Постанова від 04.10.2010 по справі 2а-2499/10/1170

Копія

Україна

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 жовтня 2010 року Справа № 2а-2499/10/1170

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пасічника Ю.П., при секретарі Колтуновій А.Ю.,

за участю представників:

- від позивача - Куницький В.В.,

- від відповідача -не з'явився,

розглянув у відкритому судовому засіданні у м. Кіровограді адміністративну справу за позовом державної інспекції з контролю за цінами в Кіровоградській області (надалі - позивач) до Комунального підприємства "Координаційний центр по обслуговуванню населення при Долинській міській раді" (надалі - відповідач) про стягнення економічних санкцій,-

Обставини справи:

Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача про стягнення економічних санкцій.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що позивачем проведено перевірку та встановлено порушення державної дисципліни цін, а саме, за період з 01.07.2009 р. по 01.03.2010 р., КП «Координаційний центр»отримано необґрунтованої виручки (по оплаченим рахункам) на суму 2895,11 грн. Керуючись ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення», пунктами 1.3, 1.4, 2.1 Інструкції, Державною інспекцією з контролю за цінами в Кіровоградській області було прийнято рішення від 13.04.2010 р. №48 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в сумі 8685 грн. 33 коп. Відповідачем частково сплачено економічні санкції і становить 6685 грн. 33 коп.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, подав заяву про розгляд справи за його відсутності.

В судовому засіданні 04.10.2010 року на підставі ст. 160 КАС України було проголошено вступну та резолютивну частину постанови. Складення постанови в повному обсязі відкладено до 09.10.2010р.

Розглянувши долучені до справи документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,-

Встановив:

Згідно ч.ч.1, 2 ст. 13 Закону України „Про ціни і ціноутворення", державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.

Відповідно до пп.5 п.5 „Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 року №1819, до повноважень Держцінінспекції належить повноваження приймати рішення про вилучення до відповідного бюджету сум всієї необґрунтовано одержаної підприємством, установою, організацією виручки у результаті порушення державної дисципліни цін та штрафу у двократному її розмірі, а також звертатись з позовами до судів про стягнення з підприємств, установ та організацій зазначених сум у разі невиконання ними рішень державних інспекцій з контролю за цінами.

Державна інспекція з контролю за цінами в Кіровоградській області є територіальним органом Державної інспекції з контролю за цінами у складі Міністерства Економіки України, яка діє у відповідності до Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами в Кіровоградській області, затвердженого наказом Державної інспекції з контролю за цінами від 29.03.2001 року №9.

Пунктом 1.4 «Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами»(затверджено наказом Міністерства економіки та з питань Європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України 03.12.2001 р. № 298/1519 (далі - Інструкція), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.12.2001 р. № 1047/6238) передбачено застосування економічних санкцій за одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті, зокрема, застосування цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) з рентабельністю, рівень якої перевищує встановлений відповідно до законодавства граничний.

Згідно пункту 2.1 Інструкції, необґрунтовано одержана суб'єктом підприємницької діяльності сума виручки, що підлягає вилученню в дохід бюджету, обчислюється: при неправомірному застосуванні вільних цін замість фіксованих або регульованих - як різниця між фактичною виручкою від реалізації продукції (послуг, робіт) і вартістю від реалізації продукції (послуг, робіт) за цінами, які повинні застосовуватись згідно з вимогами законодавства.

Законом України «Про житлово-комунальні послуги»від 24.06.2004 р. № 1875 (далі - Закон) визначено основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки.

Відповідно до вимог вищевказаного Закону, постановою Кабінетом Міністрів України № 1010 від 26.07.2006 р. було затверджено «Порядок формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів»(далі - Порядок), пунктом 21 якого передбачено, що рівень рентабельності формується з урахуванням необхідності сплати податку на прибуток підприємств та спрямування частини отриманого прибутку на технічне переоснащення підприємств і не повинен перевищувати в цілому по підприємству 12 відсотків, а для категорій споживачів - бюджетних установ та інших споживачів - не повинен перевищувати 15 та 50 відсотків відповідно.

