ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 580/7110/23 Суддя (судді) першої інстанції: Анжеліка БАБИЧ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 грудня 2023 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ключковича В.Ю.,
суддів Беспалова О.О.,
Грибан І.О.,
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу адвоката Меламеда В.Б. від імені ОСОБА_1 на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 13 вересня 2023 року, прийнятого в порядку спрощеного письмового провадження, у справі за адміністративним позовом адвоката Меламеда В.Б. від імені ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправним рішення та дії і зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Адвоката Меламеда В.Б. від імені ОСОБА_1 звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якому просив суд:
визнати протиправним і скасування рішення від 07.02.2023 № 971010146722 про перерахунок пенсії, яке отримано 19.04.2023 з електронного кабінету ПФУ;
зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії та виплатити недоотриману пенсію позивачці за період з 01.03.2021 з урахуванням індексації та з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, за винятком виплачених сум, відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», чинних на момент виконання судового рішення, а саме:
здійснення нарахування та виплати пенсії позивачці в розмірі, встановленому Законом України № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», для осіб ІІ групи інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи та не нижче, ніж до припинення виплати пенсії;
скасування в пенсійній справі позивачки у графі «особливості» в рішенні/протоколі/розпорядженні від 07.02.2023 № 971010146722 позначку «не підлягає МП. признач. за ріш. суду в твердому розмірі» та включити позивачку в коло осіб, яким відповідач зобов'язаний проводити автоматичні масові перерахунки пенсії відповідно до Закону;
здійснення розрахунку та виплати пенсії позивачки з урахуванням понаднормового стажу за 19 років з суми мінімального розміру пенсії за віком на момент нарахування/фактичної виплати відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
здійснення розрахунку та виплати пенсії позивачки за період з 01.03.2021 до теперішнього часу з урахуванням автоматичних перерахунків індексації та/або масових перерахунків пенсії та надбавок до пенсії відповідно до статей 27, 28, частин 2, 3 ст. 42, пунктів 4-1, 4-3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251, від 20.02.2019 № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" в редакції, чинній на момент нарахування/фактичної виплати пенсії позивачці, за винятком сплачених сум.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 13.09.2023 у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Позивачка не погоджується з рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 13.09.2023 та просить скасувати таке, та задовольнити позов.
Представник позивачки вказує, що законодавством не передбачено подання заяви про перерахунок пенсії у справах про поновлення пенсії. Натомість, з дня поновлення виплати пенсії (на підставі рішення суду) позивачка користується усіма правами на підвищення та перерахунок пенсії згідно вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», будь-яких обмежень її прав, як пенсіонерки, якій поновлено виплату пенсії за рішенням суду наведеним Законом не встановлено. Крім того, відповідач не має права визначати розмір пенсії навмання, оскільки законодавство містить щодо цього конкретні вимоги.
Згідно даних з пенсійної справи позивачки станом на 04.11.2021 розмір її пенсії з 01.07.2021 по 30.11.2021 становив 3 698,29 грн, а з 01.12.2021 по довічно - 3 913.49 грн.
Так, суд першої інстанції відмовив у позові на тій підставі, що позивачка повинна була звернутися до відповідача за перерахунком пенсії, проте це твердження суперечить діючому законодавству. Оскільки рішенням суду у справі № 823/68/18 пенсійний орган зобов'язано поновити виплату пенсії та відповідач її поновив, проте постановив рішення про розмір поновленої пенсії, який не відповідає чинному законодавству. Тобто, заява про перерахунок пенсії подається виключно коли, настає відповідна обставина. Проте, на думку представника позивачки всі ці обставини вже настали у позивачки до моменту винесення рішення судом про поновлення пенсії та відповідач мав це врахувати без подання окремої заяви про перерахунок пенсії, натомість, вчинив неправомірно, та поновив пенсію у розмірі, що не відповідає чинному законодавству. Отже, позивачка не зобов'язана подавати окрему заяву про перерахунок пенсії, адже пенсія їй початково поновлена в розмірі, що не відповідає закону
Також представник позивачки вказує на протиправний розрахунок пенсії.
Згідно ч. 3 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в усіх випадках розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижчими: для II групи інвалідності - 4 800 грн.
Розміри пенсії, передбачені ч. 3 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 2022 року щороку з 1 березня індексуються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з урахуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Для забезпечення індексації пенсії, на підставі ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій, шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії.
Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються за рішенням Кабінету Міністрів України. Дане питання врегульовано Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році".
У 2019 році при перерахунку пенсій, згідно з Порядком застосовувався коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17 - у 2019-му, 1,11 - у 2020-му р, і 2021 році - в розмірі 1,11 у 2022 році - в розмірі 1,14, у 2023 році - в розмірі 1,19.
Кожен наступний перерахунок, у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески та який враховується для обчислення пенсії.
Перерахунок пенсій відповідно до вказаного Порядку проводиться щороку з 1 березня (пункт 4 Порядку зі змінами, які набрали чинності 19.09.2020).
Окрім того, відповідач протиправно не нарахував та не виплачує щомісячну компенсаційну надбавку до пенсії 80-річним в розмірі 570 грн, яка передбачена Постановою Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» № 168.
Представник позивачки вказує, що відповідач протиправно зменшив розмір пенсії з 21.07.2022 з 3 913,49 грн до 1 449,91 грн. без проведення масових перерахунків та індексацій та без врахування компенсаційної надбавки до пенсії 80-річним в розмірі 570 грн, що на його думку, не відповідає положенням законодавства дійсного на момент здійснення нарахування суми пенсії до виплати та протиправно не нарахував пенсію позивачки в розмірі не нижче ніж 4 800 грн, як особі ІІ групи інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Натомість відповідач здійснив поновлення виплати пенсії позивачці в розмірі, визначеному не на дату нарахування пенсії до виплати, а на дату припинення виплати пенсії. Представник позивачки вважає, що в результаті допущеної дискримінації по відношенню до позивачки, за ознакою, пов'язаною з її місцем проживання, відповідач істотно погіршує її майновий стан в порівнянні з пенсіонерами, що проживають в Україні.
21.11.2023 до Шостого апеляційного адміністративного суду надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні такої, а оскаржуване рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Відповідач вказує, що нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Порядку № 22-1 визначено особистий порядок звернення особи за призначенням/перерахунком пенсії, перелік необхідних документів, процедура прийняття та розгляду документів необхідних для призначення/ перерахунку пенсії.
В той же час, на електронну пошту пенсійного органу надійшла заява представника позивачки в довільній формі від 10.01.2023 щодо добровільного виконання судового рішення у справі № 580/1525/22. За результатами розгляду зазначеної скарги ГУ ПФ України в Черкаській області, листом від 08.02.2023 № 1211-285/П-03/8-2300/23, роз'яснено представнику позивачки, що пенсійним органом виконано судове рішення у справі № 580/1525/22.
Із заявою про перерахунок пенсії або з заявою про перехід на інший вид пенсії, в тому числі відповідно до вимог Порядку № 22-1, позивачка чи її представник до пенсійного органу не зверталися.
Відповідач зазначає, що заява про призначення (перерахунок, поновлення виплати раніше призначеної) пенсії не є зверненням у розумінні Закону України «Про звернення громадян» № 393/96-ВР. Подання такої заяви передбачено статтею 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
При цьому, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Положенням про Пенсійний фонд України прямо передбачено повноваження Пенсійного фонду України визначати порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії.
Недотримання особою чинних законодавчих норм (в даному випадку - направлення заяви електронною поштою) не породжує у органів Пенсійного фонду України юридичного обов'язку щодо перерахунку пенсії. Відповідач вважає, що органи Пенсійного фонду України не приймали жодного розпорядчого документу у вигляді нормативно - правового акту або індивідуального акту про відмову у перерахунку пенсії, оскільки позивачкою не дотримано порядку подачі заяви про призначення пенсії.
Тобто, лист ГУ ПФ України в Черкаській області від 08.02.2023 № 1211-285/П-03/8-2300/23 носить роз'яснювальний характер і не є рішеннями пенсійного органу про відмову у перерахунку пенсії, відтак, позовні вимоги є передчасними, а тому не підлягають до задоволення.
Крім того, на даний час позивачка, на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 28.02.2018 у справі № 823/68/18 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а тому одночасне отримання нею пенсії відповідно до положень Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неможливе.
