ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" грудня 2023 р. справа № 300/3216/23
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрінстал Івано-Франківськ" до Головного управління Державної податкової служби у Івано-Франківській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення №7564744/41236351 від 04.11.2022 про відмову у реєстрації податкової накладної, а також зобов'язання до вчинення дій щодо реєстрації податкової накладної №141 від 21.09.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрінстал Івано-Франківськ" (надалі по тексту також - позивач, ТзОВ "Укрінстал Івано-Франківськ", товариство, платник податків) звернулося в суд з адміністративним позовом до Державної податкової служби України (надалі по тексту також - відповідач 1, ДПС України, контролюючий орган), Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області (надалі по тексту також - відповідач 2, Головне управління ДПС в області, контролюючий орган) про визнання протиправним та скасування рішення №7564744/41236351 від 04.11.2022 про відмову у реєстрації податкової накладної, а також зобов'язання до вчинення дій щодо реєстрації податкової накладної №141 від 21.09.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрінстал Івано-Франківськ" (надалі по тексту також - постачальник), напрямом діяльності якого є, поряд з іншими, "оптова торгівля залізними виробами, водопровідним і опалювальним устаткуванням і приладдям до нього (КВЕД 46.74)", уклало договір поставки від 01.09.2022 із Приватним підприємством "Яромак" (надалі по тексту також - ПП "Яромак", покупець), відповідно до умов якого ТзОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" зобов'язується поставити й передати у власність ПП "Яромак", а покупець зобов'язується прийняти та оплатити товари, що пропонуються постачальником до продажу згідно з умовами договору. За наслідками фактичної поставки товару, виписаних видаткових накладних та оплати за товар згідно платіжних доручень позивачем оформлено і подано до відповідача податкову накладну (надалі по тексту також - ПК) №141 від 21.09.2022 на загальну суму 91 838,70 гривень, в тому числі податок на додану вартість (надалі по тексту також - ПДВ) 15 306,45 гривень, для її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідач, як вважає позивач, в порушення вимог пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, постанов Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" від 29.10.2010 за №1246, "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" від 11.12.2019 за №1165, Критеріїв ризиковості здійснення операцій (Додаток 3 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних), оскаржуваним рішенням №7564744/41236351 від 04.11.2022 відмовив у реєстрації податкової накладної №141 від 21.09.2022.
Протиправність такої відмови мотивує тим, що контролюючий орган, приймаючи оскаржуване рішення, виходив з підстав не подання позивачем "первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних", незважаючи на обставину виконання ТзОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" в повному обсязі вимог квитанції від 14.10.2022 за №9212109818 про зупинення реєстрації податкової накладної, сформованої відповідачем 1 за результатом прийняття податкової накладної. Як відзначив позивач у квитанції про зупинення податкової накладної №141 від 21.09.2022 контролюючим органом сформовано підставу її зупинення, а саме: "коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 7318 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій". Одночасно, запропоновано надати пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. На виконання вимог пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, позивачем 31.10.2022 направлено до відповідача 2 повідомлення №4 про надання пояснень та копій документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено, в якому обґрунтував та документально підтвердив поставку товару, відображену у податковій накладній.
Втім відповідачем 2 прийнято рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних №7564744/41236351 від 04.11.2022 з підстав "не надання позивачем первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних". Як додаткову інформацію зазначено: "відсутній первинний документ, згідно якого складено ПН. Не надано акти звірок взаєморозрахунків та сальдово-оборотні відомості по взаєморозрахунках з покупцем та постачальником, а також відсутня інформація щодо транспортування придбаного та реалізованого товару (ТТН, акт приймання-передачі товару не надані)". Не погоджуючись із вказаним рішенням позивачем 06.03.2023 подано до Державної податкової служби України скаргу на коментоване рішення про відмову в реєстрації податкової накладної. За результатом розгляду скарги на рішення Комісії №7564744/41236351 від 04.11.2022, позивач отримав рішення про залишення скарги без розгляду, а рішення про відмову у реєстрації податкової накладної №141 від 21.09.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних, без змін.
За доводами позивача, ТзОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" подало належні пояснення і відповідні дійсні первинні документи, які були підставою для оформлення коментованої податкової накладної, та підтверджують реальність операції з постачання товару за кодом УКТЗЕД/ДКПП 7318, розрахунки за поставлений товар тощо.
Однак відповідач 2 такі документи не взяв до уваги, а їх невідповідність, неповнота чи недостатність оскаржуваним рішенням жодним чином не обґрунтована.
У зв'язку із вказаним ТзОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС в області №7564744/41236351 від 04.11.2022;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №141 від 21.09.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Івано-Франківським окружним адміністративним судом ухвалою від 09.06.2023 на підставі статей 260-261 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України) відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами (а.с.68-69).