12 квітня 2010 року позивачем проведено перевірку відповідача на предмет дотримання вимог чинного законодавства з питань ціноутворення при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на житлово-комунальні послуги.

За результатами перевірки складено акт №415 від 12.04.2010р. (а.с.20-29).

Перевіркою встановлено, що за період з 01.08.2009р. по 01.03.2010р., підприємством надано послуг з вивезення та знешкодження твердих побутових відходів, за тарифами, які затверджено рішенням Долинської міської ради від 15.10.2008р. №278 «Про встановлення для КП «Координаційний центр по обслуговуванню населення»тарифів на надання послуг з утримання житла та при будинкових територій, послуг вивезення та знешкодження твердих побутових та негабаритних відходів», з завищеним рівнем рентабельності в цілому по підприємству на 2,3% (14,3%, замість 12%), в кількості 5273 куб.м., нараховано споживачам - 199668 грн., згідно оплачених споживачами рахунків, підприємством отримано доходів за затвердженими тарифами на суму - 143874,50 грн.

Перевіркою формування затверджених тарифів встановлено, що до складу затверджених тарифів включено планові розміри рентабельності в наступних розмірах: для населення -10%; для бюджетних установ - 18,75%; для госпрозрахункових підприємств - 37,48%. Загальна сума планового прибутку яка включена до складу затверджених тарифів становить - 52106,95 грн. Рівень рентабельності в цілому по підприємству на послуги з вивезення та захоронення ТПВ становить -14,3%.

Таким чином, за період з 01.07.2009 р. по 01.03.2010 р., КП «Координаційний центр»отримано необґрунтованої виручки (по оплаченим рахункам) на суму 2895,11грн.

У відповідності до ч.1 ст. 14 Закону України „Про ціни і ціноутворення”, за порушення державної дисципліни цін передбачена відповідальність у вигляді вилучення в доход відповідного бюджету, залежно від підпорядкованості, всієї необґрунтовано одержаної підприємством, організацією суми виручки) в результаті порушення державної дисципліни цін. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.

Порядок застосування економічних санкцій, крім зазначеного закону, регулюється, „Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами", затвердженої спільним наказом Міністерства економіки та з питань Європейської інтеграції України і Міністерства фінансів України від 03.12.2001 року №298/519, згідно з пунктів 1.4, 2.1 якої, підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства, зокрема, застосування цін і тарифів з порушенням запроваджених методів регулювання. Необґрунтовано одержана суб'єктом підприємницької діяльності сума виручки, що підлягає вилученню в дохід бюджету, обчислюється: при порушенні порядку встановлення і застосування цін, що регулюються уповноваженими органами,-як різниця між фактичною виручкою від реалізації продукції та її вартістю за цінами, сформованими згідно з вимогами законодавства.

У відповідності до вказаних положень законодавства рішенням відповідача від 13.04.2010 р. №48 (а.с.17) до позивача було застосовано економічні санкції за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 8685 грн. 33 коп.

Вказане рішення та претензія були направлені на адресу позивача 13.04.2010р. (а.с.19).

Відповідачем частково сплачено суму економічних санкцій, в сумі 2000 грн., що підтверджуються платіжними дорученнями №107 та 151 від 19.05.2010 р. (а.с.35-36).

Станом на день винесення постанови суду сума економічних санкцій до бюджету в повному обсязі не сплачена.

Таким чином, в судовому засіданні знайшов підтвердження факт наявності економічних санкцій в сумі 6685,33 грн., а отже позовні вимоги підлягають задоволенню.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 86, 94, 159 -163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Комунального підприємства "Координаційний центр по обслуговуванню населення при Долинській міській раді" на користь Державного бюджету економічну санкцію у розмірі 6685,33 грн.

Постанова відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складений 05.10.2010р.

Суддя-підпис.

З оригіналом згідно:

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Пасічник Ю.П.