Також, відповідач зазначає, що оскільки рішеннями судів у справах № 823/68/18 та № 580/1525/22 не зобов'язано пенсійний орган здійснювати нарахування та виплату пенсії з осучасненням розміру пенсійних виплат, з усіма перерахунками та надбавками, дії ГУ ПФ України в Черкаській області щодо поновлення виплати пенсії позивачці в розмірі, розрахованому на момент припинення її виплати вчинені на підставі та в межах повноважень, визначених законодавством України.
Окрім того, доводи представника позивачки щодо неврахування ГУ ПФ України в Черкаській області понаднормового стажу позивачки є безпідставними та спростовуються матеріалами справи.
Також, позивачка звернулася до суду з вимогою про здійснення перерахунку пенсії з 01.03.2021 з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, втім відповідач не погоджується з такими вимогами, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Тобто, компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, які вже були нараховані. Окрім того, в період з 01.04.2021 до 21.07.2022 (дата набрання законної сили рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 18.03.2022 у справі № 580/1525/22) пенсія позивачці взагалі не нараховувалася.
Відповідно до частин 1 та 2 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Заслухавши суддю - доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, надаючи правову оцінку обставинам справи у взаємозв'язку з нормами законодавства, що регулюють спірні правовідносини, колегія суддів апеляційного суду виходить з наступного.
Матеріалами справи підтверджено, що згідно посвідчення від 08.09.1998 серії НОМЕР_1 позивачка є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (Категорія 1), та має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Згідно з вкладкою № НОМЕР_2 до вказаного посвідчення, позивачка є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Також, Довідкою сер.МСЕ № 002121 підтверджується, що ОСОБА_1 є інвалідом ІІ групи.
Рішенням Черкаський окружний адміністративний суд № 823/68/18 від 28.02.2018, з урахуванням ухвали Черкаського окружного адміністративного суду про виправлення описок від 01.09.2022, що згідно відомостей Єдиного державного реєстру судових рішень, набрало законної сили 03.05.2018, адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про зобов'язання провести поновлення пенсії задоволено повністю:
визнано протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області щодо поновлення та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 21.02.2014 відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області провести поновлення та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 21.02.2014 відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в розмірі не меншому за прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, на підставі документів, що знаходяться в пенсійній справі ОСОБА_1 з проведенням індексації і компенсації втрати частини доходів
Згідно з розрахунком від 24.02.2021 в пенсійній справі позивачки її пенсія за віком перерахована 01.03.2021, вид перерахунку - індексація заробітку (масовий). Особливості - І кат. - ліквідатори, інваліди в наслідок аварії на ЧАЕС. Тривалість стажу 39 років 4 місяці 24 дні. Розмір пенсії за віком (ст.27) (5 446.79*0.39333) - 2 142.39 грн. Сума пенсії - 3 682.14 грн.
Рішенням Черкаський окружний адміністративний суд № 580/1525/22 від 18.03.2022, з урахуванням ухвали Черкаського окружного адміністративного суду про виправлення описок від 13.09.2022, що згідно відомостей Єдиного державного реєстру судових рішень, набрало законної сили 21.07.2022 за наслідком апеляційного перегляду, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково:
визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, буд. 23; код ЄДРПОУ 21366538) щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 на її банківський рахунок;
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, буд. 23; код ЄДРПОУ 21366538) перераховувати пенсію ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; мешкає: АДРЕСА_1 ) з перерахунком на момент виплати та з компенсацією втрати частини доходів на її банківський рахунок НОМЕР_4 ;
у задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
10.01.2023 представник позивачки адвокат Меламед В.Б. звернувся заявою (вих. № 6437) до відповідача, в якій повторно просив:
належні позивачці кошти перерахувати на її особистий банківський рахунок за вказаними реквізитами;
виконати рішення суду в адміністративній справі № 580/1525/22 та надіслати копії документів, у т. ч. відповідні розпорядження, протоколи, розрахунки щодо виконання рішення суду на його адресу.
Згідно з розрахунком від 30.01.2023 в пенсійній справі позивачки її пенсія за віком перерахована 29.01.2023, вид перерахунку - макетна обробка. Особливості - І кат. - ліквідатори, інваліди в наслідок аварії на ЧАЕС; Не підлягають МП, признач.за ріш.суду в тверд.розм. - з 21.07.2022 по довічно. Тривалість стажу 39 років 4 місяці 24 дні. Розмір пенсії за віком (ст.27) (1 202.37*0.53100) - 638.46 грн. Сума пенсії - 1 449.91 грн.