Відповідачі скористалися правом на подання відзиву на позовну заяву від 22.06.2023 за №7832/5/09-19-05-02-05, який надійшов на адресу суду 22.06.2023 із відповідними письмовими доказами (а.с.73-80, 82-84). Представник відповідачів заперечив щодо задоволення позовних вимог, вказавши про наступні обставини. Так, за доводами представника відповідачів, товариство подало до контролюючого органу податкову накладну №141 від 21.09.2022, реєстрацію якої ДПС України зупинило, з пропозицією надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про її реєстрацію. В свою чергу, ТзОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" направлено до ГУ ДПС в Івано-Франківській області повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію якої зупинено, відносно податкової накладної виписаної ТзОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" контрагенту - ПП "Яромак" №141 від 21.09.2022. До вказаного повідомлення позивачем додано 12 (дванадцять) файлів документів на підтвердження реальності операції з постачання товару. Всі долучені до повідомлення документи винесені на розгляд комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації. Будь-яких інших документів, як відзначив відповідач 2, на розгляд Комісії не надано. За результатом розгляду поданих позивачем документів комісією ДПС в області (надалі по тексту також - комісією обласного рівня) прийнято рішення про відмову в реєстрації податкової накладної №141 від 21.09.2022. Підставою для відмови слугувало "не надання позивачем первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних". Як додаткову інформацію зазначено: "відсутній первинний документ, згідно якого складено ПН. Не надано акти звірок взаєморозрахунків та сальдово-оборотні відомості по взаєморозрахунках з покупцем та постачальником, а також відсутня інформація щодо транспортування придбаного та реалізованого товару (ТТН, акт приймання-передачі товару не надані)". За доводами представника відповідачів, позивачем долучено до позовної заяви ряд документів, які не були надані останнім на розгляд комісії, а отже не могли бути враховані при прийнятті оскаржуваного рішення. Таким чином, при розгляді справи щодо правомірності оскаржуваного рішення, суд повинен виходити з того переліку документів, які позивач надав на розгляд комісії і які були фактично в її розпорядженні та на підставі яких приймалось оскаржуване рішення. Зважаючи на такі обставини просив в задоволенні позову відмовити.
ТзОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" 23.06.2023 подало, через систему "Електронний суд", додаткові пояснення щодо обставин справи та долучив докази на їх підтвердження, реєстрацію яких в суді здійснено 26.06.2023 (а.с.85-86, 87-94).
Також, позивач 26.06.2023 подало, через систему "Електронний суд", відповідь на відзив від 26.06.2023 (а.с.95-98), в якому заперечив доводи представника відповідачів у відзиві на позов, з огляду на наступні обставини.
За твердженнями позивача, надіслана ТзОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної не містила конкретної пропозиції щодо переліку документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних. Водночас контролюючим органом не надано жодного доказу того, що після отримання від позивача письмових пояснень з доданими документами, на адресу останнього направлялись запити щодо недостатності документів для прийняття рішень в рамках розглядуваних пояснень. Відтак невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акту індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Розглянувши наявні у справі матеріалами, вивчивши зміст позовної заяви, відзиву на позов, відповіді на відзив, письмових пояснень, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення проти них, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, судом встановлено наступні обставини.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрінстал Івано-Франківськ" є юридичною особою, 25.02.2021 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вчинено запис про проведення державної реєстрації позивача, а також зареєстровано платником податку на додану вартість (а.с.51-52).
Видами економічної діяльності ТзОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" згідно кодів КВЕД є 46.74 "оптова торгівля залізними виробами, водопровідним і опалювальним устаткуванням і приладдям до нього (основний)"; 43.22 "монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування"; 43.29 "інші будівельно-монтажні роботи"; 46.15 "діяльність посередників у торгівлі меблями, господарськими товарами, залізними та іншими металевими виробами"; 47.52 "роздрібна торгівля залізними виробами, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами в спеціалізованих магазинах"; 71.12 "діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах" (а.с.51-52).
01.09.2022 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Укрінстал Івано-Франківськ", як постачальником, і Приватним підприємством "Яромак", як покупцем, укладено договір поставки від 01.09.2022 (а.с.12-13).
За умовами вказаного договору, в тому числі пунктів 1.1., 1.2., 3.1. 4.1., 4.2., 5.1., 5.2., постачальник зобов'язується поставити й передати у власність покупця, а покупець зобов'язується прийняти та оплатити товари, що пропонуються постачальником до продажу згідно з умовами договору.
Під товаром у цьому договорі слід розуміти, але не виключно: обладнання, залізні вироби, водопровідне і опалювальне устаткування, матеріали та інструмент для монтажу систем опалення, водопостачання, водовідведення, каналізації.
Найменування, кількість, одиниці виміру, асортимент, ціна товару та інша інформації про товар, яку сторони вважатимуть за потрібне узгодити на кожну поставку, вказуються у рахунках-фактурах, які оформлюються постачальником на підставі замовлення покупця. Кожен рахунок-фактура є невід'ємною частиною даного договору.
