ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 грудня 2023 року м. ПолтаваСправа № 440/11831/23
Полтавський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Слободянюк Н.І.,
суддів - Чеснокової А.О. , Ясиновського І.Г. ,
за участю:
секретаря судового засідання - Пасічник І.О.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представників позивача - Саніна А.О., Андрощука Б. М.,
представника відповідачів - Приведьон М.Є.,
розглянувши у судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Полтавської міської ради та Виконавчого комітету Полтавської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: ОСОБА_2 про визнання протиправними та скасування рішень, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 /надалі - позивач, ОСОБА_1 / звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Полтавської міської ради /надалі - відповідач-1/, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Виконавчий комітет Полтавської міської ради та ОСОБА_2 , про:
- визнання протиправним та скасування рішення депутатів Полтавської міської ради восьмого скликання №1 від 27 липня 2023 року "Про скликання позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання";
- визнання протиправним та скасування рішення позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 28 липня 2023 року "Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря Полтавської міської ради ОСОБА_1 ";
- визнання протиправним та скасування рішення позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 28 липня 2023 року "Про припинення служби в органах місцевого самоврядування та виведення зі складу виконавчого комітету Полтавської міської ради ОСОБА_1 ";
- визнання протиправним та скасування рішення позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 28 липня 2023 року «Про обрання секретарем Полтавської міської ради ОСОБА_2 на строк повноважень міської ради восьмого скликання»;
- поновлення ОСОБА_1 на посаді секретаря Полтавської міської ради восьмого скликання;
- стягнення з Полтавської міської ради на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час вимушеного прогулу з 29 липня 2023 року по дату винесення судом рішення по справі за цим позовом, з відрахуванням при виплаті встановлених законом податків та інших обов'язкових платежів /а.с. 43-63 т.1/.
Позов обґрунтований тим, що рішення депутатів Полтавської міської ради восьмого скликання "Про скликання позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання" №1 від 27 липня 2023 року, рішення позачергової тридцять восьмої сесії восьмого скликання Полтавської міської ради "Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря Полтавської міської ради ОСОБА_1 " від 28 липня 2023 року, "Про припинення служби в органах місцевого самоврядування та виведення зі складу виконавчого комітету Полтавської міської ради ОСОБА_1 ", «Про обрання секретарем Полтавської міської ради» прийняті з порушенням вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», регламенту Полтавської міської ради, а тому підлягають скасуванню як протиправні, а позивач підлягає поновленню на посаді секретаря Полтавської міської ради. Так, позачергова тридцять восьма сесія Полтавської міської ради скликана та проведена з порушенням вимог пункту 8 частини четвертої статті 42, частин четвертої, шостої, дев'ятої-одинадцятої статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та пунктів 11.1, 14 Регламенту Полтавської міської ради. 07 липня 2023 року під час перебування позивача у відпустці депутати ради подали до канцелярії Полтавської міської ради протокол зборів, на яких було прийнято рішення про проведення позачергової сесії із порядком денним про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради. Порядок скликання сесії депутатами включає в себе декілька етапів (стадій), дотримання кожного попереднього із яких є підставою для реалізації наступного етапу, а також свідчить про законність всієї процедури скликання сесії та прийнятих радою рішень на такій сесії. Оскільки з 07 липня 2023 року позивач перебував у відпустці, а потім у відрядженні, він був позбавлений можливості розглянути пропозицію депутатів про скликання сесії, ознайомитися із протоколом зборів депутатів, проєктами рішень Ради, іншими документами, які додані до протоколу та скликати сесію на вимогу депутатів самостійно або відмовити у її скликанні. Незважаючи на те, що позивачем пропозиція про скликання сесії розглянута не була, депутати ради, всупереч вимогам частин 4,6,9, статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та пункту 11.1 Регламенту Полтавської міської ради, прийняли рішення про скликання сесії та подали відповідні документи до Апарату Полтавської міської ради, а 28 липня 2023 року відкрили засідання позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання під головуванням депутата ради ОСОБА_2 . Відповідно до чинного законодавства з розгляду усіх питань, віднесених до компетенції ради, сесію повинен відкривати лише міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» - секретар ради, тоді як в результаті фізичного перешкоджання депутатів ради позивач не зміг провести пленарне засідання ради та його провела ОСОБА_2 , що є істотним порушенням порядку проведення сесії ради. Окрім того, за змістом частини десятої статті 46 вказаного Закону рішення про скликання сесії ради доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії і лише у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії. Натомість, депутатами ради ніяк не обґрунтована наявність такого виняткового випадку, який зумовив неможливість прийняття депутатами рішення про скликання сесії та доведення його до відмова депутатів та населення не пізніш як за 10 днів до сесії. В рішенні позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання "Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря Полтавської міської ради ОСОБА_1 " від 28 липня 2023 року не зазначено жодної з підстав припинення служби в органах місцевого самоврядування, що передбачені статтею 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», що давало б можливість прийняти обґрунтоване рішення про дострокове припинення повноважень секретаря ради. Норми пункту 4 частини першої статті 26, частин першої та п'ятої статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», на які є посилання в цьому рішенні, передбачають компетенцію міської ради, але не є підставою для прийняття відповідного рішення ради про дострокове припинення повноважень секретаря ради. Також в цьому ж рішенні не вказано мотивів незадовільної роботи позивача, а саме: в чому саме проявилося невиконання чи неналежне виконання позивачем як секретарем ради та виконуючим обов'язки голови Полтавської міської ради своїх службових обов'язків, а також відсутнє посилання на норми законодавства та Регламенту Полтавської міської ради, якими передбачено обов'язки голови та секретаря міської ради та які позивач виконував несумлінно чи недобросовісно або не виконував взагалі. Відносно позивача не проведено будь-яких службових розслідувань та не здійснено жодної перевірки щодо звинувачень депутатів ради у незадовільній роботі позивача. Крім того, оскаржувані рішення від 28 липня 2023 року підписані новообраним секретарем ОСОБА_2 , тоді як останнім робочим днем позивача є 28 липня 2023 року (п'ятниця), тобто всі рішення вправі був підписати саме позивач, а не новообраний секретар, повноваження якого розпочалися лише з наступного робочого дня ( у понеділок 31 липня 2023 року) після дня звільнення попереднього секретаря.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 01 вересня 2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, а також вирішено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження, залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Виконавчий комітет Полтавської міської ради та ОСОБА_2 /надалі - третя особа, ОСОБА_2 /.
Відповідач-1 позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 26-38 т.2/ зазначив, що ОСОБА_1 після набрання вироком Вищого антикорупційного суду від 02 березня 2023 року по справі №991/1573/23 стосовно Полтавського міського голови ОСОБА_3 законної сили здійснював обов'язки міського голови. 07 липня 2023 року відбулися збори депутатів Полтавської міської ради восьмого скликання, на яких було вирішено ініціювати пропозицію секретарю міської ради ОСОБА_1 щодо скликання сесії Полтавської міської ради у двотижневий строк. У цей же день дана Пропозиція з протоколом зборів та проєктами рішень була подана до Управління діловодства Департаменту забезпечення діяльності Виконавчого комітету Полтавської міської ради, що підтверджується вхідним реєстраційним номером №04-47/1/7862 від 07 липня 2023 року. Враховуючи вимоги Регламенту Полтавської міської ради восьмого скликання щодо дати початку відліку строку для скликання сесії з 08 липня 2023 року останній день для скликання з врахуванням частини п'ятої статті 254 Цивільного кодексу України є 24 липня 2023 року включно. Позивач, який здійснює повноваження міського голови відповідно до пункту 1 частини третьої статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», був зобов'язаний скликати сесію ради за пропозицією депутатів Полтавської міської ради, до 24 липня 2023 року включно, однак вказаний обов'язок не виконав. Так, 24 липня 2023 року позивач вже перебував на службі (07 липня 2023 року перебував у відпустці, а з 08 липня 2023 року по 23 липня 2023 року перебував у службовому відрядженні), а тому мав можливість ознайомитись з вказаною Пропозицією та скликати сесію на вимогу депутатів, але знехтував цим. Враховуючи, що сесія не була скликана до 24 липня 2023 року включно, на зборах депутатів Полтавської міської ради восьмого скликання, які відбулися 27 липня 2023 року, було прийнято рішення "Про скликання позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання" 28 липня 2023 року об 11:00 у залі засідань Полтавської міської ради. Проєкти оскаржуваних рішень позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 28 липня 2023 року за своєю суттю є внутрішньо-організаційними актами стосовно діяльності Полтавської міської ради, а тому не підлягали оприлюдненню за 20 робочих днів до дати їх розгляду відповідно до статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації». Чинне законодавство не містить норми щодо обов'язкового обговорення проєктів рішень міської ради стосовно дострокового припинення повноважень секретаря міської ради. Крім того, вказані проєкти рішень були предметом розгляду на засіданні Постійної комісії з питань місцевого самоврядування, законності, правопорядку, інформаційної політики, Регламенту, депутатської етики та антикорупційної політики 28 липня 2023 року та були погоджені для винесення їх на сесію. Положеннями пункту 4 частини першої статті 26, частини п'ятої статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» не передбачено підстав, обґрунтувань чи мотивів для прийняття радою рішення щодо дострокового припинення повноважень секретаря міської ради, а тому прийняття такого рішення належить до виключних повноважень відповідної ради, які є дискреційними та позбавляють суд здійснювати повторну перевірку роботи секретаря міської ради щодо належного чи неналежного здійснення наданих йому повноважень, допущення ним у своїй діяльності порушень законодавства України, переоцінювати волевиявлення депутатів міської ради, які проголосували за дострокове припинення повноважень секретаря міської ради. 27 липня 2023 року на Зборах депутатів Полтавської міської ради восьмого скликання депутатами було вирішено доручити відкрити пленарне засідання позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання ОСОБА_2 , що підтверджується протоколом зборів депутатів Полтавської міської ради восьмого скликання від 27 липня 2023 року. За результатами таємного голосування 28 липня 2023 року секретарем Полтавської міської ради восьмого скликання обрано ОСОБА_2 .
В письмових поясненнях щодо позову /а.с. 1-2а т. 2/ Виконавчий комітет Полтавської міської ради зазначив, що депутати міської ради представляють волевиявлення відповідної територіальної громади, тобто володіють представницькими функціями, в той час як секретар міської ради є посадовою особою, яка обирається депутатами та повноваження якого припиняються у передбачений законом спосіб. Відповідно до положень пункту 4 частини першої статті 26, частини п'ятої статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень секретаря міської ради належить до виключних повноважень відповідної ради.
ОСОБА_2 у поясненнях на позовну заяву /а.с. 13-21 т. 2/ повідомила про відсутність підстав для задоволення позову, зазначивши, що без поважних причин, порушуючи вимоги Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту Полтавської міської ради, ОСОБА_1 не скликав 24 липня 2023 року сесію. Враховуючи висновки та рекомендації Постійної комісії з питань місцевого самоврядування, законності, правопорядку, інформаційної політики, Регламенту, депутатської етики та антикорупційної політики, вирішено винести всі питання порядку денного засідання комісії на розгляд позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання. Таким чином, 28 липня 2023 року відповідно до частини одинадцятої статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та підпункту 11.2 пункту 11 розділу II Регламенту Полтавської міської ради за рішенням депутатів Полтавської міської ради ОСОБА_2 було відкрито та проведено пленарне засідання позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2023 року розгляд справи №440/11831/23 постановлено здійснювати колегіально у складі трьох суддів та відкладено підготовче засідання на 11:00 04 жовтня 2023 року.
Відповідно до даних автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено колегію суддів у складі: 1) Н.І. Слободянюк - головуючий суддя; 2) С.О. Удовіченко; 3) А.О. Чеснокова.
У письмових поясненнях /а.с. 214-221 т.2/ відповідач-1 зазначив, що згідно постанови засідання Полтавської міської територіальної виборчої комісії Полтавського району Полтавської області №12 від 05 вересня 2020 року загальний склад (кількість депутатів) Полтавської міської ради становить 42 депутати. На першій сесії Полтавської міської ради восьмого скликання, яка відбулася 29 грудня 2020 року, було визнано повноваження депутатів ради нового скликання. На підтвердження статусу депутата Полтавської міської ради восьмого скликання депутатам було вручено постанову та тимчасове посвідчення депутата, зокрема й ОСОБА_4 , що підтверджується протоколом першої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 29 грудня 2020 року. Таким чином, 29 грудня 2020 року ОСОБА_4 набула статусу депутата Полтавської міської ради восьмого скликання. 27 липня 2023 року на Зборах депутатів Полтавської міської ради восьмого скликання депутати доручили бути головуючою на позачерговій тридцять восьмій сесії Полтавської міської ради восьмого скликання ОСОБА_2 , що підтверджується протоколом зборів депутатів Полтавської міської ради восьмого скликання від 27 липня 2023 року. Також на тридцять восьмій сесії Полтавської міської ради було поставлено на голосування пропозицію депутата ОСОБА_5 про обрання депутата ОСОБА_2 головуючим на засіданні сесії. Результати голосування були наступні: «За» - 30, «Проти» - 0, «Утримались» - 1, «Не голосували» - 3. Усього 34. Таким чином, депутатами було прийнято рішення про обрання депутата ОСОБА_2 головуючим на засіданні сесії, що підтверджується Протоколом позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 28 липня 2023 року. Чинне законодавство не містить норми щодо обов'язкового публічного обговорення проєктів рішень міської ради стосовно дострокового припинення повноважень секретаря міської ради та разом з тим, депутатами Полтавської міської ради ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 27 липня 2023 року було розміщено проєкти оспорюваних рішень на інформаційному стенді «Проєкти нормативно-правових актів, рішень органу місцевого самоврядування», який розміщений в адміністративному приміщенні Полтавської міської ради за адресою: вул. Соборності, 36, м. Полтава, на підтвердження чого надано фотокопії. На інтернет-сторінці Полтавської міської ради оприлюднені всі рішення позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання, що підтверджується відомостями з інтернет-сторінки Полтавської міської ради.
У відповіді на відзив /а.с.331-336 т.2/ представник позивача зазначив, що для працівників Полтавської міської ради та виконавчого комітету Полтавської міської ради встановлюється п'ятиденний робочий тиждень із двома вихідними днями - суботою та неділею, та робочими годинами: понеділок - четвер з 08:00 до 17:15, п'ятниця з 08:00 до 16:00. Пропозиція депутатів Полтавської міської ради восьмого скликання про скликання сесії Полтавської міської ради була зареєстрована у відділі звернень громадян Управлінні діловодства Департаменту забезпечення діяльності виконавчого комітету Полтавської міської ради 07 липня 2023 року (п'ятниця) о 16:01:17 за №04-47/1/7862. Таким чином, Полтавською міською радою було прийнято та зареєстровано Пропозицію депутатів у неробочий час. Зважаючи, що ОСОБА_1 перебував у відпустці та відрядженні з 07 липня 2023 року по 23 липня 2023 року, а 24 липня 2023 року він вперше з'явився на робочому місці, він об'єктивно був позбавлений можливості та часу належно і всебічно розглянути Пропозицію депутатів про скликання сесії, ознайомитись із протоколом зборів депутатів, проєктами рішень Ради, а також скликати сесію всього за один робочий день. Незважаючи на те, що ОСОБА_1 як секретарем ради та виконуючим обов'язки Полтавського міського голови, Пропозиція про скликання сесії розглянута не була, депутати ради всупереч вимогам частин четвертої, шостої та дев'ятої статті 46 Закону та пункту 11.1. Регламенту Полтавської міської ради, прийняли рішення про скликання сесії Полтавської міської ради та подали вказане рішення, протокол зборів разом із проєктами рішень Ради до Апарату Полтавської міської ради. Всупереч положенням абзацу 1 пункту 14 Розділу III Регламенту Полтавської міської ради позачергову тридцять восьму сесію восьмого скликання Полтавської міської ради було скликано за відсутності виняткового випадку та без обґрунтування міською радою наявності такого випадку. Розпорядження про скликання позачергової сесії (в даному випаду рішення депутатів) було доведено апаратом міської ради до відома депутатів і населення пізніше як за день до сесії шляхом опублікування відповідного рішення на сайті ради 27 липня 2023 року о 14:18, що є грубим порушенням абзацу 5 пункту 14 розділу ІІІ Регламенту Полтавської міської ради. Головуючим на засіданні сесії, на якому було прийнято оскаржувані рішення була особа, яка не могла вести пленарне засідання - депутат Полтавської міської ради ОСОБА_9 , що є порушенням вимог частини одинадцятої статті 46, пункту 8 частини четвертої статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та є істотним порушенням порядку скликання та проведення сесії ради.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2023 року заяву Полтавської міської ради від 04 жовтня 2023 року про відвід судді Удовіченка Сергія Олександровича від розгляду справи №440/11831/23 задоволено: визнано обґрунтованим відвід судді Удовіченка Сергія Олександровича, а адміністративну справу №440/11831/23 передано для здійснення автоматизованою системою документообігу суду заміни судді Удовіченка Сергія Олександровича, відкладено підготовче засідання.
Відповідно до Протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12 жовтня 2023 року визначено колегію суддів у складі: 1) Н.І. Слободянюк - головуючий суддя; 2) А.О. Чеснокова; 3) І.Г. Ясиновський.
