Постанова від 24.09.2010 по справі 2а-2052/10/1170

Копія

Україна

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 вересня 2010 року Справа № 2а-2052/10/1170

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді: Чубари Н.В.

суддів Ясенової Т.І., Кармазиної Т.М.

при секретарі: Коробченко Є.К.

за участю представників:

- від позивача -Галковської О.І.,

- від відповідача -Шевченко Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фондова компанія «Депозит Гарант»(надалі -позивач) до Уповноваженої особи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (надалі -відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову № 295-ДМ від 14.05.2010 р. про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, видану Уповноваженою особою Комісії, членом Комісії ОСОБА_3 у відношення товариства з обмеженою відповідальністю «Фондова компанія «Депозит Гарант».

В обґрунтування позовних вимог зазначив що оскаржувана постанова прийнята відповідачем протиправно, в порушення Положення про порядок складання та надання адміністративних даних щодо діяльності торговців цінними паперами. Позивач надав адміністративні дані за 4 квартал 2009 року до Комісії у строк, встановлений Положенням. В процесі проведення аудиторської перевірки в фінансовій звітності позивача були проведені певні коригування, за результатами чого змінились показники в деяких рядках балансу станом на 31.12.2009 року. Аудиторський висновок позивачем було отримано 22.02.2010 р., у зв'язку з чим 24.02.2010 р. позивач направив до відповідача уточнені адміністративні дані за 4 квартал 2009 року, вказавши, що дані надають повторно у зв'язку з проведенням аудиторської перевірки.

14.05.2010 р. відповідачем у відношенні позивача було винесено постанову про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів та застосовано у відношенні позивача штрафну санкцію у розмірі 1700,00 грн. за неподання виправлених адміністративних даних за 4 квартал 2009 року у строки, встановлені Положенням № 279.

Вважає, що застосування штрафних санкцій до позивача є неправомірним та просить суд скасувати оскаржувану постанову.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримала в повному обсязі та просила позовні вимоги задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала в повному обсязі, просила суд відмовити в задоволенні позову з підстав, викладених в письмових запереченнях (а. с. 30 -32).

В судовому засіданні 24.09.2010 р. на підставі ст. 160 КАС України було проголошено вступну та резолютивну частину постанови. Виготовлення постанови в повному обсязі відкладено до 29.09.2010 р.

Розглянувши позовну заяву, долучені до справи документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до п. 1 ч. І ст. 1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»від 30.10.1996 р., державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

За змістом статей 1, 5, 6 Закону України ”Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” здійснення комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів, їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері покладено на Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку, її територіальні органи.

Відповідно до п.п. 10, 15 ст. 7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідно до покладених на неї завдань:

- встановлює порядок складання адміністративних даних учасників ринку цінних паперів відповідно до чинного законодавства України;

- встановлює вимоги, порядок та стандарти щодо обов'язкового розкриття інформації емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, забезпечує створення інформаційної бази даних про ринок цінних паперів відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до п. 1, 2 Положення про порядок складання та надання адміністративних даних щодо діяльності торговців цінними паперами, затверджене рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 8 червня 2004 р. № 279 (надалі -Положення № 279), це Положення визначає склад, строки та порядок надання (надсилання) до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) адміністративних даних торговця цінними паперами (далі - Дані). Дія цього Положення поширюється на торговців цінними паперами, які отримали в Комісії ліцензії на право провадження професійної діяльності на фондовому ринку - діяльності з торгівлі цінними паперами (брокерської діяльності, дилерської діяльності, андеррайтингу, діяльності з управління цінними паперами).

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Фондова компанія «Депозит Гарант»зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності -юридична особа виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради 07.11.2006 р. (а. с. 45).

Позивач є професійним учасником ринку цінних паперів та має ліцензію на здійснення діяльності з торгівлі цінними паперами -брокерської діяльності, яка видана Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку (а. с. 46).

Отже, на позивача поширюється дія Положення № 279 щодо строків та порядку надання (надсилання) до Комісії адміністративних даних торговця цінними паперами.

Відповідно до пп. 1.1 п. 1Розділу III Положення № 279 торговець цінними паперами надає (надсилає) квартальні Дані до центрального апарату Комісії не пізніше останнього дня місяця, наступного за звітним.

В судовому засіданні встановлено, що позивач направив відповідачу адміністративні дані за 4 квартал 2009 року 28 січня 2010 року, тобто у строки, встановлені Положенням № 279, що підтверджується супровідним листом № вих. 11/01 від 28.01.2010 р. (а. с. 12). Даний факт не заперечувався представником відповідача в судовому засіданні.

Відповідно до п. 4 розділу ІІ Положення № 279 торговці цінними паперами (крім банків, акціонерних товариств) надають (надсилають) до Комісії аудиторський висновок, який супроводжується листом на бланку торговця цінними паперами, у якому зазначається звітний період, в складі Даних за IV квартал, але не пізніше 30 квітня наступного року.

У відповідності до наведеної норми позивачем було укладено договір на здійснення аудиту, на виконання якого була проведена аудиторська перевірка позивача та складено Аудиторський висновок, який було оглянуто в судовому засіданні.

В процесі проведення аудиторської перевірки в фінансовій звітності позивач були проведені певні коригування, за результатами чого змінились показники в деяких рядках балансу станом на 31.12.2009 року.

Аудиторський висновок позивачем отримано 22.02.2010 року за вх. № 5/02 (а. с. 13).