Ціна на товар визначається у рахунках постачальника до цього договору.
Товар поставляється покупцеві на умовах ExWorks, склад постачальника відповідно до правил Інкотермс - 2010, що розташований за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Йосипа Сліпого, 26, якщо інше не буде погоджено сторонами у товаросупровідних документах. Підписана сторонами видаткова накладна свідчить про виконання постачальником умов поставки.
Під час замовлення товару постачальник повідомляє покупця про орієнтовний строк поставки товару. Датою поставки є дата передачі товару постачальником покупцю, яка є датою підписання видаткової накладної. Сторони можуть додатково підписати акт приймання-передачі товару.
Оплата за товар здійснюється покупцем на умовах 100% передоплати загальної вартості замовленого товару. Поставка товару при цьому здійснюється тільки після надходження всієї суми передоплати. У випадку поставки постачальником товару за відсутності оплати 100% вартості товару вважається, що обов'язок оплатити товар наступив для покупця у день такої поставки товару.
Сторони прийшли до згоди вважати датою проведення розрахунку дату зарахування грошових коштів на поточний рахунок постачальника. Всі витрати, пов'язані з перерахунками грошових коштів, сплачує покупець за власний рахунок.
Під час поставки товару ТзОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" виписано видаткові накладні: №1055 від 17.10.2022 на загальну суму з ПДВ 56 867,88 гривень і №1056 від 17.10.2023 на загальну суму з ПДВ 34 970,82 гривень (а.с.17-18, 19).
Прийняття ПП "Яромак" від ТзОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" товару засвідчується підписом уповноваженої особи і відтиском печатки ПП "Яромак" на вище коментованих видаткових накладних (а.с.18, 19).
Позивачем виписано рахунок на оплату по замовленню №1157 від 19.09.2022 на суму разом із ПДВ 91 838,70 гривень (а.с.14-15), а ПП "Яромак" проведено розрахунок за поставлений товар згідно договору поставки від 01.09.2022, що підтверджується платіжним дорученням №921 від 21.09.2022 (а.с.16).
За фактом поставки товару ТзОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" складено податкову накладну №141 від 21.09.2022 на загальну суму 91 838,70 гривень, в тому числі ПДВ 15 306,45 гривень (а.с.20-22).
ТзОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" за допомогою програми електронного документообігу Автоматизована система "Єдине вікно подання електронних документів" ДПС України (версія 2.3.8.46) подало до ДПС України податкову накладну №141 від 21.09.2022 для її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі по тексту також - ЄРПН).
14.10.2022 Державна податкова служба України надіслала позивачу квитанцію №9212109818 про прийняття і зупинення реєстрації податкової накладної №141 від 21.09.2022, з підстав "коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 7318 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій Додатку 3 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних". За результатами опрацювання запропоновано позивачу надати контролюючому органу пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної (а.с.24).
На виконання такої квитанції ТзОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" 31.10.2022 сформовано і подано до ДПС України повідомлення №4 із поясненням для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної із долученням копій 11-ти документів про підтвердження реальності здійснення операцій за коментованою ПН, реєстрація якої зупинена (а.с.25-27).
У відзиві на позовну заяву представник відповідача 2 підтвердив отримання 31.10.2022 повідомлення №4 із вказаними вище копіями документів.
За наслідками розгляду такого повідомлення позивача та поданих документів, Комісією Головного управління ДПС в області прийнято рішення №7564744/41236351 від 04.11.2022 про відмову у реєстрації податкової накладної №141 від 21.09.2022 (а.с.28-29).
Дане рішення прийнято з підстав ненадання платником податків "первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних". Як додаткову інформацію зазначено: "відсутній первинний документ, згідно якого складено ПН. Не надано акти звірок взаєморозрахунків та сальдово-оборотні відомості по взаєморозрахунках з покупцем та постачальником, а також відсутня інформація щодо транспортування придбаного та реалізованого товару (ТТН, акт приймання-передачі товару не надані)".
06.03.2023 "Укрінстал Івано-Франківськ" подано до ДПС України скаргу №9041970416 на рішення Комісії №7564744/41236351 від 04.11.2022 про відмову у реєстрації податкової накладної (а.с.31).
За результатом розгляду скарги на рішення №7564744/41236351 від 04.11.2022, ДПС України прийнято рішення від 13.03.2023 за №25530/41236351/2 про залишення скарги без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної №141 від 21.09.2022, - без змін (а.с.33).
Підставою для такої відмови контролюючим органом визначено "ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси".
Позивач відмову у реєстрації податкової накладної, оформлену відповідачем 2 рішенням №7564744/41236351 від 04.11.2022, вважає протиправною, у зв'язку з чим оскаржив її до суду.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд керується наступними підставами та мотивами.
У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.
Податковий кодекс України (надалі по тексту також - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Стаття 185 ПК України визначає об'єкти оподаткування податком на додану вартість.
