ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 240/13450/23
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Шуляк Л.А.
Суддя-доповідач - Смілянець Е. С.
13 грудня 2023 року м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Смілянця Е. С.
суддів: Драчук Т. О. Полотнянка Ю.П. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Довганюк В.В.,
представника позивача: Маншиліної К.О.,
представника відповідача: Орєхова Р.В.,
представників третьої сторони: Ільчика О.В., Кривіцького М.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 08 вересня 2023 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 , Міністерства оборони України, Головнокомандувача Збройних Сил України, Генерального штабу Збройних Сил України про визнання дій протиправними, скасування наказу, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
в травні 2023 року позивач, ОСОБА_1 , звернувся в суд із позовом, в якому, з урахуванням уточненого адміністративного позову, просив:
- визнати протиправними дії командувача військової частини НОМЕР_1 щодо переміщення ОСОБА_1 усупереч стану здоров'я до військової частини НОМЕР_2 ;
- скасувати наказ Головнокомандуючого Збройних Сил України від 05.04.2023№392-РС у частині, що стосується переміщення ОСОБА_1 з раніше займаної посади у військовій частині НОМЕР_1 до військової частини НОМЕР_2 ;
- зобов'язати командира військової частини НОМЕР_1 невідкладно подати клопотання Головнокомандувачу Збройних Сил України про здійснення переміщення ОСОБА_1 у частину (підрозділ) забезпечення, військовий комісаріат, установу, організацію або навчальний заклад та зобов'язати Головнокомандувача Збройних Сил України здійснити переміщення ОСОБА_1 у частину (підрозділ) забезпечення, військовий комісаріат, установу, організацію або навчальний заклад.
Житомирський окружний адміністративний суд рішенням від 08.09.2023 в задоволенні позову відмовив. Судове рішення мотивоване тим, що на даний час військова частина НОМЕР_2 виконує завдання, передбачені ч.3 ст.3 Закону №1702-IX та не знаходиться у зоні (районі) проведення бойових дій, а відтак позивач наразі не залучається до участі в бойових діях, зворотнього матеріали справи не містять. За таких обставин, переміщення позивача проведено із дотриманням норм Положення №1153 та з врахуванням рекомендацій ВЛК, порушень його прав наразі не встановлено, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Не погоджуючись з рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Аргументами на підтвердження вимог скарги зазначає, що за результатами медичного обстеження Центральної військово-лікарської комісії його було визнано обмежено придатним до військової служби, про що видана відповідна довідка, в якій зазначено, що він непридатний до служби у високомобільних десантних військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах; придатний до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах.
Вважає, що відповідач всупереч наведеному, здійснив переміщення позивача до військової частини, яка на його думку, відноситься до бойових частин.
У відзиві на апеляційну скаргу представник відповідача зазначає, що переміщення позивача до іншої військової частини відбулось у відповідності до вимог чинного законодавства. При цьому, військова частина НОМЕР_2 , до якої здійснено переміщення, не відноситься до високомобільних десантних військ, плавскладу, морської піхоти, спецспоруд, а відтак зазначене повністю узгоджується із рекомендаціями військово-лікарської комісії.
Вважає рішення суду першої інстанції законним та обгрунтованим.
В судовому засіданні представник позивача підтримала доводи апеляційної скарги та просив суд задовольнити її.
Представник відповідача та третіх осіб заперечували проти задоволення апеляційної скарги позивача та просили суд залишити її без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Згідно з положеннями ч. 3 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства (далі-КАС України), суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Заслухавши доповідь судді, пояснення представників сторін, які прибули в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 був призваний на військову службу під час загальної мобілізації на підставі Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" №69/2022 від 24.02.2022 року, проходив військову службу, в тому числі у Військовій частині НОМЕР_1 , де з 01.06.2022 був солдатом гранатометником 516 окремого батальйону спеціального призначення м.Харків 2 батальйону 2 роти спеціального призначення 3 відділення спеціального призначення 3 взводу.
