ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2023 рокусправа № 380/15880/23
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Лунь З.І. розглянула у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради про зобов'язання вчинити дії.
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради (місцезнаходження:79017, м.Львів, вул.К.Левицького, 67, код ЄДРПОУ 04056109), в якому просить суд:
-зобов'язати Личаківську районну адміністрацію Львівської міської ради прийняти рішення про зміну адреси належного ОСОБА_1 , на праві приватної власності житлового будинку по АДРЕСА_2 загальною площею 411,2 кв.м., житловою площею 188,7 кв.м. (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 230507446101) з метою усунення дублювання поштових адрес об'єктів нерухомого майна - присвоїти вказаному будинку новий будинковий номер - АДРЕСА_2 .
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що він є власником житлового будинку та земельної ділянки кадастровий номер: 0137200:01:003:0050, площею 0,0463 по АДРЕСА_3 ; вказане майно придбав на підставі договору купівлі-продажу від 21.12.2022. Під час оформлення вказаного договору купівлі-продажу позивач дізнався, що в Єдиному реєстрі речових прав на нерухоме майно містяться відомості про ще один будинок із такою ж самою адресою: АДРЕСА_3 , тобто в межах однієї вулиці Личаківського р-ну м. Львова. Водночас, для перевірки даної інформації представник позивача звернувся із відповідним запитом до ОКП ЛОР «БТІ та ЕО», ця установа підтвердила, що дійсно в м. Львові обліковується два житлових будинки із однаковою поштовою адресою - АДРЕСА_3 . На думку позивача, існування за однією адресою багатьох об'єктів нерухомості створює значні проблеми та незручності для власників майна, так як власники об'єктів нерухомості позбавлені можливості розпорядитись належним їм майном, зокрема, під час нотаріального оформлення відповідних угод та реєстрації речових прав. Позивач не погоджується з такою позицією відповідача, вважає її необґрунтованою та протиправною, у зв'язку з чим змушений звернутись до суду.
Ухвалою від 17.07.2023 призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.
Від представника Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради до суду надійшов відзив на позовну заяву.
Також у відзиві відповідач просить суд заміну його як неналежного відповідача на належного - Управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради.
Ухвалою суду від 20.09.2023 суд постановив задовольнити клопотання представника відповідача про заміну відповідача у справі та замінити неналежного відповідача у справі, а саме: Личаківську районну адміністрацію Львівської міської ради (місцезнаходження:79017, м.Львів, вул.К.Левицького, 67, код ЄДРПОУ 04056109) на належного відповідача - Управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради (місцезнаходження: 79040, м. Львів, вул. Городоцька, 299, код ЄДРПОУ: 26526811, електронна адреса: udr@lvivcity.qov.ua), оскільки відповідно до п. 4.1.17. «Положення про управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради», затвердженого рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 30.05.2023 №513 «Про затвердження Положення про управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради та його структури», до компетенції управління належать такі повноваження, окрім інших, прийняття рішення про присвоєння, зміну, коригування, анулювання адрес об'єктам нерухомого майна, (гіперпосилання на офіційний сайт з рішенням на сайті Львівської міської ради ІНФОРМАЦІЯ_1.
Від представника відповідача, Управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради, надійшло клопотання, викладене у відзиві на позовну заяву про закриття провадження у цій справі, з підстав непідсудності справи адміністративному суду.
Ухвалою від 12.10.2023 суд постановив відмовити у задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі №380/15880/23.
Інших заяв по суті справи до суду не надходило.
Суд встановив таке.
Позивач, ОСОБА_1 є власником житлового будинку та земельної ділянки кадастровий номер: 4610137200:01:003:0050, площею 0,0463 по АДРЕСА_3 , вказане майно придбав на підставі договору купівлі-продажу від 21.12.2022.
Під час оформлення вказаного договору купівлі-продажу позивач дізнався, що в Єдиному реєстрі речових прав на нерухоме майно містяться відомості про ще один будинок із такою ж самою адресою: АДРЕСА_3 - в межах однієї вулиці Личаківського р-ну м. Львова.
Для перевірки даної інформації представник позивача звернувся із відповідним запитом до ОКП ЛОР «БТІ та ЕО», ця установа підтвердила, що дійсно в м. Львові обліковується два житлових будинки із однаковою поштовою адресою - АДРЕСА_3 .
У січні 2023 представник позивача звернувся до відповідача про коригування (впорядкування) нумерації об'єкта нерухомого майна у зв'язку з наявністю двох зареєстрованих об'єктів нерухомого майна за однією адресою: АДРЕСА_3 .