Так, підпунктом "а" пункту 185.1 статті 185 ПК України визначено, що об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів, крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів (пункт 188.1 статті 188 ПК України).
Згідно підпункту "а" пункту 198.1 статті 198 ПК України до податкового кредиту, серед іншого, відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з: придбання або виготовлення товарів та послуг.
За приписами пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець послуг, як того вимагає пункт 201.10 статті 201 ПК України, зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Відповідно до пункту 17 наказу Міністерства фінансів України "Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної" за №1307 від 31.12.2015, для операцій, що оподатковуються або звільнені від оподаткування, складаються окремі податкові накладні, тобто при одночасному постачанні одному отримувачу (покупцю) як оподатковуваних товарів/послуг, так і таких, що звільнені від оподаткування, постачальник (продавець) складає окремі податкові накладні.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження (пункт 201.10 статті 201 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 74.3 статті 74 ПК України зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової політики.
Постановою Кабінету Міністрів України за №1246 від 29.12.2010 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (надалі по тексту також - Порядок №1246), який визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних (надалі по тексту також - Реєстр).
Податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації (пункт 2 Порядку №1246).
Як визначено у пункті 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 2001.3 і 2001.9 статті 2001 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронні довірчі послуги", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Пунктом 13 Порядку №1246 регламентовано, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (надалі по тексту також - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС (пункт 14 Порядку №1246).
У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття (пункт 15 Порядку №1246).
Як свідчать положення пункту 17 Порядку №1246 у разі зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.
Перевіряючи аргументи позивача щодо відсутності достатніх підстав для прийняття 14.10.2022 відповідачем 1 рішення (формування квитанції) про зупинення реєстрації податкової накладної №141 від 21.09.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд виходить із таких фактичних обставин.
Пунктом 201.16 статті 201 ПК України визначено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 за №1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі по тексту також - Порядок №1165) (застосовується у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
За змістом пунктів 3 і 5 Порядку №1165 податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації)
Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Відповідно до пункту 7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет (пункт 8 Порядку №1165).
Згідно вимог пунктів 10, 11 коментованого Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Так, Додатком 3 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначено "Критерії ризиковості здійснення операцій" (надалі по тексту також - Критерії).
Одним із таких критеріїв згідно пункту 1 являється відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі по тексту також - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (надалі по тексту також - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
У досліджуваному судом випадку зміст квитанції №9212109818 по зупиненню реєстрації податкової накладної №141 від 21.09.2022 свідчить, що ДПС України сформовано висновок: "коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 7318 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій" (а.с.24).
В контексті таких підстав зупинення суд враховує пункт 2 Порядку №1165, положеннями якого визначено термін таблиці даних платника податку - це зведена інформація, що подається платником податку до контролюючого органу, щодо кодів видів економічної діяльності платника податку згідно з Класифікатором видів економічної діяльності, кодів товарів згідно з УКТЗЕД та/або кодів послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України.
За змістом пункту 12 Порядку №1165 платник податку має право подати до ДПС таблицю даних платника податку за встановленою формою (додаток 5).
Отож, виходячи із змісту пункту 12 Порядку №1165 подання такої таблиці є правом платника податків.
В матеріалах справи відсутні будь-які докази подання позивачем до контролюючого органу таблиці даних платника податку на додану вартість. Жодних пояснень з даного приводу ні позивачем, ані відповідачами не надано.
Відповідачі не предстали суду саме ту таблицю/таблиці даних платника податку, мова про яку/які йдеться в квитанції від 14.10.2022 за №9212109818 для того щоб суд зміг перевірити достовірність і обґрунтованість доводів контролюючого органу.
Разом з тим, згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань основним видом економічної діяльності ТзОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" згідно кодів КВЕД є саме 46.74 "оптова торгівля залізними виробами, водопровідним і опалювальним устаткуванням і приладдям до нього".
Як пояснив позивач в адміністративному позові ТзОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" придбано у ТзОВ "Укрінстал" товар, що відповідає коду УКТЗЕД/ДКПП товару 7318 на підставі договору поставки №170610 від 01.06.2017. Товар отриманий відповідно до видаткової накладної №78844 від 23.09.2022 та оплачено, що підтверджується платіжним дорученням №1 від 07.09.2022, платіжним дорученням №2 від 12.09.2022 та платіжним дорученням №7 від 30.09.2022 (а.с.3, 42, 43).
Відповідачі не заперечили такі доводи позивача.
Відповідно до класифікації товарів за кодами УКТЗЕД товари за кодом УКТЗЕД 7318 - це "Гвинти, болти, гайки, глухарi, гачки вкручуванi, заклепки, шпонки, шплiнти, шайби (включаючи пружинистi шайби) та аналогiчнi вироби, з чорних металiв".