При цьому, військова частина НОМЕР_1 є структурним підрозділом військової частини НОМЕР_3 .
30.01.2023 за результатами медичного обстеження Центральної військово- лікарської комісії позивача було визнано обмежено придатним до військової служби, про що видана довідка військово-лікарської комісії Національного військово-медичного клінічного центру "Головний військовий клінічний госпіталь" №1788 від 30.01.2023, у якій зазначено, що на підставі статей 2-в, 46-в, 52-г, 54-б, 64-г, 23-г графи II Розкладу хвороб ОСОБА_1 непридатний до служби у високомобільних десантних військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах; придатний до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах.
Позивачем подано рапорти командирам військових частин НОМЕР_1 та НОМЕР_3 щодо подання клопотання про переведення його за станом здоров'я до військових частин (підрозділів) забезпечення, військових комісаріатів, установ, організацій, навчальних закладів.
05.04.2023 наказом Головнокомандувача Збройних Сил України (по особовому складу) №392-РС ОСОБА_1 було зараховано на посаду солдата резерву взводу резерву рядового складу роти резерву рядового складу 176 батальйону резерву військової частини НОМЕР_2 регіонального управління територіальної оборони " ІНФОРМАЦІЯ_1 " Сил територіальної оборони Збройних Сил України.
Не погоджуючись із даним наказом та діями відповідачів, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.
Так, за приписами ч.13 ст.6 Закону України 25.03.1992 року № 2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон № 2232) військовослужбовці у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби, можуть бути направлені для подальшого проходження військової служби з одного військового формування до іншого з виключенням із списків особового складу формування, з якого вибули, та включенням до списків особового складу формування, до якого прибули.
Спеціальними нормами, які регулюють проходження військової служби є Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України затверджене Указом Президента України від 10 грудня 2008 року №1153/2008. (далі по тексту - Положення №1153).
Цим Положенням визначається порядок проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України та регулюються питання, пов'язані з проходженням такої служби під час виконання громадянами військового обов'язку в запасі. Це Положення застосовується також до відносин, що виникають у зв'язку з проходженням у Збройних Силах України кадрової військової служби особами офіцерського складу до їх переходу в установленому порядку на військову службу за контрактом або звільнення з військової служби.
Згідно абзацу 2 пункту 12 Положення №1153, зокрема визначено, що право видавати накази по особовому складу надається командирам, командувачам, начальникам, керівникам (далі - командири (начальники) органів військового управління, з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, які утримуються на окремих штатах (далі - військові частини), за посадами яких штатом передбачено військове звання підполковника (капітана 2 рангу) і вище, а також керівникам служб персоналу Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України.
Приписами пункту 82 Положення №1153, серед іншого, передбачено, що призначення військовослужбовців на посади здійснюється на рівнозначні посади за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії.
Відповідно до пункту 110 Положення №1153 переміщення осіб рядового складу, сержантського та старшинського складу за наявності обґрунтованих підстав з урахуванням висновків атестування, рекомендацій їх безпосередніх і прямих начальників на підставі клопотань командирів (начальників), які порушили питання про переміщення, здійснюється, зокрема між видами Збройних Сил України - наказом Головнокомандувача Збройних Сил України.
Згідно із п.112 Положення №1153 військовослужбовець може бути переміщений на нове місце військової служби з однієї військової частини до іншої у випадках, визначених пунктом 82 цього Положення, а також якщо з урахуванням вчиненого правопорушення військовослужбовець, якому призначено покарання у виді службового обмеження для військовослужбовців, не може бути залишений на посаді, пов'язаній із керівництвом підлеглими особами.