У запереченнях на відповідь на відзив /а.с. 1-22 т. 3/ відповідач-1 зазначив, що зі змісту Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 червня 2015 року №1000/5, реєстрація документа виокремлена як окремий процес, до складу якого не входить приймання, первинне опрацювання та попередній розгляд документа. Таким чином, час реєстрації документу свідчить, що уповноваженою особою Управління діловодства Департаменту забезпечення діяльності виконавчого комітету Полтавської міської ради в робочий час 07 липня 2023 року було здійснено приймання, первинне опрацювання та попередній розгляд Пропозиції депутатів Полтавської міської ради восьмого скликання з додатками і лише за наслідками цих дій проведено реєстрацію вказаного документа (1 хвилина 17 секунд після 16:00). Перебуваючи у відпустці та відрядженні з 07 липня 2023 року по 23 липня 2023 року, позивач вже 07 липня 2023 року був обізнаний про подання депутатами Полтавської міської ради восьмого скликання Пропозиції про скликання сесії ради, що підтверджується його публікаціями 07 липня 2023 року у соціальних мережах Facebook та Telegram, а це свідчить про реальну здатність і можливість протягом достатнього обсягу часу виконати обов'язок, який передбачений статтею 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламентом Полтавської міської ради, про скликання сесії ради у двотижневий строк. Положення Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» не містять вимоги щодо обґрунтування депутатами, які ініціюють проведення сесії, мотивів її проведення, натомість містять імперативну норму щодо скликання сесії за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради та не містять можливості уповноваженого суб'єкта відмовитись від скликання сесії. Також чинним законодавством не дано визначення «винятковому випадку» та не встановлено вимоги про його зазначення у рішенні про скликання сесії, у зв'язку з чим таке поняття як «винятковий випадок» має суто суб'єктивний та оціночний характер і застосовується особою, яка відповідно до вимог законодавства забезпечує скликання сесії, на власний розсуд. Виходячи зі змісту статей 1-3 Закону України «Про доступ до публічної інформації» оприлюдненню підлягають проєкти рішень, що підлягають обговоренню. Чинне законодавство не містить норми щодо обов'язкового публічного обговорення проєктів рішень міської ради стосовно дострокового припинення повноважень секретаря міської ради та разом з тим депутатами Полтавської міської ради ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 27 липня 2023 року було розміщено проєкти оспорюваних рішень на інформаційному стенді «Проєкти нормативно-правових актів, рішень органу місцевого самоврядування», який розміщений в адміністративному приміщенні Полтавської міської ради за адресою: вул. Соборності, 36, м. Полтава, що підтверджується відповідними фотокопіями у кількості 4 шт. Приписи частини п'ятої статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є спеціальними по відношенню до статті 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», оскільки норма статті 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» регламентує загальні особливості припинення служби в органах місцевого самоврядування, а норма частини п'ятої статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» регулює правовідносини, пов'язані з припиненням повноважень чітко визначеної посадової особи місцевого самоврядування - секретаря сільської, селищної, міської ради, що вказує на відсутність порушення відповідачем-1 норми статті 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Верховна Рада України, як орган законодавчої влади, доповнивши статтю 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" частиною восьмою запровадила спеціальне діюче для вказаної статті правило її застосування «частини восьму - шістнадцяту вважати відповідно частинами дев'ятою - сімнадцятою», а саме правило у відповідності до якого згадуваний у частині одинадцятій статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" випадок «У випадку, передбаченому частиною восьмою цієї статті» згідно правил застосування вказаної правової норми встановленого Законом України «Про внесення змін до Закону України "Про звернення громадян" щодо електронного звернення та електронної петиції» № 577-УІІІ вважається таким, що з 28 жовтня 2015 року стосується виключно випадку, визначеного частиною дев'ятою статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Відтак, з огляду на зміст приписів Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про звернення громадян" щодо електронного звернення та електронної петиції» № 577-УІІІ, згідно з яким з 28 жовтня 2015 року встановлено правило застосування статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" «частини восьму - шістнадцяту вважати відповідно частинами дев'ятою - сімнадцятою», є незаконними доводи позивача, що передбачений у чинній частині одинадцятій статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" стосується правовідносин «скликання сесія ради для розгляду електронної петиції, що набрала необхідну кількість підписів, протягом строку, встановленого для її розгляду», тоді як, у відповідності до змісту правових норм статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", чинних з моменту прийняття вказаного Закону, із врахуванням правила, встановленого Законом України "Про звернення громадян" щодо електронного звернення та електронної петиції» № 577-VIII згідно приписів частин дев'ятої та одинадцятої статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" у чинних їх редакціях:«... У разі якщо: міський голова; секретар міської ради; у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу не менш як однієї третини депутатів від загального складу міської ради, сесія може бути скликана депутатами міської ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради, у такому випадку, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради....». Вказаний припис є незмінним з моменту набрання 12 червня 1997 року чинності Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», та відповідно до приписів Закону України "Про звернення громадян" щодо електронного звернення та електронної петиції» № 577-VIII жодним чином не стосується правовідносин скликання сесії ради для розгляду електронної петиції. Відповідно до пункту 11.1 розділу 3 Регламенту Полтавської міської ради восьмого скликання, затвердженого рішенням позачергової другої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання «Про Регламент Полтавської міської ради» від 19 лютого 2021 року, у разі, якщо міський голова чи секретар Ради у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб'єктів, зазначених у п. 5 розділу III даного Регламенту, сесія може бути скликана депутатами Ради, які становлять не менш як одну третину її загального складу або постійною комісією Ради (далі по тексту - постійна комісія). Вказаний у цьому пункті строк обчислюється: щодо пропозиції не менш як однієї третини депутатів від загального складу Ради - з дня наступного за тим, в який ця пропозиція надійшла до відділу звернень громадян Управлінні діловодства Департаменту забезпечення діяльності виконавчого комітету Полтавської міської ради.
У додаткових поясненнях до відзиву /а.с. 43-45 т. 3/ відповідач-1 зазначив, що вироком Вищого антикорупційного суду від 02 березня 2023 року у справі № 991/1573/23 Полтавського міського голову ОСОБА_3 визнано винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 191, ч. 3 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України та призначено ОСОБА_3 покарання: за ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 191 КК України - 5 (п'ять) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, строком на 1 (один) рік; ч. 3 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України - 2 (два) роки обмеженням волі з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, строком на 1 (один) рік. Копію вказаного вироку отримано Полтавською міською радою 11 квітня 2023 року. Відповідно до пункту 1 частини третьої статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ОСОБА_1 здійснював обов'язки міського голови. Позивач перебував у щорічній основній відпустці тривалістю 1 календарний день 07 липня 2023 року, але 24 липня 2023 року він вже перебував на службі та мав можливість ознайомитись із пропозицією депутатів та скликати сесію на вимогу депутатів, але не скористався цим.
У поясненнях позивача щодо окремих аргументів та міркувань, викладених відповідачем-1 у запереченні на відповідь на відзив /а.с. 95-101 т.3/, позивач вказав, що відповідачем-1 не зазначено точний час (година, хвилина, секунда) коли саме Департаментом забезпечення діяльності виконавчого комітету Полтавської міської ради було здійснено приймання пропозиції депутатів Полтавської міської ради восьмого скликання разом з протоколом зборів та проєктами рішень без їх первинного опрацювання, попереднього розгляду та реєстрації, а також не надано будь-яких доказів, що підтверджують час приймання пропозиції. За відсутності таких доказів, що підтверджують момент (точний час) прийняття пропозиції, у позивача були всі підстави визначити приймання та реєстрацію пропозиції депутатів як одночасні дії, вчинені 07 липня 2023 року о 16:01:17. Порядок денний сесії ради відповідно до пунктів 3.1 та 2.8 розділу IV Регламенту Полтавської міської ради восьмого скликання навіть у разі скликання сесії за ініціативою (пропозицією) депутатів формується лише міським головою. При цьому не пізніше ніж за день до скликання сесії міської ради попередній розгляд питань порядку денного пленарного засідання ради обов'язково здійснюється на засіданні Погоджувальної ради під головуванням міського голови та секретаря міської ради. Виходячи із положень Регламенту, момент підписання (винесення) виконуючим обов'язки Полтавського міського голови розпорядження про скликання сесії ради і є моментом скликання сесії. При цьому винесення розпорядження є завершальним етапом скликання сесії, чому передує формування порядку денного сесії та розробка проєктів рішень. Отже, процедура скликання сесії ради міським головою за пропозицією (ініціативою) депутатів полягає не лише у винесенні відповідного розпорядження міського голови, а також передбачає особисту участь міського голови / секретаря майже на кожному етапі цієї процедури. Зважаючи на те, що позивач перебував у відпустці та відрядженні з 07 липня 2023 року по 23 липня 2023 року, а з 24 липня 2023 року він з'явився на робочому місці, він об'єктивно був позбавлений можливості та часу належно та всебічно розглянути пропозицію депутатів від 07 липня 2023 року, ознайомитись із протоколом зборів депутатів, сформувати порядок денний тощо. Відповідач-1 помилково ототожнює обізнаність позивача з фактом подання пропозиції депутатів про скликання позачергової сесії ради з його можливістю розглянути вказану пропозицію. В даному випадку наявні всі ознаки конкуренції норм права: положень спеціального закону - «Про місцеве самоврядування в Україні» (відсилочною нормою частини 15 статті 46 до Регламенту), Регламенту (абзацу 5 пункту 14 Розділу III), якими встановлено чіткий обов'язок ради інформування населення та депутатів ради про скликання позачергової сесії шляхом опублікування розпорядження (рішення) та пункту 2 частини першої статті 15 ЗУ «Про доступ до публічної інформації», яким встановлено загальний обов'язок розпорядників інформації оприлюднювати нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проєкти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності. Отже, у спірних правовідносинах підлягають застосуванню саме частина п'ятнадцята 15 статті 46 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» та абзацу 5 пункту 14 Розділу III Регламенту, як спеціальні норми, що регулюють спірні правовідносини. Надані відповідачем-1 фотографії начебто розміщення депутатами ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 27 липня 2023 року проєктів оспорюваних рішень на інформаційному стенді «Проєкти нормативно-правових актів, рішень органу місцевого самоврядування», який розміщений в адміністративному приміщенні Полтавської міської ради за адресою: вул. Соборності, 36, м. Полтава, не відповідають критеріям належності та достатності доказів оскільки не підтверджують заперечення відповідача-1, не дозволяють встановити обставини, що входять до предмету доказування, у своїй сукупності не дають змогу дійти висновку про наявність обставин належного виконання абзацу 5 пункту 14 Розділу III Регламенту: неможливо встановити дату та час фотографій, дату та точний час розміщення оскаржуваних рішень на інформаційному стенді «Проєкти нормативно-правових актів, рішень органу місцевого самоврядування». Положення абзацу 3 частини третьої Розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №577-VПІ: «У зв'язку з чим частини восьму - шістнадцяту вважати відповідно частинами дев'ятою - сімнадцятою» і за своїм синтаксичним та лексичним значенням, місцем у структурі нормативного акту та законодавстві в цілому, є таким, що порушує загальноприйняті та нормативно-визначені правила техніки нормопроєктування, внаслідок чого відсутня будь-яка можливість вірного застосування цієї правової норми. Тобто недоліки нормопроєктувальної техніки, допущені законодавцем під час розробки проекту та прийняття Закону №577-VІП, призвели до низької якості цього закону, неможливості правильного застосування його окремих нормативних положень, що також призвело до порушення принципу правової визначеності. Зважаючи, що оскаржуваними рішеннями позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 28 липня 2023 року було порушене право ОСОБА_1 на службу в органах місцевого самоврядування, передбачене статтею 5 ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування» та порушено його конституційне право на працю, позивач є особою на користь якої повинні трактуватися норми закону «Про місцеве самоврядування в Україні» та Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про звернення громадян» щодо електронного звернення та електронної петиції» №577-VІП, які не відповідають критерію «якості закону», допускають неоднозначне або множинне тлумачення прав та обов'язків органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2023 року залучено до участі у справі №440/11831/23 в якості другого відповідача - Виконавчий комітет Полтавської міської ради /надалі - відповідач-2/, розгляд справи №440/11831/23 розпочато спочатку, а також встановлено Виконавчому комітету Полтавської міської ради строк для подання відзиву на позов.
Відповідач-2 позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 119-130 т.3/ зазначив, що Вироком Вищого антикорупційного суду від 02 березня 2023 року у справі № 991/1573/23 Полтавського міського голову ОСОБА_3 позбавлено права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих, адміністративно-господарських функцій строком на 1(один) рік. Дане рішення набрало законної сили 04 травня 2023 року. Відповідно до пункту 1 частини третьої статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування» ОСОБА_1 після набрання вироком законної сили здійснював обов'язки міського голови. Третім розділом Регламенту, затвердженого рішенням позачергової другої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 19 лютого 2021 року, визначено порядок скликання чергової та позачергової сесії ради, відповідно до якого міський голова зобов'язаний також скликати сесію Ради, зокрема, за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу Ради. 07 липня 2023 року відбулися збори депутатів Полтавської міської ради восьмого скликання, на яких було вирішено ініціювати пропозицію секретарю міської ради ОСОБА_1 щодо скликання сесії Полтавської міської ради у двотижневий строк. У цей же день дана пропозиція разом з протоколом зборів та проєктами рішень була подана до Управління діловодства Департаменту забезпечення діяльності виконавчого комітету Полтавської міської ради, що підтверджується вхідним реєстраційним номером № 04-47/1/7862 від 07 липня 2023 року. Враховуючи вимоги Регламенту щодо дати початку відліку строку для скликання сесії з 08 липня 2023 року - останній день для скликання з врахуванням частини п'ятої статті 254 Цивільного кодексу України є 24 липня 2023 року включно. Секретар Полтавської міської ради, який здійснює повноваження міського голови відповідно до пункту 1 частини третьої статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ОСОБА_1 , який був зобов'язаний скликати сесію Ради за пропозицією депутатів Полтавської міської ради включно 24 липня 2023 року, не скликав сесію. Доводи позивача про те, що: «… ОСОБА_1 перебував у відпустці 07 липня 2023 року (п'ятниця), а з 10 липня 2023 року (понеділок) він перебував у службовому відрядженні, він був позбавлений можливості розглянути пропозицію депутатів про скликання сесії … та скликати сесію на вимогу депутатів самостійно або відмовити у її скликанні…» спростовуються тією обставиною, що 24 липня 2023 року ОСОБА_1 вже перебував на службі та мав можливість ознайомитись з вищевказаною пропозицією та скликати сесію на вимогу депутатів, але знехтував цим. Враховуючи, що сесія не була скликана до 24 липня 2023 року включно, на Зборах депутатів Полтавської міської ради восьмого скликання, які відбулися 27 липня 2023 року, було прийнято рішення «Про скликання позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання» 28 липня 2023 року об 11-й годині у залі засідань Полтавської міської ради. Пункт 11.2 Регламенту Полтавської міської ради повністю дотримано, що підтверджується листом депутатів Полтавської міської ради від 27 липня 2023 року до якого додано рішення депутатів Полтавської міської ради восьмого скликання від 27 липня 2023 року «Про скликання позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання», Протокол зборів депутатів Полтавської міської ради восьмого скликання від 27 липня 2023 року та проєкти рішень сесії. Посилання позивача на постанову Верховного Суду від 21 жовтня 2020 року у справі №530/1721/16-а є необґрунтованими та недоречними, адже в такій постанові Верховного Суду не надано переліку «винятковості випадків» про які він так стверджує, а отже дану винятковість повинен встановлювати в кожному окремому випадку суд. Оскаржувані рішення за своєю суттю є внутрішньо-організаційними стосовно діяльності Полтавської міської ради, оскільки відповідно до їх положень Полтавською міською радою вирішено питання припинення повноважень та звільнення з посади секретаря Полтавської міської ради, а тому виходячи з положень пункту 2 частини першої статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» зобов'язання оприлюднювати такі рішення відсутні. Крім того, чинне законодавство не містить норми щодо обов'язкового публічного обговорення проєктів рішень міської ради стосовно дострокового припинення повноважень секретаря міської ради. Виходячи із зазначеного, твердження позивача щодо порушення депутатами Полтавської міської ради вимог закону не відповідають дійсності. Проєкти рішень «Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря Полтавської міської ради восьмого скликання ОСОБА_1 », «Про припинення служби в органах місцевого самоврядування та виведення зі складу виконавчого комітету Полтавської міської ради ОСОБА_1 » та «Про обрання секретаря Полтавської міської ради» були предметом розгляду Постійної комісії з питань місцевого самоврядування, законності, правопорядку, інформаційної політики, Регламенту, депутатської етики та антикорупційної політики та були погоджені для винесення їх на сесію. Стосовно доводів позивача, що «…відсутність достатніх підстав або мотивів дострокового припинення повноважень ОСОБА_1 , як секретарем ради та виконуючим обов'язки голови Полтавської міської ради службових обов'язків, що могло бути підставою для визнання його роботи незадовільною», то депутати міської ради представляють волевиявлення відповідної територіальної громади, тобто володіють представницькими функціями, в той час як секретар міської ради є посадовою особою, яка обирається депутатами та повноваження якого припиняються у передбачений законом спосіб. Відповідно до частини п'ятої статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження секретаря сільської, селищної, міської ради можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради. Вказана норма закону не передбачає підстав, обґрунтувань чи мотивів для прийняття такого рішення радою. Отже, прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень секретаря міської ради, передбаченого Законом, належить до виключних повноважень відповідної ради. Рішення Полтавської міської ради можуть бути перевірені адміністративним судом лише на предмет законності та легітимності, а не доцільності його прийняття. Вказана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 26 червня 2019 року по справі №1640/3394/18. Положення частини п'ятої статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повинні застосовуватися як спеціальна норма в даному випадку, адже вона скасовує дію загальної норми, передбаченої частиною першою статті 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Порядок дострокового припинення повноважень секретаря міської ради, який визначений частиною п'ятою статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», не вимагає від відповідної ради зазначення підстав, які дали можливість прийняти рішення про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради. Таким чином, рішення позачергової тридцять восьмої сесії восьмого скликання Полтавської міської ради від 28 липня 2023 року "Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря Полтавської міської ради ОСОБА_1 " є законним. Депутатами Полтавської міської ради восьмого скликання було подано пропозицію щодо кандидатури секретаря Полтавської міської ради ОСОБА_2 . Відповідно до пункту 4 частини першої статті 26, частини третьої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Полтавська міська рада восьмого скликання вирішила взяти до відома протокол №5 лічильної комісії про результати таємного голосування по виборах секретаря Полтавської міської ради від 28 липня 2023 року та обрати секретарем Полтавської міської ради восьмого скликання ОСОБА_2 на строк повноважень міської ради восьмого скликання. Є незаконними та необґрунтованими доводи позивача про те, що: « …головуючим на засіданні сесії, на якому було прийнято оскаржуване рішення про припинення повноважень секретаря ОСОБА_1 , була особа, яка не могла вести пленарне засідання - депутат Полтавської міської ради ОСОБА_9 , що є порушенням вимог частини одинадцятої статті 46, пункту 8 частини четвертої статті 42 Закону та є істотним порушенням порядку скликання та проведення сесії ради...», адже відповідно до вимог пункту 11.2 Регламенту 27 липня 2023 року на Зборах депутатів Полтавської міської ради восьмого скликання, за пропозицією депутатів ОСОБА_10 та ОСОБА_7 депутатами було вирішено доручити відкрити пленарне засідання позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання ОСОБА_2 , що підтверджується протоколом зборів депутатів Полтавської міської ради восьмого скликання від 27 липня 2023 року. Рішення позачергової тридцять восьмої сесії восьмого скликання Полтавської міської ради від 28 липня 2023 року "Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря Полтавської міської ради ОСОБА_1 " є правовим актом ненормативного характеру, тобто актом індивідуальної дії, на яке не розповсюджуються загальнообов'язкові норми права, а саме: положення Кодексу законів про працю України, на які посилається позивач в обґрунтування своїх доводів. Дане рішення набуло чинності з моменту його прийняття Полтавською міською радою восьмого скликання, а тому є надуманими доводи позивача про те, що: «останнім робочим днем секретаря Ради ОСОБА_1 мало бути 28 липня 2023 року, і відповідно рішення сесії мало бути підписано саме ним, та ОСОБА_2 могла приступити до виконання своїх обов'язків, в тому числі підписання рішень прийнятих позачерговою тридцять восьмою сесією восьмого скликання Полтавської міської ради тільки на наступний день після звільнення попереднього працівника з цієї посади».
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2023 року закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті в судовому засіданні.
У судовому засіданні позивач та представники позивача підтримали позовні вимоги, посилаючись на обставини та норми, що викладені у відповідних заявах по суті, а представник відповідачів проти задоволення позову заперечувала з підстав, зазначених у відповідних заявах по суті.
