Справа № 420/10860/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 листопада 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Хом'якової В.В., при секретарі Перебийніс Н.Ю.,
за участю представника позивача Домущі В.С.,
представника відповідача Драгун А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1
до Кубейської сільської ради Болградського району Одеської області
про визнання протиправним та скасування рішення Кубейської сільської ради Болградського району Одеської області від 29.11.2022 № 1411-VIII «Про висловлення недовіри та дострокове припинення повноважень Кубейського сільського голови ОСОБА_1 »; поновлення на посаді Кубейського сільського голови Болградського району Одеської області, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та моральної шкоди ,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Кубейської сільської ради Болградського району Одеської області (далі - відповідач), в якому просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Кубейської сільської ради Болградського району Одеської області від 29.11.2022 № 1411-VIII "Про висловлення недовіри та дострокове припинення повноважень Кубейського сільського голови ОСОБА_1 ";
поновити ОСОБА_1 на посаді Кубейського сільського голови Болградського району Одеської області з 29.11.2022 року;
стягнути з Кубейської сільської ради Болградського району Одеської області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 29.11.2022 року по день прийняття рішення суду;
стягнути з Кубейської сільської ради Болградського району Одеської області на користь ОСОБА_1 моральну шкоду у розмірі 100 000 грн.;
Ухвалою від 19.05.2023 відкрито загальне позовне провадження у справі, призначено підготовче засідання на 22.06.2023 о 10:30 годині.
13.06.2023 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому проти позову відповідач заперечує.
Підготовче засідання за клопотанням представника сільської ради та представника позивача перенесено на 13.07.2023.
13.07.2023 надійшла відповідь на відзив.
В підготовчому засіданні 13.07.2023 та 15.08.2023 за участю представників сторін було розглянуто клопотання про зупинення провадження у справі та клопотання про залишення позовної заяви без розгляду та відмовлено в їх задоволенні.
15.08.2023 закрито підготовче провадження у справі.
Розгляд справи по суті відбувався у відкритому судовому засіданні за участю представників сторін 14.09.2023 з перервами до 18.10.2023, 28.11.2023. Згідно зі змістом адміністративного позову, відповіді на відзив від 13.07.2023, заперечень на письмові пояснень представника позивача, подані 18.10.2023, позовні вимоги обґрунтовані тим, що 29.11.2022 Кубейська сільська рада Белградського району Одеської області на двадцять п'ятій сесії прийняла рішення № 1411-VIII "Про висловлення недовіри та дострокове припинення повноважень Кубейського сільського голови ОСОБА_1 " , яке позивач вважає протиправним, безпідставним, необґрунтованим та таким, що прийняте із грубим порушенням норм чинного законодавства України, яке регулює прийняття органами місцевого самоврядування рішень, та Регламенту Кубейської сільської ради Болградського району Одеської області. Позивач зазначає, що постійна комісія Кубейської сільської ради з питань прав людини, законності, депутатської діяльності, етики, регламенту та регуляторної діяльності, на засіданні 25.11.2022 в порушення п. 1.14. Положення про постійні комісії Кубейської сільської ради, яке є додатком до рішення першої сесії Кубейської сільської ради восьмого скликання № 5-VIII від 01.12.2020, розглянула заяву депутата ОСОБА_2 про ініціювання питання про висловлення недовіри та дострокового припинення повноважень Кубейського сільського голови ОСОБА_1 . На засідання постійної комісії не був запрошений позивач та не забезпечено його право як Кубейського сільського голови на участь у розгляді питання про дострокове припинення його повноважень. Предметом розгляду постійної комісії була лише усна інформація одного з членів комісії про порушення позивачем вказаних вимог законодавства, жодних документів, які б підтверджували дані обставини на засіданні комісії не досліджувалося. Постійна комісія фактично не розглянула у визначеному порядку питання про дострокове припинення повноважень сільського голови по суті із дослідженням всіх обставин та документів на їх підтвердження, а обмежилась формальними фразами та допустила повторний розгляд питання про висловлення недовіри і дострокового припинення повноважень Кубейського сільського голови з метою усунення недоліків, які були прописані у рішенні Одеського окружного адміністративного суду у справі № 420/9107/21. Оскільки ОСОБА_2 є членом той самої постійної комісії, то в наявності конфлікт інтересів, оскільки він голосував як член постійної комісії за ініційоване ним самим питання.
Позивач вказує, що не були дотримані норми статті 31, 32 Регламенту сільської ради, проект рішення не був зареєстрований у книзі реєстрації проектів рішень ради та визначає перелік комісій ради та відповідних структурних підрозділів виконавчого органу, які мають попередньо розглянути чи завізувати проект. Оскільки тимчасовим виконуючим обов'язки голови Кубейської сільської ради Болградського району Одеської області Заїм Т.П. прийнято розпорядження від 28.11.2022 року № 333-К про поновлення повноважень ОСОБА_1 , на виконання повноважень, передбачених ч. 11 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" двадцять п'яту сесію Кубейської сільської ради повинен був вести Кубейськнй сільський голова - ОСОБА_1 . Але позивач не був повідомлений про проведення такої сесії та поставлення на розгляд порядку денного проекту рішення про висловлення йому недовіри та дострокового припинення повноважень. Відповідач фактично усунув Кубейського сільського голову - ОСОБА_1 від участі у вказаному засіданні сільської ради, порушуючи одні із основних принципів місцевого самоврядування, а саме: гласності та законності.
29.11.2022 ОСОБА_1 звернувся до медичного закладу у зв'язку із погіршенням стану здоров'я, що підтверджується копією виписки із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого ОСОБА_1 № 1022 від 29.11.2022. Так, за результатами огляду стану здоров'я ОСОБА_1 перебував на амбулаторному лікуванні та створено медичний висновок про тимчасову непрацездатність. Кубейська сільська рада всупереч вимогам чинного законодавства не з'ясувала причину відсутності ОСОБА_1 29.11.2022 на позачерговій сесії та фактично допустила звільнення працівника в період його тимчасової непрацездатності. Норми трудового законодавства прямо забороняють звільняти працівників під час їх тимчасової непрацездатності.
Позивач звертає увагу суду на те, що головуючим на засіданні двадцять п'ятої сесії Кубейської сільської ради Белградського району був депутат восьмого скликання - ОСОБА_3 , що є прямим порушенням ч. 2 ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Станом на той час секретарем Кубейської сільської ради була ОСОБА_4 , яка відповідно до ст. 35 Розділу III Регламенту мала відкрити та вести пленарне засідання. У разі вакансій посад голови громади та секретаря ради або немотивованої відмови голови громади та секретаря ради скликати сесію протягом двох тижнів, сесія повинна бути скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету, постійної комісії. В цьому випадку за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, її відкриває один з депутатів, що входить до и складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради. Однак, в порушення ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та ст. 35 Розділу III Регламенту відкривав сесію та проводив засідання Кубейської сільської ради депутат ОСОБА_3 , який не був уповноважений на це Кубейською сільською радою.
