20 вересня 2010 року Справа № 2а-524/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого -судді Кармазиної Т.М.
при секретарі -Сириці І.О.,
за участю:
представника позивача: Поліщук О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Кіровограді справу за адміністративним позовом Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю „ДК Імперія смаку” про стягнення адміністративно -господарських санкцій та пені,-
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з ТОВ „ДК Імперія смаку” адміністративно -господарські санкції у розмірі 6075 грн. та пеню в сумі 556 грн. 92 коп..
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ТОВ „ДК Імперія смаку” несвоєчасно подано звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2008 рік, та, в порушення Закону Укра їни „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, самостійно не сплачено, у встановлений законодавством строк, адміністративно-господарські санкції. У зв'язку з чим за відповідачем рахується заборгованість по сплаті адміністративно-господарських санкцій у розмірі 6075 грн. та пені в сумі 556 грн. 92 коп..
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги в повному обсязі із зазначених підстав.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України №14-6745, станом на 24.06.2010р., ТОВ „ДК Імперія смаку” значиться в ЄДРПОУ та зареєстровано за адресою: вул.Набережна, 1, с.Наглядівка, Компаніївський район, Кіровоградська обл., 28430 (а.с.48).
Судом, на зазначену адресу, рекомендованими листами із зворотнім повідомленням про вручення поштового відправлення, неодноразово направлялись повістки про виклик до суду відповідача, які повернуті поштовим відділенням на адресу суду з відміткою про відсутність підприємства за даною адресою (а.с. 54, 60, 64).
Відповідно до ч.ч. 8, 11 ст.35 КАС України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру.
У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Таким чином, відповідач вважається повідомленим належним чином.
Зважаючи на викладене, а також на те, що у справі є достатні матеріали, які свідчать про права та взаємовідносини сторін, суд визнав можливим розгляд справи у відсутності представника відповідача.
Суд, вислухавши доводи представника позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” від 21.03.1991, №875-XII (далі за текстом -Закон №875-XII) для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів.
Забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості (ч.1 ст.18 Закону №875-XII).
Згідно ч.3 ст.18 Закону №875-XII підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 20 Закону №875-XII передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Судом встановлено, що ТОВ „ДК Імперія смаку” перебуває на обліку в Кіровоградському обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів, який в своїй діяльності використовує найману працю.
Відповідно до звіту відповідача про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік, поданого ТОВ „ДК Імперія смаку” до Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, середньорічна заробітна плата штатного працівника на підприємстві в 2008 році складала 6075 грн. (145800 грн. (середньорічна заробітна плата) / 24 (середньооблікова кількість штатних працівників)) = 6075 грн. (а.с.6).
Відповідно до п.3.3 Інструкції щодо заповнення форми № 10-ПІ „Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів”, затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політи ки України від 29.12.2004р. №338, у рядку 03 звіту відображається кількість інвалідів -штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених підпри ємством, відповідно до нормативу робочих місць для забез печення працевлаштування інвалідів, установленого статтею 19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”.
Згідно даних, наданих відповідачем у звіті за 2008 рік, форма № 10-ПІ вбачається, що при середньообліковій чисельності працюючих на підприємстві в 2008 році - 24 осіб та виходячи з нормативу, передбаченого ч.1 ст.19 Закону №875-XII, у відповідача мав бути працевлаштований один інвалід.
При цьому, відповідно до розділу 2 зазначеного звіту на підприємстві протягом 2008 року інваліди не працювали.
Доказів подання відповідачем до компетентного органу -центру зайнятості звітності щодо наявності вакансій для працевлаштування інвалідів у відповідності до ст.20 Закону України „Про зайнятість населення”, ст.3 Інструкції щодо заповнення форми звітності № 3-ПН „Звіт про наявність вакансій”, затвердженої Наказом міністерства праці та соціальної політики України №420 від 19.12.2005р., протягом 2008 року суду не надано.
Будь-які фактичні дані, які б свідчили про створення відповідачем робочого місця для працевлаштування інваліда, відповідно до вимог ч.3 ст.18 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, відсутні.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про правомірність нарахування Кіровоградським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів, у зв'язку з порушенням відповідачем ст.19 Закону №875-XII, адміністративно-господарських санкцій в розмірі середньорічної заробітної плати на відповідному підприємстві за одне робоче місце незайняте інвалідом, що становить 6075 грн..
Відповідно до ч.2 ст.20 Закону №875-XII порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Механізм нарахування пені встановлено Порядком нарахування пені та її сплати.
Згідно Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого Міністерством праці та соціальної політики України від 15.05.2007р. №223, порушення строку сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені, розмір якої обчислюється виходячи зі 120 відсотків річних облікової ставки Національного Банку України, що діє на момент подання позовної заяви.
Сума пені, що виникла у зв'язку з порушенням відповідачем термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, становить 556 грн. 92 коп..
Зважаючи на викладене, сума заборгованості ТОВ „ДК Імперія смаку” по сплаті адміністративно -господарських санкцій становить 6075 грн. та пені за порушення термінів сплати адміністративно -господарських санкцій -556 грн. 92 коп..
На підставі аналізу встановлених обставин і правовідносин, що їм відповідають, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, відповідають обставинам та матеріалам справи, підтверджені належними та допустимими доказами, та підлягають задоволенню.
Відповідно до п.34 ст.4 Декрету КМУ від 21.03.1991р. №7-93 „Про державне мито” Кіровоградське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звільняється від сплати державного мита.
Згідно з ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем -фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Зважаючи на викладене, судові витрати підлягають компенсації за рахунок Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „ДК Імперія смаку” (код ЄДРПОУ: 33962746) на користь Державного бюджету України, в особі Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, адміністративно -господарські санкції у розмірі 6075 (шість тисяч сімдесят п'ять) грн. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно -господарських санкцій в сумі 556 (п'ятсот п'ятдесят шість) грн. 92 коп.
Судові витрати компенсувати за рахунок Державного бюджету України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлено -24.09.2010р.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Т.М. Кармазина