Третя особа у письмових поясненнях просила проводити розгляд справи без її участі /а.с. 21 т.2/.
Заслухавши вступне слово учасників справи, дослідивши письмові докази, оцінивши доводи учасників справи, які мають значення для правильного вирішення спору, колегія суддів встановила такі обставини та відповідні до них правовідносини.
Згідно постанови засідання Полтавської міської територіальної виборчої комісії Полтавського району Полтавської області №12 від 05 вересня 2020 року /а.с. 222-224 т.2/ загальний склад (кількість депутатів) Полтавської міської ради становить 42 депутати.
Відповідно до протоколу Полтавської міської територіальної виборчої комісії Полтавського району Полтавської області про результати виборів депутатів Полтавської міської ради на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року від 23 грудня 2020 року /а.с. 225-257 т.2/ депутатами Полтавської міської ради обрано, зокрема: ОСОБА_1 та ОСОБА_4 .
Згідно з рішенням третьої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 19 березня 2021 року «Про обрання секретаря Полтавської міської ради» /а.с. 44 т.2/ відповідно до пункту 4 частини першої статті 26, частини третьої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міська рада вирішила обрати секретарем Полтавської міської ради восьмого скликання депутата міської ради ОСОБА_1 на строк повноважень міської ради восьмого скликання.
Вироком Вищого антикорупційного суду від 02 березня 2023 року у справі № 991/1573/23 /а.с. 47-88 т. 3/, який набрав чинності 04 квітня 2023 року (реєстраційний номер в ЄДРСР 109350528), зокрема, затверджено угоду про визнання винуватості, укладену 20 лютого 2023 року між прокурором Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Офісу Генерального прокурора Панченко Оленою Олегівною та підозрюваним ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №42021172060000202 від 13 грудня 2021 року; ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця міста Полтава, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , визнано винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 191, ч. 3 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України; призначено ОСОБА_3 покарання: за ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 191 КК України - 5 (п'ять) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, строком на 1 (один) рік; ч. 3 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України - 2 (два) роки обмеженням волі з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, строком на 1 (один) рік; відповідно до ст. 70 КК України за сукупністю злочинів шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим призначити ОСОБА_3 покарання у виді 5 (п'ять) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, строком на 1 (один) рік; на підставі ч. 2 ст. 75 КК України звільнити ОСОБА_3 від відбування основного покарання у виді 5 (п'яти) років позбавлення волі з випробуванням, встановивши іспитовий строк 1 (один) рік; на підставі ст. 76 КК України покласти на ОСОБА_3 такі обов'язки: періодично з'являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації за місцем проживання, повідомляти уповноважений орган з питань пробації за місцем проживання про зміну місця проживання, роботи або навчання; не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації; іспитовий строк обчислювати з моменту проголошення вироку суду; покарання у виді позбавлення права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих, адміністративно-господарських функцій, строком на 1 (один) рік виконувати самостійно.
Копію вказаного вироку направлено супровідним листом Вищого антикорупційного суду за вих №991/1573/23/10237/2023 від 05 квітня 2023 року та отримано Полтавською міською радою, Виконавчим комітетом Полтавської міської ради 11 квітня 2023 року та зареєстровано за вх.№04-54/1/4162 /а.с. 46/.
Згідно з розпорядженням секретаря Полтавської міської ради Андрія Карпова №187-в від 05 липня 2023 року «Про надання частини щорічної основної відпустки ОСОБА_1 » /а.с. 89 т. 3/, керуючись статтями 42, 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статтями 74, 75, 79 КЗпП України, відповідно до статей 6, 10 Закону України «Про відпустки», згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» зі змінами секретар міської ради ОСОБА_11 відбуває у щорічну основну відпустку тривалістю 1 календарний день 07 липня 2023 року за період роботи 22 березня 2022 року - 21 березня 2023 року.
Перебування ОСОБА_1 у відпустці 07 липня 2023 року підтверджується також Табелем обліку використання робочого часу секретаря Полтавської міської ради за липень 2023 року /а.с. 94 т.2/.
Відповідно до протоколу зборів депутатів Полтавської міської ради восьмого скликання про внесення пропозиції щодо скликання сесії Полтавської міської ради від 07 липня 2023 року /а.с. 82-88 т.2/, присутні на зборах 24 депутати, на підставі статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», пункту 6.3.1 Регламенту Полтавської міської ради восьмого скликання збори депутатів правомочні приймати рішення, вирішили:
- обрати депутата ОСОБА_8 головою зборів та депутата ОСОБА_6 секретарем зборів депутатів Полтавської міської ради (голосували: за - 24, проти - 0, утримались - 0);
- затвердити запропонований порядок денний зборів депутатів Полтавської міської ради: 1. Про ініціювання внесення пропозиції секретарю міської ради ОСОБА_1 щодо скликання сесії Полтавської міської ради у двотижневий строк; 2. Про визначення питань, які пропонується винести на розгляд сесії Полтавської міської ради; 3. Про визначення депутата(ів), якому(им) доручається оформити та подати до відділу звернень громадян Управління діловодства Департаменту забезпечення діяльності виконавчого комітету Полтавської міської ради пропозицію депутатів на ім'я секретаря міської ради щодо скликання сесії Полтавської міської ради, проєкти рішень ради та протокол зборів депутатів (голосували: за - 24, проти - 0, утримались - 0);
- ініціювати внесення пропозиції секретарю міської ради ОСОБА_1 щодо скликання сесії Полтавської міської ради у двотижневий строк (голосували: за - 24, проти - 0, утримались - 0);
- винести на розгляд сесії Полтавської міської ради питання «Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря Полтавської міської ради восьмого скликання ОСОБА_1 », «Про припинення служби в органах місцевого самоврядування та виведення зі складу виконавчого комітету Полтавської міської ради ОСОБА_1 », «Про обрання секретаря Полтавської міської ради», «Про внесення змін до рішення третьої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 19 березня 2021 року «Про утворення виконавчого комітету Полтавської міської ради» (голосували: за - 24, проти - 0, утримались - 0);
- доручити оформити та подати до відділу звернень громадян Управління діловодства Департаменту забезпечення діяльності виконавчого комітету Полтавської міської ради пропозицію депутатів на ім'я секретаря міської ради щодо скликання сесії Полтавської міської ради, проєкти рішень ради та протокол зборів депутатів ОСОБА_8 , ОСОБА_6 (голосували: за - 24, проти - 0, утримались - 0).
Депутатами Полтавської міської ради восьмого скликання до секретаря Полтавської міської ради ОСОБА_1 (вхідний номер Виконавчого комітету Полтавської міської ради №04-47/1/7862 від 07 липня 203 року о 16:01) подано Пропозицію про скликання сесії Полтавської міської ради від 07 липня 2023 року /а.с. 78-81 т.2/, в якій зазначено, що депутати Полтавської міської ради восьмого скликання, що нижче підписалися, звертаються у відповідності до вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту Полтавської міської ради восьмого скликання про скликання сесії Полтавської міської ради. Наразі, у Полтаві відбуваються події, що унеможливлюють нормальне функціонування всієї Полтавської міської територіальної громади, що в свою чергу є наслідком неналежного виконання своїх повноважень секретарем Полтавської міської ради ОСОБА_1 , який відповідно пункту 1 частини 3 статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» здійснює повноваження міського голови. З метою відновлення своєчасного та раціонального виконання бюджетних процесів Полтавської міської територіальної громади, недопущення порушень Конституції та Законів України, прав і свобод громадян, зі сторони секретаря Полтавської міської ради Карпова А. А., заради забезпечення об'єктивності та неупередженості при розгляді питань, віднесених до повноважень Полтавської міської ради, виконавчого комітету Полтавської міської ради, задля більш ефективної роботи департаментів, управлінь та відділів міської ради та виконавчого комітету міської ради, депутати вважають за необхідне невідкладно вирішити питання скликання сесії Полтавської міської ради з метою вирішення наступних питань: 1. Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря Полтавської міської ради восьмого скликання ОСОБА_1 . 2. Про припинення служби в органах місцевого самоврядування та виведення зі складу виконавчого комітету Полтавської міської ради ОСОБА_1 . 3. Про обрання секретаря Полтавської міської ради. 4. Про внесення змін до рішення третьої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 19 березня 2021 року «Про утворення виконавчого комітету Полтавської міської ради». Додатки: 1. Протокол зборів депутатів Полтавської міської ради восьмого скликання; 2. Проєкт рішення сесії Полтавської міської ради восьмого скликання «Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря Полтавської міської ради восьмого скликання ОСОБА_1 »; 3. Проєкт рішення сесії Полтавської міської ради восьмого скликання «Про припинення служби в органах місцевого самоврядування та виведення зі складу виконавчого комітету Полтавської міської ради ОСОБА_1 »; 4. Проект рішення сесії Полтавської міської ради восьмого скликання «Про обрання секретаря Полтавської міської ради»; 5. Проект рішення сесії Полтавської міської ради восьмого скликання «Про внесення змін до рішення третьої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 19 березня 2021 року «Про утворення виконавчого комітету Полтавської міської ради» /а.с. 89-92 т.2/.
Згідно з розпорядженням секретаря Полтавської міської ради Андрія Карпова №49-с від 03 липня 2023 року «Про відрядження ОСОБА_1 » /а.с. 93 т. 2/, керуючись статтями 42, 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року №69 «Про внесення змін до Правил перетинання державного кордону громадянами України», секретар міської ради ОСОБА_11 відбуває у м. Велико-Тирново (Болгарія) з 08 липня 2023 року до 23 липня 2023 року з урахуванням часу на проїзд для участі в офіційних зустрічах з представниками муніципалітету, з метою зміцнення партнерських зв'язків між Полтавою та Велико-Тирново, вивчення потенційних напрямів співпраці в галузі економіки, туризму, освіти та культурного обміну; термін відрядження: 16 днів, з 08 липня 2023 року до 23 липня 2023 року.
Перебування ОСОБА_1 у відрядженні у період з 08 липня 2023 року до 23 липня 2023 року підтверджується також Табелем обліку використання робочого часу секретаря Полтавської міської ради за липень 2023 року /а.с. 94 т.2/.
Відповідно до протоколу зборів депутатів Полтавської міської ради восьмого скликання про скликання сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 27 липня 2023 року /а.с. 50-59 т.2/, присутні на зборах 26 депутатів, на підставі статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», пункту 6.3.1 Регламенту Полтавської міської ради восьмого скликання збори депутатів правомочні приймати рішення, вирішили:
- обрати депутата ОСОБА_7 головою зборів та депутата ОСОБА_6 секретарем зборів депутатів Полтавської міської ради (голосували: за - 26, проти - 0, утримались - 0);
- затвердити запропонований порядок денний зборів депутатів Полтавської міської ради: 1.Про скликання позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання; 2. Про визначення питань, які пропонується винести на розгляд сесії Полтавської міської ради; 3.Про визначення депутата, якому доручено відкрити пленарне засідання сесії Полтавської міської ради; 4. Про визначення депутата(ів), якому (им) доручається оформити та подати до апарату Полтавської міської ради рішення про скликання сесії Полтавської міської ради, проєкти рішень ради, протокол зборів депутатів, а також прізвище, ім'я, по батькові депутата, якому доручено відкрити пленарне засідання ради (голосували: за - 26, проти - 0, утримались - 0);
- скликати позачергову тридцять восьму сесію Полтавської міської ради восьмого скликання 28 липня 2023 року об 11-й годині у залі засідань Полтавської міської ради (м. Полтава, вул. Соборності, 36) (голосували: за - 26, проти - 0, утримались - 0);
- винести на розгляд сесії Полтавської міської ради восьмого скликання питання «Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря Полтавської міської ради восьмого скликання ОСОБА_1 » (голосували: за - 26, проти - 0, утримались - 0),
- винести на розгляд сесії Полтавської міської ради восьмого скликання питання «Про припинення служби в органах місцевого самоврядування та виведення зі складу виконавчого комітету Полтавської міської ради ОСОБА_1 » (голосували: за - 25, проти - 0, утримались - 1),
- підтримати пропозицію депутата ОСОБА_10 щодо кандидатури секретаря Полтавської міської ради ОСОБА_2 та винести на розгляд сесії Полтавської міської ради восьмого скликання питання «Про обрання секретаря Полтавської міської ради», «Про внесення змін до рішення третьої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 19 березня 2021 року «Про утворення виконавчого комітету Полтавської міської ради» (голосували: за - 26, проти - 0, утримались - 0);
- доручити відкрити пленарне засідання сесії Полтавської міської ради депутатці ОСОБА_2 (голосували: за - 25, проти - 0, утримались - 1);
- доручити оформити та подати до апарату Полтавської міської ради рішення про скликання сесії Полтавської міської ради, проєкти рішень ради, протокол зборів депутатів, а також прізвище, ім'я, по батькові депутата, якому доручено відкрити пленарне засідання ради депутатам ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_6 (голосували: за - 26, проти - 0, утримались - 0).
Рішенням депутатів Полтавської міської ради восьмого скликання №1 від 27 липня 2023 року "Про скликання позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання" /а.с. 47-49 т.2/ з метою вирішення нагальних проблем Полтавської міської територіальної громади у 2023 році, відповідно до Регламенту Полтавської міської ради восьмого скликання зі змінами, керуючись статтями 26, 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи протокол зборів депутатів Полтавської міської ради восьмого скликання від 27 липня 2023 року вирішено:
1. скликати позачергову тридцять восьму сесію Полтавської міської ради восьмого скликання 28 липня 2023 року об 11-й годині у залі засідань Полтавської міської ради (м. Полтава, вул. Соборності, 36);
2. внести на розгляд сесії питання: 1) Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря Полтавської міської ради восьмого скликання ОСОБА_1 ; 2) Про припинення служби в органах місцевого самоврядування та виведення зі складу виконавчого комітету Полтавської міської ради ОСОБА_1 ; 3) Про обрання секретаря Полтавської міської ради; 4) Про внесення змін до рішення третьої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 19 березня 2021 року «Про утворення виконавчого комітету Полтавської міської ради»; 2. Прес-службі оприлюднити це рішення в засобах масової інформації і на офіційному сайті Полтавської міської ради.
Листом депутатів Полтавської міської ради восьмого скликання Бражник Ю.Ю., ОСОБА_8 , Волкова Е.К. №04-47/1/8587 від 27 липня 2023 року /а.с. 45-46 т.2/ повідомлено Полтавську міську раду (за вх. №02/712 від 27 липня 2023 року) про те, що 27 липня 2023 року на Зборах депутатів Полтавської міської ради восьмого скликання було прийнято рішення "Про скликання позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання" 28 липня 2023 року об 11:00 у залі засідань Полтавської міської ради (м. Полтава, вул. Соборності, 36). Відкрити пленарне засідання сесії Полтавської міської ради депутати доручили депутатці Полтавської міської ради восьмого скликання ОСОБА_2 (дана інформація зазначена в протоколів зборів депутатів від 27 липня 2023 року). До листа додано: рішення депутатів Полтавської міської ради восьмого скликання від 27 липня 2023 року "Про скликання позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання", протокол зборів депутатів Полтавської міської ради восьмого скликання, проєкт рішення сесії Полтавської міської ради восьмого скликання "Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря Полтавської міської ради восьмого скликання ОСОБА_1 ", проєкт рішення сесії Полтавської міської ради восьмого скликання "Про припинення служби в органах місцевого самоврядування та виведення зі складу виконавчого комітету Полтавської міської ради ОСОБА_1 ", проєкт рішення сесії "Про обрання секретаря Полтавської міської ради", проєкт рішення сесії "Про внесення змін до рішення третьої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 19 березня 2021 року «Про утворення виконавчого комітету Полтавської міської ради» /а.с. 47-63 т.2/.
27 липня 2023 року о 14:18 на офіційному сайті Полтавської міської ради та виконавчого комітету опубліковано оголошення про проведення позачергової 38 сесії Полтавської міської ради восьмого скликання 28 липня 2023 року об 11:00 /а.с. 67 т.1/.
О 10:45 год 28 липня 2023 року проведено засідання Постійної комісії з питань місцевого самоврядування, законності, правопорядку, інформаційної політики, Регламенту, депутатської етики та антикорупційної політики Полтавської міської ради.
Так, відповідно до протоколу засідання Постійної комісії з питань місцевого самоврядування, законності, правопорядку, інформаційної політики, Регламенту, депутатської етики та антикорупційної політики Полтавської міської ради від 28 липня 2023 року /а.с. 95 т.2/, на засіданні присутні: Секретар міської ради - Карпов Андрій; Голова постійної комісії - Медведєв Максим; Депутати міської ради: ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , Запрошені депутати Полтавської міської ради: ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , та вирішено:
- інформацію депутатів Полтавської міської ради Бражника Юрія, ОСОБА_19 , ОСОБА_20 «Про попередній розгляд проєкту рішення міської ради «Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря Полтавської міської ради восьмого скликання ОСОБА_1 » взяти до відома, підтримати проєкт рішення та рекомендувати винести його на розгляд сесії Полтавської міської ради (голосували: «За» - 3, «Проти» - 0, «Утримались» - 0. Рішення прийнято);
- інформацію депутатів Полтавської міської ради ОСОБА_5 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 «Про попередній розгляд проєкту рішення міської ради «Про припинення служби в органах місцевого самоврядування та виведення зі складу виконавчого комітету Полтавської міської ради ОСОБА_1 » взяти до відома, підтримати проєкт рішення та рекомендувати винести його на розгляд сесії Полтавської міської ради (голосували: «За» - 4, «Проти» - 0, «Утримались» - 0. Рішення прийнято);
- інформацію депутатів Полтавської міської ради ОСОБА_5 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 «Про попередній розгляд проєкту рішення міської ради «Про обрання секретаря Полтавської міської ради» взяти до відома, підтримати проєкт рішення та рекомендувати винести його на розгляд сесії Полтавської міської ради (голосували: «За» - 4, «Проти» - 0, «Утримались» - 0. Рішення прийнято);
- інформацію депутатів Полтавської міської ради ОСОБА_5 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 «Про попередній розгляд проєкту рішення міської ради «Про внесення змін до рішення третьої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 19 березня 2021 року «Про утворення виконавчого комітету Полтавської міської ради» взяти до відома, підтримати проєкт рішення та рекомендувати винести його на розгляд сесії Полтавської міської ради (голосували: «За» - 4, «Проти» - 0, «Утримались» - 0. Рішення прийнято);
- інформацію депутата Полтавської міської ради Венгровського Максима «Про попередній розгляд проєкту рішення міської ради «Про тимчасове здійснення повноважень міського голови» взяти до відома, підтримати проєкт рішення та рекомендувати винести його на розгляд сесії Полтавської міської ради (голосували: «За» - 4, «Проти» - 0, «Утримались» - 0. Рішення прийнято).
Об 11:00 год 28 липня 2023 року проведено засідання позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання.