Матеріалами справи підтверджено, що ТзОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" 31.10.2022 сформовано і подано до ДПС України повідомлення №4 про надання пояснення та копії документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено із прикріпленими копіями документів (11 додатків), якими, за доводами товариства, підтверджується реальність здійснення операцій по ПН.
У повідомленні №4 від 31.10.2022, позивачем зазначено наступну інформацію: "Просимо розблокувати ПН №141 від 21.02.2022. ПН була сформована у зв'язку з відвантаженням товару, згідно авансового платежу №921 від 21.09.2022. Порушень при формуванні ПН не було, всі відповідні документи, які підтверджують господарську діяльність додаємо." (а.с.25).
Матеріалами справи підтверджено, що разом із повідомленням №4 від 31.10.2022, позивачем подано до контролюючого органу пояснення щодо податкової накладної №141 від 21.09.2022 (а.с.27), в якому, поряд з іншим, зазначено інформацію щодо здійснення господарської діяльності товариством: "… Одним з профільних видів діяльності підприємства є оптова торгівля залізними виробами, водопровідним і опалювальним устаткуванням і приладдям до нього (код КВЕД 46.74). Товариство уклало 01.09.2022 із ПП "Яромак", що виступило покупцем, договір. 21.09.2022 замовником було здійснено авансовий платіж на суму 91 838,70 гривень, платіжне доручення 921. Товариством з дотриманням вимог чинного законодавства складено та подано на реєстрацію податкову накладну №141 від 21.09.2022. Пізніше 17.10.2022 раніше оплачений товар було відвантажено згідно ВН №1055 та ВН №1056. Товари з кодом УКТЗЕД 7318 було закуплено у ТОВ "Укрінстал", що підтверджують прихідні документи: ВН №78844 від 23.09.2022. Для забезпечення здійснення господарської діяльності товариство винаймає приміщення згідно договору оренди нерухомого майна від 09.06.2020 у ФОП ОСОБА_1 . Господарські операції, за результатами яких товариство складає податкові накладні, носять реальний характер, що підтверджується тим, що товариство має належну матеріально-технічну базу для виконання відповідних робіт, 6 штатних одиниць з місячним фондом оплати праці 43 100,00 гривень.".
На підтвердження реальності, правомірності та неризиковості здійснення "ТзОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" господарської операцій із поставки товару ПП "Яромак" до повідомлення №4 від 31.10.2022, а також до матеріалів адміністративного позову долучено ряд документів, а саме: договір поставки від 01.09.2022, укладений між "ТзОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" (постачальник) і ПП "Яромак" (покупець), зміст якого свідчить, що постачальник зобов'язується поставити й передати у власність покупця, а покупець зобов'язується прийняти та оплатити товари, які пропонуються постачальником до продажу згідно з умовами договору; видаткові накладні №1055 від 17.10.2022 на загальну суму з ПДВ 56 867,88 гривень і №1056 від 17.10.2023 на загальну суму з ПДВ 34 970,82 гривень; рахунок на оплату по замовленню №1157 від 19.09.2022 на суму разом із ПДВ 91 838,70 гривень; платіжне дорученням №921 від 21.09.2022 на суму 91 838,70 гривень (а.с.12-13, 14-15, 16, 17-18, 19).
Також, на підтвердження реальності операцій із поставки товару, позивачем долучено до матеріалів справи договір оренди нерухомого майна від 09.06.2020, укладений між ТзОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" (орендар) і ФОП ОСОБА_1 (орендодавець), згідно умов якого позивачу передано у платне, строкове володіння та користування нежитлове приміщення, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 площею 315,3 м.кв.; акт приймання-передачі нерухомого майна; наказ ТзОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" від 02.04.2021 за №06-К про затвердження штатного розпису та самий штатний розпис, введений в дію з 02.04.2021; договір поставки №170610 від 01.06.2017, укладений між ТзОВ "Укрінстал" (постачальник) і ТзОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" (покупець); видаткова накладна, виписана ТзОВ "Укрінстал" на поставку товару ТзОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" №78844 від 23.09.2022, які також надані позивачем контролюючому органу для розблокування спірних податкових накладних (а.с.36-41, 42, 44-49).
Крім того, позивачем представлено в суд видаткові накладні, виписані ТзОВ "Укрінстал" на поставку товару ТзОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" №78557 від 22.09.2022, №78647 від 23.09.2022, №78648 від 23.09.2022, №78678 від 23.09.2022, №78680 від 23.09.2022, №79075 від 27.09.2022, №79411 від 28.09.2022, №79860 від 30.09.2022, №80984 від 08.10.2022, №81840 від 17.10.2022; оборотно-сальдову відомість по рахунку 361 за вересень 2022 року - жовтень 2022 року із ПП "Яромак"; оборотно-сальдову відомість по рахунку 631 за вересень 2022 року із ТзОВ "Укрінстал"; акт звірки взаємних розрахунків між ТзОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" і ПП "Яромак" за серпень 2022 року - жовтень 2022 року, акт звірки взаємних розрахунків між ТзОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" і ТзОВ "Укрінстал" за вересень 2022 року (а.с.35, 87-91, 104, 105-127, 128-138).
