Справа № 214/8118/23
3/214/3351/23
ПОСТАНОВА
Іменем України
14 грудня 2023 року суддя Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області Сіденко С.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
до відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст. 173, ст.185 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ВСТАНОВИВ:
20.10.2023 року до Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області надійшли протоколи про адміністративні правопорушення серії ВАБ №216540 від 09.10.2023 року та серії АА №301715 від 09.10.2023 щодо ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень передбачених ст. 173 та ст.185 КУпАП.
Відповідно до зазначених протоколів, 09.10.2023 о 11-30 годині, в м. Кривому Розі в Саксаганському районі по вул. Покровська, 5/28, ОСОБА_1 перебуваючи з ознаками алкогольного сп'яніння (нестійка хода, порушення мови, почервоніння обличчя), висловлювався нецензурною лайкою в бік поліції, поводив себе агресивно, чим порушив громадський порядок та спокій громадян, та своїми діями вчинив дрібне хуліганство. Своїми діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ст. 173 КУпАП.
Крім того, 09.10.2023 о 11-30 годині, в м. Кривому Розі в Саксаганському районі по вул. Покровська, 5/28, ОСОБА_1 перебуваючи з ознаками алкогольного сп'яніння (нестійка хода, порушення мови, почервоніння обличчя), не виконав законну вимогу працівника поліції, припинити нецензурну лайку в бік поліції та перехожих, на зауваження не реагував, чим вчинив злісну непокору законному розпорядженню працівників поліції. Своїми діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ст.185 КУпАП.
Згідно з ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Таким чином, для повного, всебічного та об'єктивного дослідження всіх обставин, матеріали про адміністративні правопорушення щодо ОСОБА_1 доцільно об'єднати в одне провадження.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про розгляд справи повідомлявся належним чином, причини неприбуття невідомі. Окрім того, ОСОБА_1 був двічі підданий приводу, однак з матеріалів справи слідує, що постанови судді Саксаганського районного суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про його привід, не виконані. Жодних рапортів про примусове виконання ОСОБА_1 суду не надано.
За таких обставин слід зазначити, що статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено право на справедливий суд, коли кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.
У відповідності до ч.1 ст.7 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», кожному гарантується захист його прав, свобод та інтересів у розумні строки незалежним, безстороннім і справедливим судом, утвореним законом.
Приймаючи до уваги поведінку ОСОБА_1 який ухилившись від суду, не бажав особисто приймати участь в розгляді справи, враховуючи бездіяльність Управління патрульної поліції, яка не забезпечила його явку до суду, з метою розгляду справи у розумні строки, справа розглянута в межах складених протоколів про адміністративне правопорушення та на підставі наявних у ній доказів.
Правилами ст.245, 251, 252, 280 КУпАП передбачено, що суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну оцінку, з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Згідно з ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) як джерело права.
Приймаючи до уваги приписи ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також зважаючи на практику ЄСПЛ у справах «Лучанінова проти України» (рішення від 09.06.2011, заява №16347/02), «Надточій проти України» (рішення від 15.05.2008, заява №7460/03), беручи до уваги передбачене ст.185 та ст. 173 КУпАП адміністративне стягнення, правопорушення, яке розглядається, має ознаки, притаманні «кримінальному обвинуваченню» у значенні статті 6 Конвенції, що вимагає дотримання стороною обвинувачення, яку в цій справі представляє автор протоколу про адміністративне порушення, відповідного доказового забезпечення, що передбачає такий рівень доказування, який не залишає жодних розумних сумнівів щодо доведеності вини обвинуваченого.
Санкція ст.185 та ст. 173 КУпАП передбачає досить суворе стягнення у вигляді адміністративного арешту, а тому дана справа про адміністративне правопорушення розглядається суддею з дотриманням стандартів ЄСПЛ, притаманних кримінальному провадженню.
Відповідно до ст.185 КУпАП, об'єктивна сторона правопорушення виражається в злісній непокорі законному розпорядженню або вимозі поліцейського при виконанні ним службових обов'язків.