Так, відповідно до протоколу позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 28 липня 2023 року /а.с. 96-142 т.2/, на засіданні сесії вирішено, зокрема:
- обрати головуючим на засіданні позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради з числа депутатів для ведення сесії ОСОБА_2 («За» - 30, «Проти» - 0, «Утримались» - 1, «Не голосували» - 3);
- за попереднім узгодженням із керівниками фракцій обрано секретаріат сесії у складі ОСОБА_21 та ОСОБА_22 ;
- за погодженням з головами фракцій до лічильної комісії обрано: ОСОБА_23 , ОСОБА_7 , ОСОБА_24 , ОСОБА_6 , ОСОБА_10 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 ;
- відповідно до статті 33 Закону України «Про запобігання корупції» здійснити зовнішній контроль стосовно депутата міської ради ОСОБА_27 при розгляді питань порядку денного та підписанні рішень тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 28 липня 2023 року («За» - 32, «Проти» - 0, «Утрималось» - 0, «Не голосувало» - 1);
- відповідно до статті 33 Закону України «Про запобігання корупції» здійснити зовнішній контроль стосовно депутата міської ради ОСОБА_28 при розгляді питань порядку денного тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 28 липня 2023 року («За» - 31, «Проти» - 0, «Утрималось» - 0, «Не голосувало» - 2);
- прийняти порядок денний в цілому: 1) Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря Полтавської міської ради восьмого скликання ОСОБА_1 ; 2) Про припинення служби в органах місцевого самоврядування та виведення зі складу виконавчого комітету Полтавської міської ради ОСОБА_1 ; 3) Про обрання секретаря Полтавської міської ради; 4) Про внесення змін до рішення третьої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 19 березня 2021 року «Про утворення виконавчого комітету Полтавської міської ради»; 5) Про тимчасове здійснення повноважень міського голови («За» - 30, «Проти» - 1, «Утрималось» - 0, «Не голосувало» - 2);
- прийняти в цілому проєкт рішення з правкою від 28 липня 2023 року «Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря Полтавської міської ради восьмого скликання ОСОБА_1 » з метою винесення його на таємне голосування («За» - 31, «Проти» - 1, «Утрималось» - 0, «Не голосувало» - 1);
- взяти до відома протокол № 3 лічильної комісії про результати таємного голосування про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря Полтавської міської ради ОСОБА_1 від 28 липня 2023 року («За» - 31, «Проти» - 1, «Утрималось» - 0, «Не голосувало» - 1);
- прийняти в цілому проєкт рішення з правкою від 28 липня 2023 року «Про припинення служби в органах місцевого самоврядування та виведення зі складу виконавчого комітету Полтавської міської ради ОСОБА_1 » («За» - 32, «Проти» - 0, «Утрималось» - 0, «Не голосувало» - 1);
- прийняти в цілому проєкт рішення з правкою від 28 липня 2023 року «Про обрання секретаря Полтавської міської ради» з метою винесення його на таємне голосування («За» - 30, «Проти» - 0, «Утрималось» - 0, «Не голосувало» - 1);
- затвердити протокол № 5 лічильної комісії про обрання секретаря Полтавської міської ради від 28 липня 2023 року («За» - 26, «Проти» - 0, «Утрималось» - 0, «Не голосувало» - 2.);
- прийняти в цілому проєкт рішення з правкою від 28 липня 2023 року «Про внесення змін до рішення третьої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 19 березня 2021 року «Про утворення виконавчого комітету Полтавської міської ради» («За» - 26, «Проти» - 0, «Утрималось» - 0, «Не голосувало» - 1);
- прийняти в цілому проєкт рішення з правкою від 28 липня 2023 року «Про тимчасове здійснення повноважень міського голови» («За» - 26, «Проти» - 0, «Утрималось» - 0, «Не голосувало» - 1).
Також на засіданні позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 28 липня 2023 року депутатами Полтавської міської ради восьмого скликання здійснювалось обговорення першого питання порядку денного «Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря Полтавської міської ради восьмого скликання ОСОБА_1 », зокрема:
- заслухали депутата міської ради ОСОБА_6 , який навів обґрунтування підстав щодо дострокового припинення повноважень секретаря Полтавської міської ради ОСОБА_1 , а саме: «відповідно до пункту 1 частини 3 статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» секретар міської ради у випадку, передбаченому частиною 1 статті 42 цього Закону, здійснює повноваження міського голови. Вироком Вищого антикорупційного суду від 02.03.2023 по справі №991/1573/23 Полтавського міського голову позбавлено права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих, адміністративно-господарчих функцій. Дане рішення набрало законної сили 04 квітня 2023 року. У відповідності до приписів частини 5 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування» встановлено, що міський голова несе персональну відповідальність за здійснення, наданих йому Законом, повноважень. Відповідно до частини 5 статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування» повноваження секретаря міської ради можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради. Пунктом 4 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключно на пленарних засіданнях міської ради вирішуються питання обрання на посаду та звільнення з посади секретаря ради у порядку, передбаченому цим Законом. Частиною 3 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що рішення ради по питанню звільнення з посади секретаря міської ради приймаються шляхом таємного голосування. Отже, враховуючи той факт, що на даний час секретар Полтавської міської ради здійснює повноваження міського голови, то у відповідності до приписів частини 4 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування», ОСОБА_1 здійснює наступні повноваження. Є перелік повноважень з Закону. Я думаю їх не слід зачитувати. Посилання на норму статті було. 19 березня 2021 року на третій сесії Полтавської міської ради восьмого скликання, відповідно до пункту 4 частини 4 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування», міський голова вніс пропозицію щодо кандидатури для обрання на посаду секретаря міської ради восьмого скликання депутата міської ради Карпова. На цій же сесії шляхом таємного голосування ОСОБА_29 було обрано секретарем Полтавської міської ради. В подальшому, після набрання законної сили вищезазначеним рішенням суду, міського голову позбавлено права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративних функцій. Протягом періоду здійснення на посаді секретарем Полтавської міської ради своїх повноважень та повноважень міського голови з боку Карпова допускалися порушення Конституції України, Законів України, Регламенту Полтавської міської ради восьмого скликання, прав і свобод громадян. Систематично порушувалися права депутатів Полтавської міської ради. Не забезпечувалося здійснення наданих йому повноважень, що має своїм наслідком понесення персональної відповідальності у вигляді дострокового припинення повноважень Карпова, як секретаря Полтавської міської ради, за рішенням міської ради. Такий висновок обґрунтовується нижченаведеним. Пунктом 8 частини 4 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування» встановлено, що міський голова скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесії на пленарних засіданнях. Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування» секретар міської ради у випадку, передбаченому частиною 1 статті 42 цього Закону, здійснює повноваження міського голови. Порядок скликання та ведення пленарних засідань міської ради регулюється Регламентом міської ради восьмого скликання, який неодноразово порушувався з боку секретаря міської ради Карпова. Відповідно до частини 10 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування» рішення про скликання сесії ради, відповідно до частин 4, 6, 8 цієї статті, доводиться до відома депутатів і населення не пізніше, як за 10 днів до сесії. А у виняткових випадках - не пізніше, як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради. Секретарем Полтавської міської ради систематично допускалися порушення щодо строків скликання сесій Полтавської міської ради. Переважна більшість сесій були позачергові та скликалися менше, ніж за день до дати проведення сесії. Сесія, яка відбулася 06 липня 2023 року о 13:00, була скликана секретарем міської ради Карповим, відповідно до розпорядження № 35-р від 06 липня 2023 року та була доведена до відома депутатів взагалі менш, ніж за 2 години до сесії, що є грубим порушенням норм частини 10 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Крім того, секретар Полтавської міської ради Карпов взагалі перейшов на формат спілкування з депутатами онлайн, переставши проводити сесії у залі засідань Полтавської міської ради. На будь-яке зауваження депутатів щодо формату сесій, секретар міської ради зазначає, що він буде вирішувати в якому форматі їх проводити. За період, який секретар міської ради Карпов здійснює повноваження міського голови, у місті стався повний колапс щодо виконання робіт з утримання в належному санітарно-технічному стані об'єктів благоустрою, зелених насаджень, утримання вулично-дорожньої мережі міста Полтави. Зокрема, тільки в липні місяці почав здійснюватися покіс трави. На даний час дуже велика територія міської територіальної громади досі не викошена від бур'янів, повсюди зараз у чагарнику. Після того, як відбувається покіс трави, вона так і залишається на узбіччях доріг. Навіть на червоних лініях міста довгий час лежали копиці сіна. Несвоєчасний покіс трави тягне серйозні наслідки, серед яких підвищена аварійна ситуація на дорогах, на перехрестях, неестетичний та занедбаний вигляд обласного центру. У своєму блозі на Інтернет-виданні «Полтавщина» від 08 червня 2023 року Карпов так прокоментував відсутність покосу трави: «Ми звісно ж покосимо. Та зараз я не про це. Раніше популярним було білити дерева. Та з часом ми визнали, що це робилося для того, щоб радянські танкісти вночі бачили де дорога. Ніякої користі для природи немає від цього, але красіво. Те саме зі скошуванням трави. Ми звикли, що треба все скосити та заасфальтувати. Ми не думали про те, що це скошування викликає пилові хмари, які гарно виглядають і наближають місто до природи». Це слова виконуючого обов'язки, який здійснює повноваження міського голови. Серйозною проблемою в місті є стан зливової каналізації. Щоразу, коли йде навіть невеликий дощ, на вулицях міста стоїть вода, що викликає багато незручностей для водіїв та пішоходів. Важко уявити що буде, коли підуть затяжні дощі, адже стан зливової каналізації може призвести до масових затоплень в Полтаві. Лише 30 червня 2023 року КП «Декоративні культури» оголосили публічну закупівлю щодо завезення піску на загальну суму 1 млн. грн. І тільки після 20 липня 2023 року дитячим майданчикам Полтавської громади почали завозити пісок. Дороги міста перебувають у жахливому стані. Ремонт майже не здійснюється, незважаючи на виділені по програмі житлово-комунального господарства кошти на 2023 рік. А ті дороги, що ремонтуються, то допускаються порушення всіх технологічних стандартів. Це призводить до того, що після дощів дрібна щебенева маса висипається з ям, а вода змиває її в ливневу каналізацію. Також на багатьох ділянках дороги майже відсутня дорожня розмітка. Існують проблеми із вивезенням сміття на території громади. Порушуються графіки щодо вивезення сміття з контейнерних майданчиків, а тому контейнери переповнені. Також взагалі не миються сміттєві контейнери, а тому біля контейнерних майданчиків стоїть постійний сморід. Продовжує існувати проблема з громадським транспортом у Полтаві. Технічний стан маршруток ніхто не контролює. Графік руху транспорту існує лише на папері. Приватні перевізники його не дотримуються. З боку секретаря міської ради Карпова допускалися також грубі порушення норм трудового законодавства. Дані факти були встановлені рішенням Полтавського окружного суду від 20 червня 2023 року по справі № 440/5006/23. Судом встановлено, що розпорядження від 27 березня 2023 року № 186-к «Про звільнення ОСОБА_30 », яким ОСОБА_31 , начальника Полтавського міського управління земельних ресурсів та земельного кадастру, звільнено з займаної посади 27 березня 2023 року відповідно до Кодексу законів про працю, мотивоване статтями 42, 50 Закону України «Про місцеве самоврядування». Стаття 116 Кодексу законів про працю України. Розпорядження від 27 березня 2023 року № 186-к не містить посилання на підстави звільнення позивача з посиланням на пункт, статтю Кодексу, вказуючи про звільнення позивача відповідно до Кодексу. Крім того, розпорядження від 27 березня 2023 року № 186-к видано секретарем Полтавської міської ради Карповим під час перебування позивача у відпустці. Надані згідно розпорядження секретаря міської ради від 22 березня 2023 року № 58-в, що є порушенням вимог частини 3 статті 40 Кодексу законів про працю. Порушення норм Кодексу з боку секретаря Полтавської міської ради призвело до того, що з Полтавського міського управління земельних ресурсів та земельного кадастру на користь ОСОБА_31 стягнуто середній заробіток за час вимушеного прогулу з 28 березня 2023 року по 20 червня 2023 року у розмірі 102 тис. 654 грн. та судові витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 10 тис. грн. повинні були виплатитися з міського бюджету. 07 липня 2023 року відбулися збори депутатів, на яких було вирішено ініціювати внесення пропозиції секретарю міської ради Карпову щодо скликання сесії міської ради у двотижневий строк. У цей же день дана пропозиція разом з протоколом зборів та проєктами рішень була подана до управління діловодства Департаменту забезпечення діяльності виконавчого комітету міської ради. Відповідно до частини 9 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування» у разі, якщо посадові особи, зазначені у частинах 4 та 6 цієї статті, у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб'єктів, зазначених у частині 7 цієї статті, або у разі, якщо такі посади є вакантними, сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менше, як одну третину складу ради або постійною комісією ради. Ці самі підстави зазначені в підпунктах 11.1, 11.2 пункту 11 розділу 3 Регламенту Полтавської міської ради восьмого скликання. Крім того статтею 46 Закону України «Про місцеве самоврядування» та Регламентом Полтавської міської ради восьмого скликання встановлено, що міський голова зобов'язаний скликати сесію у двотижневий строк після подання пропозиції. Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» секретар міської ради у випадку, передбаченому частиною 1 статті 42 цього Закону, здійснює повноваження міського голови. У порушення норм Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту Полтавської міської ради восьмого скликання, секретар міської ради Карпов у двотижневий строк сесію не скликав, що надало депутатам Полтавської міської ради абсолютно законне право скликати сесію самостійно».
- заслухали секретаря міської ради Карпова А. А., який зазначив, що: «за останні 4 місяці, з початку весни, ми відремонтували, зробили ямковий ремонт по всьому місту. І там, де ми ще навесні не могли проїхати зовсім, там вже є асфальтне покриття, по якому ми їздимо вже можна сказати нормально. Я не кажу, що ми можемо робити капітальні ремонти під час війни. Тут - да. Місто працює. Почалися ремонти в лікарнях. Почалося придбання техніки. Ми «викинули» харківських підрядників пресловутих, які вкрали мільярд гривень з полтавського бюджету. І ми зараз купуємо техніку, яка дозволить місту створити своє комунальне господарство і почати прибирати самим. Так, проблем купа. Звісно, що за 4 місяці, махаючи чарівною паличкою, ніхто б не зміг тут навести порядку. Але я вдячний за Ваш спіч. В якому ключі? Не стало гірше. От те, що я почув від Вас. Я дякую Вам. Я хочу зазначити, що, так, мені було складно з тим складом міської ради, з постійними смиканнями депутатів згори, так кажучи. Об'єктивно, давайте так, за 2 роки ви мене вже знаєте, я вас вже знаю. Ви всі нормальні люди. Я просто хочу, щоб і журналісти це чули. Якщо взяти кожного окремо - патріоти, за місто і так далі. Якби не було політичних оцих всіх речей, які нас роз'єднують, то міська рада можливо б працювала краще. Так, мені доводилося кожен раз збирати оцю сесію через силу. Кожен раз коаліція міської ради формувалася отут в сесійній залі. … Я коротко. І так, мені було важко «протягувати» питання допомоги військовим. Так, я зробив на цьому упор. Тому що зараз під час війни ми зробили разом з вами, хотіли ви цього чи ні, але ми зробили головне. Нас відзначили по всій Україні, що тільки Полтава з не багатьма містами допомагала війську, Збройним Силам України, полтавським військовим. А не купляла непотріб, який купляли інші міські ради. Тому я вам вдячний. Дивіться, це моє слово, я маю право на те. … Секунду, я закінчую. Я почув звинувачення на початку. 4 місяці тому, коли змінився міський голова та пішов і ви вимагали звільнити корупціонерів. І я їх звільнив. І те, що судова система наша не досконала і дозволила деяким з них повернутися, а ви мені тепер цим дорікаєте. Ну, друзі, давайте будемо нормальними людьми. Дякую.».
Крім того, відповідно до протоколу засідання позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 28 липня 2023 року депутатами Полтавської міської ради восьмого скликання в секретаріат поступила пропозиція депутатів Полтавської міської ради восьмого скликання щодо кандидатури секретаря Полтавської міської ради восьмого скликання /а.с. 283-284 т.2/ наступного змісту: «Керуючись статтею 19 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», частиною 1 статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Регламентом Полтавської міської ради восьмого скликання, враховуючи рішення Полтавської міської ради восьмого скликання від 28 липня 2023 року «Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря Полтавської міської ради восьмого скликання ОСОБА_1 », вносимо на розгляд Полтавської міської ради пропозицію щодо кандидатури секретаря Полтавської міської ради Ямщикової Катерини Леонідівни». Вказану пропозицію підписало 29 депутатів Полтавської міської ради.
Згідно з протоколом засідання лічильної комісії № 3 від 28 липня 2023 року /а.с. 279-280 т.2/ про підсумки таємного голосування: «Всього членів комісії: 7. Присутні на засіданні: ОСОБА_6 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_7 , ОСОБА_10 , ОСОБА_26 , ОСОБА_25 … Виготовлено бюлетенів для таємного голосування - 42. Видано бюлетенів для таємного голосування депутатам міської ради - 32. Погашено невикористаних бюлетенів - 10. Після розкриття скриньки, у ній виявлено бюлетенів для таємного голосування - 32. У тому числі недійсних - 1. У бюлетені для таємного голосування було внесено для розгляду проєкт рішення Полтавської міської ради «Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря Полтавської міської ради восьмого скликання ОСОБА_1 ». Результати голосування: «за» - 31, «проти» - 0, «утрималися» - 0.» Відповідно до частин 1, 5 статті 50, пункту 4 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» лічильна комісія встановила: Вважати повноваження секретаря Полтавської міської ради ОСОБА_1 достроково припиненими та вважати його звільненим з посади секретаря Полтавської міської ради. Депутатам Полтавської міської ради восьмого скликання взяти інформацію про підсумки таємного голосування з розгляду проєкту рішення Полтавської міської ради «Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря Полтавської міської ради восьмого скликання ОСОБА_1 » до відома.
Відповідно до протоколу засідання лічильної комісії № 5 від 28 липня 2023 року /а.с. 288-288а т.2/ про підсумки таємного голосування: «Всього членів комісії: 7. Присутні на засіданні члени комісії: ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_10 , ОСОБА_26 , ОСОБА_25 . Слухали: депутата Полтавської міської ради Волкова Е. К. про результати таємного голосування з розгляду проєкту рішення Полтавської міської ради «Про обрання секретаря Полтавської міської ради». Виготовлено бюлетенів для таємного голосування - 42. Видано бюлетенів для таємного голосування депутатам - 28. Погашено невикористаних бюлетенів - 14. Після розкриття скриньки, у ній виявлено бюлетенів для таємного голосування - 28. У тому числі недійсних - 0. У бюлетені для таємного голосування було внесено прізвище депутата Полтавської міської ради ОСОБА_2 щодо розгляду проєкту рішення Полтавської міської ради «Про обрання секретаря Полтавської міської ради». Результати голосування: «за» - 28, «проти» - 0, «утрималися» - 0. Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» лічильна комісія вирішила: За результатами таємного голосування вважати обраним секретарем Полтавської міської ради ОСОБА_2 . Депутатам Полтавської міської ради восьмого скликання взяти інформацію про підсумки таємного голосування з розгляду проєкту рішення Полтавської міської ради «Про обрання секретаря Полтавської міської ради» до відома».