У матеріалах справи відсутні докази, а також обґрунтовані зауваження відповідачів, які б заперечили доводи позивача про здійснення ТзОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" на постійній основі діяльності, яка зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань згідно з КВЕД 46.74 "оптова торгівля залізними виробами, водопровідним і опалювальним устаткуванням і приладдям до нього".
В сукупності вказаного відповідачі не довели перед судом наявність обставин, які спростовують здійснення підприємством на постійній основі діяльності, яка зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу, придбання такого товару та обсягу його постачання. Відтак у суду відсутні підстави вважати, що операції, за результатом здійснення яких складено спірні податкові накладні, фактично не мали місце.
Обидва контролюючі органи не подали належні докази, які б достовірно й однозначно підтверджували правомірність віднесення операції, відображеної у спірних податкових накладних, до ризикових.
Крім вказаного вище, квитанцією від 14.10.2022 ДПС України запропоновано ТзОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Суд звертає увагу на те, що ТзОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" 31.10.2023 сформовано і подано до ДПС України повідомлення №4 про надання пояснень та копій документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено, із прикріпленими копіями документів (11 додатків), якими, за доводами товариства, підтверджується реальність здійснення операцій по ПН (а.с.25-27).
Відповідач 2 у відзиві на позов не заперечив отримання пакету документів, які останнім також долучено до адміністративного позову та містяться в матеріалах адміністративної справи.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 за №520 (надалі по тексту також - Порядок №520).
Відповідно до пункту 2 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (надалі по тексту також - комісія регіонального рівня).
Згідно пункту 3 Порядку №520 комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
Пунктом 4 Порядку №520 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством (пункт 5 Порядку №520).
За приписами пункту 6 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Комісія регіонального рівня на підставі пункту 11 Порядку № 520 приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
В даному випадку, Комісією Головного управління ДПС в Івано-Франківській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення №7564744/41236351 від 04.11.2022 про відмову у реєстрації податкової накладної №141 від 21.09.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підставою для такої відмови контролюючим органом визначено ненадання платником податку копій документів: "первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних". Як додаткову інформацію зазначено: "відсутній первинний документ, згідно якого складено ПН. Не надано акти звірок взаєморозрахунків та сальдово-оборотні відомості по взаєморозрахунках з покупцем та постачальником, а також відсутня інформація щодо транспортування придбаного та реалізованого товару (ТТН, акт приймання-передачі товару не надані)".
Вище по тексту вже зазначалось судом, скарга платника податків на рішення комісії про реєстрацію або відмову у реєстрації податкової накладної/рахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №9041970416 ДПС України залишено без задоволення, а рішення регіональної комісії про відмову у реєстрації податкової накладної/рахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних, без змін. ДПС України визначено підставу для залишення скарги без задоволення: "ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси".
Досліджуючи висновки контролюючого органу щодо підстави для відмови у реєстрації із урахуванням відомостей у поясненні і документах, зазначених та поданих позивачем для розблокування реєстрації податкових накладних, а також враховуючи докази подані позивачем та відповідачем 2 в ході розгляду справи, суд зазначає наступне.
Насамперед суд вважає необґрунтованими доводи відповідачів стосовно "ненадання платником податку первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних".
Як слідує із матеріалів справи всі досліджувані вище первинні документи: договір поставки від 01.09.2022, договір поставки №170610 від 01.06.2017, договір оренди нерухомого майна від 09.06.2020, наказ від 02.04.2021 за №06-К про затвердження штатного розпису, видаткові накладні, рахунки на оплату по замовленню та платіжні доручення подані без винятку відповідачам платником податків для розблокування накладних. Зміст таких первинних документів був достовірно відомий відповідачу 2 станом на час прийняття оскаржуваних рішень.
Отримання таких документів жодним чином не заперечується представником відповідача 2. Отож аргументи контролюючого органу з приводу не подання платником первинних документів є безпідставними.
В частині доводів контролюючого органу щодо "відсутності документального підтвердження щодо транспортування реалізованого товару", то суд вказує на подання позивачем для розблокування податкової накладної пояснення щодо податкової накладної №141 від 21.09.2023 (а.с.27), до якого, поряд з іншим, долучено договір поставки від 01.09.2022, за умовами якого товар поставляється покупцеві на умовах ExWorks, склад постачальника відповідно до правил Інкотермс - 2010, що розташований за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Йосипа Сліпого, 26, якщо інше не буде погоджено сторонами у товаросупровідних документах. Підписана сторонами видаткова накладна свідчить про виконання постачальником умов поставки.
