ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
_____________________________________________________________________________
РІШЕННЯ
іменем України
11.12.2023р. Справа №905/1277/23
Господарський суд Донецької області у складі судді Зекунова Е.В., за участю секретаря судового засідання Кухтик С.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» м.Краматорськ Донецька область в особі Слов'янського управління по газопостачанню та газифікації м.Слов'янськ, Донецька область
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «ДОНМЕТСПЛАВ» м.Слов'янськ, Донецької області (код ЄДРПОУ 25099465)
про стягнення заборгованості в загальному розмірі 622 459,70 грн,
Представники сторін участь у судовому засіданні не приймали.
ВСТАНОВИВ:
Приватне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» в особі Слов'янського управління по газопостачанню та газифікації звернулось до Господарського суду Донецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ДОНМЕТСПЛАВ» про стягнення заборгованості в розмірі 622 459, 70 грн. з яких: 441 798, 44 грн. - основний борг 140 281, 25 грн. - пеня; 10 399, 57 грн. - 3% річних; 29 980, 44 грн. - інфляційні втрати.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на невиконання відповідачем умов договору розподілу природного газу в частині оплати вартості наданих послуг в повному обсязі, внаслідок чого виникла заборгованість в сумі 441 798,44 грн., що також стало підставою для нарахування штрафних санкцій.
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 28.09.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №905/1277/23, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 30.10.2023 року об 11:30 год., яке відбудеться у приміщенні суду, зал судового засідання №412.
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 30.10.2023 відкладено підготовче засідання на 20.11.2023.
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 20.11.2023
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 20.11.2023 (з урахуванням ухвали від 27.11.2023) закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 11.12.2023.
20.11.2023 через підсистеми «Електронний суд» до суду надійшли: відзив на позовну заяву та відповідь на відзив.
Судове засідання 11.12.2023 відбулося за відсутності представників сторін.
З огляду на те, що під час розгляду справи судом було створено сторонам необхідні умови для доведення фактичних обставин справи, зокрема, було надано достатньо часу для реалізації кожним учасником спору своїх процесуальних прав, передбачених статтями 42, 46 ГПК України, зважаючи на наявність у матеріалах справи доказів, необхідних і достатніх для вирішення спору по суті, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників сторін та за наявними в ній матеріалами.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, господарський суд,
ВСТАНОВИВ:
01 січня 2016 року, між Приватним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» (далі - Позивач, Оператор ГРМ, АТ «Донецькоблгаз») та Товариством з обмеженою відповідальністю «ДОНМЕТСПЛАВ» (далі - Відповідач, Споживач) був укладений Договір розподілу природного газу шляхом направлення на адресу Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» заяви-приєднання від 01.01.2016р. № 07т до умов типового договору розподілу природного газу (далі - Договір).
Договір розподілу природного газу є публічним, затверджений постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2498, розміщений на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору (п.п. 3, 4 глави 3 розділу VІ Кодексу ГРС).
Цей договір укладено між Сторонами на невизначений строк (п.12.1 Договору).
Відповідно до п 12.2. Договору № 1Р якщо в установленому порядку Регулятором будуть внесені зміни до редакції Типового договору розподілу природного газу, Оператор ГРМ зобов'язується розмістити повідомлення про такі зміни но сайті та в офіційних друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності, не менше ніж за десять днів до набрання змінами чинності, крім випадків, для яких цим Договором встановлений інший термін та/або порядок повідомлення про внесення змін.
У разі незгоди Споживача зі змінами він мас право розірвати цей Договір шляхом надсилання письмового повідомлення Оператору ГРМ протягом десяти календарних днів з дня, коли він дізнався чи міг дізнатися про внесені до цього Договору зміни. Нерозірвання цього Договору у вказаний строк та продовження споживання природного газу свідчить про згоду Споживача з внесеними до цього Договору змінами.
Протягом існування договірних відносин між сторонами, редакція Типового Договору та Кодексу ГРС неодноразово змінювалася, шляхом прийняття НКРЕКП відповідних постанов.
Актуальні та дійсні (станом на спірний період у даній справі) редакції Типового договору та Кодексу ГРС, затверджені Постановою НКРЕКП № 1469 від 29.07.2020 «Про затвердження Змін до Кодексу газорозподільних систем та внесення змін до Типового договору розподілу природного газу» (зі змінами), що діє з 30.07.2020 року (зі змінами).
Відповідно до п. 1.1. Договору він є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.
Цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного кодексу України на невизначений строк (п. 1.3. Договору).
Умови цього договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" і Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2494 ( п. 1.2. Договору).
Відповідно до п. 1.4. Договору послуга з розподілу природного газу - послуга Оператора ГРМ, яка надається Споживачу та включає в себе забезпечення цілодобового доступу Споживача до газорозподільної системи і розподіл (переміщення) належного Споживачу (його постачальнику) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об'єкта Споживача.
Пунктом 2.1 Договору визначено, що оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.
За умовами п.2.3 Договору при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, сторони зобов'язуються керуватися Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов'язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього Договору та Кодексу газорозподільних систем.
Споживач має право здійснювати відбір/споживання природного газу з газорозподільної системи за умови наявності у нього укладеного із постачальником договору постачання природного газу та підтвердженого обсягу, виділеного для потреб Споживача його постачальником на відповідний календарний період, а також відсутності простроченої заборгованості за цим Договором (п.3.1 Договору).
Облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається Оператором ГРМ та споживається Споживачем на межі балансової належності об'єкта Споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем (5.1. Договору).
За розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу береться один кубічний метр (м. куб.) природного газу, приведений до стандартних умов визначених в Кодексі газорозподільних систем (п. 5.3. Договору).
Відповідно до п. 5.4 Договору порядок визначення об'єму розподіленого споживачу і спожитого ним природного газу та надання звітності щодо спожитих об'ємів газу за розрахунковий період визначається відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та з урахуванням вимог цього договору.
Згідно з п.6.1 Договору оплата вартості послуги Оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється Споживачем за тарифом, встановленим Регулятором для Оператора ГРМ, що сплачується як плата за річну замовлену потужність, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем.
За змістом положень пункту 1 глави 6 розділу VI Кодексу ГРС розрахунки споживача за послугу розподілу природного газу, що надається Оператором ГРМ за договором розподілу природного газу, здійснюються, виходячи з величини річної замовленої потужності об'єкта (об'єктів) споживача та оплачуються споживачем рівномірними частками протягом календарного року.
Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об'єкта (об'єктів) споживача на тариф, встановлений Регулятором для відповідного Оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності.
Пунктами 1, 2 глави 6 Розділу VI Кодексу ГРС (чинного у спірний період) визначено, що розрахунки споживача за послугу розподілу природного газу, що надається Оператором ГРМ за договором розподілу природного газу, здійснюються виходячи з величини річної замовленої потужності об'єкта (об'єктів) споживача та оплачуються споживачем рівномірними частками протягом календарного року.
Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об'єкта (об'єктів) споживача на тариф, встановлений Регулятором для відповідного Оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності.
Річна замовлена потужність (за замовчуванням) об'єкта (об'єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається Оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об'єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, який визначається відповідно до вимог цього Кодексу, крім випадків, передбачених цією главою.
Згідно абзацу 8 пункту 2 глави 6 Розділу VI Кодексу ГРС Оператор ГРМ зобов'язаний до 12 жовтня щорічно за підсумками газового року проінформувати споживача про фактичний обсяг споживання природного газу всіма об'єктами споживача за попередній газовий рік та одночасно повідомити його, що зазначений обсяг споживання газу за замовчуванням споживача буде визначений як розмір річної замовленої потужності споживача на наступний календарний рік. У такому повідомленні Оператор ГРМ одночасно має зазначити про: величину річної замовленої потужності на поточний календарний рік; величину потужності, яка розрахована для щомісячної оплати споживачем у поточному календарному році; величину потужності, яка розрахована для щомісячної оплати споживачем у наступному календарному році; покази лічильника природного газу/інші дані, за якими було сформовано (станом на 30 вересня поточного року) розмір річної замовленої потужності (за замовчуванням) на наступний календарний рік (для побутових споживачів).
Споживач, що не є побутовим, має право не пізніше ніж до 20 жовтня календарного року, що передує розрахунковому (крім замовлення потужності на 2020 рік, яке здійснюється до 01 листопада), подати Оператору ГРМ уточнену заявку на величину річної замовленої потужності сумарно по всіх його об'єктах з розбивкою по кожному об'єкту в газорозподільній зоні відповідного Оператора ГРМ на розрахунковий календарний рік(абзац 10 пункту 2 глави 6 Розділу VI Кодексу ГРС )
Відповідно до п. 6.2 Договору тариф, встановлений згідно з пунктом 6.1 цього розділу, є обов'язковим для сторін з дати набрання чинності постановою регулятора щодо його встановлення. З урахуванням вимог постанови НКРЕКП від 22.12.2021 № 2746 тариф на послуги з розподілу природного газу складає 1, 180 грн. за 1м3, безПДВ (1, 416 грн. (з ПДВ).
Розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць (п. 6.4. Договору).
Згідно з п. 6.6. Договору оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим Договором здійснюється Споживачем, який не є побутовим, на умовах попередньої оплати до початку розрахункового періоду на підставі рахунка Оператора ГРМ.
Остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги проводиться Споживачем до десятого числа місяця, наступного за звітним, відповідно до акта наданих послуг та з урахуванням раніше перерахованих коштів.
Надання Оператором ГРМ послуги з розподілу природного газу Споживачу, що не є побутовим, має підтверджуватися підписаним між Сторонами актом наданих послуг, що оформлюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем. (п. 6.8 Договору).
Пунктом 7.1 Договору передбачені обов'язки оператора ГРМ, зокрема, розміщувати на сайті чинні тарифи за послуги з розподілу природного газу та поточну редакцію тексту цього Договору і Кодексу газорозподільних систем, а у разі внесення до цього Договору в установленому законодавством порядку відповідних змін своєчасно їх публікувати в офіційних друкованих виданнях, які публікуються на території його ліцензованої діяльності(пп.1 п.7.1 Договору); забезпечити можливість цілодобового доступу Споживача до газорозподільної системи та передачу належних Споживачу об'ємів (обсягів) природного газу з дотриманням належного рівня надійності, безпеки, якості та величини його тиску за умови дотримання Споживачем вимог цього Договору (пп. 2 п. 7.1 Договору).
При цьому, оператор ГРМ має право отримувати від споживача оплату за цим договором (пп. 1 п. 7.2 Договору).
Споживач зобов'язується здійснювати розрахунки в розмірі, строки та порядку, визначені цим договором. (пп. 1 п.7.4 Договору).
Цей Договір укладений на неустановлений строк (п.12.1 Договору).
Пунктом 12.3 Договору встановлено, що цей Договір може бути розірвано за згодою Сторін або за ініціативою Споживача у порядку визначеному законодавством України.
Договір підписаний уповноваженими особами та скріплений печатками Сторін.
Відповідно до Акту приймання-передачі послуги з розподілу природного газу від 01.10.2021р. фактичний обсяг споживання газу за попередній (2021 рік), який буде визначено за замовчуванням на 2022 рік складає 490 223,95 куб.м. відповідно величина замовленої потужності, яка розрахована для щомісячної оплати Споживачем у 2022 році (за замовчуванням) складає 40 852, 00 куб.м. щомісячно (490 223, 95 куб.м./12 міс).
04 жовтня 2022 року Оператор ГРМ направив відповідачу інформаційну довідку з повідомленням, що обсяг споживання природного газу за попередній газовий рік складає (01.10.2021 - 30.09.2022) складає 222 894,81 куб. м, відповідно величина замовленої потужності, яка розрахована для щомісячної оплати Споживачем у 2023 році (за замовчуванням) складає 18 574, 57 куб. м. щомісячно (222 894,81 куб.м/12 міс.)
Згідно доводів Позивача, у березні-травні, грудні 2022, січні-серпні 2023 Оператор ГРМ повністю виконав свої зобов'язання за Договором, надавши послуги з розподілу природного газу в обсягах та в строки передбачені договором, що підтверджується актами приймання-передачі послуги розподілу природного газу:
- за березень 2022 № 27/3 від 31.03.2022 на суму 57 846, 43 грн.;
- за квітень 2022 № 27/6 від 30.04.2022 на суму 57 846, 43 грн.;
- за травень 2022 № 27/4 від 31.05.2022 на суму 57 846, 43 грн.;
- за грудень 2022 № 27/5 від 31.12.2022 на суму 57 846, 43 грн.;
- за січень 2023 р. № 27/1 від 31.01.2023 на суму 26 301, 59 грн.;
- за лютий 2023 р. № 27/2 від 28.02.2023 на суму 26 301, 59 грн.;
- за березень 2023 р. № 27/3 від 31.03.2023 на суму 26 301, 59 грн.;
- за квітень 2023 р. № 27/4 від 30.04.2023 на суму 26 301, 59 грн.;
- за травень 2023 р. № 27/5 від 31.05.2023 на суму 26 301, 59 грн.;
- за червень 2023 р. № 27/6 від 30.06.2023 на суму 26 301, 59 грн.;
- за липень 2023 р. № 27/7 від 31.07.2023 на суму 26 301, 59 грн.;
- за серпень 2023 р. № 27/8 від 31.08.2023 на суму 26 301, 59 грн.
Проте, Споживач надані послуги не оплатив взагалі.
Позивач зазначив, що нарахування вартості послуг з розподілу у період з червня по листопад 2022 року не здійснювалося, оскільки листом ТОВ «Оператор ГТС України» за № 7106ВИХ-22-257 від 23.05.2022 повідомлено про неможливість газопостачання у Донецькій області через чисельні пошкодження магістральних газопроводів. Листом ТОВ «Оператор ГТС України» № 7106ВИХ-22-374 та № 7106ВИХ-22-375 від 10.10.2022 повідомлено про виконані ремонтно-відновлювальні роботи та щодо готовності Оператора ГРМ до приймання природного газу для поновлення газопостачання.
У подальшому, АТ «Донецькоблгаз» у відповідь на лист №7106ВИХ-22-375 від 10.10.2022 повідомило ТОВ «Оператор ГТС України» про готовність прийняття природного газу в газорозподільні мережі, які під'єднані до ГРС Слов'янськ 12.10.2022 починаючи з 13:00 год.
У подальшому представниками Оператора ГТС та АТ «Донецькоблгаз» 12.10.2022 складено Акт калібрування та опломбування вимірювального комплексу від 12.10.2022 яким зафіксовано пуск газу до ГРС Слов'янськ 12.10.2022 о 13:30 год. та згідно з факсограми № 275 від 20.12.2022 у зв?язку з повним наповненням газорозподільних мереж від вже працюючих повною мірою ГРС ТОВ «Оператор ГТС України» та здійснення доставки природного газу до межі балансової належності споживачів, здійснення нарахування за послугу розподілу природного газу поновлено з грудня 2022 року всім споживачам, у т.ч. відповідачу.
Таким чином, заборгованість відповідача за послуги з розподілу природного газу за договором за період березень - травень, грудень, 2022, січень-серпень 2023 р. складає:
за березень 2022 - 57 846, 43 грн.;
за квітень 2022 - 57 846, 43 грн.,
за травень 2022 - 57 846, 43 грн.;
за грудень 2022 - 57 846, 43 грн.;
за січень 2023 р. - 26 301, 59 грн.;
за лютий 2023 р. - 26 301, 59 грн.;
за березень 2023 р. - 26 301, 59 грн.;
за квітень 2023 р. - 26 301, 59 грн.;
за травень 2023 р. - 26 301, 59 грн.;
за червень 2023 р. - 26 301, 59 грн.;
за липень 2023 р. - 26 301, 59 грн.;
за серпень 2023 р. - 26 301, 59 грн
а всього - 441 798, 44 грн.
Позивач протягом січня - вересня 2023 року неодноразово направляв на адресу ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ» акти та рахунки на оплату за послуги за вказані вище періоди, однак вимоги щодо оплати послуг за договором відповідач не виконав.
Ці акти, рахунки, та лист із інформаційною довідкою про річну замовлену потужність направлялися відповідачу на електронну адресу donmet_ltd@i.ua. Саме зазначена електронна адреса наявна в ЄДРПОУ, як офіційна.
Однак ані оплати заборгованості за договором, ні акти наданих послуг Споживачем не повернуті позивачу.
Відповідно до п. 10 гл. 6 розділу VІ Кодексу ГРС надання Оператором ГРМ послуги споживачу, що не є побутовим, за договором розподілу природного газу підтверджується підписаним між ними актом наданих послуг.
Оператор ГРМ до п'ятого числа місяця, наступного за звітним, надсилає споживачу два примірники оригіналу акта наданих послуг за звітний період, підписані уповноваженим представником Оператором ГРМ.
Споживач протягом двох днів з дня одержання акта наданих послуг зобов'язаний повернути Оператору ГРМ один примірник оригіналу акта, підписаний уповноваженим представником споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта наданих послуг. У випадку відмови від підписання акта наданих послуг розбіжності підлягають урегулюванню в порядку, встановленому законодавством.
До вирішення спірних питань сума до сплати за надані послуги з розподілу природного газу ГРМ установлюється відповідно до даних Оператора ГРМ.
Тобто законодавець передбачив, що всі розбіжності відносно підписання актів вирішуються в установленому законом порядку. Як вже зазначалось вище, здійснивши аналіз діючого законодавства, слід констатувати, що обов'язок оплати наданих послуг виникає у відповідача незалежно від наявності підписаних актів, оскільки такий обов'язок виник в силу існування відповідних правовідносин та факту підписання заяви-приєднання.
На підтвердження наданої Споживачу послуги з розподілу природного газу, позивач надав відповідні документи, підписані та засвідчені печаткою лише зі свого боку.
У зв'язку з несплатою Споживачем вартості послуг з розподілу природного газу наданих у період з березня 2022 року по серпень 2023 року, станом на 11.12.2023 року, у ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ» обліковується борг перед АТ «Донецькоблгаз» за 441 798, 44 грн.
Вважаючи порушеним своє право, АТ «Донецькоблгаз» звернулося до господаського суду з позовом про стягнення з ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ»: 441 798, 44 грн. - основного боргу, 140 281, 25 грн. - пені, 10 399, 57 грн. - 3% річних та 29 980, 44 грн. - інфляційних втрат.
