Постанова від 18.12.2023 по справі 596/1817/23

ПОСТАНОВА

"18" грудня 2023 р. Справа № 596/1817/23

Провадження № 3/596/1222/2023

Суддя Гусятинського районного суду Тернопільської області Лисюк І.О., розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції №3 (м.Гусятин) Чортківського районного відділу поліції Головного управління національної поліції в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя: АДРЕСА_1 , за ст.127-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

До Гусятинського районного суду Тернопільської області від відділення поліції №3 (м.Гусятин) Чортківського районного відділу поліції Головного управління національної поліції в Тернопільській області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення ним правопорушення, передбаченого ст.127-1 КУпАП.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 540342 від 07.11.2023 року, ОСОБА_1 порушив порядок видачі документа про технічну справність т/з, а саме: не виконав пункт 2, додатку 6 Вимог, не дотримався обсягів перевірки, порушив вимоги пункту 18 Порядку проведення ОТК і не зафіксував дане порушення згідно Додатку 5 вказаного Порядку за кодом оцінки невідповідності 8.2.2.0.2.1. чим вчинив правопорушення, передбачене статтею 127-1 КУпАП.

Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, суд вживав заходів щодо виклику його в судове засідання. Клопотання про відкладення розгляду справи не подавав, а тому є підстави розглянути справу у його відсутності по наявних доказах, що долучені до протоколу про адміністративне правопорушення.

Приймаючи до уваги поведінку особи, яка притягається до відповідальності, яка не з'явилася в судове засідання, з метою розгляду справи у розумні строки, справа розглянута в межах складеного протоколу про адміністративне правопорушення та на підставі наявних у ній доказів.

Правилами ст.ст.245, 251, 252, 280 КУпАП передбачено, що суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну оцінку, з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.

Ознайомившись із зазначеними матеріалами справи, вважаю, що складений уповноваженою особою протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 не відповідає вимогам Закону.

Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Всупереч вимогам ст. 256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення не в повній мірі було зазначено суть адміністративного правопорушення, його об'єктивна сторона.

Відповідно дост. 251 КпАП доказами при розгляді справ по адміністративним правопорушенням є фактичні дані, на підставі яких відповідно до закону встановлюються наявність або відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні, та інші обставини, які мають значення для вірного та об'єктивного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями потерпілих, свідків, висновками, речовими доказами, а також іншими доказами.

З вищезазначеного протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 540342 від 07.11.2023 року слідує, що « ОСОБА_1 порушив порядок видачі документа про технічну справність т/з, а саме: не виконав пункт 2, додатку 6 Вимог, не дотримався обсягів перевірки, порушив вимоги пункту 18 Порядку проведення ОТК і не зафіксував дане порушення згідно Додатку 5 вказаного Порядку за кодом оцінки невідповідності 8.2.2.0.2.1. чим вчинив правопорушення, передбачене статтею 127-1 КУпАП.» при цьому не конкретизовано за якою частиною зазначеної статті обвинувачується останній, так як стаття містить три частини.

Крім того норми вказаної статті є банкетними, тобто відсилає до інших нормативно-правових чи підзаконних нормативно-правових актів, які передбачають конкретні правила, порушення вимог яких має бути у причинному зв'язку з їх наслідками. З вищевказаного протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що повноважною особою, яка склала протокол не зазначено, які саме вимоги закону із посиланням на законодавство було порушено ОСОБА_1 при видачі протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу, тобто у протоколі про адміністративне правопорушення повинно бути зазначено, які конкретно правила були порушені.

Також в протоколі не зазначено, та у матеріалах справи відсутня копія виданого протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу із зазначенням на ньому відомостей назви пристрою, що зображений та назва транспортного засобу, якому він належить.

Також в матеріалах, доданих до протоколу про адміністративне правопорушення, відсутні докази, які б свідчили про те, що ОСОБА_1 є посадовою особою, а також докази покладення на нього обов'язків, за порушення яких він притягається до адміністративної відповідальності за ст. 127-1 КУпАП.

У протоколі в графі «склад адміністративного правопорушення відсутня дата, час та місце вчинення адмінправопорушення, що унеможливлює визначення строків для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.127-1 КУпАП .

Відповідно до ч. 2 ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, в тому числі, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Враховуючи відсутність в матеріалах справи зазначених вище відомостей, приходжу до висновку про невиконання посадовою особою, що склала протокол про адміністративне правопорушення, вимогст. 256 КУпАП, що унеможливлює призначення справи до розгляду.

Згідно п. 7 Розділу ІІ «Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції», затвердженої наказом МВС від 06.11.2015 № 1376, не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.

Відповідно до п.9 Розділу IV вищевказаної інструкції бланк постанови по справі про адміністративне правопорушення заповнюється розбірливим почерком. Не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до постанови, а також внесення додаткових записів після того, як постанова підписана особою, щодо якої вона винесена. У разі допущення порушень при оформленні такої постанови її заповнений бланк вважається зіпсованим.

Верховним Судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14).

В силу ч. ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

За таких обставин вважаю, що матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.127-1 КУпАП слід направити до відділення поліції №3 (м.Гусятин) Чортківського районного відділу поліції Головного управління національної поліції в Тернопільській області для належного дооформлення.

На підставі наведеного, керуючись ст. 251, 254, 256, 278, 284,294 КУпАП, суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.127-1 КУпАП повернути до відділення поліції №3 (м.Гусятин) Чортківського районного відділу поліції Головного управління національної поліції в Тернопільській області для належного дооформлення.

Суддя Гусятинського районного суду

Тернопільської області Ірина ЛИСЮК