Кубейська сільська рада Болградського району під час прийняття оскаржуваного рішення порушила положення Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" щодо таємності голосування, фактично відбулось голосування шляхом зачитування імен та по-батькові депутатів та висловлення їхньої думки. Відповідно ст. 60 Регламенту, таємне голосування обов'язково проводиться у випадках, передбачених пунктами 1, 29 і 31 статті 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Пунктом 1 вказаної статті Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено те, що виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішується питання: обрання голови ради, відповідно заступника голови районної ради та першого заступника, заступника голови обласної ради, звільнення їх з посади. Бюлетені для таємного голосування Кубейською сільською радою взагалі не виготовлялись та не надавались депутатам для голосування, що є порушенням ст. 60 Регламенту. Не облаштовані скриньки та місця для таємного голосування, не забезпечено всіх необхідних умов для додержання таємності голосування . Натомість, депутати голосували за вказане рішення про висловлення недовіри та дострокового припинення повноважень Кубейського сільського голови ОСОБА_1 шляхом відкритого, по-іменного голосування. В подальшому у відповіді на відзив представник позивача зазначив про відсутність у розпорядженні т.в.о. голови Кубейської сільської ради Заїм Т.П. від 25.11.2022 року № 131 «Про виготовлення бюлетенів для таємного голосування» вказівок на підготовку спеціально обладнаної кабінки або скриньки для голосування.
Позивач посилається на відсутність законних підстав для прийняття оскаржуваного рішення Кубейською сільською радою. Дострокове припинення повноважень голови сільської ради з підстав, передбачених ст. 79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є крайнім заходом реагування на діяльність сільського голови, і для того щоб виносити на голосування і приймати таке рішення мають бути вагомі причини (мотиви) і об'єктивні обставини, які в сукупності вказують на те, що подальше виконання сільським головою своїх повноважень є неможливим (недоцільним) таабо таким, що негативно позначається на діяльності органів місцевого самоврядування. Ці ж мотиви і обставини мають міститися у рішенні органу місцевого самоврядування, зі змісту якого було б зрозуміло, що саме спонукало до його прийняття. Конкретного обґрунтування обставин, які стали підставою для дострокового припинення повноважень сільського голови, у оскаржуваному рішенні не наведено, не розкрито змісту відповідних порушень, що існують на думку колегіального органу, є тільки формальні посилання на ст. 79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", враховуючи, що Кубейською сільською радою тільки за один день до прийняття оскаржуваного рішення прийнято розпорядження про його поновлення на роботі, не наведено жодна із підстав, передбачених ст. 79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Посилання відповідача на вирок Болградського районного суду Одеської області від 26.01.2023 у кримінальній справі № 497/2294/2021, відносно ОСОБА_1 , обвинуваченого у вчиненні злочину, передбаченому ч.2 ст. 191 КК України, суд не повинен приймати до уваги, оскільки він не набрав законної сили, оскаржується в апеляційному порядку.
Позивач просить стягнути середній заробіток за час вимушеного прогулу, який визначається відповідно до ст. 27 Закону України "Про оплату праці" за правилами, передбаченими Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100. Для розрахунку середньомісячної заробітної плати слід брати до уваги 2 місяці, що передували дню відсторонення від виконання обов'язків, яке відбулось у травні 2021 року, тобто з 27.03.2021 по 27.05.2021. Відповідно до довідки про доходи ОСОБА_1 , виданої Кубейською сільською радою Белградського району Одеської області від 31.05.2021 року № 782, заробітна плата за березень місяць 2021 року становила 16 936,36 грн., за квітень місяць 2021 року становила 20700 гр., за травень місяць 2021 року становила 20975,08 грн. Середньоденна заробітна плата складає 933,27 грн. ОСОБА_1 має право на виплату середнього заробітку за час вимушеного прогулу з моменту його дострокового припинення повноважень як Кубейського сільського голови до дня ухвалення судового рішення.
Також позивач просить стягнути моральну шкоду з Кубейської сільської ради Болградського району Одеської області. ОСОБА_1 у період з 27.05.2021 року по 28.11.2022 року та з 29.22.2022 року не отримував заробітну плату через його відсторонення, а вже потім і звільнення без законних підстав та фактично був позбавлений права на працю та права на оплату праці. Вказані обставини впливали не тільки на його фінансовий стан, але і на моральний стан, оскільки вказана невизначеність та наявність незаконного чергового рішення органу місцевого самоврядування завдає йому моральних страждань, впливає на його психічне та фізичне здоров'я та ставить під сумнів його ім'я, імідж та ділову репутацію. Відсутність коштів на лікування спричинила загострення хронічних хвороб, які призвели до встановлення третьої групи інвалідності, що підтверджується довідкою до акта огляду медико-соціальної експертної комісії від 06.09.2022 року № 533279, серії 12 ААВ. Прийняття Кубейською сільською радою чергового рішення про висловлення недовіри та дострокового припинення повноважень ОСОБА_1 з формальних підстав завдала моральної шкоди у вигляді душевних страждань, яких ОСОБА_1 зазнав у зв'язку із протиправним усуненням його від виконання обов'язків.
13.06.2023 до суду наданий відзив на позовну заяву, в якому Кубейська сільська рада заперечує проти позову, зазначає, що 24.11.2022 депутат Кубейської сільської ради ОСОБА_5 подав звернення про необхідність ініціювання питання стосовно висловлення недовіри та дострокового припинення повноважень Кубейського сільського голови, до вказаного звернення було надано пакет документів, що безпосередньо стосувався підстав висловлення недовіри Кубейському сільському голові ОСОБА_1 25.11.2022 відбулося засідання постійної комісії Кубейської сільської ради з питань прав людини, законності, депутатської діяльності, етики, регламенту та регуляторної діяльності в порядок денного якої було включено питання, що стосувалося розгляду звернення ОСОБА_2 про розгляд питання висловлення недовіри та дострокового припинення повноважень Кубейського сільського голови ОСОБА_1 . Згідно до висновку постійної комісії Кубейської сільської ради з питань прав людини, законності, депутатської діяльності, етики, регламенту та регуляторної діяльності вирішено за результатами звернення ОСОБА_2 розглянути на позачерговій сесії Кубейської сільської ради питання стосовно висловлення недовіри та дострокового припинення повноважень Кубейського сільського голови.