Рішенням позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 28 липня 2023 року "Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря Полтавської міської ради восьмого скликання ОСОБА_1 " /а.с. 64 т.2/, керуючись пунктом 4 частини 1 статті 26, частинами 1, 5 статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада вирішила:
1. Взяти до відома протокол № 3 лічильної комісії про результати таємного голосування про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря Полтавської міської ради ОСОБА_1 від 28.07.2023;
2. Достроково припинити повноваження та звільнити з посади секретаря Полтавської міської ради ОСОБА_1 .
3. Доручити головуючому на сесії за рішенням депутатів ОСОБА_2 підписати дане рішення.
Рішенням позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 28 липня 2023 року «Про припинення служби в органах місцевого самоврядування та виведення зі складу виконавчого комітету Полтавської міської ради ОСОБА_1 " /а.с. 65 т.2/, у зв'язку зі звільненням з посади секретаря Полтавської міської ради ОСОБА_1 , відповідно до рішення Полтавської міської ради восьмого скликання від 28.07.2023, згідно частини першої та четвертої статті 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», міська рада вирішила:
1. Припинити службу ОСОБА_1 в органах місцевого самоврядування.
2. Вивести ОСОБА_1 зі складу виконавчого комітету Полтавської міської ради восьмого скликання у зв'язку зі звільненням з посади секретаря Полтавської міської ради восьмого скликання.
3. Доручити головуючому на сесії за рішенням депутатів ОСОБА_2 підписати дане рішення.
Протоколом позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 28 липня 2023 року /а.с. 96-142 т.2/ підтверджується, що на засіданні сесії вирішено, зокрема прийняти в цілому проєкт рішення з правкою від 28 липня 2023 року «Про припинення служби в органах місцевого самоврядування та виведення зі складу виконавчого комітету Полтавської міської ради ОСОБА_1 » («За» - 32, «Проти» - 0, «Утрималось» - 0, «Не голосувало» - 1. Усього 33. Рішення прийнято).
Рішенням позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 28 липня 2023 року «Про обрання секретаря Полтавської міської ради» /а.с. 66 т.2/ відповідно до пункту 4 частини 1 статті 26, частини третьої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада вирішила:
1. Взяти до відома протокол № 5 лічильної комісії про результати таємного голосування по виборах секретаря Полтавської міської ради від 28.07.2023.
2. Обрати секретарем Полтавської міської ради восьмого скликання депутата міської ради Ямщикову Катерину Леонідівну на строк повноважень міської ради восьмого скликання.
3. Доручити головуючому на сесії за рішенням депутатів ОСОБА_2 підписати дане рішення.
4. Доручити ОСОБА_2 оформити та подати пакет документів державному реєстратору для зміни відомостей про Полтавську міську раду (код ЄДРПОУ 24388285), про Виконавчий комітет Полтавської міської ради (код ЄДРПОУ 05384689), що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
28 липня 2023 року до трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 08 липня 1999 року внесено запис №19 про звільнення з посади секретаря Полтавської міської ради у зв'язку із достроковим припиненням повноважень, частина п'ята статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» на підставі рішення позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 28 липня 2023 року /а.с.68-74 т.1/.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та аргументам учасників справи, які мають значення для правильного вирішення спору, колегія суддів виходить з наступного.
Стосовно виконання секретарем Полтавської міської ради ОСОБА_1 повноважень міського голови:
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР /надалі - Закон № 280/97-ВР/.
За визначеннями, наведеними у статті 1 Закону № 280/97-ВР, загальний склад ради - кількісний склад депутатів ради, визначений радою відповідно до закону; склад ради - кількість депутатів, обраних до відповідної ради, повноваження яких визнано і не припинено в установленому законом порядку; правомочний склад ради - кількість депутатів, обраних до відповідної ради, повноваження яких визнано і не припинено в установленому законом порядку, яка становить не менш як дві третини від загального складу ради; посадова особа місцевого самоврядування - особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження у здійсненні організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Згідно з частиною першою статті 10 Закону № 280/97-ВР сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Частинами першою та другою статті 11 Закону № 280/97-ВР визначено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Положеннями частин першої - третьої статті 12 Закону № 280/97-ВР передбачено, що сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.
Сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України.
Сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях.
Згідно з частиною першою статті 42 Закону № 280/97-ВР повноваження новообраного сільського, селищного, міського голови починаються з моменту складення ним присяги відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" на пленарному засіданні відповідної сільської, селищної, міської ради, на якому відповідною територіальною виборчою комісією були оголошені рішення щодо його обрання та реєстрації. Повноваження сільського, селищного, міського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до частин першої та другої статті 79 цього Закону.
Відповідно до частини другої статті 42 Закону № 280/97-ВР у разі звільнення з посади сільського, селищного, міського голови у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради, крім випадків дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови відповідно до Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" або Закону України "Про правовий режим воєнного стану". Секретар сільської, селищної, міської ради тимчасово здійснює зазначені повноваження з моменту дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови і до моменту початку повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на позачергових виборах відповідно до закону, або до дня відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на чергових місцевих виборах.
Частиною третьою статті 42 Закону № 280/97-ВР передбачено, що повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених статтею 79 цього Закону, що має наслідком звільнення його з посади.
В свою чергу пунктами 3 та 3-1 частини першої статті 79 Закону № 280/97-ВР визначено, що повноваження сільського, селищного, міського голови вважаються достроково припиненими у разі: 3) набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього; 3-1) набрання законної сили рішенням суду про притягнення його до відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, яким накладено стягнення у виді позбавлення права займати посади або займатися діяльністю, що пов'язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з пунктом 2 частини одинадцятої статті 79 Закону № 280/97-ВР повноваження сільського, селищного, міського голови припиняються достроково, а відповідна особа звільняється з посади з підстав, зазначених у пунктах 3, 3-1 частини першої цієї статті, - з дня, наступного за днем одержання радою або її виконавчим комітетом копії відповідного рішення суду без прийняття рішення відповідної ради.
Судовим розглядом встановлено, що Вироком Вищого антикорупційного суду від 02 березня 2023 року у справі № 991/1573/23, який набрав чинності 04 квітня 2023 року, зокрема, затверджено угоду про визнання винуватості, укладену 20 лютого 2023 року між прокурором Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Офісу Генерального прокурора Панченко Оленою Олегівною та підозрюваним ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №42021172060000202 від 13 грудня 2021 року; ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця міста Полтава, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , визнано винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 191, ч. 3 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України; призначено ОСОБА_3 покарання: за ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 191 КК України - 5 (п'ять) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, строком на 1 (один) рік; ч. 3 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України - 2 (два) роки обмеженням волі з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, строком на 1 (один) рік; відповідно до ст. 70 КК України за сукупністю злочинів шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим призначити ОСОБА_3 покарання у виді 5 (п'ять) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, строком на 1 (один) рік; на підставі ч. 2 ст. 75 КК України звільнити ОСОБА_3 від відбування основного покарання у виді 5 (п'яти) років позбавлення волі з випробуванням, встановивши іспитовий строк 1 (один) рік; на підставі ст. 76 КК України покласти на ОСОБА_3 такі обов'язки: періодично з'являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації за місцем проживання, повідомляти уповноважений орган з питань пробації за місцем проживання про зміну місця проживання, роботи або навчання; не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації; іспитовий строк обчислювати з моменту проголошення вироку суду; покарання у виді позбавлення права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих, адміністративно-господарських функцій, строком на 1 (один) рік виконувати самостійно.
Копію вказаного вироку направлено супровідним листом Вищого антикорупційного суду за вих №991/1573/23/10237/2023 від 05 квітня 2023 року та отримано Полтавською міською радою, Виконавчим комітетом Полтавської міської ради 11 квітня 2023 року та зареєстровано за вх.№04-54/1/4162, а відтак з 12 квітня 2023 року повноваження міського голови ОСОБА_3 припинено та його звільнено із вказаної посади відповідно до положень пункту 2 частини одинадцятої статті 79 Закону №280/97-ВР.
З огляду на положення частини другої статті 42 Закону № 280/97-ВР з моменту дострокового припинення повноважень ОСОБА_3 повноваження міського голови м. Полтава здійснює секретар Полтавської міської ради - ОСОБА_1 , що обраний на посаду секретаря Полтавської міської ради 19 березня 2021 року згідно рішення третьої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання.
Стосовно рішення депутатів Полтавської міської ради восьмого скликання "Про скликання позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання" №1 від 27 липня 2023 року:
Статтею 25 Закону № 280/97-ВР встановлено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Пунктами 1-4 частини першої статті 26 Закону № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: 1) затвердження регламенту ради; 2) утворення і ліквідація постійних та інших комісій ради, затвердження та зміна їх складу, обрання голів комісій; 3) утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск; 4) обрання на посаду та звільнення з посади секретаря ради у порядку, передбаченому цим Законом.
Згідно з частиною четвертою статті 42 Закону № 280/97-ВР сільський, селищний, міський голова, зокрема: 3) підписує рішення ради та її виконавчого комітету; 4) вносить на розгляд ради пропозицію щодо кандидатури на посаду секретаря ради; 5) вносить на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради; 6) вносить на розгляд ради пропозиції щодо структури виконавчих органів ради, апарату ради та її виконавчого комітету, їх штатів, встановлених відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України; 7) здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету; 8) скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради; 20) видає розпорядження у межах своїх повноважень.
Частинами першою статті 46 Закону № 280/97-ВР передбачено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Згідно з частиною другою статті 46 Закону № 280/97-ВР перша сесія новообраної сільської, селищної, міської ради скликається відповідною територіальною виборчою комісією не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради в кількості, яка забезпечує повноважність складу ради відповідно до статті 45 цього Закону.
Відповідно до частини четвертої статті 46 Закону № 280/97-ВР наступні сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради.
Частиною шостою статті 46 Закону № 280/97-ВР встановлено, що у разі немотивованої відмови сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті, районної, обласної ради або неможливості його скликати сесію ради сесія скликається: сільської, селищної, міської ради - секретарем сільської, селищної, міської ради; районної у місті, районної, обласної ради - відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради.
У цих випадках сесія скликається: 1) якщо сесія не скликається сільським, селищним, міським головою (головою районної у місті, районної, обласної ради) у строки, передбачені цим Законом; 2) якщо сільський, селищний, міський голова (голова районної у місті, районної, обласної ради) без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених частиною сьомою цієї статті.
Згідно з частиною сьомою статті 46 Закону № 280/97-ВР сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації.
Відповідно до частини дев'ятої статті 46 Закону № 280/97-ВР у разі якщо посадові особи, зазначені у частинах четвертій та шостій цієї статті, у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб'єктів, зазначених у частині сьомій цієї статті або у разі якщо такі посади є вакантними, сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради.
Рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради /частина десята статті 46 Закону № 280/97-ВР/.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що сесія ради може бути скликана наступними суб'єктами:
1) територіальною виборчою комісією (у випадках, визначених частиною другою статті 46 Закону № 280/97-ВР);
2) сільським, селищним, міським головою або головою відповідної районної у місті, районної, обласної рад (у випадках, визначених частиною четвертою статті 46 Закону № 280/97-ВР);
3) секретарем сільської, селищної, міської ради або заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради (у випадках, визначених частинами шостою та сьомою статті 46 Закону № 280/97-ВР);
4) депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради (у випадках, визначених частиною дев'ятою статті 46 Закону № 280/97-ВР).
Також з аналізу наведених норм слідує, що однією із підстав для скликання сесії депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, є нескликання такої сесії у двотижневий строк сільським, селищним, міським головою або головою відповідної районної у місті, районної, обласної рад, а також секретарем сільської, селищної, міської ради або заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради на вимогу не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації.
При цьому, на думку колегії суддів, під вимогою не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради щодо скликання сесії слід розуміти письмове подання, пропозиці., вимогe, тощо, підписані особисто не менше як однією третиною депутатів від загального складу відповідної ради виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради або головою відповідної місцевої державної адміністрації із зазначенням питань, які пропонується винести на розгляд сесії, з обґрунтуванням необхідності її скликання.
Також Закон №280/97-ВР передбачає можливість доведення рішення про скликання сесії ради (в тому числі відповідно до частини сьомої статті 46 Закону № 280/97-ВР) до відома депутатів і населення у виняткових випадках не пізніш як за день до сесії.
Такий висновок суду узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеним в постанові від 28 вересня 2023 року у справі № 440/9399/21.
Чинне законодавство не розкриває зміст «виняткового випадку» та не встановлює критерії для його визначення органом місцевого самоврядування, що дозволяє колегії суддів вважати, що «винятковий випадок» є оціночним поняттям та застосовується на власний розсуд особи, яка відповідно до вимог законодавства забезпечує скликання сесії.
Також чинним законодавством не передбачено необхідності зазначення «виняткового випадку» у рішенні про скликання сесії.
Положеннями розділу ІІІ Регламенту Полтавської міської ради восьмого скликання, затвердженого рішенням позачергової другої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 19 лютого 2021 року /надалі - Регламент/, передбачено, що Рада проводить роботу сесійно. Після оголошення сесії відкритою та після оголошення сесії закритою виконується Державний Гімн України та Гімн Полтави. Сесія складається з пленарних засідань Ради, а також із засідань постійних комісій Ради /пункт 1/.
Сесії Ради скликаються Полтавським міським головою (далі по тексту - міський голова), крім випадків, передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» /пункт 2/.
Сесії Ради скликаються в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру в сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць /пункт 3/.
Про скликання сесії міський голова, а у випадках, передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» - секретар Ради видає розпорядження, а інші суб'єкти, яким чинним законодавством надано право скликати сесії або секретар Ради у інших випадках, окрім передбачених статтею 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» - рішення про скликання сесії. Розпорядження та рішення про скликання сесії реєструються та зберігаються у секторі розпорядчих документів відділу документального забезпечення Департаменту забезпечення діяльності виконавчого комітету Полтавської міської ради /пункт 4/.
Міський голова зобов'язаний також скликати сесію Ради, зокрема за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу Ради /пункт 5/.
Пропозиція депутатів про скликання сесії Ради: повинна бути викладена письмово та підписана усіма депутатами, що підтримали цю пропозицію з зазначенням їх прізвища, ім'я та по батькові, дати підпису ними пропозиції. Підписи повинні міститися на тому ж листі, що основний текст пропозиції; повинна бути мотивованою, тобто мати обґрунтування та посилання на норми чинного законодавства, а також містити перелік питань, що пропонуються для розгляду Радою та мотиви необхідності їх розгляду саме в цей час; до пропозиції в обов'язковому порядку додаються: у протоколі зборів не менш як однієї третини депутатів Ради від загального її складу, на яких було ініційовано внесення пропозиції щодо скликання сесії Ради повинно бути зазначено - кількість присутніх депутатів Ради, їх прізвища, ім'я, по батькові, питання, що пропонуються для розгляду Радою, а також прізвища, ім'я, по батькові депутатів Ради, присутніх на цих зборах, яким було доручено подати міському голові пропозицію з усіма необхідними документами, та прізвища, ім'я, по батькові депутатів, що були обрані головою та секретарем зборів. Вказаний протокол повинен бути підписаний головою, секретарем цих зборів та містити дату й місце їх проведення; проєкти рішень Ради щодо питань, які пропонуються депутатами для розгляду Радою /пункт 6/.
Пропозиція виконавчого комітету про скликання сесії Ради повинна бути оформлена шляхом прийняття виконавчим комітетом відповідного рішення з цього питання. Вказане рішення повинне бути мотивованим, тобто, мати обґрунтування та посилання на норми чинного законодавства, містити перелік питань, що пропонуються для розгляду Радою та мотиви необхідності їх розгляду саме в цей час, включати проєкти рішень Ради з указаних питань, які були розглянуті виконавчим комітетом відповідно до вимог ст. 52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Вказане рішення повинне бути скріпленим підписами членів виконавчого комітету, які були присутні на його засіданні та проголосували за прийняття цього рішення /пункт 7/.
Пропозиції депутатів та виконавчого комітету, оформлені неналежним чином, тобто без дотримання вимог цього Регламенту, пропозиції, до яких не додані необхідні документи та проєкти рішень Ради розгляду не підлягають /пункт 8/.
Пропозиції депутатів щодо скликання сесії Ради, оформлені у відповідності до пунктів 6, 7, 8 цього розділу Регламенту з протоколом та проєктами рішень Ради подаються на ім'я міського голови, реєструються в відділі звернень громадян Управлінні діловодства Департаменту забезпечення діяльності виконавчого комітету Полтавської міської ради /пункт 9/.
Сесії Ради скликаються секретарем Ради: 10.1. У разі немотивованої відмови міського голови скликати сесію Ради: 10.1.1. Якщо міський голова без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після подання відповідно до вимог даного Регламенту пропозиції від не менш як однієї третини депутатів від загального складу Ради або її виконавчого комітету, секретар Ради має право скликати сесію не раніше першого робочого дня наступного за тим, в який закінчився вказаний у цьому пункті строк; 10.1.2. Якщо сесія не скликається міським головою у строки, передбачені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні»; 10.2. У разі неможливості міського голови скликати сесію Ради: 10.2.1. Відповідно до доручення міського голови, яке повинно бути оформлено відповідним розпорядженням; 10.2.2. Якщо сесія не скликається міським головою у строки, передбачені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» /пункт 10/.
Скликання сесії іншими суб'єктами: у разі, якщо міський голова чи секретар Ради у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб'єктів, зазначених у пункті 5 розділу III даного Регламенту, сесія може бути скликана депутатами Ради, які становлять не менш як одну третину її загального складу або постійною комісією Ради (далі по тексту - постійна комісія). Вказаний у цьому пункті строк обчислюється: щодо пропозиції не менш як однієї третини депутатів від загального складу Ради - з дня наступного за тим, в який ця пропозиція надійшла до відділу звернень громадян Управлінні діловодства Департаменту забезпечення діяльності виконавчого комітету Полтавської міської ради; щодо пропозиції виконавчого комітету - з дня наступного за тим, в який вона була оформлена відповідно до вимог пункту 7 розділу III даного Регламенту. При цьому депутати та постійні комісії мають право скликати сесію не раніше першого робочого дня, наступного за тим, в який закінчився вказаний у цьому пункті строк /пункт 11.1/.
Порядок скликання сесії депутатами Ради: рішення про скликання сесії приймається на зборах депутатів Ради, які становлять не менш, як одну третину від її загального складу та подається разом з проєктами рішень Ради з усіма питаннями її порядку денного до апарату Полтавської міської ради депутатом(ами), якому(им) це було доручено на зборах. Разом із зазначеним рішенням та проєктами рішень Ради до апарату Полтавської міської ради подається протокол зборів депутатів.
