами періодичної, позачергової, експертної повірки або за результатами перевірки технічного стану;
· робота поза межами вимірювання або в позаштатному режимі, про що є зареєстровані та зафіксовані у звітах обчислювача чи коректора об'єму газу повідомлення про наявні аварійні/діагностичні ситуації (несправність);
-зауважуємо, що згідно із доданим Позивачем до позову Паспортом коректора об'єму газу ОЕ-УРТ, за результатами проведеної 09.04.2021 повірки, коректор об'єму газу (№ 28334) визнано придатним до застосування;
-водночас, під час обґрунтування своїх вимог Позивач зазначає про те, що у місячному Звіті про газоспоживання (доби) з 01.12.2020 по 31.12.2020 з коректора (обчислювача) ОЕ-УРТ, заводський номер № 28334 (роздруківка з коректора), кожного дня зафіксовані повідомлення про наявні аварійні ситуації;
-Відповідач не погоджується з такими твердженнями, так як на доданій Позивачем копії місячного Звіту про газоспоживання за грудень 2020 року відсутні підписи представників, які приймали участь у його складанні, що позбавляє можливості встановити і підтвердити дійсні показники коректора у звітному періоді, водночас в Акті про порушення від 04.01.2021 № 530 (на бланку № 008733) та Акті технічної перевірки комерційного ВОГ № 4056, відсутня будь-яка інформація про складання представниками Сторін зазначеного Звіту, а також не зафіксовані жодні обставини про несправність чи аварійну роботу коректора газу;
-відсутність підписів представників на Звіті свідчить про неналежність та недостовірність цього документа, як доказу, та позбавляє можливості стверджувати про наявність аварійних ситуацій в роботі коректора об'єму газу у звітному періоді;
-таким чином, враховуючи те, що за результатами повірки коректор визнано придатним до використання, а також відсутність у матеріалах справи належних і допустимих доказів на підтвердження наявності у його роботі аварійних ситуацій, здійснення Позивачем перерахунку об'єму природного газу у спірних правовідносинах суперечить також положенням абзацу 1 п. 5 глави 4 розділу XI Кодексу ГРС;
-зазначені обставини свідчать про те, що Позивач допустив істотні порушення вимог Кодексу ГРС (п.п. 2, 3, 8, 9, 10, 11 глави 5, п. 5 глави 4 розділу XI Кодексу ГРС) в частині дотримання порядку документування, а також порядку розгляду встановлених ним обставин;
-ці порушення позбавили Відповідача можливості бути присутнім під час складення Акта про порушення та під час його розгляду на Комісії, а також можливості надавати пояснення, зауваження, заперечення, докази, слідкувати за діями представників Позивача та перевіряти достовірність зафіксованих ними даних, на підставі яких, у подальшому, здійснено відповідний Акт-розрахунок;
-відтак, позовні вимоги у цій справі, які ґрунтуються на таких порушеннях, є безпідставними, необгрунтованими, не підтвердженими належними і допустимими засобами доказування, у зв'язку із чим відсутні правові підстави для їх задоволенн.
Акціонерним товариством “Українська залізниця”, від імені якого діє Регіональна філія “Львівська залізниця” АТ “Українська залізниця”, подано Зустрічний позов з вимогою визнати недійсним Рішення комісії АТ “ОГС “Львівгаз”, яке оформлено Протоколом від 16.07.2021 та Актом-розрахунком від 03.03.2021.
Зустрічний позов обґрунтовано обставинами, зазначеними у Відзиві на Первісний позов.
Також Товариством “Українська залізниця” подано Відповідь на відзив на зустрічний позов.
