ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" грудня 2023 р. Справа № 596/1785/23
Провадження № 3/596/1202/2023
Суддя Гусятинського районного суду Тернопільської області Митражик Е.М., при секретарі Кузик М.Я. за участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли від Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області Західного офісу Держаудитслужби Державної аудиторської служби України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , медичний директор КНП «Копичинецька комунальна лікарня» Копичинецької міської ради, за ч.3 ст. 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ВСТАНОВИВ:
При проведенні ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Комунального некомерційного підприємства «Копичинецька комунальна лікарня» Копичинецької міської ради за період з 01.01.2020 року по 31.07.2023 року, підлеглість - Копичинецька міська рада, 18.10.2022 року було виявлено порушення законодавства про закупівлі. А саме, посадовою особою, який перебував на посаді т.в.о. директора- ОСОБА_1 , який допустив порушення щодо внесення змін до істотних умов договору про постачання електричної енергії споживачу від 28.02.2022 року № 1150, укладених з ТОВ «Тернопільелектропостач» (далі-Договір №1150), шляхом підписання додаткової угоди у випадках непередбачених Законом України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 року №922-VІІІ (далі - Закон №922- VІІІ).
Так, пунктом 2 частини 5 статті 41 Закону №922- VІІІ визначено, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю.
Згідно повідомлення ТОВ «Тернопільелектропостач» віл 15.09.2022 року №1692/12 та інформації Державного підприємства «Державний інформаційно-аналітичний центр моніторингу зовнішніх товарних ринків» від 12.09.2022 року №121/95 коливання середньозваженої ціни електроенергії на ринку «на добу наперед» (РДН) за 01-10 вересня 2022 року (3303,40 грн/МВт*год. без ПДВ) відносно 01-10 серпня 2022 року (2949,10 грн/МВт*год.), розрахункова різниця між середньозваженими цінами складає 354,3 грн/МВт*год., розрахункова зміна між середньозваженими цінами +12,0138%. Зазначена довідка не відображає коливання ціни (діапазону цін тощо) в період на день укладання Договору від 28.02.2022 року №1150 та на момент письмового звернення Постачальника щодо збільшення ціни - 15.09.2022 року. Отже, коливання ціни товару на ринку в сторону збільшення за період, визначений Договором №1150, відсутнє.
Однак, до Договору №1150 укладено додаткову угоду №2 від 16.09.2022 року в частині збільшення ціни за одиницю товару без документального підтвердження коливання ціни товару на ринку після укладання Договору (додаткових угод) та до моменту письмового звернення Постачальника щодо збільшення ціни та, як наслідок перевищення ціни за одиницю товару більш як на 10% в послідуючих угодах №3 від 13.10.2022 року та №4 від 26.10.2022 року без врахування тарифів послуг оператора системи передачі та послуг з розподілу оператора системи розподілу, у порівнянні з ціною, встановленою Договором, що є порушенням п.2 ч.5 ст.41 Закону №922- VІІІ. Прийняття рішення щодо внесення змін до Договору №1150 шляхом укладення додаткової угоди №2 від 16.09.2022 року, призвело до збільшення ціни за одиницю товару та як наслідок, Підприємством зайво сплачено коштів на загальну суму 35720,71 гривень. Порушення допущено посадовою особою підприємства медичним директором на час допущення, т.в.о. директора ОСОБА_1 , за яке передбачено відповідальність за частиною 3 статті 164-14 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину визнав частково та пояснив, що в його діях жодного умислу на вчинення правопорушення не було. Основною підставою підписання Додаткової угоди №2 від 16.09.2022 року до Договору №1150 від 28.02.2022 року було забезпечення електричної енергії для запобігання можливій загрозі життю і здоров'ю пацієнтів, уникнення соціальної напруги серед працівників та настання надзвичайних обставин, оскільки незгода із сторони підприємства підписати додаткову угоду призвела б до розірвання Договору від 28.02.2022 року №1150, а це в свою чергу до перешкоджання постачання електричної енергії. Враховуючи наведене, просить його суворо не карати, також взяти до уваги, що на його утриманні перебуває троє дітей, двоє з яких неповнолітні та дружина з інвалідністю 3-ї групи.
Дослідивши письмові докази в справі, вислухавши ОСОБА_1 приходжу до наступного висновку.