Відповідач листом від 08.02.2023 № 1211-285/П-03/8-2300/22 на заяву повідомив, що на виконання рішення у справі № 580/1525/22 поновлено пенсію позивачці з 21.07.2022 (дати набрання рішенням суду законної сили). Також, зазначено, що у пенсійного органу відсутні правові підстави для надання представнику позивачки копій документів, у т. ч. розпоряджень, протоколів, розрахунків щодо виконання судового рішення.
Вважаючи свої права порушеними, позивачка через представника звернулася до суду з даним позовом.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки позивачка та її представник не зверталися із заявами щодо перерахунку та виплати пенсії з питань, які є предметом спірних правовідносин у цій справі, не дотрималися процедури звернення та форми заяви, передбаченої Порядком № 22-1, у відповідача відсутній обов'язок щодо прийняття рішення - акту владно-розпорядчого характеру.
Крім того відсутні належні, допустимі та достовірні докази відмови відповідача у перерахунку та виплаті пенсії позивачці за період з 01.03.2021 з урахуванням індексації та нарахуванням компенсації втрати частини доходів, щодо скасування в її пенсійній справі у графі «особливості» в рішенні/протоколі/розпорядженні від 07.02.2023 № 971010146722 позначки «не підлягає МП. признач. за ріш. суду в твердому розмірі» та включення її в коло осіб, яким відповідач зобов'язаний проводити автоматичні масові перерахунки пенсії відповідно до Закону, здійснення розрахунку та виплати пенсії позивачки з урахуванням понаднормового стажу за 19 років з суми мінімального розміру пенсії за віком на момент нарахування/фактичної виплати відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», щодо здійснення розрахунку та виплати пенсії за період з 01.03.2021 до теперішнього часу з урахуванням автоматичних перерахунків індексації та/або масових перерахунків пенсії, надбавок до пенсії відповідно до ст. 27, 28, ч.ч. 2, 3 ст. 42, пунктів 4-1, 4-3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», постанов Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251, від 20.02.2019 № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" в редакції, чинній на момент нарахування/фактичної виплати пенсії позивачці, за винятком сплачених сум.
Переглядаючи справу за наявними у ній доказами, перевіряючи законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів зазначає про таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 1 та 3 ст. 4 Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) Законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються:
види пенсійного забезпечення;
умови участі в пенсійній системі чи її рівнях;
пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат;
джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення;
умови, норми та порядок пенсійного забезпечення;
організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Стаття 5 Закону № 1058-IV встановлює, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Виключно цим Законом визначаються:
принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню;
види пенсійних виплат;
умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат;
пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком;
мінімальний розмір пенсії за віком;
порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням;
порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування;
організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
За приписами ст. 7 Закону № 1058-IV загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється за принципами:
законодавчого визначення умов і порядку здійснення загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
обов'язковості страхування осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) та інших підставах, передбачених законодавством, а також осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, фізичних осіб - підприємців;
права на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування осіб, які відповідно до цього Закону не підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню;
заінтересованості кожної працездатної особи у власному матеріальному забезпеченні після виходу на пенсію;
рівноправності застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат та виконання обов'язків стосовно сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу);
солідарності та субсидування в солідарній системі;
фінансування видатків на виплату пенсій, надання соціальних послуг за рахунок страхових внесків, бюджетних коштів і коштів цільових фондів;
спрямування частини страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування для здійснення оплати договорів страхування довічної пенсії і одноразової виплати залежно від розмірів накопичень застрахованої особи з урахуванням інвестиційного доходу;
державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав, передбачених цим Законом;
гласності, прозорості та доступності діяльності Пенсійного фонду;
обов'язковості фінансування за рахунок коштів Пенсійного фонду витрат, пов'язаних з виплатою пенсій та наданням соціальних послуг, в обсягах, передбачених цим Законом;
цільового та ефективного використання коштів загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
відповідальності суб'єктів системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування за порушення норм цього Закону, а також за невиконання або неналежне виконання покладених на них обов'язків.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно ч. 1 ст. 27 Закону № 1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп ? Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Як було встановлено вище, згідно з розрахунком від 24.02.2021 в пенсійній справі позивачки її пенсія за віком перерахована 01.03.2021, вид перерахунку - індексація заробітку (масовий). Особливості - І кат. - ліквідатори, інваліди в наслідок аварії на ЧАЕС. Тривалість стажу 39 років 4 місяці 24 дні. Розмір пенсії за віком (ст.27) (5 446.79*0.39333) - 2 142.39 грн. Сума пенсії - 3 682.14 грн.
