Провадження № 3/734/2979/23 Справа № 734/4681/23
ПОСТАНОВА
іменем України
19 грудня 2023 року смт Козелець
Суддя Козелецького районного суду Чернігівської області Домашенко Ю.М., розглянувши справу про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП,-
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 955466 від 30.09.2023, 30.09.2023 о 20.00 год. ОСОБА_1 , перебуваючи за місцем свого проживання за адресою: АДРЕСА_1 , вчинив відносно своєї матері ОСОБА_2 умисні дії психологічного характеру, а саме, висловлювався нецензурною лайкою, чим вчинив домашнє насильство психологічного характеру.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 900050 від 30.09.2023, 30.09.2023 о 20.00 год. ОСОБА_1 , перебуваючи за місцем свого проживання за адресою: АДРЕСА_1 , вчинив відносно свого батька ОСОБА_3 умисні дії психологічного та фізичного характеру, а саме: вдарив по обличчю та ображав, чим вчинив домашнє насильство фізичного та психологічного характеру.
У судові засідання, призначені на 06.10.2023, 07.11.2023, 29.11.2023, 19.12.2023 ОСОБА_1 не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.
При цьому, повістки надсилалися рекомендованим листом за зазначеною в протоколі про адміністративне правопорушення адресою: АДРЕСА_1 . Поштові повідомлення до повісток про виклик до суду на 07.11.2023 та 29.11.2023 повернуто з відміткою «адресат відсутній».
У судове засідання, призначене на 29.11.2023 та 19.12.2023 ОСОБА_1 також викликався шляхом розміщення відповідного оголошення на офіційному веб-сайті «Судова влада України».
Крім того, інформація щодо даної справи, у тому числі про дату, час і місце її розгляду, розміщена на офіційному веб-сайті «Судова влада України».
З огляду на викладене, суд вважає, що ОСОБА_1 був належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи.
Право особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на особисту участь у розгляді її справи, встановлене ч. 1 ст. 268 КУпАП, не є абсолютним.
Відповідно до ч. 2 ст. 277 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення, передбачене, зокрема, ст. 173-2, розглядається упродовж доби.
На осіб, які беруть участь у справі, покладається обов'язок демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду справи, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення слухання (рішення від 07 липня 1989 року у справі «Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії»).
Стаття 268 КУпАП не містить імперативної заборони розглядати справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, у відсутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. На суд покладено обов'язок належним чином повідомити таку особу про час та місце судового розгляду, що судом було зроблено.
Відтак, з метою дотримання необхідного балансу між забезпеченням права особи на участь у розгляді справи та самим розглядом справи з дотриманням як строків розгляду справи судом, так і строку можливого притягнення особи до адміністративної відповідальності та з огляду на те, що ОСОБА_1 обізнаний про розгляд справи у суді, суд вважає за можливе розглянути дану справу за його відсутності.
Відповідно до положень ст. 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
Відповідно до п. 8, 12 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України від 06.11.2015 № 1376, протокол про адміністративне правопорушення складається у двох примірниках, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності. Протокол про адміністративне правопорушення підписується уповноваженою посадовою особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. За наявності свідків і потерпілих протокол про адміністративне правопорушення може бути підписано також цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, підписати протокол про адміністративне правопорушення у ньому робиться запис про це.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу про адміністративне правопорушення та пояснення по суті адміністративного правопорушення, які додаються до протоколу про адміністративне правопорушення, а також викласти мотиви своєї відмови підписати його.
Усупереч зазначених вимог закону протоколи про адміністративне правопорушення не підписано особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. Також в них відсутні і записи про відмову ОСОБА_1 підписати протоколи та відмітки про отримання ним копій протоколів. Відсутні в протоколах і відомості щодо пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Протоколи підписано лише працівником поліції.
Зазначені грубі порушення закону свідчать про те, що фактично ОСОБА_1 не було у встановленому порядку пред'явлено адміністративне звинувачення та не вручено акт звинувачення, що є процесуальною перешкодою для притягнення його до відповідальності, а також підставою для визнання протоколів про адміністративне правопорушення недопустимими доказами.
З огляду на викладене, факт вчинення ОСОБА_1 правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 173-2 КУпАП не є доведеним у встановленому законом порядку, що є підставою для закриття провадження у справі за відсутністю складу адміністративних правопорушень.
Ураховуючи вищевикладене, керуючись п. 1 ч. 1 ст. 247, п. 3 ст.284 КУпАП, -
ПОСТАНОВИВ:
Провадження у справі притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП закрити за відсутністю складу адміністративних правопорушень.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Ю.М. Домашенко