28 вересня 2010 року Справа № 2а-2521/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого -судді Кармазиної Т.М.
при секретарі -Сириці І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Кіровограді справу за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в Кіровоградському районі Кіровоградської області до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій та пені, -
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 заборгованість в сумі 386 грн.47 коп., в тому числі фінансові санкції у розмірі 104 грн. 97 коп. та пеню в сумі 281 грн. 50 коп..
В обґрунтування позовних вимог, позивач посилається на те, що відповідач, в порушення норм пенсійного законодавства, не сплачував страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у встановлений термін, тому начальником управління Пенсійного фонду України в Кіровоградському районі Кіровоградської області прийнято рішення №408 від 19 жовтня 2009 року про застосування фінансових санкцій у розмірі 104 грн. 97 коп. та нарахування пені в сумі 281 грн. 50 коп. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальником або органом Пенсійного фонду.
В судове засідання представник позивача не з'явився, подавши до суду заяву про розгляд справи за його відсутності та зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі (а.с.23).
Відповідач в судові засідання, призначені на 26.07.2010р. та 28.09.2010р., не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, що підтверджується відмітками в рекомендованих повідомленнях про вручення поштового відправлення (а.с.12, 18). Причини неявки суду не повідомив, правом подання письмових пояснень, заперечень по суті позовних вимог не скористався.
Зважаючи на викладене, а також на те, що у справі є достатні матеріали, які свідчать про права та взаємовідносини сторін, суд визнав можливим розгляд справи у відсутності сторін.
Суд, дослідивши письмові докази, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Статтею 1 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003р. №1058-IV (далі за текстом -Закон №1058-IV) передбачено, що страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.
Відповідно до п.п.3, 4 ст.18 Закону №1058 страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство.
Порядок сплати внесків на загальнообов'язкове державне страхування передбачений Законом №1058-IV та Інструкцією „Про порядок обчислення сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до пенсійного фонду України”.
Відповідно до зазначених нормативних актів на відповідача покладено обов'язок щодо нарахування, обчислення та сплати в установлені строки і в повному обсязі страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з п.6 ст.20 Закону №1058-IV страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовий період дорівнює одному календарному місяцю.
Страхувальники зобов'язані перераховувати внески за ставками, визначеними Законом України „Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” від 26.06.1997 р., який вступив в силу з 29.07.1997р., 32 %, починаючи з 30.03.2005р. за ставкою 32,3 %, починаючи з 01.01.2006р. -31,8 %, з 01.01.2007р. -33,2 % суми фактичних витрат на оплату праці працівників до 01.01.2007р. -1-2 %, а з 01.01.2007р. -0,5 -2 % утримання з найманих працівників.
Згідно п.5.1.4. Інструкції „Про порядок обчислення сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до пенсійного фонду України” страхувальники зобов'язані сплачувати внески не пізніше ніж через 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати.
Пунктом 2 ст.106 Закону №1058-IV передбачено, що суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у визначені строки, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Відповідно до пп.2 п.9 ст.106 Закону №1058-IV за несплату або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:
- 10 % своєчасно не сплачених зазначених сум -у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;
- 20 % зазначених сум -у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно; зазначених сум -у разі затримки їх сплати
- 50 % зазначених сум -у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів;
За несвоєчасне перерахування або несвоєчасне зарахування на банківські рахунки органів Пенсійного фонду сум страхових внесків, фінансових санкцій, які використовуються на цілі, передбачені Законом України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” нараховується пеня в розрахунку 0,1 відсотка зазначених сум, розрахована за кожен день прострочення їх перерахування та накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не зарахованих сум.
Відповідно до ст.23 Закону №1058-IV спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
Судом встановлено, що відповідач зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа Кіровоградською райдержадміністрацією 24 квітня 2002 року, про що зроблено запис №934, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію, а також зареєстрований в управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградському районі Кіровоградської області, як платник страхових внесків.
В порушення норм пенсійного законодавства, відповідач не сплачував страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у встановлений законом термін, у зв'язку з чим начальником управління Пенсійного фонду України в Кіровоградському районі Кіровоградської області прийнято рішення №408 від 19 жовтня 2009 року про застосування до суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1 фінансових санкцій у розмірі 104 грн. 97 коп. та нарахування пені в сумі 281 грн. 50 коп. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальником або органом Пенсійного фонду (а.с.5), яке отримано відповідачем 21.10.2010р., що підтверджується відміткою в рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.4).
Доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості суду не надано.
Таким чином, станом на 30.06.2010р., загальна сума заборгованості відповідача по сплаті фінансової санкції та пені складає 386 грн. 47 коп., в тому числі, фінансові санкції у розмірі 104 грн. 97 коп. та пеня в сумі 281 грн. 50 коп., що підтверджується розрахунком позовних вимог до суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1 (а.с.3).
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що факт наявності заборгованості відповідача по сплаті фінансової санкції та пені у розмірі 386 грн. 47 коп. знайшов своє підтвердження в судовому засіданні, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до п.34 ст.4 Декрету КМУ № 7-93 від 21.03.1991р. „Про державне мито” управління Пенсійного фонду України в Кіровоградському районі Кіровоградської області звільняється від сплати державного мита.
Згідно з ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем -фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Таким чином, судові витрати підлягають компенсації за рахунок Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1), на користь Державного бюджету України, в особі управління Пенсійного фонду України в Кіровоградському районі Кіровоградської області (код ЄДРПОУ: 20650071, р/р 256053121217 в Обласному управління Ощадного банку України, МФО 323475) фінансові санкції у розмірі 104 (сто чотири) грн. 97 коп. та пеню в сумі 281 (двісті вісімдесят одна) грн. 50 коп. .
Судові витрати компенсувати за рахунок Державного бюджету України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі апеляційного оскарження -з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України -протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова в повному обсязі виготовлена -04.10.2010р.
Суддя підпис
З оригіналом згідно:
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Т.М. Кармазина