Доводи «ДОНМЕТСПЛАВ»
ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ» не визнає позовні вимоги у повному обсязі. На аргументи позовної заяви, відповідач зазначив наступне.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 (затвердженим Законом України № 2102-ІХ від 24.02.2022) «Про введення воєнного стану в Україні» на всій території України із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року введено воєнний стан. 28.02.2022 Торгово-промислова палата України у відкритому листі №2024/02.0-7.1 від 28.02.2022 на підставі ст. ст. 14, 141 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні" від 02.12.97 N 671/97-ВР, Статуту ТПП України відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року N64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" підтверджує, що зазначені обставини з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення є надзвичайними, невідворотними та об'єктивними обставинами для суб'єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов'язанням/обов'язком, виконання яких(-го) настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких(-го) стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс мажорних обставин (обставин непереборної сили).
14.03.2022 на ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ» було припинено газопостачання за ініціативою Оператора ГРМ та опломбовано вхідну засувку (пломба №С14452438) на газопроводі у колодязі №209, про що було складено АКТ. Цей факт не заперечується позивачем та підтверджується у позовній заяві.
06.05.2022 на офіційну електронну скриньку ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ» з електронної скриньки office@oblgaz.donetsk.ua лист (файл « 686.pdf») АТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» №3/01-686 від 06.05.2022 із повідомленням про наявність у відповідача заборгованості за Договором.
Також у листі позивач зазначив, що у разі відсутності газоспоживання, яке пов'язано з військовою агресією, Товариству «ДОНМЕТСПЛАВ» необхідно повідомити АТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» офіційним листом про призупинення дії Типового Договору розподілу природного газу з вказанням причин, задля припинення нарахування вартості щомісячної замовленої потужності.
09.05.2022 ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ» направило до АТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» лист №0905/2022 від 09.05.2022 (файл « 20220509 СУГГ.pdf») з повідомленням про припинення газоспоживання у зв'язку із військовою агресією Російської федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану та вимогою припинити нарахування щомісячної замовленої потужності, а рахунки з 01.03.2022 вважати недійсними. Як законне обґрунтування у листі зазначено посилання на лист Торгово-промислової палати України №2024/02.0-7.1 від 28.02.2022, у якому ТТП України настання форс-мажорних обставин.
12.05.2022 о 13:44 на офіційну електронну скриньку ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ» з електронної скриньки office@oblgaz.donetsk.ua надійшов лист (файл « 727.pdf») на бланку АТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» №3/01-727 від 12.05.2022, у якому зазначалося про те, що призупинення дії типового Договору розподілу природного газу можливе з моменту звернення, отримання офіційного листа від споживача, його розгляду та отримання відповіді про наступні дії Оператора ГРМ від НКРЕКП.
У цьому ж листі зазначалося, що АТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» листом №3/01-686 від 06.05.2022 вже повідомляло ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ», що у випадку відсутності газоспоживання задля розгляду припинення нарахування вартості щомісячної замовленої потужності - необхідно звернутися з проханням про призупинення дії договору, надати довідку про перереєстрацію підприємства або довідку (наказ, протокол загальних зборів) на тимчасове призупинення господарської діяльності (вимога про надання документів непередбачених нормативними документами, що регулюють цю сферу відносин).
12.05.2022 о 19:34 ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ» направило до АТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» лист №1205/2022 від 12.05.2022 (файл « 20220512 СУГГ.pdf») з вимогою тимчасового призупинення дії договору на розподіл газу №07т від 01.01.2016 на період з 01 березня 2022 до закінчення військової агресії та бойових дій (відповідно листам позивача №3/01-686 від 06.05.2022 та №3/01-727 від 12.05.2022).
24.05.2022 на офіційному сайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг опубліковано офіційний лист «Щодо оплати послуг розподілу природного газу та визначення обсягів споживання природного газу в умовах дії воєнного стану» у якому, у т.ч., зазначено наступне:
«Крім того, розділом Х Типового договору зазначено, що сторони звільняються від відповідальності за часткове або повне невиконання зобов'язань за цим Договором, якщо це невиконання є наслідком непереборної сили (форс-мажорних обставин).
Посилання: https://www.nerc.gov.ua/news/shchodo-oplati-poslug-rozpodilu-prirodnogo-gazu-ta-viznachennya-obsyagiv-spozhivannya-prirodnogo-gazu-v-umovah-diyi-voyennogo-stanu
Згідно п.п.2.,3,12 п.1 Глави 7 Розділу VI Кодексу ГРС визначено, що Оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об'єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, у таких випадках:
2) отримання від Оператора ГТС повідомлення про припинення розподілу природного газу споживачу у випадках:
відсутності споживача в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника у відповідному розрахунковому періоді; відсутності підтвердженої номінації у діючого постачальника на обсяги транспортування природного газу для потреб споживача;
3) подання споживачем або його постачальником (який уклав з Оператором ГРМ договір на виконання робіт, пов'язаних з припиненням/обмеженням газопостачання споживачам) письмової заяви про припинення газопостачання;
12) в інших випадках, передбачених законодавством.
Таким чином, АТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» було здійснено припинення газопостачання (розподілу природного газу) споживачу шляхом перекриття та опломбування, ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ» було подано заяву про припинення газопостачання до закінчення військової агресії та бойових дій.
Верховний Суд у Постанові від 27.09.2022р. у справі 914/3254/21 пункт 33 Постанови зазначає: «Таким чином, зазначеною нормою Кодексу ГРС визначено перелік випадків правомірного припинення або обмеження оператором ГРМ газопостачання (розподілу природного газу) на об'єкт споживача, до яких, зокрема, включено подання споживачем письмової заяви про припинення газопостачання».
Верховний Суд у Постанові від 22.09.2022р. у справі 911/1334/21 пункт 36 Постанови зазначає: «Якщо припинення або обмеження розподілу природного газу здійснюється за ініціативи Оператора ГРМ, нарахування вартості послуги за договором розподілу природного газу не здійснюється, крім випадків припинення (обмеження) розподілу природного газу через несвоєчасну та/або неповну оплату послуг згідно з умовами договору розподілу природного газу та/або відповідно до вимог пункту 5.7 Правил безпеки систем газопостачання».
Враховуючи вищевикладене, Відповідач просив суд відмовити у задоволенні позову АТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» у повному обсязі.
Джерела права, акти їх застосування та мотиви, з яких виходить господарський суд при прийнятті рішення.
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються нормами Кодексу газорозподільних систем ГРС, Цивільного та Господарського кодексів України, умовами Договору розподілу природного газу від 01.01.2016.
Предметом позову в цій справі є вимоги АТ «Донецькоблгаз» про стягнення суми основного боргу, пені, інфляційних втрат та 3 % річних за прострочення виконання грошового зобов'язання.
Підставою позову визначені обставини неналежного виконання відповідачем умов договору про надання послуг, а саме: несплата вартості послуг наданих АТ «Донецькоблгаз» у період з березня 2022 року по серпень 2023 року.
Згідно ч. 3 ст. 5 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання повинні здійснювати свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства.
Частина 2 ст. 13 Цивільного кодексу України передбачає зобов'язання особи при здійсненні своїх прав утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб.
Пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України визначено, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини.
Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Частиною 1 ст. 633 Цивільного кодексу України встановлено, що публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв'язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо).
Договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору (ч. 1 ст. 634 Цивільного кодексу України).
Укладений між сторонами Договір розподілу природного газу від 01.01.2016, з огляду на встановлений статтею 204 Цивільного кодексу України принцип правомірності правочину, є належною підставою, у розумінні статті 11 Цивільного кодексу України, для виникнення у позивача та відповідача взаємних цивільних прав та обов'язків, та за своєю правовою природою є договором про надання послуг, який підпадає під правове регулювання Глави 63 Цивільного кодексу України.
Частинами 1, 2 ст. 901 Цивільного кодексу України визначено, що договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення глави 63 Цивільного кодексу України можуть застосовуватись до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов'язання.
Статтею 902 Цивільного кодексу України передбачено, що виконавець повинен надати послугу особисто. У випадках, встановлених договором, виконавець має право покласти виконання договору про надання послуг на іншу особу, залишаючись відповідальним в повному обсязі перед замовником за порушення договору.
Згідно ч. 1 ст. 903 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Частиною 1 ст. 530 Цивільного кодексу України визначено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Обґрунтовуючи доводи своїх вимог Позивач (Оператор ГРМ) стверджує, що у березні-травні, грудні 2022, січні-серпні 2023 в межах Договору надавав ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ» послуги з розподілу природного газу на загальну суму 441 798, 44 грн., надавши на підтвердження акти приймання-передачі послуги розподілу природного газу:
- за березень 2022 № 27/3 від 31.03.2022 на суму 57 846, 43 грн.;
- за квітень 2022 № 27/6 від 30.04.2022 на суму 57 846, 43 грн.;
- за травень 2022 № 27/4 від 31.05.2022 на суму 57 846, 43 грн.;
- за грудень 2022 № 27/5 від 31.12.2022 на суму 57 846, 43 грн.;
- за січень 2023 р. № 27/1 від 31.01.2023 на суму 26 301, 59 грн.;
- за лютий 2023 р. № 27/2 від 28.02.2023 на суму 26 301, 59 грн.;
- за березень 2023 р. № 27/3 від 31.03.2023 на суму 26 301, 59 грн.;
- за квітень 2023 р. № 27/4 від 30.04.2023 на суму 26 301, 59 грн.;
- за травень 2023 р. № 27/5 від 31.05.2023 на суму 26 301, 59 грн.;
- за червень 2023 р. № 27/6 від 30.06.2023 на суму 26 301, 59 грн.;
- за липень 2023 р. № 27/7 від 31.07.2023 на суму 26 301, 59 грн.;
- за серпень 2023 р. № 27/8 від 31.08.2023 на суму 26 301, 59 грн.
