ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2023 року м. Дніпросправа № 340/7011/23
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,
розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29.09.2023 року (суддя Науменко В.В., м Кропивницький, повний текст рішення виготовлено 29.09.2023 року) у адміністративній справі №340/7011/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, суд -
ВСТАНОВИВ:
У серпні 2023 року ОСОБА_2 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі по тексту - відповідач), в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови йому у проведенні перерахунку та виплаті пенсії із збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років у відповідності до положень п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції, чинній до 01.10.2017 року, а саме без застосування ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (двоскладової формули при її обчисленні), починаючи з 24.07.2023 року; зобов'язати відповідача здійснити йому збільшення на 1% заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років у відповідності до положень п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції, чинній до 01.10.2017 року, а саме без застосування ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (двоскладової формули при її обчисленні), починаючи з 24.07.2023 року.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29.09.2023 року позовні вимоги задоволено.
З рішенням суду першої інстанції не погодилось Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати рішення суду та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої вимоги обґрунтувало тим, що судом неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, невірно застосовані норми матеріального та процесуального права. Апелянт зазначив, що ОСОБА_2 звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до частин 2, 3 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в порядку Закону України «Про звернення громадян»; крім того, ОСОБА_2 не дотримано Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, а саме ним не подано заяву про перерахунок, встановленої форми. Апелянт зазначив, що на звернення у довільній формі пенсійним органом було надано відповіді від 08.08.2022 року №10267-10435/П-02/8-1100/23 та від 19.05.2023 року №5621-5930/П-02/8-1100/23, які не є рішеннями про відмову у перерахунку пенсії. Апелянт зазначав, що з 01.10.2017 року Законом України від 03.10.2017 року №2148 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» згідно ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи, зокрема, у чоловіків не менш як 290 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75% заробітку, а чоловікам, які відпрацювали за списком №1 - 10 років і більше - не вище 85% заробітку, у разі призначення пенсії на умовах ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач отримує пенсію за віком з 23.09.2011 року, призначену зі зниженням пенсійного віку відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії; обчислення розміру пенсії проведено з урахуванням страхового стажу 38 років 08 місяців 26 днів; коефіцієнт страхового стажу, обчислений згідно ст.25 Закону і складає 0,38667; розмір пенсійної виплати станом на 01.05.2023 року складає 3505,97 грн. У разі обчислення розміру пенсії за двоскладовою формулою, розмір пенсійної виплати буде встановлено на рівні мінімального розміру пенсії за віком у розмірі 2520 грн., отже, перерахунок є недоцільним.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 з 2011 року перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду в Кіровоградській області та отримує пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як учасник ліквідації 3 категорії; страховий стаж складає 38 років 08 місяців 26 днів. ОСОБА_1 24.07.2023 року звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду в Кіровоградській області про перерахунок пенсії відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж. Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області відмовило у перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що розмір пенсії обчислений у відповідності до норм чинного законодавства, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії. Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції керувався статтями 49, 55, 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Суд зазначав, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений спеціальним законом. Порядок перерахунку пенсій Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не встановлений, водночас, ознакам, передбаченим вказаною нормою, відповідає абзац 2 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування», за змістом якого, за кожний повний рік страхового стажу понад установлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1% визначеної законом її розрахункової величини - понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст.27 цього Закону, але не більш як на 1 % мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини. Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер в частині обчислення страхового стажу і визначена в ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як збільшення пенсії на відповідний відсоток заробітку за кожний рік роботи понад установлений мінімальний стаж роботи 20 років. Суд зазначив, що призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, провадиться за нормами Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» з урахуванням додаткових пільг, встановлених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», норми спеціального закону застосовуються субсидіарно з нормами загального закону, тобто особам, яким призначена пенсія відповідно Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», розрахунок (перерахунок) пенсії має здійснюватися з урахуванням пільг щодо обчислення стажу роботи, зокрема, за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік. Су вважав, що пенсійний фонд безпідставно застосував до спірних правовідносин положення п.3 ч.2 розділу І Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» №2148-VIII від 03.10.2017 року, тим самим неправомірно звузивши існуюче право на соціальний захист, встановлене законом. Посилання пенсійного органу на те, що ОСОБА_1 подав заяву від 24.07.2023 року не відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, не змінює встановлений судом факт відмови у проведенні перерахунку, до того ж відмовляючи у такому перерахунку листом від 08.08.2023 року пенсійний орган не вказував підставою для відмови у проведенні перерахунку невідповідність заяви від 24.07.2023 року Порядку №22-1.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 з 2011 року перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як учасник ліквідації 3 категорії; страховий стаж складає 38 років 08 місяців 26 днів.
Встановлено, що ОСОБА_1 24.07.2023 року звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду в Кіровоградській області, у якій просив перерахувати пенсію відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції чинній до 01.10.2017 року без застосування двоскладової формули при її обчисленні.
Встановлено, що Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області своїми листами від 08.08.2023 року №10267-10435/П-02/8-1100/23 та від 19.05.2023 року №5621-5930/П-02/8-1100/23 відмовило ОСОБА_1 у перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що у разі обчислення розміру пенсії за двоскладовою формулою, розмір пенсійної виплати буде встановлено на рівні мінімального розміру пенсії за віком у розмірі 2520 грн., отже, перерахунок є недоцільним.
Відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, чинній на момент звернення із заявою про перерахунок пенсії) право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ч.2 ст.27, абзацу 2 ч.1 ст.28, абзацу другого п.13 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 % мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до законів України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. Порядок фінансування цих пенсій встановлюється відповідними законами.
Встановлено, що ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції на момент призначення в 2011 році пенсії ОСОБА_1 ) була в наступній редакції: право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.
Суд звертає увагу на те, що ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції Закону України Законом України від 03.10.2017 року №2148 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», яка набрала чинності 01.10.2017 року, регулює право на призначення цього виду пенсії, однак, редакція ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до 01.10.2017 року, за умовами якого було призначено пенсію ОСОБА_1 не передбачала двоскладової формули при її обчисленні.
Аналізуючи докази у справі та законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що перерахунок пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до 01.10.2017 року, здійснюється з урахуванням додаткових пільг, встановлених Законом «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тобто з урахуванням пільг щодо обчислення стажу роботи, зокрема, за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії, зокрема, 20 років - для чоловіків шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік. Суд апеляційної інстанції погоджується, що звернення 24.07.2023 року ОСОБА_1 із заявою довільної форми не впливає на факт відмови у проведенні перерахунку пенсії.
Враховуючи вище викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід залишити без змін, як таке, що прийняте з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області - залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29.09.2023 року у адміністративній справі №340/7011/23 - залишити без змін.
Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду відповідно до статей 328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя О.М. Лукманова
суддя Л.А. Божко
суддя Ю. В. Дурасова