Щодо питання не оприлюднення на офіційному сайті Кубейської сільської ради інформації про час, місце та порядок денний засідання постійної комісії, відповідач зазначає, що Положенням про постійні комісії Кубейської сільської ради передбачено, що за наявності технічної та організаційної можливості діяльність комісій висвітлюється на сайті ради та ЗМІ. Станом на 24.11.2023, 25.11.2023 року у зв'язку з екстреними відключеннями електричної енергії через ракетні обстріли проводити будь-які роботи на сайті сільської ради, в тому числі розміщувати інформацію, не вбачалося за можливе через відсутність електричної енергії та інтернету. Щодо питання запрошення позивача на засідання комісії відповідач зазначає, що ні Положення про постійні комісії , ні Регламент не передбачають обов'язку постійної комісії запрошувати на свої засідання осіб, щодо яких розглядається звернення.
Щодо посилання позивача начебто на відсутність жодних підстав для ініціювання депутатом ОСОБА_2 питання про висловлення недовіри та дострокове припинення повноважень Кубейського сільського голови ОСОБА_1 та посилання на рішення суду , відповідач звертає увагу на те, що у справі №420/9107/21 судом не досліджувалося питання підстав висловлення недовіри ОСОБА_1 , а лише надано оцінку процедурі прийняття оскаржуваного рішення Кубейської сільської ради від 27 травня 2021 року №199-VIII.
Відповідач вказує, що до Кубейської сільської ради 25.11.2022 надійшла спільна заява 12 депутатів, які вимагали негайного проведення позачергової сесії Кубейської сільської ради, з огляду на ті підстави, що відбувалася незаконна порубка лісосмуг та лісопосадок у Кубейській громаді. Керуючись ч.5 ст. 25 Регламенту Кубейської сільської ради було прийнято рішення про необхідність екстренного скликання сесії ради через масову виробку лісопосадок. Відкрив сесію один з депутатів ради, який і був одним з ініціаторів скликання сесії. Так, за процедурним рішенням ради надалі головуючим на сесії було обрано депутата ОСОБА_6 , що було пов'язано з тими обставинами, що секретар ради ОСОБА_7 через стан здоров'я (вагітність) не могла виконувати повноваження головуючого (але була присутня на сесії), а голова ради ОСОБА_1 був взагалі відсутній. Згідно до ч. 7 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування" сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації. Згідно до ч. 16 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" протоколи сесій сільської, селищної, міської ради, прийняті нею рішення підписуються особисто сільським, селищним, міським головою, районної у місті, районної, обласної ради - головою відповідної ради, у разі їх відсутності - відповідно секретарем сільської, селищної, міської ради, відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради, а у випадку, передбаченому частинами сьомою та восьмою цієї статті. Вказані норми сільською радою було дотримано. Є факт опублікування Кубейської сільською радою розпорядження від 28.11.2022 про проведення сесії сільської ради на сайті ради.
Щодо неповідомлення ОСОБА_1 про дату та час проведення сесії та відсутності ОСОБА_1 29.11.2022 року на позачерговій сесії Кубейської сільської ради, відповідач зазначає, що згідно до ч.7 ст. 25 Регламенту рішення про скликання чергової сесії Ради доводиться до відома депутатів і населення не пізніш ж за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачалось внести на розгляд ради. ОСОБА_1 не являється депутатом ради, тому його в обов'язковому порядку і не повідомляли про дату та час проведення сесії. Крім того, ОСОБА_1 не перебував на своєму робочому місці та не цікавився станом справ в громаді.
Щодо тимчасової непрацездатності позивача в період звільнення, то введення режиму воєнного стану певним чином впливає на впровадження змін до законодавства, відтак, згідно з положеннями статті 5 Закону України від 15.03.2022 № 2136-IX "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" у період дії воєнного стану допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця у період його тимчасової непрацездатності, із зазначенням дати звільнення, яка є першим робочим днем, наступним за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначеним у документі про тимчасову непрацездатність, або першим робочим днем після закінчення відпустки. А отже, тимчасова непрацездатність ОСОБА_1 під час прийняття Кубейською сільською радою рішення "Про висловлення недовіри та дострокового припинення повноважень Кубейського сільського голови ОСОБА_1 ", його подальшого відсторонення від посади та звільнення не є підставою для визнання такого рішення протиправним. Про тимчасову втрату працездатності ОСОБА_1 стало відомо відповідачу лише після 19.05.2023, після ознайомлення з позовною заявою.
Відповідач заперечує порушення таємності голосування, доводи позивача про порушення процедури прийняття рішення на пленарному засіданні є необгрунтованими та спростовуються тим, що на засідання сесії було обрано членів лічильної комісії, що підтверджується копією протоколу двадцять п'ятої сесії VIII скликання. На засіданні лічильної комісії затверджено форму бюлетеня для таємного голосування, які були виготовлені апаратом сільської ради, організовано місця для таємного голосування та інші питання, що підтверджується копією протоколу №1 лічильної комісії. забезпечено проведення таємного голосування: опечатано прозору скриньку, перевірено наявність місць для голосування. За результатами проведення таємного голосування встановлено, що 17 депутатів Кубейської сільської ради з 22 проголосували за висловлення недовіри та дострокового припинення повноважень голови сільського голови. Втілюючи у життя свої дискреційні повноваження, передбачені положеннями ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" депутати сільської ради підтримали запропонований проект рішення "Про висловлення недовіри та дострокового припинення повноважень Кубейського сільського голови ОСОБА_1 " та винесли його на пленарне засідання сесії сільської ради.
Відповідач звертає увагу суду на існування вироку Болградського районного суду Одеської області від 26.01.2023 року у справі № 497/2294/2021, яким ОСОБА_1 було визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України та призначено покарання у вигляді 2 років обмеження волі з позбавленням права обіймати певні посади строком на 2 роки.