Товариством “ОГС “Львівгаз” подано Відзив та зустрічний позов та Заперечення, у яких викладено обґрунтування безпідставності вимоги Товариства “Українська залізниця” та, зокрема, зазначено:
-перебування на об'єкті Споживача особи, яка має доступ до закритих приміщень та допустила працівників Позивача на цей об'єкт для проведення перевірки, не може вважатися неуповноваженою особою на підписання акта про порушення;
-проведення засідання Комісії з розгляду акта про порушення в строк, що перевищує встановлений Кодексом ГРМ, не призводить до недійсності такого акту чи до скасування відповідальності;
-за вчинене правопорушення правомірно проведено донарахування необлікованого об'єму природного газу;
-територія Регіональної філії “Львівська залізниця" АТ “Українська залізниця" (ВСП “Львівська дистанція колії”) є закритою, немає вільного доступу фізичним особам чи вільного в'їзду транспортних засобів; комерційний вузол обліку газу на об'єкті за адресою: м. Львів, вул. Городоцька, 166 теж знаходиться в закритому приміщенні;
-04 січня 2021 року працівниками АТ “Львівгаз" складено Акт про порушення № 008733, відповідно до якого на об'єкті Відповідача, що знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Городоцька, 166, встановлено порушення вимог Кодексу газорозподільних систем: пропущення строку періодичної повірки ЗВТ (коректора ОЕ-УРТ, зав. №28334) з вини споживача, що не є побутовим;
-коректор було направлено для проведення повірки; факт зняття коректора підтверджується Актом технічної перевірки комерційного ВОГ (зняття коректора на повірку) №4056 від 04.01.2021, що також свідчить про допуск (перебування) представників АТ “Львівгаз" на об'єкті Споживача, де розміщено точку комерційного обліку;
-ствердження, що Акт про порушення від 04.01.2021 складений за відсутності представника Товариства «Українська залізниця» не відповідає обставинам справи, так як особа, що його підписала, мала доступ до приміщень, допустила представників Товариства «Львівгаз» до перевірки комерційного ВОГ, чого не може зробити неуповноважена особа;
-звертаємо увагу на правову позицію, викладену у Постанові Верховного Суду від 17.02.2021 у справі №914/375/18 (за позовом Квартирно-експлуатаційного відділу м. Мукачеве до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Львівгаз" про визнання недійсним рішення та скасування оперативно-господарської санкції) про те, шо особа, яка перебуває на об'єкті споживача, яка має доступ до закритих приміщень і допустила перевіряючих на такий об'єкт для проведення перевірки, апріорі не може вважатися неуповноваженою;
-нормою абз.1 п.8 гл.5 розд.Х.Кодексу ГРМ передбачено, що акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення; засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення;
-дана норма лише встановлює строк розгляду акту про порушення комісією Оператора ГРМ і не регулює питання цивільної відповідальності особи, а тому вона не може пом'якшувати або скасовувати відповідальність Споживача;
-що ж до запрошення Споживача на засідання Комісії з розгляду Актів про порушення, то варто зауважити, що під час складання Акту про порушення працівники Оператора ГРМ не можуть знати час та дату засідання Комісії, яка буде розглядати такий Акт, оскільки до моменту здійснення перевірки ВОГ та виявлення порушення вони не знають про те, чи складатимуть такий Акт взагалі;
-після отримання Товариством «Українська залізниця» від АТ “Львівгаз” Листа №790-Сл-11826-0721 (від 27.07.2021) про те, що 16.07.2021 відбулось засідання Комісії та про прийняте рішення щодо задоволення Акту про порушення №008733, Споживачем не вчинялося жодних дій щодо звернення із вимогою провести повторне засідання Комісії з розгляду Актів про порушення у зв'язку із неналежним інформуванням про попереднє засідання чи незгодою із його висновками;
-у Зустрічному позові зазначено про відсутність підтвердження запрошення на Комісію з розгляду актів про порушення представників метрологічної організації та територіального органу Регулятора (відповідності до вимог пункту 9 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ), проте 03.10.2018 АТ “Львівгаз" запрошував офіційними листами для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику метрологічної організації (ДП “Львівстандартметрологія”) та територіального органу Регулятора (відділу НКРЕКП у Львівській області);
-ДП “Львівстандартметрологія” Листом від 26.10.2018 проінформувало, що не має можливості приймати участь у роботі комісії з розгляду актів про порушення;
-відділом НКРЕКП у Львівській області було надано Відповідь від 22.10.2018 про те, що представник відділу НКРЕКП у Львівській області візьме участь у засіданні комісії при умові надання всіх необхідних матеріалів та інформування про місце, дату та час проведення зазначеної комісії у строк не пізніше ніж 3 робочих дні до проведення комісії, а в разі відсутності представника відділу комісія є правомочною;
-Товариством “Львівгаз” було поінформовано відділ НКРЕКП у Львівській області про дату засідання комісії з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу ГРМ, на якому розглядався Акт про порушення №008733 від 04.01.2021;
-проте, представник відділу НКРЕКП у Львівській області не надав згоди на участь у засіданні комісії, на якому розглядався згаданий Акт про порушення, та не прибув на дане засідання;
-відтак, за відсутності згоди представника відділу НКРЕКП у Львівській області на участь у засіданні комісії з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу ГРМ та відмови ДП «Львівстандартметрологія», остання була повноважною розглядати Акт про порушення №008733 та приймати рішення про його задоволення;
-відповідно до п.п.1. п.4, гл.4 розділу XI Кодексу ГРМ, у разі виявлення Оператором ГРМ пропушення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого: при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з лати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ;
-згідно з абзацом 1 п. 5. глави 4 розділу XI Кодексу ГРМ, у разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки датчика тиску, та/або датчика температури, та/або обчислювача (коректора) об'єму газу, несправності датчика тиску, та/або датчика температури, та/або обчислювача (коректора) об'єму газу, що сталася внаслідок їх пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, проводяться перерахунки об'єму розподіленого (спожитого) природного газу, зокрема у таких випадках: визнання непридатним до застосування за результатами періодичної, позачергової, експертної повірки або за результатами перевірки технічного стану комерційного ВОГ; робота поза межами вимірювання або в позаштатному режимі, про що є зареєстровані та зафіксовані у звітах обчислювача чи коректора об'єму газу повідомлення про наявні аварійні/діагностичні ситуації (несправність).
