Ухвала від 15.12.2023 по справі 400/9027/23

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

------------------------

УХВАЛА

про залишення апеляційної скарги без руху

15 грудня 2023 р.м. ОдесаСправа № 400/9027/23

Суддя П'ятого апеляційного адміністративного суду Єщенко О.В., розглянувши можливість відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою Військової частини НОМЕР_1 на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2023 року по справі №400/9027/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2023 року частково задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 .

На зазначене рішення суду Військова частина НОМЕР_1 через підсистему «Електронний суд» 08.12.2023 року подала апеляційну скаргу.

Разом із апеляційною скаргою Військова частина НОМЕР_1 звернулась із клопотанням про поновлення строку апеляційного оскарження.

В обґрунтування вказаних вимог зазначено, що копію повного рішення суду апелянт одержав лише 16.11.2023 року після реєстрації електронного кабінету в підсистемі «Електронний суд».

Також, апелянт просить враховувати, що Миколаївська область, на території якої дислокується військова частина НОМЕР_1 , з перших днів військової агресії російської федерації проти України опинилась в районі ведення бойових дій, що вимагало від військової частини зосередження всіх ресурсів, і в першу чергу особового складу, на виконанні першочергових бойових задач, спрямованих на стримування військ агресора. Зайнятість всього особового складу військової частини в організації оборони та безпосередня участь у відсічі збройної агресії на перших її етапах об'єктивно унеможливили підготовку та подачу апеляційної скарги у строки, передбачені законом.

Вивчивши апеляційну скаргу та доводи апелянта, суддя вважає, що скарга має бути залишена без руху, з огляду на наступне.

Відповідно до відповідно до ч. 1 ст. 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Згідно із ч.ч. 2, 3 ст. 295 КАС України учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, зокрема, рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Так, рішення суду першої інстанції прийнято у порядку письмового провадження 04.10.2023 року.

Із скаргою на судове рішення апелянт звернувся 08.12.2023 року, тобто із пропуском строку, передбаченого ч. 1 ст. 295 КАС України.

Апеляційний суд враховує, що апелянт не був присутнім під час ухвалення судового рішення та повне рішення не було вручено учаснику у день його складання.

Одночасному врахуванню підлягає й та обставина, що Указом Президента України від 24.02.2022 року за №64/2022, затвердженим Законом від 24.02.2022 року №2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався та діє на даний час.

Статтею 9 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 року №389-VIII передбачено, що в умовах воєнного стану Президент України та Верховна Рада України діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією та законами України.

Кабінет Міністрів України, інші органи державної влади, військове командування, військові адміністрації, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Збройні Сили України» від 06.12.1991 року №1934-XII Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.

Збройні Сили України забезпечують стримування збройної агресії проти України та відсіч їй, охорону повітряного простору держави та підводного простору у межах територіального моря України у випадках, визначених законом, беруть участь у заходах, спрямованих на боротьбу з тероризмом.

Згідно із ст. 3 Закону України «Про Збройні Сили України» від 06.12.1991 року №1934-XII військові частини входять до структури Збройних Сил України.

Виважено досліджуючи значення та обсяг функцій, покладених на військову частину в особливий період, колегія суддів погоджується із ґрунтовністю доводів апелянта про те, що введення на всій території України воєнного стану впливає на своєчасну реалізацію апелянтом прав, передбачених ст.ст. 44, 295 КАС України.

Водночас, на поважність причин пропуску строку апелянтом апеляційного оскарження рішення не може впливати одержання учасником судового рішення через підсистему «Електронний суд» 16.11.2023 року, а саме в момент реєстрації учасником свого електронного кабінету, адже з 18.10.2023 року, у зв'язку із введенням в дію Закону України від 29.06.2023 року №3200-IX, відповідно до частини 6 статті 18 КАС України реєстрація органами державної влади електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, проводиться в обов'язковому порядку.

Також, апеляційний суд враховує, що згідно даних КП «ДСС» повне судове рішення надіслано судом першої інстанції 04.10.2023 року за електронною адресою військової частини НОМЕР_1 : ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Однак, апелянтом не наводяться обставини щодо одержання рішення суду за вказаною електронною адресою або ж щодо причин, які об'єктивно вплинули на не вручення учаснику повного рішення у вказаний спосіб.

Відповідно до ч. 1 ст. 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

Проте, апелянтом не у повній мірі обґрунтовано обставини, які впливають поважність причин пропуску строку апеляційного оскарження, об'єктивність перешкод у своєчасному зверненні із апеляційною скаргою залишається не доведеною достеменно.

Відповідно до ч. 2 ст. 298 Кодексу адміністративного судочинства України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 296 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу.

Згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

Відповідно до ч. 3 ст. 298 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 295 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.

З огляду на викладене, враховуючи норми процесуального законодавства, вважаю, що апеляційна скарга підлягає залишенню без руху із наданням апелянту строку на усунення недоліків апеляційної скарги шляхом подання заяви про поновлення строку апеляційного оскарження із наведенням інших поважних підстав для поновлення строку апеляційного оскарження.

Керуючись ст.ст. 169, 298 КАС України,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 - залишити без руху.

Для усунення недоліків апеляційної скарги надати Військовій частині НОМЕР_1 десятиденний строк з моменту отримання копії ухвали про залишення апеляційної скарги без руху.

Роз'яснити Військовій частині НОМЕР_1 , що не подання заяви про поновлення строку апеляційного оскарження із наведенням інших поважних підстав для поновлення строку апеляційного оскарження, є підставою для відмови у відкритті апеляційного провадження.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя О.В. Єщенко