Справа № 571/2293/23
Провадження № 3/571/1129/2023
ПОСТАНОВА
іменем України
15 грудня 2023 року смт. Рокитне
Рокитнівський районний суд Рівненської області, в особі судді Комзюк А.Ф., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 , РНОКПП -не встановлено, військовослужбовця ДПСУ за призовом під час мобілізації (в/ч НОМЕР_1 ), відомості про притягнення до адміністративної відповідальності відсутні,
про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення СхРУ № 120434 від 05.12.2023: «05.12.2023 о 16 год. 20 хв. начальником третього відділу прикордонної служби (тип С) майором ОСОБА_2 було виявлено з ознаками алкогольного сп'яніння (характерний запах з ротової порожнини, нечітка координація рухів та мови) військовослужбовця інспектора прикордонної служби другої категорії-гранатометника другого відділення інспекторів прикордонної служби третьої прикордонної застави третього відділу прикордонної служби (тип С) четвертої прикордонної комендатури швидкого реагування солдата ОСОБА_1 під час контрольного шикування в місці тимчасової дислокації третього відділу прикордонної служби (тип С) четвертої прикордонної комендатури швидкого реагування в н.п.Дроздинь, Сарненського району Рівненської області, проведеного начальником третього відділу прикордонної служби (тип С). В результаті медичного освідчення з використанням спеціального технічного засобу стан сп'яніння у військовослужбовця ОСОБА_1 підтверджено №16191 1,91 g/L(проміле). Таким чином, гр. ОСОБА_1 порушив вимоги абз.7 ст.4 Дисциплінарного статуту ЗСУ, а саме не вживати під час проходження військової служби (крім медичного огляду) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби, тим самим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.3 ст. 172-20 КУпАП.
Правопорушник ОСОБА_1 будучи належним чином повідомленим про день та час розгляду справи, що підтверджується телефонограмою, у судове засідання не з'явився. Матеріали справи містять заяву ОСОБА_1 від 07.12.2023, згідно якої він просить справу про адміністративне правопорушення розглядати без його участі.
Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності особи правопорушника, оскільки відповідно до ст.268 КУпАП при розгляді справ, передбачених ст.172-20 КУпАП присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності не є обов'язковою.
Розглянувши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, оцінивши їх в сукупності, суд зазначає наступне.
Відповідальність за ч.3 ст.172-20 КУпАП настає у разі вчинення дій, передбачених частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Так, за ч.1 зазначеної статті відповідальність настає за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
За ч.2 зазначеної статті відповідальність настає за участь начальників (командирів) та інших керівників у розпиванні з підлеглими військовослужбовцями, а також військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів під час виконання ними обов'язків військової служби, або невжиття ними заходів для відсторонення від обов'язків військової служби осіб, які перебувають у нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або приховування випадків розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів, появи на території військової частини в нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння підлеглих військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів.
Тобто, ч.3 ст.172-20 КУпАП передбачає декілька підстав для притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 був виявлений з ознаками алкогольного сп'яніння під час контрольного шикування в місці тимчасової дислокації третього відділу прикордонної служби (тип С) четвертої прикордонної комендатури швидкого реагування в н.п.Дроздинь, Сарненського району Рівненської області, та пройшов медичне освідчення з використанням спеціального технічного засобу.
На підтвердження вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.172-20 КУпАП до протоколу про адміністративне правопорушення додано аркуш з результатом огляду №16191, згідно якого 06.12.2023 о 19:09 ОСОБА_1 пройшов огляд, результат - 1.91g/L.
При цьому, з даного результату огляду не можливо встановити, хто проводив огляд та за допомогою якого технічного засобу.
Крім того, відомостей у підтвердження того, що 05.12.2023 ОСОБА_1 проходив медичний огляд та було встановлено алкогольне сп'яніння, матеріали справи не містять.
Згідно ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У відповідності до ч.2 ст.251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Суд не вправі самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Згідно з ч.1, 2 ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
За вказаних обставин, ОСОБА_1 не може бути притягнутий до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.172-20 КУпАП.
Положеннями п.1 ч.1 ст.247 КУпАП визначено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 247,280,283,284 КУпАП, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП відносно ОСОБА_1 закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку її оскарження.
Суддя А.Ф.Комзюк