Листом від 30.01.2023 за № 33вих-11046 відповідач надав відповідь, якою відмовив у вирішенні питання впорядкування нумерації об'єктів нерухомого майна з покликанням на п.52 «Порядку присвоєння адрес об'єктам будівництва, об'єктам нерухомого майна», затвердженого Постановою КМ України від 07.07.2021 №690. Зазначив, що з аналізу п.52 вказаного Порядку вбачається, що єдиним можливим варіантом впорядкування нумерації нерухомого майна є відповідне рішення суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до ст.41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Статтею 328 ЦК України встановлено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності чи необґрунтованість активів, які перебувають у власності, не встановлені судом.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлює Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 №3038-УІ (далі - Закон №3038).
Згідно з частинами 1-3 ст.26-3 Закону №3038, адресою об'єкта нерухомого майна (далі - адреса) є унікальна структурована сукупність реквізитів, що використовуються для ідентифікації об'єкта та визначення місця його розташування на місцевості. Порядок присвоєння адрес об'єктів нерухомого майна затверджується Кабінетом Міністрів України. Порядок не може передбачати обов'язок фізичних та юридичних осіб щодо отримання будь-яких дозволів, погоджень або інших документів дозвільного характеру, а також повноважень державних органів, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, підприємств, установ, організацій, утворених такими органами, видавати зазначені документи. Адреса присвоюється об'єктам будівництва, будинкам, будівлям, спорудам, квартирам, гаражним боксам, машиномісцям, іншим житловим та нежитловим приміщенням, які є самостійними об'єктами нерухомого майна. Адреса не присвоюється: 1) тимчасовим спорудам; 2) будівлям та спорудам, що є приналежністю відповідної будівлі або споруди або їх складовою частиною; 3) іншим об'єктам нерухомого майна, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України в Порядку присвоєння адрес об'єктів нерухомого майна (далі - Порядок присвоєння адрес).
Порядок присвоєння адрес, визначений цим Законом, не поширюється на земельні ділянки.
Відповідно до п.4 ст.26-3 Закону №3038, реквізитами адреси є: назва держави (Україна); назва адміністративно-територіальної автономії у складі України - для об'єктів, розташованих на території Автономної Республіки Крим; назва області (крім Автономної Республіки Крим, міст Києва та Севастополя); назва району - для населених пунктів районного підпорядкування; назва населеного пункту, а для об'єктів, розташованих за його межами, - назва найближчого населеного пункту (об'єднаної територіальної громади), розташованого у межах відповідного району (об'єднаної територіальної громади); назва гідрографічного, соціально-економічного, природно-заповідного або іншого подібного об'єкта (за наявності); назва вулиці, площі, майдану, шосе, проспекту, бульвару, алеї, провулку, узвозу тощо (далі - вулиця) (за наявності); номер об'єкта (будинку, будівлі, споруди); номер корпусу - для об'єктів, які складаються з декількох корпусів; номер квартири, гаражного боксу, машиномісця, іншого житлового та нежитлового приміщення, яке є самостійним об'єктом нерухомого майна (за наявності).
Відповідно до п.5 ст.26-3 Закону №3038, адреса (крім реквізиту, визначеного пунктом 10 частини 4 цієї статті) присвоюється, змінюється, коригується, анулюється:
виконавчим органом сільської, селищної, міської ради - у разі, якщо об'єкт знаходиться у межах території, на яку поширюються повноваження сільської, селищної, міської ради;
місцевою державною адміністрацією - у разі, якщо об'єкт знаходиться у межах території, на яку не поширюються повноваження сільської, селищної, міської ради, а також у разі неприйняття органом з присвоєння адреси рішення про присвоєння, зміну, коригування, анулювання адреси у строк, визначений цією статтею.
У містах з районним поділом за рішенням міських рад повноваження щодо присвоєння, зміни, коригування, анулювання адрес можуть делегуватися виконавчим органам районних в місті рад.
Згідно з п.11 ст.26-3 Закону №3038, підставами для зміни адреси щодо закінченого будівництвом об'єкта є:
1) зміни в адміністративно-територіальному устрої (у тому числі зміна назви області, району, населеного пункту);
2) зміна назви вулиці, її об'єднання та поділ;
3) зміна назви гідрографічного, соціально-економічного, природно-заповідного або іншого подібного об'єкта;
4) об'єднання, поділ закінчених будівництвом об'єктів, виділення частки із закінченого будівництвом об'єкта (з урахуванням вимог пункту 2 частини третьої цієї статті);
5) упорядкування нумерації об'єктів нерухомого майна у визначених цим Законом випадках та в інших випадках, встановлених Кабінетом Міністрів України в Порядку присвоєння адрес.