Щодо відсутності актів звірок взаєморозрахунків та сальдово-оборотні відомості по взаєморозрахунках з покупцем та постачальником, то суд зазначає, що такі, долучені останнім до адміністративного позову та до матеріалів справи в ході судового розгляду, а саме: оборотно-сальдову відомість по рахунку 361 за вересень 2022 року - жовтень 2022 року із ПП "Яромак"; оборотно-сальдову відомість по рахунку 631 за вересень 2022 року із ТзОВ "Укрінстал"; акт звірки взаємних розрахунків між ТзОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" і ПП "Яромак" за серпень 2022 року - жовтень 2022 року, акт звірки взаємних розрахунків між ТзОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" і ТзОВ "Укрінстал" за вересень 2022 року (а.с.35, 104, 105-127, 128-138).
Вказані документи, на переконання суду, підтверджують як факт походження товару (придбання в ТзОВ "Укрінстал"), так і його поставки ТзОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" до ПП "Яромак", за наслідком чого позивачем складено податкову накладну №141 від 21.09.2022.
Належного обґрунтування не врахування таких пояснень і документів не міститься і у відзиві на позов відповідачів.
Відповідачі не навели суду жодну обставину, підтверджену відповідними доказами, в частині неналежності коментованих документів.
Суд відзначає, що всі документи, оформлені в ході виконання договорів поставки, які наявні в матеріалах справи, не мають дефекту форми, змісту або походження, котрі в силу статей 198, 201 ПК України, частини 2 статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність", пункту 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 за №88, спричиняють втрату такими первинними документами юридичної сили і доказовості.
Поряд з вказаним, суд зазначає, що контролюючим органом у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної позивача не вказано конкретної назви чи переліку документів, яких було б достатньо для прийняття рішення про реєстрацію спірних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
У випадку не конкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.
Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 22.07.2019 в справі №815/2985/18 (адміністративне провадження №К/9901/14651/19).
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина 5 статті 242 КАС України).
Будь-яка належна господарська діяльність добросовісного платника податків, особливо в сфері виробничої діяльності, передбачає постійний процес створення великого обсягу документів первинного бухгалтерського і податкового обліку, що супроводжується на різних етапах виробничого процесу по створенню кінцевого продукту як готового товару/виробу, в тому числі від закупівлі матеріалів, сировини, складових елементів, забезпечення їх транспортування до виробництва, переміщення на складах, переробка, розміщення готової продукції на складах, до оформлення договорів на реалізації, формування замовлень і транспортування кінцевому споживачу/покупцю.
При цьому, суд наголошує, що відповідачі мають доступ до електронної звітності відповідних платників особливо в розрізі контрагентів за зареєстрованими зобов'язаннями із податку на додану вартість за попередні періоди, який передує періоду, в якому подається на реєстрацію податкова накладна.
Відповідачі за кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП) можуть перевіряти відомості про переднє придбання платником податків того чи іншого товару або послугу в інших платників податку, та із таких даних, в тому числі по ланцюгу реєстрації усіх податкових накладних, формувати уяву про правову поведінку платника податків, податкова накладна якого реєструється чи зупиняється реєстрація, - в першу чергу виходячи із того, чи має місце попередня реєстрація контролюючим органом у його контрагентів/продавці податкових накладних на товар/послугу, які відповідають тому ж коду УКТ ЗЕД/ДКПП.
Відтак, ненадання платнику податків чіткої і зрозумілої вимоги (в акті індивідуальної дії) про необхідність подання саме тих документів, які, на переконання контролюючого органу, усунуть його сумніви, що слугували підставою для зупинення реєстрації податкової накладної, і наступне прийняття негативного рішення, виходячи із неподання документів, яких не має серед переліку поданих, є формою "не правової поведінки та свавілля" зі сторони суб'єкта владних повноважень, так як останній і його посадові особи в сулу вимог частини 2 статті 19 Конституції України зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Продовжуючи надання оцінки квитанції №9212109818 від 14.10.2022, якою зупинено реєстрацію ПН №141 від 21.09.2022, слід окремо відмітити, що зауваження контролюючого органу стосувалися лише "товару за кодом УКТЗЕД 7318" (а.с.24), разом з тим, податкова накладна, окрім товару за коментованим кодом, містила 61 номенклатуру (видів) інших товарів, яким визначено такі коди УКТЗЕД: 3917, 7412, 5301, 3214, 3919, 3403, 3925, 8412, 9026, 8481, 3922, 7318, 3917, 3920, 8413, 8421, 7323, 8516 і 7422 (а.с.20-22).
Саме щодо товару за кодом УКТЗЕД 7318, зокрема, "BIS Шуруп-винт Torx М8х100мм (Walraven, 6263810, 100", 2 шт., позивач надавав відповідачем пояснення по суті, в тому числі в частині походження саме такого товару як придбаного в ТзОВ "Укрінстал".
Поряд з цим, розглядаючи документи платника податків, відповідачі констатують неподання позивачем всіх документів, на підставі яких сформовано ПН №141 від 21.09.2022, в тому числі щодо номенклатури товарів, у відношенні до яких контролюючий орган не формував зауваження (а.с.29).