Протокол повинен містити: дату проведення зборів, кількість депутатів, які були присутні на цих зборах, їх прізвища, ім'я, по батькові, порядок денний, підсумки голосування щодо кожного питання порядку денного, прізвища, ім'я, по батькові обраних голови і секретаря зборів, а також прізвища, ім'я, по батькові депутата(ів), якому(им) було доручено оформити та подати рішення про скликання сесії Ради, проєкти рішень Ради та протокол зборів депутатів, а також прізвища, ім'я, по батькові депутата, якому доручено відкрити пленарне засідання Ради. Протокол повинен бути підписаний головою та секретарем зборів депутатів /пункт 11.2/.
Тож зі змісту Регламенту Полтавської міської ради восьмого скликання слідує, що депутати Полтавської міської ради у складі не менш як однієї третини депутатів від загального складу ради можуть подати на ім'я міського голови пропозицію про скликання сесії Ради, яка реєструється в відділі звернень громадян Управлінні діловодства Департаменту забезпечення діяльності виконавчого комітету Полтавської міської ради. Вказана пропозиція повинна бути викладена письмово та підписана усіма депутатами, що підтримали цю пропозицію з зазначенням їх прізвища, ім'я та по батькові, дати підпису ними пропозиції; підписи повинні міститися на тому ж листі, що основний текст пропозиції; повинна бути мотивованою, тобто мати обґрунтування та посилання на норми чинного законодавства; містити перелік питань, що пропонуються для розгляду Радою та мотиви необхідності їх розгляду саме в цей час. До пропозиції в обов'язковому порядку мають бути додані: протокол зборів не менш як однієї третини депутатів Ради від загального її складу, на яких було ініційовано внесення пропозиції щодо скликання сесії Ради, та проєкти рішень Ради щодо питань, які пропонуються депутатами для розгляду Радою. У випадку дотримання вказаних вимог міський голова зобов'язаний скликати сесію Ради за такою пропозицією, про що міський голова, а у випадках, передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» - секретар Ради, видає розпорядження.
Судовим розглядом встановлено, що відповідно до наведених вище положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту Полтавської міської ради восьмого скликання 07 липня 2023 року проведено збори 24 депутатів Полтавської міської ради восьмого скликання про внесення пропозиції щодо скликання сесії Полтавської міської ради, на яких вирішено, зокрема, ініціювати внесення пропозиції секретарю міської ради ОСОБА_1 щодо скликання сесії Полтавської міської ради у двотижневий строк та винести на розгляд сесії Полтавської міської ради питання «Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря Полтавської міської ради восьмого скликання ОСОБА_1 », «Про припинення служби в органах місцевого самоврядування та виведення зі складу виконавчого комітету Полтавської міської ради ОСОБА_1 », «Про обрання секретаря Полтавської міської ради», «Про внесення змін до рішення третьої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 19 березня 2021 року «Про утворення виконавчого комітету Полтавської міської ради».
Цього ж дня депутатами Полтавської міської ради восьмого скликання на ім'я секретаря Полтавської міської ради ОСОБА_1 подано Пропозицію про скликання сесії Полтавської міської ради від 07 липня 2023 року, яка підписана 24 депутатами від загального складу (42 депутата) Полтавської міської ради, та в якій зазначено, що депутати Полтавської міської ради восьмого скликання, що нижче підписалися, звертаються у відповідності до вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту Полтавської міської ради восьмого скликання про скликання сесії Полтавської міської ради з метою вирішення наступних питань: 1. Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря Полтавської міської ради восьмого скликання ОСОБА_1 . 2. Про припинення служби в органах місцевого самоврядування та виведення зі складу виконавчого комітету Полтавської міської ради ОСОБА_1 . 3. Про обрання секретаря Полтавської міської ради. 4. Про внесення змін до рішення третьої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 19 березня 2021 року «Про утворення виконавчого комітету Полтавської міської ради». До вказаної пропозиції додано: 1. Протокол зборів депутатів Полтавської міської ради восьмого скликання; 2. Проєкт рішення сесії Полтавської міської ради восьмого скликання «Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря Полтавської міської ради восьмого скликання ОСОБА_1 »; 3. Проєкт рішення сесії Полтавської міської ради восьмого скликання «Про припинення служби в органах місцевого самоврядування та виведення зі складу виконавчого комітету Полтавської міської ради ОСОБА_1 »; 4. Проект рішення сесії Полтавської міської ради восьмого скликання «Про обрання секретаря Полтавської міської ради». 5. Проект рішення сесії Полтавської міської ради восьмого скликання «Про внесення змін до рішення третьої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 19 березня 2021 року «Про утворення виконавчого комітету Полтавської міської ради».
Вказана Пропозиція зареєстрована відділом звернень громадян Управління діловодства Департаменту забезпечення діяльності виконавчого комітету Полтавської міської ради за вхідний номер Виконавчого комітету Полтавської міської ради №04-47/1/7862 від 07 липня 203 року о 16:01.
Колегія суддів враховує, що Пропозиція про скликання сесії Полтавської міської ради від 07 липня 2023 року відповідає вимогам Регламенту, оскільки: викладена письмово; підписана 24 депутатами (що складає понад одну третину депутатів Ради від загального її складу - 42 депутати), що підтримали цю пропозицію із зазначенням їх прізвища, ім'я та по батькові, дати підпису ними пропозиції; підписи містяться в основному тексті пропозиції; містить наведення мотивації її проведення, обґрунтування та посилання на норми чинного законодавства; містить перелік питань, що пропонуються для розгляду Радою та мотиви необхідності їх розгляду саме в цей час; до пропозиції додано: протокол зборів 24 депутатів (що складає понад одну третину депутатів Ради від загального її складу - 42 депутати), на яких було ініційовано внесення пропозиції щодо скликання сесії Ради (у якому зазначено - кількість присутніх депутатів Ради, їх прізвища, ім'я, по батькові; питання, що пропонуються для розгляду Радою; а також прізвища, ім'я, по батькові депутатів Ради, присутніх на цих зборах, яким доручено подати міському голові пропозицію з усіма необхідними документами; та прізвища, ім'я, по батькові депутатів, що були обрані головою та секретарем зборів; підписи голови, секретаря цих зборів та дату й місце їх проведення) та проєкти рішень Ради щодо питань, які пропонуються депутатами для розгляду Радою.
Відтак, підстави, передбачені пунктом 8 розділу ІІІ Регламенту, для нерозгляду Пропозиції про скликання сесії Полтавської міської ради від 07 липня 2023 року, були відсутні.
Враховуючи, що повноваження міського голови м. Полтава здійснює секретар відповідної міської ради ОСОБА_1 та 07 липня 2023 року до відділу звернень громадян Управління діловодства Департаменту забезпечення діяльності Виконавчого комітету Полтавської міської ради подано Пропозицію про скликання сесії Полтавської міської ради від 07 липня 2023 року, яка відповідає вимогам Регламенту, колегія суддів доходить висновку, що секретар Полтавської міської ради ОСОБА_1 зобов'язаний був у двотижневий строк відповідно до вимог статті 46 Закону №280/97-ВР та пункту 5 розділу ІІІ Регламенту скликати сесію, про що винести відповідне розпорядження.
При цьому згідно з пунктом 11.1 розділу III Регламенту двотижневий строк, у який позивач повинен був скликати сесію на Пропозицію про скликання сесії Полтавської міської ради від 07 липня 2023 року, обчислюється з дня, наступного за тим, в який ця пропозиція надійшла до відділу звернень громадян Управлінні діловодства Департаменту забезпечення діяльності Виконавчого комітету Полтавської міської ради, тобто з 08 липня 2023 року та підлягає закінченню 22 липня 2023 року (субота).
Водночас відповідно до положень частин четвертої та п'ятої статті 254 Цивільного кодексу України строк, що визначений тижнями, спливає у відповідний день останнього тижня строку. Якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, що визначений відповідно до закону у місці вчинення певної дії, днем закінчення строку є перший за ним робочий день.
Таким чином, двотижневий строк, у який позивач повинен був скликати сесію на Пропозицію про скликання сесії Полтавської міської ради від 07 липня 2023 року, закінчувався 24 липня 2023 року (понеділок, який є першим робочим днем після 22 липня 2023 року (субота)).
Судовим розглядом встановлено та учасниками справи не заперечується, що у двотижневий строк відповідна Пропозиція про скликання сесії Полтавської міської ради від 07 липня 2023 року секретарем Полтавської міської ради Карповим А.А. не розглянута та сесія ради на таку Пропозицію не скликана.
Довід позивача про недостатність часу на розгляд цієї Пропозиції у зв'язку з його перебуванням 07 липня 2023 року - у відпустці, а з 08 липня 2023 року по 23 липня 2023 року - у відрядженні, колегія суддів відхиляє як юридично неспроможний для висновку про правомірність нерозгляду позивачем Пропозиції, оскільки положення Закону №280/97-ВР та Регламенту Полтавської міської ради восьмого скликання не містять приписів щодо можливості продовження встановленого законом двотижневого строку для розгляду Пропозиції депутатів про скликання сесії ради, а також не містять застережень щодо початку відліку обрахування такого двотижневого строку з дати фактичної передачі такої Пропозиції посадовій особі. Натомість, встановлений в пункті 9 розділу ІІІ Регламенту порядок реєстрації пропозиції депутатів щодо скликання сесії Ради з протоколом та проєктами рішень Ради, передбачає, що вказані документи подаються (колегія суддів зауважує, що безвідносно до будь-яких обставин) на ім'я міського голови (в даному випадку на ім'я секретаря Полтавської міської ради, який виконує повноваження міського голови) та реєструються в відділі звернень громадян Управлінні діловодства Департаменту забезпечення діяльності виконавчого комітету Полтавської міської ради, а встановлений в пункті 11.1 Регламенту порядок скликання сесії передбачає, що сесія може бути скликана депутатами ради у разі, якщо міський голова чи секретар Ради на вимогу депутатів не скликають сесію (колегія суддів зауважує, що безвідносно до будь-яких обставин) у двотижневий строк, що обчислюється з дня, наступного за тим, в який пропозиція надійшла до відділу звернень громадян Управлінні діловодства Департаменту забезпечення діяльності Виконавчого комітету Полтавської міської ради.
Крім того, до доводу позивача щодо недостатності у нього часу для розгляду Пропозиції про скликання сесії Полтавської міської ради від 07 липня 2023 року колегія суддів ставиться критично, оскільки позивач 24 липня 2023 року вже перебував на робочому місці та упродовж наступних днів до 27 липня 2023 року включно дій щодо розгляду Пропозиції також не вчинив, сесію Полтавської міської ради на таку Пропозицію не скликав та відповідне розпорядження про скликання сесії не виніс.
Жодних належних та допустимих доказів на підтвердження недостатності часу, необхідного для ознайомлення із Пропозицією про скликання сесії Полтавської міської ради від 07 липня 2023 року та для скликання сесії ради згідно такої Пропозиції, позивачем під час судового розгляду справи надано не було. Також ОСОБА_1 не було надано до суду жодних доказів на підтвердження вчинення ним активних дій, направлених на ознайомлення із Пропозицією про скликання сесії Полтавської міської ради від 07 липня 2023 року та на скликання сесії ради згідно такої Пропозиції.
Також колегія суддів критично ставиться до твердження позивача щодо недостатності у нього часу для ознайомлення із Пропозицією про скликання сесії Полтавської міської ради від 07 липня 2023 року та для скликання сесії ради згідно такої Пропозиції, з огляду на те, що ОСОБА_1 у період після його повернення із відрядження та до прийняття рішення депутатів Полтавської міської ради восьмого скликання "Про скликання позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання" №1 від 27 липня 2023 року було прийнято розпорядження №37-р від 26 липня 2023 року «Про скликання позачергової тридцять сьомої сесії Полтавської міської рали восьмого скликання» (оприлюднене на Офіційному сайті Полтавської міської ради та виконавчого комітету за посиланням: https://www.rada-poltava.gov.ua/document/22488), проте без включення до порядку денного питань, про розгляд яких просили депутати згідно Пропозиції про скликання сесії Полтавської міської ради від 07 липня 2023 року.
Так, вказаним розпорядженням секретаря міської ради №37-р від 26 липня 2023 року «Про скликання позачергової тридцять сьомої сесії Полтавської міської рали восьмого скликання» за підписом ОСОБА_1 з метою вирішення нагальних проблем Полтавської міської територіальної громади у 2023 році, відповідно до Регламенту Полтавської міської ради восьмого скликання зі змінами, керуючись статтями 26, 46, пунктами 8, 20 частини четвертої статті 42, пунктом 1 частини третьої статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»: 1) скликати позачергову тридцять сьому сесію Полтавської міської ради восьмого скликання 28 липня 2023 року о 10-й годині в режимі відеоконференції із застосуванням системи електронного голосування «Голос» (м. Полтава, вул. Соборності, 36); 2) внести на розгляд сесії питання: 1) Про затвердження місцевої цільової програми «Полтавський спротив» у 2022-2024 роках у новій редакції; 2) Про затвердження місцевої комплексної цільової програми «Боротьба зі злочинністю та профілактика правопорушень на 2023 рік» у новій редакції; 3) Про затвердження місцевої комплексної цільової програми «Забезпечення заходів з мобілізаційної підготовки та оборонної роботи у 2023-2025 роках» у новій редакції; 4) Про затвердження місцевої цільової програми «Забезпечення пожежної безпеки на 2021-2025 роки» у новій редакції; 3) Прес-службі оприлюднити це розпорядження в засобах масової інформації і на офіційному сайті Полтавської міської ради.
Стосовно аргументу позивача щодо проведення реєстрації Пропозиції про скликання сесії Полтавської міської ради від 07 липня 2023 року після завершення робочого дня, колегія суддів зазначає наступне.
Єдині вимоги щодо створення управлінських документів і роботи зі службовими документами, а також порядок їх архівного зберігання в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності (далі - установи) встановлюють Правила організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, що затверджені наказом Міністерства юстиції України від 18 червня 2015 року № 1000/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22 червня 2015 року за № 736/27181 /надалі - Правила № 1000/5/. Ці Правила є нормативно-правовим актом, обов'язковим для виконання всіма установами.
Відповідно до пунктів 1 та 2 глави 1 розділу ІІІ Правил № 1000/5 служба діловодства здійснює первинне опрацювання документів, що надійшли до установи, їх попередній розгляд, реєстрацію, передачу керівництву на розгляд, передачу виконавцям. Після виконання документи долучаються до справ.
Документи, створені у паперовій формі, проходять і опрацьовуються в установі на єдиних організаційних та правових засадах організації документообігу із документами, створеними в електронній формі. Не допускається одночасного проходження одного і того самого документа в електронній і паперовій формі.
Пунктами 1-3 глави 2 «Приймання, первинне опрацювання документів та їх попередній розгляд» Правил № 1000/5 визначено, що доставка документів до установи здійснюється, як правило, з використанням засобів поштового зв'язку та електрозв'язку, а також кур'єрською та фельд'єгерською службами.
Усі документи, що надходять до установи, приймаються централізовано в службі діловодства (експедиції).
Документи, що надійшли в неробочий час, приймаються черговим працівником установи (за наявності), який, не розкриваючи кореспонденцію, передає її в службу діловодства наступного робочого дня під розписку.
Пунктом 6 вказаної глави передбачено, що первинне опрацювання документів у службі діловодства передбачає перевірку правильності доставки кореспонденції та її цілісності. Документи, надіслані не за адресою, повертаються відправникові без їх розгляду. Розкриваються всі конверти, за винятком тих, що мають напис "Особисто".
Положеннями пунктів 9 зазначеної глави визначено, що документи підлягають попередньому розгляду в службі діловодства у день їх надходження або в перший наступний робочий день у разі надходження їх після закінчення робочого дня, у вихідні та святкові неробочі дні. Доручення установ вищого рівня, телеграми, телефонограми розглядаються негайно.
Згідно з пунктом 10 глави 2 Правил № 1000/5 метою попереднього розгляду документів є: виокремлення таких, що потребують обов'язкового розгляду керівником установи, його заступниками або структурними підрозділами; відбір документів, що не підлягають реєстрації службою діловодства, а також таких, що передаються для реєстрації структурним підрозділам.
Відповідно до пунктів 1 та 5 глави 3 «Реєстрація документів» Правил № 1000/5 службовий документ, отриманий установою або створений нею, у тому числі для внутрішнього користування, вважається внесеним до документаційного фонду установи з моменту його реєстрації.
Під час реєстрації документу надається умовне цифрове (літерно- цифрове) позначення - реєстраційний індекс. Елементами реєстраційного індексу є порядковий номер документа у межах групи документів, що реєструються, який доповнюється індексами, що застосовуються в установі, зокрема індексами за номенклатурою справ, структурного підрозділу, кореспондентів, посадових осіб, які розглядають або підписують документ, виконавців, питань діяльності яких стосується документ, тощо. Для вхідних документів реєстраційний індекс складається з порядкового номера та індексу за номенклатурою справ або іншого індексу, що застосовується в установі, наприклад: 123/01-12, де 123 - порядковий номер, 01-12 - індекс справи за номенклатурою.
Реєстрація документів проводиться з метою забезпечення їх обліку, контролю за виконанням і оперативним використанням наявної в документах інформації і полягає у веденні запису облікових даних про документ за встановленою установою реєстраційною формою, яким фіксується факт створення, відправлення або одержання документа, шляхом проставлення на ньому реєстраційного індексу з подальшим записом у зазначених формах необхідних відомостей про документ.
Отже, вказаними Правилами визначено наступний порядок роботи з вхідним документом: 1) приймання; 2) первинне опрацювання; 3) попередній розгляд; 4) реєстрація. Реєстрація документа виокремлена Правилами, як окремий процес до складу якого не входить приймання, первинне опрацювання та попередній розгляд документа і відповідно опис складових цього процесу розміщено в окремій, 3 главі розділу III «Реєстрація документів».
Беручи до уваги наведені положення та встановлені обставини справи, проставлення уповноваженою особою Управління діловодства Департаменту забезпечення діяльності Виконавчого комітету Полтавської міської ради штрих коду на Пропозиції депутатів Полтавської міської ради восьмого скликання є саме фактом проведення реєстрації вказаного документа 07.07.2023 о 16:01:17 за № 04-47/1/7862.
Таким чином, час реєстрації документу (1 хвилина 17 секунд після 16:00) свідчить про те, що уповноваженою особою Управління діловодства Департаменту забезпечення діяльності Виконавчого комітету Полтавської міської ради в робочий час 07 липня 2023 року спочатку було здійснено приймання, первинне опрацювання та попередній розгляд Пропозиції депутатів Полтавської міської ради восьмого скликання разом з протоколом зборів та проєктами рішень і лише за наслідками цих дій проведено реєстрацію вказаного документа у відповідності до вимог пунктів 9, 10 глави 2 розділу III Правил № 1000/5.
При цьому згідно положень Правил № 1000/5 лише у випадку надходження документів після закінчення робочого дня первинне опрацювання та їх попередній розгляд здійснюється в перший наступний робочий день, проте колегією суддів не встановлений, а позивачем не доведений факт надходження (фактичної передачі) Пропозиції про скликання сесії Полтавської міської ради від 07 липня 2023 року до Управління діловодства Департаменту забезпечення діяльності Виконавчого комітету Полтавської міської ради після закінчення робочого дня 07 липня 2023 року.