Тобто, у депутатів Кубейської сільської ради були наявні обґрунтовані побоювання стосовно подальшої долі територіальної громади, яка протягом років потерпала від тіньових махінацій та розкрадання коштів місцевого бюджету, що нанесло величезну шкоду жителям громади. На час перебування на посаді голови сільської ради ОСОБА_1 систематично порушував вимоги пункту 17 частини 4 статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування", протягом значного часу був відсутній на робочому місці без поважних причин, що підтверджується зверненнями мешканців села до депутатів Кубейської сільської ради, актами, які складались депутатами. За час перебування на посаді голови Кубейської сільської ради ОСОБА_1 порушував вимоги пункту 13 частини 4 статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування", а саме: постійно встановлював надбавки до зарплати працівникам сільської ради, виплачував премії без узгодження цього питання з радою, що є порушенням порядку освоєння бюджетних асигнувань, допускав не раціональне використання коштів бюджету, неналежним чином оформлював використання коштів, грубо порушував фінансову дисципліну, зловживав своїм службовим становищем. Також за час перебування на посаді голови Кубейської сільської ради ОСОБА_1 порушував вимоги статті 38, частини 1 статті 40 Кодексу законів про працю України, а саме користувався наданими службовими повноваженнями та вводив в оману жителів Кубейської сільської громади щодо звільнення та повторного працевлаштування, змушував працівників будинку культури писати дві заяви, перша заява - про звільнення за власним бажанням , друга - про прийняття на роботу. Депутати Кубейської сільської ради виразили недовіру та прагнуть достроково припинити повноваження голови Кубейської сільської ради , оскільки подальші неправомірні дії з боку ОСОБА_1 породжують недовіру до місцевих структур з боку мешканців; відсутні серйозні результати діяльності голови Кубейської сільської ради. Відповідач не згоден із вимогою щодо стягнення моральної шкоди, оскільки вона є безпідставною, була вигадана позивачем лише з метою збагачення за рахунок органів місцевого самоврядування, між тими подіями, які були описані у позовній заяві та винесенням Кубейською сільською радою рішення "Про висловлення недовіри Кубейському сільському голові ОСОБА_1 та дострокове припинення повноважень Кубейського сільського голови" від 29.11.2022 року немає жодного зв'язку, а отже й підстав для стягнення моральної шкоди також немає. У провадженні Болградського районного суду Одеської області знаходилася справа №497/2294/2021 у кримінальному провадженні №12021162270000327 від 27.07.2021 року по обвинуваченню ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.191 КК України, в якій 26.01.2023 року ухвалено вирок, згідно до якого ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 191 КК України, та призначено йому покарання у виді 2 років обмеження волі, з позбавленням права обіймати певні посади на строк 2 роки. Тому цілком ймовірно, що погіршувався стан здоров'я ОСОБА_1 через відчуття вини через вчинення злочину.
31.07.2023 представником відповідача подані заперечення на відповідь на відзив. 26.09.2023 письмові пояснення.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані пояснення, а також докази в їх сукупності, суд встановив таке.
01.12.2020 рішенням І сесії VIII скликання Кубейської сільської ради Болградського району Одеської області, заслухавши інформацію голови Кубейської сільської територіальної виборчої комісії ОСОБА_8 про результати виборів Кубейського сільського голови Болградського району Одеської області про обрання на посаду Кубейського сільського голови ОСОБА_1 відповідно постанови Кубейської сільської територіальної виборчої комісії від 30.10.2020 у № 38 "Про реєстрацію обраного голови Кубейської сільської ради", вирішено заслухати присягу посадової особи місцевого самоврядування, складену Кубейським сільським головою ОСОБА_1 , та вважати його таким, який вступив на посаду. Присвоєно Кубейському сільському голові ОСОБА_1 8 ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах четвертої категорії посад.
27.05.2021 Кубейська сільська рада Белградського району Одеської області прийняла рішення № 199-VІІІ, яким висловлена недовіра Кубейському сільському голові ОСОБА_1 , достроково припинені повноваження та відсторонено від виконання обов'язків голови сільської ради. Не погоджуючись з вказаним рішенням, ОСОБА_1 31.05.2021 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про визнання протиправними та скасування рішень, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку.
26.08.2022 Одеський окружний адміністративний суд прийняв рішення у справі № 420/9107/21, яким адміністративний позов задовольнив частково, визнав протиправним та скасував рішення сьомої сесії восьмого скликання Кубейської сільської ради Болградського району Одеської області від 27.05.2021 № 199-VІІІ "Про висловлення недовіри Кубейському сільському голові ОСОБА_1 та дострокове припинення повноважень Кубейського сільського голови" та поновив повноваження ОСОБА_1 як Кубейського сільського голови, з дати їх припинення, з 27.05.2021.
В судовому рішенні вказано, що рішення сьомої сесії восьмого скликання Кубейської сільської ради Болградського району Одеської області від 27 травня 2021 № 199-VIII "Про висловлення недовіри Кубейському сільському голові ОСОБА_1 та дострокове припинення повноважень Кубейського сільського голови" прийняте з порушенням критеріїв правової (справедливої) процедури, як складової принципу верховенства права (частина перша статті 8 Конституції України) і принципу законності (частина друга статті 19 Конституції України). В той же час суд вказав, що рішенням сьомої сесії восьмого скликання Кубейської сільської ради Белградського району Одеської області від 27.05.2021 року № 199-VІІІ позивача не було звільнено, відповідно немає підстав для поновлення на посаді сільського голови.
22.11.2022 П'ятим апеляційним адміністративним судом оголошено вступну та резолютивну частини постанови, якою апеляційну скаргу Кубейської сільської ради Болградського району Одеської області залишено без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2022 року залишити без змін. Повний текст постанови виготовлений 30.11.2022.
24.11.2022 секретарем сільради було зареєстроване звернення депутата ОСОБА_5 про ініціювання питання "Про висловлення недовіри та дострокового припинення повноважень Кубейського сільського голови ОСОБА_1
25.11.2022 року відбулось засідання постійної комісії Кубейської сільської ради з питань прав людини, законності, депутатської діяльності, етики, регламенту та регуляторної діяльності, оформлене протоколом 25.11.2022 року № 2, на якому було розглянуто питання "Розгляд заяви (звернення) ОСОБА_2 ". Був заслуханий депутат ОСОБА_2 , який, зокрема, повідомив, що враховуючи рішення суду та процедурні недоліки встановлені судом при прийнятті рішення про висловлення недовіри голові сільської ради , а також той факт, що підстави для такої недовіри та дострокового припинення повноважень не відпали, запропонував ініціювати розгляд питання про висловлення недовіри та дострокового припинення повноважень Кубейського сільського голови ОСОБА_1 та достроково скликати позачергову сесію для вирішення вказаного питання. Депутат ОСОБА_9 на засіданні комісії повідомила, що встановлено факт підробки колишнім головою декількох рішень останньої сесії ради. Постійна комісія вирішила підтримати запропонований проект рішення "Про висловлення недовіри та дострокового припинення повноважень Кубейського сільського голови ОСОБА_1 " та винести його на розгляд пленарного засідання сесії сільської ради.
28.11.2022 з метою виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26.08.2022 у справі № 420/9107/21, тимчасовим виконуючим обов'язки голови Кубейської сільської ради Болградського району Одеської області ОСОБА_7 прийнято розпорядження від 28.11.2022 № 333-К про поновлення повноважень ОСОБА_1 .
На підставі розпорядження Кубейської сільської ради Белградського району Одеської області від 28.11.2022 № 132 вирішено скликати позачергову двадцять п'яту сесію та рекомендовано для розгляду на засіданні наступний порядок денний:
"Внесення змін до бюджету Кубейської сільської ради Белградського району Одеської області.
