Рішення від 14.12.2023 по справі 620/15798/23

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2023 року м. Чернігів Справа № 620/15798/23

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Тихоненко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернігівській області" про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернігівській області" про визнання протиправними дій відповідача, які полягають у відмові позивачу врахувати збільшений розмір надбавки за службу в умовах режимних обмежень 50% у новій довідці для перерахунку пенсії та зобов'язання відповідача виготовити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області оновлену довідку про складові та розмір грошового забезпечення позивача станом на 19.11.2019 для перерахунку пенсії з 01.12.2019 спираючись на не оскаржувані складові та розміри грошового забезпечення у довідці від 02.11.2021 №33/45-550-у з урахуванням надбавки за службу в умовах режимних обмежень 50%.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач з грудня 2002 року є пенсіонером органів внутрішніх справ України, пенсія призначена відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Вказує, що на момент звільнення обіймав посаду першого заступника начальника - начальника кримінальної міліції Носівського РВ УМВС України в Чернігівській області та йому проводилася доплата за службу в умовах режимних обмежень. Однак, відповідачем протиправно відмовлено позивачу врахувати збільшений розмір надбавки за службу в умовах режимних обмежень 50% у новій довідці для перерахунку пенсії.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 27.10.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.

Відповідачем подано відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог в повному обсязі та зазначає про відсутність правових підстав для визначення позивачу складових грошового забезпечення, зокрема надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, оскільки на дату звільнення позивача зі служби - 30.12.2002 спірна надбавка останньому не нараховувалась та не виплачувалась, не була зазначена в грошовому атестаті.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (а.с.22).

02.11.2021 Державною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернігівській області” видано довідку № 33/45-550-У про розмір грошового забезпечення позивача станом на листопад 2019 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” за прирівняною посадою поліцейського, до складу якого включено: посадовий оклад - 3400,00 грн; оклад за спеціальним званням, майор поліції - 2000,00 грн; надбавка за стаж служби в поліції, 40% - 2160,00 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 74,22% - 5611,03 грн; премія, 55,63% - 7327,05 грн (а.с.12).

07.09.2023 позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій, зокрема, просить скласти довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на день звернення заяви; в довідці зазначити основні види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавку за вислугу років, а також надбавку за службу в умовах режимних обмежень, премії та інші додаткові види грошового забезпечення прирівнявши до поліцейських НП (а.с.27-29).

Листом від 28.09.2023 відповідач повідомив позивача, що підстави для виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення з включенням надбавки до посадового окладу за службу в умовах режимних обмежень відсутні, оскільки зазначена надбавка на момент звільнення зі служби позивачу не виплачувалась (а.с.30).

Вважаючи вказані дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з відповідним позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує таке.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частин другої, третьої статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (далі - Закон № 2011-ХІІ) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Так, частиною третьою статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон № 2262-ХІІ) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною чотирнадцятою статті 43 вказаного Закону передбачено, що при обчисленні пенсій відповідно до частин сьомої-десятої цієї статті в розрахунок включаються щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством на день призначення цих пенсій.

Натомість, порядок здійснення перерахунку пенсій військовослужбовців, у тому числі колишніх працівників поліції (міліції), врегульовано статтею 63 Закону №2262-ХІІ та Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про нечинне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).

Відповідно до ч.3 ст. 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

У той же час, у рішенні Конституційного Суду України від 13.05.2015 № 4-рп/2015 у справі № 1-9/2015 Конституційний Суд України дійшов висновку, що положення першого речення ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.

Суд зазначає, що на даний час позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (далі - Постанова № 988) визначено розміри посадових окладів поліцейських та встановлено, що їх грошове забезпечення складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 260 від 06.04.2016 затверджено Порядок та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок №260).

Пунктом 3 Порядку №260 встановлено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.

До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Розділом ІІ вказаного Порядку установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції; надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі; надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць; надбавка за службу в умовах режимних обмежень; надбавка за почесне звання «заслужений»; доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності; доплата за вчене звання; доплата за службу в нічний час.

Пунктом 7 Порядку №260 встановлено, що надбавка за службу в умовах режимних обмежень встановлюється наказом підготовленим режимно-секретним органом, за умови надання зазначеним катет ц поліцейських допуску та доступу до державної таємниці та постійної роботи з відомостями, що становлять державну таємницю, у межах обсягів асигнувань, затверджених кошторисом органу поліції на грошове забезпечення.

Видатки пов'язані з набранням чинності цим наказом, здійснюються в межах асигнувань на грошове забезпечення, передбачених у державному бюджеті на утримання Національної поліції (п.3 Порядку №260).

Також суд зазначає, що згідно пункту 1 Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 червня 1994 року №414, зі змінами від 10.01.2019, визначені розміри і порядок надання компенсації працівникам державних органів, підприємств, установ і організацій, а також військовослужбовцям та особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які за умовами своєї професійної діяльності постійно працюють з відомостями, що становлять державну таємницю.

Аналізуючи вказані норми законодавства, суд зазначає, що норми вказаної постанови відносяться лише до діючих поліцейських, і ніяк не можуть бути застосовані до позивача, оскільки останній звільнений зі служби 31 грудня 2002 року і на даний час є пенсіонером МВС.

Як вже зазначено судом, нормами ст. 43 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що при призначенні пенсії в розрахунок заробітку (грошового забезпечення) для обчислення пенсій включаються щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством на день призначення цих пенсій.

Як встановлено судом та слідує з матеріалів справи згідно інформації з особової картки про нарахування грошового забезпечення позивача надбавка до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень нараховувалася з травня 1996 року по вересень 2001 року.

Тобто позивачу на дату звільнення - 30.12.2002 надбавка за роботу в умовах режимних обмежень не нараховувалась та не виплачувалась.

Також при звільненні позивача зі служби надбавка за роботу в умовах режимних обмежень не була зазначена в грошовому атестаті останнього.

Також спірна надбавка не включалась до грошового забезпечення, з якого позивачу призначалась пенсія, про що свідчить наявний в матеріалах справи висновок про призначення пенсії.

Крім того при проведенні перерахунку пенсії позивача у 2008, 2012 та 2018 роках спірна надбавка не входила до грошового забезпечення, з якого були проведені відповідні перерахунки пенсії.

Таким чином суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для внесення в довідку про розмір грошового забезпечення позивача від 02.11.2021 №33/45-550-у надбавки за службу в умовах режимних обмежень - 50%.

Враховуючи вищевикладене, відповідач діяв у встановлений законом спосіб та на підставі діючого законодавства, водночас, позивачем не надано належних та допустимих доказів на підтвердження своїх позовних вимог.

Згідно частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що в задоволенні позову необхідно відмовити повністю.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернігівській області" про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Державна установа “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернігівській області” (прос. Миру, буд. 217, м. Чернігів, 14029, код ЄДРПОУ 08734598).

Повне судове рішення складено 14.12.2023.

Суддя Оксана ТИХОНЕНКО