Також з аналізу положень закону та Регламенту слідує, що у разі, якщо Полтавський міський голова чи секретар Ради у двотижневий строк не скликають сесію на пропозицію депутатів, то сесія може бути скликана депутатами Полтавської міської ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, про що приймають рішення. При цьому депутати мають право скликати сесію не раніше першого робочого дня, наступного за тим, в який закінчився двотижневий строк. Рішення про скликання сесії приймається на зборах депутатів Ради, які становлять не менш як одну третину від її загального складу та подається разом з проєктами рішень Ради з усіма питаннями її порядку денного до апарату Полтавської міської ради депутатом(ами), якому(им) це було доручено на зборах. Разом із зазначеним рішенням та проєктами рішень Ради до апарату Полтавської міської ради подається протокол зборів депутатів. Протокол повинен містити: дату проведення зборів, кількість депутатів, які були присутні на цих зборах, їх прізвища, ім'я, по батькові, порядок денний, підсумки голосування щодо кожного питання порядку денного, прізвища, ім'я, по батькові обраних голови і секретаря зборів, а також прізвища, ім'я, по батькові депутата(ів), якому(им) було доручено оформити та подати рішення про скликання сесії Ради, проєкти рішень Ради та протокол зборів депутатів, а також прізвища, ім'я, по батькові депутата, якому доручено відкрити пленарне засідання Ради. Протокол повинен бути підписаний головою та секретарем зборів депутатів.
Судовим розглядом встановлено, що 27 липня 2023 року проведено збори депутатів Полтавської міської ради восьмого скликання, на яких були присутні 26 депутатів, та вирішено, зокрема, скликати позачергову тридцять восьму сесію Полтавської міської ради восьмого скликання 28 липня 2023 року об 11-й годині у залі засідань Полтавської міської ради (м. Полтава, вул. Соборності, 36) та винести на розгляд сесії Полтавської міської ради восьмого скликання питання «Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря Полтавської міської ради восьмого скликання ОСОБА_1 », «Про припинення служби в органах місцевого самоврядування та виведення зі складу виконавчого комітету Полтавської міської ради ОСОБА_1 », підтримати пропозицію депутата ОСОБА_10 щодо кандидатури секретаря Полтавської міської ради ОСОБА_2 та винести на розгляд сесії Полтавської міської ради восьмого скликання питання «Про обрання секретаря Полтавської міської ради», «Про внесення змін до рішення третьої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 19 березня 2021 року «Про утворення виконавчого комітету Полтавської міської ради».
Рішенням депутатів Полтавської міської ради восьмого скликання №1 від 27 липня 2023 року "Про скликання позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання" з метою вирішення нагальних проблем Полтавської міської територіальної громади у 2023 році, відповідно до Регламенту Полтавської міської ради восьмого скликання зі змінами, керуючись статтями 26, 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи протокол зборів депутатів Полтавської міської ради восьмого скликання від 27 липня 2023 року вирішено: 1. скликати позачергову тридцять восьму сесію Полтавської міської ради восьмого скликання 28 липня 2023 року об 11-й годині у залі засідань Полтавської міської ради (м. Полтава, вул. Соборності, 36); 2. внести на розгляд сесії питання: 1) Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря Полтавської міської ради восьмого скликання ОСОБА_1 ; 2) Про припинення служби в органах місцевого самоврядування та виведення зі складу виконавчого комітету Полтавської міської ради ОСОБА_1 ; 3) Про обрання секретаря Полтавської міської ради; 4) Про внесення змін до рішення третьої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 19 березня 2021 року «Про утворення виконавчого комітету Полтавської міської ради»; 2. Прес-службі оприлюднити це рішення в засобах масової інформації і на офіційному сайті Полтавської міської ради.
Листом депутатів Полтавської міської ради восьмого скликання ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_6 №04-47/1/8587 від 27 липня 2023 року повідомлено Полтавську міську раду (за вх. №02/712 від 27 липня 2023 року), що 27 липня 2023 року на Зборах депутатів Полтавської міської ради восьмого скликання було прийнято рішення "Про скликання позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання" 28 липня 2023 року об 11:00 у залі засідань Полтавської міської ради (м. Полтава, вул. Соборності, 36). До листа додано: рішення депутатів Полтавської міської ради восьмого скликання від 27 липня 2023 року "Про скликання позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання", протокол зборів депутатів Полтавської міської ради восьмого скликання, проєкт рішення сесії Полтавської міської ради восьмого скликання "Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря Полтавської міської ради восьмого скликання ОСОБА_1 ", проєкт рішення сесії Полтавської міської ради восьмого скликання "Про припинення служби в органах місцевого самоврядування та виведення зі складу виконавчого комітету Полтавської міської ради ОСОБА_1 ", проєкт рішення сесії "Про обрання секретаря Полтавської міської ради", проєкт рішення сесії "Про внесення змін до рішення третьої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 19 березня 2021 року «Про утворення виконавчого комітету Полтавської міської ради».
Колегія суддів враховує, що Рішення депутатів Полтавської міської ради восьмого скликання "Про скликання позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання" №1 від 27 липня 2023 року відповідно до вимог Регламенту прийнято на зборах депутатів Полтавської міської ради, на яких були присутні 26 депутатів, що становлять понад одну третину від її загального складу (загальний склад 42 депутати), та листом депутатів Полтавської міської ради восьмого скликання ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_6 , яким це було доручено на зборах, подано до апарату Полтавської міської ради разом із проєктами рішень Ради та протоколом зборів депутатів Полтавської міської ради восьмого скликання від 27 липня 2023 року.
Також колегія суддів враховує, що протокол зборів депутатів Полтавської міської ради восьмого скликання від 27 липня 2023 року містить: дату проведення зборів, кількість депутатів, які були присутні на цих зборах, їх прізвища, ім'я, по батькові, порядок денний, підсумки голосування щодо кожного питання порядку денного, прізвища, ім'я, по батькові обраних голови і секретаря зборів, а також прізвища, ім'я, по батькові депутата(ів), якому(им) було доручено оформити та подати рішення про скликання сесії Ради, проєкти рішень Ради та протокол зборів депутатів, а також прізвища, ім'я, по батькові депутата, якому доручено відкрити пленарне засідання Ради. Крім того, такий протокол підписаний головою та секретарем зборів депутатів.
Оскільки у двотижневий строк відповідна Пропозиція про скликання сесії Полтавської міської ради від 07 липня 2023 року позивачем не розглянута та сесія ради на таку Пропозицію не скликана, то колегія суддів доходить висновку, що 27 липня 2023 року у депутатів Полтавської міської ради восьмого скликання відповідно до вимог частини дев'ятої статті 46 Закону № 280/97-ВР та пункту 11 розділу ІІІ Регламенту були наявні правові підстави для прийняття рішення "Про скликання позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання" №1 від 27 липня 2023 року.
З огляду на викладене та враховуючи, що поняття «винятковий випадок» законодавцем не розкривається, а критерії винятковості Регламентом не встановлюються, довід позивача про те, що відповідачем-1 було скликано сесію у надмірно скорочений термін без належної мотивації гострої необхідності та винятковості вчинення таких дій, колегія суддів відхиляє.
Колегія суддів наголошує на тому, що надання випадку щодо скликання сесії «винятковості» є виключною компетенцією органу місцевого самоврядування і така «винятковість випадку» в усіх випадках обумовлена різними подіями та явищами.
Як з'ясовано колегією суддів, у спірному випадку обставиною, що зумовила скликання позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання, стала незадовільна робота ОСОБА_1 на посаді секретаря Полтавської міської ради, а саме: неналежне виконання ним своїх повноважень.
Зміст незадовільної роботи позивача розкривається в протоколі позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 28 липня 2023 року.
Про невідкладність вирішення питання про скликання сесії зазначено в Пропозиції депутатів Полтавської міської ради восьмого скликання про скликання сесії Полтавської міської ради від 07 липня 2023 року, а саме: «наразі, у Полтаві відбуваються події, що унеможливлюють нормальне функціонування всієї Полтавської міської територіальної громади, що в свою чергу є наслідком неналежного виконання своїх повноважень секретарем Полтавської міської ради ОСОБА_1 , який відповідно пункту 1 частини 3 статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» здійснює повноваження міського голови. З метою відновлення своєчасного та раціонального виконання бюджетних процесів Полтавської міської територіальної громади, недопущення порушень Конституції та Законів України, прав і свобод громадян, зі сторони секретаря Полтавської міської ради Карпова А.А., заради забезпечення об'єктивності та неупередженості при розгляді питань, віднесених до повноважень Полтавської міської ради, виконавчого комітету Полтавської міської ради, задля більш ефективної роботи департаментів, управлінь та відділів міської ради та виконавчого комітету міської ради, депутати вважають за необхідне невідкладно вирішити питання скликання сесії Полтавської міської ради з метою вирішення наступних питань: 1. Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря Полтавської міської ради восьмого скликання ОСОБА_1 . 2. Про припинення служби в органах місцевого самоврядування та виведення зі складу виконавчого комітету Полтавської міської ради ОСОБА_1 . 3. Про обрання секретаря Полтавської міської ради. 4. Про внесення змін до рішення третьої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 19 березня 2021 року «Про утворення виконавчого комітету Полтавської міської ради»».
Крім того, відповідно до статті 1 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07 червня 2001 року № 2493-III /надалі - Закон № 2493-III/ служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
За визначенням, наведеним в частині першій статті 2 Закону № 2493-III, посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
За змістом статті 3 Закону № 2493-III посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
За частиною першою статті 10 Закону № 2493-III прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється: на посаду голови та заступників голови районної, районної у місті, обласної ради, заступника міського голови - секретаря Київської міської ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, голови постійної комісії з питань бюджету обласної, Київської та Севастопольської міських рад шляхом обрання відповідною радою.
Частиною першою статті 1 Закону № 280/97-ВР встановлено, що секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови. Пропозиція щодо кандидатури секретаря ради може вноситися на розгляд ради не менш як половиною депутатів від загального складу відповідної ради у разі, якщо: 1) на день проведення першої сесії сільської, селищної, міської ради, обраної на чергових виборах, не завершені вибори відповідно сільського, селищного, міського голови; 2) рада не підтримала кандидатуру на посаду секретаря ради, запропоновану відповідним сільським, селищним, міським головою; 3) протягом тридцяти днів з дня відкриття першої сесії сільської, селищної, міської ради відповідний сільський, селищний, міський голова не вніс кандидатуру на посаду секретаря ради; 4) на наступній черговій сесії після виникнення вакансії секретаря ради у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень відповідний сільський, селищний, міський голова не вніс на розгляд ради кандидатуру на посаду секретаря ради; 5) посада секретаря ради стає вакантною під час вакантності посади відповідного сільського, селищного, міського голови у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень.
Отже, посада секретаря міської ради належить до виборних посад місцевого самоврядування. На таку посаду обирає міська рада з числа депутатів цієї ради на своєму пленарному засіданні.
Таким чином, у контексті спірних правовідносин призначення позивача на виборну посаду секретаря міської ради є результатом волевиявлення депутатів Полтавської міської ради, а відтак і дострокове припинення повноважень на цій посаді так само є волевиявленням депутатів ради.
Такий висновок суду узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеним в постанові від 02 липня 2020 року у справі № 806/1159/18.
З огляду на те, що призначення на виборну посаду секретаря міської ради та дострокове припинення повноважень на цій посаді є власне результатом волевиявлення депутатів ради, то колегія суддів вважає, що рішення про скликання сесії з метою вирішення питання про дострокове припинення повноважень секретаря ради може доводитися до відома за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд Ради, що відповідає положенню пункту 11 розділу ІІІ Регламенту, яким передбачено, що розпорядження про скликання позачергової сесії доводиться апаратом міської ради до відома депутатів і населення не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд Ради.
Судовим розглядом встановлено, що 27 липня 2023 року о 14:18 на офіційному сайті Полтавської міської ради та Виконавчого комітету опубліковано оголошення про проведення позачергової 38 сесії Полтавської міської ради восьмого скликання 28 липня 2023 року об 11:00.
Таким чином, про проведення позачергової 38 сесії Полтавської міської ради восьмого скликання 28 липня 2023 року об 11:00 повідомлено депутатам і населенню не пізніш як за день до сесії.
Колегія суддів наголошує на тому, що положеннями Закону № 280/97-ВР та Регламенту визначений мінімальний термін доведення до відома депутатів і населення про проведення сесії ради - не пізніш як за день до сесії та при цьому положення вказаних норм не містять застережень щодо здійснення такого повідомлення не менше як за 24 години до початку сесії.
З огляду на викладене, колегія суддів відхиляє довід позивача про порушення абзацу 5 пункту 14 розділу ІІІ Регламенту Полтавської міської ради восьмого скликання.
Відповідно до частини одинадцятої статті 46 Закону № 280/97-ВР сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, - секретар ради; сесію районної у місті, районної, обласної ради - голова ради або відповідно заступник голови районної у місті, районної ради чи перший заступник, заступник голови обласної ради. У випадку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради.
Відповідно до частини шістнадцятої статті 46 Закону № 280/97-ВР протоколи сесій сільської, селищної, міської ради, прийняті нею рішення підписуються особисто сільським, селищним, міським головою, районної у місті, районної, обласної ради - головою відповідної ради, у разі їх відсутності - відповідно секретарем сільської, селищної, міської ради, відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради, а у випадку, передбаченому частинами сьомою та восьмою цієї статті, - депутатом ради, який за дорученням депутатів головував на її засіданні.
Колегія суддів враховує, що відповідно до змісту протоколу зборів депутатів Полтавської міської ради восьмого скликання від 27 липня 2023 року депутати Полтавської міської ради восьмого скликання вирішили доручити відкрити пленарне засідання сесії Полтавської міської ради депутатці ОСОБА_2 (голосували: за - 25, проти - 0, утримались - 1).
Крім того, відповідно до протоколу позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 28 липня 2023 року на засіданні сесії вирішено обрати головуючим на засіданні позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради з числа депутатів для ведення сесії ОСОБА_2 («За» - 30, «Проти» - 0, «Утримались» - 1, «Не голосували» - 3).
Оскільки сесія скликана депутатами ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, та може бути відкрита за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, одним з депутатів, що входить до її складу, та проведена за рішенням ради - одним із депутатів цієї ради, колегія суддів доходить висновку про безпідставність доводу позивача щодо відсутності у ОСОБА_2 , як депутата Полтавської міської ради, повноваження на ведення позачергової 38 сесії Полтавської міської ради восьмого скликання 28 липня 2023 року.
Посилання позивача на те, що відкривати сесію за дорученням депутатів, з ініціативи яких скликано сесію, вправі один із депутатів лише у випадку скликання сесії для розгляду електронної петиції та питання щодо укладення спеціального інвестиційного договору (відповідно до частини восьмої статті 46 Закону № 280/97-ВР ), колегія суддів до уваги не бере з огляду на те, що з 28 жовтня 2015 року статтю 46 Закону № 280/97-ВР фактично слід застосовувати з урахуванням положень Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про звернення громадян" щодо електронного звернення та електронної петиції» від 2 липня 2015 року № 577-VIII (набрав чинності 28 жовтня 2015 року), якими визначено, що статтю 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (Відомості Верховної Ради України, 1997 р., № 24, ст.170 із наступними змінами) після частини сьомої доповнити новою частиною такого змісту: "8. Сесія ради скликається для розгляду електронної петиції, що набрала необхідну кількість підписів, протягом строку, встановленого для її розгляду". У зв'язку з цим частини восьму - шістнадцяту вважати відповідно частинами дев'ятою - сімнадцятою».
Відтак, частину одинадцяту статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (норма якої не змінювалася з 2008 року після внесення до неї змін Законом України № 806-VI від 25.12.2008), де згадується про «випадок, передбачений частиною восьмою цієї статті» (норма частини восьмої (до 28.10.2015) статті 46 Закону № 280/97-ВР також не змінювалася з 2008 року після внесення до неї змін Законом України № 520-VI від 18.09.2008), слід розуміти так, що таким випадком з 28 жовтня 2015 року є «випадок, передбачений частиною дев'ятою цієї статті» (норма частини восьмої (до 28.10.2015) статті 46 Закону № 280/97-ВР стала нормою частини дев'ятої (з 28.10.2015) цієї статті).
Продовжуючи надавати оцінку доводам учасників справи, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проєкти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності.
Відповідно до частини четвертої цієї статті проєкти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 10 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
Таким чином, обов'язок розпорядника інформації стосовно оприлюднення поширюється на: нормативно-правові акти, прийняті розпорядником; акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником; проєкти рішень, що підлягають обговоренню; інформацію про нормативно-правові засади діяльності.
При цьому чинне законодавство не містить норми щодо оприлюднення проєктів рішень міської ради щодо прийняття внутрішньоорганізаційних актів індивідуальної дії стосовно діяльності міської ради (зокрема, стосовно дострокового припинення повноважень секретаря міської ради).
При аналізі положень статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» Верховний Суд у постанові від 20 червня 2018 року у справі № 804/16525/15 зазначив, що «внутрішньоорганізаційними є акти, які приймаються з метою організації та впорядкування роботи суб'єктів владних повноважень, тобто це акти, які стосуються кадрових питань, а також інші акти у тому разі, якщо вони обмежуються внутрішньою організацією роботи суб'єкта владних повноважень та відповідних посадових осіб».
Дослідивши зміст оскаржуваних рішень, колегія суддів зазначає, що оскаржувані рішення за своєю суттю та змістом не є нормативно-правовими актами або інформацією про нормативно-правові засади діяльності, а є внутрішньоорганізаційними актами індивідуальної дії стосовно діяльності Полтавської міської ради, оскільки відповідно до їх змісту Полтавською міською радою вирішені кадрові питання щодо припинення повноважень та звільнення з посади секретаря Полтавської міської ради, припинення служби в органах місцевого самоврядування та виведення зі складу виконавчого комітету Полтавської міської ради та обрання секретаря Полтавської міської ради.
Виходячи із зазначеного, твердження позивача про порушення депутатами Полтавської міської ради вимог закону щодо оприлюдення проєктів оскаржуваних рішень позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 28 липня 2023 року не відповідає дійсності.
Також варто зазначити, що рішення депутатів Полтавської міської ради восьмого скликання "Про скликання позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання" №1 від 27 липня 2023 року вже реалізовано (вичерпало свою дію), а тому у контексті спірних правовідносин та власне у площині фактичних обставин справи доводи про його протиправність можуть розглядатися судом лише у площині підстав позову, але не як самостійний спосіб захисту (з огляду на те, що спір фактично виник у зв'язку із припиненням повноважень та звільненням позивача з посади секретаря Полтавської міської ради, припиненням служби в органах місцевого самоврядування та виведенням зі складу виконавчого комітету Полтавської міської ради).
Такий висновок суду узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеним в постанові від 02 липня 2020 року у справі № 806/1159/18.
Оскільки судовим розглядом не встановлена протиправність прийняття рішення депутатів Полтавської міської ради "Про скликання позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання" №1 від 27 липня 2023 року, колегія суддів переходить до оцінки рішень, що прийняті за результатами проведення позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання.