Заяви депутатів. Заява голови постійної комісії з питань з питань прав людини, законності, депутатської діяльності, етики, регламенту та регуляторної діяльності ОСОБА_9 .
Заяви громадян.
Різне". (т.1 арк.справи 227)
Суду наданий протокол 25 сесії восьмого скликання Кубейської сільської ради Болградського району Одеської області, з якого вбачається, що сесія була скликана на підставі звернення більш ніж однієї треті депутатів. Відкрив сесію один з депутатів ОСОБА_6 , були присутні 18 депутатів з 22, відсутні 4 депутати. Депутати обрали Арабаджи головуючим засіданням сесії 17 голосами за, один не голосував.
По питанню, включеному до порядку денного, був заслуханий депутат ОСОБА_2 , який повідомив, що враховуючи рішення суду та недоліки встановлені судом при прийнятті рішення про висловлення недовіри голові сільської ради, а також той факт, що підстави для такої недовіри та дострокового припинення повноважень голови ради не відпали, запропонував ініціювати розгляд питання про висловлення недовіри та дострокового припинення повноважень Кубейського сільського голови ОСОБА_1 . А також звернув увагу депутатів, що на сьогодні ОСОБА_1 є обвинуваченим по кримінальній справі стосовно комп'ютерної техніки для публічної бібліотеки, яку знайшли в нього дома.
Депутат ОСОБА_10 виступив та повідомив, що ОСОБА_11 24.11.2022 прийшов до сільської ради, вимагав ключи від усіх кабінетів, фотографував документи на робочому столі.
Депутат ОСОБА_12 виступив, доповівши, що усі були присутні на останній сесії, коли житель громади приніс до своєї заяви два рішення ради під одним номером за 2019 рік, підписаних ОСОБА_1 , та з'ясувалось, що в протоколі зовсім інше рішення під цим номером. Усі три рішення мають один номер та різний зміст, та усі вони з мокрою печаткою. Тоді був присутній ОСОБА_1 , у відповідь на наше запитання він відповів : "Нічого страшного. Таке може бути, їх може бути і 20, і 30".
Депутат ОСОБА_13 "Шановні депутати. …Людини немає з нами. Ми можемо про нього говорити?".
Депутат ОСОБА_10 "Він же знає, що сьогодні сесія. На сайті все є".
В подальшому на сесії вибрали лічильну комісію з трьох осіб: ОСОБА_9 , ОСОБА_14 (голова комісії) , ОСОБА_15 .
Лічильна комісія затвердила форму бюлетеня для проведення таємного голосування з питання висловлення недовіри та дострокового припинення повноважень Кубейського сільського голови ОСОБА_1 , лічильна комісія ознайомила всіх з формою бюлетеня, перевірила та опечатала прозору скриньку, перевірила кабіну для голосування.
Проведено таємне голосування, яке закінчено о 12 год. 30 хвил. В подальшому проведений підрахунок голосів. Оголошено протокол № 2 засідання лічильної комісії. Лічильна комісія встановила, що загальний склад депутатів 22, кількість депутатів, які отримали бюлетені для таємного голосування - 18, кількість відсутніх депутатів 4, кількість голосів депутатів, поданих за висловлення недовіри ОСОБА_1 - 17, проти - 1. Кількість депутатів за дострокове припинення повноважень 17, проти -1,
Постановлено на голосування проект рішення про висловлення недовіри та дострокове припинення повноважень Кубейського сільського голови ОСОБА_1 , за 17, утримався 1, такий же результат голосування за прийняття вказаного проекту в цілому.
Кубейська сільська рада Белградського району Одеської області рішенням двадцять п'ятої сесії УПІ скликання від 29.11.2022 року № 1411 -VIII "Про висловлення недовіри та дострокове припинення повноважень Кубейського сільського голови ОСОБА_1 " вирішила: Висловити недовіру Кубейському сільському голові ОСОБА_1 , достроково припинити повноваження Кубейського сільського голови ОСОБА_1 та звільнити його з посади Кубейського сільського голови 29.11.2022 .
Позивач не погодився з рішенням ради, тому звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради. Питання організації управління районами в містах належить до компетенції міських рад.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 Конституції України до складу сільської, селищної, міської, районної, обласної ради входять депутати, які обираються жителями села, селища, міста, району, області на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
Згідно із частинами 2-3 статті 141 Конституції України територіальні громади на основі загального, рівного, прямого виборчого права обирають шляхом таємного голосування відповідно сільського, селищного, міського голову, який очолює виконавчий орган ради та головує на її засіданнях.
Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових виборах, становить п'ять років.
Чергові вибори сільських, селищних, міських, районних, обласних рад, сільських, селищних, міських голів відбуваються в останню неділю жовтня п'ятого року повноважень відповідної ради чи відповідного голови, обраних на чергових виборах.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі Закон № 280/97).
Частинами першою-третьою статті 12 Закону № 280/97 визначено, що сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста. Сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України. Сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях.
Відповідно ст. 25 Закону №280/97-ВР сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно з частиною першою статті 42 Закону № 280/97-ВР повноваження сільського, селищного, міського голови починається з моменту оголошення відповідною сільською, селищною, міською виборчою комісією на пленарному засіданні ради рішення про його обрання. Пунктом 8 ч. 4 ст. 42 Закону №280/97-ВР визначено, що сільський, селищний, міський голова скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради.
Стаття 46 Закону № 280/97-ВР передбачає:
Ч.4 - сесії ради (крім першої) скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради.
Ч.6 - У разі немотивованої відмови сільського, селищного голови або неможливості його скликати сесію ради сесія скликається: сільської, селищної, міської ради - секретарем сільської, селищної ради.
Ч.7. - Сесія сільської, селищної ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, ради.
Ч. 8. Сесія ради скликається для розгляду електронної петиції, що набрала необхідну кількість підписів, протягом строку, встановленого для її розгляду. Сесія ради скликається з метою розгляду питання щодо укладення спеціального інвестиційного договору протягом місяця після отримання від уповноваженого органу проекту спеціального інвестиційного договору згідно із Законом України "Про державну підтримку інвестиційних проектів із значними інвестиціями".
Ч.10. Рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Ч.11. Сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, - секретар ради; …. У випадку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради.
Ч. 12. Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.
Ч.13. Пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян
Ч.17. Сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством. Порядок доступу до засідань визначається радою відповідно до закону. Протоколи сесії ради є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Згідно п. 10 ч. 1 ст. 26 Закону №280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується питання прийняття рішення про недовіру сільському, селищному, міському голові.
Частиною третьою статті 42 Закону № 280/97-ВР передбачено, що повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених статтею 79 цього Закону, що має наслідком звільнення його з посади.
