Рішення від 14.12.2023 по справі 120/8729/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

14 грудня 2023 р. Справа № 120/8729/23

Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Яремчука Костянтина Олександровича, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду з позовною заявою звернувся ОСОБА_1 до Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, представниця позивача зазначила, що у зв'язку із скасуванням пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - постанова № 103), та відновленням попередньої редакції пункту 4 постанови № 704 та пункту 5 додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), вона звернулася до відповідача із заявою про оформлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку його пенсії відповідно до постанови № 704 станом на 01 січня 2021 року з обов'язковим зазначенням в ній відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на календарний рік на відповідний тарифний коефіцієнт.

Представниця позивача вважає, що визнання постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18 нечинним пункту 6 постанови № 103 є тим юридичним фактом, із настанням якого у відповідача виник обов'язок оформити та надіслати до органу Пенсійного фонду України оновлену довідку про розмір грошового забезпечення її довірителя станом на 01 січня 2021 року.

Проте такий обов'язок відповідач не виконав, повідомивши у відповідь на заяву про відсутність підстав для оформлення нової довідки, що порушує права ОСОБА_1 на належне пенсійне забезпечення.

Вважаючи, що відповідач безпідставно відмовив у підготовці та наданні Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві оновленої довідки представниця позивача звернулася до суду з цим позовом з вимогами визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у виготовленні та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві оновленої довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01 січня 2021 року із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2021 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01 лютого 2021 року, а також зобов'язати оформити та надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві вказану довідку із зазначенням у такій розміру надбавки за особливості проходження військової служби не менше 65% від посадового окладу та окладу за військове звання, а також розміру премії відповідно до Додатку 1 до телеграми Міністра оборони № 248/612 від 27 січня 2021 року.

Ухвалою від 10 липня 2023 року відкрито провадження у адміністративний справі, задоволено клопотання представника позивача щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження та вирішено її розгляд здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

25 липня 2023 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому йдеться про необхідність залишення позову без розгляду, що розцінено судом як відповідне клопотання.

Ухвалою суду від 12 грудня 2023 року клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду залишено без задоволення.

Дослідивши матеріали адміністративної справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України м. Києві та отримує пенсію, обчислену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

02 травня 2023 року представниця позивача звернулася до відповідача із заявою, в якій просила підготувати та надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2021 року із зазначенням відомостей про розмір посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлених законом на 01 січня 2021 року на відповідний тарифний коефіцієнт відповідно до додатків 1, 12, 13 14 постанови № 704 для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01 лютого 2021 року. При цьому, представниця позивача у поданій заяві просила вказати у такій довідці розмір надбавки за особливості проходження військової служби не менше 65% від посадового окладу, окладу за військове звання та премії в розмірі, що передбачений Додатком 1 до телеграми № 248/612 від 27 січня 2021 року.

Листом Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 05 травня 2023 року заявника повідомлено про те, що з метою зняття соціального напруження серед осіб, пенсію яким призначено відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Департаментом соціального забезпечення Міністерства оборони України розглядається питання щодо видачі довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року у добровільному порядку без судових рішень.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли, суд враховує наступне.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09 квітня 1992 року (надалі - Закон № 2262-XII). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом, в тому числі, гарантування права на перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення.

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону № 2262-XII.

Згідно з частиною третьою статті 43 Закону № 2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з частиною першою статті 51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

При цьому Кабінет Міністрів України постановою від 13 лютого 2008 року № 45 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

У Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Разом із тим питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 3-1 (надалі - Порядок № 3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Такі висновки викладені у рішенні Верховного Суду від 17 грудня 2019 року, ухваленому за результатами розгляду зразкової справи № 160/8324/19 (вказане рішення залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 року).

Так, в ході судового розгляду встановлено, що в квітні 2023 року представниця позивача звернулася до відповідача із заявою, в якій просила підготувати та надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві оновлену довідку про розмір грошового забезпечення її довірителя станом на 01 січня 2021 року із зазначенням відомостей про розмір посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлених законом на 01 січня 2021 року на відповідний тарифний коефіцієнт відповідно до додатків 1, 12, 13 14 постанови № 704 для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01 лютого 2021 року. При цьому у поданій заяві йшлося про зазначення у такій довідці розміру надбавки за особливості проходження військової служби не менше 65% від посадового окладу, окладу за військове звання та премії в розмірі, що передбачений Додатком 1 до телеграми Міністра оборони України № 248/612 від 27 січня 2021 року.

Проте листом Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 05 травня 2023 року позивача та його представницю повідомлено про те, що з метою зняття соціального напруження серед осіб, пенсію яким призначено відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Департаментом соціального забезпечення Міністерства оборони України розглядається питання щодо видачі довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року у добровільному порядку без судових рішень.

Тобто, з листа відповідача слідує, що ним фактично не розглянута заява про видачу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 січня 2021 року, адже таким листом повідомлено про те, що Департаментом соціального забезпечення Міністерства оборони України вирішується питання щодо видачі таких довідок в добровільному порядку.

Водночас, на переконання суду, за результатами розгляду заяви позивача Київський міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки як уповноважений структурний підрозділ на видачу довідок для перерахунку пенсії мав би або видати відповідну довідку, або відмовити у видачі такої. При цьому у разі відмови у видачі відповідної довідки уповноважений структурний підрозділ має навести конкретні підстави для такої відмови.

Проте лист-відповідь не містить інформації про результати розгляду поданої заяви; у ньому лише зазначено про ймовірне вирішення цього питання в добровільному порядку.

Відтак наведене свідчить про те, що заява позивача про видачу йому оновленої довідки про розмір грошового забезпечення не розглянута відповідачем, адже станом на момент розгляду адміністративної справи центром комплектування та соціальної підтримки не видано таку оновлену довідку заявнику, а також останньому не відмовлено у її видачі.

За таких обставин слід визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у неналежному розгляді заяви позивача від 02 травня 2023 року.

Водночас відсутні підстави для визнання протиправною бездіяльності, яка полягає у непроведенні перерахунку розміру грошового забезпечення позивача, адже права останнього порушено неналежним розглядом його заяви.

При цьому відсутність у листі відповідача від 05 травня 2023 року мотивів для відмови у видачі позивачеві оновленої довідки про розмір грошового забезпечення унеможливлює зобов'язання уповноважений структурний підрозділ в судовому порядку видати таку довідку.

З огляду на те, що суд дійшов висновку про допущення відповідачем протиправної бездіяльності щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 , тому суд вважає, що належним способом захисту порушених прав позивача є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (його представниці), врахувавши при цьому висновки суду, що наведені в мотивувальній частині цього судового рішення.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані представником позивача, суд дійшов висновку, що за наведених у позовній заяві мотивів і підстав позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, а витрат, пов'язаних з розглядом справи, не встановлено, питання про розподіл судових витрат не вирішується.

Керуючись статтями 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 , на яку листом від 05 травня 2023 року вих. № 06/8809 надано відповідь.

Зобов'язати Київський міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про виготовлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням висновків суду, що наведені в мотивувальній частині судового рішення.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 КАС України.

Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 )

Відповідач: Київський міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (місцезнаходження: 04112, м. Київ, вул. Парково-Сирецька, буд. 19; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 07774420)

Повний текст рішення суду складено 14.12.2023

Суддя Яремчук Костянтин Олександрович