Рішення від 12.12.2023 по справі 380/22243/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/22243/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2023 року

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ланкевича А.З., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася з позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачеві у призначенні та виплаті допомоги на поховання після смерті ОСОБА_2 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- зобов'язати відповідача виплатити допомогу на поховання.

Посилається на те, що звернулася до відповідача із заявою щодо виплати допомоги на поховання її померлого чоловіка - ОСОБА_2 . Проте рішенням відповідача від 19.04.2023 року відмовлено у нарахуванні такої виплати, оскільки в електронній пенсійній справі померлого наявна копія паспорта ОСОБА_2 № НОМЕР_1 , а у документах, які долучені до заяви, засвідчено про смерть ОСОБА_2 . Вважаючи оскаржуване рішення необґрунтованим та протиправним, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернулася до суду з цим позовом.

У встановлений судом строк від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що оскільки на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області перебував ОСОБА_2 (пенсійна справа №145123), а у документах, наданих позивачем, засвідчено смерть ОСОБА_3 , у відповідача відсутні правові підстави для виплати ОСОБА_4 ?як ОСОБА_5 допомоги на поховання. При цьому, звернула увагу, що ОСОБА_2 не звертався до управління із заявою про зміну паспортних даних, а саме з міну прізвища з ОСОБА_6 на ОСОБА_4 ?як. За таких обставин, вважає, що дії відповідача є такими, що вчинені на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Просить відмовити у задоволенні позову повністю.

Ухвалою судді від 25.09.2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; на підставі п.1 ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Між позивачем, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , укладено шлюб, про що Відділом ЗАГС Червоноградського міськвиконкому Львівської області видано свідоцтво серії НОМЕР_2 від 30.07.1983 року.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, підтвердженням чого є свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3 , видане Червоноградським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Червоноградському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.

ОСОБА_2 перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та з 02.04.2002 року отримував пенсію по ІІІ групі інвалідності, з 16.07.2007 року переведений на пенсію по віку відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).

18.04.2023 року позивач звернулась до відповідача із заявою, в якій просила виплатити допомогу на поховання померлого пенсіонера, її чоловіка ОСОБА_2 . До заяви додала: копію витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть №00039041084; копію довідки про відкритий рахунок у банку; копію ID картки № НОМЕР_4 ; копію витягу з реєстру територіальної громади; копію свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 .

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №ОР 913050145123 від 19.04.2023 року відмовлено позивачеві у виплаті допомоги на поховання. Зазначена відмова мотивована тим, що

«… Відповідно до п.4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року №22-1, при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб, зокрема: ідентифікує заявника (його представника); реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта.

При нарахуванні допомоги на поховання померлого ОСОБА_2 виявлено факт, що в електронній пенсійній справі наявна копія паспорта ОСОБА_2 № НОМЕР_1 , а у документах, наданих ОСОБА_7 , засвідчено про смерть ОСОБА_2 .».

Вважаючи рішення відповідача щодо відмови у виплаті допомоги на поховання протиправним, позивач звернулася до суду із цим позовом.

Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.

Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.

Відповідно до ч.3 ст.9 Закону України від 09.07.2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV), до соціальних послуг, передбачених цим Законом, належить допомога на поховання пенсіонера.

Згідно ст.53 Закону №1058-IV, у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.

Аналогічно і у ч.4 ст.91 Закону України від 05.11.1991 року №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» зазначено, що у разі смерті пенсіонера його сім'ї або особі, яка здійснила похорон, виплачується допомога на поховання в розмірі двомісячної пенсії.

Порядок звернення за допомогою на поховання визначено розділом V Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року №22-1 (далі - Порядок №22-1).

Відповідно до п.5.1 розділу V Порядку №22-1, особа, яка звертається по допомогу на поховання, подає до органу, що призначає пенсію, документ, що посвідчує особу заявника, заяву про виплату допомоги на поховання (додаток 8), свідоцтво про смерть та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання або довідку про смерть пенсіонера. У разі реєстрації смерті за межами України подається свідоцтво про смерть або інший документ, що підтверджує факт смерті, виданий компетентним органом іноземної держави.

Згідно із п.5.2 розділу V Порядку №22-1, заява про виплату допомоги на поховання та необхідні документи працівником структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб, приймаються у порядку, передбаченому пунктом 4.2 розділу IV цього Порядку, та засобами програмного забезпечення передаються для опрацювання до структурного підрозділу з питань виплати пенсій органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку померлого пенсіонера.

Допомога на поховання виплачується в розмірі, визначеному чинним законодавством.

Допомога на поховання не виплачується в разі смерті особи, яка перебувала на повному державному утриманні (крім випадків, коли поховання здійснюється членами сім'ї або іншою особою).

Пунктом 4.2 розділу IV цього Порядку визначено, що при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб, серед іншого: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів.

Як видно з матеріалів справи та й не заперечується відповідачем, позивач звернулась до відповідача із заявою про виплату їй допомоги на поховання померлого чоловіка, надавши перелік документів згідно з пунктом 5.1 розділу V Порядку №22-1.

Водночас, перед тим, як прийняти рішення за результатами розгляду заяви про призначення допомоги на поховання, працівник структурного підрозділу, який здійснював прийом та обслуговування осіб, в силу вимог п.4.2 розділу IV Порядку №22-1, мав би перевірити відповідність даних, що вказані у поданих документах для отримання допомоги на поховання, паспортним даним та інформаційним реєстрам чи базам даних Пенсійного фонду та, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів, повідомити про це заявника (для дооформлення документів або надання додаткових документів).

З урахуванням досліджених судом фактичних даних в контексті вищенаведених норм, суд приходить висновку, що позивач була позбавлена можливості подати документи, які усувають виявлені розбіжності, а тому прийняте відповідачем рішення є передчасним.

Водночас, що стосується позовної вимоги про зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачеві допомогу на поховання померлого чоловіка, то суд вважає за необхідне відповідно до ч.2 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України вийти за межі позовних вимог та застосувати належний спосіб захисту порушеного права позивача шляхом зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про виплату допомоги на поховання від 18.04.2023 року.

При цьому, при повторному розгляді заяви відповідачем в обов'язковому порядку повинні бути враховані висновки цього судового рішення, зокрема щодо підстав визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №ОР 913050145123 від 19.04.2023 року «Про відмову у виплаті допомоги на поховання гр. ОСОБА_1 ».

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково.

Щодо судового збору, то відповідно до вимог ч.3 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України такий відшкодовується позивачу пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 19.04.2023 року №ОР 913050145123 «Про відмову у виплаті допомоги на поховання гр. ОСОБА_1 ».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул.Митрополита Андрея, 10, м.Львів, 79016; код ЄДРПОУ: 13814885) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_5 ) про виплату допомоги на поховання від 18.04.2023 року, з урахуванням наданої у рішенні правової оцінки суду щодо підстав визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 19.04.2023 року №ОР 913050145123.

У задоволенні позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області виплатити ОСОБА_1 допомогу на поховання - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул.Митрополита Андрея, 10, м.Львів, 79016; код ЄДРПОУ: 13814885) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_5 ) судовий збір у сумі 536 (п'ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ланкевич А.З.