ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 грудня 2023 рокусправа № 380/22915/23
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Кисильової О.Й,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті, Відділу державного нагляду (контролю) у Львівській області Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі - відповідач-1), Відділу державного нагляду (контролю) у Львівській області Укртрансбезпеки (відповідач-2), у якому просить:
- визнати протиправною та скасувати постанову відповідача-2 від 13.09.2023 №ПШ016632 про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу у розмірі 51 000,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що 13.09.2023 відповідач-2 прийняв постанову № ПШ016632 про стягнення з ФОП ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу у розмірі 51000,00 грн за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30% при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу, або подільного вантажу, відповідальність за яке передбачена ч. 1 абз. 17 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Позивач вважає постанову від 13.09.2023 № ПШ016632 протиправною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки водій транспортного засобу надав всі необхідні документи для перевірки, а перевірка власне ТЗ на факт дійсної ваги відповідачем-2 не здійснювалась. Позивач відмічає, що в ТТН можливо допущена помилка щодо ваги вантажу, що не перевірено посадовими особами, які здійснювали перевірку, з метою встановлення реальної ваги та підтвердження порушення.
Із наведених підстав, просить позов задовольнити.
Ухвалою від 06.10.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників та запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.
24.10.2023 відповідач-1 надіслав відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позову, зазначивши, що 25.07.2023 посадовими особами Укртрансбезпеки, на підставі графіку проведення рейдових перевірок, а також відповідно до направлення на перевірку від 21.07.2023 № 004391 проведена рейдова перевірка транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів.
Відповідно до статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", водій транспортного засобу марки VOLVO, номерний знак НОМЕР_1 , надав для перевірки посадовим особам Укртрансбезпеки: посвідчення водія, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, свідоцтво про реєстрацію напівпричіпа, товарно-транспортну накладну від 25.07.2023 № Х3Б0001838, технічний паспорт від 25.07.2023 № 18385.
Також зазначає, що відповідно до пп. 5-1 п. 2 Порядку № 879 документальний габаритно-ваговий контроль - визначення загальної маси транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу.
Вказує, що під час проведення рейдової перевірки (перевірки на дорозі) 25.07.2023 на автомобільній дорозі 0-231720, м. Хмельницький, вул. В. Зеньковського, 68 проведений документальний контроль транспортного засобу марки VOLVO, номерний знак НОМЕР_2 та напівпричіпа марки KOGEL, номерний знак НОМЕР_3 . Як вбачається зі змісту товарно-транспортної накладної від 25.07.2023 № Х3Б00018385 маса вантажу становила 22050 кг. Згідно з свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу марки VOLVO, номерний знак НОМЕР_4 , серії НОМЕР_5 повна маса без навантаження становить 7627 кг. Згідно з свідоцтвом про реєстрацію напівпричіпа марки KOGEL, номерний знак НОМЕР_3 повна маса без навантаження становить 7300 кг.
У сукупності, 25.07.2023 по автомобільній дорозі О-231720, м. Хмельницький по вул. В. Зеньковського, 68 (дорога місцевого значення) транспортний засіб марки VOLVO, номерний знак НОМЕР_1 з напівпричепом марки KOGEL, номерний знак НОМЕР_3 рухався із загальною масою 36,977 тон, при допустимих 24 тонни (пункт 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306).
Відповідач-1 стверджує про не підтвердження позивачем протиправності дій контролюючого органу під час проведення рейдової перевірки, а оскаржуваний акт індивідуальної дії є таким, що прийнятий відповідно до вимог чинного законодавства.
Із наведених підстав, просить відмовити у задоволенні позову.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Оскільки від сторін не надходили клопотання щодо розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, суд розглядає дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Відповідно до довідки від 28.02.2017 № 409/10/13-33-13-00-29 виданої Головним управлінням ДФС у Львівській області, основним видом діяльності платника податків - ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_6 ) за КВЕД 49.41 є вантажний автомобільний транспорт.
Автомобіль марки VOLVO, номерний знак НОМЕР_2 , серії НОМЕР_5 та напівпричіп марки KOGEL, номерний знак НОМЕР_7 , серії НОМЕР_8 належить на праві приватної власності ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвами про державну реєстрацію транспортних засобів, наявними у матеріалах справи.
25.07.2023 посадовими особами Укртрансбезпеки відповідно до направлення на рейдову перевірку від 21.07.2023 № 004391, на автомобільній дорозі О-231720, м. Хмельницький, вул. В.Зеньковського, 68 проведений контроль транспортного засобу марки VOLVO номерний знак НОМЕР_2 , серії НОМЕР_5 та напівпричіпа марки KOGEL номерний знак НОМЕР_7 , серії НОМЕР_8 .