Зазначене переміщення здійснюється без згоди військовослужбовця, крім таких випадків:
неможливість проходження військовослужбовцем військової служби у місцевості, до якої його переміщують, відповідно до висновку (постанови) військово-лікарської комісії;
неможливість проживання членів сім'ї військовослужбовця за станом здоров'я в місцевості, до якої його переміщують, відповідно до документів, які це підтверджують;
потреба у догляді за непрацездатними чи хворими батьками, дружиною (чоловіком) або особами, які виховували його з дитинства замість батьків і були визнані опікунами та мешкають окремо від сім'ї військовослужбовця, відповідно до документів, які це підтверджують.
Військовослужбовець, який проходить військову службу за призовом, переміщується у зв'язку із службовою необхідністю та за станом здоров'я на нове місце військової служби без його згоди.
Частиною 2 пункту 257 Положення №1153 встановлено, що для доукомплектування Збройних Сил України в особливий період просування військовослужбовців по службі здійснюється без дотримання вимог пунктів 85, 87 цього Положення, а призначення військовослужбовців на рівнозначні та нижчі посади здійснюється без згоди військовослужбовців, за винятком випадків, визначених пунктом 112 цього Положення.
Відповідно до ст.3 Закону України "Про Збройні Сили України" від 06.12.1991 № 1934-XII Збройні Сили України мають таку загальну структуру:
Генеральний штаб Збройних Сил України;
Командування об'єднаних сил Збройних Сил України;
види Збройних Сил України - Сухопутні війська, Повітряні Сили, Військово-Морські Сили;
окремі роди сил Збройних Сил України - Сили спеціальних операцій, Сили територіальної оборони, Сили логістики, Сили підтримки, Медичні сили;
окремі роди військ Збройних Сил України - Десантно-штурмові війська, Війська зв'язку та кібербезпеки;
органи військового управління, з'єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, установи та організації, що не належать до видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України.
Із матеріалів справи встановлено, що переміщення позивача здійснено із виду Збройних Сил України - Сухопутних військ до окремого роду сил Збройних Сил України - Сил територіальної оборони.
Відповідно до п.15 ст.1 Закону України "Про основи національного супротиву" від 16.07.2021 № 1702-IX (далі - Закон №1702-IX) сили територіальної оборони Збройних Сил України - окремий рід сил Збройних Сил України, на який покладається організація, підготовка та виконання завдань територіальної оборони.
Відповідно до ч.3 ст.3 Закону №1702-IX визначено завдання територіальної оборони.
На час дії воєнного стану за рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України добровольчі формування територіальних громад повністю або частково можуть залучатися до виконання завдань територіальної оборони поза межами визначеної зони територіальної оборони, а також направлятися до районів ведення воєнних (бойових) дій (ст.8 Закону №1702-IX).
Тобто, Сили територіальної оборони належать до окремого роду сил Збройних Сил України, які виконують завдання організаційного, забезпечувального характеру, спрямовані на підвищення рівня обороноздатності держави та на час дії воєнного стану за рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України можуть направлятися до районів ведення воєнних (бойових) дій.
Слід також зазначити, що відповідно до пункту 1.1 розділу І Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 р. за №1109/15800 (в редакції на час виникнення спірних правовідносин, далі - Положення №402) військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Відповідно до абзацу другого підпункту "г" пункту 20.3 глави 20 розділу ІІ Положення №402 при медичному огляді військовослужбовців та інших контингентів ВЛК приймаються постанови такого змісту: "Обмежено придатний до військової служби".
Одночасно з постановою ВЛК в індивідуальному порядку з урахуванням військової спеціальності, займаної посади, віку, роботи, що фактично виконується, пристосованості до неї того, хто пройшов медичний огляд, у постанові у довільній формі вказується, які види служби та роботи протипоказані цій особі. Особи, визнані обмежено придатними до військової служби, - непридатні до служби у Десантно-штурмових військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах. Військовослужбовці, визнані обмежено придатними до військової служби, придатні до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах.
Пунктом 20.4 глави 20 розділу II Положення №402 обумовлено, що за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають-індивідуальну оцінку непридатності до військової служби або обмежену придатність осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає одну з таких постанов: "непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час"; "обмежено придатний до військової служби".
