РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
15 грудня 2023 року м. Рівне№460/28121/23
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зозулі Д.П., перевіривши виконання вимог статті 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України за позовною заявою
ОСОБА_1
до Міністерства охорони здоров'я України
про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинення певних дій,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Міністерство охорони здоров'я України, в якому просив:
-визнати протиправною відмову Міністерства охорони здоров'я України, оформлену листом від 28.11.2023 № 17-04/34647/2-23, у наданні копій документів на адвокатський запит від 22.11.2023;
-зобов'язати Міністерство охорони здоров'я України надати позивачеві копії документів на його адвокатський запит від 22.11.2023;
-роз'яснити порядок виконання рішення у такий спосіб: у випадку, якщо документи містять конфіденційну інформацію про особу, така інформація на копіях документів може бути заблюрена відповідачем із зазначенням про це у відповіді на адвокатський запит.
Згідно з п.3, 6 ч.1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161 цього Кодексу; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно з п.4, 5 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Зміст адміністративного позову - це адресоване адміністративному суду прохання позивача процесуально-правового характеру задовольнити його вимогу до відповідача.
Частини 1, 2 статті 5 КАС України визначає формулювання позовних вимог, що можуть становити зміст адміністративного позову, а саме:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За суттю, зміст адміністративного позову це бажаний для позивача спосіб захисту адміністративним судом прав, свобод чи інтересів, які він вважає порушеними. Тому вимагається точності та дотримання вимог, встановлених законом.
Як встановлено судом, позивач просить визнати протиправними дії відповідача, а також зобов'язати його вчинити певні дії, що відповідає положенням ст.5 КАС України.
Поряд з цим судом встановлено, що ОСОБА_1 також просить суд роз'яснити порядок виконання рішення у такий спосіб: у випадку, якщо документи містять конфіденційну інформацію про особу, така інформація на копіях документів може бути заблюрена відповідачем із зазначенням про це у відповіді на адвокатський запит.
Враховуючи викладене, на переконання суду, прохальна частина позовної заяви сформульована не точно, не у відповідності до вимог ст.5 КАС України.
Тому, суд дійшов висновку про невідповідність даної позовної заяви вимогам п.4, 5 ч.5 ст.160 КАС України.
Суд зауважує, що від формулювання змісту позовних вимог безпосередньо залежить розмір належного до сплати судового збору.
Відповідно до ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України "Про судовий збір" № 3674-VI від 08.07.2011 (далі - Закон №3674-VI).
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону №3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" від 03.11.2022 № 2710-IX прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2023 установлено в розмірі 2684,00 грн.
За змістом приписів ч.2 ст.4 Закону №3674-VI ставка судового збору за подання до адміністративного суду фізичною особою адміністративного позову немайнового характеру складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з ч.3 ст.6 Закону №3674-VI у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Суд враховує правові висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 12.11.2019 у справі №640/21330/18, відповідно до яких вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення, зобов'язати прийняти рішення, вчинити дії або утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дії чи бездіяльності є однією вимогою.
Відповідно, з наведеного формулювання позовних вимог слідує, що даний адміністративний позов містить дві самостійні вимоги немайнового характеру, за які позивачеві належало сплатити судовий збір у загальній сумі 2147,20 грн., а з урахуванням положень ч.3 ст.4 Закону України "Про судовий збір", яким встановлено коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору за подачу документів в електронній формі - 1717,76 грн.
До матеріалів позову долучено квитанцію про сплату судового збору в сумі 1073,60 грн., тобто не в повному розмірі.
Відповідно до ч.1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на наведене, позовну заяву слід залишити без руху.
Позивачу слід усунути недоліки позовної заяви шляхом подання до суду:
-належним чином оформленої позовної заяви із точним викладом змісту позовних вимог та викладом обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а також доказами, що підтверджують вказані обставини;
-документа про сплату судового збору у розмірі 644,16 грн. (у випадку заявлення двох самостійних вимог немайнового характеру).
Керуючись статтею 169 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерство охорони здоров'я України про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинення певних дій залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви тривалістю не більше 10 днів з дня вручення даної ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та окремо не оскаржується.
Суддя Д.П. Зозуля