За результатами проведеної перевірки складений акт від 25.07.2023 серії АР № 028076, яким встановлено, що водій - ОСОБА_2 здійснював внутрішні вантажні перевезення згідно з ТТН № X3Б00018385 від 25.07.2023. На момент проведення перевірки виявлено: водій здійснював рух автомобільною дорогою місцевого значення, повна маса Т3 склала 36,977 тонн при дозволеній для даного типу дороги 24,0 тонн, що на 54% більше дозволеного. Порушено вимоги п.22.5 ПДР. У тому числі порушення, відповідальність за які передбачена статтею 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" абзац 17 частина 1 перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30 % при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу.
Відповідно до статті 49 Закону України "Про автомобільний транспорт", пункту 4 Порядку № 422, водій транспортного засобу надав для перевірки посадовим особам відповідача-1 наступні документи:
- посвідчення водія - ОСОБА_2 НОМЕР_9 ,
- свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу марки VOLVO номерний знак НОМЕР_2 , серії НОМЕР_5 ;
- свідоцтво про реєстрацію напівпричіпа марки KOGEL номерний знак НОМЕР_7 , серії НОМЕР_8 ;
- товарно-транспортну накладну від 25.07.2023 № Х3Б00018385;
- технічний паспорт від 25.07.2023 № 18385.
Водій - ОСОБА_2 з актом ознайомлений, акт підписав та копію акта отримав, про що свідчать відповідні відмітки в Акті від 25.07.2023 серії АР № 028076.
Згідно із Актом від 25.07.2023 № 0051994 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, при зважуванні зафіксована повна маса транспортного засобу - 36, 977 тонн.
Як вбачається зі змісту товарно-транспортної накладної від 25.07.2023 № X3Б00018385 маса вантажу становить 22050 кг.
Згідно із свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу марки VOLVO, номерний знак НОМЕР_4 , серії НОМЕР_5 повна маса ТЗ без навантаження становить 7627 кг.
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію напівпричіпа марки KOGEL номерний знак НОМЕР_7 , серії НОМЕР_8 повна маса без навантаження становить 7300 кг.
22.08.2023 відповідач-1 надіслав на адресу ФОП ОСОБА_1 повідомлення від 16.08.2023 №62320/31/24-23 про необхідність прибуття 13.09.2023 з 10:000 до 13:00 год за адресою АДРЕСА_1 на розгляд справи № 1798 про порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт.
Вказане повідомлення позивач отримав особисто 22.08.2023, про що свідчить долучена відповідачем-1 до відзиву копія трекінгу відправлення № 1905100218893.
13.09.2023 на розгляді справи був присутній Булавка Ігор Петрович в інтересах ОСОБА_1 на підставі довіреності від 11.01.2021.
13.09.2023 за результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, на підставі документів перевірки, здійсненої відповідачем-1 25.07.2023, заступник начальника відділу державного нагляду (контролю) у Львівській області виніс постанову № ПШ016632 про застосування до ФОП ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу у сумі 51 000, 00 грн у зв'язку із перевищенням встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30% при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу, або подільного вантажу, відповідальність за яке передбачена ч. 1 абз. 17 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Вважаючи протиправною постанову від 13.09.2023 № ПШ016632 про застосування адміністративно-господарського штрафу у сумі 51 000, 00 грн, позивач звернулася до суду із цим позовом.
Надаючи оцінку обґрунтованості доводів позивача про незаконність спірної постанови, суд враховує наступні обставини та положення законодавства.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 № 2344-III, у редакції чинній на момент виникнення спірних відносин.
Згідно із ч. 12 ст. 6 Закону № 2344-III державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
Відповідно до ч. 2 ст. 29 Закону України "Про дорожній рух" від 30.06.1993 № 3353-ХІІ (далі - Закон № 3353-ХІІ) з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
За приписами ст. 33 Закону України "Про автомобільні дороги" від 08.09.2005 №2862-IV (далі - Закон № 2862-IV) рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Процедура здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами визначена Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 (далі - Порядок № 1567).
За змістом п. 2 Порядку № 1567 рейдовим перевіркам (перевіркам на дорозі) підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних автомобільних перевізників (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Згідно із п. 4 Порядку № 1567 рейдові перевірки (перевірки на дорозі) на автомобільному транспорті проводяться посадовими особами Укртрансбезпеки та її територіальних органів (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на рейдову перевірку (перевірку на дорозі) згідно з додатком 1-1, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку.
Відповідно до п. 14 Порядку № 1567 рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.