Стосовно рішень позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 28 липня 2023 року "Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря Полтавської міської ради ОСОБА_1 " та "Про припинення служби в органах місцевого самоврядування та виведення зі складу Виконавчого комітету Полтавської міської ради ОСОБА_1 ":
Згідно з положеннями частин першої, четвертої- п'ятої та дев'ятої - десятої статті 47 Закону № 280/97-ВР постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.
Постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проєкти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проєкти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями.
Постійні комісії попередньо розглядають кандидатури осіб, які пропонуються для обрання, затвердження, призначення або погодження відповідною радою, готують висновки з цих питань.
Засідання постійної комісії скликається в міру необхідності і є правомочним, якщо в ньому бере участь не менш як половина від загального складу комісії.
За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії. Висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".
З матеріалів справи слідує, що о 10:45 год 28 липня 2023 року проведено засідання Постійної комісії з питань місцевого самоврядування, законності, правопорядку, інформаційної політики, Регламенту, депутатської етики та антикорупційної політики Полтавської міської ради та вирішено підтримати проєкти рішень та рекомендувати винести їх на розгляд сесії Полтавської міської ради: «Про попередній розгляд проєкту рішення міської ради «Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря Полтавської міської ради восьмого скликання ОСОБА_1 »; «Про попередній розгляд проєкту рішення міської ради «Про припинення служби в органах місцевого самоврядування та виведення зі складу виконавчого комітету Полтавської міської ради ОСОБА_1 »; «Про попередній розгляд проєкту рішення міської ради «Про обрання секретаря Полтавської міської ради».
Як вже зазначалося, за змістом частини першої статті 50 Закону № 280/97-ВР секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови. Пропозиція щодо кандидатури секретаря ради може вноситися на розгляд ради не менш як половиною депутатів від загального складу відповідної ради у разі, якщо, зокрема посада секретаря ради стає вакантною під час вакантності посади відповідного сільського, селищного, міського голови у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень.
Відповідно до частини п'ятої статті 50 Закону № 280/97-ВР повноваження секретаря сільської, селищної, міської ради можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради.
Частинами четвертою та дев'ятою статті 51 Закону № 280/97-ВР передбачено, що секретар сільської, селищної, міської ради входить до складу виконавчого комітету відповідної ради за посадою. До складу виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради не можуть входити депутати відповідної ради, крім секретаря ради.
У контексті спірних правовідносин, що виникли у зв'язку із прийняттям оспорюваних рішень ради щодо припинення повноважень позивача, звільнення його з посади секретаря міської ради та виведення його зі складу виконавчого комітету ради, колегія суддів зауважує, що прийняття рішення про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради є законодавчо передбаченим правом Полтавської міської ради, а звільнення позивача з посади секретаря міської ради, виведення його зі складу виконавчого комітету ради та припинення служби в органах місцевого самоврядування- наслідком реалізації законодавчо встановленого права ради на дострокове припинення повноважень секретаря ради.
При оцінці рішення ради щодо припинення повноважень позивача на посаді секретаря ради колегія суддів виходить з того, що прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень секретаря міської ради належить до виключних повноважень цієї ради. Такі повноваження є дискреційними, а тому адміністративний суд при розгляді цієї справи не може здійснювати перевірку роботи секретаря міської ради щодо належного чи неналежного здійснення наданих йому повноважень, допущення ним у своїй діяльності порушень законодавства України, прав і свобод громадян, як і не може переоцінювати позицію (волевиявлення) депутатів міської ради, які проголосували за необхідність дострокового припинення повноважень позивача. Оспорюване рішення може бути перевірене адміністративним судом на предмет законності та легітимності, а не доцільності його прийняття.
Подібні висновки, що враховуються колегією суддів відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України, містить постанова Верховного Суду від 22 червня 2023 року у справі №160/14672/21.
Так, у цій постанові Верховним Судом зазначено, що «у контексті спірних правовідносин, які виникли у зв'язку із прийняттям рішення про дострокове припинення повноважень секретаря Перещепинської міської ради, Верховний Суд зауважує, що вказана посада є виборною. Натомість Закон №280/97-ВР не містить посилань на підстави для дострокового припинення повноважень секретаря міської ради за рішенням відповідної ради або на необхідність створення обов'язкових передумов для прийняття цього рішення. Відтак, повноваження міської ради щодо дострокового припинення повноважень секретаря є дискреційними, а тому суд не має права втручатися у внутрішню компетенцію органу місцевого самоврядування і не може надавати оцінки мотивам ради, з яких вона виходила, приймаючи відповідне рішення. Тобто, спірне рішення Перещепинської міської ради може бути перевірено судом лише на предмет дотримання визначеної законодавством процедури його прийняття. Указані висновки відповідають позиції Верховного Суду, наведеній у постановах від 12 вересня 2019 року у справі №657/268/15-а, від 09 липня 2020 року у справі №663/2852/16-а, від 22 листопада 2021 року у справі №1.380.2019.005671, від 13 квітня 2023 року у справі № 140/17235/20, й корелюються з позицією Великої Палати Верховного Суду щодо дискреційних повноважень органів місцевого самоврядування, викладеною у постанові від 27 березня 2019 року у справі №688/3487/16-а».
У зв'язку з викладеним колегія суддів зазначає, що положення частини п'ятої статті 50 Закону №280/97-ВР, з огляду на відсутність у чинному законодавстві будь-яких передумов для реалізації визначеного нею положення, є самостійною та достатньою підставою для прийняття радою відповідного рішення за умови дотримання процедури ухвалення такого рішення.
Повноваження ради на дострокове припинення повноважень секретаря ради є відображенням представницької функції, яку здійснює депутатський корпус, коли за наслідками голосування щодо такого питання депутат не повинен наводити будь-кому і будь-яких пояснень щодо мотивів його волевиявлення.
Обставини, підстави, передумови для дострокового припинення повноважень секретаря міської ради є предметом обговорення на засіданні ради, перед тим як почнеться голосування. Водночас вже безпосередньо під час голосування мотиви, якими керувалися депутати ради, коли голосували «за» чи «проти» дострокового припинення повноважень секретаря, є суто їхнім переконанням, вимагати обґрунтовувати чи пояснювати яке немає підстав. Таємним голосуванням щодо рішення про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради певною мірою забезпечується «приховане» волевиявлення (мотив) кожного із депутатів ради.
У зв'язку з цим колегія суддів відхиляє довід позивача щодо невмотивованості рішення позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 28 липня 2023 року "Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря Полтавської міської ради ОСОБА_1 ".
Принагідно колегія суддів зазначає, що рішення Полтавської міської ради восьмого скликання від 19 березня 2021 року щодо обрання ОСОБА_1 на посаду секретаря Полтавської міської ради також приймалося за результатами голосування, і також не містило мотивів, але позивач це рішення не оскаржує з цих підстав.
Тож у спірному випадку дійсні мотиви оскарження рішення відповідача-1 звужуються до суб'єктивного тлумачення норм права та незгодою позивача з результатом такого рішення.
З огляду на цей висновок колегія суддів відхиляє як безпідставні усі доводи позивача в цій частині, зокрема щодо відсутності у вказаному рішенні посилань на конкретні обставини, якими викликана необхідність його прийняття, а також усі посилання на висновки суду касаційної інстанції, оскільки такі не відображають аналізу суті частини п'ятої статті 50 Закону №280/97-ВР.
Також колегія суддів відхиляє аргумент позивача щодо непроведення міською радою службового розслідування щодо допущення позивачем порушень, що стали фактичною підставою для прийняття відповідачем-1 рішення позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 28 липня 2023 року "Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря Полтавської міської ради ОСОБА_1 " відповідно до частин першої та п'ятої статті 50 Закону № 280/97-ВР, адже посада секретаря ради є виборною, на яку особа обирається міською радою, а тому при визначенні підстав і критеріїв, як обрання на посаду, так і звільнення з неї (дострокового припинення повноважень) відповідна рада має дискрецію (розсуд) у вирішенні цих питань, в тому числі у вирішенні питання щодо проведення службового розслідування стосовно секретаря ради.
Таким чином, з огляду на фактичні обставини цієї справи, колегія суддів доходить висновку, що Полтавська міська рада, вирішуючи питання про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради діяла в межах повноважень, визначених законом.
Посилання позивача на відсутність підстав для припинення його служби в органах місцевого самоврядування, що передбачені статтею 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07 червня 2001 року № 2493-III, колегія суддів відхиляє, оскільки вказаною нормою встановлений невичерпний перелік підстав для прийняття рішення про припинення служби в органах місцевого самоврядування.
Так, частинами першою та третьою-четвертою статті 20 Закону № 2493-III визначено, що крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", цим та іншими законами України, а також у разі: порушення посадовою особою місцевого самоврядування Присяги, передбаченої статтею 11 цього Закону; порушення умов реалізації права на службу в органах місцевого самоврядування (стаття 5 цього Закону); виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню на службі, чи недотримання вимог, пов'язаних із проходженням служби в органах місцевого самоврядування (стаття 12 цього Закону); досягнення посадовою особою місцевого самоврядування граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування (стаття 18 цього Закону).
Посадові особи місцевого самоврядування, крім посадових осіб, зазначених у частині другій цієї статті, яких притягнуто до відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією або стосовно яких набрало законної сили рішення суду щодо визнання їх активів або активів, набутих за їх дорученням іншими особами або в інших передбачених статтею 290 Цивільного процесуального кодексу України випадках, необґрунтованими та їх стягнення в дохід держави, підлягають звільненню з посади у порядку, визначеному Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Перевибори сільських, селищних, міських голів, зміна керівників органів місцевого самоврядування не є підставою для припинення служби посадовими особами виконавчих органів рад, їх секретаріатів, крім працівників патронатної служби.
Отже, норми статті 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» регламентують загальні особливості припинення служби в органах місцевого самоврядування, а норма частини п'ятої статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» регулює правовідносини, які пов'язані з припиненням повноважень чітко визначеної посадової особи місцевого самоврядування - секретаря сільської, селищної, міської ради.
Довід позивача щодо порушення відповідачем-1 приписів статті 20 Закону № 2493-III при прийнятті оскаржуваного рішення «Про припинення служби в органах місцевого самоврядування та виведення зі складу виконавчого комітету Полтавської міської ради ОСОБА_1 » у зв'язку із відсутністю підстав для припинення його служби в органах місцевого самоврядування, що передбачені статтею 20 Закону № 2493-III, колегія суддів відхиляє з огляду на те, що згідно приписів статті 20 Закону № 2493-III служба в органах місцевого самоврядування може бути припинена на підставі інших законів, в тому числі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування" не визначає порядку припинення служби на посаді секретаря ради, при наявності якого б рішення ради повинно було б містити вказівку на підстави звільнення, що визначені статтею 20 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" або ж Кодексом законів про працю України.
На противагу цьому диспозиція частини п'ятої статті 50 Закону №280/97-ВР містить правило, відповідно до якого повноваження секретаря сільської, селищної, міської ради можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради.
Також колегія суддів наголошує на тому, що необхідність прийняття рішення позачергової тридцять восьмої сесії восьмого скликання Полтавської міської ради "Про припинення служби в органах місцевого самоврядування та виведення зі складу виконавчого комітету Полтавської міської ради ОСОБА_1 " від 28 липня 2023 року обумовлена прийняттям рішення позачергової тридцять восьмої сесії восьмого скликання Полтавської міської ради "Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря Полтавської міської ради ОСОБА_1 " від 28 липня 2023 року, оскільки відповідно до наведених вище положень частин четвертої та дев'ятої статті 51 Закону № 280/97-ВР секретар міської ради входить до складу виконавчого комітету відповідної ради за посадою та крім секретаря ради до складу виконавчого комітету відповідної ради не можуть входити депутати такої ради, а тому у зв'язку із достроковим припиненням повноважень та звільненням з посади секретаря Полтавської міської ради ОСОБА_1 припинили існувати правові підстави для його перебування у складі Виконавчого комітету Полтавської міської ради та на службі в органі місцевого самоврядування.
Згідно з пунктом 7.6 Регламенту рішення, прийняті Радою на пленарному засіданні підписуються міським головою, крім випадків, передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Так, відповідно до частини шістнадцятої статті 46 Закону № 280/97-ВР протоколи сесій сільської, селищної, міської ради, прийняті нею рішення підписуються особисто сільським, селищним, міським головою, районної у місті, районної, обласної ради - головою відповідної ради, у разі їх відсутності - відповідно секретарем сільської, селищної, міської ради, відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради, а у випадку, передбаченому частинами сьомою та восьмою цієї статті, - депутатом ради, який за дорученням депутатів головував на її засіданні.
Як встановлено колегією суддів, рішенням позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 28 серпня 2023 року «Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря Полтавської міської ради восьмого скликання ОСОБА_1 » Полтавська міська рада вирішила:
1.Взяти до відома протокол №3 лічильної комісії про результати таємного голосування про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря Полтавської міської ради ОСОБА_1 від 28 липня 2023 року.
2.Достроково припинити повноваження та звільнити з посади секретаря Полтавської міської ради ОСОБА_1 .
3.Доручити головуючому на сесії за рішенням депутатів ОСОБА_2 підписати дане рішення.
У зв'язку зі звільненням з посади секретаря Полтавської міської ради ОСОБА_1 рішенням позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 28 серпня 2023 року «Про припинення служби в органах місцевого самоврядування та виведення зі складу виконавчого комітету Полтавської міської ради ОСОБА_1 » вирішено :
1.Припинити службу ОСОБА_1 в органах місцевого самоврядування.
2.Виведено ОСОБА_1 зі складу виконавчого комітету Полтавської міської ради восьмого скликання у зв'язку зі звільненням з посади секретаря Полтавської міської ради восьмого скликання.
3.Доручено головуючому на сесії за рішенням депутатів ОСОБА_2 підписати дане рішення.
Оскільки вказані рішення є правовими актами ненормативного характеру та набрали чинності з моменту їх прийняття Полтавською міською радою восьмого скликання, то колегія суддів вважає правомірним їх підписання саме ОСОБА_2 як головуючою на сесії на підставі частини 16 статті 46 Закону № 280/97-ВР та пункту 7.6 Регламенту, у зв'язку з чим не погоджується із твердженням позивача про незаконність підписання оскаржуваних рішень ОСОБА_2 з огляду на те, що відповідно до норм Кодексу законів про працю України останнім робочим днем позивача є 28 липня 2023 року та лише з наступного дня, 29 липня 2023 року, він вважається звільненим з Виконавчого комітету Полтавської міської ради.
Тож колегією суддів не встановлено порушення відповідачем-1 ані норм статті 20 Закону № 2493-III, ані норм Закону № 280/97-ВР при прийнятті рішень позачергової тридцять восьмої сесії восьмого скликання Полтавської міської ради від 28 липня 2023 року "Про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря Полтавської міської ради ОСОБА_1 " та "Про припинення служби в органах місцевого самоврядування та виведення зі складу виконавчого комітету Полтавської міської ради ОСОБА_1 ".
Стосовно рішення позачергової тридцять восьмої сесії восьмого скликання Полтавської міської ради від 28 липня 2023 року «Про обрання секретаря Полтавської міської ради».
Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб порушення було наявним.
Частиною першою статті 5 КАС України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
В контексті завдань адміністративного судочинства звернення до суду є способом захисту порушених прав, свобод або законних інтересів позивача.
Тому, вирішуючи адміністративний спір, суд повинен пересвідчитись у належності особи яка звернулась за судовим захистом, відповідного права або охоронюваного законом інтересу (чи є така особа належним позивачем у справі - наявність права на позов у матеріальному розумінні), встановити, чи є відповідне право або інтерес порушеним (встановити факт порушення), а також визначити чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.
Отже, обов'язковою умовою задоволення позову є доведеність позивачем порушення саме його прав та охоронюваних законом інтересів з боку відповідача, зокрема наявність у особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або законного інтересу, на захист якого подано позов.
Аналогічна правова позиція висловлена у постановах Верховного Суду від 20 листопада 2018 року у справі №428/12848/15-а, від 30 жовтня 2019 року у справі №316/2721/15-а (2-а/316/90/15), а також підтримана Верховним Судом у постанові від 15 грудня 2021 року у справі №381/968/18.
В ході розгляду справи встановлено, що рішення позачергової тридцять восьмої сесії восьмого скликання Полтавської міської ради «Про обрання секретаря Полтавської міської ради» від 28 липня 2023 року є індивідуальним актом, який стосується ОСОБА_2 , обраної на посаду секретаря Полтавської міської ради, та не стосується позивача.
За визначенням, наведеним у статті 4 КАС України, індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
Тож право на оскарження рішення (індивідуального акта) суб'єкта владних повноважень надано особі, щодо якої воно прийняте або яке безпосередньо стосується прав, свобод та інтересів цієї особи.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 20 лютого 2019 року у справі № 522/3665/17, Великою Палатою Верховного Суду від 06 червня 2018 року у справі № 800/489/17, від 16 жовтня 2018 року у справі № 9901/415/18 та від 19 травня 2022 року у справі № 814/152/18.
Верховний Суд неодноразово наголошував, в тому числі в постанові від 28 вересня 2023 року у справі № 440/9399/21, що право на оскарження рішення (індивідуального акта) суб'єкта владних повноважень надано особі, щодо якої воно прийняте або яке безпосередньо стосується прав, свобод та інтересів цієї особи.
Оскільки рішення позачергової тридцять восьмої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 28 липня 2023 року «Про обрання секретаря Полтавської міської ради» породжує певні правові наслідки та впливає на права і свободи тільки того суб'єкта, якого воно стосується ( ОСОБА_2 ), то і відповідно не породжує для позивача і права на захист, тобто права на оскарження цього рішення.
Стосовно поновлення ОСОБА_1 на посаді секретаря Полтавської міської ради восьмого скликання та стягнення з Полтавської міської ради на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час вимушеного прогулу з 29 липня 2023 року по дату винесення судом рішення по справі за цим позовом, з відрахуванням при виплаті встановлених законом податків та інших обов'язкових платежів:
Позовні вимоги про поновлення ОСОБА_1 на посаді секретаря Полтавської міської ради восьмого скликання та стягнення з Полтавської міської ради на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час вимушеного прогулу з 29 липня 2023 року по дату винесення судом рішення по справі за цим позовом, з відрахуванням при виплаті встановлених законом податків та інших обов'язкових платежів, фактично є похідними від основних позовних вимог.
Тож за умови відсутності підстав для задоволення основних позовних вимог, відсутні й підстави для задоволення похідних вимог.
Інші доводи позивача та його представників щодо заявлених позовних вимог не спростовують вищевикладені висновки колегії суддів.
Отже, у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
ВИРІШИВ:
Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) до Полтавської міської ради (вул. Соборності, буд. 36, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ідентифікаційний код 24388285) та Виконавчого комітету Полтавської міської ради (вул. Соборності, буд. 36, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ідентифікаційний код 05384689), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ) про визнання протиправними та скасування рішень, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 15 грудня 2023 року.
Головуючий суддя Н.І. Слободянюк
суддя суддя А.О. Чеснокова І.Г. Ясиновський