За змістом частин першої-другої статті 79 Закону № 280/97-ВР повноваження сільського, селищного, міського голови вважаються достроково припиненими у разі:
1) його звернення з особистою заявою до відповідної ради про складення ним повноважень голови;
2) припинення його громадянства;
3) набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього;
3-1) набрання законної сили рішенням суду про притягнення його до відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, яким накладено стягнення у виді позбавлення права займати посади або займатися діяльністю, що пов'язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування;
3-2) набрання законної сили рішенням суду про визнання його активів або активів, набутих за його дорученням іншими особами або в інших передбачених статтею 290 Цивільного процесуального кодексу України випадках, необґрунтованими та їх стягнення в дохід держави;
4) відкликання з посади за народною ініціативою;
5) визнання його судом недієздатним, безвісно відсутнім або оголошення таким, що помер;
6) його смерті.
Повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути також достроково припинені, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень.
Відповідно до частини третьої статті 79 Закону № 280/97-ВР повноваження сільського, селищного, міського голови за наявності підстав, передбачених абзацом першим частини другої цієї статті, можуть бути припинені достроково за рішенням місцевого референдуму або за рішенням відповідної ради, прийнятим шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.
Згідно з пунктами 10, 16 частини першої статті 26 Закону № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, зокрема:
- прийняття рішення про недовіру сільському, селищному, міському голові;
- прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови у випадках, передбачених цим Законом.
Рішенням, яке є предметом спору, була висловлена недовіра позивачу як голові сільської ради та достроково припинені його повноваження та звільнено його з посади.
Суд вважає необґрунтованим посилання позивача на порушення постійною комісією Кубейської сільської ради з питань прав людини, законності, депутатської діяльності, етики, регламенту та регуляторної діяльності вимог п. 1.14. Положення про постійні комісії Кубейської сільської ради, яке є додатком до рішення першої сесії Кубейської сільської ради восьмого скликання № 5-VIII від 01.12.2020, (т. 1 арк. справи 143-152) щодо розгляду заяву депутата ОСОБА_2 від 24.11.2022 про ініціювання питання про висловлення недовіри та дострокового припинення повноважень Кубейського сільського голови ОСОБА_1 без виклику на засідання постійної комісії позивача, оскільки положенням про постійні комісії та Регламентом Кубейської сільської ради не передбачено обов'язкового запрошення на засідання постійної комісії особи, щодо яких розглядається звернення. Так само не є обов'язковим оприлюднення на офіційному сайті Кубейської сільської ради інформації про час, місце та порядок денний засідання постійної комісії. Крім того, відповідачем надано пояснення причин такого не оприлюднення - у період з 22.11.2022 року по 28.11.2022 року на всій території України не було технічної можливості через наявні перебої з електропостачанням та масовані обстріли країною - агресором критичної інфраструктури країни (т.1 арк. справи 21-219).
Питання про висловлення недовіри та дострокового припинення повноважень сільського голови було належним чином ініційовано депутатом та попередньо розглянуто постійною Комісією. Відповідно до ч. 2 ст. 49 Закону України "Про місцеве самоврядування" депутат представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності ради та утворюваних нею органів, несе обов'язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення. Згідно з ч. 4 ст. 49 Закону України "Про місцеве самоврядування" депутат зобов'язаний брати участь у роботі сесій ради, засідань постійної та інших комісій ради, до складу яких його обрано.
Звернення депутата Кубейської сільської ради ОСОБА_2 до сільської ради стосовно необхідності висловлення недовіри та дострокового припинення повноважень сільського голови є його правом як депутата місцевої ради. До звернення депутата були надані відповідні документи, які, на його думку, свідчили про наявність підстав для такої недовіри та припинення повноважень. Зрозуміло, що оскільки позивач з травня 2021 не перебував на посаді голови сільської ради, документи стосувались періоду його роботи до травня 2021 року, і дійсно були підставою для прийняття попереднього рішення радою про дострокове припинення повноважень сільського голови в 2021 році .
Доводи представника позивача про конфлікт інтересів суд вважає необгрунтованими, оскільки у законодавстві України відсутні прямі заборони щодо участі депутата у засіданні, на якому розглядається запропонований ним самим проект рішення. Відповідно до ст. 1 Закону України "Про запобігання корупції" потенційний конфлікт інтересів - наявність у особи приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої службові чи представницькі повноваження, що може вплинути на об'єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень. Позивачем не було зазначено, у чому саме полягав приватний інтерес ОСОБА_2 при ухваленні проекту оскаржуваного рішення та у подальших його діях.
Протокол засідання постійної комісії разом з проектом рішення та висновком про необхідність розгляду звернення ОСОБА_16 на позачерговій сесії ради були передані секретарю ради Заїм Т.П.
Щодо порушення норм законодавства при прийнятті рішення сесією сільської ради про висловлення недовіри та дострокове припинення повноважень Кубейського сільського голови ОСОБА_1 , то суд приймає до уваги, що позачергова сесія була скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів (12депутатів) від загального складу ради. Заява депутатів зареєстрована 25.11.2022 (т.1 арк.справи 164, 226).
Ст. 25 Регламенту Кубейської сільської ради, який затверджений рішенням ради від 14.12.2021 № 770 (далі - Регламент), передбачено, що сесії Ради, окрім першої, скликаються Кубейським сільським головою (ч.1). У разі немотивованої відмови Кубейського сільського голови або неможливості його скликати сесію Ради вона скликається секретарем Ради (ч.3). У цих випадках сесія Ради скликається: 1) якщо сесія не скликається Кубейським сільським головою у строки, передбачені Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні"; 2) якщо Кубейський сільський голова без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених ч. 7 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (ч.4). Сесія Ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу Ради, виконавчого комітету Ради (ч.5) У разі якщо Кубейський сільський голова або секретар Ради у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб'єктів, зазначених у ч. 5 цієї статті Регламенту або у разі якщо такі посади є вакантними, сесія може бути скликана депутатами Ради, які становлять не менш як одну третину складу Ради, або постійною комісією Ради. У такому випадку головуючий на засіданні обирається рішенням Ради (ч.6) Рішення про скликання чергової сесії Ради доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд Ради (ч.7).
Скликання сесії ради відбулося відповідно до положень статті 46 Закону Україні "Про місцеве самоврядування в Україні" та статті 25 Регламенту . Враховуючи, що поняття "винятковий випадок" законодавцем не розкривається, а критерії винятковості Регламентом не встановлюються, суд не вважає, що відповідачем було скликано сесію у надмірно скороченні терміни без належної мотивації гострої необхідності та винятковості вчинення таких дій. Суд зауважує, що винятковість таких обставин щодо скликання сесії є виключною компетенцією органу місцевого самоврядування.