Товариством “Українська залізниця” подано Пояснення стосовно обставин Первісного і Зустрічного позовів.
Представники Сторін надали пояснення стосовно обставин спору.
У судових засіданнях Судом оголошувались перерви.
Справу, згідно з нормами статей 12, 247 ГПК України, розглянуто за правилами загального позовного провадження.
У ході дослідження обставин справи та поданих доказів, - Суд встановив:
Сторонами, на підставі Заяви-приєднання від 01.01.2016 Cтруктурного підрозділу Регіональної філії «Львівська залізниця» АТ «Українська залізниця», укладено Договір розподілу природного газу до об'єкту, розташованого у м.Львові, вул.Городоцька, 166.
Відповідно до даних, зазначених у Паспорті коректора об'єму газу, що входить у склад вузла обліку газу на об'єкті, повірка коректора проведена 10.11.2016 та 09.04.2021.
Згідно з вимогами п.1, 2 гл.7 р.Х Кодексу газорозподільних систем (ГРМ), власник засобів вимірювальної техніки (ЗВТ), що є елементами комерційного вузла обліку газу (ВОГ), зобов'язаний:
-забезпечити належний контроль за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та організацію проведення їх періодичної повірки (за рахунок власника);
-завчасно, не пізніше десяти робочих днів до запланованої дати, направити Оператору ГРМ письмове повідомлення про дату і час демонтажу ЗВТ на повірку та необхідність забезпечення представником Оператора розпломбування ЗВТ.
Відповідно до вимог п.2 гл.2 та п.4 гл.4 р.ХІ Кодексу ГРМ, невиконання Споживачем зазначеного обов'язку стосовно проведення періодичної повірки ЗВТ є порушенням, яке зумовлює проведення Оператором ГРМ перерахунку об'єму (обсягу) розподіленого природного газу (за період з дати прострочення періодичної повірки до моменту встановлення повіреного ЗВТ).
04.01.2021 представниками Товариства «Львівгаз» складено, на об'єкті Споживача (м.Львів, вул. Городоцька, 166), Акт про порушення №530, у якому зазначено про встановлення факту пропущення Регіональною філією «Львівська залізниця «АТ «Українська залізниця» строку періодичної повірки ЗВТ.
При цьому, в Акті про порушення відсутня належна конкретизація: не зазначено стосовно якого засобу вимірювальної техніки (якої складової ВОГ) виявлено порушення.
В Акті про порушення зазначено про зняття ЗВТ на повірку за Актом №4056 від 04.01.2021.
Відповідно до даних, зазначених в Акті №4056 від 04.01.2021, знято на повірку коректор об'єму газу, який проходив повірку 20.12.2018 (вказана дата у Паспорті коректора не зазначена).
Згідно з п.8 Паспорта коректора, інтервал повірки становить два роки.
За даними, зазначеними Товариством «Львівгаз» в Акті №4056 від 04.01.2021, остання повірка коректора проводилась 20.12.2018, що зумовлювало необхідність проведення чергової повірки до 20.12.2020.