Як свідчать встановлені в суді обставини, відповідачі, приймаючи 04.11.2022 рішення про відмову у реєстрації податкових накладних, діяли не на підставі закону, необґрунтовано, без урахування усіх обставин, які маю значення для правильного вирішення питання у спірних відносинах.
Отже, невиконання контролюючим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Крім того, суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що недотримання контролюючим органом вимог законодавства на етапі зупинення реєстрації податкової накладної щодо належного оформлення квитанції прямо вказує на те, що рішення, яке прийняте на наступному етапі, тобто рішення про відмову у реєстрації податкової накладної, також не є законним.
Згідно частини 2 статті 74 КАС України, обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Поряд з цим, суд враховує позицію, викладену у пункту 53 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Федорченко та Лозенко проти України" (заява №387/03), відповідно до якої суд при оцінці доказів керується критерієм доведення "поза розумним сумнівом".
Оцінюючи згадані документи - в сукупності та кожен зокрема - суд вважає, що такі не дають підстав для сумніву щодо реальності здійснення вищенаведених операцій або висновку про їх нездійснення.
На думку суду, відповідачами не надано належних та допустимих доказів на підтвердження нереальності господарських операцій між ТзОВ "Укрінстал Івано-Франківськ" і ПП "Яромак", на підставі яких було складено податкову накладну №141 від 21.09.2022, а факт порушення позивачем вимог чинного законодавства, в тому числі Податкового кодексу України та Порядку №1165, не доведено.
Як наслідок, оскаржуване рішення Головного управління ДПС в області №7564744/41236351 від 04.11.2022, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №141 від 21.09.2022, суд вважає необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Такий підхід узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23 липня 2002 року у справі "Компанія "Вестберґа таксі Актіеболаґ" та Вуліч проти Швеції" Суд визначив, що "…адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління".
В той же час, в адміністративному судочинстві діє принцип офіційного з'ясування усіх обставин справи, який полягає в активній позиції суду щодо з'ясування всіх обставин у справі (пункт 4 частини 3 статті 2, частини 2, 4 статті 9, частина 3 статті 77, частина 6 статті 94 КАС України).
В даній справі суд вжив усіх заходів для витребування необхідних доказів, в тому числі з власної ініціативи (пункти 5 і 6) резолютивної частини ухвали суду від 09.06.2023).
З урахуванням встановлених вище обставин, суд вважає, що відповідачі не обґрунтували правомірність свого рішення.
Враховуючи вищенаведене, суд робить висновок про обґрунтованість адміністративного позову в цілому, а позовні вимоги такими, що підлягають до задоволення в повному обсязі.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд зазначає, що позивачем із урахуванням положень частини 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" від 08.11.2011 за №3674-VI за подання до суду адміністративного позову з однією позовною вимогою немайнового характеру сплачено судовий збір в розмірі 2 147,20 гривень, на підтвердження чого в матеріалах справи міститься платіжна інструкція №3 від 02.06.2023 (а.с.1).
За приписами частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що спірні правовідносини виникли з вини як Державної податкової служби України, яка здійснювала зупинення реєстрації податкових накладних, так із вини Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області, яке необґрунтовано відмовило у реєстрації таких накладних, підлягають стягненню з відповідачів за рахунок їх бюджетних асигнувань на користь позивача понесені ним судові витрати по оплаті судового збору в солідарному порядку по 1 073,60 гривень з кожного.
Сторонами не подано до суду будь-яких доказів про понесення ними інших витрат, пов'язаних з розглядом справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо їх розподілу.
На підставі статті 1291 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №7564744/41236351 від 04.11.2022 про відмову Товариству з обмеженою відповідальністю "Укрінстал Івано-Франківськ" у реєстрації податкової накладної №141 від 21.09.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрінстал Івано-Франківськ" №141 від 21.09.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області (код відокремленого підрозділу юридичної особи за ЄДРПОУ 43968084) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрінстал Івано-Франківськ" (ідентифікаційний код юридичної особи 41236351) сплачений судовий збір в розмірі 1 073,60 гривень (одна тисяча сімдесят три гривні шістдесят копійок).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (ідентифікаційний код юридичної особи 43005393) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрінстал Івано-Франківськ" (ідентифікаційний код юридичної особи 41236351) сплачений судовий збір в розмірі 1 073,60 гривень (одна тисяча сімдесят три гривні шістдесят копійок).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрінстал Івано-Франківськ" (ідентифікаційний код юридичної особи 41236351), вул. Йосипа Сліпого, 26, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76002;
відповідач 1 - Головне управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області (код відокремленого підрозділу юридичної особи за ЄДРПОУ 43968084), вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018;
відповідач 2 - Державна податкова служба України (ідентифікаційний код юридичної особи 43005393), Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053.
Суддя Чуприна О.В.