Пунктом 15 Порядку № 1567 передбачено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.
Згідно із п. 16 Порядку № 1567 рейдова перевірка може проводитися однією посадовою особою Укртрансбезпеки.
Суд встановив, що відповідно до щотижневого графіку від 21.07.2023 № 50159/40/27-23 затверджено проведення рейдових перевірок Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області Укртрансбезпеки у період з 24.07.2023 по 30.07.2023.
Відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30 (далі - Правила №30), транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Згідно з пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
У силу пункту 4 Правил № 30 рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Згідно із ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.
Відповідно до статей 4 і 29 Закону України "Про дорожній рух", статті 33 Закону України "Про автомобільні дороги" Кабінет Міністрів України постановою від 27.06.2007 № 879 затвердив Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок 879).
Пунктами 3, 4, 6 Порядку № 879 передбачено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
Робота пунктів габаритно-вагового контролю в частині організації та проведення робіт із зважування транспортних засобів забезпечується службами автомобільних доріг в Автономній Республіці Крим, областях та м. Севастополі і підприємствами, визначеними в установленому законодавством порядку.
Габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.
Згідно із пп. 5-1 п. 2 Порядку № 879 документальний габаритно-ваговий контроль - визначення загальної маси транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу.
Суд встановив, що маса вантажу, яку перевозив водій ОСОБА_2 транспортним засобом VOLVO, номерний знак НОМЕР_4 (ТТН від 25.07.2023 № X3Б00018385) становила 22050 кг. Згідно з свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу марки VOLVO, номерний знак НОМЕР_4 , серії НОМЕР_5 повна маса без навантаження становить 7627 кг. Відповідно до свідоцтва про реєстрацію напівпричіпа марки KOGEL номерний знак НОМЕР_7 , серії НОМЕР_8 . Повна маса без навантаження становить 7300 кг.
Матеріалами справи містять Акт № 0051994 від 25.07.2023 про перевищення ТЗ нормативних вагових параметрів, яким відповідач-1 зафіксував, що фактична маса транспортного засобу марки VOLVO номерний знак НОМЕР_2 , та напівпричіпа марки KOGEL номерний знак НОМЕР_7 із вантажем становить 36977 кг, при нормативно допустимій - 24000 кг.
Таким чином, наданими документами підтверджено, що 25.07.2023 ФОП ОСОБА_1 здійснювала перевезення транспортним засобом марки VOLVO фактична маса якого становила 36977 кг при нормативно допустимій 24000 кг.
Як зазначено у постанові від 13.09.2023 № ПШ016632, ФОП ОСОБА_1 допустила порушення - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу, відповідальність за яке передбачена абз. 17, ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Так, відповідно до абз. 17 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу - штраф у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Крім цього, в акті від 25.07.2023 серії АР № 028076 вказано, що під час перевірки встановлено порушення вимог п. 22.5 ПДР,- перевищення вагових норм понад 30%.
Суд зазначає, що за відсутності документів на участь у дорожньому русі транспортного засобу, вагові або габаритні параметри якого перевищують нормативні, або документа про внесення плати за проїзд такого транспортного засобу, застосовуються адміністративно-господарські штрафи.
Не пред'явлення вказаних документів під час проведення перевірки доводить порушення законодавства про автомобільний транспорт, що має наслідком застосування до автомобільного перевізника санкцій, визначених статтею 60 Закону № 2344-ІІІ.
Аналогічний висновок виклав Верховний Суд у постанові від 22.12.2021 у справі №420/3371/21.
Суд не бере до уваги покликання позивача у позовній заві на порушення відповідачем-1 приписів Кодексу України про адміністративні правопорушення, оскільки цей нормативний акт не регулює правовідносини у сфері державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту.
Частиною 1 ст. 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Позивач належними доказами не спростував доводів відповідача-1 про здійснення перевезення із перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм, а також щодо відсутності у водія ОСОБА_2 відповідного дозволу на час перевірки, а тому суд вважає, що у контролюючого органу були правові підстави для накладення на позивача штрафу за перевищення вагових норм понад 30 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу відповідно до статті 60 Закону № 2344-ІІІ.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідач-1, як суб'єкт владних повноважень, при прийнятті постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 13.09.2023 № ПШ016632 діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством, що є підставою для відмови ОСОБА_1 у задоволенні позову.
За правилами статті 139 КАС України, у разі відмови позивачу у задоволенні позову, судові витрати на його користь стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 242- 246, 250, 255 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Відмовити фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог до Державної служби України з безпеки на транспорті, Відділу державного нагляду (контролю) у Львівській області Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
СуддяКисильова Ольга Йосипівна