Отже, за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військової служби осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає одну з таких постанов: "обмежено придатний до військової служби"; "придатний до військової служби".
У воєнний час за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військової служби осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, ІІІ, ВЛК приймає постанову "придатний до військової служби", за винятком статей 2-в, 4-в, 5-в, 12-в, 13-в, 14-в, 17-в, 21-в, 22-в.
При цьому, у додатку 1 до Положення №402 вказано назви хвороб/станів здоров'я і їхнє співвідношення з придатністю чи непридатністю до служби.
Отже, саме до повноважень ВЛК належить визначати придатність за станом здоров'я до військової служби військовослужбовців та у зв'язку з цим визначати, які види служби й роботи протипоказані цій особі та можливість подальшого проходження військовослужбовцем військової служби на посаді, яка найбільше відповідає стану його здоров'я. При цьому, обмежено придатні військовослужбовці в силу свого стану здоров'я не можуть нести службу у бойових частинах, тобто брати безпосередню участь у бойових діях.
Разом з тим, наказом Міноборони від 18.08.2023 внесено зміни до Положення №402 (набрали чинності 25.08.2023).
При цьому, у п.20.3 Положення №402 вказано, що одночасно з постановою про обмежену придатність до військової служби ВЛК приймає постанову про придатність до військової служби за військовою спеціальністю.
Порядок проходження військової служби військовослужбовцями, які визнані ВЛК обмежено придатними до військової служби, визначається Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженим Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153 та Інструкцією про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженою наказом Міністра оборони України від 10 квітня 2009 року № 170, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 19 травня 2009 року за № 438/16454.
У разі визнання ВЛК військовослужбовця обмежено придатним до військової служби та непридатним до військової служби за військовою спеціальністю, командир (начальник) від командира окремої військової частини, йому рівних та вище, перед переміщенням військовослужбовця на іншу посаду, для визначення можливості військовослужбовця за станом здоров'я на посаді виконувати обов'язки військової служби, може направити його на медичний огляд ВЛК із обов'язковим зазначенням у направленні мети медичного огляду ВЛК - визначення придатності до військової служби за військовою спеціальністю (із зазначенням посади, на яку переміщується військовослужбовець, виду, роду військ (сил))
Як зазначалось раніше, 05.04.2023 позивача переміщено до військової частини НОМЕР_2 у складі Регіонального управління Сил територіальної оборони " ІНФОРМАЦІЯ_1 " Сил територіальної оборони Збройних Сил України, яка не відноситься до високомобільних десантних військ, плавскладів, морської піхоти, спецспоруд, де за медичним висновком не може проходити службу позивач.
При цьому, у висновку не вказано конкретних місць служби чи військових спеціальностей та посад, де позивач може виконувати обов'язки військової служби. Також не встановлено протипоказань щодо перебування на посаді "солдат резерву", на яку переміщено позивача.
Також встановлено, що на даний час військова частина НОМЕР_2 виконує завдання, передбачені ч.3 ст.3 Закону №1702-IX та не знаходиться у зоні (районі) проведення бойових дій, а відтак позивач наразі не залучається до участі в бойових діях, зворотнього матеріали справи не містять.
За таких обставин, переміщення позивача проведено із дотриманням норм Положення №1153 та з врахуванням рекомендацій ВЛК, порушень його прав наразі не встановлено, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Таким чином, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції, що відповідачами доведено правомірність своїх дій та рішень, а тому позовні вимоги не підлягали задоволенню.
Інші доводи апеляційної скарги фактично зводяться до переоцінки доказів та незгодою апелянта з висновками суду першої інстанцій по їх оцінці, тому не можуть бути прийняті апеляційною інстанцією.
Підсумовуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають правових підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 08 вересня 2023 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Постанова суду складена в повному обсязі 18 грудня 2023 року.
Головуючий Смілянець Е. С.
Судді Драчук Т. О. Полотнянко Ю.П.