Правилами ст.ст.245, 251, 252, 280 КУпАП передбачено, що суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну оцінку, з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Частиною 3 статті 164-14 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель відповідно до вимог закону; застосування конкурентного діалогу або торгів з обмеженою участю, або переговорної процедури закупівлі на умовах, не передбачених законом; невідхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до закону; відхилення тендерних пропозицій на підставах, не передбачених законом або не у відповідності до вимог закону (безпідставне відхилення); укладення з учасником, який став переможцем процедури закупівлі, договору про закупівлю, умови якого не відповідають вимогам тендерної документації та/або тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі; внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, не передбачених законом; внесення недостовірних персональних даних до електронної системи закупівель та неоновлення у разі їх зміни; порушення строків оприлюднення тендерної документації, що тягне за собою накладення штрафу на службових (посадових), уповноважених осіб замовника від тисячі п'ятсот до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Факт вчиненого адміністративного правопорушення ОСОБА_1 , крім часткового визнання вини самим ОСОБА_1 , стверджується: - даними з протоколу про адміністративне правопорушення №13-05-0022/2023-пр від 30.10.2023 року;
- Актом ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Комунального некомерційного підприємства «Копичинецька комунальна лікарня» Копичинецької міської ради за період з 01 січня 2020 року по 31 липня 2023 року №131904-22/7 від 25.10.2023 року;
- розпорядженням виконавчого комітету Копичинецької міської ради №44-к від 22.04.2022 року «Про призначення тимчасово виконуючого обов'язки директора (головного лікаря) КНП Копичинецька комунальна лікарня;
- статутом КНП «Копичинецька комунальна лікарня» Копичинецької міської ради (у новій редакції);
- копією договору про постачання електричної енергії споживачу №1150 від 28 лютого 2022 року;
- додатком №1 до договору про постачання електричної енергії споживачу від 28 лютого 2022 року №1150 заявою-приєднання до договору про постачання електричної енергії споживачу;
- додатком «А» до заяви-приєднання до договору про постачання електричної енергії споживачу від 28 лютого 2022 року №1150 КНП «Копичинецька комунальна лікарня» Копичинецької міської ради;
- додатком №2 до договору про постачання електричної енергії споживачу від 28 лютого 2022 року №1150-комерційна пропозиція «Індивідуальна» ТОВ «Тернопільелектропостач» про постачання електричної енергії споживачу КНП «Копичинецька комунальна лікарня» Копичинецької міської ради, для використання на власні потреби виробничої та професійної діяльності;
- договірними (замовленими) обсягами помісячного споживання електричної енергії по кожному об'єкту (без урахування субспоживачів, якщо такі є) на 2022 р.;
- додатковою угодою №1 від 28 лютого 2022 року до договору про постачання електричної енергії споживачу №1150 від 28 лютого 2022 року; договірними (замовленими) обсягами помісячного споживання електричної енергії по кожному об'єкту (без урахування споживачів, якщо такі є) на 2022 р.;
- повідомленням ТОВ «Тернопільелектропостач» №1692/12 від 15 вересня 2022 року;
- додатковою угодою №2 від 16 вересня 2022 року до договору про постачання електричної енергії споживачу №1150 від 28 лютого 2022 року;
- договірними (замовленими) обсягами помісячного споживання електричної енергії по кожному об'єкту (без урахування субспоживачів, якщо такі є) на 2022 р.;
- повідомленням ДП «Державний інформаційно-аналітичний центр моніторингу зовнішніх товарних ринків» №221/05 від 12 вересня 2022 року;
- повідомленням ТОВ «Тернопільелектропостач» №4957/12 від 12 жовтня 2022 року;
- додатковою угодою №3 від 13 жовтня 2022 року до договору про постачання електричної енергії споживачу №1150 від 28 лютого 2022 року;
- договірними (замовленими) обсягами помісячного споживання електричної енергії по кожному об'єкту (без урахування субспоживачів, якщо такі є) на 2022 р.;
- повідомленням ДП «Державний інформаційно-аналітичний центр моніторингу зовнішніх товарних ринків» №121/111 від 10 жовтня 2022 року;
- повідомленням ТОВ «Тернопільелектропостач» №5106/12 від 25 жовтня 2022 року;
- додатковою угодою №4 від 26 жовтня 2022 року до договору про постачання електричної енергії споживачу №1150 від 28 лютого 2022 року;
- договірними (замовленими) обсягами помісячного споживання електричної енергії по кожному об'єкту (без урахування субспоживачів, якщо такі є) на 2022 р.;
- цінами РДН за період 1-20 вересня 2022 року;
- цінами РДН за період 1-20 жовтня 2022 року;
- платіжними дорученнями №№56, 57 від 19.04.2022 року, №38 від 19.05.2022 року, №20 від 14.06.2022 року, №21 від 16.06.2022 року, №30 від 23.06.2022 року, №31 від 11.08.2022 року, №32 від 11.08.2022 року, №30 від 14.09.2022 року, №36 від 09.11.2022 року, №39 від 18.11.2022 року, №49 від 20.12.2022 року;
- актами б/н прийняття-передавання товарної продукції від 05.04.2022 року, від 05.05.2022 року, від 06.06.2022 року, від 27.07.2022 року, від 03.08.2022 року, від 06.09.2022 року, від 07.10.2022 року, від 07.11.2022 року, від 14.12.2022 року;
- довідкою проведених розрахунків за договір постачання електричної енергії споживачу від 28.02.2022 року за №1150.
За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 164-14 КУпАП, а саме внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, не передбачених законом.
Згідно статті 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
З урахуванням обставин вчиненого правопорушення, оцінивши подані докази у їх сукупності та взаємозв'язку, враховуючи всі обставини справи, зокрема те, що дії ОСОБА_1 не були направлені на заподіяння шкоди суспільним інтересам, що свідчить про малозначність вчиненого правопорушення, приймаючи до уваги характеризуючі дані останнього, який до адміністративної відповідальності притягується вперше, визнає свою вину, його сімейний стан, що на утриманні має трьох дітей, двоє з яких неповнолітні, повнолітній син ОСОБА_2 , 2005 року народження, є студентом, дружина ОСОБА_3 є особою з інвалідністю 3-ї групи; відсутність обтяжуючих відповідальність обставин, вважаю за можливе застосувати до ОСОБА_1 , ст. 22 КУпАП та звільнити його від адміністративної відповідальності, обмежившись усним зауваженням, а провадження у справі закрити.
Керуючись ст.ст. 22, 23, ч.3 ст.164-14, 268, 283- 285, 287, 294 КУпАП, суд -
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звільнити від адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення на підставі ст.22 КУпАП, за малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення і обмежитись усним зауваженням.
Провадження в адміністративній справі відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст.164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з моменту її проголошення до Тернопільського апеляційного суду через Гусятинський районний суд Тернопільської області.
Суддя Гусятинського районного суду
Тернопільської області Елла МИТРАЖИК