Згідно фабули ст. 173 КУпАП відповідальність несе особа, яка вчинила дрібне хуліганство, тобто нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Так, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративних правопорушень, передбачених ст.185 та ст. 173 КУпАП. В матеріалах справи відсутні конкретні допустимі докази, які б свідчили про вчинення останнім дрібного хуліганства та злісної непокори законному розпорядженню або вимозі поліцейського при виконанні ним службових обов'язків.
При цьому, в підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, працівниками Управління патрульної поліції до матеріалів справи надано протоколи про адміністративні правопорушення, протокол про адміністративне затримання, та рапорт інспектора взводу, який у провадженні про адміністративне правопорушення наділений функцією обвинувачення, а отже самі по собі ці документи не є достатнім підтвердженням винуватості ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованих йому правопорушень.
Також, до протоколів про адміністративні правопорушення не додано жодного пояснення свідка, у зв'язку з чим, суд не має можливості належним чином встановити, чи мав місце факт вчинення ОСОБА_1 правопорушень.
Будь-які інші докази, які б з достовірністю підтверджували вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, суду не надані.
На думку суду, застосування адміністративного стягнення до особи за відсутності будь-яких доказів її протиправної дії чи бездіяльності не відповідатиме принципу верховенства права і міститиме ознаки свавільного застосування адміністративних повноважень.
Також, суддя приймає до уваги, що ч.2 ст.251 КУпАП передбачає, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 КУпАП, але працівники Управління патрульної поліції, всупереч цих вимог, не забезпечили відповідного доказового матеріалу у справі на обґрунтування складених протоколів про адміністративні правопорушення.
Враховуючи вищевикладене слід зазначити, зважаючи на практику ЄСПЛ у справах «Малофєєва проти Росії» (рішення від 30.05.2013, заява № 36673/04), «Карелін проти Росії» (рішення від 20.09.2016, заява №926/08), що суд у цій справі має бути неупередженим і безстороннім і не вправі самостійно змінювати на шкоду особі формулювання правопорушення, викладене у фабулі протоколу про адміністративне правопорушення. Відповідне формулювання слід вважати по суті викладенням обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення, винуватість у скоєнні якого має бути доведено не судом, а перед судом у змагальному процесі. Суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки, таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Таким чином, ОСОБА_1 до суду не з'явився, безпосередньо суду своїх пояснень не надав, отже під час судового розгляду справи не знайшло свого підтвердження належними та достовірними доказами те, що останній вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ст.185 та ст. 173 КУпАП.
Крім того, незважаючи на вимоги ч. 2 ст.251 КУпАП та вказані рішення ЄСПЛ, які згідно зі ст.19 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», обов'язкові і для працівників Національної поліції, справа не містить відомостей стосовно суб'єкта адміністративного правопорушення, передбаченого ст.185 та ст. 173 КУпАП, а саме: в справі відсутні будь-які документи, які б підтверджували те, що дійсно є такий громадянин, як ОСОБА_1 .
Як зазначено вище, ОСОБА_1 до суду не з'явився, безпосередньо суду своїх пояснень не надав, в тому числі щодо даних про свою особу.
За таких обставин в діях ОСОБА_1 не встановлено ознак складу адміністративних правопорушень, передбачених ст.185 та ст. 173 КУпАП, у зв'язку з чим провадження по справі підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, відповідно якого провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на закриття провадження у справі без накладення на особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, адміністративного стягнення, судовий збір, в порядку ст.40-1 КУпАП, стягненню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 33-35, ст. 173, ст.185, п.1 ч.1 ст.247, 280, 283, 284, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ПОСТАНОВИВ:
На підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.185 та ст. 173 КУпАП - закрити, у зв'язку із відсутністю складу адміністративних правопорушень.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч.5 ст.7 та ч.1 ст.287 КУпАП.
Апеляційна скарга подається до Дніпровського апеляційного суду через Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області.
Суддя С.І. Сіденко