Ухвала від 12.12.2023 по справі 380/24203/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа №380/24203/23

УХВАЛА

з питань закриття провадження у справі

12 грудня 2023 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі

головуючої судді Желік О.М.,

за участю секретаря судового засідання Клочко Н.С.,

представника позивача Шали Р.М.,

відповідача ОСОБА_1 ,

представника третьої особи Рісної Ю.Б.,

розглянувши у підготовчому засіданні клопотання представника третьої особи про закриття провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до державного кадастрового реєстратора Головного управління Держгеокадастру у Львівській області Корилкевича Павла Петровича, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ОСОБА_3 та Державної казначейської служби України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії та стягнення коштів, -

ВСТАНОВИВ:

на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_2 до державного кадастрового реєстратора Головного управління Держгеокадастру у Львівській області Корилкевича Павла Петровича із вимогами:

- визнати протиправними дії Державного кадастрового реєстратора Корилкевича Павла Петровича щодо внесення до Державного земельного кадастру 12.04.2021 року на підставі листа фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 №20 від 15.03.2021 року виправлень відомостей в координати земельної ділянки площею 0,0476 га кадастровий номер: 4623683400:01:001:0524, розташованої на території Конопницької сільської ради Пустомитівського району Львівської області;

- зобов'язати Державного кадастрового реєстратора Корилкевича Павла Петровича внести до Державного земельного кадастру відомості в координати земельної ділянки площею 0,0476 га кадастровий номер: 4623683400:01:001:0524, розташованої на території Конопницької сільської ради Пустомитівського району Львівської області, які відповідали відомостям в координатах вказаної земельної ділянки у Державному земельному кадастрі станом на 11.04.2021 року;

- стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 50000,00 гри. (п'ятдесят тисяч гривень) на відшкодування моральної шкоди, заподіяної протиправними діями Державного кадастрового реєстратора Корилкевича Павла Петровича.

Ухвалою судді від 23.10.2023 в справі відкрито провадження за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

Цією ж ухвалою залучено до участі в справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ОСОБА_3 та Державну казначейську службу України.

20.11.2023 від представника третьої особи (адвоката Рісної Ю.Б.) на адресу суду надійшло клопотання про закриття провадження у справі. Подане клопотання обґрунтовано тим, що даний спір не підвідомчий адміністративному суду, оскільки його метою є захист цивільного права позивача, а саме права позивача на землю.

Вирішуючи подане клопотання суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд закриває провадження у справі, зокрема, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства

Згідно зі статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб'єктний склад спірних правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.

Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

На підставі пункту 7 частини першої статті 4 КАС України суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Статтею 19 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом установлено інший порядок судового провадження; спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень.

Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.

Водночас помилковим є поширення юрисдикції адміністративних судів на всі спори, стороною яких є суб'єкт владних повноважень, оскільки при вирішенні питання про розмежування компетенції судів щодо розгляду адміністративних і господарських справ недостатньо застосування виключно формального критерію - визначення суб'єктного складу спірних правовідносин. Визначальною ознакою для правильного вирішення спору є характер правовідносин, з яких виник спір. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.

Публічно-правовим вважається, зокрема, спір, у якому сторони правовідносин виступають одна щодо іншої не як рівноправні і в якому одна зі сторін виконує публічно-владні управлінські функції та може вказувати або забороняти іншому учаснику правовідносин певну поведінку, давати дозвіл на передбачену законом діяльність тощо.

Необхідною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення ним публічно-владних управлінських функцій. Ці функції суб'єкт повинен виконувати саме в тих правовідносинах, у яких виник спір.

Приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення, як правило майнового, приватного права чи інтересу.

Такий висновок щодо застосування вищевказаних норм процесуального права міститься у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 06.05.2020 у справі № 707/234/19.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15 затверджено Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру.

Відповідно до пункту 1 цього Положення Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, безпосередньо або через визначені в установленому порядку його територіальні органи (підпункт 31 пункту 4 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру).

Відповідно до Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.09.2016 № 333, Головне управління Держгеокадастру в області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане.

Адміністративні суди розглядають спори, що мають в основі публічно-правовий характер, тобто випливають із владно-розпорядчих функцій або виконавчо-розпорядчої діяльності публічних органів.

Якщо в результаті прийняття рішення особа набуває речового права на земельну ділянку, то спір стосується приватноправових відносин і підлягає розгляду в порядку цивільного чи господарського судочинства залежно від суб'єктного складу сторін спору.

Зазначений висновок узгоджується з висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними у постанові від 13.11.2019 у справі № 823/1984/16.

Окрім цього, відповідно до висновку щодо застосування норм права, викладеного у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.04.2019 у справі № 128/3751/14-а, якщо порушення своїх прав особа вбачає у наслідках, спричинених неправомірними, на думку особи, рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень, і ці наслідки призвели до виникнення, зміни чи припинення цивільних правовідносин, мають майновий характер або пов'язаний з реалізацією її майнових або особистих немайнових інтересів, то визнання незаконними (протиправними) таких рішень є способом захисту цивільних прав та інтересів.

Судом встановлено, що в межах даної адміністративної справи предметом позову є визнання дій державного кадастрового реєстратора Корилкевича Павла Петровича щодо внесення до Державного земельного кадастру 12.04.2021 року на підставі листа фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 №20 від 15.03.2021 року виправлень відомостей в координати земельної ділянки площею 0,0476 га кадастровий номер: 4623683400:01:001:0524, розташованої на території Конопницької сільської ради Пустомитівського району Львівської області та зобов'язання такого державного кадастрового реєстратора внести до Державного земельного кадастру відомості в координати земельної ділянки площею 0,0476 га кадастровий номер: 4623683400:01:001:0524, розташованої на території Конопницької сільської ради Пустомитівського району Львівської області.

Таким чином, фактично, предметом оскарження у цій справі є дії відповідача щодо внесення запису до Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки та, як наслідок, зобов'язання відповідача внести виплавлені відомості до Державного земельного кадастру.

Суд підкреслює, що підкреслює, що за змістом частини першої, абзаців першого, другого частини другої, частин дев'ятої, десятої статті 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється, зокрема, у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності.

Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.

Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (стаття 125 Земельного кодексу України).

Державна ж реєстрація земельної ділянки шляхом внесення до Державного земельного кадастру передбачених законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера не є тотожним поняттю «державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», вжитому у пункті 1 статті 1 Закону України від 01.07.2004 №1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Отже, прийняття рішення щодо державної реєстрації земельної ділянки або відмови у здійсненні такої реєстрації саме собою не породжує виникнення жодних речових прав на цю земельну ділянку.

Така правова позиція міститься у постановах Верховного Суду від 04.05.2022 у справі № 817/154/18, від 27.07.2022 у справі № 640/10412/21.

З обставин цієї справи не вбачається, що внаслідок оскаржуваних у цій справі рішень (дій) суб'єкта владних повноважень відбулись зміни або припинення цивільних відносин, відбувся вплив на цивільні права та обов'язки учасників цієї справи.

Отже, на переконання суду, цей спір повинен розглядатися в порядку адміністративного судочинства, оскільки відповідач у спірних правовідносинах реалізовував свої функції у сфері управлінської діяльності, що підпадає під юрисдикцію адміністративного суду.

З урахуванням викладеного, у задоволенні клопотання представника третьої особи про закриття провадження у справі слід відмовити.

Керуючись ст.ст.139, 142, 238, 239, 243, 248, 256, 294 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

у задоволенні клопотання представника третьої особи про закриття провадження в адміністративній справі відмовити.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення та окремому оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали складено та підписано 14.12.2023.

Суддя Желік О.М.