Регіональною філією «Львівська залізниця» АТ «Українська залізниця» не здійснено повірку коректора об'єму газу у встановлений строк, що є порушенням зазначених вимог Кодексу ГРМ.
Проте, згідно з нормами п.5 (абз.1) гл.4 р.ХІ Кодексу ГРМ, перерахунок об'єму (обсягу) розподіленого природного газу, при наявності факту пропущення строку періодичної повірки ЗВТ, здійснюється виключно у таких випадках:
-визнання ЗВТ непридатним до застосування за результатами періодичної (чи позачергової) повірки;
-роботи поза межами вимірювання або в позаштатному режимі, про що є зареєстровані та зафіксовані у звітах обчислювача або коректора об'єму газу повідомлення про наявні аварійні/діагностичні ситуації (несправності).
Зазначені обставини, які можуть бути підставою для проведення донарахування обсягу розподіленого природного газу, у даному випадку - відсутні, так як:
-згідно з даними Паспорта коректора, 09.04.2021 (після зняття його Товариством «Львівгаз») проведено періодичну повірку коректора і встановлено придатність його до експлуатації;
-відсутні факти реєстрації та фіксування у Звіті коректора об'єму газу за грудень місяць 2020 року та до 04.01.2021 (до часу виявлення факту пропущення строку періодичної повірки) повідомлень про роботу поза межами вимірювання або в позаштатному режимі.
Отже, передбачені нормами п.5 (абз.1) гл.4 р.ХІ Кодексу ГРМ правові підстави для проведення Товариством «Львівгаз» донарахування (Регіональній філії «Львівська залізниця» АТ «Українська залізниця») обсягу розподіленого природного газу, у даному випадку - відсутні, що зумовлює безпідставність проведення такого донарахування і, відповідно, - безпідставність Первісного позову про стягнення вартості донарахованого обсягу природного газу.
При цьому важливими є також і інші обставини, зокрема:
1)Позивачем не надано, для огляду, оригіналу Звіту про газоспоживання (на об'єкті, розташованому на вул.Городоцька, 166) за грудень місяць 2020 року, а Відповідач поставив під сумнів відповідність копії, тому, згідно з нормами статей 91 (ч.6), 96 (ч.5) ГПК України, наявні підстави для невзяття до уваги такого доказу.
2)Вимога Первісного позову обґрунтована Рішенням Комісії Товариства «Львівгаз» (з розгляду актів про порушення споживачами вимог Кодексу ГРС) від 16.07.2021 про задоволення Акту про порушення від 04.01.2021, яке оформлено Протоколом №25/07 (від 16.07.2021) та Актом-розрахунком від 03.03.2021 на суму 154104,86грн, а згодом (відповідно до Заяви про зменшення розміру позовних вимог) - Актом-розрахунком від 23.11.2022 на суму 45848,51грн.
Проте, згідно з нормою п.11 (абз.2) гл.5 р.ХІ Кодексу ГРМ, у випадку задоволення Комісією акту про порушення нею складається і акт-розрахунок донарахованого обсягу природного газу та його вартості.
Комісією Товариства «Львівгаз» на засіданні 16.07.2021, на якому вирішено задоволити Акт про порушення від 04.01.2021, не складено жодного акту-розрахунку, що є порушенням вказаної норми Кодексу ГРМ.
Тому, безпідставним було обґрунтування Первісного позову Актом-розрахунком від 03.03.2021 (на суму 154104,86грн), який складено задовго до засідання Комісії 16.07.2021, оскільки акт-розрахунок є складовою рішення Комісії (і, відповідно, не може складатись поза межами засідання, на якому Комісія приймає рішення про задоволення акту про порушення).
Також безпідставним є обґрунтування Первісного позову Актом-розрахунком від 22.11.2023 (на суму 45848,51грн), який створено вже після подання Первісної позовної заяви та додано до Заяви про зменшення розміру позовних вимог, так як:
-на засіданні Комісії 16.07.2021 такий Акт-розрахунок не складався;
-відсутні докази, що Акт-розрахунок від 22.11.2023 складався на будь-якому засіданні Комісії Товариства «Львівгаз», що унеможливлює визнання його достовірним доказом;
-згідно з вимогами Кодексу ГРМ, акт-розрахунок (як складова рішення Комісії) є додатком до рішення Комісії та доказом обсягу і вартості донарахованого Комісією обсягу природного газу, а не розрахунком спірної суми, передбаченим нормою п.3 ч.3 ст.162 ГПК України;
-позовні вимоги про стягнення вартості донарахованого обсягу природного газу можуть обґрунтовуватись лише доказами, які існували на момент виникнення спірних правовідносин та на момент подання Первісного позову, проте Акт-розрахунок від 22.11.2023 складено у ході судового процесу.