Проте, вказані послуги Споживачем не оплачені, що й стало підставою для звернення до суду з цим позовом.
Щодо дії Договору № 07т у спірний період
Одним із доводів, якими Відповідач заперечує проти Позову, є впевненість ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ», що Типовий Договору розподілу природного газу № 07т є припиненим з травня 2022 року, тому у АТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» відсутні правові підстави для нарахування вартості щомісячної замовленої потужності з травня 2022 року.
Крім того, виставлені з 01 березня 2022 рахунки є недійсними з огляду на клопотання ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ», викладене у листі №1205/2022 від 12.05.2022.
У судовому засіданні встановлено, що 06.05.2022 на офіційну електронну скриньку ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ» з електронної скриньки office@oblgaz.donetsk.ua лист (файл « 686.pdf») АТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» №3/01-686 від 06.05.2022 із повідомленням про наявність у відповідача заборгованості за Договором.
Також у листі позивач зазначив, що у разі відсутності газоспоживання, яке пов'язано з військовою агресією, Товариству «ДОНМЕТСПЛАВ» необхідно повідомити АТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» офіційним листом про призупинення дії Типового Договору розподілу природного газу з вказанням причин, задля припинення нарахування вартості щомісячної замовленої потужності.
09.05.2022 ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ» направило до АТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» лист №0905/2022 від 09.05.2022 (файл « 20220509 СУГГ.pdf») з повідомленням про припинення газоспоживання у зв'язку із військовою агресією Російської федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану та вимогою припинити нарахування щомісячної замовленої потужності, а рахунки з 01.03.2022 вважати недійсними. Як законне обґрунтування у листі зазначено посилання на лист Торгово-промислової палати України №2024/02.0-7.1 від 28.02.2022, у якому ТТП України настання форс-мажорних обставин.
12.05.2022 о 13:44 на офіційну електронну скриньку ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ» з електронної скриньки office@oblgaz.donetsk.ua надійшов лист (файл « 727.pdf») на бланку АТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» №3/01-727 від 12.05.2022, у якому зазначалося про те, що призупинення дії типового Договору розподілу природного газу можливе з моменту звернення, отримання офіційного листа від споживача, його розгляду та отримання відповіді про наступні дії Оператора ГРМ від НКРЕКП.
У цьому листі також зазначалося, що АТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» листом №3/01-686 від 06.05.2022 вже повідомляло ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ», що у випадку відсутності газоспоживання, задля розгляду припинення нарахування вартості щомісячної замовленої потужності - необхідно звернутися з проханням про призупинення дії договору, надати довідку про перереєстрацію підприємства або довідку (наказ, протокол загальних зборів) на тимчасове призупинення господарської діяльності.
12.05.2022 Відповідач направив до АТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» лист №1205/2022 (файл « 20220512 СУГГ.pdf») у якому повідомлялося, що у ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ» з 01 березня 2022 повністю відсутнє газоспоживання, у зв'язку із військовою агресією Російської федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану. (лист ТПП №2024/02.0-7.1 від 28.02.2022р.) Представниками АТ «Донецькоблгаз» була встановлена вхідна засувка. Виробнича діяльність зупинена. Планується розпочати виробничу діяльність після закінчення воєнного стану.
Цим листом ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ» позивача просило тимчасово призупинити дію договору на розподіл газу №07т від 01.01.2016р. на період з 01 березня 2022р. до закінчення військової агресії та бойових дій. Рахунки з 01 березня 2022 просило вважати недійсними та припинити нарахування вартості щомісячної замовленої потужності.
Проте, суд вважає доводи Відповідача про призупинення дії Договору №07т помилковими з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Статтею 627 Цивільного кодексу України передбачено, що відповідно до статті 6 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладанні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Частиною 1 статті 628 Цивільного кодексу України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Частиною ч. 3 ст. 538 ЦКУ встановлено диспозитивне право у разі невиконання однією із сторін у зобов'язанні свого обов'язку або за наявності очевидних підстав вважати, що вона не виконає свого обов'язку у встановлений строк (термін) або виконає його не в повному обсязі, друга сторона має право зупинити виконання свого обов'язку, відмовитися від його виконання частково або в повному обсязі.
Згідно зі ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.
У відповідності до статті 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором (ч.1).
Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором (ч.2).
Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду (ч.3).
У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду (ч.4).
Пунктом 12.3 Договору №07т встановлено, що цей Договір може бути розірвано за згодою Сторін або за ініціативою Споживача у порядку визначеному законодавством України.
Однак, цей Договір не містить умов, за наявності яких він може бути призупинений. Відсутня також заборона на узгодження Сторонами умов для призупинення його дії.
Призупинення договору є тимчасовим припиненням дії договору, зберігаючи при цьому його чинність для майбутнього використання. Це може бути обумовлено певними умовами, передбаченими в самому договорі або визнаними законом. Призупинення може виникнути у зв'язку із тимчасовими труднощами, які ускладнюють виконання умов договору, але не скасовують його повністю.
Підстави для призупинення можуть включати, але не обмежуються, невиконання певних умов, тимчасову неможливість виконання зобов'язань або інші обставини, що тимчасово впливають на здійснення договірних зобов'язань.
Призупинення дії договору повинно звільняти учасників від виконання зобов'язань за договором протягом періоду зупинення. У свою чергу, це не повинно впливати в цілому на правовідносини між сторонами, встановлені договором. Крім того, в період призупинення дії договору сторони повинні утримуватися від дій, які могли б перешкодити поновленню дії договору (наприклад, так як це передбачено ч. 2 ст. 72 Віденської конвенції про право міжнародних договорів від 23.05.69 р.).
При цьому слід враховувати той факт, що зміна умов договору повинна здійснюватися в тій самій формі, в якій було укладено договір, якщо із законодавчого акта, договору або звичаїв ділового обороту не випливає інше (ст. 654 ЦКУ).
Отже, процедура призупинення Договору №07т мала бути оформлена Сторонами укладанням додаткової угоди до Договору, оскільки у цьому Договорі не визначені умови автоматичного призупинення договору із настанням певної події.
Суд вважає, що у період з 24.02.2022 року було достатньо обставин та правових підстав для призупинення дії Договору №07т.
Вбачається, що Сторони фактично досягли згоди у призупиненні Договору №07т, оскільки листами від 06.05.2022 та 12.05.2022 АТ «Донецькоблгаз» повідомило ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ» яка інформація має бути надана Споживачем для призупинення дії Договору та припинення подальшого нарахування вартості щомісячної замовленої потужності.
Судом встановлено, що ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ» виконуючи пропозиції АТ «Донецькоблгаз» викладені у листах №3/01-686 від 06.05.2022, №3/01-727 від 12.05.2022, надало Оператору ГРМ (Позивачу) 12.05.2022 листом №1205/2022:
- інформацію про повне зупинення виробничої діяльності Товариства з 01.03.2022 у зв'язку із військовою агресією російської федерації проти України;
- письмову заяву з проханням про призупинення дії Договору № 07т до закінчення військової агресії;
- про припинення газоспоживання ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ» з 14.03.2022 шляхом встановлення працівниками АТ «Донецькоблгаз» вхідної засувки на газоводі;
- письмову заяву з проханням припинити нарахування вартості щомісячної замовленої потужності.
Згідно із загальноприйнятими нормами та принципами, сторона, яка ініціює оферту для укладання додаткової угоди до основного договору, має вчиняти активні дії з метою спонукання контрагента до її оформлення. Зазначеною стороною можуть бути вжиті різноманітні заходи, такі як подання документації, проведення переговорів, чи надання додаткової інформації для полегшення узгодження умов.
У випадку відмови контрагента від укладання додаткової угоди, ініціатор оферти має право звертатися до суду для захисту свого права та вирішення спірних питань. При цьому, судовий шлях визнається ефективним засобом вирішення спорів, де сторона, що подала оферту, має можливість представити свої доводи та визначити порядок подальших взаємодій.
Сторони мають дотримуватися принципів справедливості та добросовісності, спрямовуючи всі зусилля на досягнення конструктивного врегулювання спірної ситуації та забезпечення правової стабільності між ними.
В порушення приписів ч.3 ст.188 ГК України, АТ «Донецькоблгаз» договору, після одержання пропозиції (12.05.2022) про призупинення дії Договору №07, не повідомила ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ» про результати її розгляду.
Матеріали справи не містять доказів про укладення Сторонами додаткової угоди до Договору №07т. Інформація про наявність судового спору між АТ «Донецькоблгаз» та ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ» щодо укладення угоди про призупинення дії Договору №07т також відсутня. Однак, предметом даного спору не є вимога про визнання укладеною цієї додаткової угоди до Договору №07т.
Однією із основоположних засад цивільного законодавства є добросовісність (п. 6 ст. 3 ЦК України). Добросовісність учасників цивільних правовідносин означає, що їх дії повинні відповідати певному стандарту поведінки, що характеризується чесністю, відкритістю і повагою інтересів іншої сторони договору або відповідного правовідношення.