28.11.2022 на офіційному веб - сайт сільської ради було опубліковано розпорядження №132 "Про скликання двадцять п'ятої сесії Кубейської сільської ради VIII скликання". Особисто позивача не повідомляли про час та дату проведення сесії . Разом з тим, даний факт не є порушенням Закону "Про місцеве самоврядування" та Регламенту сільської ради.
Ст. 35 Регламенту Кубейської сільської ради передбачено, що :
1. Відкриває, веде і закриває пленарні засідання ради сільський голова, окрім випадків визначених у Законі України "Про місцеве самоврядування в Україні".
2. У разі відсутності сільського голови або немотивованої відмови сільського голови скликати сесію, її скликає та веде секретар ради.
3. У разі вакантності посад сільського голови та секретаря ради або немотивованої відмови сільського голови та секретаря ради скликати сесію протягом двох тижнів, сесія повинна бути скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету, постійної комісії. В цьому випадку за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, її відкриває один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради.
4. На час доповіді, співдоповіді або виступу головуючого у дебатах на засіданні, а також під час розгляду питання персонально щодо головуючого на засіданні, ведення засідання доручається секретарю ради, а в разі його відсутності чи за обставин, що не дозволяють йому проводити засідання, - іншому депутату.
В даному випадку судом встановлено, що хоч секретар ради, яка було одночасно т.в.о. голови, була присутня на сесії, але відкрив сесію один з депутатів ради, який і був одним з ініціаторів скликання сесії. Рішенням ради надалі головуючим на сесії було обрано депутата ОСОБА_6 , що було пов'язано з тими обставинами, що секретар ради ОСОБА_7 через стан здоров'я не могла виконувати повноваження головуючого, а голова ради ОСОБА_1 був відсутній.
Викликана в якості свідка, в суд ОСОБА_7 не прибула , попередивши про наявність поважних причин неприбуття - хвороба малолітньої дитини (7-місяців) та великої відстані місця її мешкання від приміщення суду. Суду надана заява ОСОБА_7 , підпис на якій засвідчений 26.09.2023 секретарем виконавчого комітету Кубейської сільської ради та гербовою печаткою відповідно до ст. 7 Закону України "Про нотаріат". Із заяви вбачається, що ОСОБА_7 в період листопад 2022 року займала посаду секретаря сільської ради, була присутні 29.11.2022 на відкритті сесії ради, але через погане самопочуття (5 місяць вагітності, численні періоди непрацездатності, які підтверджені лікарняними листками ) не була в змозі відкрити сесію. Присутність ОСОБА_7 на сесії підтверджується фактом прийняття участі в голосуваннях по питанням порядку денного.
Протоколом сесії підтверджено, що депутати 17 голосами з 18 присутніх уповноважили депутата ОСОБА_3 бути головуючим на сесії, ним же був підписаний протокол сесії (т.1 арк. справи 155-160).
Згідно до ч. 16 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" протоколи сесій сільської, селищної, міської ради, прийняті нею рішення підписуються особисто сільським, селищним, міським головою, районної у місті, районної, обласної ради - головою відповідної ради, у разі їх відсутності - відповідно секретарем сільської, селищної, міської ради, відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради, а у випадку, передбаченому частинами сьомою та восьмою цієї статті, - депутатом ради, який за дорученням депутатів головував на засіданні.
Враховуючи фактичні обставини, суд не вбачає грубого порушення законодавства та Регламенту ради стосовно порядку ведення пленарного засідання в тому, що сесію відкрив не секретар ради, а один з депутатів з тих, за чиєю ініціативою була скликана сесія, що це була суттєва, істотна помилка, яка має наслідком прийняття незаконного рішення. Більшість депутатів ради не заперечувала проти головування депутата на сесії, тому такі дії сільської ради не порушують Регламент, як на те вказує позивач.
Позивачу у даній справі не чинилися жодні фізичні перешкоди, які б унеможливили його участь у сесії ради, при цьому відповідне розпорядження про проведення сесії було опубліковано на офіційному сайті ради, що забезпечувало обізнаність жителів громади про проведення відповідної сесії.
Суд також приймає до уваги, що сформований порядок денний сесії ради не можна вважати остаточним, оскільки правом на внесення пропозицій та зауважень до порядку денного сесії ради наділені з поміж інших суб'єктів й депутати відповідної ради, які можуть як пропонувати інші питання порядку денного так і заперечувати щодо включення до порядку денного запропонованих головою питань порядку денного. У кожному із цих випадків остаточне затвердження порядку денного сесії ради із урахуванням внесених головою, депутатами та іншими суб'єктами пропозицій належить до компетенції ради. Як наслідок сільська рада шляхом голосування вирішила затвердити порядок денний позачергової сесії VIII скликання із включенням до нього питання щодо висловлення недовіри Кубейському сільському голові. Переважна більшість депутатів ради не заперечувала проти включення питання про дострокове припинення повноважень ОСОБА_1 до порядку денного без попереднього обговорення, оскільки депутати знали суть питання та були згодні з необхідністю його розгляду на сесії ради.
Щодо звільнення ОСОБА_1 в період тимчасової непрацездатності, то суд приймає до уваги, що Закон "Про місцеве самоврядування" не містить заборони щодо висловлення недовіри голові ради в період його тимчасової непрацездатності. Посада сільського голови є виборною, у зв'язку з чим діяльність сільського голови регулюється не виключно положеннями КЗпП України, а й законодавством України, яке регулює діяльність органів місцевого самоврядування.
Крім того, суду не надано належних доказів оформлення позивачем лікарняного листка на 29.11.2022. В разі хвороби працівника під час виконання свої трудових обов'язків , він повинен звернутись до медичного закладу та отримати листок непрацездатності для звільнення від роботи у зв'язку з непрацездатністю. Порядок видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності затверджений наказом Міністерства охорони здоров'я України від 17 червня 2021 року № 1234. Відповідно до п. 2 розділу II Порядку, листок непрацездатності формується в Реєстрі на підставі медичного висновку (медичних висновків) у разі ідентифікації пацієнта як застрахованої особи в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Обов'язковими реквізитами листка непрацездатності як електронного документа є: єдиний реєстраційний номер листка непрацездатності;спеціально призначений для таких цілей кваліфікований електронний підпис (електронна печатка); відомості запису про тимчасову непрацездатність: про тимчасово непрацездатну особу, про випадок тимчасової непрацездатності.
Доказів повідомлення позивачем сільську раду про знаходження на лікарняному також суду не надано і відповідач заперечує таку обізнаність. Про обставини тимчасової втрати працездатності ОСОБА_1 відповідачу стало відомо лише після 19.05.2023 року ( після ознайомлення з позовною заявою).