Оскільки Рішення Комісії Товариства «Львівгаз» від 16.07.2021 про задоволення Акту про порушення від 04.01.2021, усупереч вимогам п.11 гл.5 р.ХІ Кодексу ГРМ, не супроводжувалось складенням акту-розрахунку донарахованого об'єму (обсягу) природного газу та його вартості, тому таке Рішення (яке оформлено Протоколом №25/07 від 16.07.2021) не може породжувати виникнення у Споживача обов'язку зі сплати вартості природного газу, який донараховано або задовго до вказаного засідання Комісії, або вже через тривалий період часу після такого засідання (тобто, - поза межами засідання, на якому прийнято Рішення про задоволення Акту).
Також важливо, що Товариством «Львівгаз» не надіслано Регіональній філії «Львівська залізниця» (за належною адресою) запрошення на участь у засіданні Комісії 16.07.2021, що унеможливило присутність представника на засіданні і порушило права Споживача, тобто, - зумовило порушення вимог п.8, 10 гл.5 р.ХІ Кодексу ГРМ (стосовно участі у засіданні Комісії представника Споживача).
Враховуючи усі зазначені обставини (встановлені Судом), наявні підстави для задоволення вимоги Зустрічного позову про визнання недійсним Рішення Комісії Товариства «Львівгаз» від 16.07.2021 у частині задоволення Акту про порушення №530 (№008733) від 04.01.2021, яке оформлено Протоколом №25/07 від 16.07.2021.
Також вказані обставини додатково підтверджують безпідставність вимоги Первісного позову.
Оскільки вказане Рішення Комісії від 16.07.2021 не супроводжувалось складенням Акту-розрахунку (Акт-розрахунок складено ще 03.03.2021), тому відсутні підстави для задоволення вимоги Зустрічного позову стосовно вказаного Акту-розрахунку, який не є складовою Рішення від 16.07.2021.
Інші обставини, зазначені Сторонами, не впливають на правильне вирішення спору, тому дослідженню та встановленню не підлягають.
Враховуючи факт виникнення спору внаслідок неправильних дій Товариства «Львівгаз», наявні підстави, передбачені нормою ч.9 ст.129 ГПК України, для покладення на вказане Товариство у повному обсязі витрат Товариства «Українська залізниця» на судовий збір, який сплачено за подання Зустрічного позову.
Виходячи з наведеного та керуючись нормами статей 2, 12-14, 46, 73-80, 86, 91, 123, 129, 169, 236-238 Господарського процесуального кодексу України,-
Суд вирішив:
1.Відмовити у задоволенні Первісного позову повністю.
2.Задоволити Зустрічний позов частково.
3.Визнати недійсним Рішення Комісії Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» від 16.07.2021, яке оформлено Протоколом №25/07 від 16.07.2021, у частині задоволення Акту про порушення №530 (№008733) від 04.01.2021.
4.У задоволенні решти вимог Зустрічного позову - відмовити.
5.Стягнути з Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» (79039, м.Львів, вул.Золота, 42; ідент.код 03349039) на користь Акціонерного товариства «Українська залізниця» (03150, м.Київ, вул. Єжи Гедройця, буд.5; ідент.код 40075815), від імені якого діє Регіональна філія «Львівська залізниця» АТ «Українська залізниця» (79007, м.Львів, вул.Гоголя, буд.1; ідент.код 40081195), витрати на судовий збір у сумі 2481,00грн.
Дане Рішення набирає законної сили відповідно до норм статей 240, 241, 254, 256, 257 ГПК України, а саме:
- у випадку відсутності апеляційного оскарження у 20-денний строк - після закінчення вказаного строку, встановленого на подання апеляційної скарги (до Західного апеляційного господарського суду), який обчислюється з дня складення повного Рішення;
- у випадку апеляційного оскарження (у 20-денний строк) і відсутності факту скасування - після ухвалення Західним апеляційним господарським судом відповідного судового рішення.
Повне рішення складено 18.12.2023.
Суддя Стороженко О.Ф.