Відповідно до статті 3 ЦК України свобода договору належить до загальних (фундаментальних) засад цивільного законодавства. Водночас, відповідно до приписів статей 628-629 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови, визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства, а договір є обов'язковим для виконання сторонами.
В такий спосіб системне тлумачення наведених норм свідчить, що ними врегульовано одну з базисних засад приватного права - обов'язковість договору, яка включає доктрину venire contra factum proprium (заборони суперечливої поведінки), та виходить з римської максими - "non concedit venire contra factum proprium" (ніхто не може діяти всупереч своїй попередній поведінці).
Вказана правова позиція викладена Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 05.06.2018 у справі № 338/180/17.
Враховуючи, що ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ» виконуючи пропозиції АТ «Донецькоблгаз» викладені у листах №3/01-686 від 06.05.2022, №3/01-727 від 12.05.2022, надало Оператору ГРМ (Позивачу) 12.05.2022 листом №1205/2022 наявну інформацію і відомості, АТ «Донецькоблгаз», діючи добросовісно та послідовно, мало припинити нарахування вартості щомісячної замовленої потужності з місяця наступного після звернення, тобто з червня 2022 року.
Матеріали справи не містять відповіді АТ «Донецькоблгаз» на лист-звернення №1205/2022 від 12.05.2022 ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ», проте встановлено, що Оператор ГРМ нарахування вартості щомісячної замовленої потужності з червня 2022 року не припинив, а згодом звернувся до суду з даним позовом.
Щодо стягнення вартості послуг за розподіл природного газу після припинення (обмеження) газопостачання.
Ще одним із доводів відповідача, якими він заперечує проти позову, є факт припинення газопостачання об'єктів ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ» у березні 2022 року, та як наслідок, безпідставне нарахування вартості послуги за договором розподілу природного газу у спірні періоди.
Згідно з пунктом 9 глави 6 розділу VI Кодексу ГРС припинення або обмеження розподілу (споживання) природного газу не звільняє споживача від зобов'язання оплати вартості послуг за договором розподілу природного газу, крім випадків, передбачених цим пунктом, у тому числі розірвання цього договору або внесення змін до заяви-приєднання, що є додатком до договору розподілу природного газу, та вилучення об'єкта споживача.
Пунктом 1 глави 7 розділу VI Кодексу ГРС (у редакції, чинній з 30.07.2020) визначено, що оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об'єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, у таких випадках:
1) несвоєчасна та/або неповна оплата послуг згідно з умовами договору розподілу природного газу;
2) отримання від Оператора ГТС повідомлення про припинення розподілу природного газу споживачу у випадках:
відсутності споживача в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника у відповідному розрахунковому періоді;
відсутності підтвердженої номінації у діючого постачальника на обсяги транспортування природного газу для потреб споживача;
3) подання споживачем або його постачальником (який уклав з Оператором ГРМ договір на виконання робіт, пов'язаних з припиненням/обмеженням газопостачання споживачам) письмової заяви про припинення газопостачання;
4) відмова споживача від встановлення лічильника газу, що здійснюється за ініціативи та за кошти Оператора ГРМ, з урахуванням Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу»;
5) розірвання договору розподілу природного газу;
6) несанкціонований відбір природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ;
7) несанкціоноване відновлення газоспоживання;
8) визнання в установленому порядку аварійним станом газорозподільної системи та/або ліквідація наслідків аварій, спричинених надзвичайними ситуаціями техногенного, природного або екологічного характеру, та проведення ремонтно-відновлювальних робіт;
9) наявність заборгованості за несанкціонований відбір природного газу з ГРМ;
10) необґрунтована відмова від підписання акта наданих послуг та/або акта приймання-передачі природного газу (норма застосовується по об'єкту споживача, що не є побутовим);
11) відмова представникам Оператора ГРМ в доступі на об'єкти або земельну ділянку Споживача, де розташована газорозподільна система та/або газове обладнання, та/або комерційний вузол обліку газу, для здійснення контролю відповідності встановленого газоспоживаючого обладнання проектній документації, обстеження газових мереж до ВОГ та/або газоспоживаючого обладнання;
12) в інших випадках, передбачених законодавством.
Таким чином, зазначеною нормою Кодексу ГРС встановлений перелік випадків правомірного припинення або обмеження оператором ГРМ газопостачання (розподілу природного газу) на об'єкт споживача, до яких, зокрема, включено відсутність підтвердженої номінації у діючого постачальника та подання споживачем письмової заяви про припинення газопостачання.
Зі змісту пункту 5 глави 7 розділу VI Кодексу ГРС вбачається, що припинення (обмеження) газопостачання (розподілу природного газу) споживачу здійснюється, зокрема, шляхом перекриття запірних пристроїв або встановлення інвентарної заглушки та їх опломбування.
Але у разі несанкціонованого відновлення газоспоживання (розподілу природного газу), у разі відмові представникам Оператора ГРМ в доступі до об'єкта споживача для припинення газопостачання (розподілу природного газу), у тому числі для локалізації чи ліквідації аварійної ситуації, а також після закінчення (розірвання) договору розподілу природного газу Оператор ГРМ може здійснити припинення газопостачання (розподілу природного газу) шляхом механічного від'єднання газових мереж споживача від газорозподільної системи.
Отже Кодексом ГРС передбачені різні умови та різні способи припинення газопостачання Споживача.
Так, припинення газопостачання відбувається шляхом перекриття запірних пристроїв або встановлення інвентарної заглушки та їх опломбування, зокрема у разі:
відсутності підтвердженої номінації у діючого постачальника на обсяги транспортування природного газу для потреб споживача (п.п.2. п. 1 Глави 7 Розділу VI Кодексу ГРМ)
подання споживачем письмової заяви про припинення газопостачання (п.п.3. п. 1 Глави 7 Розділу VI Кодексу ГРМ)
І лише у випадках передбачених п. 5 глави 7 розділу VI Кодексу ГРС Оператор ГРМ може здійснити припинення газопостачання (розподілу природного газу) шляхом механічного від'єднання газових мереж споживача від газорозподільної системи, а саме:
- відмові представникам Оператора ГРМ в доступі до об'єкта споживача для припинення газопостачання (розподілу) природного газу;
- після закінчення (розірвання) договору розподілу природного газу.
У судовому засіданні встановлено, що відповідно до Акту припинення (обмеження) газопостачання та опломбування вхідної засувної арматури газопроводу або газорозподільного пункту (за його наявності) від 14.03.2022 відповідачу було припинено газопостачання шляхом перекриття та опломбування засувки на газоводі у газовому колодязі № 209 у зв'язку із відсутністю підтвердженої номінації.
Отже, з 14.03.2022 газопостачання відповідачу було припинене на підставі п.п.2. п. 1 Глави 7 Розділу VI Кодексу ГРМ.
У судовому засіданні встановлено, що 06.05.2022 на офіційну електронну скриньку ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ» з електронної скриньки office@oblgaz.donetsk.ua лист (файл « 686.pdf») АТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» №3/01-686 від 06.05.2022 із повідомленням про наявність у відповідача заборгованості за Договором.
Також у листі позивач зазначив, що у разі відсутності газоспоживання, яке пов'язано з військовою агресією, Товариству «ДОНМЕТСПЛАВ» необхідно повідомити АТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» офіційним листом про призупинення дії Типового Договору розподілу природного газу з вказанням причин, задля припинення нарахування вартості щомісячної замовленої потужності.
09.05.2022 ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ» направило до АТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» лист №0905/2022 від 09.05.2022 (файл « 20220509 СУГГ.pdf») з повідомленням про припинення газоспоживання у зв'язку із військовою агресією Російської федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану та вимогою припинити нарахування щомісячної замовленої потужності, а рахунки з 01.03.2022 вважати недійсними. Як законне обґрунтування у листі зазначено посилання на лист Торгово-промислової палати України №2024/02.0-7.1 від 28.02.2022, у якому ТТП України настання форс-мажорних обставин.
12.05.2022 о 13:44 на офіційну електронну скриньку ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ» з електронної скриньки office@oblgaz.donetsk.ua надійшов лист (файл « 727.pdf») на бланку АТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» №3/01-727 від 12.05.2022, у якому зазначалося про те, що призупинення дії типового Договору розподілу природного газу можливе з моменту звернення, отримання офіційного листа від споживача, його розгляду та отримання відповіді про наступні дії Оператора ГРМ від НКРЕКП.
У цьому ж листі зазначалося, що АТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» листом №3/01-686 від 06.05.2022 вже повідомляло ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ», що у випадку відсутності газоспоживання задля розгляду припинення нарахування вартості щомісячної замовленої потужності - необхідно звернутися з проханням про призупинення дії договору, надати довідку про перереєстрацію підприємства або довідку (наказ, протокол загальних зборів) на тимчасове призупинення господарської діяльності (вимога про надання документів непередбачених нормативними документами, що регулюють цю сферу відносин).
12.05.2022 Відповідач направив до АТ «ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ» лист №1205/2022 (файл « 20220512 СУГГ.pdf») у якому повідомлялося, що у ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ» з 01 березня 2022 повністю припинено газоспоживання виробництва, у зв'язку із військовою агресією Російської федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану. (лист ТПП №2024/02.0-7.1 від 28.02.2022р.) Представниками АТ «Донецькоблгаз» була встановлена вхідна засувка на газоводі. Виробничу діяльність планується розпочати після закінчення воєнного стану.