Згідно з розрахунком від 30.01.2023 в пенсійній справі позивачки її пенсія за віком перерахована 29.01.2023, вид перерахунку - макетна обробка. Особливості - І кат. - ліквідатори, інваліди в наслідок аварії на ЧАЕС; Не підлягають МП, признач.за ріш.суду в тверд.розм. - з 21.07.2022 по довічно. Тривалість стажу 39 років 4 місяці 24 дні. Розмір пенсії за віком (ст.27) (1 202.37*0.53100) - 638.46 грн. Сума пенсії - 1 449.91 грн.
За приписами п. 4 Розділу XV Закону № 1058-IV у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Як вбачається з матеріалів справи за наслідком перерахунку пенсії позивачки 30.01.2023 її пенсія зменшилась майже вдвічі порівняно з 24.02.2021, що є порушенням п. 4 Розділу XV Закону № 1058-IV. Будь яких пояснень відповідач з приводу такого зменшення розміру пенсії під час розгляду справи в суді першої та апеляційної інстанції не надав.
Відтак, колегія суддів приходить до переконання, що позовна вимога про визнання протиправним і скасування рішення від 07.02.2023 № 971010146722 про перерахунок пенсії, підлягає задоволенню.
Колегія суддів зазначає наступне щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії та виплатити недоотриману пенсію позивачці за період з 01.03.2021 з урахуванням індексації та з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, за винятком виплачених сум, відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», чинних на момент виконання судового рішення.
Проаналізувавши матеріали справи, колегія суддів погоджується з відповідачем, що до 21.07.2022 (дата набрання законної сили рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 18.03.2022 у справі № 580/1525/22) відповідні перерахунки пенсії позивачки у бік її зменшення зроблені не були, відтак не можна стверджувати про порушення її прав з 01.03.2021, як вказує представник позивачки. Крім того, згідно розрахунку від 24.02.2021 рішення № 971010146722 про перерахунок пенсії такий зроблений пенсійним органом масово за наслідком індексації заробітку.
На виконання ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Як встановлено вище, в 2021 році позивачці була проведена індексація пенсії на виконання приписів ст. 42 Закону № 1058-IV.
В той же час, в 2022 році така індексація пенсії позивачки не була проведена, оскільки на розгляді Черкаського окружного адміністративного суду перебувала справа № 580/1525/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дії та рішення відповідача щодо припинення позивачу виплати пенсії на її банківський рахунок та зобов'язання відповідача поновити позивачу виплату пенсії на її банківський рахунок НОМЕР_4 та виплатити всі недоотримані суми пенсії з перерахунком на момент виплати та з компенсацією втрати частини доходів.
Відтак, колегія суддів приходить до висновку, що відповідач з 2022 року порушив право позивачки на перерахунок її пенсії за наслідком проведення щорічної індексації пенсій.
На виконання ч. 2 ст. 46 Закону № 1058-IV нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 № 2050-III (далі - Закон № 2050-ІІІ) підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Стаття 2 Закону № 2050-ІІІ визначає, що компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
За приписами ст. 3 Закону № 2050-ІІІ сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
Згідно зі ст. 4 цього Закону № 2050-ІІІ виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
З метою реалізації Закону № 2050-ІІІ Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21.02.2001 № 159, якою затвердив Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати.
Пунктами 2, 3 Порядку № 159 передбачено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 01 січня 2001 року.
Згідно з п. 4 Порядку № 159 сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.
Тобто, основними умовами для виплати суми компенсації є: порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії) та виплата нарахованих доходів. При цьому виплата компенсації втрати частини доходів здійснюється в день виплати основної суми доходу.
Враховуючи, що у цій справі заборгованість перерахованої пенсії виникне після перерахунку останньої на виконання даного рішення, то колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги в цій частині є передчасними.