24.02.2010 року за вих. № 21/02 позивачем було направлено на адресу відповідача уточнені адміністративні дані за 4 квартал 2009 року, зазначивши у супровідному листі, що дані надаються повторно у зв'язку з проведенням аудиторської перевірки (а. с. 11).

29 квітня 2010 року уповноваженою особою відповідача було складено Акт № 115 -ДМ у відношенні позивача. Зі змісту акту вбачається, що ТОВ «Фондова компанія «Депозит Гарант»порушило вимоги пунктів 4 та 6 розділу V Положення № 279 (а. с. 36).

14 травня 2010 р. уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку ОСОБА_3 по відношенню до ТОВ «Фондова компанія «Депозит Гарант»винесено постанову № 295 - ДМ про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у вигляді штрафу розміром 1700 грн. (а. с. 34 -35).

Підставою застосування до позивача адміністративно-господарської санкції відповідач вказав порушення пунктів 4 та 6 Розділу V Положення № 279, а саме, неподання виправлених адміністративних даних за ІV квартал 2009 року в строки, встановлені Положенням № 279.

Однак, суд не може погодитись з вказаною постановою з огляду на наступне.

Відповідно до п. 4 Розділу V Положення № 279 торговець цінними паперами в разі виявлення невідповідності квартальних Даних, які надані (надіслані) до Комісії, має усунути ці невідповідності, надати квартальні Дані повторно, але не пізніше 5 робочих днів після дати закінчення строків, зазначених у підпункті 1.1 пункту 1 розділу III цього Положення.

Згідно п. 6 Розділу V Положення № 279 виправлені Дані надаються до Комісії в паперовій формі та/або електронній формі на носії інформації (дискета 3,5 або лазерний диск) та супроводжуються листом торговця цінними паперами, в якому зазначаються невідповідності, які виявлені торговцем цінними паперами в Даних, обґрунтування цих невідповідностей.

В судовому засіданні встановлено, що позивачем було направлено відповідачу вперше адміністративні дані за 4 квартал 2009 року у строки, встановлені Положенням № 279, тобто своєчасно.

У зв'язку з тим, що до складу адміністративних даних за 4 квартал 2009 року входить фінансова звітність та довідка про показники фінансового стану торговця цінними паперами (для розрахунку показників, які зазначаються в довідці, використовуються дані балансу) позивачем після отримання висновку аудитора 24.02.2010 р. було направлено до Комісії уточнені адміністративні дані за 4 квартал 2009 року. Зазначено при цьому, що дані надаються повторно у зв'язку з проведенням аудиторської перевірки. Тобто, уточнені адміністративні дані були направлені позивачем у зв'язку з виявленням неточностей аудитором, а не самим позивачем.

Господарським кодексом України передбачено притягнення до господарсько-правової відповідальності учасників господарських відносин за правопорушення у сфері господарювання. Зокрема, статтею 217 ГК України до виду господарсько-правової відповідальності законодавцем віднесено застосування адміністративно-господарських санкцій відповідно до встановленого законом порядку уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Стаття 218 ГК України встановлює підстави господарсько-правової відповідальності. Так, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

За порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків (ст. 238 ГК України).

Відповідно до п. 14 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, а згідно п. 1.7. Розділу ХVІІ Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів до юридичних осіб за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Комісії -застосовується санкція у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За усталеними в теорії права підходом до класифікації правопорушення його необхідною складовою є вина у вчиненні правопорушення.

Разом з тим, суд зазначає, що в ході розгляду справи не встановлено вини позивача у вчиненні правопорушення на ринку цінних паперів. Навпаки, позивач самостійно надав Комісії уточнені адміністративні дані, одразу після виявлення в результаті аудиторської перевірки. Вказане є підтвердженням, що позивачем вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. А тому відсутні правові підстави для господарсько-правової відповідальності позивача.

Крім того, суд при прийнятті рішення враховує наступне.

Пункт 1.7. Розділу ХVІІ Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів містить вичерпний перелік видів порушень на ринку цінних паперів, за які передбачено застосування санкцій за цим пунктом, а саме:

- за неподання,

- подання не в повному обсязі інформації

- та/або подання недостовірної інформації до Комісії.

Разом з тим, як вбачається з оскаржуваної постанови, відповідачем застосовано відносно позивача санкцію за неподання виправлених адміністративних даних за 4 квартал 2009 року в строки, встановлені Положенням № 279.

А тому, суд приходить до висновку про те, що відповідачем самостійно встановлено вид порушення на ринку цінних паперів, який не передбачений п. 1.7. Розділу ХVІІ Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів.

З урахуванням вищевикладеного суд, перевіривши дії та оскаржуване рішення відповідача, та згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України прийшов до висновку про те, що відповідач при прийнятті рішення діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені законами України.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 86, 94, 159-163,167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову № 295-ДМ від 14.05.2010 р. про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, видану Уповноваженою особою Комісії, членом Комісії ОСОБА_3 у відношенні товариства з обмеженою відповідальністю «Фондова компанія «Депозит Гарант».

Присудити позивачеві з Державного бюджету України судові витрати (судовий збір) в розмірі 3 грн. 40 коп.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України -з дня складення в повному обсязі, апеляційної скарги.

Повний текст постанови виготовлений 29.09.2010 р.

Головуючий суддя Н.В.Чубара

С у д д і Т.І.Ясенова

Т.М.Кармазина