Також, у цьому листі ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ» просило тимчасово призупинити дію договору на розподіл газу №07т від 01.01.2016р. на період з 01 березня 2022р. до закінчення військової агресії та бойових дій. Рахунки з 01 березня 2022 просило вважати недійсними та припинити нарахування щомісячної замовленої потужності.
Постановою Кабінету міністрів України від 8 грудня 2006 року № 1687 затверджено «Порядок пооб'єктового припинення (обмеження) газопостачання споживачам, крім населення» (далі - Порядок).
Цей Порядок визначає процедуру припинення (обмеження) газопостачання підприємствам - споживачам природного газу (далі - споживач) у разі порушення ними строку розрахунків за спожитий природний газ або за надані послуги з його транспортування, відмови від зменшення обсягу газоспоживання та переходу на роботу з використанням резервних видів палива згідно з графіками, затвердженими Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, на період різких похолодань (далі - відповідний графік), а також відбору природного газу за відсутності у споживачів планового обсягу поставки природного газу на поточний місяць (далі - ліміт природного газу), який виділяється постачальником згідно з договором на постачання споживачу природного газу.
Пунктом 5 Порядку встановлено, що 5. припинення (обмеження) газопостачання здійснюється на вхідній засувній арматурі газопроводу споживача або газорозподільного пункту (за його наявності). У разі коли споживача приєднано прямим газопроводом від газорозподільної станції, припинення (обмеження) може здійснюватися безпосередньо на зазначеній станції.
Припинення (обмеження) газопостачання здійснюється самостійно працівниками споживача, які обслуговують газопроводи чи газоспоживне обладнання, у присутності посадової особи уповноваженого підприємства, що надіслало повідомлення, яка здійснює опломбування та складає акт за встановленою Міненерго формою (п.8).
У разі відмови споживача у припиненні (обмеженні) газопостачання або самовільного його відновлення здійснюється примусове припинення (обмеження) газопостачання працівниками уповноваженого підприємства, що надіслало повідомлення, шляхом часткового чи повного перекриття вхідної засувної арматури з її опломбуванням або механічного (зварного) від'єднання газопроводу, про що посадовою особою уповноваженого підприємства складається акт за встановленою Міненерго формою.
У разі самовільного відновлення газопостачання його припинення здійснюється шляхом механічного (зварного) від'єднання газопроводу. При цьому копія акта подається до відповідного органу внутрішніх справ. (п.9).
Відновлення газопостачання здійснюється за умови погашення заборгованості за спожитий природний газ, надані послуги з його транспортування, підтвердженого постачальником, газодобувним, газорозподільним, газотранспортним підприємством, виділення постачальником ліміту природного газу або закінчення строку дії відповідного графіка та компенсації витрат на виконання робіт з примусового припинення газопостачання та оплати наданих послуг з його відновлення (п.11).
Відновлення газопостачання здійснюється працівниками, які обслуговують газопроводи чи газоспоживне обладнання споживача, у присутності посадової особи уповноваженого підприємства, що надіслало повідомлення, або працівниками такого підприємства за визначеною ним черговістю (якщо було здійснено примусове припинення газопостачання), про що зазначеною посадовою особою складається акт за встановленою Міненерго формою (п.12).
У матеріалах справи наявний акт про припинення газопостачання та пломбування вхідної засувної арматури газопроводу від 14.03.2022, складений слюсарем ОВР Слов'янського УГГ в присутності представника ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ», згідно до Постанови КМУ від 08.12.2006 № 1687 у зв'язку з відсутністю підтвердженої номінації.
Припинення проведено у газовому колодязі шляхом перекриття та опломбування засувки. Номер тавра С 14452438.
Тиск газу після перекритої та опломбованої засувки відсутній.
Акт підписаний представником АТ «Донецькоблгаз» в особі Слов'янського управління по газопостачанню та газифікації.
З огляду на вищевикладене суд приходить до висновку, що припинення газопостачання ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ» шляхом перекриття та опломбування засувки відбулось на підставі п.п.2. п. 1 Глави 7 Розділу VI Кодексу ГРМ (відсутності підтвердженої номінації у постачальника) та згідно пункту 8 Постанови КМУ від 08.12.2006 № 1687.
З пояснень представників сторін та наявних доказів вбачається, що газопостачання ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ» після 14.03.2022 не відновлювалося. Засувка у газовому колодязі не відкривалася та не разопломбовувалася.
Матеріали справи не містять доказів, які б свідчили, що ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ» відмовляв АТ «Донецькоблгаз» у припиненні (обмеженні) газопостачання або самовільно його відновлював після 14.03.2022, що Договір №07т закінчився (або розірваний), внаслідок чого АТ «Донецькоблгаз» мало здійснити примусове припинення газопостачання Споживача шляхом механічного від'єднання газових мереж споживача від газорозподільної системи на підставі п. 5 глави 7 розділу VI Кодексу ГРС та згідно та згідно пункту 9 Постанови КМУ від 08.12.2006 № 1687.
Обґрунтовуючи свої вимоги, щодо правомірності стягнення з відповідача від договірного зобов'язання оплати вартості послуг з розподілу природного газу за вказаний спірний період, позивач посилається на правові висновки викладені у Постановах Верховного Суду від 22.09.2022 у справі №911/1334/21 та від 27.09.2022 у справі №914/3254/21 в яких зокрема зазначено, у контексті комплексного застосування норм абзацу 1 пункту 9 глави 6 та абзаців 1, 2 пункту 4, абзацу 1 пункту 5 глави 7 Розділу VI Кодексу ГРС (у редакції, чинній з 30.07.2020) до спірних правовідносин розподілу природного газу дійшла висновку, що припинення або обмеження розподілу (споживання) природного газу за наявності фізичного підключення об'єкта споживача до газорозподільної мережі, тобто в період, коли не відбувалося механічного від'єднання об'єкта споживача від цієї мережі та вилучення такого об'єкта, а заява про остаточне припинення користування природним газом і розірвання договору споживачем не подавалася, не звільняє споживача від договірного зобов'язання оплати вартості послуг з розподілу природного газу за вказаний період, оскільки саме механічне від'єднання газових мереж споживача від газорозподільної системи виключає можливість цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи і розподілу (переміщення) належного споживачу (його постачальнику) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об'єкта споживача.
Проте, суд вважає, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд не може врахувати висновки викладені у постановах Верховного Суду від 22.09.2022 у справі №911/1334/21 та від 27.09.2022 у справі №914/3254/21, оскільки вони є нерелевантними та передбачають застосування пункту 5 глави 7 Розділу VI Кодексу ГРС.
Цим пунктом передбачено примусове припинення (обмеження) газопостачання Споживача у разі його відмови у припиненні (обмеженні) газопостачання або самовільного його відновлення. Таке примусове припинення газопостачання здійснюється шляхом механічного (зварного) від'єднання газопроводу.
Як вже було зазначено судом, припинення газопостачання ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ» відбулося 14.03.2022 за ініціативи Оператора ГРМ, на підставі п.п.2. п. 1 Глави 7 Розділу VI Кодексу ГРМ, шляхом перекриття запірних пристроїв та їх опломбування, у зв'язку з відсутністю підтвердженої номінації у діючого постачальника на обсяги транспортування природного газу для потреб споживача.
Припинення газопостачання Споживача у цьому випадку не передбачає такого способу, як фізичне відключення об'єкта споживача від газорозподільної мережі шляхом механічного (зварного) від'єднання газопроводу.
12.05.2022 ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ» звернулося до АТ «Донецькоблгаз» із письмовою заявою про припинення газопостачання на період до закінчення військової агресії рф. Припинення газопостачання у цьому випадку передбачено підпунктом 3. п. 1 Глави 7 Розділу VI Кодексу ГРМ. Але, оскільки газопостачання ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ» після 14.03.2022 не відновлювалося, підстави для припинення газопостачання за письмовою заявою Споживача на той час були відсутні.
Позивач вважає, що оскільки не відбувалося механічного від'єднання об'єкта ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ» (споживача) мережі газопостачання, Споживача не звільняється від договірного зобов'язання оплати вартості послуг з розподілу природного газу навіть за періоди після припинення розподілу (споживання) природного газу.
Позивач просить стягнути з відповідача суму основного боргу у розмірі 441 798, 44 грн. послуги з розподілу природного газу згідно актів приймання-передачі послуги розподілу природного газу:
- за березень 2022 № 27/3 від 31.03.2022 на суму 57 846, 43 грн.;
- за квітень 2022 № 27/6 від 30.04.2022 на суму 57 846, 43 грн.;
- за травень 2022 № 27/4 від 31.05.2022 на суму 57 846, 43 грн.;
- за грудень 2022 № 27/5 від 31.12.2022 на суму 57 846, 43 грн.;
- за січень 2023 р. № 27/1 від 31.01.2023 на суму 26 301, 59 грн.;
- за лютий 2023 р. № 27/2 від 28.02.2023 на суму 26 301, 59 грн.;
- за березень 2023 р. № 27/3 від 31.03.2023 на суму 26 301, 59 грн.;
- за квітень 2023 р. № 27/4 від 30.04.2023 на суму 26 301, 59 грн.;
- за травень 2023 р. № 27/5 від 31.05.2023 на суму 26 301, 59 грн.;
- за червень 2023 р. № 27/6 від 30.06.2023 на суму 26 301, 59 грн.;
- за липень 2023 р. № 27/7 від 31.07.2023 на суму 26 301, 59 грн.;
- за серпень 2023 р. № 27/8 від 31.08.2023 на суму 26 301, 59 грн.