Колегія суддів зазначає наступне щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії та виплатити недоотриману пенсію позивачці за період з 01.03.2021 з урахуванням індексації та з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, за винятком виплачених сум, відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», чинних на момент виконання судового рішення, а саме: здійснити нарахування та виплати пенсії позивачці в розмірі, встановленому Законом України № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», для осіб ІІ групи інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи та не нижче, ніж до припинення виплати пенсії.
Стаття 1 Закону № 1058-IV передбачає, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Як підтверджено матеріалами справи, позивачка отримує пенсію за віком за приписами Закону № 1058-IV.
Розділом VIII Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон № 796-ХІІ) встановлено пенсії і компенсації особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4.
Стаття 48 Закону № 796-ХІІ компенсації за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, які стали особами з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інших ядерних аварій, ядерних випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, сім'ям у зв'язку із втратою годувальника та щорічна допомога на оздоровлення.
На виконання статей 49 та 50 Закону № 796-ХІІ пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді:
а) державної пенсії;
б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Після 1 січня 2015 року додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 4, не встановлюється.
Особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Як вбачається з розрахунків пенсійної справи № 971010146722 від 01.03.2021 та № 971010146722 від 07.02.2023 позиваці виплачується додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів 1-ї катег. Пост. № 112 п. 5.
За приписами ст. 54 Закону № 796-ХІІ пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.
В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.
В усіх випадках розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижчими:
для I групи інвалідності - 6000 гривень;
для II групи інвалідності - 4800 гривень;
для III групи інвалідності - 3700 гривень;
для дітей з інвалідністю - 3700 гривень.
Розміри пенсії, передбачені частиною третьою цієї статті, починаючи з 2022 року щороку з 1 березня індексуються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з урахуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Порядок призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно із ст. 44 Закону № 1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Отже, посилання представника позивачки на необхідність застосування до пенсії позивачки приписів ст. 54 Закону № 796-ХІІ, колегія суддів вважає безпідставним, оскільки за переведенням на пенсію по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи у відповідності но норм Закону № 796-ХІІ ОСОБА_1 до пенсійного органу не зверталась.
Відтак, колегія суддів приходить до висновку, що у задоволенні даної частини позовних вимог слід відмовити.
Колегія суддів зазначає наступне щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії та виплатити недоотриману пенсію позивачці за період з 01.03.2021 з урахуванням індексації та з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, за винятком виплачених сум, відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», чинних на момент виконання судового рішення, а саме: скасувати в пенсійній справі позивачки у графі «особливості» в рішенні/протоколі/розпорядженні від 07.02.2023 № 971010146722 позначку «не підлягає МП. признач. за ріш. суду в твердому розмірі» та включити позивачку в коло осіб, яким відповідач зобов'язаний проводити автоматичні масові перерахунки пенсії відповідно до Закону.
Як встановлено вище, розрахунок з пенсійної справи позивачки № 971010146722 від 07.02.2023 містить в графі «Особливості»: «І кат. - ліквідатори, інваліди в наслідок аварії на ЧАЕС; Не підлягають МП, признач.за ріш.суду в тверд.розм. - з 21.07.2022 по довічно.». В той же час, колегія суддів даною постановою задовольнила позовну вимогу про визнання протиправним і скасування рішення від 07.02.2023 № 971010146722 про перерахунок пенсії.
Так, принцип "належного урядування", як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість (див. рішення у справі "Москаль проти Польщі" (Moskal v. Poland), n. 73). Будь-яка інша позиція була б рівнозначною, inter alia, санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам (див. там само).
Крім того, такі функції відповідача є виключно його дискреційними повноваженнями.
Поняття дискреційних повноважень наведене, зокрема, у Рекомендаціях Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2, яка прийнята Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, відповідно до яких під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Дискреційні повноваження в більш вузькому розумінні - це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчинити конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними).
Отже, колегія суддів приходить до висновку, що дана позовна вимога не підлягає задоволенню.
Колегія суддів зазначає наступне щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії та виплатити недоотриману пенсію позивачці за період з 01.03.2021 з урахуванням індексації та з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, за винятком виплачених сум, відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», чинних на момент виконання судового рішення, а саме: здійснити розрахунок та виплату пенсії позивачки з урахуванням понаднормового стажу за 19 років з суми мінімального розміру пенсії за віком на момент нарахування/фактичної виплати відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Як вбачається з розрахунків пенсійної справи № 971010146722 від 01.03.2021 та № 971010146722 від 07.02.2023 позиваці виплачується доплата за понаднормовий ста (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 19 років).