Згідно з положеннями статті 5 Закону України від 15.03.2022 № 2136-IX "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" у період дії воєнного стану допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця у період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці (крім відпустки у зв'язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) із зазначенням дати звільнення, яка є першим робочим днем, наступним за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначеним у документі.
Щодо доводів позивача про порушення положень таємності голосування.
Відповідно ст. 60 Регламенту, таємне голосування обов'язково проводиться у випадках, передбачених пунктами 1, 29 і 31 статті 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Пунктом 1 вказаної статті Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено те, що виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішується питання: обрання голови ради, відповідно заступника голови районної ради та першого заступника, заступника голови обласної ради, звільнення їх з посади.
Конкретний порядок таємного голосування на сесії сільської ради законодавчо не затверджено, однак, таємне голосування - це вид голосування, при якому учасники голосують анонімно, а не відкрито. В свою чергу, важливим критерієм таємного голосування є виключення контролю за волевиявленням голосуючого. Таємне голосування бюлетенями, які заповнюються голосуючими на власний розсуд без присутності будь-кого, крім особи, яка голосує, аби ніхто не тиснув на її вибір. Таємне голосування гарантує повну свободу вибору.
Регламентом Кубейської сільської ради врегульовані питання проведення таємного голосування, вимоги до бюлетеня, процедури голосування, про підведення підсумків, наслідки порушення таємного голосування (ст. 60-65).
Розпорядженням т.в.о. голови Кубейської сільської ради Заїм Т.П. від 25.11.2022 року № 131 "Про виготовлення бюлетенів для таємного голосування" було доручено юрисконсульту ради виготовити бюлетені для таємного голосування для висловлення недовіри ОСОБА_1 та дострокового припинення його повноважень як сільського голови.
Протоколом засідання лічильної комісії № 1 від 29.11.2022 року вирішено для проведення таємного голосування встановити в залі засідань ради спеціально обладнану кабінку і скриньку для голосування. В протоколі № 2 засідання лічильної комісії від 29.11.2022 року, у якому викладені результати саме таємного голосування депутатів ради відповідно до вимог ст.ст. 59, 79 Закону України "Про місцеве самоврядування".
Після підрахунку голосів лічильною комісією депутатами було проведено поіменне голосування вже за прийняття проекту вказаного рішення, що не заборонено законом.
При прийнятті рішення у даній справі судом враховується, що Закон №280/97-ВР не визначає підстав, з яких може бути прийнято рішення про недовіру сільському, селищному, міському голові, та наслідків прийняття такого рішення. При цьому, п. 10 ч. 1 ст. 26 Закону №280/97-ВР визначає лише порядок прийняття такого рішення виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради. Прийняття рішень щодо дострокового припинення повноважень сільського голови належить до виключних повноважень відповідної ради. Такі повноваження є дискреційними, а тому адміністративний суд при розгляді цієї справи не може здійснювати повторну перевірку роботи голови сільської ради щодо належного чи неналежного здійснення наданих йому повноважень, допущення ним у своїй діяльності порушень законодавства України, прав і свобод громадян, як і не може переоцінювати позицію (волевиявлення) депутатів сільської ради, які проголосували за необхідність дострокового припинення повноважень сільського голови.
Отже, судом не надається оцінка обставинам, що стали підставою для прийняття сільською радою рішення про недовіру сільському голові, оскільки прийняття такого рішення відноситься до виключних повноважень саме сільської ради.
Конституційне призначення місцевого самоврядування полягає у праві територіальних громад як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування (ради та їх виконавчі органи) самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Таким чином, при прийнятті рішення про дострокове припинення повноважень сільського голови в цілому було дотримано процедуру прийняття такого рішення, передбачену ч. 3 ст. 79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".В частині 2 статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 77 КАС України (в редакції, чинній до 01.01.2022 року), у таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 77 КАС України (в редакції, чинній з 01.01.2022 року), суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Частиною 1 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Суд перевіряє рішення відповідача про висловлення недовіри та дострокове припинення повноважень сільського голови на предмет законності та легітимності, та не вбачає грубих порушень, які б були беззаперечною підставою для скасування такого рішення. Обставини, на які посилається позивач в обґрунтування порушення сільською радою процедурних норм та його прав, не запрошення позивача на розгляд питання про дострокове припинення його повноважень, не є такими, що є обов'язковою підставою для скасування рішення ради і не вплинули на правильність розгляду сільською радою питання про недовіру та дострокове припинення повноважень позивача.
Стосовно ж процедурних порушень, то в залежності від їх характеру такі можуть мати наслідком нікчемність або оспорюваність акта, а в певних випадках, коли йдеться про порушення суто формальні, взагалі не впливають на його дійсність. Отже, суд, не применшуючи значення необхідності дотримання встановленої законодавством процедури ухвалення того чи іншого рішення, вважає, що порушення такої процедури може бути підставою до скасування рішення суб'єкта владних повноважень лише за тієї умови, що воно вплинуло або могло вплинути на правильність рішення.
Аналогічний вимір суттєвості порушень застосовує Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ), який у своїх рішеннях демонструє виважений підхід до оцінки характеру допущених порушень належної процедури з точки зору їх можливого впливу на загальну справедливість судового розгляду. Метод "оцінки справедливості процесу в цілому" не передбачає дослідження правомірності будь-якої окремої процесуальної дії у відриві від інших етапів процесу. По суті, ЄСПЛ у своїх рішеннях акцентує увагу на необхідності з'ясувати, "чи перетворили допущені порушення (в контексті конкретних обставин справи) судовий розгляд у цілому на несправедливий". При цьому, як свідчить практика ЄСПЛ, навіть виявлення судом серйозних (чи вагомих), на його думку, порушень права на справедливий судовий розгляд, допущених національними судами, не завжди тягне загальну оцінку проведеного судового розгляду та ухваленого підсумкового рішення як несправедливого. Інакше кажучи, за принципами, що сповідує ЄСПЛ, скасування акта адміністративного органу з одних лише формальних мотивів не буде забезпечувати дотримання балансу принципу правової стабільності та справедливості.
Рішення сільської ради від 29.11.2022 прийнято з дотриманням вимог закону та Регламенту, у межах наданих повноважень, а тому адміністративний позов про визнання протиправним та скасування рішення Кубейської сільської ради Болградського району Одеської області від 29.11.2022 № 1411-VIII задоволенню не підлягає. Оскільки суд відмовив у задоволенні вимоги позивача про визнання протиправним рішення, то не підлягає задоволенню й похідні вимоги щодо стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, та моральної шкоди.
Судові витрати, понесені позивачем, не відшкодовуються за рахунок відповідача.
Керуючись ст.ст. 139, 243-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позову.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення виготовлений 13.12.2023.
Суддя В.В.Хом'якова
.