Як вже було зазначено вище, суд вважає, що після отримання АТ «Донецькоблгаз» письмового звернення ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ» №1205/2022 від 12.05.2022, позивач був зобов'язаний припинити нарахування Споживачу вартості щомісячної замовленої потужності по Договору №07т з червня 2022 року.
Крім того, суд звертає увагу, що припинення газопостачання ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ» відбулось 14.03.2022 за ініціативи Оператора ГРМ шляхом перекриття та опломбування засувки, на підставі п.п.2. п. 1 Глави 7 Розділу VI Кодексу ГРМ - у зв'язку з відсутністю підтвердженої номінації у діючого постачальника.
Така умова для припинення газопостачання Споживача, як відсутністю підтвердженої номінації у Постачальника, не передбачає такого способу припинення газопостачання Оператором ГРМ, як фізичне відключення об'єкта споживача від газорозподільної мережі шляхом механічного (зварного) від'єднання газопроводу.
Тому доводи позивача про обов'язок Споживача сплачувати по Договору №07т вартість послуг з розподілу природного газу за увесь період після припинення розподілу (споживання) природного газу до дати фізичного відключення об'єкта споживача від газорозподільної мережі шляхом механічного (зварного) від'єднання газопроводу - є помилковими.
Абзацом четвертим пункту 9 глави 6 розділу VI Кодексу ГРМ передбачено, якщо припинення або обмеження розподілу природного газу здійснюється за ініціативи Оператора ГРМ у випадках, передбачених пунктом 3.17 глави 3 розділу V Правил безпеки систем газопостачання, нарахування вартості послуги за договором розподілу природного газу не здійснюється. При цьому місячна вартість послуг розподілу зменшується з урахуванням кількості днів припинення (обмеження) розподілу природного газу. Таке припинення (обмеження) та відновлення розподілу природного газу споживачу здійснюється за рахунок Оператора ГРМ.
З огляду на приписи цієї норми Кодексу ГРМ, суд вважає, що після припинення розподілу природного газу здійсненого за ініціативи Оператора ГРМ на підставі п.п.2. п. 1 Глави 7 Розділу VI Кодексу ГРМ, нарахування Споживачу вартості послуг за договором розподілу природного газу, також не має здійснюватися.
На підставі вищевикладеного суд дійшов висновку, що за даних обставин, нарахування Споживачу вартості послуги за Договором №07т після травня 2022 року є безпідставним та неправомірним.
Отже, до стягнення з відповідача підлягає сума боргу за послуги з розподілу природного газу згідно актів приймання-передачі послуги розподілу природного газу:
- за березень 2022 № 27/3 від 31.03.2022 на суму 57 846,43 грн.;
- за квітень 2022 № 27/6 від 30.04.2022 на суму 57 846,43 грн.;
- за травень 2022 № 27/4 від 31.05.2022 на суму 57 846, 43 грн.
Крім суми основного боргу, позивач просить стягнути з відповідача 10399,57 грн. - 3% річних та 29 980,44 грн. - інфляційних втрат.
Відповідно до частини 2 статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Інфляційні втрати та 3% річних нараховані позивачем на суму основного боргу у розмірі 441 798, 44 грн. за послуги з розподілу природного газу згідно актів приймання-передачі послуги розподілу природного газу за період з березня 2022 року по серпень 2023 року.
Оскільки суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову про стягнення суми основного боргу згідно актів приймання-передачі за період з червня 2022 року по серпень 2023 року, правомірним є нарахування інфляційних втрат та 3% річних на суму боргу за послуги з розподілу природного газу згідно актів приймання-передачі послуги розподілу природного газу:
- за березень 2022 № 27/3 від 31.03.2022 на суму 57 846,43 грн.;
- за квітень 2022 № 27/6 від 30.04.2022 на суму 57 846,43 грн.;
- за травень 2022 № 27/4 від 31.05.2022 на суму 57 846,43 грн.
У зв'язку із неналежним виконанням Відповідачем обов'язків з оплати за Договором, керуючись ч. 2 ст. 625 ЦК України позивачем було нараховано:
- 3 % річних у сумі: 10 399, 57 грн. за період з 11.04.2022 по 22.09.2023 р. (окремо по кожному місяцю надання послуг);
- інфляційні втрати у сумі: 29 980, 44 грн. за спірні місяці надання послуг (крім березня-серпня 2023 р. у зв'язку із дефляцією за вказані періоди)
Відповідно до частини 2 статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Слід зазначити, що передбачене законом право кредитора вимагати стягнення відсотків річних та інфляційних втрат є способом захисту майнових прав та інтересів кредитора, сутність яких складається з відшкодування матеріальних втрат кредитора та знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів, а також отримання компенсації (плати) від боржника за користування ним грошовими коштами, які належать до сплати кредитору.
Індекс інфляції (індекс споживчих цін) - це показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купуються населенням для невиробничого споживання, який визначається виключно Державним комітетом статистики України і його найменший період визначення становить місяць, а тому прострочка платежу за менший період не тягне за собою нарахування інфляційних втрат, а розмір боргу з урахуванням індексу інфляції визначається виходячи з суми боргу, що мала місце на останній день місяця, в якому платіж мав бути здійснений, помноженої на індекс інфляції, визначений Держкомстатом, за період прострочки. Розрахунки індексу інфляції за квартал, період з початку року і т.п. проводяться "ланцюговим" методом, тобто шляхом множення місячних (квартальних і т.д.) індексів (наказ Держкомстату від 27.07.2007р., № 265 "Про затвердження Методики розрахунку базового індексу споживчих цін").
Верховний Суд у складі Об'єднаної палати Касаційного господарського суду у постанові від 20.11.2021 у справі № 910/13071/19 вказав, що методику розрахунку інфляційних втрат за неповний місяць прострочення виконання грошового зобов'язання доцільно відобразити, виходячи з математичного підходу до округлення днів у календарному місяці, упродовж якого мало місце прострочення, а саме: час прострочення у неповному місяці більше півмісяця (> 15 днів) = 1 (один) місяць, тому за такий неповний місяць нараховується індекс інфляції на суму боргу; час прострочення у неповному місяці менше або дорівнює половині місяця (від 1, включно з 15 днями) = 0 (нуль), тому за такий неповний місяць інфляційна складова боргу не враховується.
Відповідачем не спростовано настання строку виконання зобов'язання з оплати наданих послуг за актами приймання - передачі за березень 2022 - травень 2022, відтак нарахування інфляційних втрат та 3% річних на ці суми боргу є правомірним.
Здійснивши власні розрахунки в межах періодів визначених позивачем, судом встановлено, що розрахунок 3% річних є арифметично вірним.
За розрахунком суду розмір інфляційних втрат становить більше, ніж заявлено позивачем, однак, суд задовольняє вимоги в межах заявлених позовних вимог, а саме:
- нараховані на борг за березень 2022 в розмірі 57 846,43 грн за актом приймання-передачі №27/3 за період з 11.04.2022 по 22.09.2023 складають - 3% річних 2519,89грн. та інфляційні втрати 10990,82 грн.
- нараховані на борг за квітень 2022 в розмірі 57 846, 43грн за актом приймання-передачі №27/6 за період 11.05.2022 по 22.09.2023 складають - 3% річних 2 377,25 грн. та інфляційні втрати 9197,58 грн.
- нараховані на борг за травень 2022 в розмірі 57 846, 43 грн. за актом приймання-передачі № 27/4 за період з 11.06.2022 р. по 22.09.2023 складають - 3% річних 2 229,86грн. та інфляційні втрати 7635,73 грн.
Отже, до стягнення з відповідача підлягають 3 % річних в загальному розмірі 7127,00грн та інфляційні втрати в загальному розмірі 27824,13 грн.
Щодо стягнення пені
Посилаючись на порушення Споживачем строків оплати за цим Договором, Позивач просить стягнути з Відповідача пеню у сумі 140 281,25 грн. нараховану за період з 11.04.2022 по 22.09.2023 (окремо по кожному місяцю надання послуг).
Приймаючи до уваги, що суд відмовив у задоволенні позову про стягнення суми основного боргу згідно актів приймання-передачі за період з червня 2022 року по серпень 2023 року, дослідженню підлягають вимоги Позивача про стягнення пені нарахованої на суму боргу за послуги з розподілу природного газу згідно актів приймання-передачі послуги розподілу природного газу:
- за березень 2022 № 27/3 від 31.03.2022 на суму 57 846, 43 грн.;
- за квітень 2022 № 27/6 від 30.04.2022 на суму 57 846, 43 грн.;
- за травень 2022 № 27/4 від 31.05.2022 на суму 57 846, 43 грн.
Згідно зі ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Пунктом 8.2 Договору встановлено, у разі порушення Споживачем строків оплати за цим Договором він сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.
Відповідно до положень ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Зі змісту позовної заяви убачається, що позивачем нараховано пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за прострочення оплати послуг за Договором у сумі 140 281, 25 грн. за період з 11.04.2022 по 22.09.2023 (окремо по кожному спірному місяцю надання послуг).