Отже, відсутність спірної доплати спростовується матеріалами справи, відтак вказана позовна вимога не підлягає задоволенню.
Колегія суддів зазначає наступне щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії та виплатити недоотриману пенсію позивачці за період з 01.03.2021 з урахуванням індексації та з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, за винятком виплачених сум, відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», чинних на момент виконання судового рішення, а саме: здійснити розрахунок та виплату пенсії позивачки за період з 01.03.2021 до теперішнього часу з урахуванням автоматичних перерахунків індексації та/або масових перерахунків пенсії та надбавок до пенсії відповідно до статей 27, 28, частин 2, 3 ст. 42, пунктів 4-1, 4-3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251, від 20.02.2019 № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" в редакції, чинній на момент нарахування/фактичної виплати пенсії позивачці, за винятком сплачених сум.
Представник позивачки зазначає, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 слід зробити відповідно до статей 27 та 28 Закону № 1058-IV. Втім дані норми визначають розмір пенсії за віком та мінімальний розмір пенсії за віком. Як підтверджено матеріалами справи, відповідач при здійсненні розрахунків пенсійної справи № 971010146722 від 01.03.2021 та № 971010146722 від 07.02.2023 керувався серед іншого і вказаними нормами.
Також, представник позивачки зазначає, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 слід зробити відповідно до ст. 42 Закону № 1058-IV, яка визначає порядок індексація та перерахунок пенсій. Колегія суддів вказує, що дана вимога розглянута судом апеляційної інстанції вище та задоволена.
Представник позивачки зазначає, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 слід зробити відповідно до пунктів 4-1, 4-3 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV.
Відповідно до п. 4-1 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV для осіб, яким пенсія призначена до набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", крім тих, яким після набрання чинності зазначеним Законом здійснювався перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати за періоди страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії:
мінімальний розмір пенсії за віком, передбачений абзацом першим частини першої статті 28 цього Закону, встановлюється за наявності у чоловіків 25 років, а у жінок 20 років страхового стажу;
збільшення пенсії, передбачене абзацом другим частини першої статті 28 цього Закону, встановлюється за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам.
Пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.
Як вбачається з розрахунку пенсійної справи № 971010146722 від 01.03.2021 позиваці виплачувалася « Доплата 65 р. до 40% МПЗ (2400.00) (ст. 28 ч. 2)». Згідно розрахунку пенсійної справи № 971010146722 від 07.02.2023 така доплата відсутня. В той же час, на думку колегії суддів, права позивачки захищено у даній справі у цій частині скасуванням рішення відповідача № 971010146722 від 07.02.2023.
Також, колегія суддів вважає за неможливе застосувати до позивачки приписи постанов Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», від 01.04.2020 № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» оскільки представник позивачки просить захистити її право з 2021 року, коли така постанова регулювала перерахунок пенсії у 2020 році.
Керуючись п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
У відповідності до ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Отже, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги позивача частково знайшли своє підтвердження під час перегляду даної справи в суді апеляційної інстанції.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що порушення норм матеріального права та невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, призвело до помилкового вирішення справи, а тому рішення суду першої інстанції слід скасувати та ухвалити нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги частково.
Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу адвоката Меламеда В.Б. від імені ОСОБА_1 задовольнити частково.
Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 13 вересня 2023 року скасувати та ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити частково:
визнати протиправним і скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 07.02.2023 № 971010146722 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 ;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок пенсії та виплатити пенсію ОСОБА_1 за період з 21.07.2022 відповідно до ст. 27, абз. 2 ч. 1 ст. 28, ч. 2 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням індексації, передбаченої ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», додаткової пенсії інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів 1-ї категорії відповідно до п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 112 від 25.03.2014 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань пенсійного забезпечення», підвищення дітям війни відповідно до п. 6 Постанови Кабінету Міністрів України № 112 від 25.03.2014 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань пенсійного забезпечення», компенсаційної виплати 80-ти річним, за винятком виплачених сум.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя В.Ю. Ключкович
Судді О.О. Беспалов
І.О. Грибан