Справа № 560/21347/23
УХВАЛА
15 грудня 2023 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не виплати щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2023 рік у розмірі п'ять мінімальних пенсій за віком та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити нарахування (перерахунок) та виплату щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2023 рік у розмірі п'ять мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум.
Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Суд встановив, що ухвалою від 22.11.2023 у справі №440/14216/23 Верховний Суд відкрив провадження у зразковій адміністративній справі за позовом особи 1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, в якому просив визнати протиправними дії ГУПФ України в Полтавській області щодо виплати щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2023 рік як особі з інвалідністю внаслідок війни другої групи у меншому розмірі, ніж передбачено статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та зобов'язати відповідача здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2023 рік відповідно до статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги.
У пункті 21 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що типові адміністративні справи - це адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.
Відповідно до частин першої, другої статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі. Провадження у типовій справі підлягає відновленню з дня набрання законної сили рішенням Верховного Суду у відповідній зразковій справі.
За змістом пункту 9 частини другої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що адміністративна справа № 560/21347/23 є типовою справою щодо справи № 440/14216/23. Тому провадження у цій справі необхідно зупинити до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 440/14216/23.
Керуючись статтями 236, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
провадження в адміністративній справі № 560/21347/23 зупинити до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у справі № 440/14216/23.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Головуючий суддя О.К. Ковальчук