У судовому засіданні встановлено, що ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ» 12.05.2022 звернулося до Оператора ГРМ (Позивача) листом №1205/2022 повідомивши наступні відомості:
- інформацію про повне зупинення виробничої діяльності Товариства з 01.03.2022 у зв'язку із військовою агресією російської федерації проти України;
- письмову заяву з проханням про призупинення дії Договору № 07т до закінчення військової агресії;
- про припинення газоспоживання ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ» з 14.03.2022 шляхом встановлення працівниками АТ «Донецькоблгаз» вхідної засувки на газоводі;
- письмову заяву з проханням припинити нарахування вартості щомісячної замовленої потужності.
Факт настання вказаних форс-мажорних обставин для підприємства, ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ» підтверджував листом Торгово-промислової палати України №2024/02.0-7.1 від 28.02.2022
Таким чином, відповідач повідомив позивача про настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), посилаючись як на документ, що підтверджує їх настання - оприлюднений лист Торгово-промислової палати України № 2024/02.0-7.1 від 28.02.2022, яким повідомлено, що військова агресія російської федерації проти України є форс-мажорною обставиною (обставиною непереборної сили).
Господарський суд зазначає, що 24 лютого 2022 року у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України Указом Президента України №64/2022 введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року.
Відповідно до листа Торгово-промислової палати України від 28.02.2022р. №2024/02.0-7.1 визнано форс-мажорною обставиною військову агресію російської федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану 24 лютого 2022 року. Торгово-промислова палата України підтверджує, що зазначені обставини з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними.
Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень. У зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 34, 38, 39, 41 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб у межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
28 лютого 2022 року Торгово-промислова палата України на підставі ст.ст.14, 14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні" від 02.12.1997 №671/97-ВР, Статуту ТПП України засвідчила форс-мажорні обставини (обставин непереборної сили): військову агресію російської федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану з 24.02.2022 відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні". Враховуючи викладене, Торгово-промислова палата України підтверджує, що зазначені обставини з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об'єктивними обставинами для об'єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов'язанням/обов'язком, виконання яких настало згідно з умовами договору (контракту, угоди тощо) обов'язків згідно із законодавчими чи іншими нормативними актами виконання відповідно яких стало неможливим у встановлений термін внаслідок таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).
Тобто, Торгово-промислова палата України підтвердила, що обставини з 24.02.2022 до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об'єктивними обставинами, як для суб'єктів господарювання так і для населення.
Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків, згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт та ситуації, що з ним пов'язані (включаючи, але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, ембарго, діями іноземного ворога): загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибухи, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані положеннями відповідних рішень або актами державних органів влади, закриття морських проток, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також обставини, викликані винятковими погодними умовами чи стихійним лихом - епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха, тощо (ч.2 ст. 14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати України").
Статтею 617 Цивільного кодексу України передбачено, що особа, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили.
Також згідно з положеннями ст. 218 Господарського кодексу України, у разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.
Таким чином, в той час як форс-мажорні обставини унеможливлюють виконання договірного зобов'язання в цілому, істотна зміна обставин змінює рівновагу стосунків за договором, суттєво обтяжуючи виконання зобов'язання лише для однієї із сторін.
У постанові Верховного Суду від 30.11.2021 у справі №913/785/17 визначено, що форс-мажорні обставини не мають преюдиційного характеру і при їх виникненні сторона, яка посилається на них як на підставу неможливості виконання зобов'язання, повинна довести наявність таких обставин не тільки самих по собі, але й те, що ці обставини були форс-мажорними саме для цього конкретного випадку виконання господарського зобов'язання.
Розділ 10 договору «Форс-мажор» визначає порядок дій сторони у разі виникнення обставин непереборної сили».
Пунктом 10.1. договору сторони погодили, що сторони звільняються від відповідальності за часткове або повне невиконання зобов'язань за цим Договором, якщо це невиконання є наслідком непереборної сили (форс-мажорних обставин).
Під форс-мажорними обставинами розуміють надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами цього Договору (п.10.2).
Сторони зобов'язані негайно повідомити про форс-мажорні обставини та протягом 14 днів з дня їх виникнення надати підтвердні документи щодо їх настання відповідно до законодавства (п.10.3)
Умовами Типового Договору не передбачено, що Неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про настання чи припинення форс-мажору позбавляє Сторону права на них посилатися
Щодо правових наслідків неповідомлення чи несвоєчасного повідомлення про настання форс-мажорних обставин, Верховний Суд у постановах від 31.08.2022 у справі №910/15264/21, від 22.06.2022 у справі №904/5328/21 вказав, що навіть якщо у договорі не прописані наслідки неповідомлення стороною про виникнення форс-мажорних обставин, таке неповідомлення все одно впливає на сприйняття судом відповідача як добросовісного контрагента.
Верховний Суд у постанові від 31.08.2022 у справі №910/15264/21, звернув увагу на те, що потрібно розрізняти вчасне повідомлення сторони про виникнення форс-мажорних обставин (яке сторона має зробити у передбачений договором строк) від звернення до ТПП за отриманням сертифікату, яке є можливим лише після порушення виконання зобов'язання. Через це сертифікат ТПП може бути отриманий значно пізніше за дату, коли сторона з'ясувала неможливість виконання договору через вплив форс-мажорних обставин.
Саме ж повідомлення про форс-мажор має бути направлено іншій стороні якнайшвидше. Хоча й форс-мажорні обставини впливають, як правило, на одну сторону договору (виконавця), але вони мають негативні наслідки насамперед для іншої сторони договору, яка не отримує його належне виконання. Отже, своєчасне повідомлення іншої сторони про настання форс-мажорних обставин спрямоване на захист прав та інтересів іншої сторони договору, яка буде розуміти наявність вказаних обставин та, можливо, зможе зменшити негативні наслідки форс-мажору.
За приписами ч. 3 ст. 75 ГПК України обставини, визнані судом загальновідомими, не потребують доказування.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ДОНМЕТСПЛАВ» (Код ЄДРПОУ 25099465) зареєстроване за адресою м. Слов'янськ Донецької області, вулиця Ростроповича Мстислава, буд. 74 А. З матеріалів справи вбачається, що виробничі потужності цього Товариства також розміщені у м.Слов'янську
Загально відомими є обставини пов'язані із активною фазою воєнних дій у місті розташування відповідача та його виробничих потужностей.
Не потребує доведення те, що населені пункти Донецької області, зокрема міста Слов'янськ, Краматорськ, Дружківка з початку військової агресії рф знаходяться на межі воєнних дій та є особливо небезпечним місцем для їх мешканців.
Суд також не може залишити поза увагою, що відповідно Розпорядження Кабінету міністрів України від 02 серпня 2022 № 679-р «Про проведення обов'язкової евакуації населення Донецької області» Головам обласних державних адміністрацій (начальникам обласних військових адміністрацій) разом з Міністерством оборони, Міністерством розвитку громад та територій, Міністерством інфраструктури, Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, Міністерством внутрішніх справ, Національною поліцією, Державною службою з надзвичайних ситуацій та за участю Служби безпеки, акціонерного товариства "Укрзалізниця" наказано організувати та провести обов'язкову евакуацію населення Донецької області у безпечні райони Вінницької, Волинської, Житомирської, Закарпатської, Івано-Франківської, Кіровоградської, Львівської, Полтавської, Рівненської, Тернопільської, Хмельницької, Черкаської та Чернівецької областей.
Оскільки прострочення Відповідачем виконання грошових зобов'язань за послуги надані у період з березня 2022 року по серпень 2023 року сталося внаслідок форс-мажорних обставин у зв'язку військовою агресією російської федерації проти України 24.02.2022, то у відповідності до 10.1 Договору, ТОВ «ДОНМЕТСПЛАВ» звільняється від відповідальності у вигляді пені нарахованої за прострочення виконання грошових зобов'язань за актами приймання-передачі від березня-травня 2022 року
Отже, підстави для стягнення пені у загальному розмірі 140 281, 25 грн. - відсутні.
Відповідно до ст.13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Згідно з п.4 ч.3 ст.129 Конституції України та статями 73, 74, 77, 79 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Враховуючи вищевикладене, дослідивши умови договору, надавши відповідну юридичну оцінку всім доказам на які посилається позивач, як на підставу своїх вимог, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для (ЧАСТКОВОГО) задоволення позову.
Судові витрати у відповідності до ч. ст.129 ГПК України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст.12, 13, 73, 74, 76, 77, 79, 86, 91, 129, 236-238, 240, 241, 247, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ДОНМЕТСПЛАВ» (код ЄДРПОУ 25099465; 84105, Донецька область, м.Слов'янськ, вул. Ростроповича Мстислава, буд. 74 А) на користь Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» в особі Слов'янського управління по газопостачанню та газифікації (код ЄДРПОУ 20316969; 85114, Донецька обл., м.Слов'янськ, вул. Світлодарська, 28б) основного боргу в розмірі 173 539,29 грн., 3% річних в сумі 7 127,00 грн., інфляційних втрат в сумі 27 824,13 грн. та 2 501,89 грн - судового збору.
В решті позовних вимог відмовити.
Після набрання рішенням законної сили видати наказ у встановленому порядку.
Рішення прийняте у нарадчій кімнаті, його вступну та резолютивну частини проголошено у судовому засіданні 11.12 2023 року.
Повний текст рішення складено та підписано 15.12.2023 року.
Рішення Господарського суду Донецької області набирає законної сили за правилами, встановленими статтею 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржене до Східного апеляційного господарського суду в порядку, передбаченому главою 1 розділу ІV Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Е.В. Зекунов