Рішення від 18.12.2023 по справі 336/13170/23

ЄУН: 336/13170/23

Провадження №: 2-о/336/498/2023

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2023 року м. Запоріжжя

Шевченківський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Боєва Є.С., за участю секретаря судового засідання Журавель Д.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою представника заявника адвоката Федорович Юлії Генріківни, заінтересована особа: Олександрівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України,

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Федорович Ю.Г. в інтересах ОСОБА_1 звернулася до суду через підсистему "Електронний суд" із заявою про встановлення факту, в якій просить встановити факт народження, дитини жіночої статті ОСОБА_2 , громадянки України, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 об 11 годині 10 хвилин у місті Скадовську Херсонської області, Україна, батьками якої є: мати -громадянка України, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка м. Херсон Херсонського району, Херсонської області, батьком - громадянин України, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України, уродженець м. Скадовськ Скадовського району Херсонської області.

В обґрунтуванні заяви зазначає, що з початку осені 2022 року ОСОБА_1 та ОСОБА_3 проживають однією сім'єю за зареєстрованим місцем проживання останнього (у м. Скадовську), знаходячись у фактичних шлюбних відносинах, тобто без офіційної реєстрації шлюбу в органах ДРАЦС України.

ІНФОРМАЦІЯ_4 об 11 годині 10 хвилин у ОСОБА_1 та ОСОБА_4 народилась дитина жіночої статі (вага - 3070 г), у зв'язку із чим 26 липня 2023 року лікарем Державної бюджетної установи охорони здоров'я Херсонської області "Скадовська центральна лікарня" було видано медичне свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 .

Так, матір'ю дитини є заявниця, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянка України, уродженка м. Херсон Херсонського району Херсонської області.

Батьком дитини є ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України, уродженець м. Скадовськ, Скадовського району, Херсонської області.

Заявниця зазначає, що загальновідомим є факт того, що 24 лютого 2022 року вище політичне та військове командування РФ розпочало агресію та вторгнення до суверенних кордонів України.

На теперішній час, вся територія Скадовського району Херсонської області ( НОМЕР_2 з 24.02.2022) віднесена до тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 23 грудня 2022 року № 309 Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, зареєстрованого у Міністерствіюстиції України 23 грудня 2022 року за № 1668/39004 (в редакції від 27.11.2023 року),у зв'язку з чим на вказаній території органи державної влади та органи місцевого самоврядування України не здійснюють свою діяльність, що, у свою чергу, позбавляє можливості заявницю, ОСОБА_1 та батька дитини, отримати свідоцтво офіційного зразка, передбаченого українським законодавством, про народження їх дитини та подальшої реалізації родиною пов'язаних з цим прав та обов'язків.

Звернення до суду із заявою про встановлення факту народження дитини необхідно для отримання свідоцтва про народження дитини, підтвердження громадянства України дитини та реалізації в подальшому дитиною всіх належних їй прав.

Ухвалою Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 18.12.2023 року було прийнято заяву до розгляду, відкрито провадження в справі, призначено справу до розгляду на 16-50 год. на 18.12.2022 року.

В судове засідання заявниця та її представник заявника не з'явилася. Від представника надійшло клопотання про розгляд справи за їх відсутності.

Представник заінтересованої особи до судового засідання не з'явився.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, суд приходить до наступного.

Відповідно до пункту 7 частини першої статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Частиною другою статті 317 ЦПК України визначено, що справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

Відповідно частини першої статті 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.

Відповідно до частини 1 статті 125 Сімейного кодексу України, якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров'я про народження нею дитини.

За змістом частини 2 статті 125 Сімейного кодексу України, якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається: 1) за заявою матері та батька дитини; 3) за рішенням суду.

Правилами державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України за № 52/5 від 18.10.2000 року, передбачено, що підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є: а) медичний висновок про народження, сформований в Реєстрі медичних висновків електронної системи охорони здоров'я відповідно до Порядку формування та видачі медичних висновків про народження в Реєстрі-медичних висновків електронної системи охорони здоров'я, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 18 вересня 2020 року № 2136, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 30 вересня 2020 року за № 953/35236; б) медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024; в) медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма № 103-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024; г) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть (форма № 106-2/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024; ґ) медичний документ, виданий компетентним суб'єктом іншої держави, що підтверджує факт народження, належним чином легалізований, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

При відсутності вказаних підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження такою жінкою.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 315 Цивільного процесуального кодексу України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Судом встановлено наступні факти.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянкою України, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 .

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , є громадянином України зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджено паспортом громадянина України серії НОМЕР_4 .

Відповідно до Медичного свідоцтва про народження серії № НОМЕР_1 від 26.07.2023 року у ОСОБА_1 народилася дитина (зазначене медичне свідоцтво видане органом окупаційної влади).

Спільною заяви ОСОБА_1 та ОСОБА_3 підтверджують батьківство дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Відповідно до частин другої, третьої статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Оскільки у заявниці відсутні документи, що відповідно до п. 2 глави І розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні є підставою для реєстарції дитини, тому реєстрація вказаним органом не є можливою.

Відповідно до ст. ст. 3, 8, 9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. У Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 р. «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».

Європейський суд з прав людини у справах «Кіпр проти Туреччини» та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» констатував, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим [ЄСПЛ]. Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать». При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу. Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ наголосив, що «першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою]».

Враховуючи викладену практику Європейського суду з прав людини, суд вважає за можливе застосувати названі «намібійські винятки» в контексті оцінки документів про народження дитини, виданих установою, що знаходиться на окупованій території, як доказів, оскільки суд виходить з того, що можливості збору доказів народження на окупованій території можуть бути істотно обмеженими, у той час як встановлення цього факту має істотне значення для реалізації низки прав, включаючи можливість отримання свідоцтва про народження дитини, підтвердження громадянства України дитини та реалізації в подальшому дитиною всіх належних їй прав.

З огляду на наведене, а також враховуючи спільну заяву батьків щодо походження дитини, суд приходить до висновку про можливість встановлення факту народження дитини ОСОБА_2 .

Частиною четвертої статті 317 ЦПК України передбачено, що ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Аналогічні положення містяться і в пункті восьмому частині першій статті 430 ЦПК України.

Керуючись статтями 2, 13, 76-81, 259, 263-265, 268, 272, 273, 315-319, 430 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву представника заявника адвоката Федорович Юлії Генріківни, заінтересована особа: Олександрівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України - задовольнити.

Встановити факт народження дитини жіночої статті ОСОБА_2 , громадянки України, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 об 11 годині 10 хвилин у місті Скадовськ Херсонської області, Україна, батьками якої є: мати - громадянка України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка м. Херсон Херсонського району, Херсонської області, батько - громадянин України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженець м. Скадовськ Скадовського району Херсонської області.

Рішення підлягає негайному виконанню, оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Копію рішення негайно надіслати до Олександрівського відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).

Рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду протягом 30 днів з дня його постановлення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.С.Боєв

18.12.23