Рішення про зміну назви адміністративно-територіальної одиниці, вулиці або назви гідрографічного, соціально-економічного, природно-заповідного або іншого подібного об'єкта є одночасно рішенням про зміну адреси.
У разі якщо відповідно до законодавства прийнято рішення про зміну меж адміністративно-територіальної одиниці, об'єднання та поділу вулиці, орган з присвоєння адреси протягом 30 календарних днів здійснює впорядкування нумерації (у разі необхідності такого впорядкування).
Водночас, згідно п.15 ст.26-3 Закону №3038, підставами для відмови у зміні адреси щодо закінченого будівництвом об'єкта за заявою власника (співвласника) закінченого будівництвом об'єкта (його представника) про зміну адреси є:
1) подання неповного пакета документів;
2) виявлення неповних або недостовірних відомостей у поданих документах, що підтверджено документально;
3) подання заяви особою, яка не є власником (співвласником) об'єкта нерухомого майна, щодо якого подано заяву про зміну адреси, або його (їх) представником;
4) подання заяви до органу з присвоєння адреси, який не має повноважень приймати рішення про присвоєння адреси на відповідній території.
Відмова у зміні адреси щодо закінченого будівництвом об'єкта з підстав, не передбачених цією частиною, не допускається.
Після усунення причин, що були підставою для відмови у зміні адреси щодо закінченого будівництвом об'єкта, заявник може повторно подати документи для зміни адреси.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2021 №690 затверджено Порядок присвоєння адрес об'єктам будівництва, об'єктам нерухомого майна (далі - Порядок).
Відповідно до п.50 Порядку, упорядкування нумерації об'єктів нерухомого майна здійснюється:
- у випадку виявлення невідповідності адреси фактичному розташуванню об'єкта;
- у випадку виявлення дублювання адрес існуючих об'єктів державної або комунальної власності;
- у випадку подвоєння адрес внаслідок об'єднання населених пунктів;
- у випадках, визначених пунктами 9, 10 та 41 цього Порядку;
- у випадках, встановлених законодавством та цим Порядком.
Пункти 51-52 Порядку передбачають, що упорядкування нумерації будинків здійснюється з використанням Реєстру будівельної діяльності. У разі виявлення дублювання номерів об'єктів нерухомого майна, один чи більше з яких не є об'єктами державної чи комунальної власності та не підпадають під випадки, зазначені у пункті 50 цього Порядку, зміна, коригування адреси здійснюються на підставі рішення суду.
З аналізу викладених норм слідує, що за результатами розгляду заяви власника об'єкта нерухомого майна про зміну адреси об'єкта нерухомого майна уповноважений орган містобудування та архітектури зобов'язаний прийняти рішення про зміну адреси або про відмову у зміні адреси з надсиланням заявнику повідомлення про відмову у зміні адреси з обґрунтуванням підстав для відмови.
Відповідачем не заперечується факт наявності двох зареєстрованих об'єктів нерухомого майна за однією адресою: АДРЕСА_3 .
При цьому, єдиною підставою для відмови відповідача у впорядкуванні нумерації об'єктів нерухомого майна слугувала відсутність рішення суду.
Суд зважає, що критерії законності управлінського волевиявлення (як у формі рішення, так і у формі діяння) владного суб'єкта викладені законодавцем у приписах частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а у силу частини 2 статі 77 Кодексу адміністративного судочинства України обов'язок доведення факту дотримання цих критеріїв покладений на владного суб'єкта шляхом подання до суду доказів та наведення у процесуальних документах доводів як відповідності закону вчиненого волевиявлення, так і помилковості аргументів іншого учасника справи.
Згідно з частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Як видно з матеріалів справи, відповідач, за заявою позивача повідомив його листом про те, що зміна, коригування адреси у його випадку має здійснюватися на підставі рішення суду, що відповідає вимогам п.52 Порядку, відтак наявні підстави для задоволення позову.
Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради (місцезнаходження: 79040, м. Львів, вул. Городоцька, 299, код ЄДРПОУ: 26526811) про зобов'язання вчинити дії задоволити повністю.
Зобов'язати Управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради ухвалити рішення про зміну адреси належного ОСОБА_1 , на праві приватної власності житлового будинку по АДРЕСА_3 загальною площею 411,2 кв.м., житловою площею 188,7 кв.м. (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 230507446101) з метою усунення дублювання поштових адрес об'єктів нерухомого майна.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради (місцезнаходження: 79040, м. Львів, вул. Городоцька, 299, код ЄДРПОУ: 26526811) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 1073(одна тисяча сімдесят три)грн.60коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п15.5 п.5 розділу VII Перехідні положення КАС України протягом
Суддя Лунь З.І.